2516. No Zaturdag '2 1868. 24ts,e Jaarg Een nieuwe krisis. Nieuwstijdingen. HHeftjetlitnfr. ZIfiRlKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan, Abonnements-Prys: voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Verscliynt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiên: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 nre. Bureau: Zierikzee, lloek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Tngezondene Stukken, franco. Na zevcndaagsche discussien van 21 tot 28 April jl. is eindelijk de strijd tusschen de vertegenwoordiging en het kabinet van Zuijlen beslist door de herhaalde verwerping van de begrooting van buitenlandsche zaken met 37 tegen 35 stemmen. Alleen de heer Botsdie voor de motien Keachenius en Blassé had gestemd voegde zich bij de ministerieele partij en de concilianten, zooals de heer de Bosch Kemperdie van eene afstem ming van eene begrooting niet willen hooren. De heeren Renting en Reindersalsmede de conservatief van Lidth de Jeudezijn ongesteld en konden de zittingen niet bijwonen. De Staats-Courant van denzelfden avond deelde mede, dat de hoofden van alle departementen van algemeen bestuur hun ontslag aan den Koning hadden verzocht. De geheele discussie heeft geloopen over deze taktiek van het anti-constitutioneele kabinet, dat stokstijf tot de oppositie herhaalde gij hebt geene grief tegen ons de ontbinding is 's Konings daad wij zijn wel verant woordelijk voor den raad maar het is de Koning, die beslist. Indien men op dien weg voortgaat, dan hebben wij eenvoudig het meest soliede despotismewant de Koning is het Hoofd van den Staatin 's Konings naam geschiedt bijna alles alle besluiten zijn door den Koning verordend en alle vonnissen worden in 's Konings naam geveld. Maar als de ministers niet verantwoordelijk zijn voor de besluitenvoordrachten en raadgevingendan is het gedaan met de constitutioneele vrijheid en kan men de grondwet opruimen. Intusschen is de oppositie niet in gebreke gebleven het gemis aan constitutioneelen zin, alsmede het wan bestuur op finantieel koloniaal terrein aan te toonen terwijl het buitenlandsch beleid meermalen is aange roerd. Het ministerie wilde echter van de hoofdgrief niet hooren en alleen strijd over elk onderdeel, als het later aan de orde kwam voeren. Die taktiek herinnert aan hetgeen een geestig Fransch schrijver dezer dagen in een boekje mededeelt. Het is de historie van le prince Caniche. Zijn eerste minister komt tot hem en zegt dat hij in de Kamer denkt te spreken. Maar wat te zeggen Odat komt er niet op aan, is het antwoorddenk slechts over een onder werp, maar zeg 't mij niet. Nu houdt de minister eene schitterende rede over algemeene waarheden die op niets uitloopen, maar fraai klinken, even als de rede voeringen van den heer Heemskerk. Al die woorden passen op elk onderwerp, zegt de minister, mits men nooit naar zijne tegenstanders luistert, dan komt men op liet terrein der feiten en kan men geslagen worden. En na die eerste rede zegt de dienaar van le prince Canichenu zal ik eens de rol van opposant vervullen, en houdt nog fraaier rede, omdat hij algemeene waar heden verkondigt, die het hart doen trillen. Die tweede rede slaat niet op de eerstegeen enkel argument wordt wederlegdmaar ook zij klinkt goed. Met die fijne ironie over do speeches van de ministers in het Fransch wetgevend Lichaam beantwoordt ook prof. Bitijs in het jongste Gidsnummer de redevoeringen en beweringen van den heer Heemskerkals hij de Kamer toeroept: gij hebt geene grief tegen dit ministerie. Maar de groote meerderheid van het Nederlandsche volkdat niet voor ministerieelen overmoed verkiest te bukken, den Koning boven de partijen gehandhaafd wil zien en vasthoudt aan hetgeen de ministers zelve in hun tweede ontbindingsrapport aan den Koning zeidengeene regeering kan bestaandie niet steunt op de meerderheid der natie. Juicht het besluit der Tweede Kamer toe. Daardoor alleen kon een einde komen aan den langdurigen hartstochtelijken strijd. Woensdag hebben de ministers van hun verzoek om ontslag aan de Tweede Kamer kennis gegevenen is tot uitstel van de verdere behandeling der begrooting besloten. Eene nieuwe crisis is ingetreden. Meer dan ooit ver keert het vaderland in spanning en is het geenszins een ijdel woord, maar eene hartgrondige bede, indien wij zeggen God geve Oranje wijsheid, opdat de Koning in het algemeen belang beslisse Omtrent den afloop van den Abyssinischen veldtogt zijn nog slechts weinig bijzonderheden bekend. De uitvoerigste telegrafische berigten schijnen ontvangen te zijn door den Londenschen correspondent van den Netv-York Herald. Volgens die berigten was den 6den April door spionnen de tijding ontvangen, dat Theodo ras plan had eene voorwaartsche beweging te maken; welke tijding bevestigd werd door een brief van den heer Rassam een der gevangenen. Sir Robert Napier was daarop onmiddellijk de rivier de Jeddo overge trokken en had zich gelegerd in de vlakte van Talanta, op 20 mijlen afstand van Magdala. Die togt had echter niet zonder moeijelijkheden en het verlies van vele lastdieren plaats, daar men eene diepte of bergpas met zeer steile wanden moest overtrekken. Den volgende] dag begaf de Engelsche voorhoede zich naar Bashiloj alwaar zij gedurende drie dagen halt hield, om verden troepen in te wachten en de positie van den vijand tj verkennen. Theodorus bevond zich toen nog in zij) kamp op het plateau tegenover Magdala. Den lOdei namen de Engelschen hunne positie in op zes mij lel afstand van de plaats. Volgens berigten van het depai tement van koloniën is dienzelfden dag slag geleverd hetzij dat Theodorus zijn plateau verlaten heefto dat de Engelschen de hoogte bestormd hebben. He eerste is waarschijnlijkalthans in het gevecht va| dien dag hebben de Engelschen geen dooden gehad. D Abyssiniërs hebben dien dag zware verliezen geleder] Theodorus schijnt zich terstond binnen de vestinj teruggetrokken te hebbenterwijl een groot deel de troepen onder het bevel der Abyssinische hoofden i| het versterkte kamp van Theodorus bleven. Sir R.Napie heeft den koning laten sommeeren om zich over t geven, en hem tot den 13den tijd van beraad gegeven Den llden en 12den heeft Theodorus alle Europeërs die hij bij zich hadzoowel gevangenen als anderen die in zijne dienst waren naar het Engelsche kam] gezonden maar hij gaf zich niet over. Intusschen ha| het leger der Abyssiniërs buiten Magdala, verscheidei duizend man sterk, de wapens neergelegd, waarschijnlijl weinig geneigd om den gevaarlijken strijd voort te zetter ten behoeve van hun weinig geliefden koning. Der 13den is de strijd hervat en Magdala bestormd. The odorus had aan den voet van de hooge rots waarop de vesting ligt, vijf kanonnen geplaatst en opende hei vuur zoodra hij de Engelschen in het gezigt kreeg. Deze beantwoordden het vuur met 12 ponder Armstrong- kanonnen en kleiner geschut. Weldra, toen de Engel-! schen naderden verlieten de Abyssiniërs het geschut buiten de vesting, trokken zich binnen de muren terug barricadeerden de toegangen en openden het geweervuur Van eenig plan om zich over te geven gaf men geer teeken. De Engelschen hebben toen drie uur lang di vesting gebombardeerd en haar daarop stormenderham ingenomen. De vesting werd krachtig verdedigd, doet vergeefs. Volgens Reuters berigt door ons reedi medegedeeldzouden de Abyssiniërs 500 dooden «n 1500 gewonden verloren hebben. Volgens de dépêctos van den correspondent van het Engelsche blad warln die getallen slechts 68 en 200. Koning Theodorus vojd men dood, met het hoofd doorschoten. Volgens som migen zou hij eigenhandig een einde aan zijn leven gemaakt hebben. Zijne beide zonen zijn gevangen ge nomen. Men heeft in de vesting vrij veel kostbaarheden buit gemaakt20,000 dollars aan goud voorts vier gouden kroonen1000 zilveren schotels en velerlei juweelen5000 stel wapenen28 kanonnen van ver schillende grootte10,000 schilden en 10,000 speren, Den l4den zijn de Europesche gevangenen reeds nar de zeekust vertrokken. Het leger heeft, volgens de ofi- cieele dépêche, onmiddellijk den terugtogt aangenomen. Uit Parma wordt gemelddat den 19 dezer aldtar een oproerige beweging heeft plaats gehad. Onder let geroep: ,,weg met de belasting op het gemaal! ltve Garibaldiliep het volk door de stad, en toen een der rustverstoorders in hechtenis genomen was, wierp rr.en in de kazerne der gendarmerie de ruiten in. Eerst san de militairen gelukte het de rust te herstellen. Ook in Milaan zijn er oproerige plakkaten aangeplakt. Daarin werd de republiek geproclameerd. Zij heblien echter geenerlei uitwerking gehad. Helcler28 April. Zondag-middag omstreeks 3 ure is hier zeer plotseling overleden de Hoog-Edel-Ge- strenge heer majoor-plaatselijk-kommandant W. Yske. De officieren van het Artillerie-Vrijkorps alhier maakten juist op dat oogenblik hunne eerste officiële opwachting bij ZHEG.na de benoeming van hunnen nieuwen majoor-kommandantde heer mr. D. P. H. Aberson. Nadat deze een toespraak had gehouden, werd die door den heer Yske beantwoord. Midden in zijne rede, terwijl hij zijne ingenomenheid met het Vrijkorps betuigde, en de officieren eeuige wel willende woorden toesprak, zag men plotseling een on rustbarende tint op zijn gelaat en het oog akelig strak als op één punt gevestigd. Spoedig begaf hem de spraak en ook de kracht hij zonk neder werd opgevangen door de omstanders en ter eeuwige ruste nedergelegd. 's Gri-iivenlisig-c, 29 April. In de zittiug van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden heeft de Voorzitter medegedeeld, dat hij gisteren namiddag kennisgeving van het ministerie heeft ontvangen dat na het uitgebragte votum, het ministerie zijn ontslag heeft ingediend en Z. M. de Koning dit in beraad zou nemen Daarna is de Kamer op recès gescheiden. De hoofdinhoud van het ontwerp van wet, hou dende wijzigingen in de onderwijswet, dat bij de Tweede Kamer is ingediend, is dat aan hulponderwijzers de bevoegdheid wordt verleend aan het hoofd van bij zondere scholen te staan dat geen kosteloos onderwijs zal mogen worden gegeven, behalve aan on vermogenden en het minimum van het schoolgeld door gedeputeerde staten zal worden bepaald. Middelburg'29 April. De eerste kamer is tegen 5 Mei tot eene buitengewone vergadering bijeen geroepen. Deze bijeenroeping is geschied op verzoek van vijf leden die hun verlangen daartoe schriftelijk hebben doen kennen. Gisteren morgen te half zes uren begaf een schil ders-knecht die voor de eerste maal in dienst was van een nieuwen baas, zich aan het werk. Een uur 1 ater had hij, bezig zijnde aan den gevel van een huis op den hoek der Langendelft en Markt, het ongeluk van eene ladder waarop hij stond, door eene tengevolge van den wind omver vallende andere ladder, te worden geworpen. Hij werd, vrij hevig bloedende, onmiddelijk naar het gasthuis vervoerd, waar het bleek dat hij verschillende, hoezeer niet gevaarlijkekneuzingen heeft bekomen. Naar wij vernemen was zijn toestand heden morgen redelijk en laat zich spoedig herstel verwachten. Goes, 30 April. Wij vernemen dat de heer J. Roelfs vau Rotterdam, gedurende geruimen tijd alhier woonachtig geweest en algemeen bekend onder den naam van „de Wonderdokterdie door tusschenkomst van het magnetisme zeer vele wonderbare genezingen schijnt tot stand gebragt te hebben doch die, bij vonnis der arrondissements-regtbank alhier, veroordeeld was tot eene geldboetewegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunsten tegen dit vonnis appèl heeft laten aanteekenen voor het hof van Middelburgwaarvoor dan ook reeds de getuigen gedagvaard zijn. In de Vlaamsche Tijding van 22 April lezen wij waarschijnlijk omtrent genoemden heer Roelfs het vol gende ingezonden stuk dat wij onder voorbehouding van alle verantwoordelijkheid aan de personendie kennis met genoemden Roelfs hebben mogen maken wenschen mede te deelen St. Jans-Molenbeek 19 April 1868. Aan den Opper-Redacteur van de Vlaamsche Tijding Mijnheer „Ik moet u een wonderwerk ter kennis brengen." „Reeds twee jaren ben ik ziek en heden zelfs van tien dokters verlaten geworden. Een mirakeleus toeval wilt dat een heer zich bij mij aanbiedtmet name Roelfsdie in Holland eene bijzondere reputatie van magnetiseerkunde heeft gekregen die heer neemt mij onder zijne krachten en niets anders dan met zijne handelijke kracht en den wil des ligchaaras bragt hij mij op een paar dagen dat ik wanneer hij beveelt rond mijne kamer kan gaan met hulp ik die voor zijn aankomen niet meer kost gaan en als geheel lam op mijnen stoel bleef zittenhet valt mij dus eene pligt kennis te geven dat de magnetiseur Roelfs de kracht bezit om zulke wonderdaden te verrigten, ik bid u dus eene kleine plaats daaraan te verleenen." {Ingez.) MICHIELS. Zierikzee, 29 April. De Staats-Courant meldt, dat de ministershoofden der departementen van algemeen bestuurheden aan Z. M. den koning ver zocht hebbenhun een eervol ontslag uit hunne be trekkingen te verleenen. Zierikzee, 1 Mei. Naar men verneemt zal Ds. VoorhoeveHerv. Predikant te Delfshaven Donderdag 7 Mei eene Predikatie in de Concertzaal houden. Eenige dagen geleden is bij het loodswezen in onze verschillende havens, een berigt van het Ministerie van Marine ontvangen, houdende kennisgeving het driemast klipperschip Philips van Marnixvroeger gevoerd door kapt. van Ruiven thans qq. J. Langenberg van de Rotterdamsche reedery van Zeylen en Dekker, komende van Java, niet in onze havens toe te laten en buiten alle communicatie met den wal te houden, uithoofde de gele koorts aan boord van dien bodem heerscht. Men verneemtdat dit schoone schip door een Engelsche stoomboot van Abyssinië gepraaid, 150 dollars voor een ons quinine heeft moeten betalen, en men gelooft, dat de Marnix de Mauritius eilanden heeft aangedaan waar die verschrikkelijke ziekte groote verwoestingen aanrigtte. Zondag 11. hebben in de kerk te Strijen, wanorde lijkheden plaats gehaddie buiten de kerk werden voortgozet en een zóó ernstig karakter hebben aange nomen dat naar Dordrecht aanvraag werd gezonden om hulp van de militaire magt. Een detachement ponteniers, onder bevel van den 2den luitenant Reigen, is daarop gisteren avond naar genoemd dorp vertrokken, om de rust te herstellen. Als aanleiding tot de*e rust verstoring noemt men ontevredenheid onder de bevolking over den inhoud der preek van don predikant. Zelfs zou deze laatste door de opgewonden menigte zyn gevangen genomen. In l'Echo de l'Oise leest men het volgend curieus verhaalwaaruit blijken kan hoe het bijgeloof in Frankrijk ten platten lande nog volstrekt niet ver dwenen is. Zeker persoon in de gemeente Fréniches had aan twee verschillende personen wijsgemaakt dat zij bij de loting, welke eenige dagen later moest plaats hebbeneen hoog nommer zouden trekkenindien zij den nacht vóór de loting gingen bidden op het graf van den laatst aldaar begraven persoon. Toen nu in dien nacht beiden, vergezeld van een paar vrienden of bloedverwanten, op het kerkhof ronddwaalden om naar het laatst gedolven graf te zoeken en elkander ont moetten ontstond er twisten had er eene duchtige vechtpartij plaats, omdat de eene partij aan de andere wilde beletten te bidden. Beide partijen werden deerlijk toegetakeld, de twee lotelingen trokken beide een laag nommeren van de zaak is door de maréchaussée procesverbaal opgemaakt. Te Berlijn zijn twee meisjes, die als zendeling naai de Kaap willen gaan, met de handschoen gehuwd met twee zendelingen, die zich daar reeds bevinden, maar aan de bruiden volkomen onbekend zijn, even als deze aan hen. Eene vrouwelijke missionnoris moet echter in het belang harer taak gehuwd zijn, en door tusschenkomst van het bestuur van het zendelinggenootschap zijn deze voorloopige echtverbindtenissen gesloten. Oeiixeng-cle berigten. De Engelschen zijn er beter afgekomen met hunne expeditie naar Abyssinië dan de Perzen voor ruim 2300 jaar. Toen Cambyses Egypte veroverd had wilde hij ook een kijkje gaan nemen in dit land, waar het goud zoo overvloedig was, dat de gevangenen soms in gouden ketenen werden geklonken. Tot dat einde werden er twee leger-corpsen elk van 50,000 man heengezonden Van één is niets teregt gekomen, en niemand heeft ooit geweten wat er van geworden is; terwijl het andere waarbij Cambyses was, voor meer dan de helft van ge brek is omgekomen. Na eerst alle lastdieren te hebben opgegeten werd in nood het lot geworpen wie van den tienden man moest geslagt wordenen met zulk een uitgehongerden volkshoop kwam Cambyses in Egyp- ten terug, zonder een lood goud medegebragt te hebben. Dus, de Engelschen zullen gelukkiger zijn want het ontbreekt er nog niet aan goudhet is nog al sterk en verslijt niet gaauw; zoodat de gemaakte kosten wel gevonden zullen worden. Die om geld of meubelen verlegen is, kan geholpen worden door eene jufvrouw te Q. ad. 16 (zegge zestien) percent per week, dat is, somma somma ruim 832 percent in het jaar. O, geper- mitheerde woeker, schandaal van de Maatschappij Eene oude Xantippe te G.die eene kraamvrouw kwam bezoeken, die voorspoedig hersteld was, werd door den man toegevoegd terwijl hij op zijne herstelde vrouw wees: „Wel, wat zeg je er vanf Haar antwoord was, letterlijk: „Dat het schandalig is, de verleider, die ze het aangedaan hef.Verbeeldt dit mensch zich misschien dat wij nog in den tjjd der middeneeuwen, in den tijd der Heksenprocessen leven was ze dronken of was ze gek Een smid te Z. moest vooral op Zaturdag- avond zoo laat niet staan wachten op eene dienstmeid, want Dan is zij hierdan is zij daar Haar werk daar is zij nooit meê klaar, En moet zij dan een boodschap doen Dan ziet zij op geen enkelen zoen Maar komt zij dan u-at laat te huis Dan is zij met de klok abuis. Een gekke afstammeling van Vulcaan, teZ. die wegens geldgebrek zijn meisje heeft moeten laten loopen, is zoo jaloersch dat zij weder aan het vrijen is, dat men eerst daags een duel kan verwachten, terwijl hij als een dolle man loopt om zijn medeminnaar te ontmoeten en met kracht zijne presentjes terug verlangt. Een winkeliers dochter te H. is van den tand af, en zal zich moeten behelpen met kunsttanden, en nu zegt zij Nog maar veertien dagen maar En mijn tanden zijn dan klaar Dan leg ik een duitje rond En krijg tanden in mijn mond. IMarktpryzèn te Zierikzee. 3 0 APRIL 1 868. Boter, laagste koers ƒ0,52 en hoogste koers ƒ0,60 per 5 ons. Kip-Eijeren, laagste koers ƒ0,55 en hoogste koers ƒ0,60 per 25 stuks. Eenden-Eyeren, laagste koers 0,52/2 en hoogste koers ƒ0,60 per 25 stuks. Ondertrouwd ABRIAAN van den BOUT en JANNETJE CORNELIA de GLOPPER. Brouwershaven 1 Mei 1868. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd W. BOOT en Burgii, J. van ZUIJEN. 1 Mei 1868. Getrouwd J. de BRUINE en Serooskerke, M. BOOT. 29 April 1868.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1