No. 2515. 24s,° Jnarg. Woensdug 29 April 1868. Nieuwstijdingen. EB1KZËE Me» abonneert zich In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Araevika hij J. QUTNTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonuements-Prii VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. "Vo rscli ij n t: Op Woensdag en Zatnrdag. Adverten tien: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bh roau: Zierikzee, Hock van de Schuithaven, B, No. 94 Brieven en Tngezondene Stukken, franco. Londen, 26 April. Uit Zoulla is het volgende of- ficieele berigt ontvangen van 18 AprilMagdala is den den 13 April stormenderhand ingenomen. De gevange nen zijn bevrijd. Koning Theodorus is gedood. Veertien duizend raau hebben de wapenen nedergelegd. van de Eugelsclien werden 1 officier en 14 man verlies des vijands bedraagt 500 dooden en 1500 ge kwetsten. De troepen hebben voor drie maanden pro viand bijeengebragt. Volgens mededeeling der regering in het lagerhuis zal de Abyssinische oorlog 5 millioen kosten. In o inillioen moet das nog worden voorzien. Daartoe zal strekken eene verhooging der inkomsten-belasting met 1,800,000 p.een millioen aan schatkistbiljetten zal het verdere geld verschaffen. Het lagerhuis heeft vóór eenige dagen eene wet aangenomen, krachtens welke de misdadigers voortaan niet meer in het openbaar, maar binnen het gebouw hunner gevangenis zullen teregt gesteld worden. Woensdag heeft in de kerk van Spurgeon eene vergadering plaats gehadter gunste der afschaffing van de staatskerk in Ierland. De heer Bright nam het voorzitterschap waar. Hij deed op de aanwezigen een beroep, om hij te dragen tot het wegruimen van de groote beleediging, welke sedert meer dan 300 jaren aan het Iersche volk wordt aangedaan. Er heerschte onder de 8000 personen, clie tegenwoordig waren, groote geestdrift. Onlangs overleed te Glifton een hoogbejaarde dienstmeid, die na vele jaren in de familie van eene dame in dat kerspel gediend te hebben baar spaarpenningen ten bedrage van 1,000 p. s. (12,000 gulden) (zij had een weiuig geld van haar zelve behalve wat zij van haar milde mevrouw kreeg) tusschen de verschillende liefdadige gestichten en godsdienstige vereenigingen verdeelde. Vooral werd het hulpfonds ter ondersteuning van verarmde predikanten, het Bijbelgenootschap, en de armenscholen door haar bedacht. Naar men zegt, heeft men bij het departement van oorlog in overweging genomenom al de Russische kanonnendie in den Krimoorlog zijn veroverden tegenwoordig in al de parken der hoofdstad, en andere gedeelten des lands verspreid zijn bijeen te brengen en ten nutte te maken. Men heeft reeds sedert lang gemeenddat deze kanonnen hinderlijk zijn voor de Russen, die dit land bezoeken. Wanneer de regering mogt besluiten ze binnen te nemen zullen zij naar het Koninklijk arsenaal gezonden en daar gesmolten worden. Een der rijksschoolopzieners geeft een verslag van een lagere school in Engeland waaraan voor den onder wijzer een jaarlijks inkomen van 400 p. s. (4,800 gulden) is verbonden, en welke school slechts één leerling telt. Hij voegt er bij„Alvorens ik de school verliet waagde ik het om uit pure nieuwsgierigheid den meester te vragen, op welke voorwaarden hij genegen zou zijn, zijn post er bij neder te leggen. Ik verlang volstrekt niet mijn post neder te leggen, zijde hij. „Maar hernam ik! gij hebt slechts één leerling." Hij gaf mij hierop het volgende verbazende antwoord. „Welnu, ik begeer er ook niet meer; waarom zou ik er meer begeeren? Ik ben een oud man. Dit is de beste reden, die ik u kan geven, en mijn post is beter dan een predikantsplaats. Ik zal zoo lang ik kan mijn post er niet bij neder leggen, en voorzeker niet tegen een minder pensioen, dan het geheele salaris waarom zou ik het doen Het Britsch muséum heeft een papyrus met hier- atisch schrift aangekochtdie brokstukken van een verhandeling over de landmeetkunde inlioudten uit den tijd der XII dynastie stamt, waarmede de Bijbel- sche koning Salomo gelijktijdig op den troon zat. De oorkonde is nogtans een afschrift van een ouder werk. Zij geeft aanwijzingen tot liet ontwerpen van kwadra ten, regthoeken en verschillende driehoeken. De hooge waarde van een dusdanigen tekst behoeft wel geene verdere aanprijzing. Majoor Tennant gaat naar Indie om de totale zoneclips van 18 Augustus waar te nemen met het opzettelijk doel van photographie van polarisatiede kosten der expeditie zijn door den Staatssecretaris voor Indie goedgekeurd. Majoor Tennant zal door drie onder officieren der koninklijke genie, in de behandeling van photographische toestellen ervaren, vergezeld worden. De instrumenten zullen te Guntoor of Masulipatam worden geplaatst. De Madridsche Gazeta Oficial kondigt aan dat te Barcelona onlusten zyn uitgebroken in verband met het staken van den arbeid door de werklieden. Katalonie is bijgevolg in staat van beleg gesteld. Volgens tele grafische berigten is de rust weer hersteld. Aan eenige fabrieken is schade toegebragt. Ook Lissabon is dezer clagen het tooneel van oproe rige bewegingen geweest. Een aantal arbeidersdie buiten werk waren geraakt, liepen door de straten en hieven onheilspellende kreten aan. De stedelijke wacht patrouilleerde door de straten. De meeste winkels waren gesloten. Verscheiden leden van het comité van graaf Peniche hebben aan den minister van binnenlandsche zaken een petitie aangeboden. De openbare orde is echter gehandhaafd. Omtrent de ongereldhedenwelke voor eenige dagen te Lissabon hebben plaats gevonden verhaalt het Jornal do Commercio de volgende bijzonderheden. Den llden dezer, des namiddags ten 1 ure, kwam een troep van 40 of 50 personen voor het hotel van graaf dsAvila den minister van binnenlandsche zaken. Het was eene zoogenaamde commissie, die werk voor de arbeidslieden kwam vragen. Dadelijk werd de wacht bij het hotel met 30 man van de burgerwacht versterkt, en werd de straat do Chiado door een piket ruiterij afgezet, terwijl kavalerie-patrouilles door de aangrenzende straten trok ken. Den volgenden dag namen de zaken een ernstiger aanzien. Een 150-tal personen verzamelde zich in de straat Loreto, en verdeelde zich daarop tot troepen, die aalmoezen vroegen. De winkels werden dadelijk gesloten en er heerschte vrij wat ontsteltenis in de stad. Na twee uur waren in de straat Loreto zamenscholingen van ruim 300 personen, die hun wrevel in verwenschingen tegen de regering lucht gaven. Ten 3 uur werd aan eene zoogenaamde commissie van de arbeiders toegang tot het ministerie van binnenl. zaken verleend; maar toen zij niet wilde zeggen wie haar zond, werd zij ge vangen genomen, en ouder sterk geleide naar de ge vangenis gebragt. De président der commissie, een ont slagen ambtenaar riep: „leve de Koning! leve de vrijheiden vroeg arbeid en brood voor de werklieden. Het gelukte een piket kavallcrie, dat met veel gematigd heid te werk ging, om do menigte van het ministerie te verwijderen. In de straat Lumair en op het plein Campo Grande, waren oproepingen aan het volk aan geplakt, om werk voor de arbeiders, 's Avonds werden de zamenscholingen talrijker nabij de woning van den graaf de Peniche; de militaire magt werd mitsdien ver sterkt. Toen het donker geworden was namen de manifestation toe; een volkshoop tastte een detachement ltavallerie aan, dat zich nu genoodzaakt zag een charge te maken. Eenige manschappen van de burgerwacht en de politie-agenten zijn gekwetst. Omstreeks half tien werd de kommandant der politie aangevallen en ernstig gewond. Ten 11 uur waren de zamenscholingen op alle punten uiteengedreven. Velen vau de gearresteerden, zegt men, geven voor dat zij waren aangeworven met de belofte van werk en datindien zij hadden kannen denken, dat de beweging van politieken aard was, zij zich niet zouden hebben aangesloten. Eenige lieden hadden liun gezegd, dat zij door er aan deel te nemen 200, 300, ja 500 realen zouden verdienen. Brussel, 25 April. Terwijl de dagbladen van Charleroi voortdurend van het staken van den arbeid in de kolenmijnen blijven gewagen, en onderstellen, dat de opruying der werklieden door leiders wordt bestuurd, verspreidt men hier ter stede een open brief in de Vlaamsche taal van de Brusselsche afdeeling der Asso ciation internationale, gerigt aan alle arbeiders in Belgie. Dat stuk beslaat niet minder dan vier kolommen. Eene mededeeling daarvan in extenso ware dus ondoenlijk. De volgende zinsneden zijn echter voldoende om den geest te beoordeelenwaarin het is gesteld. Na eene beschrijving van de bloedige botsingen to Charleroi zegt het manifest„Ziedaar de gruwelen, die gepleegd „zijn op onze ongewapende broeders, omdat zij weigerden „voor verminderde prijzen te werken, ten einde met hun- „ne huisgezinnen niet van honger om te komen. Zij „hadden geen brood, liunne uitbaters hebben hun lood „in den buik gejaagd. De roem der helden van Chate- „lineau en Gilly evenaart dien der onmenschelijke „blocdstorters van Mentana. Onze arme broeders liggen „in bet graf, waarop hunne wanhopige vrouwen en „kinderen weenen en van gebrek sterven. De orde „heerscht in den omtrek van Charleroi, zooals in Polen „en in Jamaica." De Antwerpsche gemeenteraad heeft met 14 tegen 11 stemmen het besluit genomen om geen plaats toe te staan voor het oprigten van het standbeeld van koning Leopold Idat sedert eenige jaren, op kosten van den handel, was afgewerkt. Zonder in bijzonderheden te treden vermeldt de Indépendancedat de werklieden in den kolenmijn de Piéton hun werk gestaakt hebben. Zwolle, 24 April. De oude, en misschien goede gewoonte om tegen de Meimaand te gaan huwen, had gedurende den loop dezer maand een tal trouwlustigen in den ondertrouw doen opnemen waarvan eenigen gister hun huwelijk wettig wilden doen voltrekken. Onder deze behoorden een paar landlieden uit deze gemeente, genaamd Gerrit Klaasse Boer en Hendrikjo van lieerde, die tot op enkele schreden afstands van het Raadhuis gekomen zijndemet elkauder eenige woorden wisselden tengevolge waarvan de bruid weigerde om zich te doen trouwen. De bruidegomdie zich daardoor zeer teleurgesteld zag in zijne vooruitzigten, de huwelijks-getuigen, die op eenen genoegelijken dag hadden gerekend, deden hun uiterste best om de bruid van haar voornemen af te brengen, maar alles vruchteloos zij wilde maar van geen trouwen weten en ging naar hare moeders woning terug, waar zij toen die daar kwam nl weder bezig was met het verrigten van haar gewoon huiswerk. De bruidegom iemand op 39-jarigen leeftijd die nog al lang gewacht had om te trouwen, zag zich genoopt het instappen vau het huwelijksbootje al nog te moeten verschuiven althans met Hendrikjo van Heerde, die de leer: „'tis beter half gekeerd dan heel gedwaald," in praktijk gebragt en misschien, 'tis gaauw getrouwd, dat lang berouwd, niet op haar toepasselijk gcwenscht heeft. Botterdam24 April, 't Is voorzeker te bejammeren, en de ouders zijn zeer te beklagen wanneer hunne kinderen, de ouderlijke vermaningen in den wind slaande, een slecht levensge drag leidenmaar oneindig betreurenswaardiger is liet wanneer ouders hunne kinderen tot slechte daden aan sporen en aanmoedigen. Een voorbeeld hiervan zag men 11. Dingsdag ter correctionnele teregtzitting van de regtbank alhier. Daar stond nl. een veertienjarig meisje met hare moeder teregt voor de volgende leiten De eerste bekl.in loontrekkende dienst zijnde, vindt op zekeren dag, bij het verrigten van eenige werkzaamheden, den sleutel der secretaire, waarin haar meester zijn geld bewaarde, en verhaalt dit des avonds aan hare moeder. Deze, hiervan partij willende trekken, gelast hare doch ter, niets aan hare meesteres te zeggen, maar zet haar integendeel aan, van die gelegenheid gebruik te maken, om haar geld te huis te brengen. Het gevolg hiervan was, dat de kleine van tijd tot tijd behendig geld uit de secretaire nam, als hare moeder dit noodig had, wat nog al eens het geval scheen te zijn; althans het ontvreemde bedroeg bij de ontdekking eene som van ruim ƒ400. Bij vonnis van gisteren heeft de regtbank de 1ste bekl. (de dochter) veroordeeld tot twee jarenen de 2de bekl. (de moeder) tot vijf jaren gevangenisstraf met de kosten. Middelburg, 24 April. Wij vernemen dat de justitie zich gisteren namiddag van hier heeft begeven naar de hofstede van den landbouwer W. Reijuierse op den Nieuwlandschen weg, en aldaar in beslag heeft genomen het lijkje van een pasgeboren kind, hetwelk vervolgens in het gasthuis alhier is overgebragt. De ongehuwde en van kindermoord verdachte moeder is eene bij dien landbouwer wonende dienstbode, welke gisteren morgen wegens ongesteldhÜÖd hare dienst schijnt verlaten te hebben. Gisteren heeft de regtbank uitspraak gedaan in de zaak van Jacobus Keersemakcr, kleermaker alhier, was beklaagd dat hij den 19 Maart jl. een bij hem als garnizère ingelegerd militair geen voldoend nachtleger heeft verstrektdaar die man op den planken vloer heeft moeten liggen met een voddenzak als hoofdkussen en een vloermatje tot deksel. De beklaagde beriep zich op zijn onvermogen en zeide dat geen onwil bij hem heeft bestaan. De regtbank heeft hem schuldig ver klaard aan weigering van een nalatigen belasting schuldige om een bij hem ingelegerd krijgsman voldoend nachtleger te geven, en veroordeeld tot eene geldboete van ƒ8alsmede in de kosten. Por telegraaf. Ziei-ilcseee, 28 April. In de zilling der Tweede Kamer van heden is Hoofdstuk IIÏ der Staatsbe groting (Buitenlandsche Zaken) verworpen met 57 legen 55 stemmen. Op verzoek van den minister van Binnenlandsche Zaken zijn de verdere beraadslagingen geschorst. Wij vernemen dat onze vroegere stadgenoot dr. P. H. van der Weijde, (vroeger professor in de hoogere wis- en natuurkunde in het Cooper Instituut, in scheikunde in het New-York Medical Collegie, en laatstelijk in het be roemde Girard College, Philadelphia) een werktuig heeft uitgedacht, voor het kunstmatig vervaardigen van ijs, zeer verschillend en veel beter dan de tot dusver bekende Fransche ijs-machinen, en dat ZEd. de patenten van de zelve aan eene maatschappij in Texas verkocht heeft voor 65,000 dollars. In den nacht van Zondag op Maandag jl. is bij den winkelier van Kootaan de Oudegracht tusschen do Weesbrug en Brandsteeg te Utrecht een poging tot diefstal gedaan. Het schijnt dat de dief zich des avonds in huis heeft laten opsluiten doch later minder goed kans gezien heeft er uit te komen. De alleen wonende benedenbewoneromstreeks half twee onraad verne mende, riep den bovenbewoner op en maakte toen met bem gerucht op de straatomdat zij vermoedden dat er personen in huis of in den kelder waren. Na lang te vergeefs in den omtrek hulp van de politie of nacht wacht gezocht te hebbengingen zij te zamen den kelder doorzoeken waar zich eensklaps iemand ver toonde die de trap opvloog en door den winkel en openstaande voordeur verdween zonder dat men hem heeft herkend. De betrokken personen beklagen zich dat er in den omtrek geen hulp van politie of nacht wacht was te verkrijgen, niettegenstaande er door hen en andere personen geschreeuwd en zelfs moord geroepen is. Eerst om 3 ure kwam de verlangde hulp opdagen doch de vogel was toen gevlogen. De Provinciale Staten in de verschillende provin ciën zullen in hunne zomer-vergaderingen van dit jaar moeten overgaan tot de verkiezing van 13 leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, tengevolge der periodieke aftreding van een derde deel der leden van die Kamer. De aftredende leden zijn in Noord-Brabant: H. E. Verschoor. Gelderland: jhr. mr. C. E. J. F. van Nispen tot Patinerden en mr. C. H. baron van Rhemen van Remenshuizen. Zuid-Holland: A. van Weel Dzn. en T. P. Viruly. Noord-Holland: jhr. C. Hartsen en mr. J. Me8schert van Vollenhoven. Zeeland J. Fransen van de Putte. Utrecht: jhr. mr. J. Huydecoper van Maarseveen. Friesland: jhr. mr. F. J. J. van Eysinga. Overijssel: C. F. Stork. Groningen: mr. J. J. Cremers. Limburg, jhr. mr. F. B. H. van Michiels van Kessenich. Sedert den aanvang van de vorige week komen bijna dagelijks deserteurs van het pauselijke leger te Bern aan, waar zij zich dan bij de verschillende buiten landsche consuls om ondersteuning aanmelden, ten eiude hunne reis naar hun vaderland te kunnen vervolgen. Volgens hunne verklaring, zullen nog velen hun voor beeld volgen, en is de ontevredenheid in dat leger zeer groot niet alleen wegens de niet-nakomiug van de be loften, die den recruten bij hunne aanwerving gegeven zijn, en de gestrengheid van de dienst; maar ook wegens de vijandige gezindheid van de Romeinsche bevolking tegen de vreemde soldaten, die zich tegen vergift en dolk aldaar niet veilig achten. De gevallen, dat soldaten door een dolksteek vermoord worden vermeerderen zich. Evenzoo is het reeds meermalen gebeurd, dat soldaten door middel van hun toegediende vergiftigde sigaren, spijzen of wijn den dood gevonden hebben. Of deze mededeelingen overdreven zijn te achten, willen wij in 'tmidden laten. Het is evenwel waar, dat zij door velen herhaald wordenwat ook het geval is met het berigt, dat diezelfde deserteurszoodra zy de Romeinsche grenzen zijn overgetrokkenin het overige Italië de meeste ondersteuning ontvangen en zelfs gratis naai de Oosten rij ksche en Zwitsersche grenzen getransporteerd worden. Een hunner verzekerde, dat er op éénmaal te gelijk 20 man gedeserteerd waren. Gomong«le bori^ton. Lion van het dagblad vergelijkt de laatste ontbinding van de Tweede Kamer bij het afzetten van een arm of been dat niet noodig was, en toch kan voor die ver wonding den heelmeester niets gedaan worden dus, de ministers kunnen niets gedaan worden al hebben zy eene daad verrigt die niet noodig was. Nah! as je meent, as je daarvan zal komen staan te hooren. Maar wat zoude Lion wel zeggen als hij ook eens werd afgezet zijn neus, zonder dat dit noodig was? Dan zoude hij althans er mooi mede verlegen zijn waar hij zijn bril moest zetten. Het is nog nooit zoo druk in den Haag geweest als tegenwoordig; de lakeyen loopen om de beenen te breken om ministers te zoeken, en ministers om lakeijen te zoeken, en nog loopen zij malkander mis. Binnen weinige dagen zal de Gordiaansche knoop wel doorgehakt worden, het zij of de ministers het op een loopen zullen zetten of de Tweede Kamer weder zal ontbonden worden. Overleden: de grootste tyran van Spanje (Narvaez) die duizende onschuldige menschen heeft doen ombrengen, en toch is hij geheele vergeving van zonden op schrift van den paus toegezonden; terwijl een kleine struikroover die uit nood eene misdaad begaat, zulk een vrijbrief niet krijgen kan. Volgens opgaven zijn er in twaalf jaren ongeveer twee millioen menschen omgebragtter wille van een half dozyn gekroonde hoofden, dat gekost heeft 25 duizend millioen guldens. Dat nu het mensehen slagten geen onaardig spel is voor de gekroonde hoofden is bekendmaar dat het volk zoo dwaas blijft om zich zoo maar op het kommando dood te laten schietenis onverklaar baar. De prins van Wales, de prins van Oranje en het Fransche prinsje, hebben in de laatste dagen weder bewijzen gegeven van hunne schranderheid en vernuft, dat door duizende vergulde vleijers is bewonderd ge worden. Komt er dus niets in den weg, dan zal half Europa weldra door dit driemanschap geregeerd worden. Een vrekkigen boer onder Kloetinge moest overal zoo veel onwaarheid niet vertellen van zyne buren Want het is een groote gek Die in alles roert zijn bek. Te Wemeldinge moest iemand geene dames bij zich ontvangen als zijne ouders naar de kerk zijn, en hen dan zoo karig onthalenmaar hij valt wat karig dat men op koopdagen altijd kau merken daar hij dan stecm loopt op een ander mans zak. Sientje te O.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1