\o. 2515. 24sle Jaarar. TV oensdag 22 April 1808. Ni eu wstij tl i 11 gen ulttnfr» aEUW rifling. ZIER1KZEESCHE 5 Men it bo nneert zioli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonii ements-Pi'UH: VOOU BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30, Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Vergch ij ii t: Op Woensdag en Zaturdag. Adverten tiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt. voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtcntiën kan geschieden tot Dings dag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzce, Hoek van de Schnithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Mogen <lo begrootingswetten ver worpen woiulen om redenen daarbuiten ffelegen De ministerieele pers, onze geheele politieke geschie denis verloochenende, schreeuwt dag op dag: zoo de Tweede Kamer de begrooting verwerpt, dan pleegt zij geweld; welke waarborgen blijven de Kroon over te genover eene helft van eene der Kamers plus één lid Wij antwoordende Koning bezit het recht 0111 de Kamers te ontbinden. Geen constitutioneel Vorst zal op den duurten believe van een paar gravendat middel toepassen, wanneer de meerderheid eene amdere regeering verlangt. Maar zoo eene factie er ooit toe kwam, zonder redenen, misbruik te maken van het ge tal 38, dan zou het kiezersvolk den Koning spoedig eene andere meerderheid zenden. Deze regeering ziet de oppositie echter telkens even sterk of zelfs aanwas sen. De motie-Keuchenius telde 39 voorstanders. De begrooting van van Zuijlen werd met 38 stemmen, na de eerste ontbinding, verworpen. En na de tweede ont binding telde de oppositie 40 leden, waarvan 39, die de motie-Blussé aannamenterwijl het liberale lid de Ruijter Zijlkerdie te Appingadam den 14den dezer is gekozen, de plaats van zijn even liberalen vader, die herkozen was, inneemt. Bij de begrootingswettcn is altijd de kwestie van vertrouwen gesteld. Meermalen ging eene motie vooraf. Zoo deed de oud-minister de Kempenaer in 1847. Zoo deden alle tegenwoordige ministers vroeger. Wy kunnen tot bewijs niet beter doen dan eenige zinsneden over te ne men uit de uitnemende rede, den 23sten Maart jl. bij de behandeling der motie-Blussé gehouden door den heer J. D. Fransen van de Puttewaaraan de liberale kiesvereeniging te Goes bij een adres dezer dagen hare adhaesie te kennen gaf. Die afgevaardigde sprak: »In der tijd stelde de heer de Brauw de volgende motie van orde aan de Kamer voor »De Tweede Kamer der Staten-Generaal, van oordeel dat de Regeering, door het vcrleenen van de uitslui tende concessie ter verbinding van de residentie met den Rliijnspoorweg, het publiek belang niet heeft be hartigd, en mitsdien het door de Regeering genomen besluit, alsmede de redenen die daartoe geleid hebben afkeurende, sluit de beraadslaging. »Een parlementaire blaam zoo zuiver en zoo juist uitgedrukt als mogelijk is. En wie stemden er voor Mijnheer de Voorzitter? De heeren Wintgens die vooraan stond onder de verdedigers van de motie van LyndenHoffmanvan VoorthuysenMaclcayBegram, Kien. Elout, van Heiden Reinestein. Was dat grijpen naar de souvereiniteit »Maar, wat niet minder merkwaardig is, de tegen woordige Minister van Binnenlandsche Zaken staat in discussie op. »Ik sta op," zeide hij, som die motie te bestrijden." Hij doet datMijnheer de Voorzitter, met de hem eigen bekwaamheid op administratief gebied, maar uitsluitend op de zaak. Men hoorde geen woord van ongrondwettigheid," „grijpen naar de souvereini teit of iets dergelijksdat wij nu vernemen. Daarvan hoorde men zelfs geen sylabe. Hij eindigde met eene poging om door eene zachtere motie op het Ministerie wat minder blaam te leggen, hetgeen den heer Heems kerk echter mislukte. »Maar nog sterker en sprekender bewijzen zijn er. »Nadat de motie van den tegenwoordigen minister van justitie omtrent de cultuurcontracten was aange nomen, werden de stukken door de regeering overgelegd en in handen van eene commissie gesteld. In het eerste gedeelte der conclusie, door die commissie voorgesteld, werden de woorden der motie van den minister van justitie gehandhaafd. Het tweede gedeelte der conclusie luidde aldus: »De Kamer verklaart dat in de bij de missive van 20 Juli door den minister van koloniën overgelegde stukken geen grond wordt gevonden de overeenkomst van 14 Mei goed te keuren, en dat mits dien de belangen van den Staat door het sluiten daar van zijn uit het oog verloren. »Vóór die motie stemden onder anderen de tegen woordige ministers van justitie en van binnenlandsche zaken. »Er is meer. Vóór die conclusie stemde de heer van Nispen van Sevenaer. De toenmalige minister van koloniën legt dien parlementairen blaam naast zich neer en twee maanden daarna verdedigt de heer Rochussen hier zijne begrooting. In eene merkwaardige rede toen zijn po litiek testament genoemd, doch gelukkig hebben wij den geachten afgevaardigde weer zien herleven doet hij een beroep op de Kamer om de questie der koloniale politiek uit te maken. Op het laatste oogeublik vóór de stemming staat de hoer van Nispen van Sevenaer op en zegt »Ik heb de handeling van den minister afge keurd: ik doe dit nog, maar het geldt hier de beslissing over de koliniale politiek en ik zal daarom stemmen voor de begrooting. De heer Wintgens, die zijne koloni ale redevoeringen uitgeeft onder den titel van »conscr- vatieve koloniale politiek" en de heer Heemskerkdie verleden week nog hier verklaard heeft: »in koloniale politiek ben ik altijd behoudend geweest," zij beiden maken het door hunne stem, der oppositie mogelijk de begrooting van den heer Rocliussen te verwerpen. Ivlen gaf dus aan de conclusie van de commissie meer be- teekenis dan aan de thesis van een dispuutcollegie. »Er is nog meer. Vooraan in de rijen der bestrijders van de Poolsche nota stonden de Ministers, thans aan de groene tafel gezeten, allen voorstemmers van de bekende motie Groen van Prinsterer. Was die stemming grijpen naar de souvereiniteit? »De Minister van Binnenlandsche Zaken motiveerde zijne stem tegen de begrooting van den Minister van Buitenlandsche Zaken van der Maesen door te zeggen dat zij de beteekenis had om den boom te verplanten, dat was, om den Minister van Buitenlandsche Zaken van zijn zetel te verwijderen. Was dat grijpen naar de souvereiniteit »De Minister van Finantiën motiveerde voor zich en zijne vrienden herhaaldelijk de stem, die zy, gedurende ik aan gindsche tafel was gezeten, tegen alle begroo tingen uitbrachten, zonder op de cijfers te letten, om dat zij gekant waren tegen de beginselen van hem die thans de eer heeft het woord te voeren. De heer van Foreest sloot zich herhaaldelijk daarbij aan. Was dat grijpen naar de souvereiniteit? Was dat een poging tot parlementair alvermogen »De Eerste Kamer der Staten-Generaal verwierp twee malen met eene aanzienlijke meerderheid de begrooting. Beschuldigt het Ministerie ook de Eerste Kamer van te grijpen naar de souvereiniteit? Naar parlementair alvermogen Wanneer het dus waar is, dat de verwerping der begrooting door de liberalen zulk een misdrijf isals de ministeriëelen het willen doen voorkomen, dan heeft de regeei'ingspartij telkens de rechten van de Kroon aangerand, die zij nu zegt te verdedigen. Neenhet is eene valsche leus, opgestoken door partijbelang en eerzucht. De constitutioneele staats vorm laat de liberalen vrij. Prof. Buys schreef bij de eerste ontbinding terecht »Dus, handhaving van de rechten der Kroon, hand having van hetgeen zonder eenigen grond als recht van de Kroon wordt aangemerktmaar altijd onder deze voorwaarde, dat de partij er een duitje aan ver dienen kan. Waarlijk, wanneer ik mij eeu oogenblik mocht denken in de plaats van den Koning, die nu een troepje zoogenaamde conservative journalisten als buitengewone lijfwacht om zijn troon geschaard ziet, ik zou die wacht althans niet minder vreezen dan hen die mijne vijanden heeten, en gedachtig aan het ver- ledene, de hand leggen op den zak, waarin de klei nodiën van de Kroon verborgen liggen." Een van twee is waarde rechten der Kroon wor den door de conservatieven als dekmantel gebruikt of zij meten met twee maten, naar mate zij op het kussen of in de oppositie zijn. Maar de Nederlander verlangt eerlijkheid, ook in onze staatkunde, en daarom kunnen zulke kunstenarijen ten behoeve van een anti-nationaal en inconstitutioneel kabinet niet baten. De Kamer zal haar plicht doen. Volgens een schrijven uit Petersburg over den toestand van het Russische rijkwordt beweerd dat Rusland ernstig bevreesd is om dit jaar oorlog te voeren en wel omdat de twee voornaamste vereischtcn voor oorlog voeren geld en wapenen ontbreken. Het Russische leger heeft tevens gebrek aan veld oversten, de oude in den strijd geharde generaals, zooals Gortschakoff, Murawief en meer anderen zijn of wel gestorven, of, zooals Menchikoff, reeds hoog bejaard, terwijl jeugdige officieren nog geen gelegenheid gehad hebben om van hun bekwaamheid blijken te geven. Niettemin levert dit een zoo onvcrkomelijk bezwaar niet als het geld- en wapengebreken ofschoon het voor de natie niet zeer vleijend is, zou Rusland, even als zij vroeger buitenlandsche generaals met het bevel belastte, ook nu wel een paar Pruissischo veldoversteu het legerkommando kunnen geven. Het volgende jaar zal dit alles geheel anders zijn. Dan zal Rusland 600,000 naaldgeweren bezitten het grootste gedeelte der spoorwegen zal gereed zijn, waar van den aanleg meer uit een strategisch oogpunt aan gevangen is. dan wel ten gerieve van den handel. Aan de lijn Moskou-Smolescka-Warschau wordt met den grootsten spoed voovtgearbeidomdat deze spoorweg bij een oorlog de gewigtigste diensten bewijzen kan. Om den oorlog echter dit jaar te doen uitstellen zou de Russische regering alles in het werk stellen, 0111 zonder ophouden aan de overige groote mogendheden moeije- lijkheden te berokkenen. In de hoogcre kringen te Petersburg houdt men zich van den vrede verzekerd doch van tijd tot tijd brengt men toch de mogelijkheid van een onverwacht conflict op het tapijt. het nan wal stappen werd aan de princes eene witte duif als symbool van vrede en welkom aangeboden. Dezelfde plegtigheid heeft in 1849 plaats gehad, toen de konigin Ierland bezocht. Ten half twee kwam men op het kasteel van Dublin aan. Van wege de stad werd daar een adres aan den prins aangeboden, waarin 0. a. het denkbeeld voorkwam, dat de kroon aan het iersche volk mogt last geven een koninklijk palcis gereed te makeu, ten einde dit als residentie aan den vorst te midden zijner iersche on derdanen zou kunnen strekken. De prins heeft hel adres, waarin ook de princes geprezen werd wegens hare bekende deelneming aan velerlei werken van liefdadigheid, beantwoord. De prins heeft daarop dc stad doorgereden en een bezoek aan de residentie van den onderkoning gebragt. Deze had het koninklijke paar te Kings town bij de landing ontvangen en begeleid naar het kasteel van Dublin. Des avond is er geïllumineerd. Ook reeds over dag wa ren, gelijk zich hegrijpen laat, dc straten versierd. Woensdag evcu na twaalf ure zijn dc prins en princes van \Vale9 te Kingstown geland. De weg naar Dublin is zes mijlen lang cn was geheel bezet niet eene menigte nieuwsgierigen. Bij Te Pesth is dezer dagen een vrouw gestorven die reeds driemalen als schijndood in de kist lag en telkens weer bijkwam. Dientengevolge wilden haar bloedver wanten ook ditmaal niet gelooven dat baar ziel het aardsche hulsel verlaten had en lieten de begrafenis niet eerder plaats hebben, dan toen ontwijfelbare ken- teekenen der ontbinding aan het lijk der overledene zigtbaar werden. Met betrekking tot den hongersnood Algeric, schrijft men, onder dagteekening van den 28steu Maart, aan de Avenir Algérien Dc moorden duren voort, en de schuldigen worden niet altijd gevat. Drie dagen geleden hebben drie Arabieren de beide kin deren van Nnudy, die brood bij eenen bakker gingen halen, op- geligt, gelukkig heeft zekere Guitard, bij wicn de kinderen gelogeerd wareu, dit bespeurd en hen met zijnen groolen bulhond ingehaald. Ken der misdadigers werd vrec9sclijk door den hond gehavend, en Guitard heeft hem, deerlijk verminkt, medegevoerd. De politie heeft dc beide andere gearresteerd. Het is niet de eerste maal, dat men melding maakt van pogingen, die door de Arabieren zijn aangewend, om kinderen van Kuropeanen weg te voeren. Tc Relizanne en te Moslagancm zijn er enkele vermist. Het is eene nieuwe reden tot ongerustheid, die ongetwijfeld dooi de tegenwoordigheid van onze krijgsmagt zal worden weggenomen. St. Ootl enrode, 17 April. Heden nacht had alhier in het gehucht Olland een treurig voorval plaats. De dochter van den onderwijzerwelke reeds twee dagen onrustig in hare handelingen te zijn geweest geraakte eensklaps in een aanval van razernij en bragt haren vader verscheidene gevaarlijke sneden met een mes over het aangezigt en handen toebij welke worsteling zij zelve eene wond aan dc hand bekwam. Gelukkig dat men op het hulpgeroep van deu vader aanstonds toeschoot, hem ontzette en de dochter onder verzekerd toezigt plaatste. Naar men verneemt zal zij weldra naar een krankzinnigengesticht worden over- gebragt. De toestand van don vader is zorgwekkend. Yenlo, 16 April. Er wordt veel gesproken over den slechten toestand van 's rijks schatkist; maar is het niet onvergeeflijk, dat men sedert de opening van den Staatsspoorweg in 1865 nog niet het aanzienlijk aantal weihoeken van Susteren af tot aan de Noord-Brabantsclie grenzen publiek verkoopt en die, waaronder zeer goed land, sedert drie jaren maar braak laat liggen of door anderen laat innemen of beii.kkeren. Harlingen, 17 April. Gisteren zou alhier plaats hebben de verkiezing van leden voor het kerkelijk kiescollegie. De vorige verkiezing van 40 mannen tot dat eindewas vernietigd naar aanleiding van een protest tegen de wettigheid der stemming. En ziet toen men zich bereidde tot den strijd, bleek het, dat de stemming, op last van het provinciaal kerkbestuur, was geschorst, blijkens een plakaat op de deur der kerk. Wat was er van de zaak? De orthodoxe mannen, die de vorige keer waren benoemdhadden eene formele aanstelling ontvangen en daarna een formeel ontslag. Nu evenwel meenden zij ook nog formeel en officieel te moeten weten, welke reden er bestond om hun het ontslag te zenden, liet provinciaal kerkbestuur schijnt nu van oordcel te zijn, dat door deze eenvoudige vraag de zaak der eerste stemming nog niet was afgeloopen en de stemming derhalve moest geschorst worden. Wat de kerkelijke regters voor regters zijn. (Arnh. Ct.) Appeldoorn, 17 April. Heden ochtend werden in een kolk, in de buurtschap Westenenge, alhier ge vonden de lijken van twee vrouwen bij nader onder zoek bleken het de personen te zijn van Elsje Harms en hare dochter, alhier woonachtig. Beide vrouwen ver keerden in alles behalve bekrompen omstandigheden, en bij eene van haar werd nog 20 aan rijksdaalders en cenig ander geld en papieren van waarde gevon den de dochter (eene vrouw van omstreeks 50jaren) had echter gedurig vlagen van krankzinnigheid, en men vermoedt dat deze eerst, door in het water te springen, en wel half naakt, een einde aan haar leven heeft gemaakt, en de moeder óf door haar te willen redden, öf om andere redenen mede het slagtoffer daarvan geworden is. Braltel, 20 April. Gaf de zalmvangst gedurende den afgeloopen winter onzen visschers stof tot tevreden heid de elftvisscherij is zoo teleurstellend, 't Aantal gevangenen is gering. Men hoopt, zoo 'tweêr warmer wordtop betere vangst. Land-, gras- en houtverpachtingen zijn hier tegen woordig aan de orde van den dag en hare opbrengsten veel minder dan 't vorige .jaar. 't Zoogenaamde ploogland geldt van ƒ40 tot ƒ80 en 't grasland van ƒ40 tot ƒ60 per bunder, terwijl het rijs- of griendhout voor ƒ6 a ƒ6.50 de vim (104 bossen) verkocht wordt. De laatste nachtvorsten hebben veel nadeel toe- gebragt aan do bloemknoppen der vruchtbooraen. Op vele plaatsen komen de aardappelen reeds uit. Rotterdam, 28 April. Heden voormiddag was er eene talrijke menigte op de been voor en in de omstreken van het huis aan de Goudsche Vest, alwaar in den nacht van Dingsdag op Woensdag de brand heeft gewoed, waarbij een geheel gezin zoo jammerlyk is omgekomen. De lijken der beklagenswaardige slagt- offers waren in drie doodkisten gelegd, die alsnu met een stoet van drie lijkkoetsen en drie volgkoetsen naai de burgerlijke begraafplaats in Crooswijk werden over- gebragt. Langs den weg dien de stoet passeerde, was het merkbaar welk eene algemeene deelneming liet verschrikkelijk uiteinde dezer ongelukkigen in de ge moederen had opgewekt. Axel 17 April. Ia den afgeloopen nacht 1*9 een be treurenswaardig ongeluk overkomen aan den persoon van F. Dec9, rijtuigverhuurder alhier. Door do duisternis misleid is hij met zijne Tilburij en paar<l tusschen Sas-vnn-Gend en Selzacfcn in het kanaal gestort en hij, benevens zijn paard, daaruit levenloos opgehaald. Een inwoner dezer plaats die zich mede in het rijtuig bevond, is het gelukt het gevaar te ontkomen, door nog bij tijds uit het rijtuig te springen. Het is tot heden, niettegenstaande de ijverigste naspo ringen der Maréchaussees, niet mogen gelukken den, jl. Maandag uit het huis van bewaring alhier ontsnapten persoou in handen te krijgen. Middelburg-, 16 April. Heden nacht is alhier brand uitgebroken in den stal van den sleper de Hamei- achter de teerpakhuizenwelk gebouw met de zich daarin bevindende 4 koeijen en 1 paard eene prooi der vlammen is geworden. Aan de spoedige en krachtige hulp der brandweer is het te danken, dat zijn daaraan grenzend woonhuiswaarvoor men aanvankeiijk zeer bevreesd was, is gespaard geblevenzijne vrouw slechts eenige dagen kraams, is dadelijk met hunne drie kinderen in de nabijheid overgebragt. De Commissaris des Konings de burgemeester, de schutterij en andere autoriteiten waren weldra ter plaatse van het onheil. Alles wa9 verzekerd bij de Haarlemsche Brandverzekeringmaat schappij de oorzaak van deu brand is onbekend. Zierilczoe, 20 April. De heer J. II. T. de Vogel leeraar aan het gymnasium alhieris benoemd tot leeraar aan de hoogere burgerschool te Zwolle. De Eerste Kamer heeft heden de geheele Indische begrooting voor 186811a eene korte discussie, aange nomen met algemeene stemmen. De Kamer is daarna op reces gescheiden. Wij vernemen dat Z. K. H. prins Alexander het voornemen heeft, om eerstdaags met Z. M. stoomjagt een reisje door Zeeland te doen. Naar wij vernemen, houdt de afdeeling van den raad van state, belast met het onderzoek van het wets ontwerp tot wij ziging der wet op het lager onderwijs, zich steeds ijverig met die taak bezig en heeft zy reeds conferentien te dier zake met het departement van Binnenlandsche Zaken gehad. Gemoiiji-de l>ei*ig-ton. Als alles waar is, dan zoude van Tets van Goudriaan weder minister wordeneen man zoo als eene mevrouw te Zierikzee zich tegen hare keukenmeid uitgelaten heeft die wel tien maal meer verstand heeft als van Kerkwijk voor het lidmaatschap dei- Tweede Kameren nu zal die man weder onverwachts minister worden waar toen bij de jongste verkiezing- niet op gerekend was. Dus, beter is beter. Hoewel er weinigen uit Oost-Indie terugkomen, maar de meesten naar kapitein Jas gaan, verklaren toch de meesten dat de inwoners een ellendig leven hebben, nog erger als de slaven hebben gehad in Amerika; en toch zegt de Nieuwe Goessche Courant, dat de Nederlandsche arbeiders mogten willen dat zij op Java in het manhuis waren. l)e zoogenaamde Zigeuners of heidenen die uit Duitsch- land komen om zich naar Amerika te begeven, zeggen dat zij nog nooit een land gezien hebben als Nederland, waar zooveel policie is en zoo weinig werk. Te Parys ziet men in de verte de Franschen reeds over den Rijn trekken eu over de Waal in Gelderland, doch anderen zijn van oordeel dat dit maar listen van graan-speculanten zijn, om de duurte gaande te houden om hunnen ver- bazenden voorraad op te ruimen. Gelukt die list, dan zal men weder van vrede hooren als het graan ryp wordt. Te Nzal eerstdaags de belle Jeune in lossing komen vauamunitie van de schutterij, waarvan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1