No. 2512. 24s,e Jaarg. Zaturdag 18 April 1868. ZIERIKZEESCilE NIEUWSBODE Men abonneert zich: Iu Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Aboniiements-Pi'ijs: voor reide uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Versch^j nt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel, Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advortentiëu kan geschieden tot Dingsdng en Vrijdag, des voormiddag» 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schnithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Wat nu? Weldra zal de Tweede Kamer weder bijeenkomen ter behandeling van de staatsbegrooting voor 1868 waarvoor in het laatst van het jaar alleen kredieten voor de helft zijn toegestaan. Op nieuw zullen regee ring en volksvertegenwoordiging tegenover elkander staan. De meerderheid van de Tweede Kamer heeft verklaard, dat zij de begrootingswetten zou afstemmen. Toch blijft het kabinet zitten. Wat gebeurt nu? Professor Vreede legt te Utrecht eene verklaring ter teekening, waarbij hij verzoekt, dat de begrootingswetten worden aangenomen. De ministeriëele pers weeklaagt of dreigthet afstemmen der begrooting is een parlementaire coup d'élat, een greep naar de rechten der kroon, een misbruik en streven naar parlementair alvermogen. Dat zullen wij onderzoeken. Wat beteekent het petitionnementdoor professor Vreede uitgelokt? Het is eene herhaling van pogingen, in 1853 en 1856 aangewend, om door volksopruiing invloed op de vertegenwoordiging uit te oefenen. Naauwlijks hebben tot tweemalen toe Kamer-ontbin dingen plaats gehad en heeft de natie dus van hare gezindheid jegens de ministers doen blijken; nog is de Tweede Kamer niet weder geheel voltallig; en reeds komt men op nieuw eene agitatie tot behoud van het kabinet in het leven roepen. Er bestaat, blijkens den uitslag der verkiezingeneene onoverkomelijke klove tusschen de meerderheid en een kabinet, dat anti nationaal is en inconstitutioneele tendances heeft. Maar toch teekent men eene verklaring, om het kabinet aan het bestuur te houden. Op nieuw zien wij extra parlementaire middelen door de minderheid aanwenden. Serenades in den Haag hebben niet gebaat om de eerste ontbinding te doen slagen. De Utrechtsche ver klaring zal wel niet veel meer uitwerken. Zulke mid delen doen intusschen ziendat de conservatieven elk middel aangrijpen om hun doel te bereiken. De con servatieven verliezen meer en meer het recht zich zoo te noemenwant zij verwekken op elke mogelijke wijze agitatie en beweging op allerlei gebied. Waar zou het heen zoo de liberalen denzelfden weg volgden Ware iets gemakkelijker dan duizende handteekeningen voor contra-verklaringen te verkrijgen Neen de af gevaardigden hebben een mandaat verkregen de natie is op wettige wijze geraadpleegdde Koning riep haar daartoe op aan de Kamers is de taak opgedragen met de ministers te handelenwerpt men zich daar tusschendan wil men pressie uitoefenenin strijd met de Grondwetdie de afgevaardigden verbiedt beloften voor hunne verkiezing te doen of ruggespraak met de kiezers te hebben. Een afgevaardigdedie gekozen isomdat men in hem een tegen- of voor stander van het kabinet meende te zien, is, waar het een strijd van beginselen geldt, niet gerechtigd zijne bekende beginselen los te latenmaar niemand heeft het rechtvolgens onze Grondwethem voor te schrijven dat lip bp deze of gene gelegenheid voor of tegen moet stemmen. Stelt hij ons te leurde dag van afrekening komtwant om de twee jaren na ontbinding zooals nu, reeds in Juni van het volgende jaar- - treedt de helft der leden van de Tweede Kamer af. De Ministers stellen zich echter op een zeer gemak kelijk standpunt. De Kamer had in haar eindverslag verklaard geen strpd alleen over het buitenlandsch beleid bestaat; het geldt een strijd tegen een geheel kabinet, dat »niet constitutioneel gezind is; een mi nisterie dat het begrip van verantwoordelijkheid en van de rechten der vertegenwoordiging zooveel mogelijk beperktmaar alleen een proces tot levensverlen ging voertniet in 's lands belang. Wat antwoordt de regeering in eene nota Als gij geene grief hebt tegen het buitenlandsch beleiddat de oorzaak was van de jongste ontbindingbestaan geene grieven tegen onsalle verdere beschuldigingen zijn hard en on bewezen. Onbewezen Is dit antwoord een nieuwe goochel toer of waarheid Is de begrooting van graaf van Zuylen verworpen alleen oui het buitenlandsch beleid De regeering heeft het tegendeel tienmalen in de Kamer gehoordmaar zij is Oost-Indisch doof. Ook nu weder in haar antwoord geeft zij nieuwe bewijzen, dat de aangevoerde grieven juist zijn. Gaan wij do feiten na. Het ministerie trad op om, volgens 's Konings ver langen »conciliant" te zijn. Het wist dat het tegen over de liberale meerderheid stond. In plaats van conciliant te zijn, werd het een fel partijbewind. Let op benoemingen. Professor Buys wordt, zonder reden, als secretaris van het collegie voor de zeevisscherijen, waar hij zoo nuttig was, ontslagen. Men laat den heer Verheijen, die schoolopziener in Noord-Brabant is, toe lid der Tweede Kamer te zijn en ontslaat professor de Bruyn Kopsdie te Delfteen kwartier sporens van 'sHage, eenige uren per week collegie gaf, ter wijl de Tweede Kamer nooit voor 11 ure des morgens vergadert. Mijer wordt Gouverneur-Generaal. Wij komen niet terug op de wijze, waarop dat geschiedde. Graaf van Heideneen oud man en de heer Gregoryeen rechtsgeleerdegeheel vreemd aan de administratie worden commissarissen des konings in Groningen en Drenthe. De broeder van den minister van marine wordt Raad van Indie. De heer van Foreest wordt geridderd. De heer van Rappard wordt advokaat-generaal in Gel derland. Zoo gaat het in hooge en mindere betrekkingen. Overal vrienden en neefjes en bondgenooten. Maar het is genoeg een liberaal te zijn om niets te verkrijgen. De regeering heeft daarbij bij elke gelegenheid 's Ko nings naam vooropgezet, om zijne handelingen te dek ken. Dit is eene andere hoofdgrief. Worden motien dooi de Kamers aangenomen, dat is een parlementaire coup d1 état. Afstemmen eener begrooting, door de con servatieven altijd en telkens tegen liberale ministerien gedaan, als zij de regeering bestreden, wij komen hierop terug, heet in de nota „wegnemen van de waarborgen voor Koning en volk tegen groot,e •willekeur." Klaagt de Kamer, dat tijdens de ontbinding nieuwe ministerien zijn ingesteld, het antwoord is: de koning heeft daartoe het recht; gij hebt er niet mede te maken. Wie zal betwistendat de Koning in den constitu- tioneelen Staat het bestuur voert? Maar de ministers zijn verantwoordelijk voor elke daad. Zonder hun con- treseign kan geen besluit worden genomen. Zoo zp den Ko ning raden stel iets uit, of wij verzoeken Uwe Majesteit dat niet te verlangen want wij kunnen ons met de verantwoordelijkheid niet belasten, dan is geen con stitutioneel Vorst doof voor goeden raad of Hij kan de ministers wegzenden. De tegenwoordige ministers voeren ons daarom op den weg van het Pruissische stelsel, als zij hunne ver antwoordelijkheid en daardoor de rechten der Staten- Generaal, om rekenschap te vragen, beperken. Ook de heer Groen zegt dat openlijk. Er is een strijd tusschen deze mannen of wp het Pruissische en Fransche, dan het Engelsche en Nederlandsche regeerstelsel zullen volgen. Het laatste heeft Oranje in Engeland en hier te lande gevestigd. De Staten-Generaal zouden, thans wijkende, de rechten van land en volk prijs geven. De strijd moet volstreden worden. Men ontveinze zich den ernst van het oogenblik niet. Zoo graaf van Zuijlen graaf Schimmelpenninck en baron van Lijnden aan het bestuur blijven, heerscht de jonkerpartij. Geen minister, zelfs niet onder Koning Willem bleef toch na ver werping der begrooting aan het bestuur. Maakt men er een strpd van beginselen uit, dat die mannen moeten blijven regeerendan is het eene worsteling van de wijze, waarop de Grondwet in Nederland voortaan zal worden toegepast. Maar is dat de kwestie? Neen, de conservatieven ne men de rechten der Kroon tot leusomdat zij willen blijven besturen. Geene andore ministers van welke kleur ook, achtte 's Konings rechten aangerand, als zij moesten aftreden en verzochten daarom het land herhaaldelijk in rep en roer te brengen. Ons land is toch zoo arm niet aan kundige mannendat die heeren graven en jonkers met ons land staan of vallen. Men dekt zich door de Kroon, die men door zijne verantwoordelijkheid moest dekken, want anders wordt al het goede, maar ook al het kwade aan den Vorst geweten. Hij is on schendbaar. Dit ministerie, dat zoovele partp-benoemin- gen deed; een kabinet, dat onze uitgaven voor oorlog en marine en in Indie opdreef, zonder eenige nieuwe bron van inkomst te openen; zoodat wij te korten en leeningen te gemoet gaandit kabinet, dat Indie in een toestand brengt, zoodat elke brief met elke mail spreekt van kwijning, verval en achteruitgang, verwarring en onveiligheidterwijl deze regeering reeds bijna twee jaren aan het bestuur is en dus had kunnen handelen, zoo iets bedorven was; deze regeering wil niet wijken en acht zich alleen in staat ons land te regeeren. Op hen is ten volle van toepassing, hetgeen de Staats raad Elout den 26 April 1861 zeide: „Mpns inziens is de kracht der grondwettige monar chie niet gelegen in een beroep op de Koninklijke prae- rogatieven, maar in de wijze waarop ten gevolge der grondwettige, nauwgezette en belanglooze medewerking van de raadslieden der Kroon, die rechten worden uit geoefend. Wij zijn dus slechts gevaarlijk voor die mi nisterien, wier medewerking den toets niet kan doorstaan, en die onder een beroep bij de Kroon op de ministe- rieele verantwoordelijkheid, en bij de Vertegenwoordiging op de Koninklijke praerogatievensoms eigen zaken schijnen te verwarren met 's lands zaken." Zoo begrepen het de heeren HeemskerkWin tg ens van Zuijlen en Schimmelpenninck ook als opposanten. Nu zijn de hekken verhangen, zooals wij zullen aan- toonenwant dat komt hen nu te stadeom. ondanks alles, te blijven zitten. Nieuwst ij <1 i ngen JFrawllrtjB. Er is weder sprake geweest van de reis der Keizerin van Frankrijk met haar zoon naar Rome. Die reis zou, ofschoon uitsluitend uit godsdienstgevoel en pligtbesef ondernomen, evenwel stellig aangemerkt worden als een soort van concessie aan de klerikale partijals een onderpand van vrede en bondgenootschap tusschen de kerk en de Fransche regering. Het berigt wordt thans bepaald weersproken. Het valt moegelijk een denkbeeld te geven zoo luidt een brief uit Parijs van de hoogte der onrust barende onzekerheid, waartoe de thans bestaande toe stand aanleiding geeft. Met nieuwen aandrang zijn de geruchten omtrent een aanstaanden oorlog in omloop en daaronder ook het gerucht der vervanging van den heer Moustierden minister die het meest voor de handhaving des vredes ijvert. Men beschouwt hier als een zeer onheilspellend verschijnsel dat de Deensche minister van oorlog weder naar Denemarken terugge keerd is, zonder Londen te bezoeken, gelijk naar men beweerde zijn plan was. Daardoor toch acht men het berigt bevestigd dat hem zeer zeker eene politieke zending naar het Fransche hof was opgedragen. In hoeverre nu aan elk dezer oorlogzuchtige geruchten waarde moet worden gehecht, laten wij in liet midden. Wij vermelden die slechts ter kenschetsing van den tijdelijlcen toestand, waarin Frankrijk verkeert, welke een zeer natuurlijk gevolg is van de ontzaglijke wape ningen, waarmede het keizerlijk gouvernement zich zoo ijverig bezig houdt. Bovendien is de aanleiding tot deze algemeene ongerustheid in Frankrpk ook buiten de grenzen van het keizerrijk gedeeld de overtuiging dat de toestand, waarin het Napoliontisch rijk verkeert, eene afleiding noodig begint te maken, welke gewoon lijk in een buitenlandschen oorlog wordt gezocht. In zooverre is dan ook de onder inspiratie van prins Napoleon geschreven brochure over Polen heden in onzen brief uit Brussel geresumeerd niet onbelangrijk. Sahutadilattb. Uit Berlijn wordt geschreven, dat de aldaar in den laatsten tijd ontstane arbeidersbeweging, die vooral dooi de duurte der levensmiddelen en het gebrek aan werk is begunstigd, een feit is, dat zijne politieke beteekenis houden zal, omdat het de positie der Fortschritts--pa,itij die hare kracht grootendeels ontleende aan hare tot hiertoe onverzwakt gebleven invloed op de arbeidende klasse, dreigt te verzwakken. In goed onderrigte kringen acht men het nu reeds buiten twijfel, dat de heer Steld, de bekende democraat uit 1848, tegenwoordig redacteur van de Staatsburger-Zeitunger onder de bestaande omstandigheden in slagen zal eene plaats in den rijksdag magtig te worden en Schulze Delitsch als eene grootheid, die afgedaan heeft, te verdringen. Werkelijk is het een feit, dat de invloed van laatstgenoemde aan het wanke len is gebragt. Dit bljjkt ook uit de houding van de Volks Zeitung, die tot hiertoe steeds onder de vlag van Schulze-Delitsch voermaar in den laatsten tijd zeer toegenadert is tot de sociaal-democratische arbeiders partij. Een der woordvoerders van de arbeiders-vereenigingen is zekere heer Florian Pauldie in der tpd eene rol gespeeld heeft onder de wevers in Silezië. Deze heer onderscheidt zich vooral door de paradoxendie hij verkondigt. Zoo verklaarde hij zich onlangs tegen eene vermindering der staande legers, op grond dat daardoor het aantal arbeiders nog vermeerderen zou en alzoo de loonen nog meer zouden moeten dalen. Zioi-iltasee, 16 April. Als leden der provinciale staten van Zeeland moeten met den eersten Dingsdag der maand Juljj a. s. aftredenuit het hoofdkiesdistrict Middelburg de heeren G. J. Sprenger, mr. T. A. Lam- brechtsen, mr. A. M. Becius, dr. J. W. Callenfels, te Vlissingen, en jhr. P. D. van Cittersuit het hoofdkiesdistrict Zierikzee: de heeren mr. J. Moolen- burg, te Zierikzee, J. van der Have Cz., te Ouwerkerk, en C. van der Vliet Dz.te Zierikzee; uit het hoofdkiesdistrict Tholende heeren jhr. F. C. de Casembroot en M. W. J. de Visser, te Tholen uit het hoofdkiesdistrict Goes: de heeren mr. M. P. Blaaubeen, A. Kakebeeke Jz., beiden te Goes, J. P. I. Buteux, te Iieinkenszand, en I. G. J. van den Bosch, te Wolfaarts- dijkuit het hoofdkiesdistrict Sluisde heeren I. C. O. Benteyn, te IJzendpke, mr. J. E. Risseeuw, te Oostburg en J. M. Hennequin te Sluisuit het hoofdkiesdistrict Hulstde heeren dr. H. J. van Eek te Axel, mr. F. van Deinse, te Hulst, mr. J. P. Dronkers, te Neuzen, en dr. L. H. Jansen, te Axel. Uit het collegie van gedeputeerde staten zpn dit jaar aan de beurt van aftreding de heeren jhr. P. D. van Cittersmr. T. A. Lambrechtsen mr. A. M. Becius alsmede het buitengewoon lid mr. W. Ph. Vis. Zaturdag is een belangrijke val ontstaan aan den zeedijk van den Vlietepoldertusschen de Oostnol en de Nieuw-Noord-Bevelandpolder. De val is ruim 200 el lang, en nadert bij dijkperceel 13 tot op 6 el van de buitenkruin lijn. Waar men vroeger langs den voet der steenglooijing bij laagwater nagenoeg droogvoets kon gaan, staat thans 10 el water. Vermits achter den val een inlaagdpk ligt bestaat er naar men meldt geen dadelijk gevaar. Bij de verkiezing in het hoofdkiesdistrict Appinge- dam van een lid der Tweede Kamer zijn uitgebragt 1742 geldige stemmen. Gekozen mr. D. de Ruiter Zijlker met 1062 stemmen. Prof. Gratama verkreeg 660 stemmen. Aan de Nieuwe Utrechtsche Courant wordt uit 's Hage geschreven, dat een der hoofdbepalingen van het door de regering ontworpen wetsvoorstel tot her ziening der wet op het lager onderwijs schijnt te zijn verpligting der gemeenten om op de openbare school schoolgeld te heffen. Het departement van de afdeeling Goes der Ned- maatschappij van nijverheid heeft drie zilveren medailes bestemd en ter beschikking gesteld van de commissie voor de tentoonstelling van nijverheid en kunst te Arnhem te houden. Ook te Haarlem heeft zich dezer dagen het geval voorgedaan, dat iemand een biljet van 40 gelukwenschen voor een bankbiljet van ƒ40 heeft aangenomen. Een schipper heeft zoodanig briefje in eene tapperij tegen klein geld doen wisselen. Men schrijft uit de provincie Groningen, dat het koude en schrale weder der laatste dagen, gevoegd bij de vele sneeuw- en hagelbuijen, de landlieden en vee houders over 't geheel eene schadelijke rekening doet makendaar velen, die het jongvee reeds in de weide hadden, genoodzaakt zpn 't weder op stal te zetten. Een gevolg hiervan is het vermeerderd hooi verbruik, bij den beperkten voorraad die van dit veevoeder maar aanwezig is, zoodat de prijzen dan ook zeer stijgende zpn, bedragende voor de beste soorten ƒ18 tot 22 de 500 ned. ponden. Gemengde berigten. Naar het schijnt zullen eenige ministersnu het schoonmaaktijd is en koks en keukenmeiden gaan ver huizen, ook hunne matten op gaan rollen om plaats te maken voor anderen. Maar de nieuwe die hunne diensten aanbieden zullen het niet verder brengen dan Allerheiligendaar zij niet bekwaam voor hun vak moeten zijn, en dus met November ook zullen moeten verhuizen, echter met aanspraak op pensioen, dat wel waard is om een half jaar bespot te worden. Lion van het Haagsche Dagblad zit nu geheel in zak en assche nu de eigenaars van zijn blad den aftogt rnoeteu blazen, en nu de goudregen geheel zal ophoudenmaar, Lijp is wel binnen. Eene dame te Ellepak wordt zoo hoogmoedig nu zij denkt een vette rat in de val te krjjgen dat zij bpna niet meer spreekt, hoewel men vreest dat hij haar nog ontloopen zal. Die vrees moest zij echter maar geheel van haar afzetten, daar zij anders nog geheel gek zal worden, daar zij zegt: Had ik rnjjn buurman met zijn geld Dat is het wat mij 't harte kwelt, En 'tis mijn ouders tot verdriet, Dat die sprong niet eer geschiedt. Een knecht van een pilleman in Z. B. zoude beter doen zpn pinkster-pak van vóór twee jaren te betalen, dan nu met de paschen zijn geld weg te gooijeu. Doet hij dit binnen kort nietdan zal hij bij name genoemd worden. Onder Kloetinge moest een boer 's morgens zoo vroeg geene eijeren zoeken op het land van een ander; dus: Blijft maar op uw eigen land Anders raakt gij uw verstand Kwijt, voor dat gp 'tzelf weet, En men van uw epers eet. Eene dienstbode te Nieuwe-Tonge wordt aangeraden, om, wanneer zij iemand meer wilt beluisteren, dat voor- zigtiger te doen, en het niet aan anderen over te brengen daar zij niet meer in de gelegenheid zal gesteld worden om te kunnen luisteren. Twee naamgenooten aldaar moesten zich niet meer onder een raam begeven als spionnen, want zjj zullen nergens toegelaten worden. Eene jufvrouw op het Maarland te Brielle wordt aan geraden, zoo niet te knikken tegen de officieren, daar zij zoodoende nooit verpast zal raken. jMarlrtprp/cn te Zierikzee. 16 APRIL 1 868. Boter, laagste koers ƒ0,54 en hoogste koers ƒ0,60 per 5 ons. Kip-Eperen, laagste koers ƒ0,573 en hoogste koers ƒ0,65 per 25 stuks. Eenden-Eijeren, hoogste koers ƒ0,65 per 25 stuks. 35jarig<. EchtTereouiffiug L. B O O T e J. BIL. Kapelee in duivelaüd, 14 April 1868.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1