KZEESCHE NIEUWSBODE No. 2511. 2iste,Iaai'g. Woensdag 15 April 1868. Nieuwstijdingen. 5Dviit.3.fhlnn^. Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij a!l<; Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Anicrika bij .T. QD1NTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonn emen VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Auierilca, franco New-York - 3,90. Versch u111: Op Woensdag en Zatnrdag. A<1 verton tien: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Burea u: Zierikz.ee, Hock van de Sehnithaven, B, No. 94 Brieven en Tngez.ondene Stukken, franco. LoucIdu, 7 April. De Times heeft heden wederom een lang opstel over de verschrikkelijke verspillingen van de admiraliteit, die maken dat voor de millioenen, welke het volk opbrengt om eene uitstekende vloot te hebben, dit doel volstrekt niet wordt bereikt. De com missie van landsverdediging heeftin 1860 aanbevolen dat 1,000,000 zouden besteed worden tot het maken van drijvende batterijen. De admiraliteit zeide, dat tot dit doel monitors met een toren en zonder masten de uitstekendste diensten zouden kunnen bewijzen en on waardeerbaar zouden zijn indien er slechts geld voor handen was voor het bouwen. Nu blijkt dat sinds 1860 het onderhoud van de oude reserve van houten fregatten en linieschepen, die letterlijk tot niets meer nut zijn, ongeveer £1,000,000 gekost heeft. De Times zegt, dat, indien al die ontzaggelijke driedekkers, wier onderhoud even duur als hun bestaan nutteloos is, verkocht werden, zij minstens genomentwee of drie millioen ponden zouden opbrengen, voor welke som men 40 gepantserde schepen zou kunnen houwen, terwijl de kosten van onder houd, die vervallen zouden, twee gepantserde schepen per jaar aan het land zouden geven. De Engelsche couranten melden als een gewigtig feit, dat Amerika als voedsel voortbrengend land ver- bazenden vooruitgang maakt. In de twee eerste maanden van dit jaar bedroeg de invoer in Engeland van tarwe uit Amerika 142 millioen ponden tegen 40 millioen gedurende deze maanden in het vorige jaar en 25 millioen in 1866. Op een veld nabij Merthyr in Engeland heeft dezer dagen weder eene boks-partij plaats gehad tusschen twee jongelieden, Rowland Thomas en Thomas Bcynion. De strijd was hardnekkig. Bij den 73sten aanval kreeg de eerstgenoemde een stoot tegen de borst die hem ter aarde deed vallen en weinig tijds daarna was hij een lijk. De ander was genoegzaam blind en moest naar zijne woning geleid worden. Op het eiland Jersey heeft men 11. Zaturdagochtend twee sterke schokken van aardbeving opgemerktde gol vende beweging scheen van het oosten naar het westen te gaan. Frankfort, 8 April. Op 3 dezer zijn te Deppen- dorf naar aanleiding van de aldaar plaats hebbende oproepingen voor de landweer, ernstige ongeregeldheden gepleegdzoodat de hulp der militaire magt moest worden ingeroepen. Ook op eenige andere punten in die streek zijn, om dezelfde reden, onlusten uitgebarsten welke gelukkig spoedig werden gestild. Op vele andere plaatsen van Neder-Beijeren daarentegen zijn de inschrij vingen voor de landweer rustig voorbijgegaan. Te Wurz- burg moesten in de laatste dagen buitengewone militaire voorzorgsmaatregelen worden genomen wegens het aanplakken van oproerige billetten en het zenden van brandbrieven aan de woningen van verscheidene ingezetenen. De koning van Pruissen heeft graaf von Bismarck erfelijk lid van de Eerste Kamer van den Rijksdag benoemd. Voorts zouden een wet ter afschaffing der gijzeling voor schulden een factorijwet op de leest der Engelsche factory wetten geschoeid aan het Noord- Duitsche parlement voorgelegd worden. De Pruissische regering is er insgelijks op bedacht de belasting op vele artikelen van nut en huishoudelijk gebruik af te schaffen en het daardoor teweeggebragte te kort in de inkomsten door een verhooging der belasting op den tabak aan te vullen. Op last van het Zwitoersche departement van oorlog- worden de proefnemingen met achter laad-geweren ijverig voortgezet. Bij de proefnemingen, welke in den laatsten tijd te Winterthur plaats hadden, troffen van de tien schoten het Vetterli-geweer 7 malen het doel in 40 seconden en het Prabody-geweer 9 malen in 65 a 70 seconden. Voor tien salvo's uit twintig geweren worden l'/2 minuut vereischt en daarbij troffen 158 kogels de schijf. iti Parij^i 7 April. Zonderlinge toestand, waarin wij ons tegenwoordig bevinden! Het is alsof de maarschalk Niel op zijne eigene hand Frankrijk ten oorlog toerust en alsof de heer Rouher voor eigen rekening politiek drijft. Terwijl de Keizer aan de eene zijde schijnbaar opmerkzaam luistert naar den vredelievenden raad van den minister van staat, ziet hij aan den anderen kant met een welgevallig oog op de krijgstoerustingen neder. De minister van oorlog heeft weder eenige maatregelen genomen, waaraan nu niet ten voorwendsel kan strekken dat zij dienen om het Fransche leger op de hoogte te houden van de verbeteringen, welke bij het krijgswezen in de naburige staten zijn ingevoerd. Als zoodanig be schouw ik het bevel tot onmiddelijke organisatie dei ambulances en aanzienlijke bestellingen van geneesmid delen enz. En wat zegt Keizer Napoleon van dat alles? Aan andere menschenldnderen in het algemeen en aan diplomaten in het bijzonder is, zegt men, de spraak ge geven om de gedachten te verbergenbij Napoleon III is dit niet het geval. Hij verbergt zijne gedachten door te zwijgen en zij die het karakter van den Keizer meenen te kennen, zien in dat zwijgen dreigende „zwarte stippeu." Men heeft in den laatsteu tijd opgemerkt, dat Keizer Napoleon bij de receptien op de Tuilerien blijkbaar met opzet vermijdt, om zich over de buitenlandsche politiek, met wien ook uit te latenzijne gesprekken bepalen zich tot de staathuishoudkunde, den arbeiders stand het staken van het werk door de ambachts lieden enz. De onlusten in de mijn-districten van Henegouwen schijnen nog niet geëindigd te zijn. Uit Tamines althans wordt gemeld dat een troep van 200 werklieden van daar zich naar Falisolles heeft begeven en op laatst genoemde plaats de werklieden genoodzaakt heeft, den arbeid te staken. Van daar zijn zij verder gegaan in de rigting van Auvelais en St. Roch, waar zij door de kavalerie zijn uiteengedreven. Er heerscht zekere opge wondenheid in de etablissementen van de Beneden- Sambre. Drie compagnien karabiniers zijn van Charleroi afgezonden om de mijnen van Auvelais en van Falisolles te beschermen. üJl .ctJerliinl'. Zwolle, 7 April. Heden stond voor liet provin ciaal geregtshof in Overijssel teregt, Hermen Visscher van beroep arbeidergeboren en wonende te Ambt- Vollenhove beschuldigd van poging tot manslag ge pleegd met voorbedachten rade op den morgen van 30 November A. P., op den rijksveldwachter G. Arends, tijdens die in uitoefening zijner function was. Deze procedure, die even als zoovele andere jachtavonturen, verschillende schijnbaar tegenstrijdigheden oplevert maakte de zitting van het hof uiterst belangwekkend. Wij willen voor het oogenblik alleen berigten dat liet O. M. de schuldigverklaring van den delinquent en voor hem eene tuchthuisstraf van twintig jaren requi- reerdedat onze regtsgeleerde stadgenootde keer Mr. L. Hertsfeldliem verdedigde en zullen in ons volgend nummer al de bijzonderheden van het proces, waarin zoowel van de zijde der openbare magt als van den kant der stroopers (de medgezel van Yissclier is ontvlugt) veel moedvastberadenheidvlugheid en inspanning uitkomen mededeelcn. Zwolle, 10 April. De aanvoer van eijeren uit Twenlhe, was in deze weck buitengewoon groot, alleen per Stoomboot Al- mclo-Salzbergen werden er op een dag ruim 200,000 stuks aan- gebragt. Almelo7 April. De mazelen lieerschen alhier in zulk eene erge mate onder de kinderendat er bijna geen huisgezin verschooud blijften er reeds onderscheidenen aan zijn overleden. IVenzioii, 13 April. Betreffende den diefstal met inbreking en bedreiging bij den landbouwer J. Huijs- senSr. alhier, zijn sedert de vorige opgave op ver moeden nog eenige arrestatiën gedaan. Een dier aan houdingen heeft echter heden morgen te Axel tot een koddig voorval aanleiding gegeven. Gisteren was aldaar een persoon, betigt van raedepligtigheid aan dien dief stal, in bewaring gesteld. Ten einde heden morgen ten 9 ure herwaarts te worden overgebragt, en verder per stoomboot naar Hoedekenskerke en Goes. Toen nu echter heden morgen ten 8 ure de gemeente-veldwachter, tevens cipier bij het kantonnale huis vau bewaring, den arres tant eenig eten bragt en zich daartoe in zijn verblijf begaf, verzocht deze om zich, tegen de koude, eenige kleederen aan te trekken, en zich daarmede veinzende bezig re houden, nam hij de gelegenheid waar, om buiten in den gang te komen, en den cipier gevangenbewaarder, in zijne plaats op te sluiten. Hij heeft natuurlijk onmid dellijk het hazenpad gekozen, en is over heg en heining buiten in het ruime veld gekomen, terwijl hij dadelijk werd nagezet door de maróchaussée. De vrouw van den cipier, door de buren op het voorval opmerkzaam ge maakt, heeft haren man uit zijne onwillige gevangen schap verlost,doch de vogel was uit de kooiIngez Wiss eiilvoi'l-co, 11 April. Gisteren had hier een treurig voorval plaats. Een bouwmans-knecht met zijne paarden huiswaarts keerende, en op een derzelve rijdende had het ongeluk, dat zijn paard schrikte, door een uit de sloot opvliegenden eendvogel. Genoemde knecht viel daardoor tusschen de paarden in, werd een arm en been verbrijzeld, benevens belangrijke verwondingen aan het hoofd en de borst. Het gevolg was, dat hij reeds heden aan zijne wonden is overleden. Heden heeft eene belangrijke val plaats gehad aan den zeedijk van den Vlietepoldernaar men ver neemt, is de dijk tot nagenoeg de hoogte van de kruin weggezonken. Ingez Seliorpewisse11 April. Als een zeldzaam heid kan gemeld worden dat deze week bij den landbouwer J. K. Lokker, onder deze gemeente een paard van 25 jaren oud voor de eerste maaleen veulen heeft ter wereld gebragt. Zicrikzee, 14 April. Op 9 dezer is te 's Hage aanbesteed het bouwen van eene steenen uitwatering- sluis bewesten Vlissingen, een bnitenboezem een gedeelte van een binnonboezein en een gedeelte van den Middel- burgschen-Vlissingschen waterweg. Er waren 19 in- schrijvings-biljetten ingekomen waarvan het hoogste was van J. Italisch te Sliedrecht en A. van Papering te Bruinisse voor ƒ174,680 en het laagste van G. van Dam te Rotterdam voor ƒ97,200. Wij vernemen dat bij de regering het voornemen bestaat om van de Zeeuwsche spoorweglijn alleen het gedeelte Bergen op ZoomGoes omstreeks 1 Julij te openen. Van het plan om de ti-einen dan ook tot het Sloc te doen doorloopen is men teruggekomen. Deze wijziging van het eerst opgevatte en lang in overweging geweest zijnde plan is indien wij goed ingelicht zijn, en wij meenen dat dit het geval is gegrond op de kosten die voor het maken van aanlegplaatsen aan het Sloe en andere voor de exploitatie noodige werken zonden gevorderd wordenen is niet het gevolg van een betrekkelijk de onteigening van een dijk tusschen de Nieuw- en Westkraaijert-polders gerezen bezwaar. MiddelbCt.) Blijkens een bij het departement van marine ont vangen rapport van den kommanderenden officier van Zr. M. schroefstoomsehip der 1ste klasse Het Metalen Kruis gedagteekend Cammandee (Kust van Guinea) 4 Maart j 1.hadden eenige ontevreden negerstammen op den 24sten February jl. getracht zich te verzetten tegen het ontwerpen van een aarden werkje op de kust te dier plaatse. Een peloton van 24 mariniers onder den adelborst der 1ste klasse Hordijk, tot bedekking der aan dat werk gestelde werklieden en inlandsche soldaten gezonden hield de muitelingen staande tot dat do geheele landingsdivisie van bovengenoemd stoomschip, onder den luit. ter zee 1ste klasse Voorduin, ontscheept was en de aanvallers voor goed uit elkander dreef. Noch de sterkte noch het verlies des vijands is te be naderen. Aan onze zijde waren 7 gekwetsten waarvan twee ernstig, doch geene gesneuvelden. In de volgende dagen werd de aanval ditmaal op een steenen huis in het Krom gelegen nogmaals be proefd, doch wederom door de soldaten en gedebarkeerde schepelingen zóó goed. afgeslagen, dat men vermoedde dat den vijand de lust zou ontbreken om terug te komen. De laatste berigten, loopende tot 7 Maart jl.bij het departement van koloniën ontvangen doen eene gunstige wending in den staat van zaken ter kuste van Guinea verwachten. De heer van Vloten meldt in het Deventer week blad, naar. aanleiding van het gerucht dat hij den heer Busken Iluët in de redactie der Haarleuische courant zou vervangendat hiervan niet het minste aan is. „Zijne betrekking (van den heer Huët) zou mij in geenen deele lijkenschrijft de heer van Vloten. Als een bijzonderheid mag vermeld worden, dat dezer dagen een landman in den omtrek van Hoorn op zijn zilveren brui- lofsfcest hot geluk had vier zijner kinderen te zien bruiloft vieren. De algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-genootschap zal gehouden worden te De venter, op 15 16 en 17 Julij 1868. Zij zal worden voorafgegaan door eene rede van den heer J. D. A. Mioulet, lid van verdienste des genootschaps te 's Gravenhage. Men leest in eenen brief uit Brusselvoor komende in de Midd. Ct. het volgende; Dezer dagen is hier een 80jarige getuige van de executie van Maximiliaan in een haveloozen toestand, na een ware Ulisses-tocht, teruggekeerd. Belg van geboorte, deserteerde hij uit het leger, waar hij hij maakte deel uit van het geniekorps ijverig in de wiskunde gestudeerd had, en nam vervolgens deel aan den veldtogt in Italië. Hij verwierf er de epauletten van Franscli officier in het vreemden-legioen en behield ze tot hij als kapitein bij het Mexicaansche leger in dienst trad. Denzclfden dag waarop Maximiliaan werd geëxecuteerd, werd hij door Escobedo gevangen genomen en ver in het, binnenland gezonden. Na eenige weken wist hij des nachts te ontvlugten en liep dertig uren bijna zonder ophouden. Eindelijk kwam hij op een weg waar hij een soort van haciendaaantrof. Maar laat ik er eerst eene bijzonderheid bijvoegen. Toen hij den avond te voren voorbij een troepje Mexi canen ging die in de schaduw hunne siesta hielden en zich van de meeste hunner klecderen ontdaan hadden, had hij de overblijfselen van zijn uniform verwisseld tegen het minst gescheurde costuum van een der slapers. De hacienda binnentredende vond hij er slechts eene vrouw; hij vroeg haar een glas wijn, 't welk zij niet weigerde; terwijl hij dronk werd zijn oor getroffen door het. geluid vau een klein uurwerk hetwelk een aria speelde en in een houten doos vervat was. Hij bood de vrouw voor die muziekdoos twee gouden dollars, het eenige wat kjj nog bezat. Zij nam het bod aan en onze kapitein wist zich op zijn marsch van 150 mijlen de noodzakelijkste levensbehoeften te verschaffen door overal waar hij doortrok zijn doos te laten spelen. Na vele avonturen kwam hij in de stad Mexico, ver volgens te Vera-Cruz. Maar hier moest hij zich schuil houden. Hij wachtte alzoo op een Fransch vaartuig, en vond er weldra een dat hem voor niet aan boord nam en naar St. Nazaire overbragt. Van daar is hij in België teruggekeerd, arm als Job, met een langen rooden baart als van een sapeur en zonder een eigenlijk vaderland. Hier kan hij zich niet aanmelden om zijne desertie te regtvaardigenvan Frankrijk heeft hij niets te verwachten, want hij heeft vrijwillig het leger verlaten en van zijne hoedanigheid van Franschman afstand gedaan, en Mexico, het Keizer rijk waaraan hij zijn arm verkocht, bestaat niet meer en de republiek wil geene condottieri. Nu komt daar nog bij dat deze voortreffelijke officier, die de schitterendste loopbaan als civiel ingenieur had kunnen maken, nu door zijn avontuurlijk leven geknakt, tot wanhoop gedreven en in zulk eene diepe ellende ge zonken is dat, toen hij zich te Brussel bij een Belgisch officiermet wien hij in den Italiaanschen veldtocht kennis gemaakt had, vervoegde, hij in twee dagen niets gegeten had. Dit waarachtige maar niet algemeen bekende verhaal behoorde alom verspreid te worden tot, stichting der Bel gen en Nederlanders,die de dwaasheid en domheid hebben om hun bloed te vergieten en hun leven bloot te stellen voor zaken aan hun land en hunne belangen ten eenen- male vreemd. Hoevelen van hen die trotsch als pauwen naar Rome vertrekken en in hunne uniform van pauselijk zona,af geparadeerd hebben, bewenen op dit oogenblik bitter lijk hun ondoordacht besluit! Geloof mij dat dit bij de meesten hot geval is, al durven niet allen er voor uitko men. De stoutmoedigsten deserteren, het bewijs daarvan is dat de rijen der pauselijken iederen dag door desertie gedund worden en alzoo nooit voltallig zijn. Gemengde borigton. Wat nog niemand heeft gezegd, beginnende aanbidders van het tegenwoordige ministerie te zeggen, namelijkdat er niet geknoeid is en dat niemand zich heeft laten om- koopen voor geld in het ter verkoop aanbieden van Luxemburg. By al het verbruiken van steenkolen in den tegenwoordigen tijdmoeten er nog steenkolen genoeg voorhanden zijn, voor p. m. 5000 jaren, en die dan loeft die dan zorgt. Te Londen verpachten de eigenaars van schouwburgen het regt om de stukken sigaren en oranjeschillen te mogen opzoekennog al voor een aardig sommetje, zoodat de Engelschen niet veel weggooijen. Te G. kan men beste scheermessen bekomen van drie gulden tot tien cent per stuk. Voor deugdelijkheid wordt natuurlijk ingestaan. Onder de Eskimo's in de Noordpoollanden is een opstand losge barsten, het meerendeel weigert langer de as der aarde te draaijen, onder voorwendsel dat er gebrek aan traan tot smeren is, daar de walvischvangst het vorige jaar bijzonder slecht is uitgevallen. Indien hierin niet spoe dig wordt voorzien, ziet men belangrijke stoornissen in de omwenteling der aarde te gemoet. Ook te Vmoet het niet regt pluis zijn, ook daar is het „ter wille van het smeer." Een eenige zoon te Nieuwe Tonge heeft aanzoek gedaan om de hand van een naaistertje, maar is gewogen en te ligt bevonden. Te Z. is een smids- zoon zoo verzot geworden op de meid van G. dat hij nog suffer zal worden als hij is, vooral als hij begint te begrypen dat hij voor den gek gehouden wordt. Op den eersten paaschdag heeft iemand met zijne dame zoo in de wolken geweest, dat zjj bij een kastelein als ▼liegende merkuriussen in huis kwamen vlugten; maar: De kasteleiu die schoot hen net, En heeft hen toen op straat gezet, En door dit wild en woest gerucht, Gingen zij haastig op de vlugt. Te Sas van Gent heeft de verplaatsing van iemand naar Rotterdam nog al veel droefheid nagelaten, maai de tijd zal dit wel bijspijkeren. Een nieuwe boeren zoon in Z. B. moest wat voorzigtiger zijn met het laten schrijven van brieven, anders zullen zjj bekend gemaakt worden. Eene dame te Poortvliet wordt aangeraden, als zjj nog meer op reis gaat, met zooveel nieuwtjës niet, te huis te komen, want ha&r gesnap komt in geen aanmerking. Ing*ez;oii«Ieiie Stukken. OPMERKING VOOR CONSEQUENTIE. 31 o cl o ii e ii en Orthodoxe u. De inzender dezes vertrouwt dat geen der beide partijen den naam van inconsequent zoo willen hebben en nog minder om zoo te handelen. Wanneer de Modernen gelooven de waar heid aan hunne zijde te hebben, dan kunnen de Orthodoxen ze niet hebbenmaar als dan toch het Moderne Kiescollegie een' Orthodoxen predikant riep, wat zou' dot anders als incon sequent zijn? De redeneering, wij moeten uit liefde tot en ter wille van nnderen ook iets doen, gaat niet op-, want wat is liefde, zoo ze niet op waarheid gegrond is, anders dan bedrog?-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1