No. 2508. 24.sle Jaarg. Zaturdag i April 1868. >ies 5 N. n. Nieuwstijdingen. Ry it, u utoon* de af een or Neder- ïEMENT 446, Am- czaarn op \jders, Ila- ordeeligste igen voor[ gevolg rden, door bijzonder egen 32 aai- te Houtzager, antenkolff en Z.D 'Ü- 0) jaren ge met de REUDER, dt op l'iet elieve daar VOOi' iiig-en. Z1E RI k ZEESCH E N IEIIWS R 0RE. Men abonneert zieh: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat. Michigan. Ab o ïi ii em ents-Prys: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1.30. Franco per post, in Nederland- 1.60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. "V ersek j n t Op Woensdag en Zaturdag. Advertentin 10 cent voor eiken regel. Zcgelregt voor iedere plaatsing, 35 ceut. De inzending der Advertenliën kan geschiedeu tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bh i*on ïi Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en IngezondtMie Stukken, franco. Iers, tijd konden heden van Holloway uitgevorv erligtende de het verliea de slecht- houden :t en den het voor- werkingen •haden, en Pillen, volgt: 0 20,50 5 - 20,95 j den heer Hoofd- tft/, Strand 80 Mai- De Shipping Gazette verhaalt een van die romantische (ecavontnrendie aantoonen, dat de werkelijkheid soms veel reemder is dan de meest phantastische verdichting. Het ichip Generaal Grant zeilde in Mei 186G van Melbourne mar Londen met 83 personen passagiers en bemanning. Met en ttaauwe koelte digt bij de Anckland-eilanden (vier graden lezniden Nieuw-Zeeland) gekomen zijnde, werd het schip door :eu geweldigen stroom landwaards getrokken en letterlijk .usscheu de rotskloven gezogen. De masten werden tegen iel gewelf der rotsen verbrijzeld en de bezaanmast kreeg zulk een schok dat bij een gat maakte in den bodem van ■hetschip, dat onmiddelijk zonk. De groote boot met veertig I nieiischen sloeg in de branding om en slechts 16 personen leddeu zich in de kleine booten en landden op een onbe woonde eiland. Van een stuurman die met drie matrozen een der booten Nieuw-Zeeland trachtte te bereikenwerd nooit, meer iets gehoord, en gedurende anderhalf jaar leefden de schipbreukelingen op het eiland. Hun voedsel bestond voornamelijk uit zeehonden en mossels. Verleden maand Novem ber zag een schip, dat op de walvischvaugst uitging, hunne ignalen en zij werden gered. De kleine kolonie van Robinsons was door ziekte zeer gedund, en bestond nog slechts uit negen mannen en eene vrouw. De laatste, de hofmeesteres van het schipwas door haar man gered en had al de onberingen noedig doorgestaan. Oil die genegen K. LOOS i-lc, bij G. VAN J khande- id, STEUR IK benoo In Spanje heerscht weder groote gisting. De republi keinen zoowel als de Carlislen maken gebruik van den honger snood en het gebrek aan werk om vooral in de fabrieksteden de zaden van oproer te zaaijen. Sedert eenigen tijd vertooucn zich in de bergstreken van Catalonie, liet klassieke land des oproers, en in de provinciën Saragóssa en Jalu zeer vele, maar kleine benden, die koninklijke troepen afmatten en noodzaken zich te verdeelen. Tusschen die bende bestaat ontegenzeggelijk verband; zij maken zich meester van gemeentehuizen en van het o-eld van hen, van wie het bekend is, dat zij op de hand der egering zijn. De vrees is zoo groot op het platteland dat dui zenden reeds naar Madrid zijn gevlugt. Ook hier ziet het er zeer treurig uit en men begint te duchten, dat de hoofdstad even als Barcelona weldra in staat van beleg zal worden verklaard. Ter gelegenheid van de dezer dagen plaats gehad hebbende kardinaalsbenoeming wordt door een der Parijssche bladen in herinnering gebragt, dat het getal boeden van eenen kardinaal4 bedraagt: den pontificalen hoedden paxasolhoedden kleinen rooden hoeden den zwarten hoed. De eerste, de hoed die den kar dinaal bij de verheffing tot zijne waardigheid wordt overhandigd, is van rood laken met zeer breeden rand en 36 kwasten. Vroeger werd deze hoed door de kardinaals bij alle plegtige omgangen en andere feestelijke gelegenheden gedragenmaar sedert lang is dit niet meer het geval. Hij wordt na het overlijden van zijnen bezitter aan het voeteneinde van het praalbed, later op de katafalk in de kerk nodergelegd, en vervolgens boven zijn graf opgehangen. De parasolhoed is insgelijks breedgerand, en is van karmozijn-roode zijde vervaar digd. Deze hoed wordt slechts bij eene enkele processie, die van het Corpus - Dominien bij canonisatien door den kardinaal gedragen; terwijl hij bij andere plegtige gelegenheden den kardinaal door diens edelman wordt achterna gedragen. De kleine roode hoed (even als de zwarte, van vilt vervaardigd) is aan drie zijden opgetoomd en met gouden koorden, boordsel en linten versierd; welke gonden versieringen gedurende den rouw over eenen Paus door zijden worden vervangen. De zwarte hoed (geheel aan den gewonen hoed der geeste lijken gelijk) wordt door den kardinaal steeds gedragen wanneer hij eenvoudig in het zwart gekleed uitgaat. De hofhouding van eenen kardinaal bestaat uit een 10-tal personeneen auditeur, een secretaris, een kamer heer, een edelman, een sleepdrager, een kapellaan, een intendant, een cameriere, een schenker en een lc bediende. De Paus heeft eene nieuwe ridderorde ingesteld, welke alleen verleend zal worden aan de Fransche troe pen der land- en zeemagt, die medegewerkt hebben tot verdediging van den Paus. De onderscheidingsteekenen dier orde zijn een wit geëmailleerd kruisaan een blaauw en wit lint. JFr&wftt till. De organisatie der mobile nationale garde is door den keizer vastgesteld en eergisteren in de Moniteur afgekondigd, Die gewa pende magt zal omstreeks 550,000 man sterk zijn, doch deze sterkte eerst aau het einde der eerstvolgende vijfjaren bereiken zij zal bestaan uit bataljons van 2000 man: geachte ingezetenen der laudsfreek, die reeds in krijgsdienst geweest zijn, zullen bij voorkeur tot officieren bij het aldaar te vormen bataljon worden benoemd. De batnljons der mobile nationale garde zullen geene gezamenlijke manoeuvres hebben te maken. Over het geheel beoogt de voorgestelde organisatie vermindering der uitgaven voor de schatkist, alsmede verligting der dienst voor de manschappen, inzonderheid voor de vrijwilligers. »Onder die bepalingen zegt de minister van oorlog in de betrekkelijke voord ragt aan den keizer zal zeker een groot aantal burgers het eene eer voor zich achten, deel uil te maken van eene instelling die, zonder eenige beperking der individuele onafhankelijkheid en vrijheid van handelen, eene zoo volledige afbeelding is van de natie in hare bestendige bereidvaardigheid om op de been te komen ter verdediging van hare eer en haar grondgebied." In Tonlon werden 3 kindereu van 4 tot 5 jaren die perzikpitten gegeten hadden door hevige kramppijnen aangetast. Het eene kiud stierf nog binnen het uur: de beide anderen die krachtiger waren en minder van deze vergiftige zelfstandig heid gebruikt hadden, konden slechts met. moeite gered worden. Zoo als men weet, bevatten perzikpitten blaauwzuur of Pruis- sisch zuur. De Belgische bladen zijn gevuld met bijzonderheden omtrent de onlusten der werklieden in Henegouwen. In zeer vele mijnen beeft men met geweld de arbeiders willen dwingen om het werk te staken. Men schat het aantal rustverstoorders op 2500 man. De militaire magt echter is zoo aanzienlijk versterkt en de maatregelen worden met zooveel kracht en snelheid toegepast, dat men vertrouwt dat de rust niet meer zal worden verstoord. Nogtans vernam men gisteren uit Henegouwen en Namen van groote bijeenkomsten van arbeiders, doch dit is slechts ter gelegenheid van den Zondag en het schijnt tot geene ongeregeldheden te zullen leiden. In alle gemeenten in den omtrek van Charleroi is eene proclamatie aangeplakt, waarin elke zamenscholing van meer dan 15 personen verboden wordt. De on lusten hebben zich niet herhaald. Plet ontwerp van wet op de uitlevering van mis dadigers is door den senaat van Belgie met 20 stemmen aangenomen terwijl 9 leden zich onthielden van te stemmenvooraf waren de ingdiende amendementen naar den wensch der regering verworpen. De uitkomst is dus dat de uitlevering in meerdere gevallen en met meer spoed dan vroeger zal kunnen plaats hebben, terwijl de bepaling in 1856 gemaakt om te verhoeden dat Belgie een broeinest voor aanslageu tegen huilenlandsche vorsten wierd in stand blijft. De prijs van liet brood heeft tegenwoordig te Brussel eene buitengewone hoogte bereikt, en staat nagenoeg gelijk met hetgeen men daarvoor twintig jaren geleden, tijdens het eerste uitbreken der aardappelenzieklc en het gelijktijdig mislukken van verscheidene graangewassen betaalde. Loeuwur<leii, 30 Maart. Voor het prov. ge- regtshof van Friesland werd heden teregtgesteld de" in het tuchthuis alhier gedetineerde persoon van Ten Boeff, wegens onlangs gepleegde mishandeling van twee be waarders ten gevolge waarvan de een 16 dagen de dienst niet kon waarnemen. Het openbaar ministerie requireerde schuldigverklaring en veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5 10 jaren en 8 maanden. Na de verdediging te hebben gehoord van den advocaat des beschuldigdenden Heer Mr. D. van der Veenheeft het hof hem veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van 3 jaren, te ondergaan na expiratie van zijnen straftijd, die van de 6 jaren nog 3 moet duren. N\i»neg;eii, 30 Maart. De grasverpachtingen der weilanden gelegen in den polder de Ooj', in eigendom toebehoorende aan de beide weeshuizen alhier, hebben nu ongeveer ƒ3000 meer opgebragt dan in het vorige jaar. JBi-silvol, 1 April. Waren de vooruitzigten voor den landbouw verleden jaar om dezen tijd, ten gevolge den hoogen waterstand zeer ongunstig't doet ons genoegen daaromtrent thans het volgende te kunnen berigten De landerijen van onzen polder eenige laagliggende stukken lands hiervan uitgezonderd zijn thans ge heel water vrij en reeds grootendeels bebouwd of ter bebouwing geschikt. De stand der wintergranen, met name tarwe, rogge, gerst en koolzaad, mag zeer bevredigend genoemd worden. De aardappelen het hoofdproduct dezer streek zijn meerendeels reeds gepoot. Onze langs de rivier gelegen graslanden, zoogenaamde waarden, die vóór weinige dagen nog geheel geïnundeerd waren, zijn, tot blijdschap onzer veehouders, weer geheel droog, en 't gras dat door de laatste inundatie veel leed, begint welig uit te schieten. Blijft het weder gunstig, uien zal 'tvee spoedig weiwaarts kunnen drijven. De vruclitboomen staan vol knop enkele zelfs in vollen bloei. Geeft de akker-bouw aan al onze arbeiders die gedurende de wintermaanden weinig of niets konden verdienen thans dagelijks werk, ook de werkzaamheden der steenfabriek, die, na het droog worden der steen plaats en uiterwaarden, begonnen zijn. doen menig huis gezin door eenige verdiensten in hun onderhoud voorzien. In één woord de tegenwoordige toestand is, in con- j frontatie met dien van 't vorige jaar, toen bijna al het bouw- en weiland nog onder water stond, niet andera j dan gunstig te noemen. Gri'iistii w, 27 Maart. In de heden gehouden vergadering hebben de leden van den gemeenteraad, de heeren P. J. van I den Eeckhout, A. KouyzerP. Lemsen P. Staal en P. J. d'Haens, na het bespreken van hun vroeger genomen besluit, waarbij de schoolonderwijzer te dezer plaatse werd ontslagen, en het overwegen van het daarop verkregen resultaat, hun ontslag als lid van den raad ingediend. Zelfs was de heer P. L. van Eerdenburg, slechts vóór drie dagen als lid van den gemeenteraad beëedigd zoodanig overtuigd van de billijkheid der handelwijze van den raad, dat hij mede onmiddellijk zijn ontslag aanbood. Alleen de burgemeester hield zich terug. ÏNTouszeii, 2 April. Nopens den belangrijken dief stal bij den landbouwer J. Iluijssen, Sr. in deze gemeente is vooralsnog niets ontdekt geworden. Volgens hetgeen men nader verneemtmoeten de dieven het eerst, door eene opening in den bakoven te breken, daardoor zijn binnengekomen, terwijl zjj daartoe een breekijzer schijnen gebruikt te hebben doorhen uit de schuur, bij inbreking weggenomen. Zoo men zegt, schenen de dieven met de geldelijke zaken van Iluijssen zeer goed bekend te zijn onder anderen ook hoe hij korte dagen tevoren eene belangrijke som had ontvangen wegens verschenen pacht eener hem toebehoorende hofstede. Het ontvreemde moet ongeveer ƒ5000 bedragen, en behalve circa ƒ1300 aan bankpapier, waarvan de num mers bij den eigenaar onbekend zijn grootendeels bestaan in goudstukken van 20 francs. De keelziekte blijft in de gemeente Neuzen nog altijd heerschendevoornamelijk ouder de kinderen hoewel weinig sterfgevallen veroorzakende. Zierikzeo, 3 April. Het Anti-Dagbladzegel-verbond heeft het verslag uitge geven op dc algemeene vergadering der leden van hel. verbond den 25sten Januarij 11. uitgebragt bij monde van den secre taris Mr. E. E. van Raalte. Dit verslag wordt voorafgegaan door ceu résumé van dc redevoering van den tijdelijken voorzitter Mr. D. van Weel. Het verslag bevat de inededeeling van de verschillende stappen der Vereenigïng in verband met hare vestiging en tot bevordering van het doel hetwelk het beoogt, gedaan. Voorts eene opgave van de afdceliugen in verschillende steden met vermelding van de personen, die het bestuur vormen. Het verbond telt thans 600 leden. In dezen zomer zal een luchtvaart-tentoonstelling plaats hebben. De hertog van Sutherland heeft 100 p. st. uitge loofd voor een machine, welke noch vlieger noch ballon is, maar toch een man 120 voet hoog kan doen stijgen, terwijl de maatschappij van Shipwrecked Mariners 50 p. st. uitge loofd heeft voor een werktuig dat de beste gemeenschap zou vormen tusschen een gestrand schip en het land. Nog blijkt uit de opgaven omtrent den brand te Genctnui- den, dat de schade ƒ350,000 beloopt, en de verzekerde som in 'tgchecl ƒ100,000. Er zijn 141 huizen en 39 hooi- en steltenbergen vernield. In dc Brieven uit Holland, voorkomende in de Groninger Courant wordt de onderstelling medegedeeld, dat over het IIlde hoofdstuk der staatsbegrooting geen discussie zal worden ge houden, omdat bij de behandeling van het rapport der commissie over de diplomatieke bescheiden van weerszijden reeds alles gezegd is wat over het, diplomatiek beleid gezegd kon worden. 1 De schrijver der Brieven zegt omtrent het niet aftreden der j regering na de aanneming der molie Blussé, dat naar sommigen geloovenhet den ministers alleen te doen was om niet col- i lecticf af te treden en dat alleen die ministers hunne portefeuilles zullen neerleggen wier begrooting niet lc redden zal zijn, terwijl I de overblijvenden het. kabinet zouden reconstrueren. Dit is echter, zegt de schrijver, om verschillende redenen meer dan onwaarschijnlijk. Vooreerst heeft tol. dusver liet ministerie in zijn geheel zich aansprakelijk gesteld voor het huitenlandsch beleid dan zou door die wijze van handelen het heilzame ja, in den geest der grondwet onmisbaar beginsel van eenheid der regering, hetwelk dit ministerie in November van het vorige jaar op den voorgrond heeft gesteld, miskend worden, en eindelijk zou op die wijze geen voldoende oplossing der bestaande moeijelijkheden worden verkregendaar het votum van afkeuring over dc ontbinding het ministerie in zijn ge heel heeft getroffen." Hij bespreekt, daarna hetgeen wel eens gezegd is omtrent de optreding van den heer de Bosch Kemper wat hij to regt onmogelijk acht, en uit de meening dat slechts de heer Thorbecke het aangewezen hoofd van het ministerie kan zijn. Het denkbeeld van eene derde ontbinding vindt volgens hem bij niemand ingang. Toch wordt in een particulier schrijven uit 's Gravenhage aan ons van de mogelijkheid daarvan gewaagd. De politie te Londen bestaat in het geheel uit 7782 personen, die meer dan 3,400,000 inwoners, verdeeld over 700 vierkante etigelsche mijlen, te bewaken en te beschermen en zeker gemiddeld eouige duizende vreemdelingen in het oog te houden hebben. In de city, waar het meeste toezigt noodig is, rekent men een politie-ageot op 184 inwoners, in de an dere gedeelten slechts op de 600 één. Zij is ingedeeld in 21 afdeelingen, waaronder de walèr-politie op dén Theems. Deze worden weder ingedeeld in ondcr-afdeelingcn, sectics en kringen. Ongeveer 4000 agenten doen des nachts dienst en 2000 bij dag. De nachtdienst strekt zich uit over 8, de dngdien9t over 16 uren. Elk agent heeft jaarlijks 8 maanden nacht- en 4 maanden dagdienst. Dc uren van dn dagdienst worden vereen voudigd door afwisseling van »plopgen" en zijn zoodanig geregeld dat dc grootste kracht zich des avonds van 810 ure ontwikkelt. Door elkaar heeft evenwel ieder agent 8 uur nachtpatrouille en 10 uur dagpatrouille, hetwelk jaar in, jaar uit voortgaande, zeker een zware dienst veroorzaakt. De politie agenten en de brievenbestellei'9 hebben zeker Ie Londen het minste rnst. Duitsche bladen bevatten het verhaal van een vreeselijk ongeluk, dat in Wurtemberg op de spoorweglijn naar Geiss- lingen is voorgevallen op 20 Maart des middags tusschen twaalf en een ure. De weg van Gcisslingen naar Amstetlen vortnt eene sterke helling. Van den goederen-trein van Ainstellen naar eertgenoemde plaats uit 25 wagons bestaande brak de derde wagen die van l'Yansch maaksel en minder sterk dan de anderen was. De locomotief en tender zetten hun weg voort met een conducteur en een stoker; maar de 22 wagens, die volgden en met eene groole vaart de helling afdaalden ver brijzelden in den schok, zoodat men over eene lengte van 500 ellen niets zag dan uiteengeslagen balken, planken, wielen, rails enz. Al de goederen waren uiteengerukt en vernield; ongeluk kigerwijze zijn ook verscheidene mensohen het slagtoffer van het onheil geworden. Van den een was het hoofd onherkenbaar verbrijzeldde ander was plat gedruktook een derde conduc teur was verpletterd. Gruwelijk was de verminking, die anderen hadden ondergaan. Een 1>. v. had een stang dwars door hel ligchaam gekregen, die de ingewanden had uitgestooten en aan weerszijden uitstak. Terwijl men in het hospitaal trachtte den stang uit te halen stierf de man onder de v reesel ij kste pijnen. Anderen zijn ligtcr gewond. Twee der conducteurs ziju als door een wonder ongedeerd gebleven. igr<le berig^ten. Stilte, hoeden af en niet lagchen „Een nieuw Kamer lid, dat met ronde voeten en een nat zeilsoms wel eens door de straten laveert, zal Thorbecke en de motie makers eens regt zetten," zegt zekere courant, en ziet aan die verkiezing duidelijk de hand Gods die dit licht heeft aangewezen. Dus men is nu op het spoor om mannen te vinden die veel durven zeggen als zij zoo wat half en half zijn of drie kwart. H. te Z. wordt verzocht die drie stukken goed onbeschadigd terug te komen brengenter plaatse waar die gehaald zijn tot voorkoming van alle verdere onaangenaamheden. Vertrokken uit Z.: het snugger verken of den onge- likten beer doch waarheen weet men nog niet maar Koosje is hem op gaan zoeken, en nu zegt haar vader: Wat heb ik toch een spijt, Mijn dochter ben ik kwijt; Waar zal ik haar gaan zoeken In straatjes of in hoeken? Maar als zij komt te trouwen Wat zal dat haar berouwen. Baas Marien is een aardige snuiter, hij heeft juist een aardje naar zijn vaartje. Baas Marien houdt veel van praatjes maken en ook van grapjes, dan zendt hij eens een knechtje om een aap van de stoomboot te halen, dan 0111 stoksmeer bij den apotheker en dan heeft hij dit en dan dat. Onlangs echter nam een 12-jarige loop jongen hem aardig bij den neus. Deze werd door hem gezonden 0111 voor één cent Muiters te halen. De jongen was echter leeper dan zijn baas, hij bleef een half uur weg en terugkomende presenteerde hij hem twee bab belaars met het zeggen van: „Baas! ik geloof wel dat deze goed zullen zijn, want mijn Vader heeft mij wel eens verteld dat de Muiters ook zulke groote schreeuwers en babbelaars waren." -A. te Poortvliet wordt aan geraden, zich zoo laag niet meer aan te stellen te Sint- Maartensdijk en niet meer uitbazuinen dat hij een ongeteekenden brief heeft gekregen en dan iemand beschuldigen die er niets van weet. Beter zoude hij doen te Bruinisse naar die briefschrijfster te gaan zoeken bij mejufvrouwP. die zal hem wel op het spoor kunnen helpen. Eene jonge dame te Waarde moest hare lipjes wat beter gesloten houden, want zij moet niet denken dat zij Jaap er tusschen krijgen zal, want zij schopt en byt, als een ezel die vrijdt. Jufvrouw R. te G. moest op een anderen tijd hare woorden wat beter wegen anders zal zij in het publiek bekend worden met hare 250 gulden aan een onbekend persoon van zilver en kleêren. Een boeren-zoon onder Borselen loopt om de beenen te breken naar eene weduwe te Driewegen, en dat is zoo hoog noodig niet want het mensch zal wel wat wachten om hem les te geven in de wiskunde. Het grijze boertje onder K. heeft spijt dat zijne vrouw doof is, en had liever dat zij blind was, dan zag zjj de lagchende gezigtjes niet die naar het graauwtje worden gerigt in het voorbijgaan. Een boeren-knecht te Schore moest, wanneer hij nog meer brieven schrijft, dit wat fatsoenlijker doen en zoo niet vloeken; want: Door vloeken en tieren En loopen zwieren Wordt hij nog gek En raakt uit den trek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1