ZIEfllKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 2507. 24s,e Jaarg. Woensdag i April 1868. Eene verrassende wending. Nieuwstijdingen üefretlawV. 1 zoo ll Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, In Noord-Anierika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Priis: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,80 Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-York 1,60. 3,90. V er scli U ut: Op Woensdag en Zatnrdag. Advertentién: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 nre. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schnithaven, B, No. 94. Brieven en Tugezondene Stukken, franco. Zooi Op de Secretarie dezer gemeente ligt, van den 30 Maart tot den 13 Aprilter inzage van een ieder liet kolïier van den lioofdelijken om slag: voor 1868. Den 23 Maart was, na afloop van de beraadslaging over de diplomatieke stukken in de Tweede Kamer aan de orde de hervatting der behandeling van de motie- Blussé. Dat voorstel luidde: „De Kamer, gehoord de inlich tingen der ministers, is van oordeel, dat geen landsbe lang de jongste ontbinding der Kamer vorderde en sluit de beraadslaging." Wie zal daarin iets onduidelijks vinden? In rond Hollandsch verklaarde een ieder, die zijne stem voor dat voorstel uitbracht, dat de jongste ontbinding „niet was in het landsbelang" en dat dus de ministers, die het besluit aangeraden en gecontrasigneerd haddenhet publiek belang niet hadden bevorderd. Wanneer der gelijke verklaring over een hoogst gewichtig onderwerp door een tak van 's lands vertegenwoordiging wordt afgelegd, is dit eene uiting van gevoelen, die geene re geering ooit met onverschilligheid bejegent. Zoo dacht het tegenwoordige ministerie er ook over. Toen de heer Keuchenius zijne bekende motie voordroeg de Tweede Kamer ze aannamtoen volgde daarop de eerste ontbinding. Toen beschouwden de ministers zulk eene motie als eene daad van uitstekend belang; nu niet meer. Veertien dagen geleden verklaarde de regeering even wel nog, dat de motie-Blussé was eene kabinetskwestie. Men eischte daarom dat vóór de aanneming de minister van buitenlandsche zaken de gelegenheid zou hebben om zich te verdedigen. De Kamer liet dat toe. De re geering verkreeg geene goedkeuring van het buiten- landsch beleid. De motie komt weder in behandeling en ziet, daar staat de heer Heemskerk den 23sten op jl f?? en zegt: wij maken nu geene kabinetskwestie van de motiebij aanneming gaan wy niet heenwij zullen over die motie niet discuteeren, want zij is dubbelzinnig; zij is: of een loutere thesis of een greep naar de sou ver einiteit. Is stouter wending denkbaar? Waar ter wereld heeft men ooit gezien, dat ministers zich meer yzervast aan de portefeuilles vastgeklemd hielden. Was de motie dubbelzinnig of niet, nadat de voor steller uitdrukkelijk had verklaard: ik wil u doen zien, hoe 's lands vertegenwoordiging over u denkt; ik stel die motie, hoezeer in de zachtst mogelijke bewoordin gen, voor als een votum van wantrouwen? Heeft niet de conservatieve partij, in vroeger tijd, by monde van de heeren Wintgensde Brouw en Groen soortgelijke gemotiveerde motien voorgesteld, waaraan al de tegenwoordige conservatieven hunne stem gaven, zonder dat daarin iemand zag „een parlementairen coup d'état," zooals de heer Heemskerk dat noemde? Had de heer Fransen van de Putte geen recht dat laatste woord op te vatten en te vragen: Waarom en met welke bedoeling slingert deze regeering dat woord coup d1 état uit, gij, mannen, die ondanks twee votums van wantrouwen en de verwerping van eene begroo ting toch zitten blijft, nadat twee ontbindingen der Kamer u geene meerderheid gaven? De geheele Tweede Kamer zag in de motie van orde, die denzelfden dag met 89 tegen 34 stemmen werd aan genomen (de heer Zijlker is overleden en van Lidth de Jeude was ongesteld) een votum van wantrouwen. Wel beweren sommigen, dat eene motie geen wettig middel is om een kabinet te verwijderenmaar toen de heer de Bosch Kemper den 24sten voorstelde een adres aan de Kroon te richten, werd dat met 69 tegen 3 stem men verworpen, op grond dat de Kamer niet tweemalen hetzelfde behoeft te zeggen. Maar hoe werd de motie-Blusse' toen door voorstan ders van het kabinet besproken De heer Geflcen zeide„dat hij zeer stellig verwacht haddat de regeering van den uitslag der stemming over de motie-Blussé eene kabinetskwestie zou hebben gemaakt." De heer Saaipnans Vader verklaarde„dat hy de motie zeer duidelijk vond, en liet is mij onbegrijpelijk dat er omtrent haar waren zin nog eenig verschil van gevoelen in deze vergadering kan bestaan." De heer de Bosch Kempereen eerlijk man, met ietwat verwarde begrippendie gehoopt had te kunnen con- /j cilieeren maar nu die poging mislukt was door een adres aan de Kroon een einde aan den strijd der par tijen wilde maken, sprak: „Vraagt men nu wat de mi nisters na de aanneming der motie zouden moeten doen, '2 dan geloof ik, al is het (in zijn oog) een onwettig, een bov f r .1. V"» "tJ" oJ v'v/" v.... ten ist wevK dubbelzinnig besluit, dat de ministers hunne portefeuilles wouden moeten nederleggen. Ik vermeen, dat men daarin tiet voorbeeld moet volgen van Engeland." Neen, de ministers luisteren liever naar den raad van VOS de enfants terribles van hunne partij, een Haffmans en een Koorders, met het Dagblad die hun toeroepen al wil -de groote meerderheid in den lande u niet; al neemt de Kamer motien aan en verwerpt weder de begrooting: bljjft zitten! Maar dan antwoordt de heer de Bosch Kemper: „gaat heen; voor het belang des landsvoor uw eigen eer F Graaf van Zuijlen, graaf Schimmelpenninck en de ove rige heeren hooren en zien echter niets dan de porte feuille. Het belang des lands is, naar zij meenen, dat zij zitten blijven; vaderlandsliefde is, dat zij regeeren; eer gevoel brengt mede zich aan geene nederlagen te storen, maar te blijven; de Koning is geroepen om hen te hand haven. Waar moet dat heen? De Tweede Kamer kan de be- grootingswetten van dit ministerie niet aannemenal gilt het Dagblad in dolle woedegijvertegenwoordi gers van het volkzult buigeneerst de begrooting aannemen en dan zal men u concessien doen. In andere woordenals gij zoet zijt, zullen graaf van Zuijlen en nog een of ander minister goed geborgen wordenals zij er genoeg van hebben, en zal de rest zitten blijven. Brengt het belang des lands mede, dat een paar ade- lyke heeren het bewind voeren? Of is dat louter eigen liefde en zucht tot macht? Bestaan er in Nederland geene kundige en eerlijke mannen meer, van welke richting ook, aan wie men de portefeuille kan toever trouwen? Moet ons vaderland in spanning en partijschap blijven, ter wille van die heeren, omdat zij niet weg willen gaan? Geen tweede voorbeeld van dergelijken toestand is in onze historie te vinden. De Tweede Kamer heeft nu de begrootingswetten onderzocht. Voor hare eer en eigene waardigheid blijft haar slechts een uitweg open. Om verder met dit kabinet niet in discussie te treden, maar la mort sans phrases toe te passen. Als de begrooting in discussie komt, hetgeen spoedig kan geschieden, daar eindverslagen uitgebracht worden, verwachten wij dit. Het is nu geen strijd meer over buitenlandsch beleid of welke ondergeschikte kwestie ook, maar eene wor steling om de rechten der vertegenwoordiging van het Nederlandsche volk tegen ministerieele willekeur en eigenliefde. Brussel, 26 Maart. Er hebben ernstige ongeregeld heden plaats gehad in den omtrek van Charleroi, ten gevolge van de werkstaking aan de kolenmijnen. De luitenant der gendarmerie is zwaar gewond te Chateli- neau. Bij een gevecht te Montigny zijn 10 dooden en ge kwetsten gevallen. Generaal Thibaut is naar Charleroi vertrokken met een regement karahiniers, twee bataillons infanterie en een eskadron kavallerie van het hier liggende garnizoen. 27 Maart. De Etoile Beige meldt, te Chatelineau heeft te middernacht eene ernstige botsing plaats gehad tusschen de troepen en de opstandelingen. Er zijn acht dooden gevallen, terwijl er 10 personen gewond werden. Gisteren avond is de ministeraad tweemalen vergaderd. 28 Maart. Men vreest dat morgen nieuwe ongeregeldheden in de steenkolenmijnen zullen plaats grijpen. De guides zijn nog niet vertrokken. Z"Wolle 28 Maart. Een onzer voormalige stadge- nooten, de schrijnwerker J. van Rossum, die eenige maanden geleden met anderen in Pauselijke dienst getreden is, kwam gister hier verminkt terug. Zoo als men zegt kan van Rossum zoodra hij weder in staat i9 zijne handenarbeid te hervatteu bij den meester dien hij voorheen diende weder werk bekomen. Wij achten niet ongepast bij de vermelding van dit berigt te vragen, wat zal er geschieden met hen, die in de krijgsdienst van eene vreemde Mogendheid gekwest, als invaliden in Neder land terugkeeren Oiicleiifoosoli, 23 Maart. Jl. Zaturdag arriveerden hier uit Rome de wel-eerw. heer pater de Kruijf, van Amsterdam, met een lOtal pauselijke zouaven, welke bij de laatste gevechten tegen de Garibaldisten gewond zijn geworden. Groot was de toeloop der ingezetenen, welke tegen aaukomst van den spoortrein zich naar het station begeven hadden, om dc dappere Neder landsche helden op den vaderlandschen bodem terug te zien, zoodat bij hunne aankomst een luid hoera! werd aangeheven, waaraan arm en rijk, jong en oud deelnamen. Na hunne aankomst begaven zij zich naar de kerk, alwaar door het zangkoor een plegtig Te deum is uitgevoerd. lieden hebben zij hunne reis huiswaarts voortgezet. Werkeiulain, 29 Maart, Het te bouwen school lokaal ten behoeve der gemeente de Werken, welk werk onlangs is aangenomen door den heer Keij van Rotterdam zal geen voortgang hebben wijl genoemde gemeente een beter gelegen terrein heeft aangekocht om daarop gezegde school te bouwen. Den 24sten dezer maand vierde in deze gemeente Lijntje van Driel huisvrouw van Bastiaan Verdoorn Az., haar 83ste verjaardag terwijl haar echtgenoot 14 dagen vroeger zijn 82ste geboortedag beleefde. Zij genieten beiden het geluk niet in de gebreken des ouderdoms te deelen, en zijn circa 59 jaren in den echt vereenigd. Neuzen, 30 Maart. In den nacht van jl. Donderdag op Vrijdag heeft in deze gemeente een zeer stoute diefstal plaats gehad. Des avonds reeds ten 10 ure is eene bende ingebroken bij den landman J. HuijssenSr., thans ren tenier, en wonende met zijne vrouw alleen aan den straat weg naar Axelop ongeveer 20 min. afstands van hier. De oude lieden in liun bed overvallen, heeft men op eene verregaande brutale wijze, alles ontnomen wat eenige geldswaarde bezaten dat zoowel aan specie als bankpa pier zamen, zoo men zegt, ruim ƒ2000 moet beloopen. Ongeveer 2'/;, uur hebben de dieven zich opgehouden en letterlijk het geheele huis doorsnuffelt, tot zelf het bed en stroo waarop Huijssen en vrouw lagen. Na dus zich ver zekerd te hebben, dat er niets van waarde in geld meer aanwezig was en van de voorhanden mondbehoeften, zoo als krentebrood, koek, eijeren enz. nog gebruikt te hebben waarvan de overblijfselen in den omtrek van het huis zijn gevonden, zijn zy vertrokken, alvorens de oude lieden op verschillende wijzen bedreigd te hebben. Voor zooveel de man of vrouw van af het bed, waar zij zorgvuldig bewaakt werden, hebben kunnen bespeuren, waren er 4 mansper sonen en ééne vrouw, deze laatste misschien wel als vrouw verkleed, in het huis, althans in de kamer geweest, terwyl er welligt zich buitenshuis nog enkele hebben opgehouden. Niettegenstaande de ijverigste nasporingen der justitie heeft men tot heden nog geen der daders kunnen ontdek ken, terwijl de officier bij de arrondissements-regtbank te Goes reeds Vrijdag-avond alhier tegenwoordig was. Nog maar voor eenige weken eene poging tot inbraak geschied zijnde bij de wed. Rieniens, rentenierster in de gemeente Hoek op een half uur afstand van hier ware het wenschelijk dat het der ijverige pogingen der justitie moge gelukken om de daders van beide te ontdekken. Zieirilcseee 9 30 Maart. Op Vrijdag jl, had er een dijk val en oeverafschuiving plaats bij den kloosterwal, District Scharendijke, van den polder Schouwen die een lengte en een breedte van omtrent 100 el verkreeg. De verdieping bedraagt van 10 tot 15 el. Hoewel het vallen spoedig ophield ging er eene massa grond door den zwaren golfslag verloren. De Commissaris des Koning9 en den Hoofd-Ingenieur van Zeeland hebben het bedreigde punt heden in oogenschouw ge nomen. Tegen onmiddelijk gevaar i9 men reeds nagenoeg beveiligd. Wij brengen onder de aandacht van onze lezers, ingezetenen van Zierikzeedat het Kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente voor het loopende jaar, thans ter inzage ligt op de Secretarie der Gemeente. Voor allen die een aangifte-billet ontvangen hebben is het van belang dat Kohier te gaan inzien. Zievilizee, 31 Maart. Gisteren avond is in de Concertzaal alhier opgetreden om het woord der zaligheid te verkondigen, de wei-eerwaarde heer Huëtdie tot tekst gekozen had Daniël 5 27. De toegevloeide schaar was zoo groot dat de zaal dezelve onmogelijk konde bevatten. Men ziet hieruit duidelijk dat het" verlangen om het Woord Gods, dat volgens den Bijbel verkondigd wordtmeer en meer toeneemt en men een afkeer van de moderne leer heeft. Het volgende, had volgens de Wintch. Ct., den 21 dezer in de pastorij te K. plaats, J. v. T., arbeider, wilde zijn kind bij den dominé aangeven, om het te laten doopen. De dominé vroeg van hem het bewijs, dat hem bij de aangifte van zijn kind door den ambtenaar van den burgerlijken stand was ge geven. Hij antwoordde: »Dat heb ik nijt, domeni." «Maar hoe heet gij?" »J. v. T." »En hoe heet uwe vrouw?" »Anna." »Hoe nog meer?" »Dat wijt ik vort nijt." »En hoe heet het kind?" »Dat wijt ik ook nijt; as ik thoes bin wel." In friesche veenen worden op eene aanmerkelijke diepte onder den grond duizenden boomeu gevonden, die gewis tot een lang vervlogen tijdperk behooren. Velen hebben eene verbazende lengte en zijn zóó dik dat ze in middellijn breed genoeg zijn, om er in de lengte met den grootsten wagen overheên te kunnen rijden. Het hout kienhout geheeten, wordt voor vonders en tot brandhout gebezigd, 't Wil ontzettend branden, geeft felle warmte en een bijzonder heldere vlam. Men is bezig te onder zoeken, of het nog niet tot ander doeleinden gebruikt zal kunnen worden. Men berigt uit West-Indie het volgende: Betreffende het eiland Aruba is eene groote onderne ming op touw gezet voor welker aanmoediging veel lof toekomt aan den tegenwoordigen gezaghebber van ge noemd eiland. Er is namelyk concessie verleend om de goudmijnen aldaar te exploiteren tegen een jaarlijkscbe pacht van ƒ2500. aan zekeren heer Isola, een Amerikaan, die daartoe eene compagnie in New-York heeft opgerigt, die over ruim een mililoen dollars beschikt. Het goud wordt uit de ertsen door aldaar aangevoerde machines op de plaats zelve gehaald. Een dier machines alleen kost 100,000 doller. De compagnie heeft ook reeds een ingenieur en mijnwerkers gezonden en de proeven hebben de schoonste resultaten geleverd. Aruba zal nog schatten kunnen opbrengen en de ingenieur rekent minstens 800 man steeds aan het werk te moeten hebben. Daar bestaat geen twijfel omtrent de degelijkheid dezer onderneming. Ook in andere opzigten gaat het eiland Aruba eene gunstige toekomst te gemoetvoor de veiligheid van de scheepvaart is gezorgd, door het plaatsen van <?en lich- toren op een gevaarlijk punt van het eiland; eenige nuttige instellingen zijn tot stand gebragt en voldoet volkomen aan de verwachting; terwyl verder voortdurend zooveel mogelijk voorzien wordt in de behoeft der bevol king. Op de Russische spoorwegen worden thans op eene eigenaardige wijze diefstallen gepleegd. Vooral op den weg van Riazan naar Kozlowsk waar veel graan vervoerd wordt, brengt men die methode in praktijk. De dieven hebben een stok met een ijzeren haak; aan dezen stok maken zij een stevig touw vnst, aan welks uiteinde een klein anker, van de grootte en vorm der haken, waaraan de vleeschhouwer9 geslagte dieren hangen, vastgemaakt. Met dit werktuig gewapend vat de dief, natuurlijk des nachts, post aan den weg waar langs de trein passeert. Bij voorkeur kiest hij de treinen, die tegen de helling opgaan omdat die langzamer zich bewegen. Hij kiest dan een zak meel, werpt er zijn haak in en laat den stok los. Het duurt niet lang of het anker vat in de rails of in eenig ander voorwerp op den weg, het koord wordt gespannen en terstond daarop de zak van den wagen gewipt, waar hij dan later door den dief wordt gevonden. Het gebeurt echter somtijds dat het anker breekt of niet vat en aan het eerstvolgende stafion wordt dan de aanslag ontdekt. Men weet niet wat. meer te bewon deren ia: het vernuft van den dief of zijne stoutmoedigheid om voor een zak meel zijn leven te wagen. In het Sluisch Weekblad van gisteren leest men het volgende artikel, dat wel overweging verdient: Bij de verschijning van dit Dommer van oos Weekblad zal ten opzigte der landverhuizing een feit beginnen van groote beteekenis voor ons gewest, welks gevolgen wij diep betreuren, waar wij genoodzaakt zijn in de oorzaken van het feit te be rusten. De heer J. Lansen Croin, candidant-notaris en landmeter te Sluis, staat gereed om onmiddellijk, op 't oogenblik mogen we wel zeggen, naar den nieuwen staat Minnesota iu Amerika te vertrekken. »De heer Croin heeft een wel overlegd planhij heeft zich zeiven, èn voor anderen, als 't ware eene instructie voorge schreven, die hij met al zijne krachten hoopt te volgen. ïWij kennen den heer Croin. Zoo iemand, dan is hy de man om uit zijne oogen te zien, waarvan trouwens zijn geheele reisplan getuigt. Hij stelt zich ten doel »De transportmiddelen, reiswijze en behandeling der land verhuizers te leeren kennen. »De voorwaarden van overtogt en wijze van reizen, aan welke de voorkeur, voor verschillende standen, behoort gegeven te worden, te onderzoeken. »Na te sporen welke middelen de nieuwe staat oplevert, die de verhuizing derwaarts aannemelijk maken. Hij wenscht te zien de hoedanigheid der gronden ten einde hunne waarde te beoordeelen. »Te weten, of men ginds landerijen kan aankoopen en onder administratie van anderen stellen, zonder verpligting om die in persoon te gebruiken, te bewonen of in cultuur te brengen. ^Onderzoek te doen naar de zekerheid voor de vele soorten van Amerikaansche effecten, vooral met het oog op den grooten spoorweg naar de Stille zee, wier acties zeer geroemd worden. »Eindelijk, de mogelijkheid te onderzoeken om in Minnesota een Settlement of nederzetting, wel te onderscheiden van eene kolonie, en geheel uit Nederlanders bestaande, te vestigen, zonder maatschappij of vennootschap, en met de mee9t mogelijke persoonlijke vrijheid. x>Na dit alles volbragt te hebben, stelt de heer Croin zich voor om in 1869 naar Sluis terug te keeren, ten einde de vruchten van zijn onderzoek aan belanghebbenden mede te deelen. »Ziedaar het plan. Nu de gevolgen. Indien de heer Croin wilde, zouden in plaats van één gezin hem reed» een aantal gezinnen volgen, terwijl, ingeval hij goede berigten meebrengt en zelf, ten bewijze daarvan, met zyne familie naar Amerika terugkeert, minstens 200 personen, waaronder meest gegoeden, althans weistellenden, hem zullen volgen. »Een aantal nijvere har.den zal dus, bij de minst gunstige kans zelfs, aan onzen landbouw, aan onze nijverheid worden onttrokken en door vreemdelingen welligt vervangen worden! »Dit menschen-kapitaal gaat voor Nederland reddeloos ver loren 1 »Van ons Suriname weet of kent men hier niets! »Het gouvernement zal de Amerikaansche emigratie lijdelijk moeten aanzien, terwijl banden van bloedverwantschap of belang nog honderden zullen doen volgen. «Roepen wij den heer Croin en zijne belangstellende mede standers onze beste wen9chen na; hopen wij ons krachtig volkselement elders te zien herleven en te zien bijdragen tot den bloei van den Germaanschen stam, toch betreuren wij het onherstelbaar verlies van nijvere handen! Zie, kregen wij nu onze kanaalwerkenonze spoorwegverbindingenwe zouden meer handel zien we zouden zelf meer brood kunnen verschaffen thans o, men moet de werkende klas hooren redeneeren: »Wat!" zeggeu ze, »in Amerika ligt er reed9 een spoorweg vóór er nog dorpen of menschen in 't land zijn en geeft men landerijen voor spotprijzeuMen moge hiertegen redeneeren op grond van verschillende omstandigheden het volk noemt de feiten en onze logica is geslagen 1" Gemonffde berijften. Lion van het Haagsche Dagblad zal veel moeite hebben om de eigenaars van dit blad ministers te doen blyven. Had die man dus de honderd duizend gulden maar aangenomen die hem geboden zijn, zooals verspreid werd, oin zyne pen neder leggen maar hy melkt toch in geen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1