ZIEKIkZEESCIIE NIEUWSBODE. No. 2504. Xaturdag 21 Maart 1868. 24s,e Jaarg, N i euwstij dingen rl&uietcl in UEds. ene soliedo I Men abonneert zieli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, In Noord-Amerika bij J. QUTNTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Aboiniemonts-Prijs: VOOIt BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amcvika, franco New-York - 3,90. V erschynt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentifi n 10 cent voor eiken regel. Zcgolregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De. inzending dor Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddaga 10 ure. Bureau: Zierikzce, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. n C. A. C van 30 Brieven Toen de kroonprins van Saksen den 12dcn dezer des namiddags ten 3 ure, slechts gevolgd door een enkelen rijknecht, de zoogenaamde Hercules-allee door den Grooten Tuin inreed, naderde hem een onbekende en legde een pistool op hem aan, dat hij uit zijn borstzak te voorsehijn haalde. De kroonprins, in een draf voortrijdend, had die beweging niet eens opgemerkt, maar céiiige officieren die hem ontmoetten gaven er hem kennis van. Deze troffen den persoon nog op dezelfde plaats aanmaakten zich van hem meester en gaven hem aan de politie over. Men vond het pistool bij hem, dat geladen en met een slaghoedje voorzien was; voorts een zakje kogels en kruid en een puntig, vrij lang tafelmes. Bij onderzoek bleek dat hij een parapluiemaker te Dresden, zekere Max Alexander Sicgert, bijgenaamd Wittcrn, was. Of eene vlaag van krank zinnigheid, tot welk vermoeden veel grond bestaat, of een misdadig plan de drijfveer van zijne handeling geweest is weet men nog niet. Voorloopig is de man in het kranlcniz- uigengesticht gebragt. De nu vastgestelde vermeerdering der jaarlijksche ligting met twee duizend man zal in den loop van eenige jaren de reeds vroeger bepaalde sterkte van 100,000 man aan de belgisclie legermagt werkelijk geven. In tusschen behoudt het gouvernement de bevoegdheid om ontslagen ligtingen, in geval van nood, weder tot werkelijke dienst te roepen zooveel alsdan nog noodig mogt zijn om een leger van die effective sterkte op de been te brengen. !Enkhuizen1 February 1868. Ofschoon door de dagbladen in korte trekken hiervan wel iets is medegedeeld, zoo is het om verschillende re denen wel noodzakelijk, dat aan deze hartverscheurende en onmenschelijke geschiedenis meer algemeene bekend heid wordt gegeven. Op Donderdag 80 January jl.als wanneer het reeds zeer hard waaide, kwam zeker schipper Pot van uit Groningerland met zijn tjalkschip, beladen met zand, in het Krabbersgat, zijnde in de nabijheid van de stad ten anker, bij zich aan boord hebbende een neef en eene nicht. Den 31sten, toen het nog veel harder waaide, zag men van den wal dat men onophoudelijk bezig was met pompen, waardoor men als zeker kon stellen, dat het vaartuig zeer lek moest wezen. Den daarop volgenden nacht woei er, zooals bekend is, een zoo hevige storm, dat de meeaten, die het vaartuig deu avond te voren nog drijvende hadden gezien, niets anders dachten of liet zou den volgenden morgen wel in den grond zitten. Tegen aller verwachting bemerkte men reeds bij het aanbreken van den dag dat het, hoewel nog drijvende, evenwel reeds zinkende scheen te wezen, men zag eene noodvlag opge haald en de aan boord zijnden zich achter den mast en de zeilen verschuilen, de handen in wanhopigen toestand telkens opheffende, van den wal als om redding smeeken. Daar op dien tijd een aantal visscherlieden zich in de haven bevonden, waarvan zelfs een, die de in doodsangst verkerenden (ook den vorigen dag) met zeer weinig moeite en zonder eenig gevaar had kunnen redden, werd dit door hen allen onmeedoogend aangezien. Toen nu door meer dan 200 personen die hartverscheurende toe stand van die schepelingen met een bedroevend gemoet werd aangezien, zelfs eenigen dit niet meer konden doen, herhaalden velen de bede aan die visscherlieden, hetgeen door hen reeds den vorigen dag zoo nienigmalen was gedaan, om die ongelukkige toch nog te willen redden. Hun antwoord hierop was, hiertoe niet eerder te zullen besluiten dan nadat men hun eene meer dan driedubbele belooning had verzekerd. Toen nu hierdoor duidelijk werd bewezen dat er geen zweem van raenscheliefde bij hen bestond, en alleen geld in staat was om die wanhoopigen nog te kunnen behouden, ontbrak het niet aan meer edeldenkendenom te zien eene voor hen vol doende som bijeen te krijgen, hetgeen is gelukt, en waartoe de edele Dames Snoek ruimschoots hebben bijgedragen. Nadat zij nu verzekerd waren het door hen verlangde te zullen ontvangen, besloten zij die menschen te redden maar wie ijst niet, wanneer hij weet, dat het toen reeds te laat was en allen hun dood in de golven hadden gevonden. Uit dit medegedeelde zal men kunnen zien, dat in ons beschaafd Nederland nog menschen wonen (ten minste als men dezulken zoo noemen mag), die door te ver gedreven geldzucht menschenlevens kunnen opofferen. Zwolle, 16 Maart. De minister van binnenland- sche zaken heeft gisteren middag de gemeente Gene- muiden bezocht. Na alhier nachtverblijf te hebben gehouden, is hij heden morgen per eersten spoortrein naar de residentie teruggekeerd. Nadat de officier van justitie en de regter-commissaris der arrondissements-regtbanlc te Zwolle Vrijdag te Genemniden bet onderzoek nopens liet ontslaan van den brand aldaar hebben voortgezet, is dc persoon, ten wiens huize die uitbrak, Zaturdag avond, onder geleide der rijksveldwachtte Zwolle binner.gebragt en in het huis van verzekering opgenomen. Die persoon stond te Genemuiden zeer slecht aangeteckend volgens de daar loopende geruchten, verkeerde hij in finantiele moeije- lijkheden. Do justitie had moeite hem te Genemuiden tegen de volkswoede te beveiligen. Wat de ramp nog zeer vermeerdert, is de omstandigheid, dat slechts een betrekkelijk klein gedeelte der h uizen voor brandschade is verzekerd en de inboedels bijna in het geheel niet. Menschenlevens heeft men gelukkig niet te betreuren alleen is eene zieke vrouiv, die in eene jaagschuit was over- gehragt, weinige oogenhlikken daarna overleden. Van de p. m. 1000 stnks vee, wier akelig geloei tot in Zwartsluis, op een half uur afstandwerd gehoord en die onder de vrecsselijksle wanorde en het gekerm der ongelukkige bewoners uit de vlammen werden gedreven, waar zij ïnet dolle woede op inliepen zijn slechts 3 a 4 omgekomen iets dat bijna ongelooflijk schijnt. Als eene bijzonderheid deelt men nog mede, dat al de veldawaardige papieren der gemeente Genemuiden, die in eene goor korten tijd door de wed. Muiderman en Zonen te Zwolle gekibiimide bmudknM geborgen waren, ofschoon die bij 48 uren aan een tellen vuurgloed was blootgesteld, ongeschonden bicven. Hoewel door dc soliditeit dier kast veel van waarda voor de gemeente werd behoudenbevestigt zich toch hen vermoeden, dat registers van deu burgerlijken stand, alsmede het archief, de beroemde drinkhoorn en dc antieke kast, welke een en ander op het raadhuis bewaard werd, met dat gebouwt eene prooi der vlammen geworden is. ®on Helder, 17 Maart. Het verderfelijke beursspel het getolereerd publiek dobbelspel, dat zoo menigeen reeds te gioudo heelt gerigt, heeft te dezer plaatse hare rampspoedige gevolgen weder al te zeer doen gevoelen. Een commissionair in effecten, de heer S. R. die wegens zijn publieke haudel eu wandel te dezer plaatse bij velen het volle vertrouwen had verworven, heeft zich gewaagd in effecten spe culation, waarbij de kansen hem zijn tegcngeslagengeen middelen genoeg bezittende om zijn verlies te dekken, heeft hij daartoe de hera door zijnecommittcuten toevertrouwde effecten aangewend. Wat is het treurrig gevolg geweest? dat hij zich niet meer in staat ziende aan zijne verpligting te kunnen voldoen, voor eenige dagen van hier is gevlugt en thans bij vonnis van de arrondis- sernents-regtbank te Alkmaar in staat van faillissement is ver klaard. Moge weder dit voorbeeld voor velen tot een nutte les ver strekken, om het verleidelijk beursspel dat voor menigeen te dezer plaatse zulke ongelukkige gevolgen heeft gehad, voortaan te schuwen als de pest. Hoek, 12 Maart. Een jong gehuwd paar viel gisteren avond het zeldzame geluk te beurt, om voor het eerst met drie kinderen gezegend te worden 1 Cornelia Riemens, gehuwd mei Cornells de Jongearbeider alhier, beviel van 2 dochters en een zoon, allen welgeschapen. De verlossing is geschiedt met assistentie van den heer Walraven, genees-, heel- en verloskun dige alhier. enz€*ii9 16 Maart. Met den voortgaanden aanbouw van nieuwe huizen of bergplaatsen binnen deze vesting, is dit jaar reeds vroeg een aanvang gemaakt, daar op dit oogenblik bereids een 16- a 20-tnl onder handen is. Ook denkt men eerstdaags een aanvang te maken met het stichten van een aantal nienwe gebouwen aan de Oostzijde dezer vesting, bij de Schutkolk, over de nieuw gebouwde school welke aldaar mede eene geheele nieuwe straat zullen vormen. Heden verwacht men te Sluiskil gemeente Neuzende eerste locomotief over den thans aangelegden ijzeren weg van Selzaete langs Sas-van-Gent naar dat gehucht, op 5 kwartier nfstands van deze vesting gelegen, hoofdzakelijk vooreerst tot aanvoer van ballast enz. De spoorwegbrug over het kanaal aldaar is mede nagenoeg afgewerkt. Wauneer echter de dienst van af Sluiskil naar Selzaete, en van daar in twee takken naar Gent en Lokeren zal geopend worden, is nog onbekend, daar er geen buitengewonen spoed mede gemaakt schijnt te worden. Met den 1 Mei aanstaande wordenonder anderen de volgende opzigters bij den waterstaat overgeplaatst als, de heer A. de Graaf, van Neuzen naar Goes, en de heer A. Fagel van Breskens naar Neuzen. TJiolen, 18 Maart. Blijkens de op heden plaats gehad hebbende opening der stembilletten ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad alhier, is gebleken dat waren ingekomen 127 stembilletten waarvan één in blanco. Hiervan waren uit- gebragt op den Heer N. D. P. Augustijn 98 stemmen, op Dr. J. M. Boom 21 stemmen, terwijl de andere op verschillende personen waren verdeeld, alzoo is de heer N. D. P. Augustijn verkozen. Zïcrikzee, 20 Maart. Bij kon. besluit van den 15den Maart is benoemd tot griffier bij het kantongeregt te Cortgene mr. A. van Deinseadvocaat te Dordrecht. De behandeling der conclusie van het rapport der commissie uit de Tweede Kamer, die met het onderzoek der diplomatieke bescheiden betrekkelijk de Limburg- Luxemburgsche quaestie is belast geweest, is tegen Donderdag aan de orde gesteld. De commissie spreektin haar gisteren uitgebragt rapport, geen oordeel uit over het buitenlandsch beleid, maar bepaalt zich tot het resumeeren der vier hoofd punten waaromtrent het regeringsbeleid aanleiding tot bedenkingen heeft gegeven. Hare conclusie strekt om de diplomatieke bescheiden voor kennisgeving aan te nemen. Gemengde berigteu. Het is een geschreeuw ouder de Ncderlandscbc Russen, of Nederland verkocht is aan Napoleon voor een kip stokvisch en een groen kaasje, nu Thorbecke verantwoording heeft ge vraagd waarom de Tweede Kamer weder zonder noodzaak is ontbonden geworden. Dit is de pligt van ieder volksvertegen woordiger; want de ministers zijn zoowel aan eene wet ge bonden, als de minste der belastingschuldigen. Zelfs Prins Maurits was verantwoording schuldig aan de Stalen en koude zijne Staatsdienaren niet naar welgevallen laten handelen. Dit mogt nooit, en waarom zoude het nu mogen, nu er eene Grondwet bestaat, die ieder zijne verpligting voorschrijft? De tegen voeter der drie Zecuwsche Volksvertegenwoordigers, heeft met veel woorden in de de Tweede Kamer weder niets gezegd. Bij die goede man is dus de stelling niet, dat in de kortste rede de meeste wijsheid zit. Te Goes gaat het gemeente-bestuur zich bcmoeijen met het brood, en reeds zijn er 8 bakkers aan den haak, wegens schadelijke bestanddeelen in het brood. Ge lukkig is zulk toezigt te ZIERIKZEE niet noodig, want daar worden de bakkers op hun woord vertrouwd, zoowel als de slagters. Tc B. wordt de Secretaris-kerkvoogd aangeraden, in het vervolg wal meer attent te zijn bij het oproepen van kerkvoogden en notabelen, cn geen kerkvoogd later te bescheiden dan de overige leden van het collegie. Onnaauwkcurigheid komt nergens te pas. Twee boeren-zoons te Arnemuiden zijn eindelijk opstreek gekomen om te verkeeren, al zijn zij wat oud. Zij houden zich aan dc les van een wijs man: oude wijn en jonge vrouwen. Eene burger-dochter te G. moest, als cr menschen een uit stapje komen maken, die met rust naar huis laten gaan, auders zal eens bekend gemaakt worden wat er in den tol zoo al ge schied. Dus, jufvrouw M., pas op, anders zal er meerder gezegd worden. Te Oud. heefteen boer een verschrikkelijk ongeluk getroffen: hij heeft eene oude koe verloren. Hij was zoo aan gedaan dat hij de huid niet kon verkoopen, iu de hoop er te G...., meer van te zullen maken; en het vleesch was zeer goed, maar de honden hebben er meer van gekregen dan de menschen. Maar hij zal dit ouwetje wel terug krijgen, zegt hij. Hij zal een dubbeltje meer vragen voor een maatje tarwe of rogge, boven de hoogste markt, en dan is het verlies zoo groot niet. Ja: Om een ander niets te geven, Is de hoofddeugd van dit mensch; Plagen is zijn lust en leven Geld dat is zijn Ziele-wensch. Mr. Al Lof te G. vertrekt weldra zonder Lof uit G. Wat zal jufvrouw Koosje daarover treurenEerst eclipseerde de Parapluie, Parasol, koop! toen stierf de pol uit- Men nu moet Lof ook naar de maan, wat zal dat scheiden weh bhunl en wat zal Lofs vrouwtje lagchenMeintje te G. moet beter op haar Brammetje passen want nu heeft, hij al twee broei-hennetjes en weldra zal er het derde bijkomen. Die singels, o! die singels! Jufvrouw Mina is goed af. Zij heeft een man, die, welgerekend, anderhalf maal zoo oud is, als zij. (De campagne meegeteld.) Het schip Maria Cornelia is op stapel en kan iederen dag afloopen, wanneer kapitein Piet W. maar arriveert. Pieter C. Bramszoon te G. loopt tegenwoordig met den hoed in den nek. Zon dat zijn omdat Anna en het Aapje hem voorbij den neus zijn gegaan, of zou hij ook naar Amerika willen Te Stoppeldijk zal ten looneele worden gevoerd: Een man met een tong tnet verendaarna: het mis lukte proces, gevolgd door een verlichten bril waarin zal gezongen worden: Wel brave man klaar is een bril Die alles ziet, dus houdt u stil; Men raadt u dan en houdt voor 't best Maakt geen misbaar maar schoon uw mest. Gegroet nu man schenkt nog een glas Nog geen verdriet, wij zijn er pas; Dus houdt uw mond en tong nu stil Want anders krijgt ge ecu leeren bril. Ingezondene Stukken. Vervolg op het geplaatste in den Nieutvshode van Woensdag 18 Maart jl. Ingevolge de mededeeling, vervat in het laatst nit- gekomene nummer van dit Nieuwsblad, moeten wij den draad die onzen haspel omvat verder ontwinden. En dan valt onzen blik op het bezwaar, dat de moderne rigting in het midden brengt, dat het beter is dat de predikanten allen eene rigting zijn toegedaan, dan dat er verschillende rigtingen in eene gemeente elk door een of meerdere predikanten van hunne ziens wy ze ver tegenwoordigd worden. Waren de Christelijke gemeen ten der 19de eeuw met die echte onvervalschte doch tevens hoogst eenvoudige kenmerken getooid, welke de eerste Christelijke Jerusalemsche gemeente versierde, dan zouden wij de moderne rigting volmondig nazeggen ja, het is beter dat eene gemeente bediend wordt door een homogeen zamenstel van leeraars, dan door van elkaar verschillende rigtingen. Doch om de zaak voor onze vele lezers en bijzonder voor de minder geleerden te verduidelijken, moeten wij in korte trekken de toe standen der eerste Christelijke Jerusalemsche gemeente met die van onze dagen schetsen en onderling verge lijken. Openen wij daartoe dan het oude heilige en eerwaardige boek, en slaau wij het tweede geschrift van deu geleerden exacten schrijver Lukas op, de Handelin gen der Apostelen genaamd, aan wien de Christenheid op geschiedkundig gebied zoo oneindig veel, ook vooral in Onze dagen, berucht door twijfelzucht en ongeloof, ver- pligt is, en daarin zullen wij aan het slotgedeelte van het tweede hoofdstuk lezen dat de eerste Christelijke Jerusalemsche gemeente uitblonk door de volgende schoone karaktertrekken; eerstens dat zij volhardende waren in de leer der apostelen; ten anderen in de on derlinge gemeenschapderdens in de breking des broods en eindelijk in do gebeden. De moderne rigting heeft welligt meer dan duizend maal gezegd dat Jezus ons geene geloofsbelijdenis heeft nagelaten. Wij geven haar toe dat wij een dogma gelijk de Augsburgsche Confessie of een Nederlandsche Geloofsbelijdenis zooals van Guido de Bres te vergeefs in onze Evangeliën zoeken, maar Jezus heeft zich toch verklaard voor den eigenen en eenig geboren Zoon des Vaders, eischte geloof in Hem als de weg, de waarheid en het leven, en beval kort voor zyne Hemelvaart alle volkeren te onderwijzen, ongetwijfeld niet alleen in de levenspligten, maar ook in de kennis van Hem en van zijnen Vader; daarom beval Hij allen, die in Hem ge loofden, te doopen in den naam vau V.Z. en H. G. en zie hier de eerste en oudste Christelijke geloofsfor- mule door Jezus zelf uitgesproken, al heeft Hij haar niet met Zijn eigen hand geschreven; deze formule heeft in latere dagen misschien nog wel gedurende het leven van een der apostelen eenige uitbreiding verkregen want toen reeds stonden er dwaalleeraars op, en de bestrijding dier dwaalgeesten schijnt eene tweede ge- loofsformule, zijnde eene uitbreiding der eerste in het leven te hebben geroepen, te weten de 12 Artikelen van het algemeen Christelijk geloof, welke ten allen tijde, zelfs in de duisterste middeleeuwen, door alle af- deelingen der Christenheid als geloofsleuze is aangeno men; alleen de moderne rigting ontkent voor het grootste gedeelte deze zoogenaamde Apostolische geloofsbelijde nis wij geven er in zoo ver den naam van Apostolisch aan, omdat zij ontleend is uit de Apostolische brieven, want het kan niet bewezen worden dat zij door de Apostelen zelve is opgesteld en nog verder zijn wij af van de bijgeloovige meening dat ieder der 12 Apostelen een artikel zou geformeerd hebben. Wie zich overtuigen wil hoe het snoeimes der moderne rigting deze 12 Ge loofsartikelen gekortwiekt en versneden heeft, ga eens eene moderne doopsbediening bijwonen in de Ev. Luther- sche kerk en opene zijne ooren wanneer het volgende gevraagd wordt aan de ouders der doopelingenDewijl deze kinderen zelve nog niet spreken en geen belijdenis van geloof doen kunnenzoo zijt gij verpligt mij te antwoorden opdat voor de gemeente kenbaar worde op welke leerstukken des geloofs deze kinderen zullen ge doopt worden, en dat zijn altijd geweest de reeds ge noemde 12 Geloofsartikelen, maar thans laat men on geveer 6 artikelen achterwege en dan worden de overigen noch op eene moderne leest gewijzigd. In de Hervormde Gemeente is het niet beter gesteld, dewijl het voor de moderne rigting eenen knellenden band is geworden om over die 12 Artikelen ook opge nomen in den Heidelbergschen Cathecismus te prediken, dan moet men zich in hooge mate verwonderen over het vernuft en de genialiteit der moderne rigting, hoe zij er in gedresseerd zijn om de Apostelen, die drie jaren achtereen als aan de lippen van Jezus hebben gehangen te compromiteeren tot onkundige bevoor oordeelde visschers en tolbedienden, die den Heer nooit regt begrepen hebben en ons een tal typen, myten legenden en visioenen hebben opgedischt, welke in onze eeuw van scherpe kritiek wegvallen als historische feiten; doch wenden wij onzen blik af van dat geleerde onderwijsbezield door den adem van eenen Strauss Rénan en dergelijke. Vestigen wy liever ons zielsoog op die 3000 eerste Jeruzalemsche Christenen gedoopt met den H. Geest, wier harten tintelden van brandende liefde, ontgloeid door heilig Pinkstervuur, lovende en dan kende God dat ook zij uit de magt der duisternis verlost waren en den opgewekten Heer als hunnen Zaligmaker erkendenvolhardende in de leer der Apostelen en dagelijks eendragtig in den tempel jubelende, hielden zij zich vast aan hetgeen hun door de Apostelen werd geleerdopgetogen van zielevreugd in eenvoud en opregtheid van hart en wandel was hun leven een leesbare brief van Christus en waren zij daardoor ge acht en bemind bij het gansche volk. Onze beschouwing had thans veel overeenkomst met den reiziger die eene bekoorlijke landouw nadert behoefte gevoelt den trein waggon te verlaten om zich voor een korte poos door het kristal helder beekge- ruisch, het harmonisch gezang der vogelen, als ook door boom, bloem en heestertooi te ontspannen en dan met het volgende spoor zyne reis voort te zetten. Zoodanige onderneming ten uitvoer te leggen in het uitkomende volgnummer van dit veel gelezen blad op Woensdag 25 dezer is onze koesterende wensch. Nu teeken ik mij Toelichter der Apostolische waarheid. Kerk 11 i eu w Zieirilczee, 20 Maart. Het kies-collegie der Herv. Gemeente alhier heeft in zijne vergadering van gisteren uit liet. vroeger opgemaakt grostal het volgende zestal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1