Z1ER1KZËËSCHË NIEUWSBODE No. 2508. Zaturdag 14 Maart 1868. 24slc Jaarg. BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen UI «herland. Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Iu Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonn ementS-Pi'iis: voor beide uitgaven. Voor 3 maanden Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-York 1,30. - 1,60. - 3,90. V ersch^fnt: Op Woensdag en Zaturdag. A<ly ertentiên: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdftg en Vrijdag, des voormiddag» 10 are. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezonden e Stukken, franco. Op Zaturdag den 21 Maart, aanneming van kinde ren ter plaatsing op de Tusschenschoolin het lokaal van den hoofd-onderwjjzer L. Karreman, des namiddags vjjf ure. Aanneming van kinderen ter plaatsing op de Armen school, in de Regenten-kamer van het Armen-Gesticht, des avonds 7 ure. Onder de gruwelen, die reeds vele jaren door personen der lagere klasse in Engeland begaan worden, vereischt die kortelings des avonds te Totmorden gepleegd, bijzondere vermelding. Een wever, Wetherall die verkeering had met eene dienstbode van den heer Plows, begaf zich omstreeks 11 ure ten huize van dien heer om wraak te nemen over het wegzenden der dienstbode, tengevolge van die verkeering. De heer Plows gerucht hoorende, terwijl hij naar bed ging, begaf zich naar het achterste gedeelte van het huis, alwaar Wetherall hem met een bijl aanviel en een pistool op hein loste, dat echter weigerde vuur te geven. Beide mannen worstelden en geraakten de achterdeur uit, terwijl de overige dienstboden ont waakt zijnde, toesnelden. Sommigen hunner hielden Wetherall bij zijne kleederen en haar vast tot dat de heer Plows ontsnapte, doch eerst nadat deze twee bijlslagen aan het achterhoofd, een op het hoofd, verscheiden wonden aan het voorhoofd en een houw ontvan gen had die zijn oor spleet. De vronwen ontsnapten doordien het haar gelukte de achter- en voordeur te sluiten, terwijl de werkmeid in de eetkamer gevlugt was en gedurende korten tijd den moorde naar stuitte door zich met haren rug tegen de deur te plaatsen doch Wetherall kreeg zijn regterarm tusschen de deur en schoot ham- dood met een pistoolschot. Hij begaf zich vervolgens naar de keuken vatte ecu pook en trad de slaapkamer van mevr. Plows die tevens de kraamkamer geweest was, binnen. De baker weerde hem af doch het monster antwoordde dat hij beneden afgedaan had en vuurde nu ook een pistool tegen mevr. Plows af, na de bed- delakcns te hebben weggeruktdoch de kogel trof niet. Daarop bragt hij de weerlooze vrouw eenige slagen met de pook toe, waar door haar hoofd gewond en haar neus gebroken werd. Op het oogenblik, dat hij zijn 9lagen herhalen wilde, werd hij door drie mannen, die den heer Plows ontmoet haddeu, gevat en aan de po litie overgeleverd, als wanneer men bevond dat hij drie pistolen en een bijl bij zich had. Beide echtgenooten liggen in gevaarlijken toestand. De moordenaar bekende dadelijk met de zoo gewone uit drukkingen »Ik heb het gedaan, ik was van plan het te doen, en het spijt mij maar, dat die vcrwenschte pistool niet tegen mijnheer Plows afging." Het huis had het aanzien van een slagterplaats. 8 Maart. Uit geloofwaardige bron wordt ver zekerd, dut keizer Napoleon in de maand Junij a. s. het Russisch hof zal bezoeken en dat bij die gelegenheid schitterende feesten en eene revue over 100,000 soldaten zullen plaats hebben. Te Berlijn heeft zich weder eene geheele familieuit man, vrouw en twee kinderen bestaande, om het leven gebragt, om te ontkomen aan de armoede en de schande, die haar bedreigde. De vader was vroeger een welgesteld man geweest, maar zijne zaken waren achteruit gegaan en hij kon zich niet schikken naar de omstandigheden waarin hij verkeerde. Hij trachtte op eerlijke wijze zich geld te verschaffen en de vree9 voor do 9chande deed dc moeder besluiten om zich zelve en hare twee kinderen van 1 2 en 14 jaar en met het goedvinden van deze door kolendamp ora het leven te brengen. De vader, bij zijne tehuiskomst de lijken vindende, nam vergift in, waaraan hij eveneens weldra bezweek. te. Antwerpen, 9 Mnart. Een gercgtelijk onderzoek is ingesteld omtrent de oorzaken die de ontploffing hebben teweeg gebragt van de lading naphtain den Engelschen schoener Mary Annen den verschrikkelijke!) branddie daarvan het gevolg is geweest. Uit dat onderzoek is het volgende gebleken. Den dag van het onheil had men de9 morgensomstreeks ze9 ure vuur ontstoken op het voorste en achterste gedeelte van het schip. De luiken van het 9chip waren niet geplombeerdvijftig vaten naphta bevonden zich op het dek op het oogenblik van het ongeluk. De geheele lading bestond uit 485 vaten naphta. De ontploffing heeft een kwartier nurs na het ontsteken van vuur plaats gehad terwijl de kapitein zijne vrouw en nog drie schepelingen zich in hunne hut bevonden. Dc schok moet ontzettend geweest zijn want het dek en de daarop staande vaten zijn in de lucht gesprongen en de hut zelve is ingestort. Het 13 slechts door een onbegrijpelijk toeval, dat de stuurman zich heeft weten te reddenwant het binnenste gedeelte van het vaartuig was geheel verdwenen zoodat hij buitensporige pogingen heeft moeten doen om naar buiten te komen en van den kant in het water te springen. Deskundigen schrijven de oorzaak van de ontploffing toe aan de stroom heete lucht, die zich door de beide out9token vuren gevormd had en het uit de naphta ontwikkelde gas heeft doeu ontvlammen. Het 'chip was niet tegen brandschade verzekerd en het bijzonder eigendom van den kapitein. Het lijk van den kapitein Marshall, dat Zaturdag jl. naakt en met zware brandwonden overdekt uit de Schelde werd opgevischt, i9 onder de gemeente Zwiju- drecht (Vlaanderen) ter aarde besteld. Harlingen9 Maart. Gisteren zijn van hier per Engclsche boot vertrokken de afgescheiden predikant van Sauwert in Groningen met 32 reisgenooten, bestemd unar Noord-Araerika Zwolle, 8 Maart. Iemand ter dezer stede kwam eer gisteren door het koopen van oud koper in het bezit van eenige muntstukken, waaronder een door buitengewone zwaarte zijne aandacht trok. Hij begaf zich daarmede naar een penningkundige alhierdien het na veel moeite gelukte het muntstuk 9choon te maken en toen zag dat het zeer fijn goud was, en aan de eene zijde een beeldenaar had met eene latijnsche inscriptie, Philip III, Aartshertog van Oostenrijk, hertog van Bourgondie met het jaartal 1503 of 1507. De andere zijde draagt een krui9waartu39chen twee kroonen en twee leliën het op die zijde aangebragte randschrift is nog niet wel leesbaar. Men zegt, dat voor het muntstuk reeds de vijfvoudige waarde van het goud geboden is. 9 Maart. Gisteren avond mogt de Evang. Luth. gemeente alhier, na eene vacature van tien maandenhet genoegen smakenharen nieuwen leeraar, do WelEerw. Z.Gel. Heer J. H. C. Heysevan Zierikzee tot haar overgekomenin haar midden te zien optreden. Eene talrijke schare was opgekomen waaronder vele ambtsbroeders zoo van hier als van elders, ja zelf van verre. Tot tekst zijner redehad Z.Eerw. gekozen 1 Cor. 15 28, het laatste gedeelte: „opdat God zij alles in allen." Is over het geheel eene intree rede zelden, zoo om haren inhoud als hare strekking, in staat de hoorders in hooge mate te boejjen, deze maakte eene gelukkige uitzondering. Met vurigen ijver sprak de redenaar tot de gemeente. Diep en algemeen was de indruk daardoor teweeggebragt, en wij twijfelen niet of aanvankelijk is daardoor tusschen leeraar en gemeente eenen band ontstaan, die naar wij hopen hem ook hier die innige liefde en hoogachting zullen ver schaffen, die hem in zijn nog altijd zoo geliefd Zierik zee in zoo ruime mate mogt ten deel vallen. Zierikzee, 11 Maart. Ter openbare teregtzitling voor burgerlijke zaken van het provinciaal gereglshof in Zeeland, heeft mr. Willem Lodewijk Joost Spoor, vroeger substituut griffier bij de arrondissements-regtbank te Eindhoven, gisteren de eeden afgelegd als griffier bij de arroudissemeuts-regtbank alhier. Door den minister van oorlog zijn dezer dagen eenige maatregelen vastgesteld voor hetgeen bij de korpseu verrigt moet worden bij een spoedig opkomend oorlogsgevaar en iu het geval dat het leger op voet van oorlog kan worden gebragt. Dezelfde minister, daartoe door den koning gemagtigd, heeft gelast, dat bij de korpsen infanterie van het leger zal worden ingevoerd de rigtvlag, waarvan het model eerstdaags aan de korpsen zal worden gezonden. Dezelfde minister heeft nader bepaald, dat de korte jas en vangsnoer bij het regement grenadiers en jagers en de korte jas en halssnoer bij de regementen infanterie aan de miliciens niet eerder mogen worden uitgereikt dan wanneer zij tot het verrigten van de gewone diensten worden bestemd en alzoo afgeëxerceerd zijn: zullende alsdan bij voorkeur aan hen ge dragen korte jassen moeten worden uitgegeven. Uit eene goede bron vernemen wij, dat er dit jaar twee kampen door de troepen van het leger zullen worden betrokken. Onder het opperbevel van Z. K. H. den prin9 van Oranje, zullen te Millingen van 29 Augustus tot 21 September kampereu 12 bataillons infanterie, waaronder 3 bataillons jagers cu gre nadiers, met de muziek van dat korps, 3 eskadrons huzaren, 4 batterijen veld- en 1 batterij rijdende artillerie; trein enz. De brigades zullen gekommandeerd worden door de kolonels Macleod en de Bock; de kavalerie door kolonel Jackson, terwijl de majoor Schuurman de function van chef van den staf zal waarnemen. De artillerie en minenr3 zullen te Zeist kamperen dc sterkte hiervan is nog niet bepaald. Men meldt uit Arnhem aan het Hbl., dat het huis van burgerlijke en militaire verzekering (gevangenis) aldaar door de geneeskundigen in bijna alle opzigten wordt afgekeurd en als hoogst schadelijk voor dc gezondheid dergenen, die er moeten verblijven, beschouwd wordt. Men schrijft ons uit Brakel 12 Maart: De hier langs de rivier gelegen graslanden, waarop zich reeds jeugdig gras vertoonde zijn tengevolge eener ontstane doorbraak in de Waalkade te Zuilichem weder geheel overstroomd, 't Voor- uitzigt voor den Veehouder i9 hier dus weer niet zeer gunstig. De Zalmvang9t ofschoon in den laatsten tijd minder dan vroeger geeft stof tot tevredenheid. Met het poten der aardappelen is men hier algemeen bezig. Gemeug<Ie berigten. De onverbeterlijke conservatieven in den lande be ginnen nu reeds aan te dringen, om de Tweede Kamer weder maar te ontbinden, tot zoo lang, dat de minis ters het regt hebben verkregenom alle leden dei- Kamer, die de waarheid zeggen, een slot op den mond te leggen. Men zoude zoo gaarne Nederland tot een klein Ruslandje maken, en eene Alleenheerscliende re gering invoerenzonder aan iemand verantwooi'ding verschuldigd te zijn. Hoe ver van Tets van Goudriaan, met de Meij van Streefkerke, dit gebragt hebben, kan men nog zien aan de deuren in de achterbuurten, zoowel als in het paleis van Prins Frederik. Die man betaald niets meer van zijne deur, als een bewoner in de Molen straat van de zijne betaald, en zijne deur is alléén meer waard als de meeste woningen te Zierikzee. Die nu in dit ongelijkdrukkende eene verbetering zoekt te brengen, wordt als een oproermaker beschouwd, en niet als een gehoorzaam kind van de firma Schimmelpenninck. Een kwakzalver te Driewegen heeft een haas geschoten op zijn leger, onder het zingen op de zangschool. Het praatzuchtige Keetje te Hoek is nu tot zwjjgen ge bragt, waar de buren zoo over in hun schik zijn, dat zij de vlaggen nog zullen uitsteken. Eene groote dame te Baarland zal met Mei nog publiek verkocht worden, want zij is zoo dikwijls op beziens aangeboden, dat niemand dat koopje hebben wil. Eenige comedi- anten te N. hebben ook dame9 verzocht, maar zij hebben zich zoo onfatsoenlijk gedragen, dat voortaan de schapen van de bokken zullen gescheiden worden. Drie dames te Nieuwe-Tonge worden verzocht, wanneer er partijtjes gegeven worden, zich zoo onfatsoenlijk niet te gedragen, daar zij anders niet meer zullen genoodigd worden. Een timmermans-knecht te Brouwershaven moest geene naamlooze brieven meer schrijven anders zal hij nog gekker worden als hij is om dat hij het zelt niet zwijgen kan. Een dametje te Oud-Vossemeer heeft de rondte gedaan om reisgeld los te maken, om naar Amerika te kunnen gaan, met belofte het eerlijk terug te zullen geven, als zij het heeft; maar zij vondt niemand te huis. Te St.-Annaland wordt een dametje aangeraden, als zij bij haar nichtje op eene avond-visite komtzoo geweldig niet meer te eten want genees kundige hulp is altijd niet te vinden. Te Philipland moesteen zedig meisje wat beter naar de schalen kijken en wat minder snaps hebben, dan zoude zij eerder verkocht zijn, maar nu komen er veel kijkers maar geen koopei-9. Ingezoixlene Stukken. Zou de moderne rigting eenen zoo overwegenden invloed op het kiescollegie oefenendat zjj voor de vacature, veroorzaakt, door het emeritaat van den WelEerw. Heer J. B. Barenbrugh, eenen derden moder nen Leeraar in de Hervormde Gemeente te Zierikzee zal beroepen Dat zij het van gauscher harte zou willen daaraan twijfelt niemand maar of het haar gelukken zalis eene tweede vraagwelke de dag der beroeping be slissen moet. Ieder die de vrijheid respecteert en zjjn gezond verstand raadpleegt, rekent haar die vurig gekoesterde wenscb niet als misdrijf toe ,maar wat zij in haar laakt is de openbaring dier kwaal, waartegen die rigting zelve zoo dikwerf te velde trektte weten de zelf zuchtjuister uitgedrukt de zucht om te heerschen en is deze niet middagklaar uitgekomen in hare be- moejjingen omtrent de verkiezing der 48 stemgereg- tigden. Kon die verkiezing in den vollen zin des woords eene vrije heeten dan had men de lidmaten geen formule moeten voorschrijven maar zelfstandig naar eigene overtuiging laten handelen, dan had men over ondergeschikten en meer afhankeljjken geene heerschappij moeten oefenen of berispelijke middelen van werven en kuipen te baat genomen, die de zwak heid van haar vertrouwen verraden op den goeden uitslag barer zaakdan had men als sterken die de zwakkeren bekooren te dienen, geen overmoed moeten plegen, met zijne sterkte, om zijn haan koning te doen kraajjen, en anders denkenden schaakmat te zetten. De moderne rigting zou zich aan de onpartijdige gewetens der menschen beter aanbevelen, wanneer hare handelingen niet in strjjd waren met hare leerstellingen. Zjj predikt als hoogste leus Vrjjheid zjj verlangt die voor zichmaar gunt zjj die ook andersdenkenden Hare bemoejjingen nopens de zaak die wjj bespreken heeft daarvan het bewjjs nog niet geleverd. Zjj heeft bij de beide laatste vacaturen hare wenschen zien vervullentwee der drie dienstdoende predikanten zjjn hare geestverwanten en nu tracht zjj de opengevallene predikants-plaats weder door zoodanigen geestverwant te bezetten voorgevende dat de Gemeente zoo niet geheel, dan op geringe uitzonderingen na, modern is, dat er geen behoefte aan eenen Leeraardie eene andere rigting toegedaan ismeer bestaatdat de 48 stemgeregtigden het aan de moderne rigting te danken hebben, dat zij leden van dat collegie zjjn geworden, dat deze al zeer ondankbaar jegens hunne protegees zouden handelenwanneer zjj nu stemden voor een predikant, die op een standpunt staat, tegen de moderne rigting. Ook zeggen zjj het zal niet andersdan ver warring in de Gemeente te weeg brengen wanneer de eene rigting de andere tegenspreektdaardoor zal er een geest van onverdraagzaamheid onder de Predikanten geboren wordenwelke misschien aan hunne harts- togten lucht zullen geven, als zjj den kansel beklimmen, en wanneer nu de herders onderling in twist zjjn, wat zal er dan van de schapen geworden Daarom er kan en er mag niet anders beroepen wordendan een predikant van de moderne rigtingte meerdewjjl men onder deze rigting de mannen van genie en talent aantreftterwjjl die der andere rigtingen in den regel menschen zjjn verre beneden het middelmatige. Plaatsruimte in dit blad laat heden niet toe, deze redeneeringen te beoordeelen dit hopen wjj te doen in het volgende nummer van Woensdag 18 Maart a. s. Thans vragen wij aan alle onpartjjdigenIs de houding der modernen billijk? Is zjj liefderijk, onbaat zuchtig, tintelt bij haar door, dien schoonen broeder geest, die opofferende liefde, die ware zelfverloochening, die echte verdraagzaamheid welke de proefhoudende kenmerken der eerste Christenen zjjn geweest? Indien de practjjk hare vaak wegslepende theorie bezegelde, dan zou zij ten minste andere rigtingen de voldoening hunner hartgrondige wenschen niet belemmerendie zij zelve vol op smaaktja zjj moest daartoe met kracht de hand aan de ploeg slaan en niet achter waarts zien dan zou zij een afdoend bewjjs leveren geschikt te zijn voor het kouingrjjk Gods. Ook weet zjj zeer goed, al wil zij het verkleinen en bemantelen, dat de Gemeente ook een aanzienlijk getal leden telt, die zich orthodoxen, dat is, regtzinnigen noemen welke than9 door die moderne prediking, als uit hunne bedehui zen worden verdreven. De Gemeente is ook nog zamenge- steld uit eene derde rigting, die wij de Evangelische noemen en het is meer dan waarsclijjnlijk dat deze wel de talrjjkste is. Evangeliesclien zjjn de zoodanigen, die gelooven dat de leer der zaligheid ons door God en zijnen Eenig-geboren Zoon geopenbaard, vervat is, in de boeken van het O. en N. Verbond in tegen- stolling der moderne rigting die opcnljjk van den kansel verklaartmet deze Schriften te hebben gebroken. Die Evangeliesche rigting heeft tot op heden niet veel gedruisch gemaakt, zij trekt zeer noode het zwaard uit de scheede, gedachtig aan de vermaning van Jezus: dat zjj die het zwaard trekken, ligt door het zwaard ver gaan maar er kan een tijd komen dat men een laf hartige zou heeten, wanneer men woorden op zjjn pas te spreken, terug hield uit menschenvrees of valsche schaamte wanneer men iu dagen van overheersching en inconsequentie, zooals de tegenwoordige, bleef zwijgen, dan zouden schier de steenen gaan spreken. Wij tee kenen tegen zoodanige overheersching en inconsequentie thans protest aan, en hopen dit protest binnen weinige dagen onder de oogen van het publiek meer ontwik keld ter lezing te brengen. Voor ditmaal teeken ik mjj De drager van de waarachtige belangen der Her vormde Gemeente. Blarktprjjzen te Ziorikzco. 12 MAART 1 868. Boter, laagste koers 0,55 en hoogste koers ƒ0,65 per 5 ons. Kip-Ejjeren, laagste koers ƒ0,52"1 en hoogste koers ƒ0,60 per 25 stuks. Eenden-Ejjeren, laagste koers ƒ0,55 en hoogste koers ƒ0,625 per 25 stuks. Getrouwd Noord welle, den 11 Maart 1868. D. DANE en J. van der MEULE. Getrouwd Nieüwerkerk, den 11 Maart 1868. J. LIEVENSE, Lz. en L. VIERGEVER. Getrouw d Rotterdam, 11 Maart 1868. A. de KLERK en C. A. van ETTINGER, Heden nacht was het de tjjd dat de Heer van leven en dood van mij nammijne dierbare Echtge- noote CORNELIA KOOIJMANin den ouderdom van 68 jaren en 3 maanden, met wien ik den tjjd van 48 jaren heb mogen vereenigd zijn. Oosterland, JOHANNES KLIPPEL. den 7 Maart 1868. Heden overleed tot mjjne en mjjner Kinderen diepe droefheid, mijne harteljjk geliefde Echtgenoote GRIETJE den BOER, in den ouderdom van 50 jaren en 5 maanden, waarvan ik bijna 26 jaren met haar in den genoegeljjksten Echt mogt vereenigd wezen. Eene ziekte van slechts vier dagen maakte een einde aan haar voor ons zoo dierbaar leven, doch hoe zwaar dit verlies ons valt, wij hopen stil te berusten in den wil van Hem, die geen rekenschap van Zjjne daden geeft. Haamstede, W. BOOT, Jz. 11 Maart 1868.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1