No. 2501. 24,sie Jaarg. Woensduy II Maart 1868. I Geen landsbelang, maar dat van een paar heeren, die iisik/nsiiir sit 0III Mc •t xi<t In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amorika bij J. QU1NTUS, te Grand Kapids, Staat Miehigan Abonnemen ts-Prijs: voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Ainerilca, franco Ncw-York - 3,90 V er se la ij ut: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiëii: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending dor Advertentiën kan geschieden tot Diligsdag i-n Vrijdag, des voorin i<l dn gfi 10 ure. Bn re sin Zierikzee, Hoek van de Sehuithaven, Bf No. 94. Brieven en Tngezondene Stukken, franco. Heeren Oeabonneerden, die hun met 1 Jan. en vroeger verschenen abonnement nog niet hebben betaald, worden verzocht dit zoo spoedig mogelijk te doen, ten eiude geene vertraging of staking in de toezending dezer Courant te ondervinden. BEK hXDMA KING. Op Zaturdag den 21 Maartaanneming van kinde ren ter plaatsing op de Tusschénschoolin het lokaal van den hoofd-onderwijzer L. Karreman, des namiddags vijf ure. Aanneming van kinderen ter plaatsing op de Armen school, in de Regenten-kamer van het Arm en-Gesticht, des avonds 7 ure. De eerste ontmoeting van liet kabi net met de vertegenwoordiging. Sedert 25 Februari zijn de werkzaamheden van de Staten-Generaal hervat. De Eerste Kamer heeft geen openlijk blijk van leven gegeven. Zij was niet opgeroepen om eenig werk te verrichten. Toch is bekend geworden dat dat hooge staatslichaam met leede oogen de jongste gebeurtenis sen op staatkundig terrein in ons land heeft gezien. De leden, die opgekomen waren om op 25 Februari jl. de opening der zitting bij te wonen, een 20tal, hebben in eene niet-openbare bijeenkomst de vraag behandeld, of het niet raadzaam moest worden geacht den Koning in een eerbiedig adres opmerkzaam te maken op de spanning, die de herhaalde ontbinding der Tweede Kamer in sommige gedeelten des lands verwekt heeft. Men kwam tot geen besluit, omdat de Kamer niet tot eenige werkzaamheid was opgeroepen en daardoor vele, waaronder invloedrijke leden, afwezig waren. De Tweede Kamer heeft zich eerst geconstitueerd en de vorige week geheel gewijd aan de bespreking van den staatkundigen toestand. De heer Thorhecke interpelleerde den 2 dezer het kabinet over de jongste ontbinding der Tweede Kamer. De hoofdvraag, door hem gesteld, welk dringend „lands belang" vorderde binnen achttien maanden tweemalen Kamer-ontbinding? beheerschte den strijd, die daarop gevolgd is. Met nadruk en klem werd vooral door de liberale leden de grief uiteengezet, dat deze ministers telkens misbruik maken van 's Konings naamhunne verantwoordelijkheid daarachter verschuilen en den Koning tot een partijhoofd willen verlagen, om door het ii° rep en roer brengen van het land volgzame Kamers te verkrijgendie op alles ja en amen zullen zeggenwat de onbekwame heeren graven verlangen. in strijd met den wil der meerderheid, die hen geen vertrouwen kan schenken, willen zitten blijven, heeft de ontbinding geprovoceerd. Deze regeering, volgens \>nge, I 's Konings wil opgetreden als conciliant kabinet, omdat zij tegenover eene meerderheid stond, die bij elke ont- I binding toch staande blijft, is, blijkens daden en be noemingen, het ergste partij-ministerie geworden, dat ooit in ons land bestaan heeft. Van alle zijden klonk de regeering afkeuring van de I ontbinding in het oor, ook van vroegere vrienden en lanclgenooten. Bijna geen enkel lid cler Tweede Kamer verdedigde die daad. De Bosch Kemper, W. van Golt- stein, van Namenzelfs de Casembroot, die de „geachte" regeering zoo warm toegedaan is, vielen in dit opzicht de oppositie bij. Pijnappel verklaarde, dat hetgeen op koloniaal terrein gebeurd was, zijn vertrouwen had geschokt. Wat de ministerieelen ter verdediging van dit ministerie aanvoerdenwas meestalochlaat het nog een paar maanden levendan zal de heftigheid van den partijstrijd bedaard zijn. Terecht mocht de heer van Eek zeggendat het ministerie geen 20 stemmen in de Kamer telt. Zullen wij het eene verdediging noemen, die bijv. de heer Vader Saaijmans uitgalmde. Hij las ja, vier rede voeringen voor, strekkende om de verantwoordelijkheid van alle regeeringsdaden eigenlijk voor persoonlijke rekening des Konings te brengen en de Kamer het recht te ontzeggen over do ontbinding eenig oordeel te vellen. Maar zelfs de ministers bedankten, bij monde van den heer Heemskerk, voor zulk eene verdediging en weiger den die leer te huldigen, waarmede alle constitutioneel gouvernement ophoudt en men alle controle op regee ringsdaden moet afschaffen. Huldigde men dat systeem, dan had de vroegere conservatieve oppositie misdaad op misdaad gestapeld. Het debat had den 4-den drie dagen geduurd. Toen stond de heer de Bosch Kemper eensklaps op en stelde eenvoudig voor „de beraadslaging te sluiten." Dadelijk leed het ministerie eene eerste nederlaag; de motie werd met 39 tegen 32 steramen verworpen. Toch mist de liberale partij twee stemmen, vooreerst door ziekte van den bejaarden heer Reinders en het overlijden van den waardigen J. F. Zijlker, op 62jarigen leeftijd ontvallen, waardoor op 31 dezer te Appingadam een nieuw lid moet worden verkozen. Vervolgens stelde de lieer Blussé van Oud-Alblas eene motie voor tot afkeuring van de ontbinding. Al wat liberaal is, steunde die, ook de heeren Bots en Ileij- denrijck, welke laatste voor goed zijn vertrouwen aan deze ministers is komen opzeggen. De ministers ver klaarden, dat zij van aanneming der motie eene kabi netskwestie maakten. Daarop zijn al wat ministerieelen in de Kamer waren man voor man opgestaan en hebben het debat drie dagen lang gerekt, telkens hetzelfde zeggende, tot walgens toe. Wat was het thema? Deze regeering van voorwend sels en onjuistheden beweerde, dat de ontbinding moest plaats hebben, omdat graaf van Zuijlen onrecht was gedaan; men zou nu, bij aanneming der motie, alle verdere aanraking met het kabinet weigeren en dus geen kennis willen nemen van de nadere stukken, die van Zuijlen wilde overleggen bij de nieuwe behandeling zijner begrooting. Dat grepen de ministerieelen aan om bij hoog en laag te protesteeren, dat men een beschul digde de gelegenheid moest laten om zich te verant woorden en men niet mocht weigeren liem te hooren. Wij zouden geantwoord hebben: gij verlangt edelmoe digheid van ons, meerderheid, tegenover de felste par tijmannen; gesteld, hetgeen wij ontkennen, dat van Zuijlen ooit kon bewijzen in de Luxemburgsche kwestie goed gehandeld te hebbendan nog zijn er zoovele grieven tegen dit kabinet, dat het geen vertrouwen verdient en kan de zee niet afwassclien, dat al de mi nisters om één hunner grafelijke ambtgenooten in het gelijk te stellen ons lancl in beroering hebben gebracht. De stukken konden altijd overgelegd worden. De heer Thorhecke, altijd edelmoedig en gouverne menteel, stelde intusschen Zaturdag de regeering voor de stemming over de motie Blussé te verdagenmits graaf van Zuijlen spoedig do stukken overlegde. - Toen kwamen de conciliantendie dagen lang de ongrondwettigheid van soortgelijke motien van orde betoogd haddenmet motien voor den dag. De heer de Bosch Kemper deed een ellenlang voorstelvolgens hetwelk de Kamer zou verklaren nog niet genoeg in gelicht te zijn over het beleid der buitenlandsche zaken en ook niet om vertrouwen en wantrouwen over het geheele regeeringsbeleid uit te spreken, zoodat dit na afdoening der begrooting zou gebeuren. Hij trok dit voorstel in, toen de heer Pijnappel eene motie voor stelde, houdende: „De Kamer, wenschende vóór de stemming over de motie van den heer Blussé aan het ministerie de ge legenheid te laten om nadere stukken over te leggen, doch van meening dat die overlegging niet behoeft te wachten tot de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken, schorst voorloopig de behandeling van de motie van den heer Blussé De heer Kalff wilde tot de behandeling van de be grooting wachten, welk voorstel met 49 tegen 21 stem men werd verworpen. Dit is dus de kracht der zuiver ministerieele partij. Het voorstel van den heer Pijnappel, door Thorhecke ondersteund, zoodat de minister onverwijld die stukken zal hebben over te leggen, werd met 65 tegen 5 stem men aangenomen. Zoo is de stand cler zaken. De heer Blussé heeft aangekondigd, dat hij bepaald op zijn voorstel terug komt. Alleen onder clie voorwaarde, dat uitstel geen afstel is, kunnen de liberalen in het genomen besluit berusten. Hoe eer graaf van Zuijlen nu stukken over legt, des te spoediger kunnen wij eene beslissing te gemoet zien. Het is de plicht der Kamer te zorgen dat men haar niet eindeloos laat wachten. Nieuwstijdingen. De hongersnood in Rusland overtreft al wat men zich omtrent die vreeselijke ramp kan voorstellen. Nogtans heeft cle Russische regering den jammerlijken toestand geheim gehouden niet alleen, maar de berigten die er over medegedeeld werden in Petersburger en Moskaner bladen worden door officiële communiqués als onwaar heden gebrandmerkt. Als de oorzaak daarvan noemt men dat Rusland er belang bij had clen hongerdood van millioenen zijner onderdanen te verzwijgen, ten einde niet te doen blijken dat het hierdoor in zijne plannen ten opzigte van het oostcrsche vraagstuk werd belem merd. Eindelijk echter, toen de Engelsche consul te Archangel eene inzameling deed bjj zijne lanclgenooten was cle toestand niet meer te verbergen en van dat oogen- blik af hebben zich ook in Rusland staat en particulie ren de zaak aangetrokken. Aan zulk eene ellende te gemoet te komen schijnt echter onmogelijk. Niet minder clan 19 gouvernemen ten zijn door den hongersnood geteisterd. Terwijl in Noorcl-Finlaud op eene oppervlakte van 24,000 vier kante mijlen bijna geen voedsel meer te bekomen is en boomschors en mos reeds schaarsch voedsel zijn geworden, is in cle drie Noordrussische gouvernementen van Archangel eene nog vreesselijker ellende. Daar wonen op de onafzienbare sneeuwvlakte 1 '/2 millioen menschen die van alle hulpbronnen en gemeenschapswe gen cler nieuwere beschaving verstoken zijn en verhon geren er duizenden zonder dat zelfs liet berigt van hun dood bekend word. Alles, alles is opgegeten en de hutten hebben geen dak meer, daar het stroo voor veevoeder heeft gediend. JFtawlit life. Parijs, 4 Maart. Op last der regering zijn we derom een groot aantal paarden in Hongarije opgekocht. Men zegt, dat er achtereenvolgend niet minder dan 25,000 per spoor van Pesth naar Straatsburg zullen ver zonden worden. Behalve de voortdurende oorlogstoerustingen, die steeds op groote schaal worden voortgezet, en zekerlijk niet dienen kunnen om cle reeds genoeg geschokte handels- en fabrieksnijverheid op te beuren geeft ook do in behandeling zijnde nieuwe wet op de drukpers, waardoor de vrije gedachte geheel aan banden zal worden gelegd niet veel aanleiding om het volk met vertrouwen cle toekomst te gemoet te doen zien. Kortom, er heerscht hier een zeer zigtbare malaise. „Uit de wekelijksche verslagen der Fransche bank is een feit voor clen dag gekomen zooals de wereld nog nooit een heeft aanschouwd. Tn cle gewelven dier inrigting liggen thans 534 millioen gulden aan goud en zilver opgehoopt. Deze bank heeft de magt tot onbe perkte uitgavealleen maar onder verpligtingom dadelijk op aanvraag, in klinkende munt uit te betalen, en nogtans bedraagt cle waarde aan edel metaal in haar kelders, een niet noemenswaardige som minder dan cle in omloop zijnde banknoten. De dispositos van parti culieren, waarvan geen intrest wordt betaald nemen snel toe, verleden week bedroegen zij 10,800,000 gulden. Indien dit geen wantrouwen mag heeten dan is cle menschelijke natuur geheel veranderd. De op handen zijnde leening van 210 millioen gulden, de stijgende prijzen cler granen, en tot dusverre de slechte vooruit- zigten op clen oogst, want in het Zuiden van Frankrijk heerscht groote droogte kunnen er wel eenige aan leiding toe geven. De hoofdoorzaak is echter, dat men van meening is dat er oorlogswolken aan de lucht hangen. Een brief uit St. Petersburg aan de Correspon- dance dn Nord-Est gerigt, geeft met de somberste en hartverscheurendste trekken een tafereel van clen hon gersnood die in negentien gouvernementen van het Russische rijk heerscht. Alles is opgegeten, zoo schrijft inener is zelfs geen korrel graan voor den aanstaanden zaaitijd. Hier halen de boeren het stroo van hunne daken om het te mengen met het weinige havermeel dat zij nog bezitten daar gebruiken zij tot hetzelfde doel boomschorselders voedt men zich met planten wortels en mos. Van vele dorpen zijn de bewoners vermagerd door den honger, en zien er uit als geraam ten zij verlaten in massa's hunne woonsteden en gaan met groote benden bedelen in streken waar nog brood is. In vele plaatsen hebben boeren, tot clien tijd rijk, alles wat zij bezaten kudden landbouwwerktuigen kleederen alles verkocht om zich te voeden. In een der dagbladen lezen wij dat zij in menig district letter lijk naakt en uitgehongerd stierven. De gevallen van hongerdood worden hoe langer zoo talrijker. Antwerpen, 4 Maart. Als nadere bijzonderheid omtrent het verschrikkelijk ongeluk, hetwelk gisteren in de nabijheid van de haven dezer stad heeft plaats gehad, kan nog gemeld worden, dat de brand van cle Engelsche schoener Mary Ann, bevaren door clen kapi tein Marshall en gedeeltelijk met naphta, gedeeltelijk met petroleum geladen, tot des avonds negen ure heeft voortgeduurd. Op dat tijdstip was het schip op de Zandplaat, werwaarts het was gesleept, met volle lading door cle vlammen verteerd. De brand verspreidde des avonds een zeer sterk licht en leverdevan de Kade gezien, een ontzettend maar indrukwekkend schouwspel op. Niet het niinste voorwerp, hetwelk zich op het schip bevond, is kunnen gered worden en geen enkel overblijfsel van de zoo treurig omgekomen schepelingen is tot dusver gevonden. Men zegt dat niets anders dan eene bronzen medaille is teregt gekomen, welke aan een der matrozen van het schip hij gelegenheid van den brand van cle Docks te Londen, wegens eene edelmoedige daad van zelfopoffering, was uitgereikt. Van verre heeft men kunnen bespeuren, dat cle ongelukkige gezagvoerder van het door de vlammen verleerde vaartuig gedurende geruimen tijd in clen akeligsten doodstrijd heeft verkeerd en al het mogelijke heeft gedaan, om tegen het vreese lijke element te kampen. Hij laat drie kinderen na. Zijn zoon, die zich heeft weten te redden door in de Schelde te springen en deerlijk gebrand naar het hos pitaal werd vervoerd, is heclen eenigzins beter en schijnt behouden te kunnen worden. Op het oogenblik van den brand kwam juist het Hamburgsche schip Palmerston aan, insgelijks met naphta en petroleum geladen, dat het brandende vaartuig moest ontwijken en de rouwvlag in clen top voer, ten blijke van deelneming in de ramp. Men verhaalt omtrent den plaats gehad hebbenden brand nog het volgende. Op het oogenblik dat de zoon van den kapitein van het schip in het water sprong en in een toegesneld bootje werd opgenomen, hoorde men hem uitroepen: „recl den kapitein en zijne vrouw. Bijna gelijktijdig zag men den kapitein Marshall hal. naakt en als radeloos over het dek loopen. Zijn hem was met stukken verbrand en de vlammen omringden zijne beenen. De ongelukkige schijnt uit zijn slaap ont waakt te zijn geworden en hulp te hebben willen brengen aan zijne vrouw, die zich mede op het vaartuig bevond en daardoor den tijd verloren te hebben om zich zeiven te redden. Dit hartverscheurend tooneel duurde slechts eenige seconden. Weldra viel de kapitein bewusteloos in het water, zonder een staak te ontwaren die hem ter redding was toegereikt Inmiddels hoorde men de nood kreten zijner vrouw en der overige schepelingen, tusschen de ontploffingen, die zich opvolgden, weergalmen, doch redding was onmogelijk, en spoedig stortte de groote mast neder en was liet met de noodkreten en het leven der aan boord zijnde personen gedaan. Nog verkeert men hier algemeen onder den indruk dezer droevige gebeurtenis. De schade wordt begroot op 40,000 francs. 'sGravciiliage, 6 Maart. Het bij de tweede kamer ingekomen wetsontwerp tot af koopbaarstelling dei- tienden strekt om clien afkoop te doen plaats hebben op vordering van den pligtigedoch met voldoende waarborgen voor den tiendheffer. Het klassikaal bestuur van 's Gravenhage heeft reeds uitspraak gedaan in de bekende zaak van dr. Zaalberg, "paarbij is de kerkeraacl der Ned. Herv. gemeente in 't gelijk gesteld met betrekking tot de door dezen genomen maatregelen om het prediken van clen heer Zaalberg te verhinderen, en de door den kerkeraad tegen dien predikant ingestelde eisch, dat hem door de lioogere kerkelijke autoriteit voor goed het wederoptreden onmogelijk mogt gemaakt worden op grond dat dit wecler-optreden zou zijn eene be spotting en verguizing der gemeente, zóó gegrond en gewigtig geoordeeld, dat het cle zaak naar het pro vinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft verwezen, ten einde dit, als cle daartoe bevoegde autoriteit, den heer Zaalberg zijn gedwongen ontslag uit cle Evangelie bediening geve. Intusschen is nu reeds door meer dan 1600 leden der Herv. gemeente te 's Hage geteekend op een adres ten gunste van het weder-optreden van dr. Zaalberg als herder en leeraar der gemeente. I>ir-lcsl8in<l, 6 Maart. Bij de op gisteren plaats gehad hebbende herstemming tusschen de heeren mr. P. 0. van Weel en mr. J. E. van den Broek, zijn uit- gebragt: 226 stemmen op clen eersten en 224 op den tweeden heer, zoodat mr. van Weel tot Lid der Prov. Staten van Zuid-Hollancl verkozen is. Zioi'ilcxeo, 9 Maart. Volgens de rooster, heden door de Tweede Kamer vastgesteld, treden in 1869 af de heeren van Eek en van Kerkwijk, en in 1871 de heeren Fokker en Saaijmans Vader. Volgens schrijven dd. 25 Januarij jl. uit Batavia van kapt. A. L. Hoffman, voerende het barkschip Scheldehad hij te Bantam ruim 6200 picols koffij geladen, arriveerde 17 Januarij jl. ter reede van Batavia; nam aldaar nog ruim 2300 picols koffij in en verzeilde 27 Januarij naar Pecalongan om met p. m. 3000 picols suiker zijne lading aan te vullen. Equipage en schip bevonden zich in goeden welstand. Gemeiigcle Iberig-teii. De staats-kuipers hebben het nu reeds zoo ver gebragt, dat zij met niet minder clan ruim 100 millioen het schip boven water kunuen houden; en 18 jaar vroeger, bleef het staats-schip vlot met 30 ïpillioen minder. Blijven dus cle tegenwoordige schippers aan het roer, dan zal er weldra een van Hall's-leeningje noodig wezenom het schip boven water te honden. De eerste grasboter is door Klapwijk te Delft aangeboden aan den koningen nu wacht men op nieuwe aard appelen. Volgens besluit van den minister van oorlog, zullen de officieren ook gewapend mogen wezen met geladen pistolenomwanneer zij op draaibeenen uit de vesting komen de straatjongens dood te schieten. Aakje en oogje te S. zijn zoo in hun schik over de eer hen aangedaandat zij zingen Al is de schuld nu wel voldaan Bij Wvan den rok Zij weten toch wel van het bed, En van de oude klok. Drie dames te Nieuwe Tonge worden verzocht wanneer er partijtjes worden gegeven, zich wat fatsoen lijker te gedragendaar zij anders niet meer zullen uitgenoodigd worden. Een boeren-zoon te Zaamslag moest voorzigtiger zijn als hij zijne dame tehuis brengt, en niet blijven staan aan den dam, om te zien hoe hij gekuld wordt. Aldaar wordt eene boeren-dochter aangeraden wat beter zorg te dragen voor haren be-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1