NIEUWSBODE No. 2500. 24)s,c Jaarg. Xaturdufj 7 Maart 1808. Nieuwstijdingen. JFr&wfetijfU EVANGELISATIE, COMMANDIET KAS, >1 in Nederland bij den Uilgever. Bij alle Boek Kandelaren en Postdireeteiiren. In N».«»ril-Amerika. hij .7. QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. A l>11II onionts-Prii«: voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,00. Voor Noord-Amerikafranco Nc.w-Vork - 3,00. Versch ij n t: Op Woensdag en Zaturdag. Ad vertonticii: 10 cent voor eiken regel. Zcgclregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentie» kan geschieden tot Uingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 nrc. Bnroa ïi Zicrikxee, Hork van de Schuilhaven, B, No. 9 4. Brieven en fngpzondene Stukken, franco. Volgens Impartial dn Hord, heeft zich dezer dagen een zeer curieus en vvelligt ccnig voorbeeld opgedaan van delirium tre mens, cone ziekte, die niet als conlagiéus kan beschouwd worden. Een metselaarsbaas, die de treurige gewoonte had zich Ie bedrin ken, was in een staat van volslagen stompheid naar huis gebragt. Den volgenden dag leed hij aan een hevige» aanval van delirium tremens/eene soort van waanzin, ten gevolge van het overdadig gebruik van alcoholische dranken. Een zijner knechts, die uit gehechtheid aan zijn persoon, hem twee dagen opgepast had, werd door den toestand, waarin zijn meester verkeerde, zóódanig getroffen, dat hij zelf door dien eigen waanzin werd aangetast. Ilij lachte, zong, schreeuwde, bewoog zich en gesticuleerde even als zijn meester. Nog meer, een ander werkman, getuige van dit verschrikkelijk schouwspel, werd ook zoodanig getroffen, dat hij thans juist in den zelden toestand zich bevindt. Dit is een hoogst curieus feit, want in de geschiedenis der geneeskunde komen zoo danige voorbeelden van zulk cene besmetting niet voor. Antwerpen, 3 Maart. In den vroegen morgen van heden liet zich eene zware ontploffing in de na bijheid van de haven dezer stad hooren, en zag men eene ontzettende vlam en dikke rookwolken opstijgen uit den Engèlschen schooner Marry Annebevaren door den kapitein Marchal, waarin zich eene lading bevond van ongeveer 800 vaten petroleum (1), en welke gereed lag om naar Londen te vertrekken. De manschap van het schip bestond uit zes personen. Allen zijn omge komen, behalve de stuurman, zoon van den kapitein, die zich gered heeft door over boord in de Schelde te springen. In eene boot opgenomen is hij behouden kunnen worden, doch in een aileron gelukkigs ten toestand aan hoofd en voeten verbrand, naar het hospitaal ver voerd. Onmiddelijk werd een nabij zijnd schip, bestemd voor Buenos-Ayres, door eene stoomboot opgesleept en buiten gevaar gesteld. Het in brand zijnde schip is op dezelfde wijze naar eene zandplaat vervoerd, alwaar het noodwendig met lading totaal zal verbranden, daar aan blusschen niet te denken valt. Bij het. vertrek van dezen brief, half '2 ure, duurt de brand steeds voort. Men weet niet op welke wijze de brand is ontstaan. (1) Volgens den Precurseur 500 vaten naphtn cn een partijtje ruwe petroleum. irlsutj Harliiigen, 1 Maart. Een talrijk huisgezin met zeven kinderen is hier plotseling in diepen rouw ge dompeld en van allen steun beroofd. De vader, gisteren avond in goeden welstand alhier uit een scheerwinkel vertrokken, schijnt, misschien door duisternis misleid, in eene onzer binnengrachten te zijn gestortzonder dat men er iets van lieeft bemerkt. Heden morgen heeft men zijn lijk uit het water opgehaaldnadat de zijnen met angst op zijne terugkomst hem gewacht en gezocht hadden. INXoiiiiickoiKlsiiii, 2 Maart. In den afgeloopen nacht heeft alhier een treurig ongeval plaats gehad. Zekere goochelaar moest na eene door hein gegeven voorstelling met zijne vrouw, kind en nog een daarbij behoorend persoon de Havengracht passeren, ten einde naar hun logement of slaapstede te gaan. Vermoedelijk door de heerschcnde nachtelijke duisternis misleid, zijn de vrouw en het kind in het water geloopen, waarop de vader hun ter redding is nagesprongen. Ofschoon op het geroep van hulp van de vierde genoemde persoon, deze, zoo spoedig men dit des nachts verwachten kan, verleend werd zijn de manvrouw en hun zesjarig kind na eenigen tijd zoekensvermits zij allen reeds gezonken waren levenloos uit de Havengracht nabij de sluis opgehaald. De overledenen laten bovendien nog drie zeer jeugdige kinderen na. Gravenliag^e, -I Maart. Gisteren en heden hebben zich in de tweede kamer nog onderscheidene sprekers doen hooren over de ontbinding, niet dat gevolg, dat de beraadslaging over de interpellatie van der heer Thorbecke nog niet is afgeloopen. De minister van binnenlandsche zaken heeft gisteren in den loop der discussie gezegd, dat de regering het voornemen heeft vóór 1 Julij hare inzigten omtrent de onderwijsquaestie te doen kennen. Door den minister van oorlog is medegedeeld dat het plan bestaat om het ontwerp der militiewet gewijzigd weder in te dienen. Jleden is een voorstel van den heer de Bosch Kemper om de beraadslaging over de interpellatie Thorbecke te sluiten, door cle tweede kamer met 39 tegen 32 stem men verworpen. De heer Blussé heeft de volgende motie voorgesteld: «De kamer gehoord de inlichtingen der ministers, is van oordeel dat geen landsbelang de ontbinding dei- tweede kamer vorderde, en sluit de beraadslagingen." Morgen worden de discussiën hierover voortgezet. Het verslag dat wij van de zitting van gisteren ont vangen is te uitgebreid om in dit nonimer te leunnen worden opgenomen. 5 Maart. In de zitting van heden is de motie Blussé bestreden door de heeren Pijnappelvan Nispen Poe/tussen, BergmansVerheijen. van der Dues, Saai/mans VaderGefken en door den minister van binnenlandsche zaken; de heeren Storm van GravesandeKopsvan Kek en van der Linden spraken daarvoor, terwijl de heer Blussé repliek leverde. Morgen wordt het debat voortgezet. Graauvv, 2 Maart. De raad dezer gemeente heeft bij besluit van den 20 February jongstleden goedge vonden, den hoofdonderwijzer van de openbare lagere school, A. K. Hofman, uit die betrekking te ontslaan. De betrokken onderwijzer ontkent de wettigheid van dat besluit, op grond dat burgemeester en wethouders op het voorstel daartoe niet den schoolopziener hebben ge hoord, en weigert daarom de sleutels der school af te geven. Tengevolge dier weigering heeft het plaatselijk bestuur het sleutelgat van het schoollokaal verzegeld. Ofschoon nu in eene raadsvergadering van den 29 Fobr. voormeld besluit van ontslag weder is ingetrokken, is echter gisteren van wege het gemeentebestuur bij publi catie afgekondigd, dat de school voorloopig zal gesloten blijven. Middelburg, 5 Maart. Vrijdag den 13 dezer zal voor het provinciaal geregtshof in Zeeland worden behandeld het regtsgeding tegen Adrianus de Loos oud 26 jaren, geboren te Bergen-op-Zoom en wonende te Grauwthans gedetineerd alhierbeschuldigd van moord en van diefstal gepleegd door een loonbediende ten nadeele van iemand met wien hij zich in het huis van zijnen meester bevond. De procureur-generaal heeft 17 getuigen, waaronder 2 deskundigen, opgeroepen. Mr. H. M. van Diggelen is ambtshalve als verdediger aan den beschuldigde toegevoegd. Zierikzec, 5 Maart. Wy vernemen, dat de regering het berigt heeft ontvangen van het overlijden te Londen van den heer baron Bentinck, buitengewoon gezantengevolmagtigd minister van Nederland in Groot- Brittannië. Op den 3den dezerdes morgens ten acht ure is op de sleepstoomboot Sliedrecht 11, kapt. JA/. Adam se, op eene noodlottige wyze in het Hollandsch-diep over boord gevallen het löjarig zoontje van den gezagvoer der. Hetzelve was gekleed met een paar vetlederen laarzen met ronde kappen een casaaijen broek met riem om het lijf, blaauw gestreept boezeroen, en zwarte vilten hoed. Mogt iemand het bedoelde lijk opvisschen, wordt men beleefd verzocht hiervan opgave te doen aan het Gemeente-bestuur van Zierikzee. De commissaris van rijkspolitie te Alkmaar heeft de aandacht gevestigd op zekere Catharina Schieck, zich ook wel noemende Catharina Schieck van Rogge, welker portret ten zijnen burele berust, oud 27 jaren, gouver nante, gewoond hebbende in het laatst van 1867 naby Hattem en daarna te Ryp (Noord-Holland.) Zij schrijft onder de namen van hooggeplaatste perso nen brieven aan logementhouders, met verzoek om een inliggenden brief te willen uitreiken aan den persoon op liet adres vermeld, die, naar haar schrijven, aldaar reeds logeert of zal komen, en anders per post te ver zenden, daarbjj tevens op naam van een ander logies bestellende. De inhoud dier brieven is gewoonljjk minder aangenaam voor den geadresseerde. Derwijze tracht zij zich den schijn te geven, dat zij in betrekking staat en beschermd wordt door voorname personenom later wanneer zij in dienst wordt aangenomen, zich toe te leggen op het bestellen van goederen op naam hoars meesters of om de kinderen liaars meesters zoo zeer aan zich gehecht te maken, dat zij hen kan gebruiken tot het bereiken van het een of ander doel. Zij schrijft bijv. brieven, waarbij de meisjes ten huwe lijk worden gevraagd, laat dezen de ontvangen brieven beantwoorden en geschenken aan de voorgewende min naars gevendie zy zicli toeeigent. Bovendien voorziet zij zich van valsche getuigschriften van zedelijk, eerlijk en trouw gedrag, waardoor ligt- geloovige menschen misleid worden. Zij heeft zich ook stukken toegeëigenddie betrekking hebben op eene erfenis, aan eene barer vroegere pupillen besproken. Uit eene bij den commissaris van rijkspolitie berus tende correspondentie blijkt, dat zij eene zeer gevaarlijke persoon is van een verregaand zedeloos gedrag, het land heeft doorgereisd als gouvernante en op verscheidene plaatsen zeer ongunstig bekend staat. De heer J. F. Zy lieersedert jaren lid van de tweede kamer en onlangs op nieuw gekozen is Dingsdag te Winschoten overleden. Hij was een ijverig en kundig lid der kamer, die den landbouwenden stand in haar midden vertegenwoordigde en steeds aan de zijde stond der liberalen. Bij de gehouden herstemming ter verkiezing van één lid voor de provinciale-staten van Zeeland in het hoofdkiesdistrict Tholen, is gekozen nir. 7'. A. Wag li to, met 162 stemmen. De heer J. Sipkes verkreeg 105 stemmen. Naar men verneemt zal het instructie-battaillon te Kampen, eene aanmerkelijke uitbreiding ondergaan ennaar men zegtmet twee compagnien of 400 manschappen vermeerderd wordenzoodat tot eene vergrooting der kazerne-gebouwen zal moeten worden overgegaan. De kosten der voorgestelde begrooting zijn geraamd op 84,000. Men schrijft uit 's Hertogenbosch In den namiddag van den lsten dézer heeft zekere Ch. van O. zijnen vader vermoord, door hem met een mes den hals en strot af te snijden, ten gevolge waarvan deze op de plaats dood bleef. De justitie van Eind hoven na instructie in locoheeft den misdadiger derwaarts doen overbrengen. Men zegtdat hij door misbruik van sterken drank min of meer aan krank zinnigheid lijdt en in beschonken toestand verkeerde toen hij de misdaad pleegde. In de Araerikaansche petroleum-districten kent ieder den naam van den millionair Steele, die aldaar zulke uitgebreide en voordeelige zaken heeft gedaan dat zijn inkomen, nu drie jaren geleden, ongeveer 2000 dollars per dag beliep. Sedert dien tijd heeft zijn lot zulk eene verwisseling ondergaan, dat hij thans den kost moet verdienen als voermansknecht, op dezelfde terreinen die vroeger zijn eigendom waren. Men leest in de Romanzeitung, onder het opschrift: z/Eene voorzegging," het volgende: Zoo als dikwijls in de nieuwspapieren is medegedeeld, heeft zichtengevolge van de plaats gehad hebbende groote hitte, in den zomer van 1866, in de noordelijke Poolstreken buitengewoon veel ijs van de Noordpool losgerukt en by hei zuidwaarts afdrijven de straat, tusschen Groenland en IJsland, tot op den bodem ge vuld en verstopt. Daaruit voorspelden de IJslandsche weerkundigen voor het noorden van Europa en ook voor Noord-Duitschlandtwee tot drie slechte jaren. Deze voorspelling is tot nu toe letterlijk vervuld en wij lijden nog altijd door den invloed van voormelde ijsverstoppin gen. Vooral zijn Noorweegsch- en Zweedsch Laplaud Finland en de Oostzee-landen daardoor dermate getrof fen dat aldaar cle vreeseljjkste hongersnood heerscht. Daarentegen melden brieven uit het hooge noorden, dat aldaar zigtbare, groote zonnevlekken, en vooral de laat ste in de noordelijke landen buitengewone koude en onvruchtbare zomer tot de veronderstelling grond ge ven dat de volgende zomer een drooge, warme en vruchtbare zijn zal. Er heeft zich gedurende het tegen woordige koude jaar geen ijs van de Pool los kunnen maken; daardoor kan er ook geen ijs naar het zuiden afdrijven en den maalstroom vullen. Blijft de maalstroom alzoo vrij van ijs, zoo wordt hij in zijne verwarmende uitstroomingen niet gehinderd en de noordelijke landen hebben volgens overoude ondervindingen, bij zulke om standigheden, altijd goede jaren gehad. Gemengde berigten. z/Men kan niet gek worden als men wil," is een oud spreekwoord, en nu worclen de wijzen gek. Een school meester in Nederland, heeft namelijk voorgesteld, om den verjaardag des konings in elk huisgezin te vieren als of er een lid der familie verjaarde, en dan overal wafelen bakken. Dus, als nu die schoolmeester maar overal het benoodigde bezorgd, dan zullen de kinderen wel biddendat de koning wel tweemaal op één dag geliefde te verjaren, clan zouden er zeker nooit kinderen zonder eten naar bed moeten gaanen nooit zonder eten naar school moeten, dat nu het geval dikwijls bij velen is. Het laat zich reeds aanzien dat Schimmel- penninck en zijne ambtgenooten den aftogt zullen moe ten blazen, want die lui worden zoo schaakmat gezet, dat Lion hen niet uit den doolhof redden kan met zijn Dagblad, al werd de Tweede Kamer weder ontbonden. Te Zuidzande heeft er een klucht plaats gehad, zoo als men er nog nooit een heeftfbeleefd. Een zedig echt paar is zóó op eene wandeling beschonken geraakt, dat de vrouw op een wagen moest naar huis gebragt worden; en nu geeft men voor, dat het menscli haar voet maar verzwakt heeft. Dus, ook al onjuistheden, die opge helderd moeten worden door de menschen die door een verkeerden bril zien. Een boeren-zoon te Bruinisse wordt aangeraden, zoo hard niet te loepen achter zekere damewant zij houdt hem toch maar voor den gek dat hij niet bemerkt al komt hij doornat te huis. De zesvoetige Mina van B. wordt by dezen verboden, om ooit meer op een boeren-koopdag te komen, want zij zoude niet alleen hare schoenen, maar ook haar ver stand verliezen in de glaasjes citroen. Het schip /Paulina" bevracht voor rekening van een Engelsche slagter, zal nu maar te Neuzen bljjven, omdat er te St.-Annaland geen gelegenheid is om in vlot water te blijven. Twee dames te St.-Maartensdijk worden gelast, zoo niet meer te zitten lagchen in cle kerk tegen een paar jongens, anders zullen zij bij name bekend gemaakt worden, en met een dubbele lat de kerk uit worden gedreven; want de kerk is geen gekhuis. Iemand te Baarland, moest, wanneer hy weder in twist mogt komen, zijne lange tong wat in toom liouden, daar hij anders wel eens kamer-arrest zoude kunnen krijgen; want: Die man die houdt van geen gevloek Met zoo een kale pronker; Hij brengt veel liever een bezoek, Bij 't nichtje in den donker. IMarktprijzeii t« Zierikaeoo. 5 MAART 1868. Boter, laagste koers ƒ0,625 en hoogste koers ƒ0,70 per 5 ons. Kip-Eijeren, laagste koers ƒ0,60 en hoogste koers ƒ0,65 per 25 stuks. Eenden-Eijeren, hoogste koers ƒ0,60 per 25 stuks. Burgerlijke Stniid to Zicrikxee. geboren: 18 Febr. Eene dochter van J. van Dijke en M. Schot. Eene dochter van H. J. Koevoets en A. Heijeriks. 20 clito. Eene dochter van J. Gilden en A. Troch. 22 dito. Een -zoon van C. de Braai en W. Schaap. 23 clito. Eene dochter van J. Janse en E. Pher- nambucq. 25 dito. Een zoon van H. Willemse en E. Berrevoets. 27 dito. Eene dochter van J. F. Schouten en A. Monné. 1 Maart. Een zoon van A. de Jonge en G van Oeveren. Een zoon van P. Klaasse en M. Blok. 2 dito. Een zoon van J. Blankort en J. Ver schuur. Een zoon van A. Leijdekkers en C. Volbregt. gehuwd: 22 Febr. L. Bolle de Bruijne jm. en C. H. Caron. jd. 26 dito. C. Loenjers jm. en E. Reedijk, jd. overleden: 17 Febr. J. Molegraaf, oud 18 maanden, zoon. 25 dito. J. van Bezooijen, oud 65 jaar, man van C. Timmermans. 28 dito. G. J. van Velthoven, oud 60 jaar, man van L. Romer. 5 Maart. O. Hage, oud 14 weken, zoon. als levenloos aangegeven: 16 Febr. Eene dochter van H. Béneker en W. Duson. De VERLOTING van IIan<lwerken4 en Voorwerpen ten behoeve der Dorcas- Vereeniging zal, met goedkeuring van Z. M. den Koning, ten overstaan van een Notarisplaats hebben op Maandag 9 Maart 1868. Men zal in de gelegenheid gesteld worden om de PRIJZEN der Loterij te lie^ïgftig-on op Zaturdag 7 Maart, in de Raad zaal van het Stadhuis, van des namiddags half één tot vier uur, alwaar men zich van Loton zal kun nen voorzienzij zijn ook te verkrijgen bij den Boek handelaar P. de LOOZE a ƒ1 liet Lot. Namens de Directie Mevr. de JONGE, Badon Giiijben. Zierikzee 6 Maart 1868. Bevallen van een' ZoonE. de OUDE van Nieuwenhuijzen. Noordwelle, 4 Maart 1868. Nog treurende over het verlies van onzen ge liefden oudsten Zoon, wordt heden ons ouderhart eene nieuwe wonde toegebragtdaar het God heeft behaagd onze tweede Dochter GEERTRUIDA PIETERNELLA, na een langdurig en geduldig lijden op den leeftijd van acht en twintig jaren tot zich te nemen. Hare vaste hoop op een gelukkig wederzien is de eenige troost op onze beproevingsweg. Zierikzee, I. STRUIJK. 4 Maart 1868. A. STRUIJK, Geelhoed. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een langdurig doch ge duldig lijdenvan ruim zeven maandenonze geliefde Moeder en Behuwd-Moeder MARIA FLOHIL, weduwe M. MATTHIJSSE, in den ouderdom van 53 jaren, en 5 maanden. Treurrend staren wij de overledene na, doch willen berusten in den wil van Hemdie geen rekenschap van zijne daden heeft. Elkerzee, Uit naam mijner Broeders en Zusters, 5 Maart 1868. M. MATTHIJSSE, Mz. op Maandag den 9 Maart, in de CONCERTZAAL des avonds te zeven lire. Voorganger Ds. J. VERMEER, Hervormd Predikant te Vlissingen. DK ZIEUIKZEESCI1E DIRECTEUR M. C. DE CRANEJr. neemt jyelden jï deposito een dag opvraagb. a 2 '/2 3 maand, opvraagb. 4 °/0 8 dagen 3 6 u 41 1 maand 3 '/2

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1