No. 2499. 24s,e*laarg. Woensdag 4 Maart 1868. Nieuwst ij tl i ngen JTranfetijfe. NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever, liij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcr ika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan A.l>ouii ements-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 ni aan den 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,00. Voor Noord-Amerika, franco New-Vork - 3,90. V erschyiit: Op Woensdag en Zatnrdag. Advcrtcntien: 10 cent voor eiken regel. Zcgelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddag» 10 ure. Bureau: Zierikzce, Hoek van de Sehnithaven, O, Mo. 91 Brieven en Ingezondene Stukken, franco. De heer Sullivan, een der twee veroordeelde redac teurs van Iersche dagbladen heeftvoordat hij naai de gevangenis gevoerd werd de volgende „woorden van afscheid" tot de lezers van de door hem uitgegeven Weekly News gerigt: „Engeland moge ons naar de gevangenis zendenhet kan ons niet dwingen om datgene te prijzen en te eerbiedigenwaartegen ons gemoed zich verzet. Het moge vonnissen verkrijgen van jury's, welke veel ondervinding hebben van regts- gedingen over landverraadmaar het kan geene ver andering brengen in het oordeel van de wereld over het treurspel te Manchester. Wat mij zeiven betreft van het oogenblik af, waarop het gouvernement eene vervolging tegen mij instelde, wist ik, dat mijn lot beslist was. Ik wist, dat ik tot gevangenisstraf ver oordeeld zou worden in de ijdele hoop van de dag bladen, aan wier hoofd ik gestaan heb, tot zwijgen te zullen brengen. Toen besloot ik, de proef moedig door te staanten volle overtuigd datwat ook mogt gebeuren, mijne landgenooten mij in het gelijk zouden stellen. Onze woning en ons huisgezin te verwisselen voor eene gevangenismoge hard zijn maar moedige en brave mensehen hebben in de tegenwoordige tijden ernstiger ongemakken te verduren dan mij in Kil main - ham te wachten staan. De zelfopoffering is bij ons volk nooit krachtiger geweest dan op dit oogenblik en nooitsedert Ierland eene eigene drukpers heeft gehad hebben de namen van journalisten ontbroken op de lijst van de „op hun post gevallenen." Mede burgers! ik wil de vlag niet nederhalen en deze zal ook niet op den grond vallen al word ik door den vijand geveld. Andere trouwe en beproefde handen zullen haar opgeheven houden, totdat ik eenmaal mijne plaats kan hernemen." Dezer dagen werd le Parijs de verzameling kunstwerken, oudheden en zeldzaamheden, uit het kabinet van den heer Roux, van Tours, openbaar verkocht en o a. in veiling gebragt een spiegeltje in gesneden houten rand, afkomstig uit de zestiende eeiuv en dat zes jaren geleden door den verzamelaar was opge kocht voor zestig franken. Men wist dat op dit spiegeltje nog al liooge commissie» gegeven waren, maar niemand dacht dat het ceu zoo verbazend hoogc som zon opbrengen. Het werd dooi den afslager ingezet op 2000 franken, en bij opbod met 500 fr. steeg men weldra lot 8000. De heer de Nieuwerkerke, 's keizers intendant van de schoone kunsten, die waarschijnlijk het voor werp voor het Louvrc-museum wilde hebben, stond toen op cu zeide zeer bedaard«Tienduizend franken. «Twaalfduizend 1" riep de heer de Nariskine, een jeugdige Rus. Alle aanwezigen werden uiewsgierig naar den uitslag van den nu ontstanen strijd. Bij 1000 fr. boden de Nieuwerkerke eu de Nariskine tcgeu elkan der, tot 20000 fr. Nariskine was zeer bleek; de intendant zag zijnen tegenstander fier in het gezigt. »Een eu twintig dui zend 1" riep de Rus. «Twee en twintig duizendantwoorde de Niewerkcrke. Alles was stoin van verbazing. In de zaal licersehte zulk eene stilte, dat men een speld had kunnen hooren vallen. Een oogenblik verademden de twee kooplustigen, maar plotseling hernam de heer de Nieuwerkerke. «vier en twintig duizend!" Vijf en twintig duizend! en geen centime meer! sprak Nariskine. Een derde liefhebber trad nu te voorschijn en zeide; «Ik geef vijf en twintig duizend vijf honderd franken, en is dit niet genoeg, dan leg ik er nog meer op, want ik heb order tot eiken prijs te koopen, al moest het 100,000 franken wezen." De hamer viel en de onbekende was koopcr. Hij legde zeer bedaard den koopprijs met de kosten, in bankpapier, op de tafel, deed zijn spiegeltje in een half vel postpapier, slak het in den zak. en verwijderde zich gevolgd door meer dan dc helft van het publiek. Hij weigerde hardnekkig te zeggen wie hij was en voor wien hij commissie had gehad. Nijmegen27 Febr. Bij de loting voor de militie alhier gehouden, is het gebleken, dat de wetgever waarlijk niet zonder reden het dienst nemen van Neder landers bij eene vreemde mogendheid eenigermate heeft beperkt. In dit militie-district is, naar men verzekert het aantal jongelieden, die in Pauselijke dienst getreden zijn. zóó aanzienlijk dat het vereischte contingent voor de nationale militie niet of naauwelijlts geleverd kan worden, en dat er voor hen, die de hoogste nommers trokken, geen uitzigt op vrijstelling van de dienst bestaat. TJtreclit, 27 Febr. Eene vreesseljjke misdaad is hier ter stede gepleegd. Voor eenige dagen meldden wij reeds dat op 13 Febr., toen de begrafenis zou plaats hebben van eene geliuwde vrouw, de justitie een onder zoek had moeten instellen omtrent de ware oorzaak van den dood dier vrouw. Er was opgegeven, dat. de vrouw tengevolge van een noodlottig toeval, in het koord was gevallen, waarmede de trap in het bovenhuis werd op gehaald waar zij met haar man, den groefbidder G., woondeen dat zij in dat koord jammerlijk was ge worgd. Er waren echter omstandigheden, die aan de juistheid van dat verhaal deden twijfelen. Het scheen al dadelijk zeer moeijelijk te verklaren, dat bij den val de vrouw zóó in het koord zou zijn verward, dat zij er den dood door gevonden had. Maar buitendien schijnt het, dat de vrouw hare betrekkingen gewaarschuwd had, dat zij wel eens plotseling den dood kon vindendat zij zelfs wel beweerd had, dat zij vreesde, dat reeds eene poging toe vergiftiging tegen haar was gepleegd; dat de man eenige weken voor den dood der vrouw derden had ondervraagd over de gevolgen van een even- tuelen plotselingen dood; en dat hij op het leven dei- vrouw bij meer dan ééne assurantie-maatschappij ver zekeringen had genomen ad ƒ1700. Dit een en ander zijn de on dits die niet geheel zonder grond moeten wezen. Naar men verneemt, moet althans de persoon van G., die sinds een 14-tal dagen preventief in hech tenis was, gisteren namiddag zjjue misdaad hebben be kend aan den regter-commissaris Mr. F. A. R. A. baron van Ittersum. G. zou zijne vrouw met een das in een donker kamertje geworgd hebben, en het lijk toen in de positie hebben gesteld, die, naar zijne meening, aan een ongeluk kon doen denken. G. is een man van om streeks 50 jaren. Hij leefde niet al te goed met deze vrouw; bij de laatste epidemie had hij zijne eerste vrouw naar men opgeeft, aan de cholera verloren. In regten zal nu weldra meer en zekerder van het een en ander in deze blijken. I5nt.li, 24 Febr. Heden zijn dc ijzeren schoorsteen en de laatste mast van het op'de Schelde in het naauw van Batli gezonken Engelsclie stoomschip Sultane dooi de helmduikers geligtafgenomen en te Bath aange- bragt. Deze mensehen gaan ijverig en onafgebroken voort met te trachten de lading van de Sultane boven te halen en te bergenbet gebeurt dat de duiker soms ruim anderhalf uur lang in de diepte op p. m. 20 Ned. el vertoeft. Onderscheidene balen pakken enz. enz.met differente voorwerpenzijn reeds omboog gehaald en te Bath aangebragt, alwaar dezelve in ruime gebouwen door de zorg van den heer expediteur de Groof en onder gestadige surveillance van de daartoe door den beer Tissot van Patot gecommitteerde ambte naren van 's rijks belastingen worden gezuiverd, ge- wasschen enz. enz., al hetwelk eene groote bedrijvigheid in dit fort te wëeg brengt en aan verscheidene handen werk verschaft. Door het wegruimen van den schoor steen en den derden mast van de Sultane kunnen nu alle vaartuigen zonder gevaar de plaats passeren, waar het wrak gezonken ligt. Zieiültziee, 2 Maart. De WelEerw. Heer J. II. C. lleysepred. bij de Evang. Lutliersche gemeente alhier en als zoodanig beroepen naar Zaandam nam in de namiddag-godsdienstoefening van gisteren afscheid van zijne gemeente met eene rede naar aanleiding van Matth. 5 48. De toegestroomde menigte was zóó grootdat het kerkgebouw onmogelijk allen kon be vatten. Bij het einde der godsdienstoefening werd dooi de gemeente als afscheidslied aangeheven Vaarwelsteeds waart gij ons teu zegen In blijdschap en verdriet. God blijvo u bij op al uw wegen Vaarwelvergeet ons niet Verliest de Lutliersche gemeente alhier veel in haren leeraar, in wien zij zich slechts l/2 jaar mogt ver heugen onze stad verliest in hem iemanddie zich om zijne humaniteit en weldadigheidszin eene alge- meene achting had verworven. Door het kiescollegie der Herv. Gemeente alhier is jl. Zatnrdag een aanvang gemaakt met het beroe- pingswerk, door liet formeren van een grostal, waarop voorkomen 87 namen. Op Donderdag 19 Maart zal hieruit een zestal worden geformeerd. Naar men verneemtzal de WelEerw. Heer J. Vermeerberoepen predikant te Zwollethans te Vlissiogen op a. s. Maandag alhier optreden bij de Evangelisatie in de Concertzaal. Te Zwijndrecht is op 28 Febr. 11. een kind ge boren van het vrouwelijk geslacht met twee hoofden drie armen en vier banden. Het kind beeft een kwartier- uur geleefd en geluid gegeven. Van J. J. P. Mouton, sigarenmaker, oud 41 jaren en diens echtgenoote F. Kokoud 43 jaren wonende te Kampenis de geboorte van bet 24ste kind aange geven. De vorige aangifte was die van een tweeling geboorte. De lieer van Reenen is door den koning tot president der tweede kamer benoemden heeft vrijdag zijn betrekking aanvaard met een toespraakwaarin hij de kamer opwekt om eeudragtig niet de regering zamen te werken tot bevordering van 's lands belang. Vervolgens werd in de zitting der kamer mededeeling gedaan van de indiening van zes en twintig wetsont werpen waaronder de begrootingeneen wetsontwerp tot regeling van het hooger onderwijs en een tot af koopbaarstclling der tienden. Tot voorzitters der afdeelingen zijn gekozen de heeren Fransen van de Putte, Thorbecke, RochussenGeert- sema en Storm van 's Gravesande. Aan den lieer Thorbecke is door de kamer verlof gegeven om op nader te bepalen dag de regering te interpelleren betrekkelijk de ontbinding der vorige kamer- In de zitting der Tweede Kamer van zaturdag is tot toelating van de heeren Coruelis, Haffmans, Hoffin? en de Brauw besloten. De interpellatie van den beer Thorbecke is op Maandag bepaald: Na afloop daarvan zal de rooster van aftreding worden opgemaakt. Ziotrilcscee, 2 Maart. De heer Thorbecke heeft dezen morgen, in de zitting der tweede kamer, de drie volgende vragen aan het ministerie gedaan1°. beeft het ministerie niet meer dan eene constistutioueele rege ring past, den persoon des konings bloot gegeven2°. gaf de houding der vroegere kamer reden tot de ontbin ding 3°. welke was de bedoeling der regering met de openingsrede? De heeren Thorbeckevan Basse, van Eek Fokker en Godefroi. hebben de ontbinding afgekeurd: de minister van binnenlandse!)e zaken en de heer I. K. van Goltslehi hebben die verdedigd. De minister van buitenlandsche zaken heeft nadere ophelderingen toegezegd, over het beleid der buitenlandsche aangelegenheden bij de ver nieuwde behandeling van hoofdstuk III der begrooting. De heer Heidenrijck heeft gevraagd, wat de regering voornemens was te doen voor de bijzondere school en tot wijziging der schoolwet in vrijgevigen zin. De lieer Moens heeft het herstel van de departementen van eer dienst afgekeurd. Morgen voortzetting. De heer Fransen van de Putte is dan eerst aan het woord. De heer J. J. van Kerkwijk, ingenieur bij den rijks telegraaf, bespreekt in ^ene brochure, bij de gebroeders Belinfaute te 's Gravenhage verschenen, de vereenif/ing van den rijkstelegraaf met de posterijen. De schrijver behandelt daarin de verschillende organisation der tele graafdienst en prijst zeer de vereeniging daarvan met het postwezen aan. Vooreerst als bezuinigingsmiddel: op vele plaatsen heeft de postdirecteur al even weinig te doen als de telegrafist en zouden beide betrekkingen gemakkelijk door cdn persoon kunnen worden waarge nomen. Voorts als vereenvoudiging bij de correspon dentie, daar het zal medewerken tot uitbreiding van het telegraafnet, wat de heer van Kerkwijk even wen- sckelijk en billijk acht. Hij zou de twee takken van dienst onder één departement willen vereenigen, waar aan later tevens de exploitatie der staatsspoorwegen zou kunnen worden toegevoegd. Verder geeft hij in hoofd trekken de organisatie voor de dienst aan. Met genoegen lazen wij in deze brochure de vol gende verklaring: „Het beste gedeelte van ons leven hebben wij in de dienst bij den telegraaf doorgebragt, en wij zijn overtuigd, dat het geheim der telegrammen bij den rijkstelegraaf nooit is geschonden." Tegen de vereeniging bestaan zeker ook bezwaren, maar, zooals de schrijver het voorstelt, moet men met hem de zamensmelting van deze verwante takken zeer aanbevelingswaardig achten. Geniiuig-dc bcrigten. Eene zoogenaamde milddadige dame te D wordt dringend aangeraden, om hare milde hand een weinig in tekorten; want weduwen en weezen zouden haar op handen gaan dragen, en dan zoude het menscli nog hoogmoediger worden. Maar: r Zij bedanken niet dit mensch Voor haar milde gaven; Maar dat men liaar met haar geld In wat zand begraven. Te Middelharnis heeft iemand zich reisvaardig ge maakt om voor de derde maal in dc huwelijksboot te stappen maar zijne verloofde is op den loop gegaan naar Nijmegen. Een kwast te Dirksland, of de pias van zeker gezelschap, is reeds begonnen om zijne maag wat te vergrooten tegen 6 Maart, als wanueer er dan weder eene tooneelvoorstelling moet plaats hebben ten voordeele der armen. In plaats van 14 glazen punch en 16 taartjes, zal hij zien of liij het dubbele niet binnen kan werken, want hij heeft er plaats voor. Het is met hem als met velen: groote magen, kleine hersenen. Jochem met veel zorge te Nieuwerkerk, wordt aange raden, geene brieven meer te schrijven over eene meid, want hij kan haar toch niet krijgen. Pietje aldaar moest zich wat fatsoenlijker gedragen, als zij naar eene andere gemeente gaatwant te Ouwerkerk moet de waarheid gesproken worden, of men wordt er betooverd. Teeuwtje in Kadzand is zoo geweldig met zijn neus tegen eene tabaksdoos geloopen, dat hij eenige dagen huis-arrest heeft moeten houden. Maar: Kan 't anders wezen Of hij 'theeft gedaan? O het wordt geprezen Kaat hem in zijn wezen En laat hem maar staan. „Ik heb er spijt van," zegt eene dame te Cats „dat ik Albert bedankt heb, want nu zal ik niemand meer kunnen krijgen, nu ik bekend raak." Te St.-Maar- tensdijk ligt een schip geladen voor rekening van een boeren-zoon, doch de plaats der bestemming is nog niet bekend. Tengevolge der erfenis van ƒ20,000 te X. zijn de pillen 20 centen per doos afgeslagen, eu dal wel pillen die overal goed voor zijn. Te A. zingt men in de zangschool Dat Uilenom zich te verrijken Meest met een anders veren prijken Is een bewijs van geen fatsoen Maar dat men zoo maar zonder reden Door karren zoo wordt over-reden Dat ziet men toch maar zeide- doen. Iii^CKondoiic Stukken. Ve^ -York February 13, 1868. Waarde Heer D" Looze. Als een uwer vroeger" stadgenooten neem ik de vrij heid het volgende stuk ter plaatsing in uw (of eenig ander) dagblad te zendenhet was onlangs voor eene Hollandscho Courant geschreven, die thans in deze stad wordt uitgegeven, de deukbeel len daarin uitgedrukt, werden door de uitgev ts verklaard volkomen met de waarheid overeentcsteminen, maar desniettemin durfden zij het nic' plaatsen, uit vr??.s van het Amerikaanse!ie volk te beleedigen. Eene nieuwe proef da' die gebootste vrijheid hier niet zoo volkomen iscn meer in theorie dan in praktijk bestaat; en inderdaad er is misschien geen land waar ieder zich zoo afhankelijk maakt van dc publieke opinie, en meer naar mate zij hooger geplaatst zijn, de presi dent in de eerste plaats. Deze publieke opinie is de opinie van de domme meerderheid, die dit land regeert, eene meerderheid die de vloek van alle landen zijn moet, zoo lang ware verlichting en beschaving niet meer algemeen zijn. Wees zoo goed een exemplaar van elke Courant waarin dit stuk voorkomt aan het volgend adres te zenden Prof. van der WEIJDE M. D. Lid van het Amerikiansch Instituteenz. Cooper Union Neiv-York. Wilt i.s beter eene fonarchie of eene Voormaals hoorde ik dikwerf in Holland een denk beeld uitdrukkenwaarmede ik niet kon overeenstem men, namelijk dat eene constitutioneele Monarchy voor den volmaaktsten vorm van regering moet gehouden worden, (namelijk, voor zoover als volmaaktheid kier op aarde mogelijk is), en dat wanneer zulk een re geringsvorm onder een verlicht volk bestaat, eene oprechte uitvoering daarvan tot bevordering des ge- luks van een grooter getal inwoners kan verstrekken, dan eenig andere vorm van regeringtot dusverre gedurende den onophoudelijken voortgang der rieti- schelijke beschaving uitgedacht. Deze meening heerscht in Holland onder de meest achtingswaardige, geleerdsteverlichtste ingezetenen zonder onderscheid van staatkundige gevoelenshetzij zij behooren tot de vrijzinnige of behoudende partij ook zonder onderscheid ten opzigte van hunne gods dienstige gezindheid, Joden, Protestanten of Katholieken. Ik moet bekennen dat ik toen ten tijde vol enthousi asme was voor Republikeinsche grondbeginselen, het is zoo schoon elk burger als een souverein te beschou wen (zoo als de Amerikanen het noemen); en wanneer ik destijds tegen de verdedigers der monarchy, het re- publikanisme verdedigde werd mij tegengeworpen dat Nederland lang geleden de republiek beproefd had, dat de tegenwoordige republiek der Vereenigdo Staten slechts eene nabootsing is van de voormalige republiek der Vereenigde Nederlanden, die door de Nederlanden af geschaft is, zoo als meest andere natiën die eene re- publikeinsche regering beproefd hebben, ze ook hebben afgeschaft; dat alleen republieken kunnen stand houden, in byzondere omstandigheden, bij voorbeeld in Zwit- serlaud, waar wezenlijk eene olichargie heerscht, in Amerika waar al de republieken voortdurend in eeneu provisioneelen onzekeren toestand van gisting verkeeren, een toestand die aanhoudend verandert, met of zonder oorlogen, enz., in 't kort, dat eene republiek slechts goed is tot provisiotieele regering, zoo lang het volk niet weet wie eigenlijk baas behoort te zijn, maar dat alle republieken op liet laatst moeten overgaan tot een keizerrijk, koningrijk, Dictatorschap, en wat het beste van alles is, tot eene constitutioneele Monarchie zoo als Nederland bezit. Deze personen beweerden verder dat eene Republiek zeer fraai is in theorie, en alleen goed zijn zoude in praktijk, wanneer alle mensehen zoo wijs waren als zij zich verbeelden te zijn, maar dat zoo lang als er zoo vele domme en onwetende lieden zijn, het eene onmo gelijkheid is, dat eene republikeinsche regering ze tot huu pligt kan houdendat zulk eene regering te veel van het domme volk afhangt, en te veel moet hande len om dit te behagendat eene goede regering krach tiger behoort te zijndau eene republikeinsche, uit den aard der zaak zijn kandat deze kracht alleen te vinden is in eene constitutioneele Monarchie, en dat daarom de laatste de beste is, volgens den tegenwoordigen toe stand van bet menscbelijk geslacht. Als antwoord wees ik hun altijd op den voorbeelde- loozen bloei der Amerikaanscbe reiiubliek, en inderdaad

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1