No. 2498. 24sle Jaarg. Zaturilag 29 February 1868. Nieuwstij d ingen ZIER!KZEESCIIE NIEUWSBODE Men abonneert asiel»: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Bockhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij' J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: VOOR REIDB UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-York - 1,60. - 3.90. Verschynt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertent,iën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddag» 10 ure. Bureau: Ziorikzce, IToek van de Schnithaven, B, No. 94. Brieven cn Ingezondene Stukken, franco. Opening cler zitting van de Staten-Generaal. Dingsdag 25 dezer is eene buitengewone zitting der Staten-Generaal door eene commissie, bestaande uit de ministers van binnenlandscke zaken en van finantien geopend. j Eerstgenoemde sprak de volgende rede uit: „Mijne Heer en „Naar 's konings bevelen komen wij de vertegen woordigers van 't Nederlandsche volk welkom heeten in deze nieuwe zitting. „Het oogenblik, waarop gij uwe parlementaire werk zaamheden aanvangt, is gewigtig; moge het blijken heilspellend te zijn voor het vaderland. „Daartoe wil de regering 's lands afgevaardigden met vertrouwen te gemoet gaan. „De vorige tweede kamer sprak met eene kleine meerderheid eene afkeuring uit over het buitenlandsch beleid in een moegelijk tijdperk, dat gelukkig tot het verledens behoort. „Tegenover dat oordeel stonden de raadslieden der kroon vast in de overtuiging, datin die belangrijke zaken ten nutte van den staat en met goeden uitslag was gehandeld. „Van de koninklijke beslissing over het aangevraagd ontslag van het kabinet, was eene ontbinding der tweede kamer het gevolg, hoezeer niet dan na rijp beraad en met leedwezen tot dien maatregel werd overgegaan. „Thans begroeten wij eene nieuwe tweede kamer waarvan een vijfde deel uit nieuwe leden bestaat. „Voor regering en vertegenwoordiging is nu de taak weggelegd om aan het vaderland te waarborgen, wat, na den strgd der verkiezingen, de wensch van alle weidenkenden is: de noodige overeenstemming der magtendie het vertrouwen op de deugdelijkheid en duurzaamheid onzer grondwettige instellingen versterkt. „Uwe medewerking zal worden ingeroepen, behalve voor de eischen der staatsdienst voor Nederland en Indië voor een aantal maatregelen van wetgeving, waarvan eenige reeds meermalen door de vertegen woordiging zijn verlangd. Mag het der regering te beurt vallen daarbij den steun der staten-generaal te ondervindendan kan deze zitting goede vruchten opleveren. „Welke ook de uitslag uwer overwegingen zij laat ons allen bij de beraadslagingen hier te voeren het meest in het oog houden, wat ons ten allen tijde ver- eenigt, liefde voor den vorst en zorg voor het getrouwe Nederlandsche volkdan zal het den lande onder Gods zegen welgaan. „In naam des Konings verklaren wij deze buiten gewone zitting der Staten-Generaal geopend.1' - Deze openingsrede lieeft het karakter der meest kalme betoogendie wij onlangs in het Haagsche or gaan van de regeering lazen. Geen op hoogeu toon geuit „binnen de grenzen" of dergelijke uittarting klinkt de Staten-Generaal tegen zooals een jaar nauwelijks geleden, in November 1866, toen deze regeering de meerderheid meende te hebben van een of twee stemmen, eene illusie, die later bleek niet houdbaar te zijn. De openingsrede is kalm en wij zouden bijna zeggen deemoedig; zij bevat een verhaal van de aanleiding tot de bgeenroeping van deze bui tengewone zitting, zooals dit van het standpunt der ministers te wachten was en een verzoek om ondersteu ning. Een beroep wordt gedaan op den wensch van alle „weidenkenden," in vroegere stukken van reactionaire ministeriën meestal „welgezinden" genoemd. Wij zouden deze houding volkomen hebben kunnen begrijpen, ware zij door dit kabinet reeds na de vorige ontbindiug aangenomen. Wij zouden ze toegejuicht hebben. Dan ware wellicht nog conciliatie mogelijk geweest, als enkele bepaald onbekwame deelen afge sneden waren. Maar nu is die ootmoed te laat. Die taal staat gelijk met het verzoek van een beschuldigde, wien men een tal vroegere zonden herinnerde en die de rechter verzocht: dat verledene maar blaauw blaauw te laten. De regeering beseft zelve, dat zij machteloos en ver slagen is. Arrogant en tartend in dagen van vermeenden voorspoed, willen die mannen niet in tijds heengaan, maar verzoeken nu hetgeen zij vroeger vorderdendat men met hen in overeenstemming handele, vergetende dat zij nooit recht hadden aan het bestuur te komen*. Het is eene dwaasheid te beweren, dat overeenstem ming mogelijk zou zijn omdat 1/5 van de Tweede Ka mer uit nieuwe leden bestaat. Er zijn 82 oud-leden van de oppositie herkozen en van BosseBlussé noch Cor nells zijn nieuwe mannen; Sloet, Lenting en de Bruijn Kops zijn personenwier gevoelens eveneens bekend zijn. Al waren al de overige acht leden, die vroeger geen zitting hadden in de Tweede Kamer, volbloed re actionairen en dit is voorzeker onwaar ten opzichte van den heer Kaljfom geene andere namen te noe men, dan reeds staat vast, dat de twijfel, die dui delijk genoeg in den leelijken stijl van den slotzin doorstraalt, dat geene ondersteuning aan deze ministers te beurt zal vallen, allezins goed begrepen is. Neen, alleen dan kan bij de natie „vertrouwen op de deugdelijkheid en duurzaamheid onzer grondwettige instellingen versterkt" worden, wanneer eene regeering aan het roer is, die onze grondwettige instellingen in milden zin wil toepassendan zal entente cordiale be staan tusschen de groote meerderheid des volks, ver tegenwoordigd door zijne afgevaardigden, en 's Konings raadslieden. Na het gebeurde is zoodanige overeenstem ming met de heeren graven en hunne collega's onmogelijk. Ook de regeeriug erkent, „dat het/tijdstip gewichtig is." Deze mannen willen niet heengaan. Zij vertoonen zich nog aan eene haar vijandig gezinde vertegenwoor diging. Daarom rust op deze den plicht hen te doen heengaan. Dan alleen zullen rust en kalmte, na den strijd in ons land terugkeeren. Zoolang dit niet ge schiedt, zullen wij steeds de nagels onder de fluweeïen pootjes zien, die telkens uitgestoken worden om agitatie te vernieuwen. Dit kabinet is auti-nationaal en weet dit. Blijkbaar heeft men echter den moed verloren. De regeering spreekt toch alleen van de te behandelen begrootingswetten en noemt met name geen enkel ander onderwerp dat re geling behoeft. Men begrijpt dus dat spoedig reeds eene beslissing zal vallen. De begrootingswetten zijn reeds ingediend; onmiddelijk staat de meerderheid tegenover die van graaf van Zuijlen, die eene kabinetskweSÜe uitmaakt. Al wilde de oppositie genade voor recht doen geldendat is onmogelijk zonder verloochening van beginselen, in strijd met alle constitutionele gebruiken en met den geest van onzen staatsvorm. Geen liberaal man kan de begrooting van deze regeering aannemen en haar de middelen en het vertrouwen schenken om het land te regeeren. Hoe eer de beslissing plaats heeft des te beter. Te lang werd niets verricht op velerlei gebied, dat regeling eischt. Met dit bewind kan niets tot stand komen. Algemeen wordt de optreding van een liberaal minis terie verlangd.- Alleen wanneer dit het gevolg is van deze buitengewone zitting der Staten-Generaal zal zij voor Koning en volkvoor moederland en koloniën vruchten dragen. Londen, 28 Febr. Uit St. Louis schrijft men onder dagteekening van den 30 Januarg„Yreeselijk toöneel op de Mississippi rivier." Heden namiddag ten 4 ure, terwijl 200 a 300 menschen, mannen, vrouwen en kinderen voor het grootste gedeelte pasagiers op den Ohio en Mississippi spoorweg de rivier te vpet over- giugen brak het ijs plotseling los en dreef den stroom af. In den vreeselijksten angst liepen deze ongelukkigen heen en weer. Zij konden noch aan den eenen noch aan den anderen oever er af komendaar het ijs van de oevers der rivier was losgedreven en er een groote breedte water tusschen hen en het land was. Het scheen als of men hier het verlies van een groot .aantal menschen- levens zou te betreuren hebben. Duizenden menschen liepen naar den oever der rivier en sloegen met onbe- sclirijfelijken angst het verschrikkelijk tooneel gade. Gelukkig echter brak de onmetelijke ijsschol niet, maar dreef nog twee andere ijsvelden voorbij, zij zette zich tegen een stoomer aan den Missouri-oever vast. Oogen- blikkelijk werden van het schip planken en ladders neder gelaten, en op deze wijze allen gered. Niemand had eenigl ets el gekregen. De stedelijke regering van Boston, Massachussets, heeft onlangs een wetsbepaling gemaakt, waarbij geen minderjarige als verkooper van nieuwspapieren, of als schoenpoetser" zal worden toegelaten, wanneer hij niet gedurende twee uren daags een school bezoekt, die daartoe door de schoolcommissie is aangewezen. ülaü*, Vijf roovers, met geweren, pistolen, en ponjaarden gewapenddrongen eenige avonden geleden in het voormalig Benedictyner klooster te Cesena, in Emilia, binnen, bonden den portier en een knecht, de eenigste personen, die zich in het gebouw bevouden, en maakten zich van 200 francs, een zilveren lamp, en eenige andere voorwerpen meester. Zij zeiden echter dat zij zeer te leurgesteld warendaar men hun gezegd had dat er 10,000 fr. in het huis waren. Zij namen daarop een goed avondmaal bestaande uit brood, wijn en kaas, en ver trokken. Leeuwarden, 24 Febr. Bij de op 11 Jpn. jl. alhier gehouden harddraverij op schaatsenverloor een landbouwer van het dorp Wirdum zijn gouden horo- logie met ditp ketting en sleutel. Hij liet het verlies dadelijk omroepen, doch de vinder daagde niet op. Even min baatte eene later in de Leeuw. Cour. geplaatste advertentiewaarbij zelfs eene goede belooning voor het terugbrengen van het verlorene werd uitgeloofd. De persoondie deze voorwerpen had gevondenwas evenwel niet onopgemerkt gebleven. Een meisje, dat bij de hardrijderij had gestaan, had gezien, dat zekere schipper een blinkend voorwerp had opgeraapt. Wel trachtte hij haar diets te makendat het zijn koperen tabaksdoos was geweest, maar zij sloeg er geen geloof aan. Nogtans kende zij den schipper niet. De policie bleef inmiddels met ijver hare nasporingen voortzetten en geholpen door de aanwijzingen van het meisje, mogt zij er in slagen den vinder te ontdekkendie nog in het bezit was van het horologie c. a. Verloden Vrijdag werd hij voor de arr.-regtb. teregtgesteld, waarbij het hem duidelijk werd gemaakt, dat als iemand iets vindt en het niet terugbrengt, hij zich schuldig maakt aan diefstal. Met enne cellulaire gevangenisstraf van een half jaar zal hij voor zijne terughoudendheid moeten boeten. Arnliom, 24 Febr. Men leest in de N. U. Ct. Dezer dagen werd door het Provinciaal gcregtshof alhier uitspraak gedaan in de zaak van een kleinen diefstal, die echter, omdat deze des nachts en in een bewoond huis was gepleegdcrimineel was. Het hof sprak den eersten beschuldigde, wegens gebrek aan be wijs, vrij en veroordeelde den tweede tot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf de minste straf die, zelfs met toepassing van art. 9 der wet van 29 Junij 1854 bij de bestaande qualificatie kon worden opgelegd. Deze lieden hadden bijna vier maanden preventief gevangen gezeten, voor een diefstal van een voorwerp ter waarde van niet veel meer dan 1de eerste is nu in vrijheid gesteld, maar is toch, zonder dat eenig feit tegen hem bewezen is kunnen worden, ongeveer vier maanden van zijne vrijheid beroofd geweest, en wordt nu niet eens voor dat gemis schadeloos gesteld. Wat den tweede betreft, van dezen kan men misschien zeggen, dat die detentie bij het bepalen der straf in aanmerking is genomen; maar men kan dat niet na rekenen. Het zou ons veel billijker voorkomen, zoo de opgelegde straf zwaarder was, en zij van den aanvang der preventieve detentie gerekend werd te beginnen. Wij deelen dit geval mede, als een voorbeeld van toepassing der preventieve detentiewaarvan de on billijkheid ieder in het oog moet springen onze vurige wensch isdat onze strafvordering eenmaal van dat verfoeijelijk middel zal worden gezuiverd. 25 Febr. Nadat de kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente van 'sGravenhage in een bezwaarschrift tegen Dr. J. C. Zaalberg, diens altijddu rende verwijdering van den kansel heeft geëischt en de Heer Zaalberg daarentegen van zijne zijde een beklag tegen de handelingen van dien kerkeraad heeft ingediend, heeft het classicaal bestuur van 's Gravenhage gisteren reeds eene zitting in deze moegelijke' procedure gehou den. Met gespannen verwachting zien alle partijen den uitslag te gemoet. Gouda, 24 Febr. Naar men verneemt, is van hier een adres gezonden aan de tweede kamer der staten- generaal, waarin wordt geprotesteerd tegen de toelating vau den heer jhr. de Brauw als lid dier vergadering, ten gevolge van onregelmatigheden bij de laatste stem ming te Montfoort, waar de stembus vóór den bij de wet bepaalden tijd was gesloten zoodat een aantal kiezers niet meer in de gelegenheid waren hunne stem uit te brengen, terwijl jhr. de Brauw in dit district verkozen is met eene meerderheid van slechts eenige enkele stemmen, zoodat deze handelwijze wel degelijk van invloed heeft kunnen zijn op de verkiezing. Zierikzee24 Febr. Volgens bekendmaking van den Heer Inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland, zal de voor deze Provincie benoemde Com missie voor het afnemen der examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van schooi en van huisonderwijs bijeenkomen op Woensdag den 15 April 1868 en volgende dagen in het lokaal der voormalige Rekenkamer in de Abdy te Middelburg, en zullen de dagen en uren, waarop de verschillende ad- spiranten zullen moeten verschijnen, hun later door de Heeren Schoolopzieners worden opgegeven. De belang hebbenden behooren zich vóór of op den 1 April e. k. aan te melden bij den Schoolopziener van het district, waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de akte, die zij verlangen, en met overlegging van'één of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-akte, alsmede van de akten van bekwaamheid of van algemeene toelating, welke zij reeds vroeger mogten hebben verkregen. Z. M. heeft benoemd tot griffier der arr.-regtbank alhier, Mr. W. L. J. Spoor, thans subst. griffier bij de arrondissement8-regtbank te Eindhoven. Naar men schrijft uit Bredakreeg dezer dagen een officieraan de koninklijke militaire akademie verbonden, van den directeur der akademie vier dagen arrestomdat hijop 's konings verjaardagin eene besloten dansvereeniging in politiek verschenen was. Dat men liever in zwarten rok dan in uniform danst, schijnt alzoo in het oog van den directeur der akademie eene strafbare neiging te wezen. Zulk eene handelwijze, over de regtmatigheid waar van wij niet kunnen oordeelenis zeker niet geschikt om officieren verlangend te doen zijn bij de militaire akademie te worden gedetacheerd. Zondag avond heeft te Breda het volgende voor val plaat3 gehad. Een nabij de hooge barakken post hebbende schildwacht verliet zijn post en begaf zich in een kroeg in de Keizerstraat, alwaar Hij menig glaasje ledigde en voor zijn vertrek zijn geweer laadde. Twee geen kwaad vermoedende burgers, weinige oo'gen- blikken later de Keizerstraat uitgaande, ontstelden niet weinig toen om den hoek dier straat een soldaat met geveld geweer eens klaps voor hen stond. Een hunner sliet het geweer van zich af en gelukkig, want op hetzelfde oogenblik ging het schot af en boorde de langs zijne ooren fluitende kogel een gat in den muur van het hoekhuis. De knal van het schot bragt vele nieuwsgierigen op de been ert de dronken schildwacht, die reeds meermalen gevonnisd is, werd dadelijk in verzekerde bewaring gebragt. Oemcugxlo berigten. Het begint er maar slecht uit te zien voor de Neder landsche tooneelisten, daar de hovelingen nu zelf comedie gaan spelen. Onder andere heeft men opgevoerd ten HoveLodewijk de XVI en Maria Antonetta. Daar dit nu echter Fransche herinneringen zijn, zullen er ook Nedprlandsche herinneringen vertoond worden. Zoo spreekt men dat er zal opgevoerd worden: Prins Maurita en Oldenbarneveldt; Prins Frederik Henderik en Hugo de Groot; Prins Willem III en de gebroeders de Wit; Prins Willem V. en het plunderjaar 1787; Koning Willem I. en de Nederlandsche melkkoe; de Prins van Oranje zich aanbiedende als Koning der Belgen in 1830, gevolgd doorWillera TI. De schoolvorstteH. heeft zoo in de war gezeten op 11. Zondag met gezang 121, dat de gerpeente niet wist te eindigenmen kon er geen touwen aan vast maken, zoo was het verknoeid. Eep boer te Pheeft zooveel knechts en meiden noodig dat hij er wel een gemet mag zaaijen en dan komt hij er nog te kort. De ruif hangt er hoog, en dan is het nog maar meest aardappel-blom dat hij opschept; zijn dwang is dan ook doodeenvoudig: veel werk doen voor weinig geld. Iemand onder S. wordt verzocht geen menschen meer te lasteren, want dit doet een mensch niet met een redelijk verstand. Wel weet men dat muggen menschen kunnen plagen in den Zomer, maar in den Winter wist men niet. Te Bruinisse moest eene vrouw hare tong wat in toom houden, en geene onwaarheid uitbazuinen van Joost, of zij zal bij name genoemd worden. Zij moest haren haver maar houden voor éénen bok, want vreemde zijn er op stal niet noodig. „Ach! moeder," zegt Keetje te Brouwers haven, „ik zal weer maar naar Krijn toegaan, om hem toch in de fuik te krggen, want ik ben zeker met hem goed. Dus: Hem zal ik nu zelf maar vrijen Het is 't zelfde wie het doet Want ik mag hem toch graag leijen Want 't is Joris goede bloed Een tiende-boer en tevens aannemer te X. vliegt thans zoo hoog, dat hij nog van adel zal worden althans hij is nu aan het vertfenden met eene gravin die hem baron zal maken von haber nicks. - Twee Zwijn en drijvers te St.-Annaland krijgen nu verschil over een bergtogt, maar nu zal den eenen ziendat hij den beer krijgt en de ander de zeug. Aldaar moest iemand wanneer hij bij een boer komt peuselen zoo veel snaps niet hebben, want bij zijn vertrek wordt hij uitgelagchen. Nu de zoon van eene trotsche boerin te Sint.-A. het berigt niet ontvangen heeft uit W.is hij het herde rinnetje weer maar gaan opzoeken. Maar: Herderin ziet uit uw oogen Anders wordt gij ligt bedrogen Want die klant ziet door de ruiten En pakt u zeker om de duiten. - 1I Ingczomleiie Stukken. Een inzender in dit blad maakt twee opmerkingen, waarop een antwoord noodig is, omdat zij schijnbaar juist zijn even als de betoogen van het Dagbladwaaruit al die wijsheid geput is. De meerderheid van ons volk zou niet liberaal zijn, want de Arnhemsche Courant heeft becijferd en andere bladen heb ben dat nagepraat, dat er meer stemmen op conservatieven dau op liberale leden der Kamer zijn uitgebracht. Ik ant woord na twee outbindingen is de meerderheid der Tweede Kamer altijd liberaal. Dergelijke berekeningen, als de Arnh. Ct. maakte, ziju al leen juist, als men alle Kiezers kende en wist of zij met consequentie gestemd hebben. Het is onmogelijk bijv. voor Arasterdam, waar zes namen op elk billet stonden bij de eerste stemming te zeggen alle stemmen, aan een of ander persoon gegeven, waren afkomstig van deze of gene richtiug. Indien iu ons land iedereen zoo goed politiek ontwikkeld ware, dat geeue persoonlijke syrapha- tiën golden, dan kon men zulke berekeningen precies maken. Maar nu vergete men niet, dat als er zes stemmeu te Am sterdam, drie te Rotterdam en elders twee leden moeten ter neder gesteld wordeo, men meuigmaal een liberaal en een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1