ZIEMKZËËSCHË MEUWSBOmiï. No. 2497. Woensdag 26 Februari] 1868. 24s,cJaarg\ Berigt aan Zeevarenden. een IJzeren Ankerboei, Nieuwstijdingen. Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Ainerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prys: voor "reide uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zcgolregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertenticn kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, dc9 voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzce, Hoek van de Schnithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondenc Stukken, franco. Ankerbooi voor de haven van Zierikzee. De BURGEMEESTER van Zierikzeebrengt ter ken nis van belanghebbendendat vóór den mond der ha ven van Zierikzee in de' Ooster-Schelde is geplaatst in de volgende peilingen: Het Westhavenhoofd Noord-West, en de Groote Toren van Zierikzee Noord-Oost, (miswijzend kompas), naar gissing 175 Ned. ellen van het Oost-Havenhoofd. Zierikzee, den 19 February 1868. De Burgemeester voornoemd B. C. CAU. Te 's Gravenhage, Amsterdam en elders ligt liet navolgende stuk ter teekening. De ondergeteekenden hebben de eer aan de Com missie voor de oprigting van het Nationaal Gedenk- teeken voor 1818 te kennen te geven: Dat zij vernomen hebben, dat de Commissie heeft gemeend de voormalige jurydestijds uitsluitend be noemd om de mededingende ontwerpen naar de uit geschreven prijsvraag van dat monument te beoordeelen, nu andermaal te moeten en mogen raadplegen „over eenige details van.uitvoering* inliet beeldwerk dat die jury het ter uitvoering aan zijne ontwerpers opgedragen model va~n het bekroond ontwerp Eben- haêzer, nadat dit op last der Hoofd-Commissie herhaaldelijk gewijzigd is geworden, als zoodanig heeft afgekeurd dat de Commissie, van die uitspraak gebruik makende, den bekroonden ontwerper der Beelden, die met bijna algemeene stemmen door de Hoofd-Coramissie en de afgevaardigden met de uitvoering werd belast, nu niet alleen van de verdere uitvoeringmaar zelfs van het toezigt op de zaak heeft uitgesloten, en thans aan den Heer van KEMPEN, Fabriekant van Gouden en Zilveren Werken, de hoofdleiding dier uitvoering heeft toever trouwd dat men op diens aanbeveling aan den Heer J. JA- QUET te Brussel, een Belgisch Beeldhouwer, dien men thans voor Nederlander tracht te doen doorgaan, heeft opgedragen 1°. Het makenniet van een Modelmaar van een „Oroquis op 0 der ware grootte, door de Huis houdelijke Commissie te beoordee len;" 2°. het boetseren der beelden op ware grootte, welke in de fabriek van den heer van KEMPEN doof middel der Galvano-plastic zullen worden in koper gebragt; dat derhalve de beelden van het Nederlandsch Ge- denkteekeneen kunststuk door de gezamenlijke bij dragen van het Nederlandsche volk tot stand te brengen om Nederlands onafhankelijkheid en verlossing van vreemde overheersching te verkondigenmc't uit sluiting van den Nederlandschen ontwerper der Beelden, zal worden ver vaardigd door een vreemdeling, ondei oppertoezigt van een Fabriekant van Gouden en Zilveren Werken. De ondergeteekenden beseffen al het grievende dat in zulk eene miskenning van eigen krachten en in zulk eene willekeurige handeling voor de Nederlandsche kun stenaren in het algemeen gelegen is, en gevoelen zich gedrongen, met klem op te komen tegen deze ANTI-NATIONALE HANDELING. De Redactie brengt tevens ter kennis van ALLEN die met de reeds vele onderteekenaars in zake sym pathiseren, dat ook bij den Uitgever dezer Courant de gelegenheid tot onderteekening is opengesteld op eene Lijst welke met het originele stuk znf ver- eenigd worden. Parijs, 20 Febr. De handel te Parijs is in geen jaren zoo stil geweest, als in clit saisoen van drukte en levendigheid. Vele huizen in alle takken van nijver heid hebben in de vorige maand een groot aantal werk lieden ontslagen. De verzending van goederen langs de spoorwegen is zeer verminderd. De kleinhandelaars kla gen zeer over den stilstand in de zaken. Duurte en hongersnood schijnen hun rondreis door de wereld te maken. De Algierijnsche corespondent van de Vigie de Cherbourg schrijft: „Te Orleansville heb ik van 150 tot 200 dier arme ellendelingen gezien, ter naauwernood met gescheurde burnous bedekt, die de bladen der aloëplant, de wortels van den dwergpalin en den vuilen afval, in de straten neergeworpen, aten. Ik ben er getuige van geweest, hoe inboorlingen, die uit het gebergte met dadels beladen ezels kwamen, in een oogwenk daarvan door de uitgehongerde Arabieren beroofd werden. Ik heb deze laatsten onbarmhartig door de Europeanen zien geeselen, doch zij schenen de slagen niet te voelen en lieten zich liever doodslaan dan een enkelen dadel los te laten. Te Relizanne zag ik ter zijde van het voetpad een paar dozijn kinderenmet hun ruggen tegen_ den muur geleundwaarvan het oudste naauwelijks vier jaren oud kon geweest zijn. Wanneer ik zeg kinderen, dan bega ik een dwaling, het waren slechts geraamten, hun armen en beenen waren niets anders dan beenderen, met gerimpeld vel bedekt. Wanneer men de ze arme kleinen aanzag, dan moest men zich verwonderen hoe zij op hun beenen staan konden. Ik kocht een dozijn ponds brooden en verdeelde die onder de van honger stervende kinderen, maar ik had dit naauwelijks gedaan, of ik werd door een twintigtal Arabieren omringd, die om hun aandeel brulden. Het kostte mij groote moeite om uit het gedrang dier hongerlijders te geraken, wier getal steeds aangroeide, en waren eenige Europeanen mij niet spoedig te hulp gekomen, dan zou ik niet weten, wat er van mij zou geworden zijn. Naauwelijks was ik uit hun handen bevrijd, of ik zag hoe zij de kinderen- het brood ontrukten, dat ik hun gegeven had. Te Oran, in het midden der stad, tegenover het Hotel de PUnivers heb ik de walgelijkste tooneelen bijgewoond. Eiken avond worden uit dat établissement, de overblijfselen uit de keuken op straat geworpeh, beschadigde bladen van salade en andere groenten, de ingewanden van ge vogelte en dergelijken afval meer. Op den avond waarvan ik spreek, heb ik een dozijn Arabieren met de honden uit cle buurt om dezen afval zien vechten. Rotterdam23 Febr. Volgens de Arnh. Ct. loopt in sommige Haagsche kringen het gerJcht, dat het lintjeaan den minister Hasselman geschonken zijn uitzet wezen, en de heer 's Jacob, het uitgevallen lid der Tweede Kamer, hem opvolgen zou. Vóór eenige dagep had in cle nabijheid van Coe- vorden het volgende geval plaatsEen behoeftig, doch overigens eergierig gezin had reeds dagen lang het nij- pendst gebrek geleden, grootendeels levende van eenige bijeengegaarde boerenkool, zonder ander toebehooren in water gekookt. Was 't wonder, dat de man eindelijk, versuft en als wezenloos, op zekeren nacht een boeren- oven, waarin hij wist dat brood gezet was zocht open te krijgen, ten einde zijne hongerend'e huisgenooten ten minste van eenig gezond voedsel te voorzien De knecht van den eigenaar des ovens hoort echter eenig gerucht, begeeft zich stil naar buiten en betrapt den dief op hee- terdaad, die dadelijk schreijend zijn voornemen bekent en smeekt, hem niet nog ongelukkiger te maken. Voor den eigenaar gebragt, herkent deze in hem een overigens oppassend man, wiens groote armoede-hem onbekend was en, tot straf voor zijne overtreding, schenkt hij hem grootmoedig het geheele baksel brood. De arme snelt naar zijne woning, deelt van 't warme brood aan zijne huisgenooten rond, en allen doen zich aan dit zoo lang ontbeerde voedsel eens regt te goed, met het ongelukkig gevolg, dat de vrouw, die waarschijnlijk 'tmeest geleden had en verzwakt was, den volgenden clag aan cle gevolgen van 't voedzame maal bezweek. [N. Utr. CQ Werkendam, 28 Febr. Dat veelal het kwaad zich zelve straft en cle onschuld iu het licht wordt gesteld, bewijst wederom het volgende: Toen in het vorige jaar op den buitenpolder Kievitswaard eenige militairen gelegen waren, ter zake van de veepest, werd aldaar eene geldswaarde van tien gulden ontvreemd, waarvoor men als vermoedelijken dader, een der sol daten hield, welke kort daarna dan ook verwijderd en zoo men zegt gestraft werd. Verder hoorde men niets meer van cle zaak; maar in de afgeloopen week werd op clen polder D. een arbeider gearresteerd, verdacïft van een bankbillet van zestig gulden te hebben ont vreemd. Voorloopig verhoord moet hij zijne schuld hebben bekend, en tevens clat niet bovengenoemde sol daat maar hyook de dief is geweest die dat geld gestolen had. Ingez Brakel24 Febr. Op enkele plaatsen is men hier reeds bezig met het poten der vroege aardappels, zoogenaamde kralen. üirlcslancl20 Febr. Als een bewijs voor cle buitengewone opgewektheid bij 't verkiezen van een lid voor de provinciale staten op heden kan worden mede gedeeld, clat alhier 51 van de 55 kiezers, hunne stem men hebben uitgebragt. 21 Febr. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid der prov. staten van Zuid- Holland bekwamen de heeren mr. P. C. A. M. van Weel 187, mr. J. E. van den Broek 183, en J. Zaayer Pz. 99 stemmen. Tusschen de beide eerste heeren zal her stemming moeten plaats hebben. Middelburg21 Febr. Heden heeft aan het lokaal van het provinciaal gouvernement alhier bij enkele inschrijving de herbesteding plaats gehad van het aan leggen en onderhouden van werken op het strand aan de Oude Hoeve, aan de Noord-Westzijde van Schouwen waarvan aannemer is geworden de heer H. Ringelberg te Duivendijke, voor ƒ20,140. Bath, 20 Febr. Zal er voorzeker geen plaats hoe klein en gering ook, in Nederland in gebreke zijn gebleven den heuchelijken geboortedag van onzen ge liefden vorst te vierenook deze plaats was iu feest gewaad gehuld. Bath vierde een dubbel feest een heerlijk feest. Bath vierde gisteren feest wegens den geboortedag van onzen geliefden vorst; Bath vierde daarbij een ander heerlijk feest; aan zes wakkere mannen werd plechtig een eereteeken uitgereikt, een eereteeken bestaande in een zilveren medaille en een eervol getuigschrifthun geschonken door de Zuid- Hollandsche recïdingmaatschappijwegens betoonde edele zelfopoffering en menschenliefde. Die zes mannen hunne namen zullen in deze plaats nooit vergeten worden zijn F. Schweighard kwartiermeester en G. Andrée, W. v. d. Velde, M. v. Pell, L. J. Bos en J. Barendregt sloeproeijers"behoorende tót de klaring- dienst alhier; die hun leven hebben veil gegëven tot het redden van een hunner natuurgenooten in den nacht van den lsten December 1867en wel bij het stranden van het Belgisch schip Theresa Josepha, ge voerd door Ceulemans en mogten zij de voldoening sinakep de matroos J. Talboom van een anders gewissen dood te redden. Een commissie bestaande uit eenige ingezetenen dezer gemeente had zich vereenigd om te trachten den voor deze gemeente zoo dubbel heuche lijken dag zoo veel mogelijk feestvierend door te brengen. En voorwaar zij hebben de verwachtingen die men van het aan te leggen feest koesterde verre overtroffen. Ten zeven ure des avonds kwamen de bekroonden benevens een tal Van genoodigden bijeen in een wel willend afgestaan lokaal. De zaal was prachtig versierd, en men bleef bij het binnen komen met bewondering staan van zooveel schoons als zich aan het oog ver toonde. Het feest werd geopend door een inleidende feestrede, van onzen predikant; waarna de heer Con troleur dezer plaats optrad en tot de zes bovengenoemde mannen een treffende en gepaste rede hield en hun het gewigt deed beseffen van het door hen genoten voorregt. Nu werd door twee jonge dames cle medailles aan de bekroonden overhandigdHetwelk met een daverend gejuich werd begroet, eri werd op hun ge zondheid een glas tintelende wijn gedronken en gaf zich nu iedereen aan een gepaste vrolijkheid over. Menige toast en redevoering werden er bij afwisseling uitgesproken en deed het muziek van tijd tot tijd zich ook hooren. Menige dronk werd er gewijd aan onzen geliefden eii beminden vorst en menig hartelijk woord werd er gesproken voor het welzijn en den bloei van het dierbaar vorstenhuis van Oranje. Het wien Neêr- landsch bloedhet voor den waren Nederlander zoo hartroerend en heerlijk liedwerd menigwerf met geestdrift en volle borst door al de aanwezigen aan geheven, alsmede andere vaderlandsche liederen. Har telijke vrolijkheid en vreugde heerschte er clen ganschen feestavond die besloten, werd door een algemeen bal dat tot laat in den nacht voortduurde. Elk ging voldaan huiswaarts, na een hartelijk afscheid en begaf zich ter ruste vol zoete gedachte aan den zoo vreugdevol door- gebragten avonddie met gulden letteren in de ge denkschriften van Bath zal opgeteekend worden en waaraan steeds ieder Bathenaar met welgevallen en genoegen zal terug denken en zich den man, den heer Tissot van Patot, controleur, herinnerendie hen een zoo genotvollen avond geschonken heeft. Zierikrasee, 25 Febr. Eergisteren-is alhier aan- gebragt de kapitein, vrouw, kind en 11 man der equipage van de Eng. bark Redgauntletkapt, Dall, van Berdianski naar Rotterdam, met rogge, gestrand op den Banjaard Het schip moet zeer hoog zitten; er zijn een aantal vaartuigen derwaarts vertrokken, om zoo mogelijk de lading en inventaris te lossen, waarvan er reeds eenigen met rogge zijn aangekomen Gedeputeerde staten van Zeeland hebben den dag der herstemming voor de verkiezing van een lid der provinciale staten in het hoofdkiesdistrict Tholen be paald op Dingsdag 3 Maart a. s. Ook het kind van vijf maanden van Schönbeek, die zich zei ven en zijn gezin door vergift om het leven heeft gebragt, is thans gestorven. De Nieuwe Bredasche Courant deelde in haar vorig nommer mededat een welgekleed jongeling zich te Schaerbeek aan eene vuilniskar had opgehangen. Thans ontving die courant het berigt, dat er aan geen zelfmoord te denken valtmaar dat de ongelukkige door 3 of 4 personen aangegrepen en met geweld aan de vuilniskar opgehangen is. Een der schuldigen is bereids gevat, en de justitie doet yverige nasporingen, om de andere hooswichten in banden te krijgen. Het schijnt, dat de moord aan jaloerschheid moet worden toegeschreven. Een vreeselijk geval heeft in eene ijzerfabriek te Crewe plaats gegrepen. Twee mannen bevonden zich in een stoomketel, om dien schoon te maken, toen plot seling de kraan waarmee cle stoom van dien ketel afgesloten was en die zich buiten den ketel bevond geopend w_erd en cle stoom naar binnen drong. Een der mannen die vlak onder het mangat zich bevond klom uit den ketel. Ilij greep den ander bij de hand, doch moest ^wegens de hitte loslaten. Daarop een touw nemende, sloeg hij het den ander, die in den met stoom gevuld wordenden ketel zich bevond, om het lijf, en met behulp van een derden trok hij clen ongelukkige er uit, die, deerlijk gebrand, weinige uren later overleed. Hoe erg het klinkehet schijnt, dat hier aan boos opzet gedacht moet worden. De kraan gaat zeer zwaar en kan onmogelijk van zelf open raken. De overledene was een pas aangenomen werkman, die den vorigen Zaturdag-avond in eene herberg geweigerd had te schen ken, wat men van hem als nieuweling gevraagd had! Een verhoor heeft plaats gehaddoch zonder eenig resultaat. De predikant W. te Y. preekt om de veertien dagen in het dorp H. Die gemeente is echter te klein en niet rijk genoeg om een eigen kerk te bezitten en de gods dienstoefening wordt gehouden in de huiskamer van den onderwijzer. De onderwijzer was gehuwd en had weder het voorregt van vader te worden. Behalve de gewone gevolgen aan die gebeurtenis verbonden, kon er des Zondags nu geen kerk worden gehouden, bij gemis van een geschikt lokaal. Er was evenwel nog een lokaal, en nood breekt wetten en gewoonten. De herberg, wij willen ze cle Muskushouiv of het Vosje noemen, was in het bezit cener ruime gelagkamer, en de gemeente word uitgenoodigd hier haar Zondag-avond door te brengen. Er werd door niemand bezwaar gemaakt, allerminst door den bewoner, die intusschen op zijn regt om het bedrijf van herbergier uit te oefenen geen inbreuk wilde gedoogen. Tot tweemalen toe trad de Wel-Eerw. W. in het Vosje op en cle gemeente was zeer talrijk vertegenwoor digd. De dorst naar waarheid, die haar hier zamenbragt, belette nietdat men zich ook met andere dranken leschte en zeer gezellig bijeen zat, onder het genot van een borreltje, dat aan de aandacht naar het schijnt geen kwaad deed. Onder de treffende toespraak van den voorganger werd heel plegtig nu en dan den waard een wenk gegeven, en dan kwam deze met eerbiedig gelaat en houding eu gepast stilzwijgen het gevraagde bij den dorstigen kerkganger neêrzetten. Niemand heeft er ergernis in gevonden, en misschien heeft de plaats der zamenkomst medegewerkt, om de onverschilligheid in het kerkgaan, waarover zoo dikwijls geklaagd wordt, althans tijdelijk te verbeteren. Het dorpje H. ligt niet in Amerika, maar in Nederland. Gemciigde berigten. Lyp van het Dagblad, of de Nestor in den minister raad vroeger kiezen-trekker en lawaai-maker bij do tent van Hartlooper, zingende in zijn droom: Heeren boeren en boerinnen Aanstonds gaan wij weer beginnen Neem nu plaats hier in de tent 't Kost van daag maar twintig cent. Men zal geven nu op heden „Twintig jaren juist geleden „Of een February nacht Dat wat geld heeft opgebragt. 't Is een stuk in zes tafreelen Waarin gij mij zult zien spelen Hoe ik met papa van Hall Kreeg de ratten in de val. Hoe ik langs verscheiden wegen Uit het 8tof beu opgestegen Hoe ik van een joden-zoon Werdde raadsman van de kroon. Mannen met vergulde rokken Heb ik kiezen uitgetrokken En nu valt voor dezen keer Zoo men ziet, 1tgordijntje neer. Het is nog al wiskundig uitgerekend, om juist met vasten-avondde nieuwe Tweede Kamer te openen daar er dan toch altijd een gemaskerd bal ten hove plaats heeft, waarop al de Eerste en Tweede Kamer leden gemaskerd moeten verschijnen, op U lin ont slagen te worden. Men moet gemaskerd op nét Staats- tooneel durven komen anders deugd men voor geen Staatsman. Maatje aan een postweg wordt aange raden, geen spek meer aan Geert te geven daar zij hem toch niet krijgen kan, al gaf zij hem twee hammen, want hare tong deugd niet. Eene bakkers-dienstmeicl te Ooltgensplaat, moest hare tong wat in toom houden, anders zal zij eens goed uitgeschilderd worden. De vrouw van een vodden-koopman te W. wordt verzocht, zooveel onrust in de buurt niet te verwekkenmaar moest wat beter haar eigen* huisgezin regeren; want: Anders komt zij per abuis, Zeker nog in 't gekkenhuis. A. te Nieuwerkerk wordt aangeraden niemand meer voor den gek te houden, qn zich alleen maar te be-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1