ZIEHIKZEESCNE NIEUWSBODE. \o. 2495. Woensdag 19 Fe1868. 24sle Jaarg. ling. IT Nieuwstijdingen. 'cht Bïïlb jerticmtuw. soorten, Deur. W erk. Kerk. 1 dat hij irtaan bij ;al op. N. 3 j of j de be- 5orst- iwkeurig raarheid ij katar- zijn. t aantal en aan- -I5oii- te ver- LOOZE Goesbij OL VAN [ER; te [ER; te A. C. 30 ngen bij ay eene on- de de straf ,v' te weten, evaarlijke af te n moeten yr ,aat voor- ie ziekte Ellce op- h er en de i heet, het t, zullen goeden raaar aanbren- ƒ20,50. - 20,95. dozen te gtwijzing noodigde den heer N Hoofd- Strand 80 M ai- lofstede iet dek- vraagt vden FF, te soon. Men abonneert zicli In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michiga Abonnements-Prijs: voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. "Verse li lint: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiëu; 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiëu kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Londen, 11 Febr. Per mailstoomboot City of Antwerp is uit New-York het berigt aangebragt, dd. 1 dezer, dat de conventie van Georgie eene resolutie heeft aangenomen, strekkende om tot het Congres het verzoek te rigten, dat eene leening van 30 millioen doll, zal worden aangegaan ten einde de planters in de Zuidelijke Staten onderstand te verleenen. Tot waarborg dezer leening zullennaar dit voorstelhypothecaire inschrijvingen genomen worden op de goederen der planters, aan wie voorschotten worden verstrekt. ti In de vorige week stond voor het hof van assises van het Fransche departement van het noorden teregt zekere Lacqueman, beschuldigd den 11 January jl. zijne twee broertjes, 14 en 11 jaren oud, vermoord te hebben. Na eerst zijne onschuld te hebben volgehouden, heeft de beschuldigde later bekend de dader van het dubbele wanbedrijf geweest te zijn. Naar de.drijfveer zijner misdaad ondervraagd, verklaarde Lacqueman ^zonder beweegreden gehandeld te hebben, en trachtte hij het te doen voorkomen alsof hij zijne daad in eene soort van verbijstering bedreven had. Het is echter ten processe gebleaen dat hij niet slechts met volkomen bewustzijn van hetgeen hij deed, maar ook met voorbedachten rade is te werk gegaan; terwijl de aanleiding voor zijne misdaad minder schijnt te moeten worden gezocht in haat tegen zijne broeders, (ofschoon hij hen dikwijls zeer hard behandelde,) maar in zijne verregaande gierig heid, die hem van eene wegruiming van beide kinderen eene vermindering van uitgaven voor de huishouding zijner moeder en een ruimer uitzet en erfportie voor zich zeiven deed verwachten. Uit aanmerking van het bestaan van verzachtende omstandigheden door den jury aangenomen, heeft het hof Lacqueman niet ter dood, maar tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. De ho'oge waterstand in Oost-Friesland geeft aanlei ding tot ernstige beduchtheid. De dagbladen uit die streken bevatten treurige tafereelen van den toestand aldaar. Te Südgeorgsselin staan twaalf huizen zoo ge heel onder water, dat de bewoners de wijk hebben moe ten nemen. In geheel Oberledingerland staat het water zoo hoog als sinds jaren het geval niet is geweest. In den nacht van vrijdag op zaturdag is in de nabijheid van Potshausen de dijk doorgebroken. Berigten uit Leer melden, dat de gansohe vlakte van Potshausen een open zee schijnt, waaruit de huizen als eilanden zich verheffen, en de gemeenschap wordt slechts door bootjes onderhouden. Een gedeelte van het vee heeft men te Collinghorst geborgen en voortdurend wordt het nog naar hooger liggende stallen vervoerd. In de meeste huizen staat het water een voet hoog; zelfs de kerk, die op een heuvel ligt, is niet. verschoond gebleven. Van over heidswege is zorg gedragen, dat de bewoners van Pots hausen booten en schepen ontvangen waarmede zij hunne have redden kunnen. De schade door de doorbraak te weeg gebragt laat zich nog niet begrooten, maar het laat zich aanzien dat zij., vooral door de mislukking^ van het voorjaarsgewas, aanzienlijk zal wezen. Dezer dagen is te Gratz de gepensioneerde postdirecteur Weingarner Edler van Mimsberg gehuwd; de 74-jarige grijsaard is sedert ruim 20 jaren geheel blindden heeft tot zijne vierde echtgenoot gekozen zijne veeljarige geleidster Katharina Strobel. Hare zuster is de echtgenoot van den zoon van den Meer v. Mimsberg, zoodat zij nude behuwdmoeder is geworden van hare zuster en haren zwager, en tevens de stiefmoeder van den laatste. i scher- .tter G, igd t, iveland. it) 'JL ge- Leeuwarden, 12 Febr. De alhier in het tucht huis gedetineerde persoon van Ten Boef, bekend wegens zyne vóór eenige maanden gedanedoch later door niets gestaafde verklaring van de dader te zijn van den in der tijd bij Dinteloord op een jong meisje gepleegden moord, heeft zich dezer dagen aan een der gevangen bewaarders vergrepen. Hij had een steen uit den vloer van zijn cachot weten los te maken en dien naar het hoofd de9 bewaarders gesmeten, toen deze het cachot binnen kwam, waarop bloedstorting volgde. De zaak wordt thans geregtelijk geïnstrueerd. Ten Boef moet naar wij vernemen, nog altijd volhouden de moordenaar van genoemd meisje te zijn. Reeds eenige malen heeft hij gepoogd zich van het leven te berooven. Assen, 13 Febr. Dat het bijgeloof in deze ver lichte eeuw nog niet geheel en al is verdwenen, leert ons weder het volgende: Een nog zeer jeugdig kind te Schoonoord, sedert geruimen tijd sukkelende, werd steeds erger. Eene vrouw, die op zekeren dag het kind be schouwde, gaf aan de ouders te kennen, dat genees kundige hulp niets kon baten, uithoofde het kind be hekst was, zoodat alléén een duivelbanner genezing kton aanbrengen. Dientengevolge is men de hulp van zeker persoon in Friesland, bekend onder den naam van dui velbanner, gaan inroepen. Het kind is thans hersteld, en zijne genezing wordt natuurlijk aan den duivelbe zweerder toegeschreven. Kampen, 15 Febr. Wij vernemen dat gister een inwoner van Utrecht is gearresteerd, die verdacht wordt zijne vrouw door verworging om het leven te hebben gebragt. Zooals het gerucht wil zoude de omstandigheid dat door het sterven der vrouw aan den man 1500 koude toekomen aanleiding tot het plegen der misdaad gegeven hebben. Amsterdam, 14 Febr. Uit Parijs ontvangen wij het belangrijke berigt, dat den 22sten der vorige maand aldaar tusschen onzen gezant en den minister van buitenl. zaken eene post-conventie onderteekend is, waarbij het porto der gefrankeerde brieven tot op 20 cent verlaagd en het gewigt van den enkelen brief van 7 '/2 tot op 10 grammen gebragt wordt. Een dubbel voordeel dus vopr de correspondentie. AmstCour.) Breda, 12 Febr. Na drie dagen plaatselijk onder zoek door het O. M. werd heden alhier gevankelijk binnengebragt een zekere L., arbeider te Lage-Zwaluwe, als verdacht van moedwillige brandstichting of als medepligtige aan dit feit. Naar men verzekert zouden er twee schuren en' drie woningen door de vlammen vernield zijn. Deze wandaad droeg blijken van woeste kwaadwilligheid, daar het knetteren der vlammen ver gezeld ging van muziek en dans der toeschouwers. De gearresteerde is een grijsaard van ruim 73 jaren. Bath, 12 Febr. Heden middag ten 12 ure zijn alhier van Engeland gearriveerd de kotters Aurora's- Increase en Aurora's-Queen, medebrengende eenige helm- duikers, die aangenomen hebben de lading te lossen uit bet wrak van de gezonken stoomboot Sultane en daarna zoo mogelijk, het wrak er uit te halen. Morgen zal er een aanvang mede genomen worden, en men hoopt bij gunstig weder spoedig te zullen slagen, zoodat men hoopt binnen kort deze hinderpaal voor de scheepvaart op geruimd te mogen zien. Men schat de waarde van het wrak met de in hebbende lading op ƒ550,000. De duike laars genieten 25 pCt. der waarde van de stukgoederen en 40 pCt. van die der granen, waaruit de lading van gemeld wrak bestaat. Buitendien is hun de helft toe gezegd eener som van £200, welke in goud bestaan en in twee kistjes zijn gepakt die zich in de kajuit bevinden. Voorwaar eene krachtige opwekking tot het goed volbrengen hunner opgenomen taak. St.-Miaavtensclyli13 Febr. Heden avond werd alhier door bet muziekgezelschap Concordia van Tholen eene soirée musicale gegeven ten voordeele der armen, waarvan de zuivere opbrengst was ƒ60,14. Dank zij het genoemde gezelschapvoor de vele ge noegens die het ons heeft verschaft. Ingez Zierikzee, 17 Febr. Den 14 dezer heefy te Mid delburg aan het lokaal van het provinciaal gouvernement aldaar, bij enkele inschrijving, de aanbesteding plaats gehad van het verhoogen van den biunenberin langs den Oosthavendijk te Sta- venisse, behoorendc tot de werken der calamitense polders van Zeeland. Hiervan is aannemer geworden de Heer G. Bolier te Scherp'enissevoor de som van ƒ4980. Z. M. .heeft benoemd tot Burgemeester der ge meente Nieuwe-Tonge de heer S. E. Anemaetten einde deze betrekking gelijktijdig te bekleeden met die van Burgemeester der gemeente Oude-Tonge. De Goessche Courant verneemt uit goede bron dat voor eenige dagen, onder hevige ziekelijke verschijnselen, welke door gepaste middelen evenwel geweken zijn zich te Goes een paar gevallen van vergiftiging door het gebruik van mosselen hebben voorgedaan. Uit's Hertogenbosch schrijft men 10 February ,/Reeds vroeger is in de dagbladen medegedeeld dat de kommandant der aan den Bergschenhoek voor de veepest gestationeerde brigade dragonders hulpmaré- chaussée in het begin van het jaar 1867 deserteerde eene aanzienlijke som gelds ten nadeele van het rijk medenemende. Deze persoonwiens spoor men toen bijster wasvlugtte naar Engeland en verbleef aldaar totdat men hem noodzaakte om als soldaat de expeditie naar Abbyssinië mede te makenhetgeen hem niet beviel, waarom hij besloot naar zijn vaderland terug te keeren; den 19 December jl. kwam hij zich vrij willig aan de politiewacht der cavallerie-kazerne alhier aangevenen werd toen in hechtenis gesteld. /Zijne zaak diende vervolgens voor den krijgsraad te dezer stede en bij vonnis van dien raadheden uitgesproken werd hij schuldig verklaard aan eerste desertie in tijd van vrede en ontrouw in het hem als detachements-kommandant opgedragen bewind van pen ningen (de verduisterde som bedroeg ruim ƒ326). z/De krijgsraad verklaarde hem deswege vervallen van den militairen stand en veroordeelde hem tot drie jaren kruiwagenstraf." In de vorige week verscheen te Baak een vreemd koopmandie voorgaf runderen te willen koopen en zijn intrek nam in een der logementen. Hy kocht dan ook werkelijk in den loop van den dag ruim 50 stuks veevoor buitengewoon hooge prijzeno. a. op één stal voor meer dan ƒ1200. De vreugde daarover was onder de boeren zoo groot, dat men den koopman op sigaren en wijn, en verder op alles wat hij begeerde, onthaalde, terwijl den volgenden dag een rijtuig voor hem gereed stond om klinkende munt te halen. De vreemdeling was toen evenwel reeds met de noorder zon verhuisdzonder den waard te betalen. Een Eimelscli blad deelt mede, dat in één jaar op het eiland Java 148, personen door tijgers zijn verslonden. Buiten dien deden de crocodillon zulks ruim 50 en de slangen 35 a 40 per jaar Te Vilvoorden heeft het volgende voorval plaats gehad. Eene aldaar wonende dame bevond zich alleen te huis, terwijl haar echtgenoot en dienstboden afwezig waren, toen twee welgekleede heeren zich aanmeldden, die naar haren man vroegen, van wien zij ongetwijfeld wisten dat hij niet t' huis was. Terwijl de dame de straatdeur geopend hieldpakte onverwachts een der beide heeren haar in zijne armen op en liep met haar tot achter in het huiszonder dat zij in staat was eenigen bijstand in te roepen. Intusschen drong de andere heer in een der kamersbrak de secretaire open en maakte zich meester van eenige bankbiljetten en industrieele actiën, ter waarde van 12,000 franken. Daarop snelde hij naar zijn collega en beide bonden alstoen de dame zoo stevig vast, dat zij geen vin kon verroeren en namen daarna ijlings de vlugt. In eeu der Antwerpsche bladen wordt melding gemaakt van een voor die stad geheel nieuw schouwspelde begrafenis met militaire honneurs van eene vrouw, namelijk van eene marketentster van een der regimenten van de bezetting. De lijk kist, met de uniform der overledene prijkende, werd door vier korporaals van het regiment, de slippen door vier zoetelaarsters gedragen. Eene dezer laatsten hield aan het graf eene toespraak, waarin zij hulde bragt aan de hoedanigheden, door welke de overledene zich als echtgenoot moedervriendin en trouwe verzorgster van jeugdige recruten onderscheiden had, Te Gerona (in Spanje) is onlangs eene vrouw overleden in den ouderdom van 106 jaren. Die vrouw was tweemalen gehuwd geweest en was sedert 1836 voor de tweede maal we duwe. Uit hare beide huwelijken had zij te zatneu 12 zoons. Zoolang zij leefde, was zij nooit ernstig ziek geweest en tot op haar 99ste jaar had zij het volkomen gebruik van hare zintuigen. Eerst toen verzwakte haar gezigt eeuigzius eri werd zij een weinig hardhoorig. Maar tot aan haar dood toe bleef het hoofdhaar volkomen zwart en ontbrak er hoegenaamd niets aan haar gebit. z/De kwade zeven." Ieder met 7 eindigend jaargetal, was sedert 70 jaren noodlottig voor handel en finantien, een wezentlijke kwade zeven. In 1797 staakte de Engel- sche bank haar betalingen. 1807 had ten gevolge van de overwinning van Napoleon en den vrede van Tilsit een vreeselijke vermindering in de waarde van het Oosten- rijksche en Pruisische papieren geld plaats. In 1817 was het grootste misgewas en de grootste hongersnood dezer eeuw. In 1827 naweeën van de Engelsche crisis der voorgaande jaren op het vaste land. In 1837 het staken der betaling der gezamentlijke Noord-Amerikaansche banken in Mei, ten gevolge der handelscrisis van 1835 1836 en den bankmaatregel van den President Jackson. In 1847 de hongersnood in Ierland en de vreeselijke duur te der levensmiddelen in Europa en verhooging van het disconto der hank van Engeland op 8 percent als een gevolg der duurte en speculatien in spoorwegen. In 1857 dezelfde bankbreuk in Amerika als in 1837. In 1867 hongérsnood in Zweden, Finland (Rusland) in de Provin ciën van Oost-Pruissen, in Tunis (Afrika), dure tijd door geheel Europa, geen vertrouwen in het handelsverkeer, veel werkeloosheid en zoo mogen wij God danken, dat wij het jaar 1867 achter den rug hebben. Volgens een Dublinsch dagblad zou de Prins van Wales Ierland in de maand April a. s. bezoeken ten einde bij de Puncbetowns-wedrennen tegenwoordig te zijn. Een der eenvoudigste wilsbeschikkingen is die van den dominé Hofzapfelte Reifnitz. Zy beslaat slechts één regel: Mijne ziel aan God, mijn ligchaam aan de aarde en mijn vermogen (ƒ70,000) aan ons doofstommen-instituut. Gemengde berigten. ,/Als men den duivel in de kerk laat, zit hij spoedig op het altaar," zegt Cats; en als men een indringer in de keuken laat, zit hij spoedig aan tafel. Zoo ook gaat het met Lion van het Dagblad; reeds mag hij, als het bal ten hove is, met de lakkeijen en verdere hofnarren, in de keuken mede schaften, en weldra zal hij wel naast den Koning aan tafel zitten. Sedert de laatste Zondagen gaat het in de kerk te Arnemuiden, zooals een oud spreekwoord zegt De wereld is verwilderd Waar Paulus plagt te zitten. Is nu een Uil geschilderd. Aldaar wordt eene dame met krullen en bellen ver zocht den geleenden gulden terug te brengen waar bij wezen moet; Want iemand te kullen, Met bellen en krullen Dat staat toch niet mooi Hoe net ook van tooi. ,/Het is wel gelukkig." zegt iemand te Oud-Vossemeer, „als men zoo wat zelf kan verdienen, daar er nog al dames zijn, die dit niet kunnen, en die dezulke kent, die koopt ze niet." Dus, die nu die schoen past, kan hem aantrekken. Iemand te Bwordt verzocht zich wat minder met zaken van een ander te bemoeijen, en het geleende geld terug te geven; want: 't Is weêr waarheid wat men vindt 't Is geen goud al wat er blinkt Want met anders geld te loopen Kan men mooije dingen koopen: Maar wat men nog zeggen zal; Hoogmoed komt weêr voor den val. Op de Varkensmarkt doet de harmonica nog goede dienstenmaar 'tls niet door springen op en neêr Dat Uilen mylords vangen Al zoekt men zelfs in deugd en eer De geldzak slim te hangen Aan d'hangklok van des werelds spel, Want d'onrust maakt het tot een hel. Daar de redacteur van de wandelende Thoolsche Courant, eene groote erfenis gekregen heeft, zullen de zaken in het groot worden gedreven en het formaat worden vergroot. Twee wit-rokken te Wolphaartsdijk mogen nu wel vreugde bedrijven, in plaats van te treuren pver hunne dametjes, om reden er vreemde bokken in het hok kwamen, en zij dus later bokken-horens zouden hebben moeten dragen. Te Middelburg zal het op 19 February, op den verjaardag des Konings, geoorloofd zijn, om op de groote markt van 7 tot 11 ure, vuur werken af te schieten, terwijl de koffijhuizen, herbergen en tapperijen bij vergunnig zullen mogen open blij ven tot des morgens ten één uur. Maar nu weet nog niemand of dat tot één uur is 's morgens 19 of 's morgens 20 Febr. De vreugde zal echter daarom niet minder zijn dan op 24 Augustus toen Willem I verjaarde. Toen toch was het nog een leventje, want" men mogt dansen zoo lang men centen had, maar nu zoude men dansen als men centen had; dus een overtollig verbod om volksvermaken te verbieden.' Burgerlyke Stand te Zierikzee. geboren: 6 Febr. Eene dochter van A. Versteeg en A. Labeur. 7 dito. Eene dochter van P. v. d. Houten en E. Blom. 12 dito. Eene dochter van A. v. Gastel en S. L. Bouman. 13 dito. Eene dochter v. G. J. v. Velthoven en L. Romer. overleden: 7 Febr. J. A. Landman, oud 73 jaar, jm. 10 dito. J. F. van de Voorde, oud 44 jaar, man van J. Schoen maker. A. M. W. Rensen, oud 10 maanden, dochter. als levenloos aangegeven: 3 Febr. Een zoon van M. de Lange en A. Krabbe Kerknieuws. De beer C. de Wilde Czpredikant bij de hervormde gemeente te Poortvliet, heeft voor het op hem uitgebragt beroep naar Oud-Beijerland bedankt. De heeren H. W. Cheutzberg en J. Vermeerbeide predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen, komen voor op het door den kerkeraad dier gemeente te Zwolle opgemaakt drietal van predikauten. Aangenomen de beroeping naar Oudega c. a. door ds. H. van Griethuijzen.pred. te Nieuwe-Tonge. De VERLOTING van Handwerken en Voorwerpen ten behoeve derDorcas- Vereeniging zal, met goedkeuring van Z. M. den Koning, ten overstaan van een Notarisplaats hebben op Maandag 9 Maart 1868. Men zal in de gelegenheid gesteld worden om de PRIJZEN der Loterij te tiezigj-tigren óp Donderdag 5 en Zaturdag 7 Maart, in de Raadzaal van het Stadhuis, van des namiddags half één tot vier uur, alwaar men zich van Loten zal kunnen voorzien; zij zijn ook te verkrijgen bij den Boekhandelaar P. de LOOZE a 1 liet Lot. Men wordt beleefdelijk verzocht om de bydragen tot de Verloting uiterlijk 4 Maart te bezorgen ten huize van: Mevr. de JO^TGEBadon Ghijben. Mevr. van der LEK de CLERCQ, Schuurbeque Boeije. Mejufvr. J. M. de CRANE. Mevr. CAU, Ermerins. Mevr. van IJSSELSTEIJNGoemans. - Namens de Directie Mevr. de JONGE, Badon Ghijben. Zierikzee 18 February 1868. Ondertrouwd s Bruinisse 13 February 1868. M. BEEKMAN en J. FOKKEK. K*i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1