ZlEBlKZËESCBiï NIEUWSBODE l AF. No. 2494. Zaturdag 15 Fe1868. 24s,e Jaarg'. ?nst >AM, °EN, fYORK, Nieuwstijdingen. Knecht ;ht. chts a. t 31 Maart ATURDAG, t 31 Maart RIJDAG re. ie Agenten. rende wekelijks YORKzoowel tii]). De Pry. e bij den Agent 3ILER, Rotterdam. llf* oude wonden is bestand tegen intende Zalf, de >nd aanzien, tel- j lesch groeit uit de huid daaromheen J nezing is al rasch Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V er sch y nt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hock van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. n als volgt: ƒ13,50 ƒ20,50 -18,85 - 20,95 grootste potten te I cte teregtvvijzing ij de bcnoodigdei o-York, 80 Mai- oed kan scher- letter G, ast werk, van J. NLJSSEN, benoodigd 3 Wissenkerke iWAME rER, liefst r Wilsons of OPJON- inco. ivuld nderingmet De uitbarsting van den Vesuvius begint op nieuw rooter omvang aan te nemen. Eene uitgestrekte kazerne, [ie van San Potito welke vroeger een klooster was op eene steile hoogte ligt, dreigt ieder oogenblik n te storten. Zij is reeds door de soldaten ontruimd, edert den 2den dezer zijn de arbeiders aan den berg anta Lucia door eene spleet naar het koffijhuis door- edrongen. Men meende daar vele personen te zullen inden. In den kelder echter waar men het eerst is linnengedrongen heeft men niemand ontdekt. De gamers heeft men nog niet bereikt, maar men vreest daar geen levenden meer te vinden. Het aantal slagt offere schjjnt de 15 a 20 niet te boven te gaan en de ramp is dus minder groot dan men aanvankelijk dacht. bij den heer lATMAN Hoofd-! I e LondenStrand De Opinion Nationale bevat het volgendeEen onzer vrienden schrijft ons uit Algiers over de vreeselijke ellendedie daar heerscht en voortdurend toeneemt. Niemand kent, zoo zegt hij, de juiste waarheid. Men heeft de lijst der slagtoffere van de cholera opgemaakt, omdat men daarvoor niet verantwoordelijk ismaar men wacht zich wel om van de Arabische bureaux de lijsten te vragen van hen die aan den hongersnood zijn bezweken. Men vreest voor onbescheidenheid, en de overheden willen zeiven de cijfers niet kennen. Er zijn kantons waar de mannen, om aan den hongerdood te ontkomen, voor twee jaren bij de inlandsche tirail leurs hebben diensf genomen. Hunne vrouwen en kinderen hebben zij te huis gelaten en deze melden zich thans aan bij de militaire overheid om hunne mannen en vaders of voedsel te bekomen. Velen van hen zijn in de wallen eener vesting ten prooi aan ellende en wanhoop bezweken. Wij voegen er niets 1 i meer bij maar zijn bereid den naam der vesting en BCilt het aantal slagtoffers aan de regering te noemen. Het sloopen der oude straten in de Fransche steden brengt vele vergeten en verborgen voorwerpen aan den dag, en met hen, vele, daaraan verbonden sprookjes, Crj legenden, geschiedenissen, die nu ten laatsten male optreden, om in de moderne wereld, als spoken en geesten bij het daglicht, voor altijd verdwijnen. Het is daarom goed, velen nog aan den zoom van hun kleed vast te houden, daar zij veel karaktèristieks uit de oude tijden weten te vertellen. Onlangs werd te Lyon de Rue des Prêtres (Priesterstraat) gesloopt en stiet men op een steen in wiens midden zich een klein gat bevond. Dit kleine gat vertelt de volgende geschiedenis: Voor eenige honderd jaren klaagde een kleinburgeres, die het huis bewoondewaarin men dien steen vondhaar dienst maagd wegens een zeer geringen diefstal aan. Van „verzachtende omstandigheden" wist men in dien tijd nog niets, en de wet was onverbiddelijk. Op huisdiefstal was de doodstraf bepaald. De regter kon dus niet anders dan het meisje tot de straffe des doods door middel van den strop veroordeelenmaar hij wilde ook de wreede huisvrouw, wegens haar al te groote bereidwilligheid, om zulk een nietigen diefstal aan te klagen, een les geven, en hij bepaalde, dat de teregtstelling aan het huis der klaagster zelve zou plaats vinden. Er werd derhalve in een steen van den voorgevel van dit huis een gat ge boord en de arm der galg daarin bevestigd, waaraan het arme meisje door den scherpregter werd gehangen. Kort daarna stierf de huisvrouw in volslagen krank zinnigheid. Cirkels, iet Christelijk van Hoog- t, Zandkreek - Opgaaf van varen tot den an wij zing van eweest zijnde gelijking van zaden, enz. de Polders l. Muntstelsel, iding van ge- Ier" afstanden rigeerdzoo- ZOON, HUw De nood, die in Oost-Pruissen heerscht, neemt zoo danig toe, dat de gegoeden schier zonder onderscheid hunne vaste goederen in veiling brengen, zoodat men weldra voor betrekkelijk kleine sommen uitgestrekte bezittingen zal kunnen koopen. A.raiieni, 12 Febr. Onlangs werd door den heer E. alhier, van mejufvrouw C.onderhands gekocht een hoekje bouwgrond, gelegen aan den nieuwen weg nabij den Eusebius-Buitensingel aldaar, voor de som van ƒ500. Na het sluiten van dien koop werd namens de verkoop ster, de grootte van het verkochte opgemeten om daarvan in de koop-acte melding te kunnen maken, waarop de verkoopster voorgaf in het denkbeeld te hebben ver keerd, dat dit hoekje bouwgrond minder ellen zoude beva'tten, dan bij opmeting was gebleken. Nadat zij daarvan eene hermeting had bevolen, waaruit bleek, dat de voorafgaande opmeting juist was, weigerde zij dien koop gestand te doen en verlangde dat de kooper dien grond tegen 5 per vierk. el zoude accepteren. Ter vermijding van eene mogelijke procedure bood de kooper ƒ100 meer dan de vroeger bepaalde koopsom, waarmede echter de verkoopster niet tevreden was. Op grond van den eenmaal gesloten koop voor eene ronde som van 500 werd de verkoopster gesommeerd dien koop gestand te doenwaartegen zij zich heeft verzet, ten gevolge waarvan deswege eene procedure tusschen partijen is gevoerd. 's Gravenhage 10 Febr. H. M. de koningin heeft heden middag de Christelijke kinderschool der 's Gravenhaagsche Bijbelvereeniging, hoofd-onderwijzer de heer P. A. W. Gosenson, in de oude Molstraat alhier, met een bezoek vereerd. Met veel belangstelling deed H. M. zich inlichten omtrent de inrigting en de werking van hét onderwijs op deze school. Rotterdam, 11 Febr. Omtrent de vreeselijke aanvaring in de Noordzee van het stoomschip Seagull door een ander stoomschip genaamd de Swanop 11. Donderdag, vernemen wij het volgende: Het eerstge noemd stoomschip was voor omstreeks £30,000 ver- assureerd. Het was 355 ton register groot en behoorde tot de reederij van de heeren Ringrose Co. te Huil. Het was geladen met stukgoederen, welke aan verschil lende kooplieden te Rotterdam geconsigneerd waren. De opperstuurman had de wacht aan dektoen het ongelukdat des morgens om 4 uren met helder maanschijn, met een matigen noordwesten wind en de lichten overal helder brandende, voorviel. De stuurman ziende dat de stoomboot naderde, riep tot den kapitein, die omlaag was„Om Godswil komt aan dekdaar is een steamer die regt op ons komt instoomen." Daarop ging de kapt. naar boven doch alvorens hij op dek kwam, was de aanvaring reeds gebeurd, de Swan raakte het aan bakboordszijde achter het groote tuig en liep tot in het midden van de kajuit, welke onmiddellijk vol water liep. Een gedeelte der equipage van de Seagull jompte aan boord van de Swantoen het ltngs zijde lag. Het andere gedeelte, waaronder de machi nisten timmerman en de hofmeesteres warenzetten de reddingsboot, welke op het dek was, buiten boord, en toen zij van boord afstaken, is de Seagull gezonken en zij waren gered. Er waren zes passagiers aan boord, allen zijn gered, behalve een geboren Amsterdammer, die stuurman was op een Oost-Indievaarder. Hij lag juist in de kooi te slapen, toen het ongeluk gebeurde en is hijnaar men ondersteltin de kooi gedood geworden doordien de steven van de Swan dwars door de kooi is gegaan en men hem na dien tijd niet heeft gezien of gehoord. Eergisteren avond heeft een treurig ongeluk plaats gehad nabij de Boschwoning te Rozenburg. Eenige visscherste Pernis te huis behoorende en van de Noord-Zee-visscherij geretourneerd, hadden te Nieuwe- sluis eene schuit aangenomen om zich naar hunne woonplaats te laten overbrengenbij de boschwoning komendeis de schuit aldaar op het hoofd gevaren met dat gevolg dat zij onmiddellijk zonk en twee der opvarenden in de golven hun graf vonden. Als een staaltje van verregaande ligtgeloovigheid wordt het volgende medegedeeld in den Maas- en Roerbode Een welgesteld landman uit het dorp Montfort liet zicheenige weken geleden door eene rondreizende bedelares uit Roermonddie zich bij hem vervoegde wijs maken dat zij zijne dochterdie sinds langen tijd aan eene oogkwaal lijdende was, door negendaag- sche gebeden zou genezen, mits hij haar brood, meel, kleedingstukken kaarsen en bedlakens gafom die door bepaald daartoe bevoegde geestelijken te doen zegenen wantvolgens voorgeven der bedriegster mogt de lijderes gedurende dien tijd niets dan gezegende spijzen eten, met geene andere dan gewijde kleederen gekleed gaan, en moest zij zelfs op gezegende bedlakens slapen. De man was niet alleen onnoozel genoeg, om aan de bedelares het gevraagde tot het besproken doel mede te geven, maar daarenboven, toen deze na ver loop van eenige dagen terugkwam en zeidedat de zieke nog niet genezen konomdat de medegegeven voorraad spijs en kleederen niat voldoende was, voor zag hij haar andermaal ruimschoots van een en ander. Toen zij evenwel na eenige weken niet terugkwam spoorde de bedoelde landman haar op hetgeen hem wel geluktemaar te laatvermits al de door haar medegenomen kleêren verkocht en de spijzen verteerd waren. Intusschen heeft zich de justitie deze zaak aange trokken en de bedriegster, die zich ook nog op andere plaatsen aan soortgelijke opligterijen moet hebben schuldig gemaaktin arrest doen nemenom haar zoo wij hopen, voor eenigen tijd onschadelijk te maken. Renesse, 12 Febr. De soirée declamatoire alhier gegeven door de Rederijkerskamer: »Ruijschuit Zierikzeeten voordeele der armen van Renesse en Noordwelle, welke de aanzienlijke som van ruim ƒ107 zuiver opbragt, werd door een buitengewoon talrijk opgekomen publiek bijgewoond. De uitvoering van het programmaheeft aller verwachting overtroffen. Eere zij den HH. leden dier Rederijkerskamer, voor hunnen welwillende en onbaatzuchtige medewerking tot een goed doel. Zierikzee, 14 Febr. Van eene goed onderrigte zijde wordt ons medege deeld, dat de bewering van het Dagblad, als zou de ver meerdering der militie met 15,000 man en de verdere zoo drukkende wjjziging der militie-wet, niet meer door het ministerie worden ingediendbezijden de waarheid is. De minister van oorlog althans is volstrekt niet van voor nemens het wetsontwerp terug te houden. De Spectator heeft een middel uitgevonden om de Engelsche staatsschuld in 25 ja,ar af te lossen. De Amerikaan Train vraagt, gelijk bekend is 100,000 p. s. schadevergoeding van de Britsche regering, omdat hij twee dagen gevangen is gehouden. Dat is dus 50,000 pond per dag of 36 millioen per jaar, alzoo 900 millioen in de 25 jaar. Met die som kan Train, als hij even grootmoedig als verwaten is, de Engelsche schuld betalen en zelfs nog eene goede spaarpenning voor zijn ouden dag overhouden. Gemengde berigten. „Het gaat niemand aan," zegt Sientje te O., „dat ik een mantel draag, want ik heb hem eerlyk verdient." Dus: Die dame kent haar waarde Uit deze slagterij; Zy vond hem op de aarde En is nu razend bly. Eene boerin te Bruinisse met twee van hare dochters worden verzocht, hare tongen wat in toom te houden, anders zullen zij by name genoemd worden, opdat ieder haar zouden kennen als leugenaars. Te Z. moest een slagters-leerling zoo veel meisjes niet voor den gek houden, en niet veel beloven en weinig gevenwant hy heeft nog geen verstand van nuchtere-kalveren, en dus van geen geld ook. De dochter uit den lapjes winkel te W. wordt aangeraden, zooveel onwaarheden van anderen niet uit te kramen, als zij hare lapjes ten verkoop aanbiedt, of zy zal met de el de deur uitgemeten worden. Dus: Bemoei u met geen anders zaken Waar gij niets meê hebt te maken Maar wiedt eerst uw eigen groen Dan hebt gy genoeg te doen. Pietje te Scherpenisse heeft zulk eene verkeerde rekening gemaakt met Brammetje, dat de koster er nog aan te pas zal moeten komen, en dan zal men later zeggen wat er is voorgevallen, daar ieder het nog niet weten mag. Kees te Nisse moest geene meisjes zoo zwart uitschilderen, of hy zal van den hoek getrommeld worden, en een slot op zijn mond worden gelegd. Eene trotsche boeren-dochter te Colynsplaat, zegt, dat zy haar zin op dat ongelukkige dorp maar niet kan krijgen, en heeft een vosje afgekeurd, en zal nu met een Hollandsch blesje, een kortstaart, de reis aanvaar den, maar zy zal sporen aan moeten doen, want het beestje is wat lui. Hendrik te Sint-Maartensdijk moest toch zyn vader niet raadplegen over een verloren zakdoek, want wie weet welke dame die gevonden heeft. Maar: Vroeg groot, vroeg zot. Een eenig dochtertje dat op de bruiloft te Nieuw, is geweest, heeft zich zelf te koop aangeboden, maar zy is niet verpast kunnen worden, en zal nu nergens meer wor den gevraagd. Een zeker persoon te G. moest op een singel zoo niet in het oog loopen, want de dame verpraat alles by de buren; dus, man, wendt den ste ven om, en zet koers naar de poort, daar zyn de ganzen nog al niet praatachtig. Te Sint. wordt een man denmaker aangeraden, zoo veel snaps niet te hebben van zeker meisje, omdat hy nu gehaat wordt om zijne zotheid. Ja! men kan het nu bemerken, De gekken kent men aan hun werken; De manden kent men aan 'tfatsoen, En om hot geld is het te doen. JMarktpryzen t© Zierikzee. 13 FEBRUARIJ 1868. Boter, laagste koers ƒ0,60 en hoogste koers ƒ0,70 per 5 ons. Kip-Eyeren, laagste koers ƒ0,65 en hoogste koers 0,75 per 25 stuks. Burgerlijke Stand te Zierikzee. GEBOREN: 30 Jan. Een zoon van M. Doeleman en M. de Waardt. Een zoon van P. van der Have eu M. de Vos. 1 Febr. Eene dochter van J. J. Hertstein en S. van den Ende. 2 dito. Eene dochter van J. H. Huckeshoven en J. de Roo. 3 dito. Een zoon van C. Hack en H. C. Kloet. Eene dochter van G. de Bie en B. Baks gehuwd: 5 Febr. P. Manni, Weduwn. en C. de Neef, Weduwe overleden: 2 Febr. C. C. Septer, oud 3l/2 jaar, dochter. Ondertrouwd L. BOLLE de BRÜIJNE Apotheker etc. te Nieuwveen Zierikzeeen 5 February 1868. C. H. CARON. Oiiclertroii"w<l Bruinisse 13 February 1868. M. BEEKMAN en J. FOKKER. Getrouwd: Dreischor, den 12 February 1868. H. van den BOUT, Nz. en Z. DOELEMAN. Bevallen van eene DocliterS. L. van GASTEL—Bouman. Zierikzee, 12 February 1868. Algemeene kennisgeving. Heden trof my de gevoeligste slag mijns le vens, daar het den Almagtige behaagde, na een lang durig lijden van 6 maanden tot zich te nemenmijne hartelijk geliefde Echtgenoot MAATJE KLOET, in den ouderdom van ruim 30 jaren, my nalatende 4 kinderen, welke te jong zyn hun groot verlies te beseffen. Serooskerke, LEENDERT HANSE, Jz. 12 February 1868. Pro Deo. In den jare achttien honderd acht en zestig, den dertienden February ten verzoeke van KLAZINA MEULDIJKzonder beroepwonende te Vlissingenwoonplaats kiezende ten kantore van Meester JAKOB MOOLENBURGH procureur by do Arrondissements-Regtb^ik te Zierik zee, wonende aldaar op de Oude Haven, wijk A, Num mer 416, die voor haar als procureur zal occuperen, Heb ik JACOB BETHE, deurwaarder bij de Arron- dissements-Regtbank van en wonende te Zierikzee, in de Meelstraat, wijk B, Numlner 417, behoorlijk aan gesteld en gepatenteerd, krachtens verlof van genoemde Regtbank, verleend bij geregistreerde dispositie van den negen en twintigsten Januarij 1800 acht en zestig, "Voor de eerste maal gedagvaard: MARINUS VERSPOOR, laatstelijk matroos op den reddingskotter „Willem van Houten," gestationeerd te Zierikzee, thans zonder bekende woonplaats binnen dit Koningrijk, derhalve mijn exploit doende by aanplak king aan de voorname deur van de vergaderzaal van meergenoemde Regtbank, mitsgaders aan het Gemeente huis van Zierikzee en bij plaatsing in den Zierikzeeschen Nieuwsbode en de Middelburgsche Courantals zijnde de daartoe expresselijk aangewezen nieuwsbladenterwijl ik mede een afschrift heb overgegeven aan den Edel Achtbaren Heer Officier van Justitie bij genoemde Regt bank, sprekende in het Parket van Zijn Edel Achtbare tot Meester PIETER PAULUS, Officier van Justitie, die het origineel met „Gezien" heeft geteekend. Om na verloop van drie maanden na heden, en alzoo op Dingsdag den negentienden Mei 1800 acht en zestig, des voormiddags ten elf ure te verschijnen ter Burger lijke teregtzitting der Arrondissements-Regtbank van Zierikzeegehouden wordende in het gebouw der te- regtzittingen aldaar, op de Oude Haven, Ten einde: Aangezien de Gedaagde, echtgenoot der Eischeres ten jare achttien honderd vijf en zestig woonde te Zierik zee, en diende als matroos op den aldaar gestationeer- den reddingskotter „Willem van Houten Aangezien de gedaagde op den negentienden October van dat jaar met de sloep van den kotter is gebragt aan boord van de Engelsche brik „Bordeaux," om dat vaartuig, dat zich vóór den Roompot bevond, binnen te loodsen; Aangezien in den namiddag van dien dag aldaar is opgekomen een vliegende storm, waarin meer dan waar schijnlijk de brik met man en muis is vergaan Aangezien toch van het schip niets meer is verno men, terwijl in den Roompotwaarheen het den koers had gezet, den twintigsten October daaraanvolgende, veel wrakhout dreef, het naambord, een bord van de mars, en de ledige sloep der brik zyn aangespoeld naby het havenhoofd van Zierikzee, en omstreeks dien tijd twee lijken, vermoedelijk van Engelschen, zijn aange spoeld te Vrouwepolder Aangezien van den Gedaagde sedert den negentien den October 1800 vijf en zestig niets meer is gezien of vernomen en dus alle reden bestaat, om aan te nemen, dat hij bij de ramp, aan het vaartuig „Bordeaux" over komen, het leven heeft verloren, en onzekerheid bestaat omtrent zijn aanwezen of ^verlijden sedert dien datum; Aangezien de Eischeres, wenschende een ander hu welijk aan te gaan, belang heeft bij de verklaring, dat er regtsvermoeden van het overlijden des Gedaagden - bestaat sedert negentien October 1800 vijf en zestig, en in hare daartoe strekkende vordering is ontvankelijk, op grond van artikel 2, der Wet van 9 Julij 18551 (iStaatsbladNummer 67); Mitsdien in persoon, of door iemand van zijnentwege van zijn aanwezen te doen blijken, bij gebreke waarvan van zijne niet verschijning zal worden gevraagd Akte

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1