ZIERIKZEESCHE NIEUWSBOD. /i Woensdag 12 Februari] 1868. 1ÏJ G re, No. 2493. 24s,e Jaarg'. \ijsch I De uitslag der herstemmingen. way clit lit ts VI: IT tl Nieuwstijdingen. üüefrjevlttn^. V, UIV- tELEN, JKLER Dam. zijnde KöHLER deze beleef- indien ïen, ora ver- in aan- CNHUIJZE, Slager. Denes se en Me 11 abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V ersch\jnt: Op Woensdag en Zaturdag. Adverteiiticn: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertcntiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingézondene Stukken, franco. Zierikzee •ij 18G8, van heden de persoon. ng, de neêr- vorden door in, zoo als de in van zeiven :ij verdrijven, p. De bleeke aangetroffen ontwikkelt, van die maken zuiveren het dat de over- jne gezonde zijne na- oorzigt van te s volgt: 50 ƒ20,50. 85 - 20,95. ;stedozen te eregtwijzing benoodigde bij den heer 1AN Hoofd Strand 80 Mai- St-Maar- [OMENDE Denesse. ÏKWAME nco, doch m franco, Adres bij Op den 4den dezer is het pleit voldongen tusschen [aristocratie en Neêrland's volk, want de herstemmingen voor elf plaatsendie in de Tweede Kamer nog open 'i waren, hebben op dien dag plaats gehad. Reeds was bepaalddat te Amsterdam geene herstem- I ming zou plaats hebben tusschen de heeren Thorbecke en Van Busse. Die heeren hebben zitting genomen voor I Assen en Dordrecht. Er was toch twijfel ontstaan, of look niet het aftredend liberaal lid Heemskerk in de herstemming aldaar had moeten worden begrepen, die slechts ééne stem minder- dan de heer Thorbecke had verkregen. Een briefje was immers meer op 22 Januari f in de stembus gevonden dan er kiezers waren opgeko- men en het werd betwistbaar geacht of vier briefjes niet ten onrechte als niet-geldig voor den heer Heems- I kerk waren aangemerkt. Nu konden de andere kandi- I daten om deze redenen wel niet anders doen, dan eene vrije verkiezing voor Amsterdam uitlokkennaar wij j vertrouwen zal dien ten gevolgde de heer Heemskerk worden gekozen. Men zal zich herinneren, dat zelfg het ministerieele Haagsche orgaan erkendedat bij de eerste stemming I 32 leden der Tweede Kamer zijn gekozen die bepaald 1 tot de oppositie worden gerekend en 31 heeren van verschillende andere fractien. Bij de herstemmingen zijn herkozente Leiden de Taets van Amerongente Delft van Kuijk en Hierstrasz te Alkmaar van Foreesten te Haarlem van der Hucht en de Bosch Kemper. De liberalen verloren in deze districten ééne stem, daar de heer Geertsema te Haarlem viel. In de plaats van den minister Wintgens en het oud-lid Hoekwater, die verzocht hadden niet in aanmerking te komen, koos men te Delft twee andere conservatieven. De andere leden zijn slechts herkozen. De heer de Bosch Kemper is nu te Haarlem en te Hoorn gekozen en in een van die districten moet eene nieuwe stemming plaats hebben. Aan de andere zijde werd de heer van der Linden te Almelo herkozen. De liberaal Cornells, twee jaren ge leden te Roermond verdrongen, werd nu weder gekozen. Daar was de strijd bijna even fel als te Arnhem. Slechts 2 stemmen beslisten ten gunste van Cornells op 1700 kiezers. Maar het groote feit, dat bjj dezen verkiezingsstrijd alles overschaduwt, is, dat de liberalen Dullert (vroeger reeds te Groningen gekozen) en baron Sloet van den Beele (de laatste afgetreden gouverneur-generaal van Indie), die bij de eerste stemming reeds 40 stemmen meer verkregenofschoon 800 kiezers in dat district meer opkwamen, gekozen zijn met 40 stemmen meer derheid op 2706. Zij verwierven 1261 en 1260 stemmen. Het gevolg daarvan vernietigt tevens de stemming te Haarlem. Geertsema wilde te Groningen de hem aan geboden kandidatuur niet aannemen, omdat Dullert daar aftrad. Deze heeft reeds kennis gegeven, dat hij zitting neemt voor zijne woonplaats en den 20sten wordt Geert sema dus zonder twijfel te Groningen, dat hem alge meen acht, ingekozen. Op dit oogenblik is de balans deze: 1°. Er zijn gekozen 36 erkende liberalen, waaronder al de hoofden dier richting, een op twee plaatsen; 2°. Groningen is niet te betwisten, dus de 37sté plaats; 3°. de ministerieelendie al wat niet tegen de be grooting van van Zuijlen stemde, tot de hunne rekenen, hoe valscli die voorstelling is, of waar het nieuwe man- nen als de heer Kalff geldt, kunnen niet hooger dan tot 36 komen en eene opene plaats; 4°. Amsterdam is nog onbeslist; 5°. Reeds is de meerderheid in de Tweede Kamer bij de beide stemmingen tegen het ministerie; 6°. Nederland verkiest niet, dat ministers zich kan didaat stellen, want de baron van Lijnden, vroeger af gevaardigde uit Arnhem een districtwaar de anti revolutionairen 20 jaren lang meester warenviel als minister van Eeredienst tot tweemalen toe en Assen gaf Heemskerk slechts een nietig getal stemmen; 7°. de anti-revolutionaire partij mist Groen, die zich overal verkiesbaar stelde, en verloor Bichon en van Lijn den; zij won alleen Gefken. Wij mogen ons over den uitslag verheugen. Neen, ons volk buigt niet voor een paar heeren, die in arren overmoed, onze natie wilden dwingen voor hen op de knieën te vallen. Nog zijn wij niet zoo ontaard. De Tweede Kamer-ontbinding sedert 18 maanden zendt de liberale meerderheidtot dusverre even sterk in aantal, maar krachtiger in talent, terug. Geertsema viel te Haarlemmaar de verdediger van van Zuijlen's Jacob te Alkmaar. Dit staat dus gelijk. Gaarne hadden wij eene grooter en meer beslissende meerderheid gezienom het laatste schijntje van een argument aan de bezoldigde dienaren van grafelijke overmoed uit handen té wringen. Maar Amsterdam of een der districted, die Kemper kozen, zullen de schaal wel geheel doen overslaan. Men vergete het toch niet: onder de 36 namen, die de conservatieven op hunne lijst stellentelt de reac tionaire politiek geen 20 wezenlijke aanhangers. De overigen zijn Groenianenconcilianten en een zestal gematigd liberalen, als van Reenen, van Naamen, Ver- heijen, Bots, Kalff en Heijdenrijck. Zoo heden door den Koning aan een liberaal man de samenstelling van een kabinet wordt opgedragen, dan zijn er 43 of 44 leden, die nog met een paar versterkt kunnen worden, die zulk eene regering zullen steunen. De reactie is geslagen. De vrienden der vrijheid tri- umfeeren. De natie heeft het kabinet veroordeeld. Arn hem is het meest afdoende en schitterendste bewijs van zijne impopulariteit. Wat nu? Geene andere uitkomst is denkbaar dan dat Z. M. de Koning, die tweemalen een beroep deed „op zijn getrouw volk,'1 dat zijne wenschen zou uiten, beter in gelicht, ons land rust en kalmte hergeve en het minis terie wegzende. De bezoldigde pers roept: De liberalen hebben van argumenten gebruik gemaakt, die de kwestie verplaat sten, als de onderwijswet, de militie en de meerdere uitgavendat is niet eerlijk. Zoo spreken knorrige kinderen, als zij niet tevreden zijn over een spelletje; dan heet het ook: nog eens overdoen, dat is valsch; ik wil mijne pepernoten niet verliezen! Hebben di$ menschen dan 'tverstand verloren, om niette begrijpen, dat't geduld van Koning en natie uitgeput zijn, wanneer met de dierbaarste belangen van Nederland en zijn onschatbare koloniën een zoo roekeloos en vermetel spel wordt gedreven? Ten andere zegt men: de gekozen meerderheid zal nu gedwee zijn, want anders kan eene derde ontbinding door den Koning worde bevolen. Ziedaar het hooge woord er uit. Von Bismarck ontkende dezer dagen ooit gezegd te hebben: Macht gaat boven recht! Wij zullen niet vragen aan welke zjjde de macht is: aan eene geheele natie of aan een paar inpopulaire en onbekwame mannen. Wij zeggen alleen dit: Indien een man van eer eene moreele en numerieke nederlaag op het Staats- tooneel ondervindt, is hij het aan zich zeiven verplicht zich aan de leiding der zaken te onttrekken. Dezer dagen beweerde het Dagblad, dat mocht het ministerie de nederlaag lijden, alles voor die partij ver loren zou zijn, behalve de eer!? Welnu, dan blijft ook geen anderen uitweg over, dan den Koning de waarheid te zeggen en een ontslag te vragen, dat zelfs niet meer eervol zal kunnen zijn, wanneer de agitatie, die thans bestaat, door het aanblijven van de ministers nog meer verhoogd wordt, totdat zij gedwongen zullen zijn voor den wil des volks te wijken. Zelfs conservatieve mannen zullen het met ons eens zijn, dat het belang van het Vaderland vordert, dat de verbittering ophoude en dat alleen een liberaal minis terie ons terug kan brengen tot de rust, die dringend gevorderd wordt om in zeer vele behoeften, in deze drukkende tijden, voorziening te brengen. ©w Londen, 5 Febr. Van regeringswege is bekend gemaakt, dat buitenlandsch rundvee in eene haven van het Britsche koningrijk ontscheept zijnde, in het voor de ontscheping en slagting van' dat vee aangewezen deel dier haven tot op den llden dag na de ontsche ping in leven zal mogen worden gehouden, zullende deze bepaling met den llden der loopende maand in werking komen. De bevolking van Aken volgt dezer dagen met gespannen aandacht den loop van een crimineel regtsge- ding, dat voor het hof van assises aldaar gevoerd wordt. Het betreft eene aanklagt wegens moord, ingebragt tegen den landbouwer Classente Holtum zijne dienstbode Margaretha Krings en zijn knecht Wilhelm Rosellen. die beschuldigd worden den 15 Junij 1867, met voorbedag- ten rade Classens vrouw om het leven gebragt te hebben. Naar het schijnt, is Rosellen slechts een werktuig ge weest, en moeten de 60jarige Classen en de nog jeugdige Margaretha Krings als de hoofdschuldigen aangemerkt worden. Er bestaat vermoeden, dat door die twee perso nen in 1864 nog een anderen moord gepleegd is, en wel op Classens 18jarigen zoon, die geweigerd had met Margaretha in het huwelijk te treden en een haar toebe- hoorend kind te erkennen, omdat hij, naar zijn zeggen, niet verkoos de bijzit van zijn eigen vader tot vrouw te bekomen. Zwolle, 8 Febr. Van verschillende zijden ver neemt men klagten over vervalsching die met vleescli- spijzen plaats heeft. Zoo werd in den laatsten tijd veel worst in den handel gebragt onder den naam van varkensvleesch, die echter voor een groot gedeelte bestaat uit paardenvleeschdat natuurlijk niet van jongevettemaar van oudedood magere dieren afkomstig en voor 6 a 8 cent het pond verkrijgbaar is. Dat drooge smakelooze vleesch wordt dan met spek en nuchter kalfsvleesch vermengden zoo den liefhebbers van varkensworst, als een delicatesse toe gediend. Gepasseerde Maandag 3 Febr. heeft men op het hulpkantoor te Beekbergen gevonden en bezorgd een' brief met het volgende adres, komende uit Heerde: De directeur van 'tpostkantoor, Bezorge mij, waar ik behoor; Bij Rothengatter moet ik wezen, Als onderwijzer hoog geprezen, Te Oosterhuizen wel bekend, Als een liberale vent; De port kan hij zeer goed betalen Ga dus bij hem 5 centen halen. X. N.B. Rothengatter is te Oosterhuizen geen onderwij zer, maar slechts hulponderwijzer. Het overige laat steller dezes voor wat het is. 100=99. Bralt el, 9 Febr. Onder vermelding, dat de zalm vangst alhier, in confrontatie van 't jaar 1867 dit jaar bijzonder gunstig iswordt als eene bijzonderheid meegedeelddat gisteren door een onzer visschers een zalm is gevangen, die eene buitengewone zwaarte had van ruim 47 halve Ned. ponden. Tegen ƒ1.00 de 5 ons werd genoemd exemplaar verkocht en bragt alzoo ruim 47.00 op. 's Gravenhage, 6 Febr. Zondag 11. zou de heer J. C. Zaalberg, Pz. des voormiddags in de Willems kerk optreden om zijne predikdienst weder te aanvaarden, doch dit werd hem door predikanten en kerkeraad ge weigerd. De kerkeraad benoemde eene commissie, om maandag met hem te spreken. Om geen schandaal te maken, onderwierp de heer Zaalberg zich aan dat uitstel, zoodat het later bleek, dat er zonder eenige noodzaak politie in de kerkekamer geplaatst was. Nu, dingsdag avond, echter heeft de kerkeraad der ned herv. ge meente met eenparige stemmen besloten niet te dulden, dat dr. Zaalberg weder als predikant optrede. Met zekerheid kan berigt worden, dat de heer Z, zich aan die kerkeraads-beslissing niet onderwerpt, maar zijn regt zal vragen bij de hoogére kerkbesturen. Er zal hier uit dus eene zeer netelige kerkelijke procedure ontstaan. Aan dr. Zaalberg is zelfs het gebruik van de zaal Dili- gentia geweigerd, nu hij daar eene redevoering wilde houden. Nu hij noch kansel, noch zelfs eene andere geschikte spreekzaal krijgen kan, zal hij zich voorloopig bepalen tot de uitgave der toespraak, die hij zou gehou den hebben en die binnen weinige dagen het licht zal zien onder den eigenaardigen titelEene verboden Preek. Rotterdam, 6 Febr. In den nacht van Woens dag op Donderdag is hier ter stede eene poging tot diefstal met braak gepleegd, die van die zijde van den misdadiger of misdadigers eene stoutheid en behendigheid verraadt, welke tot de zeldzaamheden behooren. Het kantoor van het aanzienlijk handelshuis E. is gelegen aan den hoek van de Wijnnaven en Posthoornsteeg; dat kantoor wordt begrensd door een pakhuis, in dezelfde steeg uitgang hebbende, maar voor het overige geheel van het kantoor afgescheiden. Het schijnt nu dat de dieven en wij spreken in het meervoud, omdat het geen bedreven is bijna geacht moet worden de krachten van één man te boven te gaan het schijnt alzoo dat de dieven Woensdag zijn binnengeslopen in het bovenbedoelde pakhuis en zich daar, zonder door iemand- bemerkt te zijn, hebben laten insluiten. Des nachts toen alles in de buurt in rust was, zijn zij er in geslaagd op te klauteren tegen een luchtgat van het privaat van het kantoor, welke opening, hoewel op eene zeer be langrijke hoogte van den beganen grond aangebragt, ten overvloede door ijzeren boutenwerd beschermd. Een dier ijzeren boutenmet een gedeelte van het houtwerk, hebben de dieven weten te verbreken, waarna zij door de opening, die zelfs nu nog bezwaarlijk door gang voor één man kon verleenen, zijn gekropen en zichmet behulp van een in het pakhuis gevonden touw, in de beste-kamer van het kantoor lieten neder zakken. Tot hunne teleurstelling vonden zij het slot van het privaat met den sleutel omgedraaid. Zonder aarzelen beproefden zij met een sinterboor het slot te isoleren, maar dat schijnt hun ten laatste te veel ar beid gekost te hebbendaar zij de deur met zooveel geweld inliepen of openbraken, dat het slot losliet en op den grond viel. Zij bevonden zich een oogenblik later in het kantoor zelf. Daar braken zij alle lesse naars en monsterkasten openmaar niets van hunne gading vindende, hechtten zij zich nu uitsluitend aan de plaats waar de brandkast zich bevond. Dat was geen gemakkelijke taak, want die brandkast stond in een van zwaar metselwerk opgetrokken verwulf, met eene deur van kolossale sterkte afgesloten. Na vruch teloos beproefd te hebben die deur te doen wijken braken de dieven den houten vloer op, en ontblootten zoodoende de bindlaag en de fundamenten, waarop het verwulf rust. Die fundamenten werden door hen met breekijzers aangetast, met het gevolg dat zijna ge weldige inspanning, wel eene massa puin verwerkten, maar zonder veel op den enorm dikken muur te win nen. De guerre lassebesloten zij zonder buit af te trekken en wisten, jpich daartpe door het luchtgat van het privaat naar het pakhuis terug te begeven, waar van zij de deur trachten te forceren. Hier wachtte hen eene nieuwe teleurstelling. Het pakhuis wordt namelijk des nachts met een ijzeren bout, die van een hangslot voorzien is, gesloten. Daar die bout zich buitenwaarts bevindt, konden de dieven hem niet verbreken. Zij zaten opgesloten. Na eenig dralen klauterden zij weder tegen het luchtgat op, lieten zich weder in het privaat neder en beproefden daar de kantoordeur, die eveneens in de posthoornsteeg uitkomt, te verbreken. Alhoewel die deur van een veiligheidsslot voorzien was, slaagden zij daarin en vertrokken heel bedaardna de deur achter zich digt getrokken te hebben. Ziedaar het feit zooals het zich, met het oog op den toestand, waarin pakhuis en kantoor heden 'morgen gevonden werden, schijnt te hebben toegedragen. De dieven hebben zich in spijt van hunne geweldige inspanningvan niets meester gemaakt dan van een half vuilen handdoek die aan den wand hing. Daar zij natuurlijk, na zich zulk eene ontzettende moeite gegeven te hebben, een voorwerp van zóó geringe waarde niet zonder bepaalde oorzaak zullen meegenomen hebben kan dit welligt tot vingerwijzing, dienen voor de politie. Borgeii-op-Zooni, 7 Febr. Gisteren middag is alhier in het Café St. Antoine de heer K.lid van den gemeenteraad en bekend om zijne liberale gevoelens, door den Heer B.een ultra reactionnair, zoodanig mishandeld en geslagen, dat er gegronde vrees bestaat, dat hij de beide oogen heeft verloren en alzoo voor zijn leven blind zal blij ven. Ook heeft er dienzelfden -avond, na afloop van een concert in de Harmonie-zaal, tusschen een lid van den ge meenteraad (zijnde de zwager van een door de conserva tieve partij gestelden kandidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer) en eenige liberale kiezere eene hevige woordenwisseling plaats gehad, waarbij lret echter door tusschenkomst der omstanders met veel moeite gelukt is te voorkomen dat er feitelijkheden hebben plaatsgegrepen. Voorwaar wel een treurig bewijs hoe die herhaalde ont binding der Kamer de hartstogten opwekt. 7 Februarij. In eene heden alhier gehouden vergadering van vennooten der Zeeuwsche Maatschappij van Stoomvaart is bepaald, dat de stoom boot Stad Vlissingen, dienst doende tusschen Vlissingen en Rotterdam, niet meer, zoo als in den afgeloopen zomer, zal varen door het kannaal van Zuid-Beveland, maar door het Sloe en de Zandkreek, waardoor de reizen voortaan veel korter zullen zijn dan vroeger het geval was. Ook is besloten de vereischte vergunning aan te vra gen om telkens te Veere te mogen aanleggen tot het opnemen van passagiers, en zulks in verband met de groote rijkswerken aldaar. Zierilizee, 11 Febr. Bij de op gisteren plaats gehad hebbende herstemming ter verkiezing van twee leden in het kiescollegie bij de Herv. Gemeente alhier zijn ingeleverd 459 stembilletten, waarvan in blanco en van onwaarde 4, blijft 455 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren H. van der Valk 324, J. N. Broodman 319, P. J. van T. den Boer 144 en J. J. Voerman 120 stemmen, zoodat de beide eerstgenoemde zijn verkozen. Dezer dagen werd per telegraaf gemeld, dat te Napels een heuvel was ingestort. Een correspondent schrijft, in dato 29 Jan., daaromtrent het volgende: „In de stad heeft eene geduchte ramp plaats gehad, waarbij vele menschen het leven hebben verloren. Die genen uwer lezers, die te Napels zijn geweest, herinneren zich zeker den weg langs Santa Lucia naar de Chiata- mone, tusschen de oude villa van Luculles, thans het kasteel dell1 Nnovo, en de steile rotsgronden van Pizzo- falcone. Gisteren avond, omstreeks 8 uren, raakte een deel dier rotshoogte los en stortte met een geweldig gedruisch naar omlaag, waarbij de aan den voet ge bouwde huizen onder de opeengehoopte massa bedolven werden. De schok werd in een wjjden omtrek gevoeld. De gebouwen nabij den top der hoogte zijn natuurlijk, even als de omlaag staande huizenin een zeer ont redderden toestand geraakt en door de bewoners verlaten. Wegens de gesteldheid van het terrein waren die huizen niet zoo groot als anders met de Napelsche woningen het geval is, hoewel men toch vreest, dat er 70 of 80 personen in aanwezig waren. Onder anderen passeerde op dat oogenblik aldaar een omnibuswaarin eenige vreemdelingen zaten die per spoortrein uit Rome gearri veerd waren en nu naar hun hotel reden. Even als deze zijn verschillende personen als op eene wonderdadige wijze aan het gevaar ontsnapt. Zoo was b. v. een koop man, die juist zijn winkel had gesloten, slechts eenige ellen voortgewandeldtoen de instorting volgde. Hij bleef daarbij behoudenmaar zijn winkel was totaal vernield. Een koffijhuis vol* bezoekers werd geheel door de aarde en steenklompen overdekt, doch het gewelfde kapwerk van het gebouw wederstond de zware drukking en de aanwezigen drongen naar buiten door eene scheur in een der muren, juist aan den kant die van de opeenhooping vrij was gebleven. Het daaraan belendend winkelhuis raakte evenwel geheel en al er onder, hoewel het toch ook de drukking schijnt te hebben uitgehouden althans men hoort van onder de aardlagen duidelijk roepen en schreeuwen, zoodat vermoedelijk de bewoners

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1