TVoensdag 5 Feb1868. tem uuwmxm opmurkisu. m Nieuwstijdingen. ten. M efct tlstnfc ZIERIKZEESCHE \!MY\mhuh Men abonneert seioli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren cit Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QU1NTUS, te Grand Kapids, Staat Michigan. Aboniieinents-Prijs; VOOR BEIDE UI TG AVE Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. "V ersohijnt: Op Woensdag en Zaturdug. Ad vertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegclrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondcne Stukken, franco. 24,sie jaa|.o>. Tijdens den verkiezingsstrijd verscheen te Groningen een viertal vluchschriftjes, onder den titel„wat staat mij te doen op 22 Januari!" over de gebeurtenissen van den dag. Daarin komen vele zeer juiste beschou wingen voor. Van blijvende waarde is hetgeen wij in het tweede stukje lezen over het herstel der departe menten van Eeredienst. Wij laten het gedeelte volgen, waar de schrijver het daartoe strekkende rapport van de ministers Schimmelpenninck en Heemskerk bespreekt, dat in de Staats-Courant van 3 Januari jl. opgenomen werd. Hij zegt: Wij lezen in het bedoelde rapport: De verandering (de opheffing der departementen voor e zaken der Eerediensten bij Koninklijke besluiten van ien 21 April 1862) scheen haar ontstaan alleen te dan ken aan de omstandigheid, dat de werkkring der beide ministers van Eeredienst van te weinig omvang geacht werd, om het bestaan van afzonderlijke departementen te wettigen, tenzij de maatregel moest dienen als over gang, om tot eene werkelijke opheffing der departe menten te komen. In hoe ver dit laatste in de bedoeling lag van Uwer Majesteits raadslieden, toen zij Hoogstdenzelve, de aan gehaalde besluiten hebben voorgedragen, kan niet met ■.ekerheid uit de bewoordingen van die besluiten worden pgemaakt Wat hiervan zij, Sire," dus gaan de ministers voort, .dit staat vast, dat dezelfde ministers, die de bedoelde 'oordracht in het jaar 1862 gedaan hebben, tot op ïunne aftreding in 1866 geen afdoenden stap voor de verwezenlijking van dit denkbeeld hebben gedaan." z/Tegen deze redenering teekenen wij protest aan. Wij durven als zeker aannemen, dat hier wederom ge dooid en gewrongen is. De tegenwoordige ministers van Zuijlen, Heemskerk en Schimmelpenninck konden bepaald weten, waarop de vroegere opheffing der departementen gegrond was. „Zij konden dit weten uit al hetgeen gedurende on derscheidene jaren bij de behandeling dezer onderwer pen in de Staten-Generaal was voorgevallen. Zij konden zulks volkomen weten uit hetgeen daaromtrent voorze ker in het archief der vroegere departementen voorkomt en in de notulen van den ministerraad vermoedelijk wel zal zijn opgenomen. Zij moesten het begrijpen uit de duidelijke bewoordingen van de besluiten van 1862. „Wij herhalen slechts den considerans van die be sluiten. „Overwegende," lezen wij daar, dat de aan de kerk genootschappen verzekerde volkomen vrijheidom alles wat hunne godsdienst en de uitoefening daarvan in hun eigen boezem betreft, te regelende voortdurende instand houding van afzonderlijke departementen voor de zaken der verschillende Eerediensten niet noodzakelijk maakt." „Legt deze overweging nu naast het rapport der tegenwoordige ministers, behoeft men dan nog te vra- *enwat is waarheid? Is de bedoeling der Koninklijke jesluiten van 1862 duidelijk of niet? Is er in de verste verte uit af te leiden, dat de geringe omvang van den werkkring der ministers van ^eredienst alleen de oor zaak der opheffing was? „En nu ten slotte, de bedoeling der opheffing van de departementen blijkt zonneklaar uit de circulaire van den minister van justitie, afd. Hervormde Eere dienst enz. n.° 17, van den 9 Julij 1862. De heer Olivier schreef daarin: „De opheffing van de afzonderlijke departementen van Eeredienst is niet enkel een maatregel van ver eenvoudiging, maar heeft voornamelijk ten doel, om de kerkgenootschappen meer volledig dan tot hiertoe de volkomen vrijheid te doen genieten, welke hun bij de grondwet is verzekerd. „Elk verder betoog is overbodig. Schrijver dezes zal altijd trachten de waarheid hulde te doen en schroomt daarom niet te erkennen, dat de maatregelen tot vol- tooijng der scheiding van kerk en staat in de jaren sedert 1862 verloopen, verder hadden kunnen zijn ge vorderd; maar even stellig is zpne overtuiging geves tigd, dat de bevordering dier scheiding volstrekt niet lag in de houding van den minister R. J. S'himmel- penninck, en deze gaarne zou hebben afgebroken, wat vroeger te dien opzigte was opgebouwd." De vroeger reeds wegens meerdere moorden ver oordeelde inlander Karieman heeft zijn laatste helden feit om namelijk uit de gevangenis te Padang te ontvlugteneindelijk met den dood geboet. Weder wegens moord veroordeeld en naar Padang overgebragt, was hij de schrik voor alle bewakers; alleen do cipier, de heer Streithorstscheen hem nog onder bedwang te kunnen houden. Den 17 bij de avondvisitatie, door den cipier in persoon verrigt, trachtte Karieman hem een kruikin een hoofddoek gebondennaar het hoofd te slingeren hetwelk evenwel misluktedoor dein een den cipier verzeilende inlander dien slag met zijn arm opving. Van de verwarring maakte Karieman echter gebruik, om te ontvlugten naar de binnenplaats der gevangenis, alwaar hij door den cipier achterhaald werden een worsteling tusschen beiden aanving waarbij misschien de cipier het onderspit zou hebben moeten delvenindien de laatstgenoemde den woestcn Karieman niet door drie opvolgende schoten met zijn revolver had neergeschoten. De cipier bekwam slechts eenige ligte wonden. London 29 Jan. Het is thans gebleken dat in den voorbeeldeloos hevigen storm, die op 22 dezer langs de kust van Wallis heeft geheerscht, 13 schepen, die den vorigen avond bij fraai weder van Llanelly waren vertrokkenzijn vergaan en 52 opvarenden daardoor het leven hebben verloren. De orkaan, die vrijdag 11. te Edinburg woedde, had buitengewone uitwerkselen. Ten gevolge der on gekende hevigheid, werden mannen, vrouwen en kinde ren in de straten tegen den grond geslagen of door vallende voorwerpen bezeerd. Een man werd met zulk een kracht tegen de spaken van een ijzeren hek geworpen, dat dit zijne kin doorboorde. Groote uithangborden van winkels, als: klokken, laarzen, hoeden enz. voorstellende, werden door de lucht geslingerd. Het ijs in de meren verbrokkelde en de gebouwen, die het kasteel belenden, verloren hunne daken. Een der vier personen, die ten gevolge van het verbrijzelen der verdieping van een huis, waarvan de schoorsteen viel, om het leven kwam, werd gevonden in een houding van iemand die schreef, een bewijs hoe plotseling de dood moet geweest zijn. Een man werd op bijzondere wijze behouden, doordien er te gelijk met zijnen val tot in cle benedenste verdieping van het huis ook een schrijflessenaar vieldie zoodanig nederkwam, dat de man daardoor tegen het vallende puin beschermd bleef. De Leeds Mercury deelde dezer dagen mede dat eene jonge dame, die ruim een millioen bezat, zich uit de omstreken van Leeds naar de hoofdstad begeven had om daar in een der grootste winkels onbekend werk zaam te zijn, en op iemand te wachten, die haar, niet om haar geld, maar om haar persoon zelve tot echtgenoot wilde nemen. Naauwelijks was dit nieuws bekend, of de winkels der hoofdstad werden bestormd door trouw lustige spekulanten, en binnen eenige dagen waren er een aantal jonge dames van achter de toonbank ver dwenen, en in het huwelijk getreden. Of zich onder deze dames echter de bezitster van het millioen bevond hiervan maakt genoemd blad geen melding. De laatste berigten uit Noord-A frika maken gewag van tallooze moorden, allen gepleegd ter wille van een stuk brood of eenige geldstukken. De hongersnood wordt I nu nog verhoogd door de groote koude. Dagelijks vindt men lijken aan den weg liggen van ongel ukkigen, die het slagtoffer der ellende zijn geworden. Een echtpaar heeft zijn eenig kind voor drie francs verkocht. De echtgenoot der dame, met wien de koop gesloten was vernietigde dezenen kreeg ter antwoord toen hij de ouders op het schandelijke van hun gedrag wees, dat zij het kind slechts verkochten om het te behoeden voor den hongerdood. Veertig jaró.n gcleilen verliet een boerinnetje uit de omstre ken van Lyon hare geboorteplaats en trad te Parijs in dienst bij gegoede burgers. Zij was zeer schoon en twintig jaar oud. Na eeuigen tijd gediend te hebben, stierf hare meesteres en zij had zulk een gunstigen indruk op haar meester gemaakt, dat deze haar ten huwelijk vroeg; waaraan zij gehoor gaf. Het boerinnetje, nu tot dame geprovomeerd, leefde op grooten voet en nam rijkelijk deel aan bals eu partijen. Toen haar man stierf, liet hij haar toch een som van ongeveer 300,000 fr. na. Wat deed zij echter nu? Zij vertrok weder naar haar geboorteland en werd op nieuw boerin. Zij tooide zich weder iii haar oud gewaad, nam de zeden en gewoonten van het land weêr aan en deed zulke goede zaken, dat zij, onlangs overleden, een vrij aanzienlijke vermogen achterliet, dat niet onwelkom wa3 aau hare veelvul dige betrekkingen. Op den spoorweg tusschen Bergen en Quievrain heeft donderdag een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De weg is met dubbel spoor belegd. Op het eene spoor bevond zich de treindie omstreeks ten 7 ure van Bergen vertrok, op het andere eene locomotief, dio van Quievrain naar Jemmapes stoomde. Deze locomotief bevond zich op ongeveer honderd ellen afstauds van den passagierstrein, toen hij door een onbekende oorzaak uit het spoor en dwars op den weg geworpen werd. De botsing was vreeselijk; de goederenwagen liep boven op de locomotief, het postrijtuig werd geheel verbrij zeld even als een rijtuig, waariu zich een vijftiental personen bevonden. De machinist en stoker op de locomotief, die van Quievrain kwam, werden gedoodeene bejaarde vrouw had het hoofd verbrijzeld en meest alle personen, die zich in het eerste rijtuig bevonden, werden ernstig ge kwetst, zoodat men voor het leven van eenigen hunner ernstige vrees koestert. De reizigersdie zich in de overige rijtuigen bevondenzijn met ligte kneuzingen en den schrik vrijgekomen. Opmerkelijk is het dat de beambten der posterijen geen ernstige wonden hebben ontvangen hun toestand moet echter daarom niet beter zijn, en men vreest dat zij inwendige wonden ontvangen hebben. 's Ilertogenboscli1 Febr. Uit Rome zijn gisteren en heden eenige Zouaven, van het Pauselijke corps herkomstiguit deze stad en omliggende ge meenten wegens volbragten diensttijd met paspoort teruggekeerdwaaronder "zelfs een gedecoreerde. Er bestaat eene aanschrijving van de hooge regering, die eerstdaags aan de gemeentebesturen in ons land zal worden medegedeeld en waarbij deze wordt opgelegd, eene opgave te doen van die jongelingen, welke hoewel militiepligtigzich bij opgenoemd corps hebben ver bonden van diewelke hoezeer zij aan de militie hebben voldaanzich daarbij in dienst begaven en voorts van alle anderedie uit hunne gemeente zich in Pauselijke dienst hebben verbonden. Seliooiiooï*«l, 29 Jan. Door de algemeene duurte der eerste levensbehoeften, maar vooral door vorst en sneeuw in den laatsten tijdheerscht hier in menige woning schaarschte of gebrek. Geen wonderdat sommige aardappelkuilen buitenshuis nachtelijk bezoek kregen en ondervonden welk een scherp zwaard de honger is. Gelukkig komt er spoedig verademing, als het dooiweder blijft. De voorbereidende werkzaam heden in de veenderijen toch zijn reeds weêr aange vangen en zoo zullen spoedig de burgerlijke en kerkelijke armbesturen geen overlast meer lijden. De liefdadigen in Rotterdam dieuit vriendschap voor onzen geachten predikant Moulijnden armen veenwerker B. V.indertijd door brand van alles be roofd, mede van het noodige hielpen voorzien, hebben de zelfvoldoening, dat juist hunne bijdragen het moge lijk maakten om de laatste hand te leggen aan ons werk der liefdadigheid. Bi-aTcel31 Jan. Te Pouderoijen had gisteren namiddag, omstreeks vijf ure, een zeer treffend en be droevend ongeluk plaats. Zekere Gerrit Bok Mz aldaar een eerste jagtliefhebber. schoot in de nabijheid zyner ouderlijke woning naar eene eend. Zijn geweerdat reeds eenigen tijd geladen was geweest, barstte, tenge volge waarvan hij de geheele lading in zijn hoofd kreeg en onmiddelijk een lijk was. Ingez Stol wij li, 30 Jan. Bij het huiswaarts keeren van de weekmarkt te Gouda hadden twee jongelieden het ongeluk, door het omkantelen der kleine door hen gebruikte schouw, in de aldaar zeer diepe vaart te storten, waardoor een derzelve, een 23jarig jongeling levenloos er uit gehaald werdnadat men een half uur naar hem gevischt had. (Ingez.) Zioi'ilcseoo3 Febr. Gisteren middag ten 12 ure werd door de schutterij alhier parade gehouden bij welke gelegenheid de nieuw benoemde officieren Mr. B. Ermerins 1ste luitenant en Mrs. J. M. Isebree Moens en J. C. v. [d. Lek de Clercq 2de luitenants werden geïnstalleerd. Des avonds werd door het muziekcorps aan de be noemde officieren eene serenade gebragt. Jl. Zaturdag woedde alhier gedurende den ge- heelen dag een hevigen storm waardoor veel schade aan daken en schoorsteenen is toegebragt. Ook aan de zeeweringenvooral van den polder Burgh moet nog al aanmerkelijke schade toegebragt zijn. Ook de telegrafie schijnt nog heden stoornis door den storm te ondervinden daar onze graanberigten ten 12.30 te Rotterdam aangeboden eerst ten 4 ure werden ont vangen. Ziei-ilcxoe 4 Febr. Gisteren avond trad bij de Evangelisatie in de Concertzaal alhier als voorganger op Ds. C. de Wilde Cz.pred. te Poortvliet. ZEerw. had tot tekst gekozen Matth. 25 6b. De opkomst uit deze stad en dit eiland was zóó groot, dat de zaal al de aanwezigen niet kondè bevatten. Voorzeker wel een bewijsdat er nog velen gevonden worden die met de hedendaagsche rigting op godsdienstig gebied geen genoegen nemen. In het Handelsblad leest men Naar wij vernemen, bestaat het voornemen om aan het werkvolk op 's rijks marine-werven des zomers en des winters een gelijk dagloon toe te kennen en het dus niet meer, zoo als nu geschiedt, per werkuur te bereke nen, waardoor die werklieden des winters eene groote vermindering in hunne verdiensten ondervonden. Laatstleden maandag ontdekten de bewoners van Middelharnis, dat men hen eene zonderlinge verrassing had toegedacht. Men zag aldaar namelijk, dat in den letterlijken zin des woords »de bordjes verhangen" waren. Van daar dat de docter, blijkens het uithang bord aan zijn gevel, gedegradeerd was tot bedienaar ter begrafenis. Bij den predikant prijkte het opschrift y>Hier verkoopt men zuurkool" Het raadhuis pronkte heel deftig met een bord, waarop het gebouw vermeld stond als een Logies voor den reizenden man." Ook aan de maatschappij „Let op uw einde" hadden de liefhebbers zich vergrepenmet haar die zinspreuk te ontnemen, om daarmede het oude-mannenhuis te ver sieren. Een der ingezetenen stond niet weinig verbaasd, toen hij in zijn gevel zag aangekondigd, dat hij voor oud lood en andere artikelen den hoogsten prijs gaf. Om kort te gaan, de liefhebbers hadden het blijkbaar toegelegd op eene algemeene onderlinge verwisseling van ambten, bedieningen, beroepen en bedrijven. Zij hebben intusschen reeds ondervonden, dat de politie ten dien opzigte het beginsel van behoud eerbiedigt en wat meer zegt, dat zij het ook wil handhaven. En als de openbare magt dat wil, kan zij zeker veel doen om de voorstanders van behoud tevreden te stellen. Maarof dat overal en altoos zoo geregtvaardigd is als bij het verhangen der bordjes" te Middelharnis dit is nog de vraag. Een Italiaansche uitgever heeft een'kalender uit gegeven, welke een horlogie voorstelt. In het midden van de wijzerplaat ziet men het gelaat van Napoleon en de uren zijn als volgt aangeduid: 1 uur republica, 2 uur presidenza, 3 uur 2 Decembre, 4 uur Sebastopol, 5 uur proclama di Milano, 6 uur Magenta e Solferino, 7 uur Villa Franca, 8 uur Nizza e Savoia, 9 uur Mes- sico, 10 uur occupazione di Roma, 11 uur guerra alla Prussia, 12 uur caduta del trono. Gemengde bexdg^tèn. „De wereld is een hangklokhet gewigt er van is de geldzak en de onrust het vrouwelijk geslachtwerd ver leden week weder bewezen wel voor de duizendste keer in den groenen Uil op de varkensmarkt. In de beste harmonie, namelijk, ging de dame met een jong mensch naar het Stadhuis om zich te laten aanteekenen als passagiers voor de huwelijksboot; maar toen het zoo genaamde eerste gebod moest gevierd worden, was de bruid nergens te vinden. Er werd overal gezocht, in den regenbak, en in de wel, op zolder en in de keuken, bij de biggen, bij de geit en bij den bok op staltot zoo lang zij gevonden werd in eene cel met nat beweende oogen. Toen kwam het raadsel uit: een Engelschman had onder het mes geweest, en onder het inzeepen en scheren had hij zich laten ontvallen, dat hij wel een halve ton te commanderen had, dat de dame zóó beviel dat het huwelijk moest gestaakt worden, om met den Engelschen lord de reis te aanvaarden. Komt er nu geen Russische graaf of een Japansche prins of zoo iets, dan zal men vóór Paschen nog bruiloft hebben. Te Nieuwe-Tonge heeft in eene jenever- en water-herberg een oneffentje plaats gehad met een koopman in varkens en een landbouwer in suiker-peeënover 21 glaasjes punch a ƒ4,20. Zegt het voort. Een kastelein te Stad aan 't Haringvliet heeft de zware rouw aangenomen vau 30 dagen wegens het overlijden van een zijner kalanten. „Ik heb drie vrijers moeten wegzenden," zegt eene dame onder Ooltgensplaat, „terwijl het mij zóó lastig wordt gemaakt door jonge heeren van Soin- melsdijkdat ik niet weet waarheen ik mij wenden moet; want: Liefde maakt mij 'thoofd op hol, Liefde maakt mij dikwijls dol!" A. te G. begint de krolleman te vreezen en verzoekt, bidt, smeekt daarom aan den Redacteur van een blad, om geene stukken te plaatsen, die op haar betrekking hebben. Wat eene kleingeestigheid! De Aurora ganzen zullen Vrijdag e. k.in de nabijheid van een oud Slot op het eiland Zuid-Beveland, ten tweeden male (publiek!!) voor den dag komen; wanneer het ten minste zal blijken dat er geen jager in het veld is. Vier dames te Brouwershaven moesten zich niet laten opsluiten om gevonden te worden door kapiteinsdoor hotel- meesters. Een brug-kneclifc te Wemeldinge zegt: „Ik weet het beter gevondenals de vaart gestremd is laat ik goud en zilver verloten en dan verdien ik mijn geld veel gemakkelijker als met het draaijen." Een heerschzuchtig ambachtsman te B. moest zich zoo niet verstouten om fatsoenlijke meisjes te beledigen, daar dit in zijn vak niet te pas komt; want: IViemand mag zoo iets verdragen .AJlen storen zich er aan; I?as daarom in later dagen Op hetgeen gij hebt gedaan. Laat vooral de meisjes loopen En ziet naar uw eigen kwaad Of gij zult het duur bekoopen IVeem toch aan dien goeden raad. Ingezondene Stukken. Mijnheer de Redacteur De verkiezingen op staatkundig en kerkelijk gebied in onze stad zijn alzoo afgeloopen. Wel moet er voor de laatste nog een paar herstemmingen plaats hebben doch die zullen geen overwegenden invloed uitoefenen. Heeft de verkiezing voor den Staat veler liartstogten opgewekt, niet minder die voor het kiescollegiedie zelfs tot alle standen doordrong.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1