No. 2490. Zaturdag I Feb1868. 24ste Jaarg. Nieuwstijdingen. M«fterlang. ZIBRIkZKISCIIE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. [n Noord Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Pr\js: VOOR REIDE UITGAVEN. 1,80. - 1,60. - 3,90. Voor 3 maanden Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-York V erscliynt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiên: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiên kan geschieden tet Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Iugezondene Stukken, franco. bij de De hongersnood is in Noord-Afrika uitgebroken ten gevolge van een slechten oogst. Duizende verhongerden komen te Tanger en te Tetuan aan, om daar hulp te zoeken. De Spaansche en Engelsche gezanten deelen levensmiddelen uit. Men verwacht voor dit jaar een goeden oogst. Eenige Amerikaansche bladen bevatten beschouwin gen over den treurigen toestand van sommige gewesten der Vereenigde Staten. Zooals door den Neio- York He rald medegedeeld wordt, zijn in de zuidelijke staten ruim drie millioen inwoners door den lionger tot het uiterste gebragt, terwijl in het noorden meer dan drie maal honderd duizend werklieden geen arbeid kunnen vinden. In het zuiden, dat zich van zijne geleden nederlagen niet heeft kunnen herstellen, en onder het juk der ultra-radicalen zucht, heeft de nood het hoogste I toppunt bereikt. In den staat Mississippi zijn meer dan 100,000 negers zonder werlj, die nu het land afloopen, en alles, wat hun voor de hand komt, rooven; zelfs is in sommige streken geen levend stuk vee meer voor handen. In Yirginie, ongeveer 400 mijlen van dezen staat gelegen, vindt hetzelfde plaats; over het bezit van een stuk brood of een handvol mais wordt dikwijls de heftigste strijd gevoerd. In de zuidelijke staten is de haat, door radicalen van het noorden tusschen negers en blanken aangestookt, reeds tot onmenschelijkheden over geslagen, welke door een voortdurenden strijd om de noodzakelijkste levensbehoeften nog verergerd worden. De kleurlingen, die niet willen werken of geen werk kunnen bekomen, nemen hunne toevlugt tot roof en plundering, waarbij zij op den tegenstand der blanken stuiten, die hun have en goed met de wapenen ver dedigen. Het is onbetwistbaar, zegt de correspondent van een der Amerikaansche bladen, dat de kleurlingen tegen woordig een veel treuriger lot hebben dan vroeger, toen het stelsel der slavernij nog in zwang was. In de meeste gewesten zwerven benden gewapende negers door de bosschen, die bij dag jagen en des nachts op roof en plundering uitgaan. De blanken hebben hun laatsten voorraad uitgeput, eil de hongersnood nadert met rassche schreden. Aan de spoorwegstations ziet men zwermen negers, die elkander al vechtende de brokstukken be twisten, welke de reizigers, die uit het noorden komen, buiten de portieren werpen. Sommige bladen zijn van gevoelen dat het congres in dezen nood voorzien en eene som van 30 millioen dollars moet toestaan; anderen willen het goud verkoopen dat in de schatkist voor handen is, en het zuiden te hulp komen. Wat echter het congres doen zal is zeer onzeker, en men is zelfs niet ongeneigd te gelooven dat het niet aan een der voorstellen om het zuiden te ondersteunen, zijn goed keuring zal schenken, en alleen zal toestaan dat gene raal Howard de beschikking erlangt over 8 millioen dollars, welke nog in het bezit zijn van een fonds tot ondersteuning van de vrjjgemaakten. In het noorden is de toestand niet veel beter. Da gelijks deelen de bladen der groote steden mede, dat hier of daar personen van honger en gebrek zijn omgeko men. De ellende der werkende klasse is onbeschrijfelijk. De arbeidsloonen zijn verminderd, sommige werkzaamhe den staan geheel stil, terwijl de prijs der levensmiddelen voortdurend stijgt. Alleen te Nieuw-York zijn meer dan 50,000 mannen en 12 a 15,000 vrouwen zonder werk. De straten, de kaden zijn met een leger van lie den bedekt, die elkander den geringsten arbeid, welke aangeboden wordt, betwisten. Een goudsmid, die een leerling zocht, ontving op eene aanvraag hiertoe ruim 600 brieven. Van de 4000 juweliers zijn 1500, van 900 graveurs 200van de 8000 sigarenmakers slechts 4000 aan den arbeid. Te Philadelphia en meer andere groote steden is de toestand niet beter. Zaturdag zijn te Parijs uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen. Het geheele garnizoen is in de kazernen geconsigneerd en de wachtposten zijn ver dubbeld. De aanleiding tot deze maatregelen gaf het in beslag nemen van oproerige in de heftigste bewoor dingen gestelde proclamaties. De Etendard maakte reeds melding van het ontvangen van een republikeinsch blad, la Republiquedat in het geheim werd verspreid. In dat blad wordt de oprigting gemeld van een geheim bestuur, en de Fransche republikeinen worden daarin opgeroepen, om eindelijk tot de uiterste middelen hunne toevlugt te nemen en zich van het schandelijke juk te bevrijden, dat sedert zestien jaren op Frankrijk drukt. Wat men onder die uiterste middelen verstaat wordt onbewimpeld in het stuk verklaard. Elke republikein moet namelijk een voorbeeld aan Brutus nemen en de tyrannen, waar hij hen vinden moge, aanvallen, en zich tegen elke onwettige daad met geweld verzetten. Het programma der geheime regering wordt eveneens mede gedeeld. Het stemt overeen met vroegere stukken van dien aard. Dat men bijzonder veel gewigt aan deze zaak hecht, blijkt uit de maatregelen door de autori teiten genomen. Ook de keizer, die zich te Compiègne bevond, is naar de hoofdstad teruggekeerd. De brochure van prins Napoleonwaarvan de uitgave verboden is, had het volgende thema. In de eerste acht jaren van zijn bestuur heeft de keizer een regeringsstelsel gevolgd dat, ofschoon het ook bestreden kon worden wegens zijne eenzijdigheid, aan het land, dat de revolutien moede waseen voorspoed schonk hetwelk de natie dankbaar erkende. In 1860 is hij daarvan afgewekenin 1867 heeft hij liberale instel lingen voorgespiegeld zonder ze te verwezenlijken. Al die halve concessien hadden niemand bevredigd, maar integendeel algemeen wrevel doen ontstaan. Terug te keeren tot het oude stelsel acht de prins onmogelijk. Hij geeft daarom den raad met ernst de constitutionele liberale beginselen te omhelzen. Deze raad was oorzaak dat de keizer de uitgave niet veroorloofde. De ellende onder de Parijssclie bevolking, hoewel niet te vergelijken bij den toestand, dien de Duitsche dagbladen afschilderen en die in oostelijk Pruissen zoo groote verwoestingen aanrigtis toch zeer groot en regtvaardigt volkomen de bezorgdheid der regering. Meer dan vijf honderd huisgezinnen hebben hun bedde- goed in de bank van leeuing beleend. De keizer, daarvan onderrigt, heeft de benoodigde som gezonden, om die voorwerpen te lossen, en dit voorbeeld heeft de stede lijke regering bewogen een besluit uit te vaardigen waarin bepaald wordtdat de matrassen en veêren bedden, die van af den lsten November tot den 21sten January bij de bank van leening zijn ingebragt, gratis zullen worden teruggegeven. Haarlennnermeer27 Jan. Men ziet dik werf melding maken van hoog besteede prijzen voor landerijen; het volgende kan strekken ten bewijze dat men den voortreffelijken grond in den Haarlemmer- Meerpolder nog niet op de regte waarde stelt. Bij de verkooping op 24 December werd te Haarlem in publieke veiling verkocht eene hofstede genaamd Noord-Holland groot circa 60 bunders en liggende in het laagste ge deelte des polderswelke bij opbieding en afmijning met de transportkosten te staan kwam op ƒ82005 of circa 1365 per bunder. Deze hofstede werd ten overstaan van den alhier residerenden notaris, dezer dagen publiek voor 10 jaren verhuurd en bragt onder behoorlijke waarborgen ƒ118 'sjaars per bunder op. De kooper ontvangt derhalve na aftrek van polder- en andere lasten, die voor reke ning des eigenaars komen, 8 pCt. rente 'sjaars van het uitgegeven kapitaalbuiten en behalve het voor- uitzigt van eene verhooging in waarde van het kapitaal, hetgeen bij toenemend tal van inwoners meer dan waarschijnlijk is. Oirschot, 27 Jan. Gisteren werd in onze gemeente een gruwelijke moord, ontdekt, gepleegd op eene in zwangeren toestand verkeerende vrouwwelke reeds eenige dagen was vermist. Haar ligchaam was deerlijk verminkt, haar hoofd geheel verbrijzeld en zoo werd zij uit een sloot opgehaald. De justitie uit Eindhoven hiervan onderrigt, was nog denzelfden dag ter plaatse van het onheil en het zekeren A. S. welke langen tijd ongeoorloofden omgang met de vrouw had gehouden en die algemeen als de moor denaar genoemd wordt en reeds door onze maréchaus sees was aangehouden, overbrengen naar het huis van arrest te Eindhoven. Breda, 27 Jan. Dezen middag had een uur van de stad een treffend ongeluk plaats. Twee zoons van den molenaar van het dorp de Beek, 21 en 23 jaren oudwildenom den weg naar huis te bekorten de rivier de Mark oversteken met het ongelukkige gevolg, dat de boot omsloeg en beide verdronken. Middelburg, 29 Jan. Ter openbare teregtzitting voor burgerlijke zaken van het prov. geregtshof in Zeeland hebben de heeren mrs. H. C. A. Thieme A.Cz., als officier van justitie, en J. van der Lek de Clercq, als subst.-officier van justitie, beide bij de arrond.-regt- bank alhier, gisteren de eeden afgelegd, zooals die voor de leden der regterlijke magt bij art. 29 der wet op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie zijn voorgeschreven. Beide heeren zjjn heden voormiddag ten half twaalf uren in eene plegtige openbare teregtzitting der arrond.- regtbank geïnstalleerd. Bmiinisso30 Jan. Nu wij heden avond het genoegen hadden, onze gemeente, voor het eerst met Petroleum verlicht te zien kunnen wij niet nalaten hier met een enkel woord gewag te maken van het groot aandeeldat ons verdienstelijk lid van den Raad, de heer M. C. van de Stolpedaarin heeft gehad. Het moge als bewijs gelden, dat werkelijk goede en nuttige handelingen hun eigen belooningook zelf medebrengen. Toen in der tijd de Begrooting der gemeente over 1868 aan den Raad werd aangeboden kwam daarop eene post voor tot herstel van een oud uiterst bouw vallig huisje „de wacht"" genaamd, hetwelk de gemeente in eigendom toebehoorde en gebezigd werd tot woon huis voor diegenen die om verschillende redennergens anders teregt konden. Niet dan in de hoogste nood werd het als zoodanig in bezit genomen hoewel het toch nooit aan bewoners ontbrak en zelf meestal daarmede overvoerd was. Het was, wilde men dat ge bouwtje in stand houden of beletten dat er soms erge rampen mede voorvielen, hoogst noodzakelijk, hetzelve te herstellen. Men bragt daarom die post op de Begrooting. Doch de heer van de Stolpe had een ander denkbeeld een denkbeeld dat wij gaarne volmondig toejuichen en zeker ook alle Ingezetenen en dat was: het voorstel om die gelden tot herstelniet toe te staan, maar liever, het geheel ondoelmatige gebouwtje te verkoopen en de daarvan komende gelden met datgenewat nu tot reparatie was uitgetrokken, tot verlichting der gemeente aan te wenden. Want, zeide hij, zijn de bewoners van het gebouw „de wacht" werkelijk armdan behooren zij niet daar, maar in het armhuis te worden opgenomenen een huis van wege de gemeente te herstellen, waarvan het te voorzien isdat nooitzooals tot nu toe bet geval waseenige vergoeding van huishuur kon te wachten zijnwas niet in het belang der gemeente en eene verlichting daarentegenvan groot nut en alge meen belang. En, de Raad was zóó overtuigd van de waarheid dier woorden dat nagenoeg zonder discussiedat voorstel algemeen werd aangenomen. En hiermede betuigen wij den Raad in het algemeen, en den heer van de Stolpe in het bijzonder, gaarne openlijk onzen hartelijken dank en voegen er den wensch bijdat hjj lang moge voortgaan op die wijze allen nuttig te zijn. Het dagelijksch Bestuur mede met de zaak ingenomen, heeft zich dan ook gehaast na bekomen goedkeuring uitvoering hieraan te geven. Dat de gestremde vaart oorzaak van vertraging was, was buiten hare schuld. Ingez Zierikzee31 Jan. Naar wij vernemen is op dehofstede van den heer F. C. Kohier, onder Zonnemaire, de zoo gevreesde longziekte onder het vee uitgebroken. Eene koe is daaraan bezweken, terwjjl de overigen zullen worden afgemaakt. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de Urr.- regtb. alhier Mr. J. M. Isebree Moens, advocaat alhier. Binnen kort zal voor het prov. geregtshof in Zeeland de zaak behandeld worden van den boeren knecht uit Graauwbeschuldigd zijnen medeknecht vermoord te hebben. Door de arrondissements-regtbank alhier zijn op de aanbevelings-lijst voor de vacante betrekking van Griffier bij genoemde regtbank geplaatst, de HH.: 1°. Mr. W. J. L. Spoorsubstituut-griffier bij de arrondissements-regtb. te Eindhoven. 2°. Mr. J. JV. A. Schneiders van Greijjfenswerthkanton-regter te Hulst. 3°. Jhr. M°r. L. van Citterssubstituut-griffier bij de arrondissements-regtbank te Zierikzee. Volgens het Hulsterblad is Donderdag nacht te Hontenissedoor middel van het doorsnijden eener glasruit, uit het kantoor van den gemeente-ontvanger eene som van ƒ40 ontvreemd. Oemeiig-de berig-ten. Te Arnemuiden gaat het als in den Haag: men wil er verder springen als de stok lang is. Zoo heeft men eene verfraaijing aan de kerk willen brengen, waarvan de kosten begroot werden op ƒ25; en, bij slot van rekening, is het honderd gulden meer. Het blijkt dus dat die lui zoo veel verstand hebben van kalk en zand als eene kat van garen spinnen. De knevels worden thans zoo algemeen te Middelburg, dat zelfs de dood gravers die gaan dragen zoowel als de naaldridders. Andries te Ellewoutsdijk is zóó ter neêr geslagen dat hij geen burgemeester n: geworden, maar zich moet behelpen met het baantje van havenmeester, dat hij nog naar den Haag zal gaan naar Vader Heemskerk maar al schrijft hij nu geen meester vóór zijn naam hij schrijft toch meester achter zijn naam. Eene tim mermans-dochter te Middelharnis wordt aangeraden zooveel snaps niet te hebben van anderen, daar men dit van een fatsoenlijk meisje niet zou verwachten; maar die fijne hebben knepen. Eene hoepel-dame te Bmoest toch oppassen, dat zij niet zoo waggelend over straat loopt, want zij zal zoodoende zoo min een molenaar kunnen vangen als een ambachtsman. Eene bakkers-meid te Ovezande moest hare buurjongens van vroeger zoo niet verachten, want zij zal door behoefte de beste wel weder moeten opzoeken; dus: 't Meisje kan maar moeijelijk zwijgen En gebruikt nooit haar verstand; Zij zal nooit een vrijer krijgen Nooit althans in 't Goessche land. In het hof van den plompen toren loopt bij den waterput, eene graauwe katin met een witkopje, waarop jagt zal gemaakt worden, tot in het land kanaan toe. Nu een zot te Baarland geen raad voor zich zelf weet, zoekt hij een schaapherder te bepraten om duiven voor hem te vangen. Een dametje te St.-Maartensdijk moest zich wat beter gedragen als zij te Stavenisse haar vrjjer op gaat zoekenof zjj zal eervol worden ontslagen. Eene vrouw te C. wordt vriendelijk ver zocht hare verschuldigde zeven gulden te komen be talen bij Betje want dat mensch is er om verlegen. Te Sint-Annaland is op de zangschool zoo hard gezon gen, dat er een vink uit de kooi is gevlogen, die nu zal opgezocht worden. Eene weduwe te 'sH. moest zich niet verbeelden dat zy zoo maar kiezen kan dien zjj wil; neen: Jongens! neemt dat meilsch toch niet, Want dan komt eerst uw verdriet. Frans en Jan ontloopen haar Dus Keesjeloopt in geen gevaar. Ingezoiulene Stukken. Maatschappij van N\jyerheid, afVloeling- Zierikzee. Wij vernemen met groote ingenomenheid dat in de laatste gehouden vergadering alhier, besloten is, eene tentoonstelling van nijverheid in onze stad te organi- seeren, waarop allen, inzonderheid alle handwerklieden, in deze stad, zullen uitgenoodigd worden bjjdragen te zamen te brengen, om daardoor bljjken te geven van hunne bekwaamheden, ieder in zijn vak; wij twijfelen er niet aan, of de nijvere ingezeten zullen door het inleveren van nuttige en deugdzaam bewerkte voor werpen willen toonen, dat hunne medeburgers niet tot andere plaatsen of provinciën zich behoeven te wenden, om vele voorwerpen zich aan te schaffen, welke zij hier in deze gemeente onmiddelijk kunnen aankoopen of laten maken. Waarschijnlijk zal de tentoonstelling ge houden worden in den aanstaanden zomer; wij komen op deze zoo nuttige zaak later terug. Oli. aan H. c. Die de waarheid spreektkan geen herberg vinden. Zoo gaat het ook met den ondergeteekenden. De vriend van den Redacteur der Goessche Courant verklaarde in een ingezonden stuk, in het nummer van dat blad van 81 Jan. 11., dat hij mij geen logies kon verleenen. De reden waarom hij partij trok voor Vondel werd verzwegen. Is de inzender een Censor of misschien een der dilettanten die opgetreden zyn in persoon 't Gebeurt meer dat men zich zeiven prijst, doch weet het, goede man! «Eigen lof stinkt." Gij spreekt van mosterd na den maaltijd en vraagt waarom het stuk nu eerst in de Conrant komt. Indien gij op de dagteekening van dat stuk had gelet en opgemerkt hadt dat de Redactie van den Zierikzeeschen Nieuwsbode, daartoe genoopt door plaatsgebrek, bij gelegenheid der verkiezing voor Leden der Tweede Kamer, verpligt is geweest een extra nommer uit te geven, dan zoudt ge U zeiven die vraag hebben kunnen beantwoorden en van geen menschenhater gesproken hebben die uwe savonnades zou vreezen. Goede vriend 1 ik raad n leer eerst begrijpen hetgeen gij leest, alvorens uw oordeel te vellen. Gij spreekt over het hooren luiden der klok, zonder te weten waar de klepel hangt; zou dit spreekwoord misschien ook op uzelven toepasselijk kannen worden geacht «Dilettanten, die als meesters optreden!" Kan een kunst liefhebber geen meester in de kunst zijn, of wist gij misschien de juiste beteekenis van dat woord niet? Kortom, de grootste waarheid, die gij in uw ingezonden stuk zegt, is: Hoor eens! Ik heb er niet veel verstand van"K Over hetgeen verder door u geschreven is, mynheer H.c. 1 wil ik niet meer uitwijdenalleen dit wil ik hier nog bij voegen, datvoor bet geval ik een hevige pik op den heer v. d. B. had gehad, ik my voor mij zeiven zou geschaamd hebben zijne voordragt slecht te noemen. Ik heb u dit alleen mede willen deelen mijnheer H.c. 1 om u te bewijzen dat ik uwe savonnades niet vrees. Die regt door zee gaat, stoort zich aan het schoppen vau een ezel niet. Goes, 31 Jan. 1868. Ch. Burfferl\jko Stand te Zierikzee. GEBOREN: 24 Jan. Een zoon van W. Thiele en C. Ditvorst. Eene dochter van A. W. Dekker en M. S. Friend. 25 dito. Een zoon van J. Bakker en M. Peeterse. Een zoon van J. C. Janse en M. Tabberné. 28 dito. Een zoon van M. Cats en J. Verin eurs. 29 dito. Een zoon van J. Tuinder en E. Heijerick. gehuwd: 29 Jan. M. J. Boot, Weduwn., en W. Dalebout, jd. J. van NieuwenhuizenWeduwnaar, en J. A. van Haren, jd. L. Kardol, jm. en C. C. Blanker, jd. overleden: 26 Jan. C. van Aken, oud 4 dagen, dochter. als levenloos aangegeven: 26 Jan. Eene dochter van J. van Strien en L. den Boer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1