ZIERIKZEESCSIE NIEUWSBODE No. 2489. 2islc Jaarg. Woensdag 29 J 1868. Nieuwstijdingen. Men abonneert zicli: Iu Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amorika bij J. QUINTÜS, te Grand Rapid», Staat Michigan. Abonneineuts-Prüs: VOOK EEIPE UITGAVEN. Voor 3 maanden1.30 Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-York 1,60. 3,90. V crschynt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegclregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voonniddags 10 are. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. De uitslag. De liberale richting heeft vele redenen tot tevreden heid over den uitslag der jongste verkiezing. Intusschen is het niet te ontkennen, dat de herstemmingen nog veel gewicht in de schaal zullen leggenal is de mo- reele kracht reeds aan onze zijde. Op dit oogenblik zijn 82 bekende liberalen gekozen, alsmede de heer van Reenen, die tot de gematigd libe ralen behoort. De conservatieven, dien heer en al wat niet op politiek terrein als bepaald liberaal bekend staat, bij de hunnen tellende, komen slechts tot 81 personen, die het ministerie zullen steunen. Maar die 31 man zijn verdeeld in conservatieven, anti-revolutionairen en con- cilianten, benevens eenige leden, die een liberaal ka binet gewis zouden steunen. Van de liberalen zijn niet herkozen Stieltjesvan Limburg BrouwerMensonidesHeemskerk Bz.Beens en de Lom de Bergdie zich herkiesbaar stelden. Daarentegen verloren de conservatieven 1°. van Rap- pardte Zutphen, waar nu twee liberalen zijn gekozen, 2°. Bichon van IJsselmonde, te Dordrecht, waar de heer de Raadt had bedankt en nu de twee kundige liberalen mr. P. P. van Bosse en P. Blussé tvan Oud-Alblas zijn gekozen; en 3°. ys Jacob te Alkmaar, in wiens plaats de liberaal de Bruijn Kops is gekozen. Die tijding sloot de reeks en bevestigde 't oud-vaderlandsche spreekwoord uit den Spaanschen tijdvan Alkmaar begint de victorie. Ofschoon Heemskerk te Amsterdam niet is herkozen, zal daar een liberaal in zijne plaats zitting nemen, want er moet overgestemd worden tusschen Thorbecke (te Assen reeds gekozen) en van Bosse. Het uitgevallen lid had daar ééne enkele stem minder dan Thorbecke. Zoo Thorbecke nu gekozen wordt, zal hij voor Amsterdam zitting nemen en komt zeker een liberaal voor Assen in zijne plaats. Dit geeft reeds 33 bepaalde tegenstanders. Er moet nu nog worden herstemd voor 12 plaatsen, als een te Almelo, (waar van der Linden nog niet is herkozen en de heer Kal ff, van Limburg Broutver ver vangt) twee te Haarlem (waar van der Hucht en Geert- sema moeten herstemmen met de Bosch Kemper en van Nieropéé*i te Breda, waar de heer Hollingeres Pijpers nog niet is herkozen); één in Roermond, (waar de li beraal Cornelis tegen den conservatief Arnoldts in her stemming komt)een te Alkmaar (waar de ultra-con servatief van Foreest met den liberaal van der Kaaij herstemt); een te Leiden (waar de conservatief Taets van Amerongen met den liberaal de Bruijn Kops her stemt); twee te Delft, waarde oud-leden Wintgensnu minister, en Hoekwater niet in aanmerking wilden ko men en nu twee liberalen tegen twee conservatieven herstemmen; eindelijk twee te Arnhem. De uitkomst te Arnhem is te merkwaardig, om daarbij niet stil te staan. Het Nederlandsche volk heeft den staf gebroken over het pogen van ministers om in de Tweede Kamer als volksvertegenwoordigers op te treden en rechters te zijn over eigene daden. Te Arnhem trad de tot minister van eeredienst benoemde anti-revolu tionaire baron van Lijnden af en naast hem stelde Groen van Prinsterer zich candidaat, tot vervanging van Keu- cheniusdie niet wilde herkozen zijn. Bij de stemming verkregen de liberalen Dullert en baron Sloet van den Beele, oud-gouverneur-generaal van Indie, 45 stemmen meer en moeten in herstemming komen. Zoo is ook aan den minister Heemskerk te Assen de eer te beurt gevallen niet meer dan 142 stemmen te krijgen, terwijl Thorbecke en Gratama meer dan duizend stemmen verwierven. De liberalen kunnen bij de herstemming nog 4 leden verliezen, die nog niet herkozen zijn, maar de conser vatieven kunnen 8 plaatsen verliezen, waaronder twee te Delft, vroeger een conservatief district. Nu moge het verlies van enkele leden en de omstan digheid, dat van der Linden en Geertsema niet dadelijk herkozen zijnons leed doende aaneengesloten libe rale richting staat reeds sterker dan vroeger tegenover de andere fractien. Zelfs hebben de bepaalde tegen standers van het ministerie de meerderheid bij de eerste stemming verkregen en hebben zij in talent gewonnen, want zij tellen thans onder meer ThorbeckeFransen van de PutteGodefroivan Bosse en Blussé weder onder de leden der Kamer. Stieltjes werd te Zwolle vervangen door Gejkeneen anti-revolutionair. Dat spijt ons zeer. Stieltjes is wel geen direct politicus, maar een eerlijk en kundig man, met liberale begrippen. Onder de gekozenen behoort de oud-professor de Bosch Kempereen conciliant en tamelijk liberaal op koloniaal terrein. De moreele kracht is dus aan onze zijde. Maar de herstemmingen zullen beslissen, of ook de numerieke meerderheid ons is. Zoo de kiezers stabiliteit willen en regeeren mogelijk willen maken, moeten zij onze richting versterken, want deze heeft reeds de bepaalde overhand, want er zijn verschillende leden herkozen, als van Reenenvan NaamenHeijdenrijck en meer; terwijl de heer de WilleboisLuyben komt vervangen die geenszins reactionairen zijnevenmin als de heer Kalff Dat de heer van den Heuvel te Eindhoven, door den heer Smitz vervangen werd, is oud lood om oud ijzer. Het aftredend lid werd als ministerieel aanbevolen en het nieuwe lid evenzeer. Mogen de kiezers op 4 Februari wel overwegen, dat het belang des vaderlands eischt vrienden van vrijheid en vooruitgang te kiezen. Reactie is met deze Kamer reeds onmogelijk, al wonnen wij verder geene enkele stem, hetgeen ondenkbaar is. Dat enkelen uitvielen is niet te verwonderen. Waar hout gehakt wordt, val len spaanders. Maar de zege bij de eerste stemming, in talent en stemmental, is ons. Zoo is het ook in Zeeland gegaan. Eere zij de wakkere Zeeuwen. Goes blijft echter eene treurige uitzondering maken en steekt vooral scherp af bij het liberale Zie rikzee. Wij willen den strijd niet hervatten. Maar wij constateeren dat de meerderheid zich niet door mi- nisteriëele kunstenarijen en manoeuvres heeft laten ver leiden. Heeft men toch niet 's Konings naam durven vooropzetten? Heeft men Middelburg niet eerst het behoud van zijn garnizoen geweigerd en onmiddelijk vóór de verkiezing beloofd het woorloopig" daar te laten? Heeft men de afschaffingszaak in Middelburg niet aan staatkundige oogmerken dienstig willen maken? Heeft men niet allerlei coalitien in het leven geroepen, van mannen vóór en tegen de onderwijswet, van con servatieven, anti-revolutionairen en catholieken? Maar genoeg daarover. Zeeland liet zich, op één district na, niet bewegen te buigen voor ministerieele willekeur en brutalen hoogadelijken overmoed. Zierikzee vooral heeft op de schitterendste wijze en met overgroote meerder heid geprotesteerd tegen aanranding van onze vrijheid en mystificatie. Dat district neemt naast Friesland, Groningen, Drenthe, Zutphen, Middelburg, Dordrecht en Rotterdam eene eereplaats in op de kaart des lands. Over het algemeen zijn de kiezers, op enkele dis tricten naeven talrijk opgekomen als in October 1866. De uitspraak is dus die van de natie. De reac tionaire Tijd beweerde, dat sneeuw en slecht weder de kiezers slap zouden doen opkomen. Wel nu, dat is Gods weder en dan moet de partij, die de nederlaag leed, zich te eer onderwerpenwant dan heeft de Voor zienigheid gewild dat zij die ter stembus kwamen beslissen zoudendat Nederland liberaal geregeerd zou worden en dat de leuze zou zijn: leve de vrijheid! Oranje boven! weg met de reactie! Wij mogen het beste hopen van de herstemmingen, nu de aanvankelijke uitslag zoo gunstig is voor onze beginselen. Nog ééne inspanning in enkele districten en ook in getalsterkte zal de nieuwe Kamer van dien aard zijn, dat het ministerie van zelf wel den aftocht zal blazen. Reeds nu is het een nieuw bewijs van ge mis aan constitutioneelen zindat het niet voor de stem der vrijzinnige meerderheid afdeinst. Men leest in de Kölnische Ztg.In den nacht van 3031 December woedde er tusschen Wirbalen en Du- naburgalsook tusschen Wilna en Warschau, een sneeuw-storm, wiens gelijken men tot dusverre niet heeft gezien, en die op den 31sten den geheelen dag voort duurde. Men kon naauwelijks op drie passen afstands voor zich zien. En, ofschoon ook de treinen slechts zeer langzaam voortgingen, en alle maatregelen van voorzigtigheid werden in acht genomen, stiet nogtans in den nacht, bij Kowno, een goederentrein die eenigzins sneller voortging, op eenen anderen, ten gevolge waar van vijf waggons verbrijzeld werden. Gelukkig werd er geen mensch door gekwetst. Ook in den nacht van 1 op 2 January vonden er ontzettende sneeuw-stormen plaats, waardoor de baan tnsschen Duuaburg en de gren zen met eene sneeuwlaag van ruim vijf voeten overdekt werd. zoodat ook da?ir eene botsing ontstond, waarbij gelukkig wederom slechts eenige wagens verbrijzeld werden. Dingsdag namiddag ten 3 ure is onder het luiden van alle klokken der stad Weenen het lijk van keizer Maxirailiaan in de gewelven der Kapuzijner-kerk bijge zet. Langs de straten, waar de stoet passeerde, was het gedrang zoo groot, dat op sommige plaatsen de drie rijen militairen onvoldoende waren om het volk terug te houden. In de kerk wachtten de keizer, de keizerlijke familie en de hooge staatsbeambten het ljjk af. Alle Europegche vorstenhoven hadden zich laten ver tegenwoordigen. In de kerk, die geheel met zwart behangen en bevloerd was en waar alle zit- en bidstoelen met zwart overtrokken waren, werd de lijkkist nederge zet en de lijkdienst en wijding gehouden. De officiant en andere geestelijken gingen daarna vooraan naar de gewelven, gevolgd door de kist, die door de Kapucijners en eenige adelborsten der marine gedragen werddaarop volgden de keizer, de andere broeders van den overlede ne, de minister van het huis des keizers, de vice-admiraal Tegetthoff, en twee der dienstdoende kamerheeren. In het gewelf werd de kist nogmaals gewijd, en na het houden der gebeden werd door den minister van het huis des keizers het ly k plegtigaan de zorg der Kapucij ners overgedragen en hun een der sleutels overhandigd, terwijl de andere in de schatkamer zal bewaard worden. De deelneming onder het volk was ook nu zeer groot. Groucla, 25 Jan. Men verneemt dat het stembureau te Montfoort, eigener authoriteit, tegen alle wettelijke bepalingen in, het bureau ten half vier ure des namiddags, en dus een half uur te vroeg, gesloten heeft, zoodat verscheidene kiezers buiten de gele genheid waren, hunne stem uit te brengen. Naar men zegt, zouden die teleurgestelde kiezers daartegeu proces-verbaal hebbeu opge maakt. Men vraagt zich hier af, of eene dergelijke handelwijze niet van invloed kan zijn geweest op den uitslag der stemming in dit district, te meer als men in aanmerking neemt, dat jhr. de Brauw herkozen is met eene meerderheid van slechts 4 stemmen. Brakel, 27 Jan. De zalmvangst is hier gunstig. Sedert het ijs uit de rivier is verdwenen, zijn door onze tien visschers 27 zalmen gevangen, die eene gemiddelde zwaarte hadden van 11 Ned. ponden. Tegen ƒ2.40 het kilo worden ze afgeleverd. De hier langs de rivier gelegen waarden zijn weder geheel geinundeerd. De passage naar 't veerhuis moet alzoo per vaartuig geschieden. De stand van 't winterkoren mag in deze environs gunstig genoemd worden. Men is hier reeds ijverig bezig om 't aardappelland om te spitten. Goes, 20 Jan. Heden werd alhier feest gevierd. Een waar stedelijk feest werd hier gevierd, want ieder ingezeten, enkele kwaaddenkenden uitgezonderd, hadden tot de bevordering der feestvreugde medegewerkt. Het was de dag waarop onze Hoog Geachte Burgervader den Hr. Mr. M. P. Blaaubeen zijn' 7(Jsten verjaardag beleefde. De man, die sedert vele jaren, als Burgemeester dezer Gemeente, doch nog langer als mede burger, zich de achting en de liefde zijner burgerij had waardig gemaakt. De verjaardag van den man, die steeds den bloei zijner Gemeente zocht te bevorderen en zijne stadgenooten hielp waar hij kon, van den man, die steeds een opregt raads man en waar vriend was van zijne stadgenooten en een voor stander van al wat regt en goed was en tot bevordering vau het algemeen welzijn kon strekken. Ofschoon het weder der voorafgaande dagen eene slechte toekomst te gemoet voerde, verdween de sombere morgen, de storm zweeg en eene heldere zonnestraal spreidde haar glans uite» over de feestgenootendie omstreeks 12 uur zich in behoor lijken optogt op de groote markt voor het stadhuis geschaard hadden. Daar verbeidde men de komst van den Hoogbejaarden, nadat hem reeds omstreeks 11 uur aan zijoe woning eene aubade was gebragt door eenige zangers en leerlingen der openbare lagere scholen. Omstreeks 12 uur kwam deJubelaris door het midden der juichende schare naar het Gemeentehuis, waar hem bij monde van den oudsten Wethouder dc Hr. G. H. Kakebeeke een gelukwensch werd gebragt en namens den Raad een pracht exemplaar der Gemeente-wet werd aangeboden. Vervolgens bood eene commissie uit de burgerij ZEd. een geschenk aan, bestaande uit een zilveren pièce de milieu. Onderbeen luid Hoezee 1 Lang leve Blaaubeen! Lang leve de Burgemeester 1 defileerde de optogt over de groote markt en trok vervolgens door de voor naamste straten der stad. 28 Vereenigingen namen deel aan den optogt en behalve door het muziekgezelschap »de Volhar ding," werd het feest opgeluisterd door een gezelschap koper- instrumeuten uit Middelburg. Des avonds trok de optogt met fakkellicht en Chinische lantaarns andermaal onder luid gejuich dc stad door; terwijl op verscheidene plaatsen Bengaalsch vuur werd ontstoken en verlichte eerebogen, piramiden en verdere illuininatien blijken gaven van de sympathie van de burgerij voor het feest. De optogt bragt vervolgens eene vocale en instrumentale serenade aan den Jubelaris en vervolgde verder haren weg door de voornaamste straten der stad. De Heer Blaaubeen bragt intusschen met zijne familie een bezoek op een door de kaaibewoners geïllumineerd schip, aan het weeshuis en eindelijk aan de Ganzepoortstraat, alwaar ZEd. nogmaals onder Directie van den Hr. Otto Verhagen, met adsistentie van nog een paar Heeren, ten huize van den Hr. Mr. W. G. de Knokke van der Meulen, eene muzikale ver rassing was bereid, door het muziekgezelschap uit Middelburg. Van daar begaf de Ilr. Blaaubeen, daartoe uitgenoodigd door de Vereeniging voor Volksvermaken, zich naar de boven zaal van het koffijhuis de Vrienlschap, op de groote markt, vlak tegenover het stadhuis, om van daar het door die Ver eeniging gegeven vuurwerk te bezigtigen. Dit vuurwerk, vervaardigd door den Hr. J. F. Hendrickx van Antwerpen, was een waar kunstwerkvooral het aHulde Bewijs aan den Burgemeester" en het in brand steken van den stadhuistoren, door een koordlooper, oogenschijnlijk als door den bliksem, met afwisselend zacht en schitterend licht, droeg de algemeene goedkeurig weg. De feestvreugde duurde tot laat in den nacht onder de beste orde voort en algemeen werd de wensch geuit dat de waardige man nog vele jaren onze belangen mogen blyven toevertrouwd. Haamstede, 27 Jan. Heden werd in de duinen nabij deze gemeente, door B. de Vos, het lijk gevonden van G. van Zuijen, die in den nacht van 25 op 26 dezer zich heimelijk derwaarts had begeven, ten einde konijnen te be- magtigen. Waarschijnlijk heeft de ongelukkige, door onkunde en duisternis misleid, zich te ver in eene voorover liggende houding in een door hein gegraven kuil begeven, met dat noodlottig gevolg dat hij door het afschuiven van het zand daaronder werd bedolven, zoodat alleen zijne voeten zigtbaar waren, en hij alzoo jammerlijk den dood vond. De hond, die hem vergezeld had, had hem 'niet verlaten. De ongelukkige was een oppassend en ijverig huisvader, en laat eene hulp behoevende weduwe met twee kinderen na. Ziorikzoo27 Jan. De opening der stembil jetten, ingeleverd bij de verkiezing voor het kiescollegie bij de Hervormde Gemeente alhieris jl. Zaturdag geëindigd. Daaruit is gebleken dat 46 kandidaten der liberale partij zijn verkozen met 21257 stemmen, terwijl op de 48 kandidaten der orthodoxe partij 8822 stemmen waren uitgebragt. Tusschen de heeren J. J. Voerman en J. N. Broodman (door beiden aanbevolen)P. J. van Tilburg den Boer en H. v. d. Valk, Korte St.-Jans- straat, moet nog eene herstemming plaats hebben. Vervolg van den Uilslag der stemmingen voor leden van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal. Alkmaar. Gekozen mr. J. L. de Bruijn Kops Herstemming tusschen de heeren jhr. mr. C. van Foreest en mr. W. van der Kaay. Assen. Gekozen Gratama en Thorbecke. Boxmeer. Gekozen Eerstens. Deventer. Gekozen mr. A. van Delden en mr. G. Dumbar. Dolclium. Gekozen jhr. mr. S. W. H. A. van Beyma thoe Kingma en mr. Ph. van Blom. Gorinchem. Gekozen Begram en Simons. Haarlem. Herstemming tusschen de Heeren Bosch Kemper, van Nierop, Geertsema en van der Hucht. Hoorn. Gekozen Goltstein en Bosch Kemper. Roermond. Gekozen Haffmans. Herstemming tusschen de heeren Cornelis en Arnold. Zuidliorii. Gekozen Reinders. Volgens berigt van kapitein II. L. Hoffman, barkschip Schelde, dd. 15 December a. p., nit Batavia, waren schip en equipage in goeden welstand. De kapitein heeft eene retour lading aangenomen voor rekening der Ned. Haodel-Maatschappij op Amsterdam en bedong voor koffij te laden te Bantam 100; voor suiker te laden te Pekalongan 105 en voor tin 25 per picol. Dezer dagen kocht een koopman te Zwolle eene zwarte kat, om die van haar winter-kostuum te ontdoen. Hij deed het dier in een zak om het te dooden. Toen hij daarmede bezig was, begon het dier jammerlijk te schreeuwen, waarop de huiskat van den koopman kwam toeloopen, dezen in het aangezigt vloog en hem zoodanig in het gelaat en over de handen krabde en beet, dat hij verschrikt de vlugt nam, van welke gelegenheid de gevangene kat gebruik maakte, om uit den zak te kruipen en weg te loopen. De grootmoedige huiskat mogt de zelfvoldoening smaken, dat zij haar natuurzuster van een wissen dood had gered. Men verzekert ons, dat de heer Keuchenius het stellige voor nemen heeft, om naar Indie terug te keeren. Hij wil zich op Java als advokaat gaan vestigen. Naar wij vernemen, zal de heer Cd. Busken Huët binnen kort ons land verlaten en naar Indie vertrekken, om de redactie van den Java-Bode te aanvaarden. Men noemt als zijn opvol ger in de redactie van de Haarlerasche Courant, prof. van Vloten. Zaterdag den 28 Dec. jl. dus 6 dagen nadat men te Goes, in de R. K. Kerk getracht had de offerblokken, ook die van den St. Pieters-penning, te berooven, bragt de pastoor van Kwadendamme een brief naar het hulppostkantoor te Ovezande en overhandigde dien aan de dochter van den bushouder. Deze brief was geadresseerd aan den heer Richters, tc Amsterdam, en bevatte aan bank- en muntpapier de som van 635, zijnde de opbrengst van den St. Pieters-penning in de parochie Kwadendam me. De brief was gefrankeerd, doch niet aangeteekend, en is tot heden toe niet aan het adres bezorgd. Het is der justitie ook nog niet mogen gelukken, iets van den dader van den diefstal te outdekken. Gemciigil© bcrig-tcn. De Nieuwe Goessche Courant ziet weder wolven op den weg waar geen muis is. Zij ziet de Franschen reeds voor de poorten van Goes als in 1795, en er is geen Franschman die er om denkt. Zij vergeet er echter bij te voegen, dat Prins Willem V de oorzaak is geweest, dat de Franschen in Nederland zijn geroepen. Verder dringt zij er op aan, dat het kunstje van 1787 moet herhaald wor den; maar vergeet er bij te voegen, dat de tijden anders zijndat er nu niet gezien zoude worden naar prinsgezind of patriot, of naar conservatief of liberaal, en nog minder naar modern of orthodox. Die het meeste heeft zonde het eerst aan de beurt liggen om dat het geliefde volk van Nederland tot op het been is uitgezogen. Op kies-vergaderingen te Amsterdam is verklaard dat het maar eerst over honderd jaar uit zal komen, wat goeds de Graaf van Zuijlen voor Nederland gedaan heeftmaar die dan leeft, die dan zorgt. Zulke vooruitkijkers hebben wij niet noodig. Aakje en oogje en raamatje te Sirjanslaud hebben zoo veel onwaarheid ge sproken van een ander, dat zeer leelijk staat. Maar het is een oud

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1