No. 2188. 21s,c Jaarg. Zaturdag 25 Ja1868. Uitslag der Verkiezing Nieuwstijdingen. lEek«rliinfr. ZIIIMkZnsilll NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Aineiika bij J. QU1NTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1,30 Franco per post, in Nederland Noovd-Amerika, franco New-York 1,60. 3,90. Yerschynt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlfiu: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Hoofdkiesdlstrict Zierinzee. F. C. VOOR ÉÉN LID DEK Twoede Kamer der Slaten-Geucraal op 2 2 Jandak ij 186 8. De Redactie zegt den Kiezers in liet Hoofdkies- district ZIERIKZEE dank voor hunne kordate houding. De Heer VAN KERKWIJK is met over-groote meerderheid van stemmen herkozen. Er zijn ingeleverd 994 biljetten, van onwaarde en in blanco 15 stemmen, blijft 981 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 491 stemmen. Hiervan verkregen de Heeren: J. J. van KERKWIJK Jhr. Mr. J. G. H. van TETS van GOUDRIAAN Mr. J. E. van den BROEK Mr. J. GROEN van PRINSTERER Jhr. J. L. de JONGE A. de VLIEGER Terwijl de overige stemmen op verschillende personen zijn uitgebragt. 705 stemmen. 222 10 11 8 7 Met het stoomschip Celtdat te Plymouth is aange komen en berigten van de Kaap de Goede Hoop, loo- pencle tot 19 December, heeft aangebragt, zijn vier passagiers medegekomendie deel hebben uitgemaakt van de expeditie, welke gezonden is ter opsporing van dr. Livingstone. Zij verklaren dat hij niet is vermoord. Zij hebben de inboorlingen gezien, die zijn bagaadje gedragen hebben tot 5 dagreizen voorbij de moerassen. Toen hebben zy uit vrees Livingstone verlaten. Het is waarschijnlijk dat deze laatste een anderen weg heeft Londen, 18 Jan. Nabij Wigan is eene steenkolen mijn in brand geraakt; al de arbeiders moesten naar boven gehaald worden, waarna men alle openingen heeft toegestopt. Het ongeluk wordt toegeschreven aan on- voorzigtige behandeling van den vuurhaard in de mijn. Londen, 20 Jan. Het geheele oostelijk gedeelte dezer hoofdstad met een bevolking van omstreeks 600,000 zielen, is op dit oogenblik het tooneel van groote ellende. In gewone tijden is het getal der buitenshuis bedeelden 15,000; thans is het tot 25,000 gestegen. De stilstand in den scheepsbouw ten gevolge van het eindigen van den oorlog in Amerikaheeft duizenden buiten werk gebragt en de kooplieden verarmddie van de thans werkelooze arbeiders bestaan .moesten. Duizende huis gezinnen verkeeren in nood. De bevolking van het Vereenigd Koningrijk be droeg in 1801 slechts 15,902,322 zielen in 1867 was zij tot 30,157,239 gestegen. Eenige dagen geleden werd door den heer Pridham, te Bideford in Devonshire, een feestmaal aan bejaarde armen gegeven. Meer dan twintig der gasten waren boven de 80 jaren oud en velen hunner waren veteranen, die aan den Nijl, bij Trafalgar en Waterloo gestreden hadden. Een hunner John Barry, 93 jaren oud, heeft de meeste veldslagen in het schiereiland bijgewoond en behoorde tot de brigade van Picton. Zijn geestver mogens zijn nog wondersterk. Parys, 19 Jan. Eenige dagen geleden is door den Moniteur du Soir gemeld, dat de Japansche Cristenen, die, als van godsdien stige propaganda verdacht, te Nagasaki gevangen werden ge houden, door tusschcnkomst vau den Franschen consul in Japan weder op vrije voeten waren gesteld. Volgens de berigten van Univers, zijn echter de bedoelde gevangenen wel xaan hunne amilien teruggegeven, maar worden zij steeds dag en nacht door crijgslieden bewaakt." Hun vergrijp had ook niet bestaan in het 'erspreideu der christelijke leer, maar in de weigering om na lunnen overgang tot het christelijk geloof de buddhistische en ïeidensche gebruiken in acht te blijven nemen. Behalve de boven- ermelde personen verkeerdeu sedert Julij te Omura nog honderd ien andere Japansche Christenen, waaronder zich vrouwen en uden van dagen bevonden, in eene harde gevangenschap. Mirabeau zeicle eens, dat Europa zou te gronde gaan door de oorlogsmannen, en hij zeide dit op grond dat er toenmaals 1,500,000 man onder de wapenen w&ren. Wat zou bij wel gezegd hebben, indien hij had kunnen voorzien, dat Frankrijk alleen eenmaal 1,200,000 solda ten zou hebben. Tegenwoordig is het totaal der legers van de Europesche mogendheden, zonder de nationale gardes, de schutterijen, de landweer of de reserves mede te tellen, omstreeks 7,500,000 man. Voor hun onderhoud is, matig berekend, jaarlijks 7 '/5 miliard francs noodig. Als men eens nagaat, dat al die mannen tevens voor handel en industrie verloren zijn en niets kunnen pro duceren, dan is het verlies nog oneindig grooter. In verscheidene groote steden, vooral te Bordeaux, is het aantal noodlijdenden thans veel grooter dan gewoonlijk in dit jaargetijde. Daar men vreestdat de honger de ongelukkigen tot gewelddadigheden zal vervoeren, heeft men te Bordeaux het aantal personen die het raadhuis bewakenverdubbeld. Te Limoges te Rijssel en te Auxerre waren de bureaux van wel dadigheid genoodzaakt buitengewone maatregelen van voorzorg te nemen. Wat Parijs aangaatin weerwil van de buitengewone ondersteuning, aan de bureaux van weldadigheid verstrekt, is het aantal ongelukkigen, wien men geen onderstand kan gevenaanzienlijk. De Avenir National zegt dat hij van een corres pondent in Algerié de liartverscheurendste berigten aangaande het toenemen van den hongersnood in dat land heeft ontvangen. De dooden zijn zoo talrijk zegt de berigtgever dat zij als op den dag na een veldslag bij honderden in kuilen geworpen worden. Aan la France wordt uit Brussel geschrevendat keizerin Charlotte eenige dagen geleden door den koning en de koningin der Belgen met het verlies van haren gemaal bekend was gemaakt. De smart, welke die mededeeling bij de ongelukkige vorstin verwekt had, was zeer hevig geweest, maar had weldra voor eene edele gelatenheid plaats gemaakt. Zwolle, 22 Jan. Door den gepensioneerden kapi tein G. Wbij vonnis van 27 December jl. door de regtbank alhier veroordeeld tot eenzame opsluiting voor 6 maandenwegens het misdrijf van feitelijke aanslag tegen de zedelijkheid bij minderjarige meisjes, is tegen dat vonnis appèl aangeteekendzoodat nu eerlang die der raenscheid onteerende zaak, ter behan deling van het hoogsto regterlijk collegie gebragt zal worden. Kampen, 22 Jan. Een geacht inwoner hier ter stede deelt ons mede, dat hij deze week een aanzien lijke som gelds in rijksdaalders ontvangende bij toeval heeft ontdekt dat een stapel van 19 rijksdaalders met den beeldenaar Willem III even hoog is als een van 20 daarnaast geplaatste met den beeldenaar Willem II, waarvan de rand meer afgesleten is. Wij gelooven het publiek geen ondienst te doen hierop opmerkzaam te maken. Amsterdam, 16 Jan. Gisteren avond omstreeks zes ure is eene 77jarige weduwe, M. Hymans genaamd, wonende in de Zandstraat alhier, door de policie in hare woning zwaar verwond op de grond liggende gevondenen naar het gasthuis overgebragt alwaar zij omstreeks elf ure aan de gevolgen is overleden. Bij het ingesteld onderzoek zijn de volgende feiten aan den dag gekomen: De dader is een jongeling van 18 jaren, van eene achtenswaardige familie te Leiden, en als commensaal bij de verslagene inwonendebe nevens twee kleinzoons en eene dienstmaagd. Nadat gisteren namiddag de beide kleinzoons naar hunne respective kantoren waren vertrokken, werd de dienst maagd door den dader tot bezorging van een pakje uitgezonden. Naar alle waarschijnlijkheid zat de ver slagene alstoen op haren stoel te slapen waarbij zij door den dader werd aangevallendie haar met een soort van kris of klewang (Oost-Indisch wapen) vreese- lijke wonden aan het hoofd en andere deelen van het ligchaam toebragt, waardoor zij op den grond is neder- gestort. Na het plegen der misdaad heeft de dader het huis verlaten en de stad doorgeloopenzooals hij ook nog op het Koningsplein door een zijner bekende is ont moet. Afgemat waarschijnlijk door het loopen en van gewetens-wroeging, vroeg hij aan het hulpbureau van policie op de Torensluis om een glas waterde daar aanwezige agenten van policieop de hevige agitatie van den persoon opmerkzaam geworden zijndevroe gen hem wat hem deerdewaarop hij ontkennend antwoordde en alleen om water vroegte gelijkertijd merkte men eene wonde aan de banden hield hem als toen in bewaring, waarna hij zijne misdaad erkende. Diezelfde bekentenis deed hij ook bij de verdere onder vragingen, doch bleef ten volste verklaren de beweeg redenen nimmer te zullen openbaren zoodat de oorzaak welke tot den moord hebben aanleiding gegeven onbe kend zijn, alleen kan men veronderstellen, dat die uit wrok geschiedt is. Wij zullen nadere bijzonderheden, zoodra die ons bekend zynonze lezers mededeelen. Raveiistoin, 16 Jan. Men verneemt uit Rome dat de sergeant bij de Pauselijke zouaven Jacques Reelick, wiens vader hier woonachtig is, op 19-jarigen leeftijd benoemd is tot ridder van den H. Silvester wegens zijn zeldzamen moed, betoond by het innemen van eene laken-fabriek in de straat Langaretta, waar eene Garibaldistische zamenzwering op het punt stond uit te breken, en van weerszijden woedend werd ge vochten. Het voorval had plaats op 20 Oct 11.met het gevolg, dat de Garibaldisten in hun opzet verhinderd werden om den daaropvolgenden nacht de staatsge vangenis te openenen daarentegen een verlies leden van 17 dooden en 52 krijgsgevangenen. X£a.a.iiisclonlf, 19 Jan. Sedert eenige dagen is hier in de Langstraat wederom veel bedrijvigheid in den handel in paarden en runderen, welke tot hooge prijzen worden opgekocht en onmiddelijk getransporteerdiets dat hier in het algemeen belang der landbouwers nuttig, ja, noodig is. De handel in hooi is ook weêr drukker; binneu een paar dagen, wanneer het weder minder on stuimig is zullen er vescheidene schepen en schuiten met los en geperst hooi geladen, naar Holland vertrek ken, welk hooi vóór eenige dagen aangekocht en scheep gebragt is; de prijs van hetzelve is voor los hooi van 13 tot 15 per 500 Ned. ponden. Ook was de graan- beurs alhier laastleden Donderdag nog al druk bezocht, doch de handel beperkt; ristarwe is verkocht voor 15.60 per mud, en haver voor 9*/4 cent het Ned. pond; de landbouwers waren evenwel voor bovengemelde prij zen niet genegen vlug te verkoopende haver kon men wel bekomen voor 10 cents per Ned. pond. Zieriltzee, 24 Jan. Uit Civita Vecchia wordt berigt, dat zich aldaar onder de Fransche troepen chole- ra-gevallen hebben voorgedaan. Uit een particulier sclirjjven uit Oost-Indië van 't laatst van November, deelt men ons 't volgende mede: „Er zijn hoe langer hoe meer hoofdambtenaren, die naar 't Vaderland terug verlangen, 't Is trouwens bij zoo groote verandering van stelsels niet alles hier be wind te voerende geheele boel raakt op straat. Wist men nu maar, waaraan zich te houden maar welligt krijgen we spoedig al weêr wat anders. Onder Fransen v. d. Putte is veel gesloopt en ondermijnd en men heeft verzuimd er iets voor in de plaats te geven. De meeste liberale bepalingen zijn afgekondigd en de meest illiberale zyn er naast blijven bestaan; het is daarom tegenwoor dig zeer kwaad om het bestuur van een gewest in handen te hebben. En dan die comptabilileitswet! O welk een warboel! men moet maar trachten er zich door te slaan. Een voorbeeldby den directeur der burgely ke openbare werken moeten 1400 onafgedane stukken liggen! En bij de overige directeuren moet het dito dito zijn. Waar het heen moet, is onbegrijpelijk. De over de koloniën, in de Troonrede, is intusschen volstrekt niet onduidelijk, maar integendeel klaar en helder, en als men te 's Hage maar half zooveel weet als wij hier, dan is het verre van te misbillijkendat men maatregelen wil nemen, om weder eens een krachtig bestuur in te voeren en de in Indische zaken zooveel kwaad stichtende inmenging der Tweede Kamer een weinig te verminderen. „Zoodra we in Holland de Indische baten kunnen missen, zou men met veel nog eenigzins vrede kunnen hebben, maar nu mogen we nog niet toegeven aan die zoogenaamde particuliere industriëlen die veelal blijken zeer illiberaal te zijn als op het stuk van zaken komt. Velen hunner willen slechts afschaffing van heeredien sten en van belastingen,opdat het volk geheel voor hen zou kunnen werken tegen een onvoldoend loon. Men kan wel heel veel moois in Nederland vertellen, maar daarmede worden èn Nederland èn Indië niet gebaat.11 Omtrent de ramp in de kolenmyn Neu Iserlohn, bevatten de Duitsche bladen uitvoerige berigten. Sinds menschengeheugeniszegt een van de berigt- geversheeft er in de Duitsche mijnen geen ongeluk plaats gehad van zulk een omvang als in dezo mijn tu8schen Dortmund en Bochum gelegen. Des morgens 5 ure was een ploeg van 100 man in de mijn afgedaald en wachtte het tweede honderdtal om eveneens van het door stoomwerktuigen in beweging gebragte toestel gebruik te maken, toen zich plotseling een zware slag deed hooren. Men begreep terstond welke ramp had plaats gehad en dank zij de uitnemende inrigting tot luchtzuivering, kon men bijna onmiddelljjk in de schacht afdalen. Maar daar vertoonde zich een vreeselijk schouwspel. In één der gangen vond men 52 menschendie juist het werk zouden aanvangen, allen een plotselingen dood gestorven, wier gelaat, zoo als een ooggetuige zegt, nog de uitdrukking droeg der gewaarwording die hen vervulde vóór dat de dood hen trof. In andere deelen der mijn werden nog meer dooden gevonden, in het geheel 87, terwijl 21 zwaar of minder zwaar gekwetsten te voorschijn werden gehaald. Van deze zijn er reeds verscheidene bezweken. Onder de geredden is een jong mensch die door een wonder ge spaard is gebleven, maar de schrik heeft hem zoodanig aangegrepen, dat hij nu nog in een soort van verstands verbijstering verkeert en voortdurend met de armen naar boven schijnt te willen klimmen om zich uit het denkbeeldig gevaar te reddenonder de dooden is een knaap, die voor de eerste maal in de mjjn was afge daald een zieke jongelingwiens ouders hem nog trachtten te huis te houden. Het aantal weduwen en weezen is ontzaggelijk en nog altyd worden er arbeiders vermist. Voegt men hierby dat reeds ten vorigen jare de cholera vele mannen, vaders van gezinnen, te Langendreer, waar velen der mijnarbeiders wonen, heeft weggerukt, dan kan men begrijpen hoe groot in dezen duren tijd de nood daar wezen moet, en hoe dringend bijstand wordt vereischt. Volgens geruchten is er voor weinige dagen een moordaanslag op het leven van den pastoor S. te Breda, gepleegd. De vermoedelijke dader v. D.verwersbaas van beroep moet voortvlugtig zyn. De postkar van Zutphen op Apeldoorndie 's avonds vertrekt en de Hollandsche pakketten ver voert, werd voor een paar dagen, tusschen de herberg „de Kar11 en bovengenoemd dorp, op eene plaats waar de straatweg door eene zeer eenzame streek loopt aangehouden door eene gesluyerde damedie den postiljon Evers vroeg te mogen meerijden. Deze man vond het goeden de dame die een zwaar kistje by zich had, verzocht den postiljon dit te willen aannemen en in den wagen te zettenwaarna zij aanstalten maakte om in te stijgen. Door dit alles was eenige beweging ontstaan en kwamen handen te voorschijn die Evers voor groote manshanden meende te moeten houden. Zonder tijd te verliezen geeft de postiljon der gewaande dame een slag met de zweepzet zijn paard ferm aan en komt te Apeldoornwaar hij van het gebeurde kennis geeft. Dewijl niemand zich later aanmeldde, om het kistje te reclameren, is dit geopend, en men heeft er allerlei pistolen in gevonden. Aan het bovenstaande berigt, aan de Amst. Cour. ontleend, hechten wij niet veel geloof. Wij begrijpen niet wat een booswicht met eene collectie van allerlei pistolen zou uitvoeren; of waren misschien de groote pistolen voor de boerende fraaije pistolen voor de heeren en de fijne pistooltjes voor de damesdie de „booswicht11 zoo al voornemens was te vermoorden? Eergisteren morgen had te Leiden in de Heerensteeg een allerdroevigst ongeval plaats. De wakkere en ijverige huisvrouw van zekeren aldaar wonenden verwpr is van de trappen harer woning gevallen en wer aanstonds levenloos opgenomen. Hetgeen dit voorval bijzonder tragisch en treffend maakt, is, dat de man wiens gedrag treurig bij dat zijner overleden vrouw afsteekt, den vorigen avond, beschonken thuis gekomen, hevig tegen zijne vrouw is uitgevaren en haar in zijn dronkenschap juist het ongelukkig uiteinde heeft toegewenscht, dat zij gisteren morgen heeft gevonden. Als der vermelding waardig deelt men mede, dat op den 16 dezer uit de cellulaire gevangenis te Roermond een persoon ontslagen is, aan welken bij het verlaten van het huis van arrest de som van ƒ110,86 ter hand gesteld werddie hjj gedurende zyne gevangenschap verdiend had. In den nacht van Dingsdag op Woensdag 11. is er ten sterf huize van den landeigenaar R. K. van der Wal gelegen aan den provincialen trekweg nabij de Poffert, onder de gemeente Aduard, diefstal gepleegd met ver breking der door het kantongeregt van Zuid horn gelegde zegels. De dader of daders hebben zich door het breken van een vensterraam toegang verschaft tot de woonkamer der onbewoonde behuizing, de verzegeling van een aldaar aanwezig kabinet verbroken en uit een zich daarin bevindenden blikken trommel een zakje met geld en geldswaarde, ten bedrage van ƒ134, ontvreemd. De justitie doet ijverig onderzoek. Te Zevenhuizen had Zaturdag avond een aller treurigst voorval plaats. De zoon van den landbouwer A. Deelstra en twee zijner dienstboden bragten des avonds een bezoek by den heer J. Reintjes, niet ver van daar wonende, waartoe zy zich in eene schouw of pont begaven. Door de duisternis kon men deze niet goed besturen, waardoor zij zonk en de drie jonge lieden, 21, 20 en 16 jaren oud, jammerlijk omkwamen De heer Fort, een ingenieur bij de marine, heeft een nieuwe beweegkracht uitgevonden. „Zooals bekend iszegt te dien opzigtede heer de Parville in den Constitutionnelis het ammoniak zeer vluchtig. Men behoeft het slechts weinig te verwarmendat het ammoniakgas uit zijn waterigen toestand ontwijkt; aan den anderen kant zuigt het water bij lagere temperatuur spoedig groote hoeveelheden er van op. Hierin ligt een nieuw middel om kracht voort te brengen. Inderdaad vervangt het gas den stoomen wordt nadat het zijn werk heeft gedaan in het water verzameld om van daar andermaal onder den kolf gebragt te worden. De ge wone machines kunnen zeer goed met ammoniak dienst doen. De ketel bevat de ammoniak oplossing. De condensator dient tot den ammoniakverzamelaar. De voedingspomp brengt het water uit den verzamelaar in den ketel. Het ontwijkt niet zoo als men ver moeden zoudoor het werk der stopbus. De ammo niak brengtdaar zij de vettigheden zeepachtig maakt, een zelfstandigheid voort, die vloeibaar genoeg

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1