No. 2485. Woensdag 15 Januarij 1868. 24ste Jaarg. VERKIEZING. Wie moeten het Vaderland uit den nood redden? Nieuwstijdingen. Statie. ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapid., Staat Michigan. Abonnements-Pitvls! voob beide uitgaven. Voor 3 maandenM°- Franco per poet, in Nederland1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondcne Stukken, franco. Aan alle mcde-Kiesgeregtigden in de Hervormde Gemeente te Zierikzee. Op 20 Mei 1867 hebben de Leden van de Hervormde Kerk alhier, b(j meerderheid van stemmen beslist, dat volgens art. 23 van het Algemeen Kerkelijk Reglement, onze predikanten ouderlingen en diakenen voortaan door de Lidmaten zelf zullen gekozen en geroepen worden. Als een hoogst verblijdend gevolg hiervan, zijn thans alle manslidmaten dezer Hervormde Gemeente opge roepen om op aanstaanden Maandag (20 Januarij) 48 Leden uit hun midden af te vaardigen, ten einde met den bestaanden Kerkeraad één Collegia uit te maken, waarvan het de gewigtige taak zijn zal, voor deze gemeente terstond een predikant te beroepen. Zoo is dan eindelijk de toestand geboren, reeds door ouders en voorouders zoo vurig verlangd, waarop wij, ontslagen van alle voogdij, onder Gods genade mogen handelen, tot heil van onze kinderen vooral, aan wie wij zoo gaarne de zuivere leer des Bijbelsals de grootste schat voor hun volgend leven, wenschen zouden na te laten. Laat ons hiernaar trachten, door de spreuk op dien Bijbel uitgedrukt: Eendragt maakt magt thans te ver wezenlijken, en ons, eendragtiglijk, als één eenig man, op Maandag 20 Januarij e.k.tusschen 9 en 2 uur naar de consistorie-kamer der Kleine Kerk begeven en daar ons stembiljet, behoorlijk ingevuld, inleveren. Elk blijft volkomen vrij op welke Lidmaten te willen stemmen, maar kunt gij aan de bij wijze van advertentie, onderteekend door de heeren Jhr. J. L. de JONGE, Mr. P. PAULUS, Mr. J. P. N.jERMERINS enz., de voor gestelde personen uw vertrouwen schenken, vult dan hunne namen op uw stembiljet inzijn er onder de kiesgeregtigden die er (en niet zonder reden) tegen opzien om die 48 namen te schrijven, ook omdat hun welligt het schrijven moegelijk valt, dan biedt de onder- geteekende, geheel uit liefde voor de groote zaak die ons roept, hun allen volgaarne de behulpzame hand, en noodigt ieder, die het verlangt, uit, het stembiljet bij hem te brengen, om het, na kostelooze invulling, terug te halen doch, ik herhaal het, handelt vrij naar uwe eigene overtuiging. zlef.ikzee, P. de LOOZE, 18 Januarij 1868. Hoek Schuithaven. NB. Ten einde alle verwarring te voorkomen, gelieve men achter de in de vorige advertentie en op de gedrukte lijst van kandidaten voorkomende naam van J. LEEUWE Lz. Lammermarkt en achter de naam van JACOB MANNIE Jr., Pieter- seliestraat te plaatsen. In een vorig No. werd aangewezen wie het Vader land in nood hebben gebragt; het is billijk thans ook de vraag te overwegenwie moeten het uit dien nood redden? "Wij zetten al aanstonds voorop, dat wij tot dezelfde slotsom komen en hopen het overtuigend aan te toonen, dat ook hier het oog naar de kiezers wordt gerigt. Misschien zegt iemand: maar dat is voor alles het werk der regering. Toegestemd. Maar wacht gij het van deze regering? Vergeet dan niet, dat zij, blijkens alle hare handelingener uitsluitend op bedacht is om haar belang te dienen, zichzelve te handhaven en dat zij bewijzen te over gaf, dat er van haar geen heil te wachten is. Wij vechten niet voor eene partij, voor een stelselmaar wij wijzen slechts op de lessen door de laatste maanden gegeven. Worden er naar de Staten-Generaal mannen gezonden, die, vrij en onaf hankelijk in zamensteinming met den geest hunner kiezers, de regering op het goede spoor brengen, dan kan er nog veel worden hersteldmaar wordt deze regering in haren toeleg gesteund door vertegenwoor digers die aan haren leiband gaan, dan zal men u onder den schijn van de alleen zaligmakende politiek te volgen, het koord om den hals halen en het is met uwe vrijheid, zelfs met die van spreken, gedaan. De strijd van het oogenblik kan in korte woorden omschreven worden. Het ministerie wil zijne mannen in de Kamer, om de handen vrij te hebbenhet vrij zinnig volk daarentegen wenscht onafhankelijke, kun dige, krachtige kamerleden, die het goede helpen be vorderen, maar ook eiken dwang, alle willekeur, iedere aanranding van onze staatkundige voorregten moedig bestrijden. Wie zal den strijd in de eerste plaats be slissen De kiezers, bij hunne keuze op 22 Januarij. Van hen zal het afhangen of de nood klimt, dan wel of het gevaar afgewend wordt. Tot hen komt dus het ernstig woord: Ziet wel toe wat gij doet, wien gij kiest! Dat woord komt tot allen; wij rigten het meer be paald tot de kiezers in Zeeland. In drie districten heeft men steeds getoond van den ouden Zeeuwschen vrijheidszin niet verbasterd te zijn. Er is geene reden om te duchtendat men daar nu plotseling eenen anderen weg zal kiezen, en dat te minder omdat zij waardig vertegenwoordigd werden. De uitkomst heeft het zegel op hunne keuze gedrukt. Wp willen niet, dat conservatieven en anti-revolu tionairen uit de Kamer worden geweerd. De wrijving van denkbeelden heeft haar nut en iedere partij heeft regt om vertegenwoordigd te worden. Indien men dan maar .degelijke knappe menschen zendtgeen Saay- mannendie slechts den lachlust in en buiten de Kamer opwekken. Naauwelijks kan men denken, dat de kiezers ander maal zich zullen laten beetnemen. Maar't is misschien goed, om nog eens in enkele trekken aan te wijzen waarom de keus van een Saaymans Vader onmogelijk is. Welke kiezers toch zullen hunne stemmen op hem kunnen uitbrengen? Laat ons hunne onderscheidene rigtingen nagaan en zien wat zoodanige keus voor den een en den ander wezen zou. Van liberalen behoeven wij niet te spreken. Al waren ook onder hen afhankelijken of lafhartigen, zij zouden verachtelijk worden in eigen oogenindien zij hem, al ware het maar doorterugblijven, in de hand werkten. D e conservatieven dankunnen zij aan Saaymans hun mandaat toevertrouwen? Maar zij zpn constituti- oneele mannenzij willen dat de grondwet gehandhaafd worde en wat hebben zij dan van Saaymans te wach ten? Deze zet de grondwet eenvoudig op zijde en zou willen 's mans eigen woorden zpn in het Bijblad te lezen dat de koning maar in en over alles be sliste, zoodat er geene begrootingen meer gemaakt of onderzocht werden en de Tweede Kamer alleen be stond, om te bewonderen wat zonder haar reeds was gedaan. Daarenboven, de conservatieven hebben steeds getoonddat zij het uiterste schuwen der anti-revo lutionaire partij, hoe zouden zij dan een radikaal man van die partij hunne stem kunnen geven Zullen de Katholieken ook met Saaymans medegaan? Wij kennen het monsterverbond in 1866 gesloten, maar sedert zijn onze Katholieke medeburgers wpzer ge worden. Zij hebben in de Nieuwe Goessche Courant, het orgaan van Saaymans Vaderkunnen zien, hoe zij week aan week door diens partij worden verguisd en voor afgodendienaars uitgescholden. Zij hebben het leeren inziendat de Saaymannen nu de Roomschen zoekenomeenmaal baashen naar hartelust te kunnen vertrappén en in hetgeen hun het heiligst en dierbaarst is, mishandelen. Nog dezer dagen gaf het op de Roomschen scheldend' blad te kennendat Saaymans Vader alleen aan de zijde stond dier ver achters van het Katholicisme, en dan zouden de Ka tholieken hunne hoogste belangen aan hunnen bittersten vijand, toevertrouwen? Onmogelpk! Wié blijven er dan over die Saaymans gebruiken kunnen? De menschen van de Christelijk-historische rigting, de orthodoxen, de anti-revolutionairen? Maar deze zijn in zoovele kavelingen verdeeld, dat er maar een klein partijtje is, dat juist aan Saaymans aansluit; voor enkelen gaat hij te ver, voor weinigen nog niet ver genoeg; voor sommigen is hij te streng kerkelijk, te confessioneel, en anderen meenen dat hij bij zijne vrome rigting nog veel te wereldsch en te ij del is. Daarom zijn er dieanders van hem niet afkeerig nu in gemoede zeggende mandie reeds zoo rijk aan aardsche goederen ismoest nu maar van zijn pensioen a 1200 rustig genieten; en anderen van zijne partij vertrouwen hem nog niet genoeg, al wordt hij ook in de N. Goessche Ct. naast Piet van Os ver heerlijkt. Voor welke kiezers is dus Saaymans een gewenschte kandidaat? Voor zeer enkelen en dan vragen wij, of de groote meerderheid niet doordrongen zijn moet van de waarheid, dat die enkelen noch den geest der natie uitdrukken, noch 's lands waar belang regt ver staan, zoodat er wel geen sprake zijn kan van in de keuze van Saaymansom welke reden ook, mede te gaan. Wij moeten thans meer dan ooit mannen hebben die durven als het noodig ismaar geen die steeds zooals Saaymans alles goedkeuren en een gek figuur maken. Wij behoeven mannen van talent, geen veel- praterskrachtvolle vertegenwoordigers, geen suffende ouden; heldere koppen die weten te spreken op zijn pas, geen wamelaars die raedespreken over zaken waar van zij geen flaauw begrip hebben; wij behoeven in één woord mannen die niet Saai zpn en gijkiezers gij hebt te zorgen dat het aantal derzulken in de Kamer worde versterkt, ook gp kunt door uwe keus medewerken, om het vaderland te redden uit den nood waarin het door de mannen als Vader werd gebragt. Zeeland weet goede keuzen te doen, getuigen Fokker, van Eek, van Kerkwijk, die zich steeds waardige ver tegenwoordigers toonden en die, wij twijfelen er niet aanook thans weder met groote meerderheid het mandaat ontvangen zullen. Moge Goes dat voorbeeld volgen en de kiezersdie eenmaal eenen de Kanter naar 's Hage zondenthans weder eenen afgevaardigde kiezen, die Zeeland, die het Vaderland tot eere strekt. Jammer genoeg, dat de heer de Kanter voor de kandi datuur bedankte. Maar reeds wordt een waardig op- volger van hem genoemd. Van onderscheidene zijden vernemen wij dat men de stemmen wil uitbrengen op Mr. O. J. PICKÉraadsheer in het provin ciaal geregtshof van Zeeland. Eene naar ons inzien, uitmuntende keuzedie wp nader wenschen aan te bevelen. Door eenige Garibaldiaiien, den 22 Dec. te Mantua aan een gastmaal vereenigd is het volgende telegram naar Caprera afgezonden: »Eenigcn van hen, die te Mentana er het leven afbragten, bieden hunnen aanvoerder bij dezen hunnen harte- lijken groet aan. Moge hij de voltooijing onzer eenheid ver haasten Hij roepe ons slechts. Wij zijn gereed I" Het antwoord van Garibaldi luidde ai» volgt: i>Be aanhouder winti schreef mij onlangs eene dame. Ik hoop, dat de Italianen zich in het a. s. voorjaar dat spreekwoord herinneren zullen."" De berigten uit Italië maken alle melding van den buiten gemeen strengen winter en de groote massa sneeuw, die er valt. Op alle spoorwegen in Opper-Italie naar Florence is het verkeer verbroken. De sneeuw is in zulk eene hoeveelheid gevallen dat de communicatie niet alleen tusschen Bologne en Pistoja, maar ook tusschen Bologne en Piacenza, Bologne en Ferrara heeft opgehouden. Uit Porretto meldt men dat eene sneeuwlawine van 50 el hoogte en 100 el lengte den weg heeft versperd. Onge lukken hebben daarby niet plaats gehad. Ook in Spanje heeft men dit jaar een zeer strengen winter. De wolven komen uit de Sierra Morena naar de omstreken van Cordova. In Villefranca en Katalonie was den 3den en 4den Januarij de koude zoo hevig, dat men de pompen op de openbare pleinen met warm water ontdooijen moest. Vele fabrieken moeten stilstaan, daar het water der watervallen, waardoor zij in bewe ging worden gebragt, bevroren is, iets wat nooit plaats had. De Llobregat nabij Barcelona is zoo hard bevrorendat de arbeiders, die aan eene brug werken, op het ijs konden staan. Het straat-oproer dat in den nacht van 6 op 7 Jan. te Parijs plaats had, was van ernstiger aard dan men aanvankelijk meende. Aanleiding daartoe gaf het eenigzins ruw te werk gaan van een sergeant, die zich aan het hoofd eencr patrouille een weg wilde banen over het plein du Chateau d'Eau, waar zich de menigte vermaakte met glijden en slederijden. Het publiek bestond hier grootendeels uit menschen der geringste klasse en al spoedig hoorde men de gemeene woorden welke deze vaak in den mond hebben. De sergeant nam terstond eenige van die personen in hechtenis. De menigte trok partij voor deze en stelde ze weder in vrijheid. Toen schaarde de sergeant zijne manschappen en nam weder een persoon in hechtenis en nu zou het zeker tot een gevecht zijn gekomen, wanneer niet een hoofdofficier uit de kazerne ware toegeschoten, den gevangene in vrijheid had doen stellen en de troepen naar de kazerne zond. De meuigte was intusschen zeer talrijk geworden en trok, ten getale van 1500 a 2000, naar de kazerne, bombar deerde die met sneeuwballen en steenen en rigtte eenige ver woesting aan. Tegelijk klonk de kreet: »leve de vrijheid! leve de republiek weg met het gouvernement I" En daartusschen door werd de Marseillaise en het in de geschiedenis zoo beruchte caire gezongen. De kommandant der kazernedie van den aanvang af groote gematigdheid aan den dag legdeverloor ook nu zijn kalmte niet; hij liet de dingen rustig gebeuren, en waarschuwde slechts den commissaris van politie in het naastbijgelegen politie-bureau. Deze zond dadelijk 25 sergeants de ville en een vrederegter naar het terrein en maande de menigte aan om zich te verwijderen. Toen zij daaraan geen gehoor gaf, riep hij militairen ter hulp, die met gevelde bajonnet de zamenscholing uiteendreven. Ongeveer 30 personen werden in hechtenis genomen. Wel beschouwd is de zaak zelve van geen gewigt, vooral wat de aanleiding betreft: maar van veel belang is hetals een bewijshoe in Parijs het volk weder tot verzet geneigd is. Goes, 12 Jan. Alhier worden algemeen groote toebe reidselen gemaakt voor Vólks-vermakelijkheden, te houden op Maandag den 209ten e. k.bij gelegenheid van den 70steD ver jaardag van onzen Hoog Geachten Burgervader. Reeds 26 corporatien hebben zich verbonden voor de deelneming aan eenen feestelijken optogt. Men verwacht veel bezoekers van elders. Men zegt dat er op dien dag, tengevolge de tegenwoordige hooge prijzen der voornaamste voedingsmiddelen, tevens eene buitengewone armenbedeeling zal plaats hebben. Wissenkerke 9 Jan. De naar deze gemeente beroepen leeraar Ds. Broekhuijze, predikant te Ommeren heeft dit beroep aangenomen. Zierikzee, 13 Jan. Men schrijft ons uit 's Gravenliage »Van alle zijden gaan de oogen open en gewich tige gebeurtenissen hebben plaats. Het ministerie ontvangt loon naar werk. »De berichten uit de provinciën, die hier komen, zijn bemoedigend voor de liberale richting. »Te Amsterdam zijn de drie aftredende leden van Ileenen, Godefroi en Heemskerk Hz. tot kan didaten gesteld, alsmede Thorbcckc, van Bosse en Stieltjesdie de kandidatuur hebben aangenomen. Ziedaar 'tbewijs geleverd, dat, God zij dank, de liberalen hereenigd zijn. De beide liberale ver- eenigingen hebben zich omtrent de candidaten ver staan. »Te Rotterdam weigeren alle andere liberalen, die, om verdeeldheid te kweeken aanbevolen worden, in aanmerking te komen tegen de aftredende leden. Deze nietige manoeuvre van detegenpartij is dus mislukt. In eene vergadering van 160 leden van de kiesvereeniging Orde stemden op 6 na alle leden op de heeren Fransscn van de PutteBlom en Viruly. «Ook in andere districten bestaat meer eenheid dan vroeger. Er is veel hoop en de kansen nemen met den dag toe, dat bet ministerie, zelfs in Lim burg een antwoord van de Ncderiandsche natie zal ontvangen op bet rapport lot ontbinding der Tweede Kamer, dat verpletterend zal zijn. »Alle welgezinde Nederlanders, van min of meer geprononceerde liberale richtingkeuren de onop houdelijke agitatiedie door deze adelijke heeren verwekt wordt, hoogelijk af. «Sterk sprekend en van buitengewone beteekenis is bel feil, dat de minister van staat, directeur van het kabinet des Konings, Jhr. de Koek, die een der vertrouwdste en vurigste persoonlijke vrienden van Koning Willem III is zijn ontslag heeft ge vraagd en verkregen, omdat hij de ontbinding zoo zeer afkeurt. Wat meer is, Jhr. de Koek heeft de kandidatuur van de liberale kiesvereeniging Neder land in de residentie aangenomen en isals kandidaat van de oppositie, met Jhr. v. d. Wijck, oud-lid van den Raad van Indie, daar geproclameerd. Dit is wel het grootste bewijs, dat hij om politieke redenen zijn ontslag vroeg. Nederland was in den laatsten tijd in den Haag sterk in de minderheid. De atmosfeer wordt daar dagelijks door het Dag blad verpest. Jhr. de Koek doet dus eene bepaalde demonstralie tegen het kabinet en de strijd zal heet zijn. «Men verzekert ook dat de Commissaris des Konings in Overijsselvan Bijlandt, om politieke redenen zijn ontslag heeft gevraagd. Hij wil geene verkiezings-tripotage. «Zoo verwijderen alle vrienden van Oranje en de vrijheid zich van de armzalige coterie, die aan het bestuur is. «Zou Zeeland nu ook geen bewijs geven, meer afdoende dan ooit, dat de fiere Zeeuwen, als altijd, de vrijheid des volks liefhebben? Hier verwacht men dit stellig. Het Dagblad heeft de leugen ver haald, dal te Middelburg tweemalen per week een politiek conservatief blad zou verschijnen en de her kiezing van de waardige liberalen van Eek en Fokker verijdelen. Van Eek is sedert 19 jaren lid der Kamer en een der warmste liberalen, even als Fokkerbeide stonden steeds op de breswaar het de rechten der burgerij en Zeclands belangen geldt. Voorleden jaar met groote meerderheid ge kozen, zouden zij nu vallen!? Middelburgers, waakt vooral tegen knoeierij I «Vader Saaymans is de eenige Zeeuw, die een wanklank vormt. De goede man hoort in de Tweede Kamer niet. De heer Pické, zijn tegenstander, zou Goes op uitnemende wijze vertegenwoordigen. Toen hij voor korten lijd minister van justitie werd maakte hij onmiddelijk eene wet tot afkoopbaar- steiling der tienden gereed. Ware bij niet zoo spoedig afgetredende landbouw zou dien zegen verkregen hebben. «Van Zierikzee spreek ik niet. Men verwacht niets anders dan dat dit district den lieer van Kerk wijk met bijna algemeene stemmen herkiest. De heeren Wintgens en Luyben stellen zich niet kandidaat. De minister van Lynden is de eenige die eene kandidatuur aangenomen heeft. Maar de twee andere heeren ministers zijn zulke vijanden van familic-regeering en nepotisme, dat te Delft de heer van der Kemp, zwager van Wintgens, en te 's Bosch de heer de Willeboiszwager van Luyben, in hunne plaats worden aanbevolen. A bon entendeur, salul

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1