AILMIKZILMIIL ..^UWSBUVIL No. 24-82. Zaturdag 4 Januarij 1868. 24s,e Jaarg', Nieuwstijdingen. JFranferijft. TOT KEWMTMi ex \VAARSC11L\YI\G. Men abonneert ziclu In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Aboniieineiits-Pi'Us: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amcrika, franco New-York - 3,90. Verschyiit: Op Woensdag en Zaturdag. Adverteiitiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zieriki.ee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Ziei-iltzee, 2 Januarij. Men meldt ons per telegraaf uit 's Hage, dat be noemd zijn tot ministers: van Justitie Mr. Wintgens van Roomsclie Eeredienst Luijben en van Hervormde Eeredienst van Lijnden van Sandenburgterwijl de ver kiezingen voor Leden der Tweede Kamer waarschijn lijk zullen plaats hebben op 22 dezer. .Londen, 31 Dec. Volgens een gerucht is er eene zamenapanning ontdekt om den transatlantische» tele graafkabel te vernielen. Groote militaire maatregelen zijn op de kusten ge nomen. Te Dublin en Cork liepen zeer onrustbarende geruchten. Op een adres van een aantal ingezetenen heeft de koningin geantwoord, dat er geene reden tot vrees be stond voor hare persoonlijke veiligheid. Er loopen weder geruchten omtrent plannen der Feniers tot een aanslag op het arsenaal te Woolwich en de gevangenis van Portland. De meeting in Clerkenwell is verhinderd dooi de demonstratiën der burgerij. Maandag morgen drongen 8 gewapende mannen de geweerfabriek binnen van den heer Alphort, te Cork. Zy maakten zich meester van 2000 patronen en 60 re volvers, en verdwenen met hun buit, zonder dat men er in geslaagd is een hunner te arresteren. Uit Massowah is berigt outvangen dat de Euro- pescho gevangenen zijn bevrijd geworden van hunne ketenen en dat er alle kans bestaat op hunne in vrij heidstelling. Op het eiland Wight zijn op den eersten Kersdag in den tuin van Havelock Villa nieuwe aardappelen uit den kouden grond gerooid en aardbeziën geplukt. jpttitssfhlttiifr. Uit Oost-Pruissen ontvangt men hoogst treurige be- rigten omtrent den hongersnood en de ellende die daar heerschen. De grondbezitters zijn verpligt geworden alle arbeiders af te danken met uitzondering van hen, die deel van het gezin uitmaken. Van overheidswege heeft men getracht door het aanleggen van openbare werken eenige verdiensten te bezorgen, maar de felle koude heeft dit werk doen staken. Er worden thans oproepingen gedaan tot het geven van giften ter voor ziening in dezen nood. Ook de prijs der levensmiddelen te Keulen is zoo aanmerkelijk gestegen, dat eenige aanzienlijke burgers zich vereenigd hebben om te overleggen wat gedaan zou kunnen worden tot verzachting van den nood der mingegoeden. Op voorstel van den burgemeester Bachem is besloten: 1°. Gehuwde handwerksbazen, die zonder knecht arbeiden, alsmede gehuwde knechts of fabriek arbeiders en gehuwde daglooners of weduwen van mannen, tot deze klassen behoorende, die, met een bij haar inwonenden zoon, het bedrijf van den man voort zetten, en sedert een jaar of langer te Keulen wonen, te gemoet te komen in hunne behoeften, door hun gedurende de maand Januarij, en, zoo noodig. ge durende de maanden February en Maart, de huis huur, tot een bedrag van drie tb. per maand, voor te schieten, en wel door regtstreeksche betaling aan den verhuurder. 2°. Zijdie meer dan zes th. per maand verwonen, of familien, welke reeds ondersteuning ge nieten van het armbestuur, zijn daarvan uitgesloten. De op de nieuwe wijze ondersteunden verpligten zich het voorgeschoten bedrag terug te betalen bij gedeelten gedurende de maanden April tot September 1868. 3°. Wie zijne schuld niet afdoet, stelt zich bloot aan ge- regtelijke vervolging. 4°. Zij, die het geleende behoor lijk en zonder daartoe in regten gedwongen te zijn terugbetalen, blijven eigenaren van de helft der genoten som, die voor hunne rekening in de spaarkas uitgezet, en hun den lsten December 1868 met de rente ter hand gesteld zal worden. 5°. Er zal een comité van zeventig burgers, meest gegoede handwerksbazen, gevormd wor den, bij welke de alleen-arbeidende handwerkslieden (knechts en daglooners) zich zullen kunnen vervoegen, om deze ondersteuning te erlangen. Bovendien stelt men zich voor, ten einde goedkooper brood te kunnen leveren, door middel van vrij willige rentelooze bijdragen, gedurende zes maanden, eene bakkerij te doen werken, waar alle hulpbehoevenden roggebrood zullen kunnen verkrijgen tegen den prijs dien het aan de onderneming kost. De voorschotten daartoe zouden na verloop vau zes maanden worden terugbetaald. Ook de kamer van koophandel te Keulen heeft, in hare zitting van 19 Dec, het besluit genomen om, met het oog op de buitenge wone duurte, der levensmiddelen en de geringe verdiensten der arbeidende klassewelke als een gevolg worden beschouwd van den stilstand in handel en industrie, aan het ministerie voor te stellen1°. het goedkoop vervoeren van graan, hetwelk den lsten December in de provincie Westfalen een aanvang heeft genomen' ook op de Rijnprovincie toe te passenen 2°. bij de kanselarij van het verbond aan te dringen op het be spoedigd in werking brengen van art. 46 der bonds- constitutie, waarin, in buitengewone omstandigheden, gelijk de tegenwoordige, eene vermindering op den transportprijs van granen wordt toegezegd. De rooverbende, welke dezer dagen voor het hof van assises van het departement der Monden van de Rhone teregt heeft gestaanbestond uit een twaalftal Italianen, die meerendeels uit Italiaansche bagno's en tuchthuizen ontsnapt waren en elkander op Fransch grondgebied ontmoet en zich aldaar vereenigd hadden tot eene bende, „welker doel,11 zoo als de acte van be schuldiging zegt, „diefstal en roof, en welker middel moord was.11 De bandieten maakten sedert het midden van Junij vooral de omstreken van Marseille en van Aix zeer onveilig. Het waren dan ook negen hunner, die eenige maanden geleden den stouten aanval op de dile- gence van Marseille naar Aix deden, waarvan destijds melding is gemaakt. Zij pleegden bovendien een aantal andere rooverijen, inzonderheid aanrandingen van hoe ven, waarbij zij geen enkele maal aarzelden, een roekeloos gebruik hunner vuur- en andere wapenen te maken. „Wat bij de verhooren het publiek het meest verbaasde,11 zoo schrijft de verslaggever van een der Parijsche bladen, „was het geduchte van de middelen en plannen dezer 1*00vers, in verhouding tot de geringheid der vruchten, die zij meestal van liunne wandaden plukten. Voor nietigheden van 50 tot 6 francs, ja, eene enkele maal voor 60 centimes, offerden zij niet slechts het leven hunner slagtoffërs op, maar zetten zij ook dat der geheele bende op het spel.11 Het voorkomen der roovers geduren de de debatten was geenzins ongunstig. Verscheidene hunner zagen er zelfs zoo bezadigd en voegzaam uit, dat men, hen elders ontmoetende, hoegenaamd geen kwaad vermoeden tegen hen zou opgevat hebben. Coda Zabetta, die als het hoofd der bende beschouwd werd, ofschoon hij volstandig tegen deze benaming protesteerde en verzekerde, dat al hare leden //CTon veel te zeggen hadden gehad,11 werd op zijn 23ste jaar reeds tot twintig jaren galeistraf veroordeeld en pleegde, na achtereenvolgens uit het bagno te Genua en uit dat te Cagliaro ontvlugt te zijn, in Italië een moord, die hem een doodvonnis op den hals haalde. Hij zoowel als Quaranta (wiens Italiaansche antecedenten veel gunstiger waren), benevens twee anderen, Nardi en Mulaterie genaamd, zijn, zoo als reeds gemeld is, door het hof van assises ter dood veroordeeld. Drie, die nog geene vonnissen ten hunnen laste hadden en 19, 20 en 27 jaren oud waren, zijn tot twintigjarige, één is tot vijftienjarige, en nog drie andereu (onder wien zich zekere Milano bevindt, een Marseillaansch goudsmid, die tot heeler gediend en de roovers gestadig tot het bedrijven van nieuwe aanslagen aangezet heeft) zijn tot tienjarige galeistraf verwezen geworden. Er bestond gedurende het proces zeer veel beduchtheid te Aix, dat de bende door handlangers zou bevrijd worden. Gri*oiiing;eii, 28 Dec. Sedert eenige dagen waren alhier valsche rijksdaalders in omloop gebragt. De justitie had reeds eenig vermoeden tegen twee personen opgevat, die de stukken zouden hebben uitgegeven. Heden morgen werd door den heer officier van justitie alhier en den eersten commissaris van politie vergezeld door den brigadier-majoor Ren nes en den brigadier Waterman der rijks veld wacht eene huiszoeking gedaan en werden aldaar gevonden een aantal halfvoltooide rijksdaalders en de matrijzen, waarin die waren gegoten. Na herhaalde ontkentenis erkenden de verdachten ein delijk, dat zij de vervaardigers waren en die stukken in omloop hadden gebragt. De heer regter-commissaris intusschen ter plaatse aangekomen heeft bevel tot voor- loopige aanhouding tegen de verdachten gegeven. De beide verdachten waren reparateurs van machines aan den staats-spoorweg te Groningen. Harliiigren, 28 Dec. Naar wij vernemen is het onlangs hier bij de Hervormde benoemde collegie van 40 kiezersop grond der twee daartegen ingeleverde protesten, ontbonden. 2 Jan. Den 3 Dec. des vorigen jaars namen wij uit de Prov. Noord-Brabantsche courant het berigt over, dat te 's Bosch de proef was genomen om een geïmiteerd bankbiljet (Nederlandsche weusch), gelijk er thans in den handel zijn gebragt, te laten wisselen, welke proef zoodanig was geslaagd dat het geld behoor lijk werd ter hand gesteld, en de wisselaar eerst eenigen tijd daarna bemerkre dat hij de dupe was geweest. Dezer dagen heeft zich ook hier gelijksoortig geval voorgedaan. Den 7 December kocht een man, die zich als polderwer ker voordeed, in den schoen- en laarzenwinkel van F. J. Malgo in de 's Gravenstraat een paar schoenen van ƒ3.75. Daar hij geen geld bij zich had vroeg en verkreeg hij, nadat hij vooraf zijn horloge als waarborg had aangebo den, veertien dagen uitstel van betaling. Zestien dagen later, den 23 Dec. kwam hij des avonds zijne schuld afdoen en gaf hij een bankbiljet van ƒ40. Daar Malgo destijds niet bij magte was dit te wisselen, ging zijn vrouw zulks verzoeken bij den nabijwonenden kruidenier I. M. Boone, die zich daartoe bereid verklaarde en haar zestien rijks daalders ter hand stelde, welke zij aan den man gaf, die daarop met twee rijksdaalders betaalde, terwijl hij het overschietende bedrag terugkreeg. Den 28 Dec. moest Boone een wissel voldoen en bood hij het bedoelde bank biljet van 40 in betalinghetgeen echter geweigerd werd aangezien het slechts een gefingeerd bankbiljet (een 40-voudige zegenwensch) was. Boone ging toen naar Malgo, doch deze wist den naam niet van den man die hem het papier in betaling gegeven had. Eergisteren avond kwam die persoon echter andermaal in den winkel van Malgo, ten einde een paar schoenen te koopen. Men wist hem eenigen tijd op te houden en middelerwijl ging genoemde winkelier om de policie, die naar wij vernemen, na een voorloopig verhoor den betrokken persoon voor- loopig in vrijheid heeft gelaten en proces-verbaal heeft opgemaakt. (Midd. Ct.) Zierikzee, 3 Jan. De dienst bij de telegraaf kantoren te Goes, Middelburg en Zierikzee zal van af 1 Jan. 1868, op Zondagen, eerste Kersdag en Hemel vaartsdag worden gehouden des voormiddags van 8 tot 9 ure en des namiddags van 1 tot 3 ure en van 7 tot 9 ure. Gedurende het jaar 1867, zyn te Brouwershaven 422 en te Zierikzee 76 zee-schepen aangekomen. Donderdag is door de arrond.-regtbank te Zwolle de gepensioneerde kapt, W., ter zake van het bevorderen der onzedelijkheid bij minderjarige meisjes, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden en de betaling eener geldboete van ƒ50. Uit Dinther wordt van 27 December gemeld: Toen gisteren zeer onvoorzigtig eenige kinderen zich met schaatsenrijden vermaakten, zakte een knaapje van 10 jaren door liet ijs. Op het hulpgeroep schoot J. van Uitert toe, met ladder en plank gewapend, doch het mogfc hem niet gelukkenden drenkeling te bereiken die in groot gevaar verkeerde. Intusschen komt ook ecu onilftre broeder van het knaapje, die zich zonder te aarzelen op w hrooze ijs waagt, maar er insgelijks tot aan de armen door zakt. Dc «oorl wordt dus hoe langer hoe grooter. Beide redders geven intusschen den moed niet verlorenzij slaan met schier bovenmensche- üjke krachten het ijs stuk en klouteren en zwemmen tot bijna aan den hals door het water. Het was treffend om te hooren dat het knaapje zyn broeder toeriep: '/Kom maar niet hier' het is beter dat ik verdrink dan gij. Eindelijk mogt het gelukken, den drenkeling boven water te krijgen, die echter reeds in bewusteloozen toestand verkeerde. Naar men verneemt, moeten er bijna 170 sollici tanten zijn voor de betrekking van gas-directeur te Schiedam waarvan alleen 17 directeuren van gasfabrieken. Men meldt uit Rome, dat de heer A. Wils, van Rotterdam, van het korps Pauselijke Zouaven, dezer dagen is bevorderd tot officier bij genoemd korps, met den rang van tweeden Luitenant. Te Gent heeft eene afschuwelijke misdaad plaats gehad. Zekere A. van Rysseen sterk maar hoogst gevaarlijk mensch, verkeerde in de meening dat zijne bloedverwanten hem de erfenis zijner onlangs overleden moeder onttrokken hadden. Met drie pistolen en een groot kapmes gewapend, begaf hij zich des avonds bij twee leden zijner, familie wonende in de Apostelstraat, en eischte van hen zijn vermeend moederlijk erfdeel terug. Op de aanhoudende verzekering dat zij hem niets terug te geven hadden, daar zijne moeder niets had nagelaten ontstak hij in woede en loste een pistoolschot op den man, dien hij tevens een doodelijken wond in de borst toebragt, waarna hij op de vrouw losbrandde en haar aan de hand kwetste. Daarmede nog niet tevreden vliegt de moordenaar op zyn slagtoffer aan en brengt haar zulke hevige slagen met de bijl toe, dat de onge lukkige bijna ontzield en badende in haar bloed op den grond bleef liggen. Vervolgens klom de onverlaat, met bloed bevlekt en de moordende bijl in de hand, een achtermuur over en begaf hij zich naar twee andere zijner bloedverwanten, op den St. Pietersberg, alwaar hij het afgrysselijk bloedbad voortzette. Op het hulpgeschreeuw der slagt offërs, schoten eenige buren toe, die, na eene hevige wor steling, den moordenaar knevelden en aan de justitie over leverden. Twee der gewonden verkeeren in levensgevaar. Gemengde berigten. Hoewel de Tweede Kamer nog niet ontbonden is, worden er reeds candidaten in verschillende dagbladen genoemd, die gekozen moeten worden, om mannen te kiezen waarmede kan geregeerd worden volgens de grondwet en het belang des volks. Zoo noemt o. a. de Kamp. Ct. den heer de Laat de Kanter te Goesdie door kaas en brood is weggegoocheld geworden. Een boer in het Thoolsche land zegt: dat de koning het regt wel is toegekend oiq ministers te kiezen naar goedvinden, maar die ministers moeten ook naar den zin zijn van het volk, omdat de boeren den koning betalen, en de koning de boeren niet. Die loontrekkend is, moet doen wat hem wordt opgedragen, zoowel een minister als een schaapherder. Te Rome wordt het volk weer bang gemaakt met spoken en wonderen. De Vesuvius, zegt een koster, werpt vuur uit, dat de schoor steen is van de hel, en waarvoor veel geld noodig is om er uit te blijven. In Rusland is eene nieuwe maagd Maria te voorschijn gekomen, die het volk leert om geen belasting te betalen. Die leerstelling vindt bijval, maar de knoet belet de nakoming. B. te Sluis stelt zooveel vertrouwen in zijne lieve Jaan, dat hij haar een afgedankte maréchaussé tot reisgezel geeft. Sterke slagters Piet heeft eindelijk zyn maat gevonden in een spoorgast, thans is hij voor Arie's knie geweest, doch een volgende keer zal het daar bij niet blijven. Riekusje te G. begint zich te beteren. Den tweeden Kers dag lag hij reeds om acht uur te bed. Wat zou daarvan de reden geweest zijn De lieve dochters van den stroohoeden wasschenden en vermakenden Crispijn te G. amuseerden zich steeds met de modisten te plagen met het praatje: „Als gij zoo voortgaat zult gij spoedig in den Nieuwsbode komen.'1 Wij moeten echter beiden, doch vooral de oudste, waarschuwen, dat zij in 't vervolg niet te hard schreeuwt, want als zij zoo voortgaat met in de kerk op Toon S. te oogen, dan zou het wel eens kunnen gebeuren dat zij er zelfs eens spoedig inkwam. „Neen,11 zeide Crispijn, „ik weet wat my te doen staat „en ontvang geene brieven of ze moeten over den post „komen.11 „Vriendje!11 sprak een ander, „zie zoo hoog niet „naar de lucht, maar wat lager in je grootboek, dit „zal beter voor je zijnTe Heinkenszand zijn reeds twee candidaten gesteld, tegen dat er eene vacature ontstaat in de banken der kerk, maar tot hun leedwezen moeten zij nog een onbepaalden tijd wachten. Een heerschap te St.-Maartensdyk zal er nu eene gravin op na gaan houden om een uitstapje te gaan doen naar Cortgene. „Nu ben ik op het spoor,11 zegt een dwaal geest aldaar, »nu ik een meisje naar mijn smaak heb dat ik met de Kersmis zoo gunstig heb leeren kennen.11 Maar hij is in ongenade gevallen by mama die het hem verboden had; die zegt: Een meisje uit die tobberij, Daar voegt hij toch volstrekt niet by, Want zij is hem veel te rap, En hij is niet al te knap. Een naaldridder te 's H. is zoo verblijd met zijne nieuwe woning, dat hy zingt: Een vrouwtje moet er komen, Zeer hups en net van leên, Dat zeg ik zonder schromen, Dan ben ik regt te vreên; Wil Mientje niet dan Kaatje, Wil Kaatje niet dan Mie, Maar dit is maar geen praatje, Ik neem ze alle drie. Slarktpryzen te Ziei-ikzee. 2 JANUARIJ 1868. Boter, laagste koers ƒ0,575 en hoogste koers ƒ0,65 per 5 ons. Kip-Eyeren, middel koers ƒ1,25 per 25 stuks. Burgerlijke Stand te Zierikzee. geboren: 26 Dec. Eene dochter van F. Brandenburg en M. Maaijs. 27 dito. Eene dochter van M. Speters en M. Stahlhoefer. 28 dito. Eene dochter van J. Boo- gerd en L. Bal. 30 dito. Eene dochter van L. Messel en P. Knoops. 31 dito. Eene dochter van M. S. Polak en G. A. Vroone. 1 Jan. 1868. Eene dochter van J. den Boer en P. de Voogt. g e n u w d 30 Dec. C. Verton, jm. en M. de Waal, jd. overleden- 30 Dec. P. van der Rhijt, o«*d 4 maanden, zoon. als levenloop aangegeven 2 Jan. 1868. Een zoon van P. Jongmans en C. van den Berge. Hoe zeer de concurentie in den waren zin van het woord, dec verbruiker ten goede komt, zoo verafschu- wensw»ardig is deze, wanneer zij door namaking den koopcr zoekt te bedriegen. Niettegenstaande alle wette lijke bescherming werden de Stoll werck'sche Borst-Bonbons in hunne uitwendige verpakking veelzijdig op 'tmisleidenst nagemaakt, ja zelfs de firma van den fabriekant hiertoe misbruikt! Bjj den indus triëlen wedstrijd van alle landen, in Parys, waar alle slechts denkbare huismiddelen alsborst-syropen, pas tilles, pectoriuen, elixirs, extracten etc. etc. vertegen woordigd waren, werd van de zijde der internationale

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1868 | | pagina 1