(Illllk/IISUM Mi l USIMIIII No. 2479. 24s,e Jaarg. Woensdag 24 December 1867. De beslissing. Nieuwstijdingen. IPitnfiStfolftttb. üHUbivlanb. Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V er-scli ij lit: Oy Woensdag en Zaturdag. Advertentie n: 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Tngetondene Stukken, franco. De ministerieele crisis is geëindigd en eene nieuwe crisis begint voor geheel ons Vaderland. Een ministerie, dat niet heengaan wil, blijft lang. De Staats-Courant van 22 en 23 dezer zegt: „Bij kabinetsbrief van den „21 dezer heeft het den Koning behaagd aan den raad „van Ministers, naar aanleiding van diens rapport van „26 November jl. mede te deelen, dat Zijne Majesteit „geene reden heeft gevonden, om Zijn vertrouwen aan „het tegenwoordige kabinet te ontzeggen, en mitsdien „het door de Ministers aangeboden ontslag niet aanneemt.11 Bestond er voor den Koning reden het ontslag niet aan te nemen? Wij eerbiedigen 's Konings beslissingmaar wij be treuren die diep en innig en achten den raad, Hem gegeven om deze Ministers niet te ontslaan, verderfelijk voor Koning en Vaderland. Het onmiddelijke gevolg van het aanblijven van de mannen, die 's Konings oor hebben, zijn de ontbinding der Tweede Kamer, stilstand van zaken, nieuwe strijd en grooter verbittering. Dat de impopulaire graven niet wilden heengaan en dat zij eene gelegenheid zochten om eene nieuwe botsing met de Tweede Kamer te zoeken, is door ons reeds lang aangewezen. Op het laatst der week zal de ontbinding dan ook plaats hébben. Wie met onbevangenheid den toestand overziet, moet het bitter leed doen, dat men den Koning zulken slech ten raad geeft. Opgetreden onder beloften, die in geen opzicht ver vuld werden, maar die door allerlei mystificatien zijn gevolge!, heeft deze regeering immers de verontwaar diging van de volksvertegenwoordiging opgewekt. De Kamer werd ontbonden. Men verplaatste toen den strijd, schreeuwde Oranje boven! enden Koning werd aange raden eene proclamatie uit te vaardigen. Iedereen weet wat in dat stuk. door de Ministers met gekleurde randjes rondgezonden, geschreven stond. Er moest stabiliteit in het bestuur komen en dit kabinet heeft nu zijn der den Minister van koloniëntwee liepen weg. De kiezers zouden uitspraak doen „in welke richting geregeerd moest worden." Zij deden dat op 's Konings roepstem en nu bleek onlangs dat de meerderheid geen vertrou wen stelt in graaf van Zuylenterwijl algemeen de on bekwaamheid van graaf Schimmelpenninck erkend is. Op nieuw poogt men de hoofdzaak door eene bijzaak weg te moffelen. Graaf van Zuylen kwam de onwaar heid vertellen, dat hij Europa gered heeft en Nederland voor een oorlog met Pruissen had bewaard, waarmede het door eene nota van zijn voorganger bedreigd was. Het tegendeel bewees de heer Geertsema door brieven van graaf van Byland, onzen gezant te Berlijn, aan den afgetreden Minister Cremers. Nu moge de heer Cremers al of niet verkeerd hebben gedaan toen hij die brieven als eene particuliere correspondentie beschouwde; dat is eene persoonskwestie; maar graaf van Zuylen kon niet ontkennen, dat zijne verdediging op een bluf en eene onwaarheid rustte. „Al hadden wij die brieven op de straat gevonden of al waren ze ons per post gezon den," sprak de heer Stieltjes„gij, Minister, die zoo spreekt tegen 's lands vertegenwoordigers, verdient geen vertrouwen." Wij begrijpen nu zeer goed, dat graaf van Byland die nog gezant te Berlijn is, tegen de openbaarmaking van zijn brief, zonder zijn verlof, protesteertmaar had hij noodig in liet Dagblad allerlei insinuatien te schrijven tegen eene meerderheiddie graaf van Zuylen geen vertrouwen geeft? Dat is bloot eene hulpdoor den eenen conservatieven graaf aan den anderen zijn chef, verleend. De hoofdzaak is, dat de natie, geraadpleegd over de richting van de meerderheid, eene vertegenwoordiging koos, waarmede graaf van Zuylen en zijne ambtgenoo- ten niet terecht kan, omdat zij loyauteit in het bestuur en liberalisme wil. En wat gebeurt nu? Men brengt ons land op nieuw in rep en roer, omdat de heeren graven geen afstand willen doen van de portefeuille. Men roept de kiezers weder op; men wil mannen gekozen zien, die: ja en amen zullen zeggen. Is dat in het belang van ons Vaderland? Wanneer na verloop van elke twaalf maanden de kiezers moeten beslissen, nu eens over eene kwestie van staatsrecht, dan over eene van buitenlandsche politiek, morgen mis schien over de koloniale kwestie, waartoe staat dan in de Grondwet, dat „de Staten-Generaal het geheele Ne- derlandsche volk vertegenwoordigen?" Dan moet elk kiezer van alle staatkundige kwestien eene studie gaan maken. Dat kan hij niet doen; hij heeft daartoe geen tijd. Daarom kiest hij vertegenwoordigers, aan wie hij een mandaat geeft en die geregeld moeten aftreden om rekenschap te geven, of zij verdienen herkozen te worden. Wordt nu telkens de stembus geopend om over elke vraag te beslissen, dan dry ven de graven ons naar de volksregeering, met wegcijfering van de grondwet tige volksvertegenwoordiging. Is dat de bedoeling? Och neen; men eerbiedigt immers niet de uitspraak van de kiezers. Men wil dat de Tweede Kamer besta uit werktuigen van de regeering. Men ontbindt en ontbindt weder, ondanks de uitspraak van de natie; deze Minis- övo niet. het volk moet buigenzoo wordt het een strijd tusschen de burgerij en een paar graven en heeren, totdat eene Kamer zou gevonden worden die, even als von Bismarck en Napoleon die wisten te fabri- ceeren, alles knikkebollend goedkeurt. Om dat doel te bereiken, is elk middel goed. Men maakt daarom als het ware een partijhoofd van den onschendbaren Koning, aan wien men de verantwoor delijkheid opdraagt van afkeurenswaardige daden. Men miskent de roeping van de constitutionele monarchie, om in overleg te regeeren met de volksvertegenwoordi ging. Hadden alle richtingen Oranje en het koningschap niet lief, men zou op een weg komen om de oude par tijschappen weder in het leven te zien treden, die weleer ons land ten ondergang stortten even als zij in Frank rijk een Karei X en Lodeivijk Philips ten val brachten. Terwijl geheel Europa iu onrust is, zijn er die twee dracht en strijd in ons klein land stoken. Dwaze verblinding! Gelooven de heeren graven, dat de kiezers in 't vrije Nederland geen krachtig protest tegen zulke handelingen zullen aanteekenen Al belooft men in een ontbindings-manifest gouden bergen, de natie weet wat waarheid is en dat deze Ministers na 1 '/2 jaar geene enkele der bij hunne optreding gedane beloften hebben vervuld. De kiezers zullen zich niet weder bij den neus laten hebben. Zij willen niet Pruissisch ge regeerd worden en naar den wil van graaf van Zuylen op kommando, eene zoete Tweede Kamer in 't leven roepen. Zij zullen waardige en onafhankelijke mannen kiezen en herkiezen, als een protest dat zij waarheid en eerlijkheid in de regeering willen; als een protest van liefde voor het constitutioneel koningschap en van gehechtheid aan de Grondwet. De stembus zal leeren, dat de Nederlander, die 80 jaren lang bloed en leven gaf om de vrijheid te veroveren, zijne rechten niet wil laten kortwieken en evenmin voor graaf van Zuylen als voor eenig ander Minister buigt, al neemt hij nog tienmaal arroganter toon aan. Wij wachten met kalmte den uitslag af. Maar wij roepen reeds nu eiken kiezer toehet Vaderland ver wacht van u, dat gij ter gelegener ure uw plicht zult doen. in Loncleii, 18 Dec. De aanslag, die tegen de gevan genis van Milbank is beproefd, bestond in het leggen van een vaatje buskruid in een ongebruikt riool. De; policie heeft echter het plan ontdekt, voor dat eene! ontploffing kon plaats hebben. Ook heeft zij in een schuitje, waarmede het buskruid was aangevoerd, een tweede vaatje gevonden, doch de twee personen, die het bootje bestuurden, ontsnapten. Te Newcastle on Tyne heeft een vreeselijk onge luk plaats gehad. Op last van den magistraat zou men eene hoeveelheid nitro-glycerine, waarvoor geen goede berging door den eigenaar kon aangewezen worden, uit den weg ruimen. Buiten de stad ligt een verlaten steengroeve, waar de grond uitgediept is en gaten en spleten aanbiedt. De sheriff van Newcastle, de heer Mawson, een man die voor zeer bekwaam in chemische zaken doorgaat, vond best de ontplofbare olie in eenige van die gaten te storten, na daarin eerst eene hoeveel heid asch en zand geworpen te hebben. Dit gipg alles naar wensch. Doch nu bespeurde men, dat in eene der kisten of vaten, waarin de olie geborgen was geweest, eene hoeveelheid gekristalliseerde nitro-glycerine was overgebleven. Het is bekend, dat de genoemde stof, hetzij gekristalliseerd, 't zij door koude gestold, nog veel ligter ontploft dan reeds in vloeibaren toestand 't geval is. De heer Mawson liet een der vaten stuk slaan en een gedeelte van de kristallaag afbreken, toen plotseling eene geweldige ontploffing volgde, waardoor vijf der aanwezige personen in de lucht geworpen of letterlijk in stukken geschoten werden. De kuil, waarin zij zich bevonden, was als ware 't de mond van een groot mortier, geladen met 24 pond nitro-glycerine. Van de negen aanwezige personen zijn slechts vier, die op eenige afstand stonden, behouden. De heer Mawson ligt zeer gevaarlijk. Een paar jongens, die uit nieuwsgierigheid meegegaan warenhebben den dood gevonden. Zoo ook een politie-agent. Een huur koetsier, die den sheriff er heen gereden had, had juist aan een der beide aanwezige jpngens gevraagd, om zijn paard voor hem vast te houden, daar hij de zaak wat meer van nabij wilde zien. De weigering van den jongen is het behoud van het leven van den koetsier geweest. Men brengt het voorhanden zijn van die nitro glycerine, die bewaard werd in den kelder van eene herberg te New-Castlein verband met Feniansche plannen. Bewezen is daaromtrent niets, doch het wekt verwondering', dat de eigenaar slechts met een knecht van de herberg over die bewaring onderhandeld en hem gezegd had, dat die vaten vetwaren bevatten. De eige naar der herberg wist van de aanwezigheid der vaten in zijn eigen kelder niets. Vrndag ochtend ten 3 ure zijn vier personen, hoofden der Fenians, opgebragt. De namen van drie zijn bekend, English John Mulvany en Esmonde. Men zegt, dat deze laatste naam eigenlijk dezelfde is als die van Desmond, en dat de gevangene van Clerkenwel en deze gevangene broeders zijn. Het vijfde slagtoffer van den aanslag op Clerkenwell is Donderdag overleden. De koningin heeft haar eigen docter, den heer Jennin, benevens druiven en fijn fruit uit de koninklijke kassen aan de gewonden, door het „buskruidverraad", gezonden. Geldelijke bijdragen worden voor hen in groote hoe veelheid bijeengebragt. Woensdag liep weder het gerucht, dat de gashouder van eene der groote gasfabrieken niet veilig was, daar de Iersche werklieden der fabriek haar wilden doen springen. De directeur der fabriek heeft zijn volk bijeen geroepen, en allen hebben hunne afkeuring over het gebeurde in Clerkenwell te kennen gegeven en aangebo den zich als buitengewone politie-agenten te laten beëedigen. Hun voorbeeld is door de werklieden der andere gasfabrieken gevolgd. De Londensche politie schijnt de hand te hebben ge legd op een man, die allezins in staat is om veel mede te deelen, betreffende de handelingen van de Feniansche broederschap en wel voornamelijk betreffende het bus kruid ^verraad. Zijn naam is James Vaughan en hij zegt dat hij in 1865 den eed als Fenian heeft afgelegd. Weenen, 18 Dec. In het hotel Zum Goldenen Kreuz heeft heden ochtend een aldaar sedert eenige dagen verblijf houdende telegraaf-beambte uit Praag, Nicolaas Zehrer, zijne vrouw en een kind van 2 jaren doodgeschoten, twee kinderen een van 8 jaren en een van 4 maanden zwaar gewond en daarna zich zeiven door twee schoten met een revolver van het leven be roofd. Als oorzaak van deze vreeselijke daad noemt men financieele ongelegenheden. Zehrer was 40 en zijne vrouw 30 jaren oud. De Moniteur meldt, dat van 1 Jannarij a. s. postzegels voor telegrammen zullen ingevoerd worden. Over het algemeen zal van dien dag af de frankering der tele grammen door postzegels verpligtend zijn. Dépêches, op die wijze gefrankeerd, kan men óf in de daarvoor bestemde bussen werpen of, tegen een bewijs van ontvangst, aan het telegraafkantoor afgeven. Telegram men, die in eene vreemde taal zijn geschreven, moeten van eene vertaling in het Fransch voorzien zijn. De prijs der vier soorten van postzegels bedraagt: 25 en 50 centimes, 1 en 2 francs. Dépêche?, die meer dan 10 fr. voor Frankrijk en meer dan 20 fr. voor het buitenland kosten, moeten aan het bureau met geld betaald worden. Onder de fails divers van den Moniteur is opgeno men een berigt uit Antwerpen, waarin gemeld wordt dat aldaar een Italiaan gevangen is genomen, die zich uitgaf voor een scheepskapitein en Italiaansche matrozen huurde, en in wiens woning een geheel arsenaal van dolken, revolvers, orsini-bommen en valsche papieren is gevonden. Naar men beweert, werd in die stad een aan slag op het leven van keizer Napoleon beraamd. Gri-oiiingfen, 19 Dec. Maandag in den laten avond Ihad hier in de politiewacht het volgende verschrikkelijke Ivoorval plaats. Twee personen zaten aldaar in arrest jtoen eensklaps de aanwezige agenten werden verschrikt door het roepen van moord. Onderzoek doende, ont dekten zij, dat een der arrestanten, W. M. eene wonde jn de regterzijde had, welke sterk bloedde, en deze hem net een dolk was toegebragt door zijn mede-arrestant 4. B.beide personen alhier woonachtig. Na genees- undige hulp ingeroepen te hebben heeft men den erwonde naar het hospitaal overgebragt, waar liij in en verloopen nacht is overleden. Tegen den dader is ïgtsingang met bevel tot voorloopige inhechtenisneming erleend. De verslagene was gehuwd en vader van drie (inderen. Men schrijft uit O. Pekela, d.d. 14 December het vólgendeL. 1. donderdag 's avonds omstreeks 8 uur, werd door een hevige windvlaag, juist terwijl de koren molen van den heer J. Zand Smit in vollen gang was, eène der wieken afgeslagen, waarvan de eene helft in een aangrenzenden tuin te regt kwam. De ander helt viel in drie stukken naar beneden, sleepte in haar val niet alleen de geheele zwigstelling, maar ook den genoemden molenaar en zijne beide knechten mede, die juist met krachtsinspanning bezig waren den molen stil te houden, en die, toen men ze in meer of minder bewusteloozen toestand op den grond vond liggen, door spoedig aangewende geneeskundige hulp weder tot zich zei ven kwamen. De drie personen hebben ern stige kneuzingen over het geheele ligchaam bekomen; maar men voedt de hoop, dat zjj, ofschoon langzaam, weder geheel zullen herstellen. Twee landbouwers te Bierum hebben voor eenige dagen verkocht, de een 12 vette ossen, 6 dito koejjen en 4 paarden, voor de belangrjjke som van 5810, en de andere 8 voljarige ossen en één paard, voor 2350 de ossen en koeijen zijn reeds afgeleverd en bestemd naar 's Gravenhage. Bimltel, 23 Dec. Ten gevolge eener ontstane doorbraak in de Waalkade te Zuilichem, zijn de hier langs de rivier gelegene graslanden of zoogenaamde waarden geheel geïnundeerd. De passage naar 't veerhuis alhier moet alzoo per vaartuig geschieden. Ingez. WerkeiMlam 22 Dec. Bestaat er bij eene eerbe wij zing altijd eenigen naijver, deze keer was het hier zoo niet toen men vernam, dat Z. M. de Koning onze geachten predikant, den WelEerw. Heer J. P. Kerkhoff begiftigd had met de medaille voor trouwe hulp en bijstand, verleend bij het heerschen der zoo vreeselyke en zijne offers eischende cholera. Ieder toch in onze gemeente was te zeer overtuigd van de belang stelling welke zijn WelEerw. met raad en daad betoonde, ook aan die eener andere gezindheid, dan dat zij hem dat zoude misgunnen en het is daarom dat allen met genoegen deze onderscheiding, hem te beurt gevallen, vernamen. Ingez Neuzenj 21 Dec. Het aakschip Ons Vergenoegen. schipper E. Stellingsmate huis behoorer le t V aspik met kolen van Rurhort alhier in lossing liggende, is heden in den vroegen morgen, bij de Öost-bxnnensluis, tijdens het kanaal werd afgetapt, op een der onder water zittende palen der afgebroken brug geraakt, waardoor het schip een zoodanig lek bekwam dat het onmiddelijk zonk, terwijl de schipper, met vrouw en twee kinderen, en diens knecht, nog even tijdig uit den slaap ontwaakt, zich met de boot hebben kunnen redden, zonder echter iets noemenswaardig hunner goederen met zich te nemen. Het ware wel wenschelijk, tot geruststelling d r schipperij, dat door den waterstaat maatregelen genomen werden, om, in een zoo druk bevaren kanaal, ue onder water zittende overblijfselen eener oude brug te doen wegruimen, daar bereids al vele schippers het ongerief er van hebben ondervonden, en welligt dit ongeluk door meerdere zal worden achtervolgt, dat echter dan wel met verlies van menschenlevens zoude kunnen gepaard gaan. Goes, 23 Dec. Gisteren avond heeft men gepoogd in de kerk der R. C. alhier, diefstal te plegen. Op het gerucht, dat men in de kerk hoorde, hebben de heeren.. pastoor en kapellaan zich daarheen begevei en he i de heer kapellaan K. met de dienstmeid een c er daders, die inmiddels gevlugt waren door de deur \an de ar- menkamer, achtervolgd. De kapellaan is bij die ele- genheid door dezen nog al hevig verwond, tei .vj' ook de dienstmeid aan het hoofd eene wond heeft bek uen. Heden nacht zjjn de beide vermoedelijke dader g.» res- teerd. "Wissenlcei-lce, 23 Dec. Tot predikaat e Hervormde gemeente alhier is beroepen, Li. Br k- huijzen predikant te Ommeren, welke gistei m bjj de voormiddag- en avonddienst met veel gen >egen en stichting voor de hoorders deze heeft gelei bij ge legenheid, dat hjj de gemeente met een bezoek ver eerde. (Ingez.) Zioi-il*z©e, 23 Dec. Met 1 Januarjj a. s. zM een nieuw reglement op de telegraphie in werking or den gebragt, waarbij de prijs van een berigt vau 20 woorden op 30 cent wordt bepaald. Z. M. heeft benoemd, ter vervanging van de op 31 December a. s. aftredende en niet herkiesbare leden van den geneeskundigen raad in Zeelandde heeren dr. Y. Keyzer, dr. S. Dobbelaer de Wind en J. J. ABaert, apotheker, allen te Middelburg; en tot plaatsvervan gende ledende heeren dr. J. C. de Mante Middelburg, dr. E. J. F. P. J. Vogelvanger te Hulst en S. G. Nauta van der Grijpapotheker te Zierikzee. Z. M. heeft ingetrokken Hds. besluit van 11 Oct. 1867, N°. 78, houdende benoeming van Mr. W. G. de Knokke van der Meulen en Mr. J. A. van Hoek, respec- tivelijk tot officier en subst.-officier van justitie bij de arrond.-regtb. te Middelburgvan Mr. I. Cohen en Mr. J. van der Lek de Clercq, respectivelijk tot tot officier en subst.-officier van justitie bjj de arrond.-regtbank te Goes, en zulks wat de beide eersten betreft op bun verzoek; en benoemd: tot officier van justitie bij de arrond.-regtb. te Middelburg Mr. H. C. A. Thieme A. Cz. thans te Appingedam; tot officier van justitie bij de arr.-regtbank te Appingedam Mr. I Cohen, thans subst. officier van justitie bij de arr.-regtbank te Middelburg en tot subst.-officier bjj de arroud--regtb. te Middelburg Mr. J. van der Lek de Clercq. thans procureur bij de arrond.-regtbank te Zierikzee, uit welke betrekking hij. op zijn verzoek eervol is ontslagen. Ia een kolenmijn nabij Luik heeft het volgende onge luk plaats gehad. Twee mijnwerkers, een vader en zoon lieten zich in de schacht eener mijn nederzakken, toen de laatste uitgleed en over de mand heenviel. De vader schoot hem ter hulp en slaagde er in hem bij den arm te grijpen en hem boven den afgrond hangende te houden, zonder echter kracht *enc?c -c hebben, om den armen jongen naar boven te tre1* -'ij ricf luide om hulp doch werd niet gehoord: hjj voelde dat zjj'- krachten hem snel begaven, en stiet als een laUste poging eer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1