No. 2477. 24s,c Jaarg. Woensdag 18 December 1867. Nieuwstijdingen. Static* COMMANDIET KAS, Verkooping van Afbraak. SCHEEPS-A FBR A AK 40 zware ÏJpenboomen, ZIER1KZËESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zicli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Aboiinements-Prijs: voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V crschynt: Op Woensdag en Zaturdag. Advortentiên: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Londen, 11 Dec. Terwijl de toevloed van landverhui zers uit Europa dit jaar zeer groot is, en er sedert het begin dezes jaars te New-York een grooter aantal landverhuizers is geland dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar, wordt ook een sterke stroom van tegeugestelde rigting opgemerkt. De atoom- booten en zeilschepen, die naar Europa vertrekken, brengen groote scharen Ieren en Duitschers derwaarts terug; immers deze bevinden dat zij in hun geboorteland veel goedkooper kunnen leven dan hii r, en hier te lande is de beschikbare en aangeboden wordende hoeveelheid arbeidende handen veel grooter dan de behoefte, zoodat de nieuw aankomenden moeite hebben, om loon- gevenden arbeid te vinden. Vermindering van het aantal landver huizers uit Europa zal daarvan vermoedelijk hier te lande het gevolg zijn. Aau de Liberté wordt nit Weenen geschreven, dat al daar een berigt uit Rome is ontvangen, volgens hetwelk de gezondsheidstoestand van Pius IX thans zoodanig is dat men zich reeds ernstig bezig houdt met toebereidselen voor de verkiezing van een nieuwen paus, zooda't men waarschijnlijk tc gelijk met den dood van den tegenwoordigen paus de keuze van zijnen opvolger zal vernemen. Deze eventuele gebeurtenis schijnt bijgedragen te hebben om te Parijs den heer Ronher tot eene verandering van standpunt te bewegen, alsook te Rome om Andrea bij de verkiezing van den nieuwen paus uit te sluiten. Het kabinet der Tuilerien vleit zich namelijk een Franschman, een Bonaparte, tot paus te kunnen verheffen, terwijl mgr. Dupanloup er insgelijks openlijk voor uitkomt dat hij zich waardig genoeg acht de opvolger van Pius IX te worden. Ylissin^en, 13 Dec. Heden morgen ten 4 ure is tengevolge van het stormweder op de Elleboog ge strand de Engelsche brik //Ford,gezagv. Robinson, geladen met steenkolen, komende van Sunderland en bestemd naar Ostende. Zoodra de nood der schipbreukelingen hier bekend werd, is de Belgische loodskotter no. 6, schipper J. Jurry, naar de plaats des onheils gestrevend om assistentie te bieden. De kotter kon echter uithoofde van de hevige branding niet digt genoeg de brik naderen om de equipage, die zich reeds in de groote boot begeven had, te helpen. Daar hulp echter dringend noodzakelijk was begaf zich de loods Johannes Asperslagh met twee man van den loodskotter in den sloep en had het geluk ondanks de hooge zeeën met veel inspanning de equipage te bereiken, waarna hij in hunne boot oversprong en de zelfvoldoening had hen veilig uit de branding te redden en met behulp van den loodskotter, behouden te Vlis- singen aan wal te brengen. De brik zal totaal verloren zijn. Bfitli, 10 Dec. Gisteren heeft er een onderzoek plaats gehad van deskundigen nopens den stand en den staat van de gezonken Engelsche stoomboot Sultane; maar met eenige zekerheid is daaromtrent niets kunnen worden gezegdmen heeft evenwel bevonden dat de boot in diep vaarwater gezonken isdat op het wrak bij laag water 13 Ned. ellen water staat, terwijl naast hetzelve 20 en 21 el is gepeild, zoodat er water genoeg is om geene stoornis in de vaart der schepen te veroorzaken, indien de masten mogten worden weggenomenniettemin zal het wrak toch dienen te worden opgeruimd, vermits de op- en afvarende zeeschepen, bij tegenwind, in het lave ren daarvan hinder zouden kunnen ondervinden, omdat menigmaal daarbij door den snellen storm als anderzins van het anker moet worden gebruik gemaakt. Voorloopig zijn er aan de masten tot sein des daags manden gehecht, terwijl des nachts door de zorg en medewerking des controleurs, den heer Tissot van Patot te Bath, op het zelve een licht wordt geplaatst. Naar men verneemt, wil men trachten van de lading zoo veel mogelijk boven te krijgen. Het kantongeregt te Goes is verleden Zaturdag te Bath geweest, om naar het gebeurde ampel onderzoek te doen, waarbij de schepelingen zijn gehoord en daarna van een en ander proces-verbaal is opgemaakt. De sche pelingen zijn heden met de stoomboot Telegraaf naar Holland vertrokken. Brouwersliaven13 Dec. Heden is alhier binnengesleept het Amerik. schoenerschip Rebecca kapt. Shephard van Philadelphia met petroleum naar Rotterdam besterad. Het schip zat tegen den Langendijk aan den grond had roerkluiverboom en fokkemast verloren en 7 voet water in het ruim liet, ligt nu aan de due d 'alven. Men is begonnende lading te lossen. 15 Dec. Op Nieuwe Zand zit een schoener aan den grondvolgens berigt van den Vuurtoren is de naam of natie onbekend. Loodsschokker en loodskotter waren er heden morgen ter assistentie bij. De sleepboot Zuidholland is naar buiten gestoomd. 16 Dec. De schoener, gisteren op Nieuwe Zand gestrandis de Engelsche schoener Hannahkapitein Johnson, van Londen met rijst naar Rotterdam bestemd. De equipage is gisteren opgenomen door schipper van der Klooster, van Burgsluis, en aldaar aangebragt. Het schip is denkelijk wrak. Op de Noorder Haak bij Nieuwe Diep, zit een schip met het onderst naar boven gekeerd. Ziei-ilczee, 17 Dec. Op 30 October jl., is het schip Schelde, kapitein A. L. Hoffman te Anjer gepas seerd, op reis naar Singapore. Uit zeer goede bron vernemen wij, dat per laatst aangekomen mail de gouverneur-generaal Mijer, in antwoord op van hier gezonden vertoogen, heeft te kennen gegeven, dat op Java niet conservatief te regeren is; dat ieder er den liberalen weg op moet en dat zelfs de Heer Hasselman, ware hij in des Heeren Mijer's plaats, aan die noodzakelijkheid niet zou kunnen ont snappen. Al verder berigtte de Heer Mijer met dezelfde mail, dat hij zekere voorschriften, door den Heer Has selman hem gegeven, niet zou uitvoeren, als strijdig met het regeringsreglement. Naar aanleiding daarvan moet de Heer Hasselman verklaard hebben, dat het ontslag van den Heer Mijer, en zoo niet, dat van hem onver' mydelyk is. N. R. Ct. In de Goudsche Courant wordt beweerd dat de heer Schimmelpenninck aan de ontvangers der regis tratie verboden heeft acten te registreren, waarin van de nieuwe spelling gebruik is gemaakt. Wij deelen dit berigt mede, ofschoon het ons bijna ongeloofelijk voor komt, dat de minister van finantien op die wijze par ticulieren zelfs voor hunne spelling de wet zou willen voorschrijven. De Christelijke vereeniging tot hulp aan Neder- landocbe landverhuizers den 4den Dec. 1866 opgerigt te Nieuw-York, heeft gepubliceerd, dat van December 1866 tot Julij 1867 uit Europa zijn aangekomen 5738 Nederlandsche emigranten; van deze zijn door de ver eeniging aan 64 families en 14 personen geld voorge schoten overhandigd of gegeven en minstens 35 personen in betrekkingen geplaatst. De vereeniging had aan ontvangsten 772 dollars tegenover 1165 dollars aan uitgaven, zoodat er een tekort is van 393 dollars, en de deelneming aan de vereeniging van vermogende Nederlanders zou dus hoogst welkom zijn. Voor land verhuizers die verwacht werden was 1018 dollars ont vangen van welke som 733 dollars was uitbetaald geworden aan aangekomen personen. Crein.eiig;clo berigten. Nu de Eerste Kamer gepolst is, zal er zeer waar schijnlijk overgegaan worden tot eene ontbinding dei- Tweede Kamer, in de hoop om 78 jabroers te vinden, die, even als in de dagen van Willem I: „JAf zeggen. Maar men vreest, dat de edele graven hun eigen graf zullen graven; want de natie heeft veel reden om bang te wezen van pluimgraven. De natie is meerderjarig, en weet knollen uit citroenen te onderscheiden, en zal dus hun eigene afgevaardigde kiezen, al kwamen er proclamatiën op gele zijde. Het volk begrijpt, dat de vorsten zijn voor de volken, maar de volken niet voor de vorsten. De vorsten moeten betaald worden door de volken, maar de volken niet door de vorsten. Nog zyn er profeten die voorspellen, dat, wanneer de ver kiezing niet uitvalt, naar den zin van Levi van het Dagblad van 's Gravenhage, er eene Grondwetsherziening zal voorgesteld worden, waarbij de vrije verkiezing zal worden afgeschaft, of de kiezers met het pistool op de borst, naar de stembus zullen worden gevoerd met Rus sische kozakken. Nopens de twisten in de straten van Rome, is het zoo stilof Garibaldi met den paus een wapenstilstand gesloten heeft van minstens 25 jaar, dat Napoleon gaarne zoude zien, want de man is niet voor ruzie. Mexico zit nog in zijne maag, en de paus zoude hem arm maken en keizer te voet. Te D. is de predikant genoodzaakt geweest om de catechisatie te verbieden tusschen licht en donker, omdat de jongskens met de meisjes onder tafel kruipen. Een schoenmakers- zoon zat verleden week met drie meisjes schoenen te passen onder tafel, en die moeten nu van 'tvoorjaar volleerd wezen om in de gemeente te worden opgeno men. Jufvrouw Antje van een Corperaal te Geer- truidenberg, heeft zich zeker vergist en gedacht dat wij nu reeds een Schrikkeljaar hebben. Zij heeft zelf iemand gevraagd om met haar te verkeeren, en het overige zoude zij hem wel leeren, als hij maar voor de rondte zorgt. Een boeren-zoon te Hoek meende den spot te drijven met de dochter van eene zwarte boerin; maar zij zegtdat een ferme poldergast beter is, dan een schrale boeren-kwast. Twee nichtjes in dien omtrek, moesten beter te huis blijven als zij bezoeken verwachten van twee Belgische heeren, anders visschen die menschen achter het net. Eene dame te Phlip- land wordt aangeraden, om zich wat te kortwieken om een bakker te vangen, want hy is bang dat zij mot hem in deze trog zal vliegen om er nooit uit te komen. In Engeland heeft men kruidpapier bereid, dat bestemd is om het gewone buskruid te De aanrandingen op de openbare straat te Londen, begin nen des avonds, nu de winter nadert, menigvuldiger te worden. Men verzekert dat de Keizerin der Fran- schen heeft te kennen gegeven, om het verwachte kind der Keizerin van Oostenrijk ten doop te houden. "V ei*scliei<leiiliocleii. EEN TEVREDEN VROUW. Zie hier een brief van een vrouw in Indiana aan haar man in Kalifornie. Het is een vrolijke brief, die alles van de zonnigste zijde schildert: //Lieve man. Daar gij nu zoo'n geruimen tijd in Kalifornie geweest zijt, zult gij dunkt mij, wel nieuwsgierig zijn te weten, hoe wij het gedurende uw afwezigheid maken. Over het geheel genomen mogen wij ons in een goede gezondheid verheugen. John en Luke hebben nu de kinderpokken gekregen, Amanda Jane ligt aan de typliu6 koorts. Betsy ligt plat te bed aan de mazelen. Samuel heeft gisteren een gevoeligen opstopper van een koe gehad en de kleine Peter heeft zich gister met een bijl drie vingers afgehakt. Op deze kleinigheden na zijn wij allen welvarende en gaat alles naar wensch. Gij behoeft u niet ongerust over mij te maken. Ik had bijna vergeten u te melden dat Sara Mathilda verleden week met een kramer op den loop is gegaan. De arme meid! Zij heeft zoo lang op een buitenkansje gewacht, maar is nu toch eindelijk ge trouwd. Zij had de moeite kunnen besparen van te gaan drossen, want ik ben blij dat ik haar kwijt ben. Zij was een ongemanierde eetster. De koe heeft het in haar kop gekregen om weg te loopen, dat inderdaad een groot geluk is, want de schuur geraakte gister nacht in brand en werd geheel vernield. Ik hoopte dat het huis er ook mee zou gaan, want het is een oude leelijke kast, maar de wind waaide uit een verkeerden hoek zoodat het niet veel geleden heeft. Na hartelijke groete Uw liefhebbende vrouw- Ing;ezomlciie Stukken. EENE VRAAG. //Één gek kan dikwijls meer vragen dan zeven wijzen kunnen beantwoorden," is een oud spreekwoorddat met my ook wel het geval kan zijn, want ik ben maar een smid. Evenwel weet een wijs man mot een gek altijd meer met hun tweeën, als een wijs man alléén. Mijne vraag is danZoude er geene mogelijkheid bestaan om de dorpen in Flakkée met gas te verlichten op eene minkostbare wijze? „Neen!" zal men zeggen, „gas kost te veel geld." In mijne droomen hoor ik dit reeds roepen. Maar, op elk dorp is toch eene meestoof en een korenmolen. Dat die onder één dak kunnen gebragt worden, en met stoom gedreven, zal niemand ontken nen. Maar nu is myne vraag: of daar ook geene gas fabriek by kon ingerigt worden, en met de kolen waar het gas uit is, de stoom-machine gestookt? Dat dit onmogelijk is, is in den tegenwoordigen tijd niet te onderstellen. Maar de domheid heeft nu de vraag gedaan, nu moet de wetenschap onderzoeken, de wijsheid beoordeelen en het geld voltooijen, dat er in Flakkée genoeg is. Flakkée, 14 Dec. 1867. Een Smid. Iets voor onze Huismoeders. Voor eenigen tijd las ik in de Polytechnische Central- holle een voorschrift omtrent het wasschen van wolle goederen, ik onthield dit en geloof dat ik met de me- dedeeling daarvan onze huismoeders geene ondienst zal doen. Voor ongebruikt flanel en ander wollen goed neemt men zeepwater vermengd met Salmiakgeest (Ammonia liquida.) Op 100 kan water gebruikt men 1.5 Ned. pd. zeep en 1 Ned, pd. Salmiakgeest. Daarin wordt het goed koud gewasschen, verkrijgt daardoor eene groote helderheid, veel zachtheid en verliest ook, als het vooraf gezwafeld is, het zwavelig zuur, dat later voor het blaauwen zoo hinderlyk is. Gedragene en met zweet doortrokkene wollen goe deren, worden niet met zeep, maar enkel in sodawater gewasschen. Men lost daartoe gewone gekristaliseerde soda uit den handel (zoogenaamde polkazeep of droog water), die in iederen kruidenierswinkel tot zeer matigen prijs verkrygbaar is, iu water op en giet deze oplossing in het laauwwarme (niet heete) water, waarin men de hemdjes, kousen en andere dergelyke dingen wil was schen. Bij deze behandeling krimpt de wol niethetgeen bij het wasschen met zeep wel geschiedt, want het melk en azijnzuur van het zweet, dat in de wollen stoffen is, ontbindt de zeep van het zeepwater en scheidt het vet af, dat zich aan de woldraden nederslaat, waardoor deze intrekken of krimpen. Men vermijdt by de aan gewezene behandeling ook den zeepreuk, dien de met zeep gewasschen wolle goederen gewoonlijk uit de wascli medebrengenomdat het zeeproet alsdan niet uitge- wasschen is. Getrouwd zonnemaire, 14 December 1867. J. van de LINDE, Jz. en M. van der SLUIJS. Heden ontving ik van mijnen ZoonJ. J. KOOPMAN, woonachtig te Qrandhaven in Noord-Ame rikade treurige tijding, dat zijne Vrouw, LIJNTJE VERMEULEN, op den derden November 11., in den ouderdom van vier en twintig jaren en ruim drie maanden, is overledendiern nalatende eene Dochter, oud zeven maanden. Zwaar treft hem en ons dit on herstelbaar verlies, doch wij hopen te berusten in den wil van Hem, die ongetwijfeld met wijze oogmerken haar spaarde, toen zij, op hare reis daarheen, als door een wonder aan den dood ontkwam, en voorzeker ook nu met wijze bedoelingen, de jeugdige Moeder aan hare liefhebbende betrekkingen heeft ontnomen. Hy, die met al zijne schepselen steeds het beste be oogd, verleene ons de noodige kracht en gelatenheid om deze ramp zonder morren te kunnen dragen. Ouwerkerk, Mede uit naam der Ouders van de 4 December 1867. overledene en van mijne kinderen NEELTJE de JONGE, Jansd'., Heden overleedtot diepe droefheid van my en myne kinderenin den ouderdom van ruim 80 ja ren myn waarde Moeder, JOHANNA CONSTANCE, Wed. J. Waale. Hoewel dankbaar haar tot dien ouderdom te hebben mogen behouden, zal ieder die de overledene van naby gekend heeft, kunnen beseffen wat wij in haar verliezen. Zierikzee, M. WAALE. 14 December 1867. Heden overleedna een kortstondig lijden onzo oudste Dochter CORNELIA, in den ouderdom van 34 jaren en ruim 3 maanden. Diep bedroefd staren wij ons dierbaar kind na; wy verliezen in haar een zorgdragend en tot het laatste oogenblik van haar leven een onderdanig kind. Doch wij hopen in den wil des Heeren te berusten, vertrou wende dat Zijn doen wijsheid en liefde is. Kerkwerve, CORNELIS TUINMAN, den 14 December 1867. P. TUINMAN, geb. Natte. r 1867. J. B. R. De ondergeteekende noodigt uit al de- - genen die iets aan hem -vei.*scliiil<ligr<l zijn of van hem te vorderen hebbendaarvan betaling te doen of hunne vorderingen in te zenden bij den Boekhandelaar S. OCHTMAN, Jz. alhier. Zierikzee 17 December 1867. Mr. J. de FREMERY. ÜE ZIERIKZEESCHE DIRECTEUR M. C. DE CRANEJr. neemt geelden deposito een dag opvraagb. a 2 V2 °/0 8 dagen 3 1 maand 3l/2 De Deurwaarder J. BETHE zal, op Donderdag den 19 December 1867, des namiddags ten één ure, aan de Sleepkaai te Zierikzeein het openbaar verlcoopen: EENE PARTIJ waaronder PalenBalken en 3?lanlton bijzonder geschikt voor Hekdampalen en Heiningen, zoomede eene partij DeurenRamen, 1-Lo- zijiien en eene aanzienlijke party g-elclooiïl Branclhout. 3 maand, opvraagb. 4 6 4 y, De Notaris Mr. J. J. ERMERINS zalten verzoeke van C. van OEYEREN, op Maandag den 23 December 1867, 's morgens ten 10 ure, aan den Steenendijk bij het voormalig tolhuis nabij Zierikzeepubliek presenteren te verkoopen geschikt voor Werkhout, staande in de gemeente Nieu- werkerk, aan den Steenendijk van af het voormalig tol huis tot aan den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1