[Vo. 2476. 24s,e Jaarg. Zaturdag 14 December 1867. Ontbinding of een nieuw Kabinet Nieuwstijdingen. ZIERIkZEËSCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zicli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, In Noord-Ainerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnemcnts-Prijs: voor beide uitgaven. Voor 8 maandenf 1»30. Franco per post, in Nederland- Voor Noord-Amerika, franco New-York - 8,90. Y erschijnt: Op Woensdag en Zaturdag, Advertentién: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken,- franco. blijft de vraag van den dag. De conservatieve pers heeft dit thema op elke mogelijke wijze uitgesponnen. Het ministerie moet zitten blijven want er is geen ander kabinet mogelijk en de Tweede Kamer moet ontbonden wordenwant de partpen wegen elkander bijna op, beweert men. Wij vragen: waarom is geen ander ministerie mo gelijk Het groote argument, dat onze tegenstanders tot dusverre sedert twee jaren hebben aangevoerd, is vervallen. Het heette: Thorbecke en Fransen van de Putte hebben ieder hunne vrienden en de liberale partij Is verdeeld. Er lag waarheid in dat zeggen. Nooit hadden die twee mannen tegenover elkander moeten staan, de oude strijder voor liberale beginselen en de jeug dige hervormer van onze overzeesche bezittingen. Ver deeldheid onder de liberalen maakte de optreding van mannen mogelijkdie door onbekwaamheid en arro- gatie uitmunten en die geene enkele belofte vervullen, maar mystificatie op mystificatie stapelden. Maar de Arnhemsche Courant en de Nieutve Rotter- damsche Courant beiden die de hoofdorganen der li berale richting zijn, hebben ons de heucheljjkp tijding medegedeeld, dat de verdeeldheid onder de liberalen tot de geschiedenis behoort. Geen ander ministerie is mogelijk dan een ministerie ThorbeckeDie kreet wordt nu van alle zijden gehoord. De machtelooze woede, die het reactionaire Haagsche Dagblad bezielt, slaat tot razernij over, want in plaats het betoog, van vele zijden ingebracht, dat Thorbecke alleen in staat is een goed en blijvend kabinet te vormen en dat alle liberalen hem dan zullen steunen, al worden ook al hunne verwachtingen niet verwezen lijkt, wordt niet wederlegd, maar door kolommen vol scheldwoorden op Thorbecke en al wat liberaal is, be antwoord. Hoegeen ander ministerie is mogelijk dan graaf van Zuylengraaf Schimmelpenninck en de heer Heems kerk! Opgetreden, zooals zij verklaarden ,-om ledige zetels in te nemen, hebben zij tweemalen de meerder heid der Tweede Kamer een votum van wantrouwen hooren uitspreken op grond van hunne handelingen, de A/yer-historieomdat zij van den constitutionelen Koning het hoofd eener partij wilden maken, 's lands zaken niet behoorlijk behartigen en hunne voorgangers door eene onwaarheid bij 1s lands vertegenwoordiging in een verkeerd licht steldenalsof dezen ons land bijna in oorlog gewikkeld hadden. Arrogantzoodat hij iedereen kwetsteschaamt graaf van Zuylen zich niet, nadat de meerderheid van een tak van de Staten- Generaal haar wantrouwen tegen hem had uitgesproken, den 10 dezer weder in die zaal te verschijnen. Nooit deed dat een zijner voorgangers. Hij had er niets te doenwant op de kredietwet voor hoofdstuk III was geene aanmerking gemaakt en de Kamer bewaarde beter hare waardigheid, want zij hamerde de wet zonder een woord te spreken af. Alleen von Bismarck geeft dergelijk voorbeeld. Een Nederlandsch minister deed dit niet tot dusverre, geen liberaal of conservatief, hoezeer bijv. de heer van Heemstra ook nog niet was vervangen toen hij in dergelijk geval verkeerde. De reactie schijnt wel de Kamer te willen toeroepen: gij zult binnen de grenzen blijven! maar de heer Trakranen sprak van een „wetboek der welvoegelijkheid" en daarin dient zij nog lessen te nemen. Welk mensch keert terug in eene vergadering, waarvan de meerderheid u toeroept: wij vertrouwen u niet? Eene liberale Kamer werd ten vorigen jare ont bonden, omdat dit ministerie daar mede niet kon re geren. Nu wil men eene Kamer, zamengesteld onder de sterkste pressie op de kiezers, door proclamatie en manifestatiën in den Haag, weder naar huis.zenden, omdat de natie uitspraak heeft gedaan en deze man nen ook met die «gezuiverde" Kamer niet kunnen re- geeren. Moet dat zoo voortgaan; moet men ons land in rep en roer brengen tot dat 38 jaknikkers gevonden zijn, dan deed men beter de bepalingen van de Grond wet omtrent vrije verkiezingen en de rechten der Staten-Generaal te schrappen. Do.t is eenvoudiger, al i*'tietwat meer reactionair. Neen, roepen de conservatieven, eene ontbinding der Kamer is in het algemeen belang; nu zijn er par tijen, die elkander opwegen. Wij antwoordener is eene groote meerderheid tegen uwe vrienden en vóór een liberaal kabinet. Indien er al 38 op 75 leden zijn, die zelfs eene begrooting afstemmen, dan zjjn er ook nog onder de overigen, die met dit regeeringsbeleid ontevreden zijn. Of is Keuchenius ministerieel Heeft niet het conservatieve lid Wintgensditmaal zonder zijne geliefkoosde manie om Fransche auteurs aan te balen bitter geklaagd over stilstand op elk gebied en leven bij den dag? Doet de heer van der Huclit den derden en onbekwaamsten der reactionaire ministers van koloniën Haspelmandie zelfs het verslag over de Indische begrooting niet weet te beantwoorden, met den oorlog aan? Heeft de heer Bots niet in der tyd de motie Keuchenius gesteund Bestreed hij ooit een ministerie Thorbecke of steunde hij dat, even als HeijdenrijcJc Bleef van den Heuvel niet weg en stemde hij eertijds niet met de liberalen Deze laatsten zullen dus in de «gezuiverde" Kamer eene groote meerder heid hebben, zoo Thorbecke uit de beste krachten van onze richting nieuwe mannen zoekt en hij zal die vinden. Waarom zou de ontbinding in het algemeen belang zijn Om nieuwe spanning en bitterder strijd te ver wekken Is de verbittering niet groot genoeg Heeft de Koning de kiezers niet een jaar geleden verzocht te beslissen Moeten de kiezers weder opgeroepen worden Staan wij niet tegen Juni van het volgende jaar volgens de Grondwetweder voor de vernieuwing van de helft der Tweede Kamer Moet de natie jaar op jaar beslissen, nu eens over deze dan over eene andere kwestie, dan is het gedaan met het constitu- tioneele Koningschapwant dan gaan wij met rasse schreden naar de volksregeeringde democratie re geert dan. Gij vreest de ontbinding, roept de reactie. In geen geval. Maar eerst een jaar geleden hebben alle di stricten de proef doorgestaan en de kiezers beslisten in het nadeel van het kabinet. Wat zou men nu bij eene nieuwe ontbinding kunnen winnen Ziedaar ous bezwaar. Maar vreezen neen Duizendmaal moge men de Kamers ontbinden, in Nederland zal men geene meerderheid vinden die zich a la Bismark laat re- geeren. Zij willen eene regeering, die recht door zee gaat. In plaats de ontbinding te vreezen, tarten wij ie reactie. Zoo de Koning aan slechten raad gehoor geeftde strijd zal doen zien dat mannen, die op den burger uit de hoogte nederzien en geene enkele der kwestiên hebben opgelost, waarvoor zij gekomen zijn, hoogst inpopulair zijn Wat is er van de koloniale kwestie geworden? Wat van het onderwijs Er is niets door deze ministers gedaan. Alleen beloften zijn ge geven en niet nagekomen. Grooter afwisseling van personen had daarbij plaats dan onder eenig kabinet terwijl de opvolgers van mr. P. Mijer zich niet met hem, niet met den Raad van Indie kunnen verdragen, zoodat het orgaan van graaf Schimmelpenninck telkens zijne terugroeping eischt, groote schade aan de Indische maatschappij berokkend en alleen millioenen schats aan vestingen en ander oorlogstuig weggewor pen hebben. Wat de Koning zal beslissen, is nog onbekend. Wil het ministerie der graven nogmaals de proef nemen om te kunnen blijven, men zal ons volk gouden bergen beloven. Maar de kiezers hebben het wachtwoord van prof. Buijs nog niet vergeten: Nederlanders! past op uwe neuzen Men wil u bij den neus hebben Wij weten dat deze regeering zegtzoo een onzer aftreedt, doen wij weder niet wat wij beloofden. Wij weten, dat als plech tige beloften herinnerd worden, deze mannen zeggen dat werd in „een onbewaakt oogeublik" geuit. De Eerste Kamer moet eerst de kredietwetten voor de begrooting afdoen vóór dat de beslissing zal vallen. Maar de uitkomst zal doen ziendat de nationale wensch is, nu de liberalen vereenigd zijneen mini sterie Thorbeckeopdat er stabiliteit en kracht bij de regeeringalsmede eene eerlijke liberale toepassing der grondwet en der wetten zij. Delfzijl, 9 Dec. Het zich roekeloos op onsterk ijs te wagen heeft heden alhier weder een menschen- leven gekost. Een jongeling van omstreeks 16 jaren is op het Damsterdiep in de nabijheid der vesting, door het broose ijs gezakt en verdronken. ®S Gravenhage, 10 Dec. Volgens een te Sche- veningen ontvangen telegrafisch berigt uit Gravesand, bet rekkelijk het aldaar door een Scheveningschen visscher binnengebragt schip, hetwelk deze op zee door het volk verlaten gevonden heeft, zou het een groote driemaster zijn, geladen met hout, en zou de waarde der lading, naar men wil, op 100,000 mogen begroot worden. Rotterdam, 10 Dec. De stoombooten Ivanhoe, van Leith naar Amsterdam en Therèse, van Grange mouth naar Rotterdam, op Zondag den lsten dezer vertrokken, zijn zeer waarschijnlijk in de stormen van 2 dezer met man en muis te gronde gegaan, daar er sedert geene tijdingen van geen dier bodems zijn inge komen. Beide stoombooten hadden eene volle lading, voornamelijk bestaande uit gietijzer aan boord en ston den sedert jaren als goede zeeschepen bekend. Bi'jvltel13 Dec. Dat vrouwen in de kraam komen, is zeer natuurlijk en derhalve geene bijzonder heid; maar dat eene 54jarige vrouw bevalt, behoort gewis onder de zeldzaamheden. Dit, laatste heeft dezer dagen te Zuilichem plaats gehad. In de drie hier bestaande eendenkooijen worden tegenwoordig weinig eenden gevangen. De nog gedeeltelijk te veld staande rapen en roode kooien, die hier zeer veel geteeld worden, hebben door de vorst veel geleden. Ingez Middelburg, 9 Dec. Als eene bijzonderheid van hoogen ouderdom vermelden wij, dat alhier een huisgezin bestaat van drie zusters, die gezamenlijk 240 jaren tellen, terwijl hunne zuster en zwager naast hen woonachtig, met hun beiden den ouderdom van 149 jaren hebben bereikt: allen zijn in het bezit van eene volmaakte gezondheid. Miclcleltmi"!?, 11 Dec. In eene openbare zitting der arrondd. "regtbank alhier op heden werd M'\ J. de Premerijnieuw benoemd griffier bij die regt'»ank plegtig a! i zoodanig geïnotalleerd. <!xoes, 11 Dec. Een vijftienjarig jongeling d. B loopjongen bij den Heer D. alhier, werd Zaturdag namiddag 11. door zijn1 patroon naar een kassierskan toor gezonden om een bedrag van ƒ125.te betalen. De jongeling, verblind door geldzucht, schijnt een vlag en stout besluit genomen te hebben. In plaats van naar den kassier, begeeft hij zich naar een' huurkoetsier, alwaar hij onder het voorwendsel dat hij zijn oom te Antwerpen, die eensklaps ernstig ongesteld was geworden, spoedig moest'gaan bezoeken, een rijtuig nam om zich naar Yersekendam te laten brengen. Op de vraag van den koetsiers-knecht, waarom zijn vader dan niet ging, moet hij geantwoord hebben „Ja, als ik je dat zei, dan kon ik je alles wel vertellen." Toen hij te Yersekendam in het schuitje stapte om overgezet te worden, droeg hij den koetsier op, het compliment van hem aan zijne ouders te doen, dat deze dan ook volbragt heeft en waarna men eerst tot de ontdekking van den diefstal schijnt gekomen te zjjn. De politie heeft dadelijk een ijverig onderzoek inge steld. Hij moet te Scherpenisse overnacht hebben en aldaar het bankbillet van ƒ100.— hebben laten wisselen. Zondag morgen is hij per eerste spoor van Bergen-op-Zoom naar Antwerpen vertrokken. Men zegt dat hij thans te Brussel gearresteerd is. Als een bewijs van groote accuratesse aan onze telegraaf bureaux kan dienen, dat een telegram den 9den 11. des namiddags ten 7 .ure te Deventer aange boden, eerst den lOden des namiddags ten 4'/2 ure te Goes werd bezorgd; terwijl een brief van Deventer per nachtpost verzonden, reeds des namiddags ten 3'/2 ure te Goes besteld wordt. Ouwerkerk, 11 Dec. Naar wij vernemen heeft de Heer B. BakkerCandidaat tot de Heilige dienst bij het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland, het beroep naar deze gemeente bereidvaardig aangenomen. Zierikzee12 Dec. Z. M. heeft o. a. herbe noemd tot burgemeesters der gemeenten Brouwershaven J, M. Locker de BruijneDreischor, J. Moolenburg Jz.; en Duivendijke, L. Viergever. Gemenjfde berijjten. „Na stilte, komt storm," dat heeft men al zoo lang gezien, zoowel in de Noordzee als in den Haag, dat het niemand kan bevreemden dat er na stilte storm komt. In den Haag is het thans zóó stil, dat er wel een kle n koeltje te wachten is, ah de Eerste Kamer de crediet- wetten heeft aangenomendat zeker met algemeene stemmen in een paar dagen zal gedaan worden. De voorstanders om dit ministerie te behouden, zijn zeker vergeten welke zalvende middelen er in de maak zijn, om het Nederlandsche volk gelukkig te makenvooreerst zal ieder soldaat moeten worden die geen geld heeft, terwijl de plaatsvervangers niet minder zullen gekocht kunnen worden, dan 10 vette Ossen kosten, omdat een plaatsvervanger niet ouder mag zijn dan 25 jaaren het getal, dienstpligtigen zal vergroot worden. Ook zegt men dat de Scherpschutters maar alléén worden opgerigt, om de binnenlandsche politie te versterken. Men zoude dus zoo ongemerkt komen tot de dagen van 1787, toen er ook twee soorten van schutterijen waren. //Nog geen moed verloren," zegt Maria te Ouwerkerk, „al is hij vertrokken naar Pernis, ik zal hem wcl in de fuik krijgen zonder pillen of poeder van sympathie." Twee jonge heertjes te Dinteloord zijn zoo verblijd met hun nieuwe jas, dat zij gaan denken lid van den Raad te zullen wo rdeneven als of het verstand in hun zak zit; maar: Zoo veel gekkenzoo veel pronkers Zoo veel heerenzoo veel jonkers Zoo veel honingzoo veel gal Zoo is 'thier en overal. De rijmzieke meubelmaker te G. wordt gewaar schuwd in het vervolg niet weder zooveel hansworsten- sprongen in een koffijhuis te maken, zooals hij op St.-Nicolaas-avond gedaan heeft, daar het hem anders eens mogt overkomen als de photographist, die zijn1 ouden krijgsmakker uit de krim, thans logementhouder, ging bezoeken en hem tevens herinnerde dat hij nog tien stuivers, in oude vriendschap geleend, van hem kreeg; doch in plaats van vijftig cent, eene ontmoe ting met de straatsteenen tot belooning ontving. Een gedropen hidponderwijzerskantoorklerkje te G. wordt gewaarschuwd niet weder zulke zotte praatjes tegen de rederijkers te maken of malle brieven aan hen in te dienendaar hij anders zal worden gesjeesd. „Het is beter iemand te kennen dan te leeren kennen," zegt men te Oudenhoorn; en nu vraagt en, of er geen mannen gevonden kunnen worden voor een baantje dat nu gegeven is aan een jong mensch zonder ondervinding? Benoodigd te H.een onderstuurman op een scbin, die met de stuurmanskunst niet bekend behoeft ie als bij op de binnenvaart maar bekend is. Aldaar verkoopt eene ex-schippersvrouw, koolsop in plaats kool Een beroemd heerschap te Dordt, wordt- a is in de gelegenheid gesteld om varkens-kluifjes op te koopen te Rotterdam, om buiten den grooten trog og een k-nifje te verdienen. Een onnoozel baasje te Bommel durft het maar niet wagen om een mvhje te vragen tot vrouw, want dat laat hij een andc do.-n en in Flakkee moet men op de planken durv°n komen op eigen klompen. Dus denkt maar in 't vervolg: Geen bode is er ooit zoo goed Als die het baasje zelf doet. Er bestaat wel geen beter voedsel zoo. wel voor den gezonden als voor den herstellenden als zuivere onver valst!^ Chocolade; immers em kop goede C' occlade overtreft verreweg de heste Bouillon in gehalte van werkelijke voedingsstof. Aan billijke prijzen ver krijgen vindt echter zoo dikwijls eene veryaisching van dit artikel plaats, dat eene qualiteit, voor w Iker zuiverheid wordt gewaarborgd, eene zeldzaamheid is geworden. Het verdient daarom te meer vermelding, dat de Stootn-Chocoladeu-Fiibriek van Franz Stollwerck te Keulen die tót de meest beduidende Fabrieken van Duitschland behoort, op de wereld tentoonstelling te Parijs wegens zuiverheid, voortreffe lijke kwaliteit, en goedkoopte van hare Chocoladen, met de prijsmedaille werd bekroond. Deze onderschei ding is des te eervoller, dewijl de uitgereikte medaille de eenige is, die in deze branche op geheel Pruissen is gevallen. De Fabriek dankt aan haar beginsel, alleen volkomen zuivere Fabriekaten ter markte te brengen, haren alom verbreiden roem. Men zoude kunnen be weren, dat het zoowel de pligt als het belang van iedere groote handelszaak in victualiën enz. is om hare klan- disie met dit produkt te voorzien. Blarktprjjzen te Zierikzee. 12 DECEMBER 1 867. Boter, laagste koers /"0,55 en hoogste koers ƒ0,65 per 5 ons. Kip-Ejjeren, laagste koers ƒ1,15 en hoogste koers 1,20 per 25 stuks. Bin*fferlüke Stand te Zierikzee. geboren: 5 Dec. Een zoon van J. Willemse en M. van der Noot. 6 Dito. Eene dochter van J. A. M. Kenens en A J. Schouten. Een zoon van J. Roedoe en J. J. Hagesteijn. 9 Dito. Eene dochter van G. van Schendel en J. de Wit. 10 Dito. Een zoon van J. de Winter en M. Zorge. 12 Dito. Eene dochter van W. Roskam en M. Vermeule. GEHUWD: 10 Dec. P. Diermanse Weduwnaar en A. J. de Haan jd. overleden: 11 Dec. H. Tomson, oud 55 jaar, man van H. Dorst. 12 Dito. B. van Dijke, oud 6 maanden, dochter. Bevallen van een1 Zoon, N. L. PETILLON— v. d. Plassche. Brouwershaven, 11 December 1867. Voorspoedig bevallen van een1 welgeschapen Zoon, L. v. D. ZANDE, geliefde Echtgenoot van A. POLDERMAN. Vlissingen, 12 December 1867. Algemeene kennisgeving aan Vrienden en Bekenden. Heden overleed onverwachts mijn Echtge noot ADRIAAN PATMOS, in den ouderdom van ruim 73 jaren. Bruinisse, PIETERNELLA de GRAAFF, 9 December 1867. Wed. A. Patmos. Algemeene kennisgeving. De ondergeteekende betuigen mede namens hunne Kinderen, hunnen harteiyken «Ittiil*:, voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij gelegenheid hunner 50jarige Echtvereeniging, op den 10deD dezer. OoSTERLAND, T.8 VAN DER HUL 12 December 1867. en W. ABRAHAMSE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1