NoT2473. 24s,e Jaarg. Woensdag 4 December 1867. WAT NU? Nieuwstijdingen. ÜUbctlanb. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Uien abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf Franco per post, in Nederland1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Versohynt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiên: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiên kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddaga 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. »Men moet aan eiken veroordeelde vier-en-twintig uren gunnen om zijne rechters te verwenschen," zegt een Fransch spreekwoord. De woede der ministeriële pers over de verwerping van hoofdstuk III en het ont slag der ministers is begrijpelijk. Maar dat de liberale pers geen even verwoed triumfgeschreeuw aanheft, is even begrijpelijk. De ministeriëelen durven dit nu voor vrees en zwakheid uitkrijten en razen om eene nieuwe ontbinding der Tweede Kamer. Vrees! Vraag de natie eerlijk en zonder meer: of zjj met deze conservatieve mannen en speciaal met graaf van Zuylen gediend is. Het antwoord zal zijn: gekomen om onderwijs- en koloniale kwestiën op te lossen verloochenden zij hun oorsprong en stapelen mystificatie op mystificatie. Maar is een nieuw gewoel en een strijd binnen dertien maanden wenschelijk en in het belang des lands? Wij vreezen echter de ontbin ding niet en tarten deze mannen tot een loijalen strijd. Zij zullen zien hoe impopulair zij zijn. Men schreeuwtwie regeertde Tweede Kamer mag geene begrooting afstemmen. Die oude leus wordt telkens voor den dag gehaald, als conservatieven eene afstemming treft. Maar tegen liberalen is elk middel goed; het doel heiligt de middelen. Altijd zagen de conservatieven in elke begraoting eene kredietwet en als zij geen vertrouwen in de regeering hadden, stemden zij die af. Toen Uhleribeck minister van koloniën was, stemden drie der tegenwoordige ministers daarom alle begrootingen af. Maar, zegt men, het terrein der buitenlandsche zaken is geen goed veld voor politieken strijd. En wat deden de conservatieven Toen de heer van der Maesen mi nister van buitenlandsche zaken was, wilden zij hem met motiën van orde over de nota aan Rusland over Polen omverwerpen. Zelfs brachten de heeren Storm en van Lijnden toen tafelpraatjes, die zij in het Hotel de V Europe in den Haag gehoord hadden, in de Tweede Kamer en van Lijnden nam grond uit een daar gehoord gezegde van een attaché of secretaris van eene vreemde legatie, om een Nederlandsch minister van «onwaar heid" te betichten. Wie herinnert zich niet de einde loos langdradige aanvallen van den ouden heer van Goltstein over die Poolsche nota en het Maastractaat tegen het kabinet Thorbecke? Maar er is meer. In 1863 bestreed de tegenwoordige minister Heemskerk het budget van buitenlandsche zaken en sprak onder meer (Bijblad 186364, II. bl. 170): »Bij de begrooting van buitenlandsche zaken moet men «zeggen: aan de vruchten kent men den boom." En nadat hij de regeering bestreden had, eindigde hij met te zeggen: »dat hij tot verplaatsing van dien boom «moest adviseeren." Toen goldt het ook eene kabinets kwestie, want de heer van Diggelendestijds lid der Kamer, had de vraag aan het liberale kabinet gesteld en het had rondweg bevestigend geantwoord. Zoo dacht er ook de Eerste Kamer telkens over. Men verdringt de hoofdzaakof deze minister het vertrouwen der meerderheid genoot, door te zeggen, dat de beer Cremers, oud-minister, geene particuliere brieven had ontvangen, maar die stukken achterhield. Wij ontkennen dat met hem. Maar dat is eene per sonele kwestie. De vraag is: verdiende graaf van Zuijlen als chef van dit kabinet en als minister van buiten landsche zaken, vertrouwen? Sprak hij waarheid tegen over zijne voorgangers? En dan achten wij het genomen besluit gewettigd. Daarom is de heer Storm van 1s Gra- vesande ook, in de zitting van 28 dezer, nader opge komen tegen de wyzewaarop het kabinet de zaak voorstelt. »Wij hebben de meerderheid" had van Zuijlen ge zegd. Dat was onjuist en daarom kan hij niet aan het bestuur blijven, als men zijne woorden nagaat, en om hem de Kamer ontbinden. Consequentie was echter nooit zijn zwak. Toen hij lid-geweest was van het ministerie van Hallverklaarde hij in de Kamerdat hij uitgetreden was, omdat het toenmalig kabinet de meerderheid niet meer had. Dat sluit de constitu tioneels leer indat niet voor elk ministerdie geen steun in de vertegenwoordiging vindt, de Kamers telkens ontbonden moeten worden. Iedereen wist echter dat de edele graaf heengegaan wasomdat van Hall en van Heemstra er bezwaar in zagen hem buiten de Kamers om een vol jaar tafelgeld uit te keeren, daar hij midden in het jaar opgetreden was. Zij wilden eene nadere wet indienen en de heer graaf verkoos dat niet, maar ging heen. Wij noemden zoo even wijlen den heer van Heemstra. Hebben^ vele conservatieven er bezwaar in gezien zijne begrooting af te stemmen en hem hard te vallen? •Genoeg om aan te toonen, dat zij die de leer ver kondigen dat om de wille van een paar mannen van hunne coterie de natie, vertegenwoordigd door de staten-generaaltelkens moet buigen, vijanden zijn van de constitutionele vrijheid. De koning regeert; maar zijne ministers moeten het vertrouwen der staten- generaal hebben. Wil men een andere leer ingang doen vindendan komt men tot den toestand van Pruissen en tot een stryd van de aristocratie tegen de rechten der burgerij. In zulk een strijd in Engeland of in Nederland, stond Oranje echter steeds aan de sijde van de vrijheid. Wy wachten daarom met kalmte s konings besluit af. Oivita. Vecchia, 28 Nov. Ter reede zy n hier acht Fransche oorlogschepen aangekomen. Er is een begin gemaakt met het inschepen van eene der divisien van het expeditie-corps. De TJnion bevat een brief van een oud soldaat van het legioen van Antibes die te Monte Rotondo door Garibaldi was krijgsgevangen gemaakt. Deze persoon die waarlijk niet ten gunste van de Garibaldini spreken zal, verhaalt hoe een van deze vrijwilligers, die zich aan het leven van een Pauselijk gevangene had vergrepen, zonder vorm van proces op bevel van den Generaal werd doodgeschoten. De briefschrijver hangt een verre van uitlokkend tafereel op van Garibaldi's voorkomen geheel verschillend van de afbeeldingen die er van hem bestaan. »IIij maakte op mij den indruk van een oud kleerkoop. Hij was gezeten op een paard uit de openbaring, waarvan men de ribben op 30 pas afstands kon tellen. Hij heeft een rood gemeen gezigt, een grijzen korten ruigeu baard, wat hem niet mooijer maakt. Zijne kleederdragt bestaat uit een oud paar schoenen met versleten riemen, een leelijken grijzen pantalon, een korten grijzen gelapten jas, die zeker niet meer in zijn eerste jaar was." Merkwaardig echter is deze brief vooral door hetgeen de Pauselijke soldaat schrijft over de ontvangst die hem en zijn medegevangenenten deel viel in de Romeinsche steden; overal werden zij uitgejouwd, en de bevolking was zoozeer op hen gebeten, dat de Italiaansche soldaten, welke hen geleidden, hen niet in die plaatsen durfden laten overnachten. Uit dit berigt blijkt weder hoe onwaar de bewering is dat de Romeinsche bevolking voor het behoud van den bestaanden toestand wezen zou. Weenen, 27 Nov. Uit Praag wordt getelegra- pheerd, dat in Bohemen een zoo hevige sneeuwstorm heeft geheerscht, dat op den spoorweg Turnau-Reichenberg het verkeer sedert Zondag voormiddag onmogelijk is en de passagiers verpligt zijn zich van sleden te bedienen; het verkeer is op den spoorweg Budweis-Linz insgeljjks "Volgens geloofwaardige mededeeling, zoo schrijft men uit Augsburg, is keizer Napoleon voornemens om het wereldlijk gezag van den paus te doen opheffen tegen eene rijkelijke materielo schadeloosstelling. Frankrijk heeft dientengevolge overal een naauwkeurig onderzoek doen instellen naar de hoegrootheid der fondsen van de katholieke kerken en der bijdragen van den staat, om den paus uit daarmede overeenkomende bijdragen eene civiele lijst te verzekeren, waartegen de thans betaalde sommen voor dispensatien enz., zullen vervallen. Rome zal de residentie van den paus en de zetel van het opperste kerkelijke collegie zijn. Rome zal tot onzydig gebied worden verklaard. Bar^js, 28 Nov. Naar men verzekert heeft de tweede Fransche divisie te Rome insgelijks bevel gekre gen, om naar Frankrijk terug te keeren. Deze divisie zal, naar men gelooft, onmiddellijk worden ingescheept. De Daily News en Star deeleneene inschrijvingsli^ mede van gelden, die ten behoeve van Garibaldi zyn bijeengebragt. Daaronder komt o. a. eene anonieme gift voor van 2000, pd. st. eene andere van 500. pd. st. Heerenveen, 29 Nov. Het gerucht van een dub belen moord, die in de naburige gemeente Smallingerland, te Nyega, zou hebben plaats gehad, heeft zich maar al te zeer bevestigd. De vermoorden zijn een paar 70-jarige echtelieden, genaamd Wijtze Tjeerds Hiddema en Sijtske Wopkes Sijtscma, die als eenigzins gegoed te boek stonden. De misdaad is gepleegd in den nacht van Maandag jl. en werd voorafgegaan of gevolgd door diefstal van 1°. twee gouden halssloten met twee strengen gitten koralen; 2°. twee zilveren scharen met dito kettingen, de eene voorzien van een speldekussen met een zilveren rand, van welker, rand eenige puntjes af zijn en met een grooten zilveren haak, op wiens binnenzijde vermoedelijk is gegraveerd de naam Christina; 3°. een zilveren horologie met dito kast met eene bonte wijzerplaat; 4°. een ouderwetsch gouden oorijzer met smalle beugel5°. een gouden kroontje met drie strengen bloedkoralen6°. een paar zilveren kuitgespenouderwetsch model met kapwerk; 7°. een koffervormig zilveren reukdoosje; 8°. een zilveren knipje met beursje. Hoe de moord is toe gegaan, weet men nog niet zeker; bij de lijkschouwing moeten nagenoeg geene teekenen van uitwendige verwonding zijn ontdekt. Algemeen denkt men hier aan verworging of stikking. yiissiiijyen, 30 Nov. De verzending van artil lerie-materieel uit deze vesting wordt onafgebroken voortgezet. Yan de marine zijn reeds een veertigtal volgeladen tjalken verzonden naar Amsterdam en het Nieuwediep, en ook daar gaat de inlading zonder op onthoud voort. Er is echter vooreerst nog geen einde aan te zien. 29 Nov. Heden heeft alhier de aan besteding plaats gehad van het leggen van een dijk met bijbe- hoorende werken bij het dorp Stavenisse, waarvan aannemer werd de heer H. Ringelberg te Duivendijke voor ƒ6,700. Goes, 2 Dec. Ten einde drinkwater te krngen voor de gevangenen in de nieuw gebouwde cellulaire gevangenis alhier, is men sinds een paar jaren bezig met het boren van een artesische put; daartoe wordt een ijzeren buis in den grond geperst, en binnen in deze buis is een staaf, waaraan een boor zit. Door middel van deze staaf en boor wordt de grond weg- geboord en dan de buis met geweld dieper in den grond gedrukt. Wanneer deze buis eenigzins lang wordt, is het zeer moeijelijk, die te bewegen en verder in den grond te drukken; alsdan wordt een tweede buis, die iets kleiner is dan de eerste en er in past, in deze eerste buis geperst, en op dezelfde wyze voortgegaan; vervol gens een derde buis, enz. Thans is men alhier reeds met de vierde buis bezig; deze is ongeveer 24 Neder- landsche duimen in middellijn. Men is thans reeds met de boring en de buis gevorderd tot 150 el onder den beganen grond, of 146 el onder Amsterdamsch peil. Het zakken der buis gaat sinds eenigen tijd zeer moeijelyk; men brengt daartoe met een hefboom een kracht aan van 14750 pond. Uit de verschijnselen te oordeelen, hoopt men spoedig water te zullen krijgen. Te Oostende en Antwerpen heeft men op gelijke wijze met goed gevolg putten geboord, en goed drinkwater gekregen. Mogt dit werk slagen, dan zou zulks voor het geheele eiland Zuid-Beveland een groot geluk zijn. Zierikzee, 2 Dec. Volgens bekendmaking van den Inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland is er bij de normaal-lessen te Middelburg eene plaats als kweekeling opengevallen, waaraan eene rijkstoelage van ƒ250 voor kost en inwoning is verbonden. Hiervoor kunnen alleen in aanmerking komen jongelieden van 14—16 jaren, buiten Middelburg woonachtig; die het vaste voornemen hebben om den onderwijzersstand in te treden, en die reeds voldoende kennis van de hoofd vakken van het lager onderwijs hebben verkregen, om met vrucht de normaallessen te kunnen volgen. Zy, die naar de gemelde toelage wenschen mede te dingen, zullen zich vóór of uiterlijk op den 20 December e. k. in persoon of met vrachtvrije brieven behooren aan te melden by den schoolopziener van hun district, onder overlegging van hunne geboorte-acte, van een attest van goede gezondheid, afgegeven door een geneeskun dige in hunne woonplaats, en van één of meer getuig schriften van hun goed zedelyk gedrag. De plaats, waar, en de dag, waarop het vergelijkend examen zal worden gehouden, zullen hun later medegedeeld worden. De benoeming van ouderlingen en diakenen heeft alhier op de gewone wijze plaats gehad, en niet volgens art. 23 van het synodaal reglement, doordien het huishoudelijk reglement, door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, is afgekeurd geworden. Moest dus deze benoeming op den ouden voet plaats hebben, op verschillende dorpen in Schouwen en Duiveland, is alles reeds op orde, zoo dat de dorpelingen de stedelingen reeds ver vooruit zijn. Het is derhalve te betreuren, dat het huishoudelijk regle ment zoo is aangesteld dat het niet goedgekeurd is kunnen wordenmaar tijd gewonnen is veel gewonnen, en men moet denkers hebben, maar geen sprekers. Bij deu hevigen N. W. storm die in den afgeloopen nacht gewoed heeft, bereikte het zeewater dezen morgen alhier eene buitengewone hoogte. Verschillende lage gedeelten der stad werden overstroomd terwijl door het spoedig opkomen van het waterhetzelve in verschillende woningen en pakhuizen drong en bij velen schade veroorzaakte. Het is te vreezen dat op deze en naburige kusten scheeps rampen zullen te betreuren zijn. Zieirikzoe, 3 Dec. Men schryft ons uit 's Gra- venkage //De krisis is nog tot geene beslissing gekomen. Z. M. de Koning heeft graaf van Zuijlen en de heer Heems kerk geraadpleegd en hun te kennen gegeven, dat zy de kredietwetten voor de begrooting van 1868 konden indienen; daar ook de Eerste Kamer die moet aanne men, kon Z. M. nu moeilyk reeds een besluit nemen en zou dit later kenbaar maken, als de loopende zaken geregeld waren. In de eerste paar weken is dus geen nieuws te wachten. „De heer Heemskerk wil van geene ontbinding der Kamer hooren. Graaf Schimmelpenninck en de minister van oorlog van den Bosch, overtuigd dat zy met deze Kamer hunne begrooting zouden zien afkeuren, drijven daarentegen tot de ontbinding. Het kamerlid Haftmans bereist Limburg om eene agitatie ten gunste der afgo- treden ministers te verwekken." De organen der ministers doen onophoudelijk, ook in de tegenwoordige krisis weder, een beroep op de natie. De natie is de kamer moede; de natie verlangt dit, de natie is ver ontwaardigd over dat, enz. Maar in een constitutioneel land is maar ééne natie; deze wordt vertegenwoordigd door hare kiezers en het zijn de kiezers die deze tweede kamer hebben zamengesteld. Zij hebben die zamengesteld nadat dit ministerie was opgetreden, en het is inderdaad onbegrijpelijk hoe men nu nog gedurig beweren kan dat de natie niet zou zijn vertegen woordigd door deze kamer. Men heeft immers die »oude kamer", die kamer welke motien van afkeuring van regeringsdaden durfde aannemen, gezuiverd. Men heeft met gekleurde proclamatien en ministeriele aanschrijvingen de kiezers bezworen en gedrongen om toch algemeen hun pligt te doen. Zij hebben hun pligt gedaan en van de zijde der regerings-organen gingen juichtoonen op over den uitslag dier vaderlandslievende pogingen. Met cijfers is het betoogd welke schitterende overwinningen door de reactie behaald waren; en hoe nu deze kamer gezuiverd was van vele onreine elementen.En thans, nu de leden van die gezuiverde kamer gebruik maken van hun regt om af te keuren wat zij verkeerd vinden, wordt al weder de natie voorgesteld als oute- vreden over de handelingen der kamer. Er wordt gezinspeeld op eene nieuwe ontbinding maar waartoe dienen dan de volksvertegenwoordigingen als zij, zclf- staudig haar oordeel uitsprekende, telkens naar huis worden gejaagd? Wat beteekenen zij, wanneer telkens bij verschil van meening de kiezers al weder uitspraak moeten doen? Dan wordt de vertegenwoordiging des volks een noodeloos rad in onze staatsinstellingen. Men neme haar eenvoudig weg en late elk vraagstuk van belang door de natie beslissen, of spare zich ook de moeite en late de regering doen wat haar behaagt. Te ont binden en weder te ontbinden tot men eene kamer heeft die alles goedkeurt, leidt volkomen tot hetzelfde doelbehalve dat de willekeur dan gepaard gaat met bedrog. De natie vergete niet dat eene onafhankelijke vertegenwoor diging lastig moge zijn voor ministers zonder beleid, zonder beginsel, zonder kennis, maar noodzakelijk is voor het behoud harer regten en vrijheden. Wanneer een minister het land in gevaar brengt, is het de pligt der vertegenwoordiging dien minister het geld te weigeren, hetwelk hij noodig heeft om te besturen, al wordt door zijne aftreding ook het aantal oud ministers vergroot. Beter aan tien het regeren onmogelijk gemaakt dan een te behouden die door zijn gebrek aan beleid Nederlandsch welvaart verwoesten zou. En zoo de wisseling van ministers nadeelig is voor den gang der zaken, eene herhaalde ontbinding van de kamer die haar mandaat uitoefent, is noodlottig voor een laud, omdat hare zelfstandigheid ondermijnd wordt, de hartstogten der natie in beroering worden gehouden en kuiperij en misleiding dagelijk- sche verschijnselen worden. fArnh. Ct.J 30 Nov. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is met 37 tegen 34 stemmen aan genomen het voorstel van den Heer Dullert, herhaaldelijk be streden door den minister Heemskerkom de kredietwetten betreffende de begrooting in de sectien te onderzoeken. Heden reeds vangt het onderzoek aan. Eerst Woensdag is de stemopneming te Amsterdam voor %t kiescollegie der Herv. kerk geëindigd en aan de 270 verkozenen van hunne verkiezing officieel kennis gegeven. De orthodoxe party heeft de meerderheid ver kregen; 4/5 van de 3689 stemgeregtigden verklaarden zich voor hare candidaten. Een koopvaardij-kapitein had onlangs een proces voor de arrondissements regtbank te Rotterdam. In vol vertrouwen op zyn goed regt had hy gemeend, dat hy zelf zijne zaak wel kon bepleiten, en dus geen advokaat genomen, maar zyn tegenpartij had een verdediger ge kozen, die den armen kapitein door zijne welsprekendheid en betoogkracht geheel uit het veld sloeg. De zeeman daarover ten hoogste verbaasd en voelende, dat zyn goed regt gevaa liep van te worden verstikt onder den zond vloed van woorden, viel midden in het pleidooi dien Cicere van Rotterdam in de rede met de woordenIk verzoek dat de zaak uitgesteld worde tot heden over acht dagen. Waarom dat? vraagde de president. Om een dwarsdrijver te zoeken, die tegen dien woordverdraayer daar is opge- Gremengxle berigten. Het blijft nog maar raadselachtig wat onze Sire doen zal met zijne weggeloopene ministers, hun ontslag geven of de Tweede Kamer ontbinden. De Tweede Kamer ontbinden is een gewaagd stuk, want de natie is weder een jaar ouder en wijzer ook, geworden, dan verleden jaar. Dus, zal het zeker wezen, dat er nog meerder laffe vleijers uit de Tweede Kamer zullen wegvallen, dan verleden jaar. In het buitenland wordt er schrikkelijk gespot met de Nederlandsche ministers; zij worden genoemd: joden die te koop loopen met Java, en stukken en brokken van Nederland. Koopjes zijn er te doen, maar Izaakje van het Dagblad moet ook een knakkie hebben. Ook zegt men, dat Napoleon een eind zal maken aan het wereldlijk gezag van den Paus, om geen keizer te voet te raken. Hij weet het, zoo wel als Willem III, dat de wil des volks altijd moet zege pralen. Garibaldi beviudt zich thans te Caprera, en komt er dus beter af als Maximiliaan, hoewel ze beiden dezelfde mis daden, of goede daden hebben gedaan. Het is dus altijd niet hetzelfde voor we(ke regtbank men moet teregt staan. Ver trokken uit B...: eene logeer-dame naar het land van T die nog nooit zoo veel van de zweep geweten heeft, dan nu sedert drie wekenvroeger kende zij geen vogels als katten, u nu kent zy eene kat uit een kater. Een zot uit eene

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1