/miuk/jimim mmwsièoiijï. Vo. 2471. 24s,e Jaarg. Woensdag 27 November 1867. T li L E r. 55 A M. Nieuwstijdingen. Meu abonneert zicli In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf Franco per post, in Nederland-1,60. Voor Noord-Ainerika, franco New-York - 3,90. Yerschyut: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentïën: 10,cent voor eiken regel. Zegelregt vfcor iedere plaatsing, 85 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. 's Gbavenhage 26 Nov. In de zitting der weede Kamer van heden, is Hoofdstuk III der taatsbegrooting (Buitenlandsche Zaken) met 38 •gen 36 stemmen verworpen. Al de ministers ebben daarop bun ontslag ingediend. SU Loiicleti, 23 Nov. De Fenians Allen, Larkin en ould, zijn heden, Zaturdag ochtend te 8 ure, opgehan- en. Geene wanordelijkheden hebben plaats gebader ing een dikke mist. 25 Nov. Er is albier berigt van onlusten te Belfast, ie bakkerswinkels in de stad zijn geplunderd. De policie laakt tegen de oproermakers gebruik van hare vuur- apenen. Te Dublin zijn pistoolschoten gelost op twee policie- genten. De dader is ontsnapt. In den Times leest menVolgens berigten uit Pesth oudt de toevoer van tarwe van de Theiss, uit bet Banaat n andere deelen van Hongarije aan, op zoo groote 3baal,- dat noch de talrijke stoomschepen, die den Donau levaren, noch de vervoermiddelen der spoorwegen toe- eikend zijn, om het aangebragte graan verder te ver roeren, of om te beletten, dat er vertraging in de ifzending en groote opeenboopig van graan op de oevers Ier rivier en aan de stations der onderscheiden lijnen ilaats hebben, boewei de spoorwegen alleen dagelijks mstreeks 15,000 centenaars overbrengen.^ Ten gevolge er groote aanvraag van buitenslands is de prijs der arwe in Hongarije trapsgewijze gestegen en reeds ge lommen tot fl. 6.40 per centenaar, hetgeen daar te inde een ongemeen liooge prijs is. Het gouvernement i er uit dien hoofde ijverig werkzaam, om de gelegen- eid tot vervoer per spoortrein te vermeerderen langs jnen tusschen de Theiss en den Donau en door bet erbinden der bestaande spoorweg communicatien met 'iume, eene haven aan de Adriatiscbe Zee, alsook met et spoorwegnet van Noord-Duitschland. Onder die unstige omstandigheden is de volksbedrijvigheid en de peculatiegeest in Hongarije zeer levendig geworden; er orden onder al de volksklassen, de magnaten zoowel Is de kooplieden, industriële vennootschappen opgerigt. >e groote uitvoer doet in Hongarije ook den invoer jenemenvan koloniale producten beeft dat land laat- ^celijk ruim twee malen zoo veel als in vorige jaren gekocht. Tevens is er evenwel veel geld, inzonderheid Franscbe goudstukken, in bet land gevloeid. Ook van de artikelen, die van ouds den uitvoerhandel van Hon garije uitmaken, namelijk rundvee en varkens, worden groote hoeveelheden naar de Duitsche markten gezon den. Kortom, zoo zeggen alle berigten, voor Hongarije zijn de vooruitzigten, mits zij niet door politieke be roeringen worden gestoord, zeer gunstig, daar bet grootste deel van den Hongaarschen boden nog buiten regelmatige bebouwing is, en daar er niet anders dan kapitaal vereischt wordt, om er twee of drie malen zoo veel graan, als in dit jaar, te kunnen produceren. Uit Tunis is van den 16 dezer berigt ontvangen, dat aldaar eeti hongersnood heersebt, ten gevolge waar van tot dien datum gemiddeld zeven personen daags waren bezweken. Florence, 23 Nov. De Italië meldt dat het pause lijk gouvernement de krijgsgevangen Garibaldini zal uit leveren. Eene eerste bezending, 600 man tellende, wordt weldra verwacht. De hoogleeraar Carl Vogt gaat, onder toenemenden, doch niet onvermengden bijval, voort met het houden van voordragten over de herkomst van den mensch. Hij wordt door andersdenkenden hevig aangevallen. Te' Aken heeft de politie zich moeite moeten geven, om hem te beschermen tegen de woede van een volkshoop, die hem den toegang tot de zaal, waarin hij voordragten hou den zou, wilde beletten Daar ter stede is een dagblad door bet publiek ministerie in staat van beschuldiging gesteld wegens oprnijing en poging tot verstoring van de publieke rust. Het schijnt, dat de bedoelde voor dragten van den beer Vogt tot de geïncrimineerde ar tikelen aanleiding hadden gegeven. 3?airijs, 22 Nov. Volgens een in de diplomatieke kringen hier algemeen verspreid gerucht, zou de gezant der Nede.landen alhier aan de Franscbe regering offici eus, en in afwachting eener offiicieele mededeeling, ver klaard hebben, dat de koning der Nederlanden, als Protestantsch souverein, van oordeel is niet te moeten deelnemen aan een converentie over de E. meinsclie kwestie. Zwolle, 21 Nov. Een alhier gelogeerd heer heeft Woensdag morgen in eene vlaag van krankzinnigheid den polieie-agent D. J. Pot, die met nog twee andere politie-agenten door den logementhouder ter hulp was ingeroepen, met een scherp-dolkmes een van de vingers der linkerhand bijna geheel afgesneden en hem met dat wapen tevens een steek in den onderbuik toegebragt, die gelukkig niet tot in het vleesch is doorgedrongen, Volgens de bij hem gevonden papieren is hij genaamd S. B., jur cand. te Leiden. Volgens nadere berigten was de ongelukkige gelogeerd in het Heerenlogementj alhier en behoorde hij tot eene der aanzienlijkste familien te Amsterdam. Als vermoe delijke oorzaak van zijne krankzinnigheid schrijft men toe aan zijne overspanning van studiën in de regtsge- leerdheid. Heden zijn twee zijner broeders alhier gearri veerd en zijn per spoor denzelfden avond met hem onder behoorlijk geleide naar Amsterdam vertrokken en zijn zonder eenige stoornis met den ongelukkige aldaar aangekomen. Delfsslixtven, 23 Nov. Bij de tweede verkiezing van leden voor het kies-collegie in de hervormende ge meente, waarvan gisteren avond de stern-opneming plaats had, zijn 179 billetten ingekomen. Zeven personen hebben de volstrekte meerderheid verkregen, zoodat alsnu uit de 14 voorgedragenen, welke na de verkozenen de meeste stemmen verkregen hebben, eene keuze van 7 leden zal moeten geschieden, waardoor dan het kies-collegie voltallig zal zijn. - Biraltel, 24 Nov. Hoewel in 't begin dezes jaars met meerderheid van stemmen is bepaald, dat de be noeming van een predikant en kerkeraadsleden voortaan door de lidmaten der gemeente zou geschieden, zoo kan thans echter de verkiezing van ouderlingen en diakenen op die wijze niet plaats hebben, aangezien het daarop betrekkelijke huishoudelijke reglement door het Pro vinciaal Bestuur tot heden niet is goedgekeurd. De bovengemelde verkiezing van ouderlingen en diakenen der Hervormde gemeente alhier, zal derhalve ditmaal nog op den ouden voet plaats hebben. Werkendam, 24 Nov. Vrijdag jl. heeft ZEx. den Commissaris des Konings van Noord-Brabant een bezoek aan deze gemeente gebragt, en had naar men verneemt hoofdzakelijk ten doel om onze, in zeer slech ten staat bevindende haven te inspecteren. Het ware te wenschen, dat dit bezoek, tot verbetering van ge noemde haven mogt leiden waaraan alle ingezetenen dezer plaats eene zoo groote behoefte gevoelen. Ingez Ml«ïcTell>iii*g'. 22 Nov. Heden heeft aan het locaal van het provinciaal gouvernement alhier, bij enkele inschrijving, de aanbesteding plaats gehad van het driejarig onderhoud van al de werken, behoorende tot het kanaal door Zuid-Beveland, waarvan aannemer is geworden de Heer C. Bolier Cz. te Bruinisse, voor de som van ƒ71,800. Kerkwervej 25 Nov. Vrijdag avond had alhier een treffend ongeluk plaats. De vrouw van den water molenaar C. van Meurs, werd door een der molenroeden zoodanig aan het hoofd gewond, dat zij gisteren morgen aan de gevolgen daarvan is overleden. Zierikzee25 Nov. In de voormiddag-gods- dienstoeffraing van gisteren werd de nieuwe leeraar bij de Hervormde gemeente alhier, Ds. W. F. N. Hugenholtz beroepen van Delden, als zoodanig bevestigd door zijnen jongsten ambtgenoot Ds. E. C. Jungius, met eene rede naar aanleiding van Jer. 1 9bZie, ilc geef mijne woor den in uwen mond. Des namiddags verbond de bevestigde leeraar zich aan zijne gemeente, tot grondslag zijner rede nemende 2 Cor. 4 13c: Zoo gelooven icij ook, daarom spreken wij ook. Beide godsdienstoefeningen wer den door eene groote menigte bijgewoond. In de Goessche Ct. van 26 November leest men de volgende advertentie Heden vierde Josias Smijtegeld Bedet zijn 80sten ver jaardag. Als zijnde nu de laatste uit het aloude geslacht der Smijtegelds, woont hij bijna een halve eeuw als brood bakker in de gemeente van 's Heer Arendskerke. Na eene gehoegelijke echtvereeniging van ten volle 53 jaren, in twee verschillende huwelijken, gezegend met een talrijk kroost van 34 kinderen, kleinkinderen en achter-kleinkinderen, onder het bestuur van den Hoog Edel Geboren Heer den burgemeester C. van Citters en deszelfs secretaris, den Edelen Heer B. Ver mande en gemeenteleden. Geniet nog wekelijks gods dienstig onderwijs en vermaningen van den WelEerw. Zeer Geleerden Heer C. Giltay, bijgestaan door den onderwijzer der jeugd M. Pleune, en leeft alzoo in rust en in vrede naar Gods woord, en bedankt ook hierbij al 's Heer Arendskerken's ingezetenen voor de gunst en het vertrouwen hem in al de jaren geschonken, en roept met den dichter uit: Wel hem die aan het eind der baan Kan zeggen, onder vreugt en smart, Met God in 'toog, de deugd in 'thart. In heb mijn pligt gedaan. 'sHeer Arendskerke, 25 November 1867. Josias Smijtegeld Bedet. Onder het getal jongelingen dat Maandag van 's Hertogenbosch de reis naar Rome aannam, om als zouaaf in dienst van den paus te treden, was er een die vroeger zeeman was en tot de Hervormende godsdienst had behoord. Slecht twee dagen vóór zijn vertrek om helsde hij het catholicisme. Men leest in de Wekker, weekblad voor onderwijs en schoolwezen, de volgende Waarschuwing. z/Een Duitsch geneesheer heeft dezer dagen de oogen van 10,000 schoolkinderen onderzocht, waarvan het re sultaat was, dat hij daaronder 1730 ontdekte als bijziende, dat zij niet waren toen zij ter school kwamen. Hij schrijft het ontstaan van dit gebrek toe aan verkeerde plaat sing van borden en banken en den digten druk van schoolboeken. Utrecht, Heringa, November 1867. Oud- Schoolopziener. We vestigen de aandacht van het publiek op eene soort van felicitatie-billetten geheel ingerigt in den vorm van Nederlandsche bankbiljetten. Indien men die billetten een voor een aandachtig beschouwt en den inhoud leest, is bedrog onmogelijk; maar wanneer men er niet op ver dacht is of wanneer zoodanig billet te gelijk met anderen in betaling wordt gegeven, loopt men gevaar misleid te worden. Het is moeijelijk te bepalen wat lithographen er toe leidt, om op die wijze de deur open te zetten voor allerlei misbruiken, door hen zeiven niet beoogd. We hebben het evenwel van onzen pligt geacht om het publiek met nadruk op de zaak te wijzen, ten einde ieder zich voor schade en nadeel kunne wachten. De Salut Public deelt het volgende merkwaardige voorval uit Givers mede: „Dezer dagen hoorde men 's morgens vroeg angstkreten en nu en dan een woest gehinnik of gebrul, welke verwarde en onheilspellende geluiden afkomstig waren uit een stalling en kleine binnenplaats, in gebruik van zekeren vrachtrijder. De buren kwamen bijeen en besloten het terrein te openen. Een vreesselijk schouwspel vertoonde zich aan hun oog. Een der paarden van den vrachtrijder, een jong, vurig ros, van kloek stel, verscheurde zijn meester. Het dier had hem woest gebeten, hem in den schouder gegrepen, en hoe meer de ongelukkige zich verweerde, hoe ge weldiger het paard hem schudde, het verwondde hem bloedig en schopte en trapte hem met de voorhoeven. De buren grepen hooivorken, stokken en wat hun maar voor de hand kwam, en vielen daarmede het paard aan. Het gelukte hun eindelijk den deerlijk gehaven- den man te verlossen en het paard naar den stal terug "ie voeren. Daar wachtte hen een nieuw onverwacht tooneel. Van de beide andere paarden des vrachtrijders, stond het een rustig aan de ruif te eten, maar het andere lag bloedend en zieltogeud, ten gevolge van 'verrega^de mishandeling, op den grond. Een zijner oogen hing lillend aan een zenuw uit het hoofd. In één woord, het arme dier was stervende en bleek op de onmenschelijkste wijze met een of ander zwaar werk tuig geslagen te zijn. De toedragt der geheele zaak was als volgt. De vrachtrijder, een hardvochtig man en ruw dronkaard, had den vorigen avond, nog zwaar der beschonken dan gewoonlijk, op den weg tusschen Mornant en Givers, besloten zijn oudste paard, dat naar zijn gevoelen niet meer zooveel kon verdienen als het voeder kostte, maar af te maken. Hij had het arme dier afgespannen, aan een boom gebonden, en toen met een ijzeren koevoet in den blinde er zoo lang op toe geslagen tot het nederstortte. Daarop was hij zelf in het limoen gaan loopen en had zijn karretje huiswaarts gesleept. Maar hij had in zijn dronkenschap het oude paard wel gruwelijk mishandeld, doch niet gedood, en het was eindelijk weêr wat bijgekomen, had zich weten op te'rigten en was nu met het krieken van den dag den welbekenden weg naar stal opgesukkeld. De dronk aard had de deur niet gegrendeld en het paard kon haar dus openstooten, waarna het zijn oude plaats op den stal weder had ingenomen. De twee andere paar den begroetten hun ouden makker met een vrolijk ge hinnik. Dit wekte den dronkaard, die in een hoek zijn roes lag uit te slapen. Hij stond op, en wel verre dat het gezigt van zijn jammerlijk verminkt slagtoffer, het welk zich zoo vol vertrouwen weêr onder zijn bereik op stal begeven had, hem vermurwde, ontstak hij in toorn, nam op nieuw, ziedend van kwaadheid, den koe voet en begon zijn beulswerk voort te zetten. Maar dit tooneel maakte het jonge paard dat er naast stond woedend. Het rukte zich los en kwam zijn ouden kameraad te hulp, greep den onmenschelijkeu meester in den rug, sleurde hem van zijn slagtoffer af, den stal uit naar 'de binnenplaats en zou hem daar gewis voor zijne wreedheid met den ontzettendsten dood ge straft hebben, waren de buren niet te hulp gekomen om hem, ofschoon reeds in bijna hopeloozen toestand verkeerende, te verlossen." De invoer van vee, huiden enz.ook uit Nederland (met uitzondering van de provincie Zuid-Holland) is in Engeland weder vrijgesteld. Gemcnjjdc berigten. Er komen zooveel ridderorden dat de ministers zelf niet meer weten aan wien er een kruis moet gehange^ worden. Zelfs de minister heeft in de Tweede Karne-r verklaard, dat er een kruis is gehangen aan een ver keerd man, dat toch altjjd beter is dan een verkeerd man aan een verkeerd kruis, dat ook wel meer gebeurd is. De andere helft is ook zoo: kool met krenten. Het is Napoleon gelukt om zoo wat bevriend te worden met de nakomelingen der oude Franscbe koningen, maar men denkt dat hij door die vrienden keizer te voet zal gemaakt wordenhoewel hij meerder uit Frankrijk zal medenemen dan hij er ingebragt heeft. Men is in het buitenland hoogstens verwonderd, dat er in Neder land nog men8chen gevonden worden die soldaat wor den van den paus; de meesten kunnen geen Fransch, veel minder Italiaansch, zoodat die onnoozele tobbers zeker eene verkeerde rekening zullen maken; zij zullen mogelijk te Rome komen zonder den paus te zien of zijn sloffen te kussen, en zeer zeker doodarm terug komenals zij niet in den grond worden gestopt. Te Haarlem is de policie eindelijk op het spoor ge komen van een stil huis van ontucht, en de eerste zondares die er werd betrapt was eene voorname me vrouw en nu zal het maar blaauw, blaauw gelaten worden. Aangaande het proces van een persoon van Zakken in Frankrijk en in Belgie, zal men niets meer van hooren; die er van spreekt zoude mogelijk achter 'tslot kunnen koman, even als vroeger over de geschie denis in het gevangenhuis te Rotterdam, waar zekeren generaal niet kwaad is mede geweest. Nu zegt men weer dat het er maar zot uitziet voor Nederland; dat deuntje dat is: „Slaat de handen ineen; dezen moeten geld geven, anderen moeten hunne zaken verwaarloozen en soldaat worden, en weer anderen moeten voor hunne moeite betaald worden." Nog nooit zijn er zooveel rooverbenden in Italië geweest dan thans, en het zijn allen Garibaldianen, zoo er voorgegeven wordt, maar er loopen ook monniken onder met roode hemden. Vol gens verschillende dagbladen zyn er in Zeeland en Gelderland zooveel aardappelen gekuild, dat er aan geen schaar8chte in het voorjaar behoeft gedacht te worden. Zelfs in Overijssel worden de aardappelen nu reeds ver kocht tegen 2 het mud. Twee knappe dienstboden te Goes worden aangeraden zich wat fatsoenlijker te gedragenanders zullen zij nog zoo wel den schipper als den straatmaker verliezen, en dan zijn zy voor het klooster. De zoon van een smid te H. moest zoo veel niet vertellen van een fatsoenlijk man, anders zal hij zijne modepop te veel wijs maken in den Kraaijert, die toch te lomp is om grijs te worden; want Vader Cats zegt immers: „de gekken grijzen niet!" En daar mede zal men een zot, een zot laten, want het zoude den moriaan geschuurd zijn, om van een lompe smid een verstandig mensch te maken. Ja: Maar het is een krachtig man, Die een zot verdragen kan. Bij de zoogenaamde vrije stemming te Wolf. voor een kiescollegieis niet weinig kool verkocht. Bij de duurte van het brood, klaagde eene dame te G., dat zij dagelijks meer brood moest koopen, en dan nog gedurig te kort kwam; trouwens, hare oudste zoonsbijna volwassenhadden geregeld 6 sneden broods en meer per dag noodig. Zóó kan het niet langer durenzeide zij tot de meidmaar deze had er aanstonds wat op gevonden„ik zal in 't vervolg de sneden eens zoo groot en dik snijden," sprak zij, „dan zullen de snaken aan 3 wel genoeg hebben." Men sprak onlangs in een gezelschap over den ouder dom der wereld: zeer naief merkte iemand aan: „ik houd de wereld voor eene oude behaagzieke vrouw, die van haren ouderdom niets weten wil." Een Goesch boertje, die op den besten toondag aldaar zijn' zoon een nieuw horlogie' wilde koopen, nam er een in han den, hetwelk de horlogiemaker byzonder aanprees, als 36 uur kunnende loopen; „neen! zoo'u prul begeer ik niet," zeide ons boertje, „36 uur in één dag, dat loopt me te hard!" „Waarom kijk je zoo zuur, Piet?" vroeg eens een korporaal te Neuzen aan een recruut; „och, korporaalantwoordde deze, „ik ben van daag jarig en krijg daar van men grootje een pakkie met een half pond tabak en een kwartje, en dat kost me aan vracht twaalf stuivers!" „Wat denk je wel, dat het beste is op mijn molen?" vroeg eens een molenaar te S.eu oogenblikkelijk gaf men hem ten antwoord: „dat de kprenzakken niet praten kunnenTusschen het alphabet en het menschelyke leven bestaat alleen dit onderscheid, merkte onlangs J-aapje de bode aan, dat het eerste slechts ééne W, en het laatste veel wee hééft;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1