f, s. EN, Woensdag 13 November 1867. 24sle Jaarg. No. 2467. St&litf. Ill ay IT Nieuwstij dingen. «tstraat raai be-' Ellen, gd kun- ™lte 4SO oote Be rkhout lEd.Geb. s Gra. EMIJN, 1. e Ekzt- ware IV, n Essen, alsmede erder al eelteliik E. BE. selio thans in tirect Bz. MSCHE op 17, oot RECHT der Dvember, morgens des na- met de Spoor- ir ROT- bekomen en BEER, 1ede-kade 167, 2". Hents. enuwen. is als een re allezins i maken ze ik voor 'Ie leven. Zij uit en van het ligchnam, ze iu stand 0 ƒ20,50. 5 - 20,95. j den heer Hoofd- enStrand 80 Mai- bij P. ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zicli In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. A. t> o ïi ïi ements-Prys: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V erschynts Op Woensdag en Zaturdag. Adyertentièn: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Londen, 8 Nov. Men ia vooral te Southampton zeer verlangend naar bijzonderheden nopens den ver- schrikkelijken storm, die op 29 Oct. St. Thomas en vermoedelijk ook andere eilanden heeft geteisterd, want het schjjnt dat tusschen de 100 en 200 personen daarbij zijn omgekomen. Terwijl de persoon, die onlangs te Dublin op twee politie-agenten geschoten heeftnog niet ontdekt is trekt de volgende, in de Irish Times opgenomen brief van een zich noemend „officier van het fenianistisclie leger," zeer de aandacht. De onbekende inzender maakt zich 'in dat schrijven als den dader van den aanslag bekend, en geeft het volgende verhaal van het gebeurde „Op den bewusten avond werd eene vergadering ge houden van fenianistische beambten, met het doel om de rekening van de maand Oct. te sluiten. Ik was door mijn chef belast met het overbrengen der papieren en rekeningen naar het bureau onzer afdeeling in de Zuider- wijk, en had bevel ontvangen, die stukken aan niemand, wie hij ook zijn mogt, af te geven. Op mijnen weg, en toen ik Eustacestreet intrad, had een politie-agent (die, zooals de vijand dat noemt, zijn pligt deed) de onbe schaamdheid mij staande te houden. Ik was met eene vertrouwelijke zending belast, en deed op mijne beurt myn pligt. Eenige seconden later werd ik op nieuw door een politie-agent tegengehouden. Overeenkomstig de mij gegeven bevelen deed ik mijn pligt, zooals ik dien steeds zal doen, telkens, wanneer ik met zulk eene gewigtige zending belast wordt. Als soldaat van eene boven mij gestelde magt zal ik, hetzp op post staande of niet, altijd aan die magt gehoorzamen en hare bevelen getrouw uitvoeren." De Morning Post sprak, op grond van een onder houd, dat Garibaldi zou gehad hebben met den Ameri- kaanschen gezant, het vermoeden uit, dat Garibaldi Italië verlaten zou en in Amerika zich zou vestigen. Thans berigt de Morning Advertiserdie gewoonlijk goed ingelicht is, dat aan de Italiaansche ambassade te Londen werkelijk Woensdag avond een telegram ontvangen is, waarin berigt wordt, dat Garibaldi op den dag zijner gevangenneming het voornemen geuit had, om zijn geliefd vaderland te verlaten en naar de Vereenigde Staten de wpk te nemen. Florence, 6 Nov. De regeringsverklaring, waar bij het terugtrekken der Italiaansche troepen van het Pauselijk gebied wordt aangekondigd, heeft een aller- ongunstigsten indruk teweeg gebragt en het zou een wonder zijn als deze zich niet door ernstige ongeregeld heden uitte. Te Turijn spreekt men er van om stelsel matig alle belastingen te weigeren en men is in staat om dit plan streng ten uitvoer te brengen. Iedereen verlangt de bijeenroeping van het parlement, maar men verdenkt het ministerie dit zoo lang mogelpk te willen uitstellen- Om de arrestatie van Garibaldi zich te doen vergeven laat het ministerie uitstrooijen dat hij en zijne vrienden het bestuur wilden omverwerpen en de repu bliek uitroepen. Het schijnt dat de vertegenwoordiger der Yereenigde Staten van Noord-Amerika Garibaldi's in vrijheidstelling heeft gcëischt omdat lip Amerikaansch burger is. 7 Nov. De demonstratie der bevolking ten gunste van Garibaldi heeft zich gisteren te Milaan herhaald. De nationale garde heeft eene charge met de bajonnet uitgevoerd. Er zijn versterkende troepen naar Milaan gezonden. 4Garibaldi heeft het volgend manifest uitgevaardigd: Corese, 3 November. Italianen De keizerlijke en koninklijke interventie op het Ro- meinsch grondgebied ontneemt aan onze plannen hun bijzonder doel; de bevrpding van Rome. Dientengevolge maakten wij ons heden gereed om het oorlogstooneel te verlaten, daarbij de Apennijnen volgende. Het Pauselijk leger, hetwelk Rome thans niet meer behoefde te bewaken, had echter al zijne krachten verzameld en heeft ons in onzen marsch belemmerd. Wij werden dus verpligt om gevecht te leveren en inet het oog op onze positie kan het geen verwonde ring baren dat wp aan Italië geene nieuwe overwinning kunnen vermelden. De Pauselijke troepen zijn van het slagveld terug getrokken met zeer zwaar verlieswij hebben ontzaglijk veel manschappen verloren. Thans blijven wij aanschouwers van de oplossing, welke de Italiaansche eu Fransche legers aan de Ro- meinsche kwestie zullen geven en in het geval deze oplossing niet mogt overeenstemmen met het verlangen der natie, zal het vaderland in zich zelf nieuwe krachteq vf.nden om het initiatief te hernemen en om zelf deze levenskwestie ten einde te brengen. G. GARIBALDI. Acht-en-twintig personen, voor het grootste deel behoorende tot den staf van Garibaldi, waaronder drie leden van het parlement, verklaren in een stuk, gedag- teekend Figlino 4 November, dat Garibaldi te Passo Corese van de autoriteiten een extra-trein verkreeg onder voorwaarde dat hij zich vrij naar Florence kon begeven; dat hij te Figlino door den kolonel Camozzi werd gearresteerd zonder van schriftelijke order te zpn voorziendat Garibaldi hierop verklaarde te zijnlid van het Italiaansche parlement, Romeinsch generaal door een wettig geconstitueerd gouvernement benoemd en Amerikaansch burger; dat toen alle aanwezigen zich bereid verklaarden om Garibaldi met de wapenen te verdedigen, doch dat Garibaldi dit niet wilde, zeggende als ik geweld met geweld wenschte te beantwoorden had ik mijne vrijwilligers aan de grenzen de wapenen niet doen nederleggen; dat de afgevaardigde Crispi daarop tweemalen aan den president-minister telegra feerde om het bevel tot arrestatie te herroepen, daal de generaal naar Caprera wilde terugkeeren. Ook werd aan den kolonel Camozzi verzocht zich per telegraaf tot de regering te wenden, hetgeen deze weigerde. Eindelijk verklaarde deze de hem gegeven orders te moeten ten uitvoer brengen, waarop Garibaldi door vier karabiniers naar den voor hem bestemden wagon werd gedragen. „De generaal Garibaldi vertrok alzoo naar een ons niet onbekende plaats en het is hier niet de plaats om te zeggen met welke gevoelens hij ons achter liet. Alle Italianen, mannen van eer en karakter, zullen dit kunnen begrijpen. Farijs, 8 Nov. Het officieele blad de Patrie be vestigt het gevoelen, dat Rome weldra door de Fransche troepen zal worden ontruimdzij zullen er slechts zoo lang blijven, zegt het blad, totdat de gemoederen in de Romeinsche en Italiaansche provinciën tot kalmte zullen zijn gebragt en de Romeinsche regering door eene reorganisatie in de locale besturen de sporen der laatste worsteling zal hebben uitgewischt. De Patrie is tevens van oordeel, dat de Fransche troepen zich te Civita Yecchia zullen vereenigen en daar wachten om naar Toulon terug te keeren, tot dat aan den wensch van Frankrijk zal zijn voldaan. Dat er intusschen eenigen tijd zal verloopen, voordat de partij van han delen er vrede mede zal hebben om zich rustig te houden en de Romeinsche regering de wenschelijke reorganisatie zal hebben ingevoerd, lijdt geen twijfel. In verschillende plaatsen van Italië toch heeft de ontevredenheid over het mislukken der onderneming van de Garibaldianen zich weder lucht gegeven door demonstrationnogtans namen zp geenszins een zoo ernstig karakter aan als te Milaan en Pavia. De Triester Zeitung gewaagt boven dien van eene zamenzwering, die in Palermo zou zijn ontdekt en die hare vertakkingen zou hebben in alle groote steden van Italië. Een zekere Pascuita zou hier van aan het hoofd staan. Aan een particulieren brief alhier uit Rome ont vangen, ontleenen wp de volgende bijzonderheden om trent het gevecht met Garibaldi: „Tot hiertoe zijn de officieele bulletins zeiven vol gapingen, duisterheden en onwaarschijnlijkheden. Men kan zoo min de verhalen der Italiaansche dagbladen aannemen als die van het Journal de Rome of van de Ossavatore Romano. Alleen dit is zeker, dat het gevecht van Montana een der bloedigsten is geweest, die men zich herinnert, en dat zelden met eene zoo groote ver bittering Van weerskanten is gestreden. De Garibaldi anen, dje ongeregelde benden, waar een militair van de geregelde armee den neus voor optrok, herinnerden van de fameuse soldaten van de Fransche republiek. Naau welijks gekleed, blootvoets, uitgeput en slecht gewapend, heeft men deze ontembare vrijwilligers onbewegelijk zien blijven onder het helsche vuur der Chassepot-geweren. Men zag hen over de lijken heen springen, om zich met verblinden moed tegen de bajonetten in te werpen, zonder ander wapen dan knodsen of stokken, en op de meest woeste wijze de soldaten aan te vallen, die hen als honden neerschoten. Men heeft onder hen kinderen van 13 of 14 jaar gezien, die den dood te gemoet lie pen als gingen zij naar een feest, en met kogels door boord neervielen onder het aanheffen der kretenViva V Italia I viva la liberta! De pauselijke zouaven, maar vooral onze soldaten hebben eene ontzettende slagting onder de vrijwilligers van Garibaldi aangerigt De Franschen hebben een kapitein van het 29e verloren, den kapitein Marambas; verscheidene andere officieren zijn meer of min ernstig gekwetst „Overal waar de Italiaansche troepen zijn verschenen hebben zij de wapènborden van den paus, door de Garibaldianen afgebroken, hersteld en naast elkander den pauselijken en den Italiaanschen standaard geplant. Op sommige plaatsen zpn de kleuren van den paus tusschen die van Frankrijk en Italië geplaatst, hetgeen een der gewigtigste personaadjes van Rome heeft doen zeggen: „Et crucijixeriint eum interduos latrones(En zij kruizigden hem tusschen twee boosdoeners)." Naauwelijks is het zwaard in de schede gestoken, of men vraagt reeds wat nu de diplomatie doen zal, die nogtans ook ditmaal weder bp de Italiaansche aange legenheden getoond heeft hoe weinig zij doet. Immers men heeft ook thans nogmaals, voor de honderste maal, gezien dat de diplomatie wordt voorbijgegaan, wanneer eene zaak eene ernstige wending neemt. De heer de Sartiges was niet eens op zijn post; de nuntius bleef buiten spelde Italiaansche en Fransche gezanten even eens; generaal Lamarmora heeft de zaken tusschen Frankrijk en Italië behandeld met dit gevolg, dat beide mogendheden geëindigd zpn met te doen wat zp konden of durfden, en de bajonetten, niet de diplomaten hebben beslist. Wat zal nu eene conferentie uitrigten? Het schpnt dan ook dat dit denkbeeld niet zoo algemeen ingang vindt; terwijl wij gisteren zeiden aan het tot stand komen er van te gelooven, leiden de thans ontvangen berigten tot de tegenovergestelde conclusie. Alleen Oostenrpk en Spanje zouden bereid wezen aan Frankrijks wensch te voldoenmaar Pruissen beeft niet geantwoord; Engeland heeft een ontwijkend antwoord gegeven; Italië heeft gezegd, dat het de voorkeur gaf aan eene onderhandeling met Frankrpk alleen. Kortom, het conflict alleen en uitsluitend door Frankrijk in het loven geroepen, zal Frankrpk dan nu ook maar zelf weder uit de wereld moeten helpen. Keizer Napoleon is genoeg gewaar schuwd voor de noodlottige expeditie naar Italië, die in strijd is met het volkenregt en in strijd met het beginsel steeds door hem verkondigd, dat de volken over hun eigen lot beslissen. Aan de Romeinen heeft hij dit thans met de bajonet verboden en zoolang de Fransche troepen in den Ker- kelpken Staat blijven zal hun dit belet worden, maar reeds daardoor wordt de zucht om Italiaansch te worden met den dag grooter. Na korter of langer tpd zal Napo leon toch de partij moeten opgeven, en zijne geschiedenis zal eene nederlaag rpker zijn. Maar daarmede zijn de millioenen niet teruggekregen, die Frankrijk aan de Italiaansche expeditie ten koste legt, terwijl het nog lijdt onder de uitgaven aan de Mexi- caansche verspild. Volgens l'Etendard waren de 300 treinwagons, aan de Italiaansche grenzen gevraagd om de in den slag bp Mentana gevallen gekwetsten over te brengen daartoe naauwelijks voldoende. Een groot aantal petitien van arbeiders is gisteren en eergisteren in de voorsteden onderteekend; zij zijn regtstreeks aan den Keizer gerigt; daarin wordt de treurige toestand der werklieden uiteengezet en om hulp verzocht. De heer Jules Favre is met de overhandiging belast en indien de Keizer er in toestemt hein te ontvan gen, dan begeeft de Heer Favre zich heden naar St. Cloud. Men verzekert dat een voorstel aan de Kamers zal worden gedaan tot het aangaan eener leening van 700 millioen. De Keizer ziet er voortdurend somber uit. Hij arbeidt veel, deels alleen, deels met de ministers. Een zwaar verlies heeft hem heden weder getroffen; een zijner getrouwen, de generaal Rollin, adjudant-generaal van het paleis der Tuilerien, is door eene beroerte aangetast en geheel verlamdmen hoopt hem echter in het leven te behouden. Rumpt, 7 Nov. Aangaande den brand, die Maandag-avond 28 Oct. ons dorp teisterde en die, naar men zeidedoor het te heet stoken van een fornuis was ontstaan en waardoor 9 woningen, 2 hooibergen, één paard en ongeveer 300 mud aardappelen verbrandden, verneemt men het volgende: De wed. Lubbes, bij wie de brand is aangekomen, had een gehuwden zoon, die wegens het doen van verkeerde zaken reeds eenmaal in een verbeterhuis geweest isdoch naar men zegt niet van zijne kwaal (krankzinnigheid) is genezen. Deze zoon kwam op den bovengenoemden Maandag bij zijne moeder om eene som gelds ter leendoch daar zp hem meermalen aan geld had geholpen en dat slecht be steed werd, gaf zij het hem niet. Dit weigeren moet, zegt men, hem zoover gebragt hebben, dat hij het besluit nam, zijns moeders woning in brand te steken. Een onderzoek in loco heeft reeds plaats gehad, waarna men den genoemden zoon gevankelijk naar Tiel heeft gebragt. Graveiiliafjo, 10 Nov. Heden voormiddag kwart voor twaalf ure is den heer Borret, minister van justitie, in den ouderdom van 51 jaar, overleden. Gisteren heeft graaf van Zuylen een langdurig onder houd gehad met den heer Mutsaers, lid van den raad van state. Z. M. heeft den heer mr. J. Heemskerk Az. mi nister van binnenland8che zaken, tpdelijk belast met het beheer van het departement van justitie, ter ver vanging van wijlen den heer Borret. Werkendam, 10 Nov. Ten bewijze hoe sterk sommigen met geestdrift bezield zijn, om voor den Paus te strijden, diene het volgende: Van de 10 personen die van den Kaatsheuvel vertrokken, was er één, die bij het afscheidnemen tot zijn vader zeide: „Bid niet om mijn lang leven, maar bid, dat ik voor den Paus strijdende, maar spoedig en zalig sterve." Één der 10 heeft berouw gekregen en is wederom huiswaarts ge keerd. Ingez Geervliet, 9 Nov. Dingsdag jl. is op het eiland Rozenburg bij twee landbouwers de lendentyphus onder de paarden uitgebroken, met het gevolg, dat er bp den eenen landbouwer heden twee paarden aan zpn gestorven en zes nog zeer ziek zijn, terwpl bij den ander een paard er aan is bezweken. 8 Nov. Heden is ten raadhuize in het openbaar voor afbraak verkocht de Vlissingsche poort, die sedert het jaar 1634 dat gedeelte der stad tot sieraad heeft verstrekt, doch thans voor de aange vangen spoorweg en kanaalwerken moet plaats maken. De heer C. Lindenbergh, aannemer te Wemeldinge is van dat kolossale gebouw, met het daarbjj behoorend klokkenspel en uurwerk, voor eene som van ƒ3052 kooper geworden. Bniiiiisse, 9 Nov. Heden had alhier een treurig voorval plaats. Hetl'/Jarig meisje van van der Havet bp hare grootmoeder woonachtig, had het ongeluk by het passeren van twee tegen elkander inrydende wagen9 te vallen, met dat noodlottig gevolg dat het werd over reden en oogenblikkelijk den geest gaf. Zierikzee, 12 Nov. Uit het vroeger geformeerde twaalftal predikanten, is door den kerkeraad der Herv. Gemeente te Leiden het volgende alphabetisch drietal opgemaakt: Ds. Jungius te Zierikzee, Ds. Knappert te Deventer en Ds. Lamping te Helder. Morgen avond geschiedt het beroep. De ontruiming der vesting Ylissingen is sedert eenige dagen met kracht aangevangen en zal gedurende het overige van het jaar worden voortgezet. Eene aanzienlijke hoeveelheid materieel ligt gereed ter verzending naar Willemstad, Hellevoetaluis, Brielle, Dordrecht en Breda. l'Indépendance Beige deelt de volgende door haar omtrent het gevecht bij Tivoli en Monto-Rotondo ont vangen berigten onder alle reserve mede: De Pauselpke troepen werden door de volgende Fransche troepenafdeelingen ondersteund, die, als toe vallig, aan het gevecht deel namen en de overwinning hebben bevochtenwelke gedurende een aantal uren door de Garibaldianen aan de Pauselijke troepen zeer werd betwist, waarbij eerstgenoemden veel minder talrijk waren dan de Pauselijken en op eene belagchelijke wijze gewapend: Twee bataljons, waaronder een van het 29ste, eenige compagniën jagers, een veldbatterjj en minstens een eskadron cavalerie. De Franschen hebben alzoo hierbjj beproefd en gezien wat het chassepöt-geweer niet alleen, maar ook hunne nieuwe kanonnen en vernielingswerktuigen te weeg brengen. Het was dan ook eene ware slagting: dragt, juistheid en snelheid zpn ontzettend. Menotti Gari baldi is gekwetst. De heer Amédée Philibert, een aanzienlpk grond eigenaar in Zuid-Rusland, deelt het volgende mede, dat door de Correspondance Agricole van de Indépendance wordt overgenomen. Yan alle middelen die ik beproefd heb om mpn vee voor de runderpest te bewaren, heeft er geen beter ge werkt dan ditaan het veein plaats van zoet water zee-water te geven. Alle runderen, waarop deze behande ling werd toegepast, zijn gespaard gebleven, niettegen staande zij opzettelpk en voortdurend in aanraking werden gebragt met zieke dieren. Gemengde berigten. Volgens geruchten, zoude Pruissen zin hebben in Java en al de koffijlanden van Nederland, tegen betaling in klinkende munt. Garibaldi zal veel moeite hebben om zijn hoofd te behouden, hoewel hp nog minder kwaad gedaan heeft als Napoleon en Victor Emanuel. Zooals de zaken nu staan, bestaat het plan by Napoleon en comp. om Pius IX maar te laten schip peren zoo hy gewoon is, maar als zijne lamp uitge blazen wordt, of van zelf uitgaat, dan zal er geen paus meer erkend worden als wereldlijk vorst, en Rome zal dan de hoofdstad worden van Italië. Te Parjjs wordt het volk weder oproerig, om dat Napoleon zich gemengd heeft in zaken waar hij niet mede noodig heeft, met Rome. De republiek wordt aan alle hoeken der straten uitgeroepen, en Napoleon staat maar op glad ps. Valt hij, dan struikeld de paus ook. Het is onwaar dat de zouaven Garibaldi hebben overwonnen; het zpn Franschen geweest die gekleed waren in die moope pakjes. Verraad blinkt dus overal uit. Op de vee markt te Londen bespeurd men eene merkelijke daling, zelfs zóó, dat het vleesch 20 pCt. minder kan verkocht worden, dan verleden jaar. Volgens eene advertentie in het Dagblad van 's Gravenhage, is het vleesch bij een voornaam slager te bekomen10 cent per pond minder als vroeger. Het puik rund- en kalfsvleescli kost thans 35 cent de 5 ons, en in den Haag bestaat er nog plaatselijke belasting op het vleesch. Te Oude Tonge wordt een zwartbontje aangeraden, om, wanneer zp weder het geluk mogt hebben, op een bal te Middelharnis te komen, hare lange tong zoo niet te misbruiken, daar anders niemand meer in de zaal zal blijven. Dan kan zij alleen met ossen en ezels dansen. Wordt verwachtte Axel: een huwelijk tusschen een heer en eene dame te Koewacht; daar anders de gist

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1