Vo. 2466. 24sle Jaarg. Zaturdag 9 November 1867. Nieuwstijdingen. ZIERIIiZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zicli In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUENTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1»' Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-York 1,60. 3,90. Verschynt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schnithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. jewijzen van toenemend misver stand tussclien liet Ministerie en de Staten-Generaal. Eindelijk zijn alle verslagen over de staatsbegrooting m 1868 en dat over de Indische begrooting publiek eworden. Bet spreekt van zelf, dat eene algemeene klacht in e sectiën opging, dat de Indische begrooting zoo laat as ingedienddat zij vóór het begin van het jaar onmogelijk aangenomen en in Indie afgekondigd an zijn. De conservatieven die eerst de vaststelling er Indische begrooting bij de wet bestredendiejaar- ijks 120 en meer milioenen door één manden Mi- lister wilden laten beheerenhebben nu zelfs orde n regelmaat onmogelijk gemaakt. De begrooting voor 867 moet een tijd lang blijven werken. En op die be- rooting waren posten vergetenterwijl men uit Indie e jammerlijkste klachten ontvangt, dat daar, door de llendige en onhandige toepassing van de regelen der lieuwe comptabiliteitswet, die mr. P. Mijer niet be- [waam is uit te voeren want hij was steeds een goed echtsgeleerdemaar geen financierleveranciers iet betaald worden en ambtenaren hun tractement if pensioen niet krijgen. Natuurlijk zal die toestand lank zij de late indiening der nieuwe Indische be- jrooting, verergeren. Zoo zorgen de conservatieven oor orde in de finantiën terwijl zij op onbeschaamde cijze bewerendat de liberale regeeringen verwar ing hebben gesticht. De verslagen over koloniale aangelegenheden toonen ,n, dat even als het finantiëel beleid den gang der :oloniale zaken bij de meerderheid der Tweede Kamer fkeuring vindt. Naar het oordeel der vineerderheid" moesten de ver- laringendoor den tegenwoordigen Minister van Ko- oniën na zijn optreden gedaan»een zeer pijnlijken ïdruk maken." Men toont hem toch aan, dat hij in jen strijd met het programma van het kabinet iets volstrekt niets wil doen om de groote koloniale westiën te regelen. Is dat noodig Men ga dé In- ische begrooting over 1868 na. Landen als die wij in ndie besturen, met 20 milioenen inwoners, blijven tationair. De winsten, die wij trokken, verminderen. Ie uitgaven nemen toe. De koffie, onze hoofdbron van e Indische baten, gaat achteruit in kwaliteit. Ceylon Brazilië brengen oneindig meer koffie voort dan roegerJava en Sumatra niet. De regeering is on- lacbtig door dwang er meer uit te halen en zij is ijandig aan de particuliere industrie. Geene nieuwe ronnen van inkomst worden zoo doende geopend. Met ophef hadden de Ministers Mijer en Sckimmel- enninck op 4 en 7 Juni 1866 komen verklarendat uitgaven in Indie zouden inkrimpen en de in- omsten vermeerderen. Wat ziet men? De uitgaven oor 1868 zullen ƒ4,844,701 hooger stijgen de inkom- ten worden ƒ892,077 lager geraamd. De bijdrage aan federlandvoorleden jaar nog ruim 15 milioen, daalt at 10y2 milioen. De begrooting is bovendien onvol- idig. De Minister heeft op het Indische hoofdstuk urgerlijke openbare werken tonnen gouds te min 7raagd. Hij redeneerde aldus: ik heb geene juiste Jgaven over onderhoud van gebouwen en werken tijd waren 7 of 8 ton noodigik stel de som nu op helft. Waarom Al heeft men geene volledige op aven, op een cent na volgt daaruit, dat men de ge- ouwen en werken nu voor de helft kan onderhouden oo gaat het met meer posten. Geen streven naar orde en bezuiniging, maar veeleer m alles op nog weelderiger voet in te richten, of imis aan beleid zijn merkbaar. De minister vraagt, m slechts op iets te wijzen, geld voor een paar irri- itie-kanalen. In Indie had men bepaalde sommen >or een paar werken uitgetrokken. De heer Haspel en vermindert die naar zijn willekeur, zegt dat men aar wat meer Javanen dwangarbeid aan die zaken ioet laten verrichten en eindigt ten slotte met de ededeeling, dat hij toch niet weet of hij die werken enkt te laten uitvoeren of iets anderswant dat er og andere noodige zaken zijn en dus dat hij eens zal ten onderzoeken. Zoo vraagt hij ook weder een half milioen voor witengewone geniewerken aanofschoon de kosten N?in het leger sedert 1857 verdubbeld zijn en men be- roaald overtuigd is, in verband met de jongste oorlogen in Europa, een nieuw plan van defensie voor Java te "oeten ontwerpen, dat lang overleg eischt. Eindelijk is geen cent voor aanbouw van houten ihepen in Indie aangevraagd. Wel wil men een ijzeren storen schip laten bouwenmaar met zulk een vaar- ig kan men bij een opstand niet de rivieren in Indie izeilen en ons gezag handhaven. De eerste zaak zal 'ch wel zijndat wij binnen 's lands ons kunnen tan de houden. Wij zouden geheele kolommen kunnen vullen met s bewijzen van het conservatief wanbestuur, dat zich 'k in toenemende roofpartijen op Java doet kennen. |at is nu zeker het bewijs, dat die lieden ons gezag 7 betere grondslagen weten te vestigen. Men vergete iet dat deze regeering sedert ruim l'/2 jaar aan het istuur is en dus tijd had maatregelen te nemen, als de liberalen iets verkeerd hadden gedaan zooals zij beweren. In Indie kwijnen handel en bedrijf onder een be stuur, dat naar den goeden ouden tijd van vrienden- regeering en dwang wil terugkeeren en eiken parti culier, die zijn kapitaal en vlijt komt aanbrengen, belet die te gebruiken. In Nederland bestaat verschil met de meerderheid der vertegenwoordiging, ondanks eene ontbinding in 't vorige jaar, om die Kamer, zoo 't heette, te zuiveren. Onverantwoordelijk ware het dien toestand te laten bestaan. Moet het nog erger wordenmoet Mr. P. Mijer worden teruggeroepen en de baron van Zuijlen worden uitgezondenom nog sterker reactie te bevorderen Of behoort de Tweede Kamer door afstemming van de begrooting niet een einde aan zulk een toestand te maken? Er zijn, die den heer Hasselman nog niet zouden willen verdrijven, want hij is nog niet in de gelegenheid geweest zijne plannen te doen kennen. Een minister, geroepen om eene hervorming tot stand te brengen, moet, naar wij meenen, zoo hij verklaart niets te willen doen dan overwegen, en door alle par tijen onbekwaam voor zijne taak wordt geacht, hoe eer des te beter wijken. Hjj kan geen vertrouwen in boezemen. Florence, 4 Nov. Gisteren hebben de Pauselijke troepen met eene sterke overmagt de Garibaldianen tusschen Monte-Rotondo en Tivoli aangevallen. Na een hardnekkigen strjjd hebben de insurgenten de positie verlaten. Van beide zijden ondervonden de strijdende partijen zware verliezen. Garibaldi heeft zich gered. 5 Nov. De Corriere Italiano meldt, dat Garibaldi had toegestemd om over de grenzen terug te trekken en dat hij daarop met 8000 zijner manschappen naar de Abruzzen was opgerukt, toen hij door een corps Pauselijke troepen, ter sterkte van 12,000 man, werd aangevallen. Volgens de geruchten zijn in dien strijd 500 Garibaldianen buiten gevecht gesteld. Blijkens de Italië is Nicotera reeds met zijn staf op het Napelsche grondgebied aangekomen en keerden de vrijwilligers reeds naar hunne haardsteden terug. De Opinione meldt dat Garibaldi Florence is gepas seerd, op weg naar Caprera. Voorts meldt, de Italië dat de ministerraad gisteren vergaderd is geweest en zeer belangrijke besluiten heeft genomen. Er zou sprake zijn geweest van eene nota tot beantwoording der circulaire van den heer de Moustier. Cialdini is per telegraaf naar Florence ontboden. De Opinione zegt in haar tweede editie dat Gari baldi niet naar Caprera wordt gebragt, maar naar Spezzia. De post-communicatie met Rome is hersteld. De regering des Konings heeft gisteren de Itali- aansche troepen bevel gegeven binnen de grenzen van het Koningrijk terug te gaandaar thans ook het Pauselijk grondgebied door de vrijwilligers niet meer bezet is. De terugtrekking der Italiaansche troepen heeft iedere beweegreden of voorwendsel voor langeren duur der Fransche interventie weggenomen. Garibaldi is den 4den des avonds te Fogliano door de Italiaansche autoriteiten gearresteerd en heden ochtend met zijne beide zonen naar het fort Varignano gebragt. Omtrent de nederlaag van Garibaldi zijn thans de volgende bijzonderheden bekend. Garibaldi was op weg van Monte-Rotondo naar Tivoli, hetwelk door de Pauselijke troepen op nieuw bezet was geworden. Een weinig beneden Montana stuitte hij onverwacht op de geheele aldaar aanwezige Pauselijke strijdmagt, die on- middelijk een hevig kanonvuur op hem opende. Hieruit ontstond het gevecht, hetwelk drie kwartier aanhield en waarna Garibaldi met zwaar verlies naar Monte- Rotondo terugtrok. Door zijne aanvallers achtervolgd, hield hij nog 2,/2 uur een wanhopigen strijd vol, tot eindelijk zijne manschappen totaal uit elkander waren geslagen. Garibaldi nam daarop met zijn staf de vlugt naar de Italiaansche grenzen. Van beide zijden is met de meeste dapperheid gevochten, terwijl de Pauselijken herhaaldelijk eene charge met de bajonet moesten wagen. Van de Garibaldianen zijn 450 man gesneuveld en 900 gevangen genomen. Het aantal gekwetsten is onbekend. Van de Pauselijke troepen zijn 200 man gedood of ge wond. De strijdmagt der Garibaldianen bestond uit 3500 man, met 2 stukken geschut en 35 paarden, Menotti heeft aan het been eene ligte wond bekomen. Laatstleden Zaturdag had zich eene deputatie, waar onder Crispi en Tineo waren, bij Garibaldi vervoegd, om hem te nopen van zijne plannen af te zien, doch die poging was geheel vruchteloos geweest. Berigten van verschillende "kanten geven regt om te verzekeren, dat de Fransche en Pauselijke troepen Maandag ochtend Rome hebben verlaten, om 's namid dags Monte-Rotondo aan te tasten. In verschillende particuliere dépêches wordt reeds gemeld, dat Garibaldi geslagen is. Ook de Temps deelt mede, op gezag van berigten die dit blad juist acht, dat Garibaldi Zondag door de Pauselijke troepen geslagen en naar Correse teruggetrokken is, waar hjj door de Italiaansche troepen is ontwapend. De Italiaansche regering zou het plan hebben Garibaldi in het fort Palmerra (Palmaria?) te interneren. De Inde'pendance daarentegen bevat een telegram uit Florence, volgens hetwelk Garibaldi, aangemaand om zich terug te trekken achter de linie der Italiaansche troepen, daarin bewilligd en beloofd heeft nog den 4den zijne manschappen naar Correse te zullen brengen, waar zij ontwapend zullen worden. De kardinaal Antonelli heeft eene nota aan de mogend heden gerigt, waarin hij protesteert tegen het bezetten van het Romeinsche grondgebied door Italiaansche troe pen. Naar men in Fransche regeringskringen verzekert, is de Fransche regering nog altijd bedacht op het vinden van een uitweg in de netelige Romeinsche kwestie, indien de Italiaansche regering haar slechts eenige voldoening gaf, waardoor zij zich met eer uit de zaak zou kunnen redden. „Tout est perdu, sauf Thonneur." Een ooggetuige schrijft het volgende omtrent de affaire van Monte-Rotondo. »Monte-Rotondo is eene stad met eene soort van middeneeuwsch kasteel. De Garibaldini begonnen met. verkenningen tot onder zijne muren en eindigden na eenige schermutseling met het fort door eene reeks van voorposten in te sluiten. De burgt is op een tamelijk hoogen heuvel gelegen die door andere heuvels inge sloten wordt, waarvan hij geheel gescheiden is. Het riet heeft er eene zeer groote hoogte bereikt en de wijnstok, die er om heen geleid is, spreidt een overvloed van oranjeroode takken in het rond, waaronder men zich gemakkelijk verbergen kan en tirailleursvuur kan onder houden. De stad, door zware muren omringd en door stevige poorten beschermd, wordt door een vestingwerk beschermd dat tevens kasteel is, van waar men een moordend vuur naar beneden kan rigten. Het garni zoen bestond uit 300 man van het legioen van Antibes, honderd gendarmes, vijftig dragondersen drie stukken geschut. Tegen deze wel verdedigde vesting der middeneeuwen, die goed gewapend en geapproviandeerd was, heeft Garibaldi zijne vrijwilligers aangevoerd, die zeer slecht gewapend waren. Waarschjjnljjk was hij van oordeel dat eene belegering van eenige dagen hunne geestdrift zou fnuiken, die toch al door het gebrek aan alles veel geleden had. Hij trok er dus op los en gaf bevel tot den aanval. Ten tien ure in den morgen werd het vuur over de geheele linie geopend. De Pauseljjken, achter hunne muren verschanst, onderhielden een moordend vuur. In twee uren tijds waren er van de aanvallers honderd buiten gevecht gesteld, maar zjj hadden nu ook de laatste wallen van het bolwerk genomen en deden een aanval met de bajonet op zware poorten met ijzer bevestigd. Ten vier ure waren zij in het bezit van eenige landhuizen op de laatste hoogten gelegen, maar moesten nu het vuur staken, daar zij geen krijgs voorraad meer hadden. De Pauseljjken hadden bijna niets geleden. De Gari baldini, na zich in vruchtelooze pogingen te hebben uitgeput om de zware poorten te doen vallen, besloten er den brand in te steken. Dit gelukte; de vlammen verteerden het hout. De klokken van het klooster werden geluid om de verdedigers tot het gebed op te roepen, wat het tooneel nog akeliger maakte. Des nachts deden de Garibaldini den aanvalzij stormden in op de poorten die half vergaan en bres geschoten waren en ten twee ure na middernacht ving de strijd aan. De verdedigers openden een hevig schrootvuur, maar de tegenwoordig heid van Garibaldi vervulde zjjne volgelingen met on- wederstaanbare geestdriftde muren vielende deuren bezweken. Monte-Rotondo was genomen. Alleen het klooster was nog in het bezit des vjjands. De Pauselijken sloten zich hierin op en onderhielden het vuur, maar ditmaal was er minder gevaar, want de aanvallers waren gedekt. Ten twee ure in den morgen werd de witte vlag geheschen, en de Pauselijken gaven zich op genade en ongenade over. Men zond hen naar de grenzen; de officieren werden vrijgelaten en de sol daten moesten beloven niet meer tegen de vrijwilligers te dienen. Het aantal krijgsgevangenen bedroeg 500. De Garibaldini hadden 100 man buiten gevecht gesteld; maar zij hadden 3 kanonnen, 40 paarden en 400 naald geweren buit gemaakt. Terstond rukten zij verder. De ooggetuige hangt een treffend tafereel op van de schilderachtige uitrusting der vrijwilligers. Sommigen zijn te paard op uitgeteerde magere rossen; hunne wijde broeken, roode hemden en hoeden van allerlei vorm geven hun een fantastisch voorkomen. Anderen hebben nette jasjes waarover allerlei soort van sabelriemen hangen; velen hebben slechts een revolver in den gordel. Slechts zeer enkelen zijn goed gewapend en uitgerust. De geneeskundige dienst is bijna niet geregeld. Zeer velen stierven aan hunne wonden in het riet en in de groeven en greppels, waar zij heen gekropen waren. FarVjs, 5 Nov. De Moniteur, die heden later dan gewoonlijk is verschenen, deelt mede dat de pauselijke troepen Zondag nabij Tivoli de Garibaldianen ontmoet en onmiddellijk een aanval op hen gedaan hebben. Na een hevig gevecht zjjn de Garibaldianen in wanorde op de vlugt gegaan, waarbij zjj op het slagveld 3000 man aan dooden, gekwetsten en gevangenen achterlieten. Het is aan Garibaldi gelukt te ontsnappen en Terni te bereiken. De Italiaansche autoriteiten hebben hem met zijne beide zoons van daar naar Florence doen over brengen. Generaal Ricotti, bevelhebber der Italiaansche troepen, heeft aan de grenzen 4000 Garibaldianen ge vangen genomen en ontwapend terwijl zy op het Itali- aansch grondgebied zochten te ontvlugten. De Droit verhaalt een zelfmoord, gepleegd onder omstandigheden, die inderdaad zonder weerga zjjn. Een schoenmaker, een ruw man, verslaafd aan het misbruik van sterken strank, eischte op een avond, te huis komende dat zijne vrouw hem haar zuur verdiend weekgeld zou afstaan. Zij weigerde; eene vechtparty volgde, waarbjj de vrouw bijna geworgd werd. .."Gij weigert me geld te geven, zeide hjj, en daardoor zijt 8Ü oorzaak van mjjn dood. Maar ik wil dat ge er getuige van wezen zult ook en mjjne laatste stuip trekkingen zien zult." Hij bond haar daarop handen en voeten vast en een servet om den mond, zoodat zy geen geluid kon geven. Na dit gedaan te hebben maakte hjj alle toebereidselen om zich op te hangen, eene bezigheid die hy afwisselde door nu en dan een glas rum te drinken. Zyne vrouw meent dat hjj er 15 gedronken heeft. Toen alles gereed was hing hij zich op. Zijne vrouw verloor het bewustzjjn. Tot zich zelve komende, was haar man een ljjk. Met veel moeite gelukte het haar den doek, die haar mond bedektelos te wikkelen en riep toen om hulp. De buren schoten toede politie werd gehaald, die con stateerde dat de schoenmaker dood was. De vrouw verkeert in zorgwekkende omstandigheden. M^aastricïit, 4 Nov. Ten huize van den Heer Hherbergier en winkelier te Houthem, is in den nacht van Zaturdag op Zondag een onbeschaamde dief stal gepleegd. De dieven hebben een gat in den muur van mergelblokken gemaakt en zjjn een vertrek inge drongen, waar zij een meubel hebben opengebroken en twee honderd gulden aan gemunt geld, twee gouden horologieneen gouden ketting en ringenbenevens eenige rolletjes kopergeld hebben ontvreemd. Het gat in den muur was zoo klein, dat zjj die er doorkropen slank van bouw moeten geweest zijn. Niettegenstaande het geblaf van al de honden in den omtrek had geen der buren onraad bemerkt. Vóór omstreeks twee en een halfjaar verliet zekere Daenenlandbouwer in het gehucht Biesland nabij Maastricht woonachtig, de zijnen om zichzooals hy zijnen kinderen mededeelde, naar een nabjj gelegen stuk land te begeven. Sedert dat tijdstip was hjj spoorloos verdwenen, en alle onderzoek bleef tot heden vruchte loos; eergisteren echter werden zjjne overbljjfselen in een der holen van den St. Pietersberg gevonden, waar de ongelukkige van honger schjjnt omgekomen te zjjn. De man was reeds bejaard en leed somwjjlen aan vlagen van krankzinnigheid, zoodat het waarschjjnljjk is, dat hjj in een dier oogenblikken van zinneloosheid zich in den berg gewaagd heeft. 's Ilei^togfeiHboseli4 Nov. Gisteren avond zjjn alhier per stoomboot uit Arnhem aangekomen ruim een 30tal jongelingen die allen te Njjraegen op de boot zjjn gekomen en die onmiddellijk per diligence zjjn ver trokken naar Tilburg om van daar verder de reis te ondernemen naar Rome, ten einde als zouaven van het Pauseljjk leger in dienst te treden. Onder hen was er een die den moed liet zinken en het ouderlijk huis en het behoud van zjjn Nederlander schap verkoos boven het zouavenleven. Ook eenige Bosschenaren waren de vorige dagen derwaarts vertrokken, om den Paus te dienen. Onder deze laatsten was er één die verleden jaar voor hetzelfde doel naar Rome is gegaan, doch op zjjn moe ders verzoek was teruggekeerd. Deze was dus regtens geen Nederlander meer. Een ander was er onder, die 7 jaren in Indie was geweest en déAr den toestand van den Paus vernemende herwaarts was gekomen, om als zouaaf onder het Pausseljjk vaandel te gaan strjjdeu. TJtireclit, 3 Nov. Wjj rekenen ons verpligt onze stadgenooten oplettend te maken, dat er tegenwoordig vele halve guldens in omloop zjjn van het jaar 1863, uit lood gegoten. Wjj wjjzen er op, omdat het noodig is te herinneren, dat de verspreiding er van tot groote moeijelijkheden kan aanleiding geven. Zie art 135 van het Wetboek van Strafregt. Zierikzee, 8 Nov. Op het twaalftal van pre dikanten, opgemaakt door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Leiden, komt o. a. voor Ds. E. C. Jungiu$t pred. alhier. De WelEerw. Heer Ds. C. de Wildepred. te Poortvliet, heeft voor de beroepen naar Willemstad en Ridderkerk bedankt. Er loopt in sommige kringen te 's Hage een ge rucht, hetwelk wjj onder alle reserve mededeelen. De

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1