Z1ER1KZEESCHË NIEUWSBODE No. 2465. 24sle Jaarg. fVoensdag 6 November 1867. Nieuwslij dingen. ebt, Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Aboniiements-Prys: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V crschyut: Op "Woensdag en Zaturdag, Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zcgelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Londen, 1 Nov. Te Manchester zijn vijf Fenians, die Maandag teregt gesteld zijn, schuldig verklaard en Vrijdag ter dood veroordeeld. Morgen worden elf anderen teyegt gesteld. „Die pleit om een koe, geev' liever een toe/' Een dagblad van Vermont (N. A.) spreekt van een pleitge ding tusscben twee personen in dien staat, om een schaap, waarvan het eigendomsregt betwist werd. De zaak diende tweemaal, en 'de klager kreeg 116 dollars 46 cents scha- ver^oeding en kosten van den beklaagde terug, hoewel rijtf pleidooi hem op 250 dollars aan honorarium van advocaten te staan kwam. Ieder der pleitenden kon een geheele kudde schapen gekocht hebbenvoor hetgeen hem de twist om een enkel schaap kostte. kUS- en ge il bij de loon! gehuwd :egen 1 'ucldorp, persoon. Florence, 31 Oct. Men verzekert, dat het gou vernement een vriend naar Garibaldi heeft gezonden om hem te overtuigen van de noodzakelijkheid om terug te trekken. Florence, 1 Nov. Overal waar de Italiaansche troepen de kerkelijke Staten zijn binnengerukt, zijn zij ontvangen zonder eenige afkeerigheid te ontmoeten. De Pauselijke ambtenaren hebben hunne betrekkingen nedergelegd en de Italiaansche regering heeft anderen in hunne plaats aangesteld. Eene correspondentie uit Parijs zegt dat de Patrie en de France verkeerd ingelicht zijn, wanneer zij be weren dat Frankrijk geprotesteerd heeft tegen het binnenrukken der Italiaansche troepen in den Kerke- lijken Staat, „De minister van buitenlandschen zaken heeft zich bepaald om daarover zijne ontevredenheid kenbaar te maken. Het behoud van* den vrede hangt aan een zijden draad; wel hebben de Italiaansche troe pen last om elke ontmoeting met de Franschen te vermijden; wel heeft de keizer dezelfde orders gegeven aan de Fransche officieren, maar wie kan alle toevallige gebeurtenissen voorzien, die uit de aanwezigheid der vrijscharen kan voortspruitenwant dat hun generaal de gelegenheid zal zoeken om met hen handgemeen te worden, kan niemand betwijfelen. „Dat men in het vatikaan den oorlog tusschen Frank rijk en Italië wenscht ligt voor de handthans echter heeft het pauselijk hof er dubbel belang bij eene bot sing tusschen die beide mogendheden te doen ontstaan. Men weet namelijk dat Frankrijk, voor het geval dat het in een krijg met Italië gewikkeld wordt, het aanbod van Spanje om een leger van 40,000 man te zenden heeft aangenomen. Ik sta u voor de waarheid van dit berigt in. Het Spaansche leger moet ten taak hebben het koningrijk Napels te nemen om in de herstelling der Bourbons op den Napolitaanschen troon het middel aan te grijpen om Italië te verzwakken en mat te zetten. De koningin van Spanje zal toch niet voor niets 40,000 man leveren en zich daardoor aan alle gevaren eener revolutie blootstellen. Ik spreek in vollen ernst. Zóó ver is Frankrijk reeds op het hellend vlak voortge- schoven, dat keizer Napoleon denkt aan de herstelling van de Bourbons in Napels. Alle partijen van de liberale rigting in Frankrijk zijn ontsteld, want wie kan zeggen hoe zulk eene staatkunde eindigen moet." Toulon, 1 Nov. Het gepantserde fregat Valeu- reuse van Cherbourg en de Mogador van'Civita Yecchia zijn hier aangekomen. Van Rome zijn geene berigten. Die schepen vertrekken weder met vier eskadrons van het derde regement jagersdie in den ochtend zijn aangekomen. Eenige dagen geleden trachtte kardinaal Antonnelli, ziende dat het gevaarhetwelk het wereldlijk gezag bedreigde ieder uur grooter werd, den Paus te bewegen, om eenige concessien te doen. Pius IX volhardde bij zijn onverzettelijk non possimus en antwoordde zijn mi nister, wat hij hem zoo herhaaldelijk heeft geantwoord: De storm is geweldig, maar gij weet wat er geschreven staat, de boot van Petrus kan niet vergaan. Daar de kardinaal echter bleef aandringen, zeide de Paus glim- lagchende: Ja, ja, ik begrijp het; gij vertrouwt gelijk ik op de goddelijke beloften; gij vreest niet voor de boot maar gij vreest voor de equipage. Toulon, 2 Nov. Er worden voortdurend troepen en paarden naar Rome ingescheept. De Fransche troepen hebben den 30sten de stad bezet, zonder dat er een enkel schot is gevallen. Het is er volkomen rustig. Uit Toulon meldt men, dat de gepantserde fre- gratten la Gloire en Heroïne sterk gewapend worden en dat zelfs geblindeerde drijvende batterijen worden gereed gemaakt. De permanente ligting van matrozen is in al de zee-departementen weder geopend. Het expeditie-leger, voor den Kerkelijken Staat bestemd blijft op 45,000 man bepaald. De gepantserde vloot is alhier aangekomen. Het schip Canada is met een bataillon troepen naar Civita Vecchia vertrokken, benevens kanonnen, paarden, enz. Heden avond vertrekken nog tien schepen. Garibaldi heeft zich te Monte Rotondo verschanst, en weigert de wapens neder te leggen. De Riforma meent, dat Garibaldi daarin zou toestem men indien de Koning zijn ministerie wijzigde. 3 Nov. De Moniteur meidtin zijn bulletin uit Napels van 28 Oct. 's avonds, dat 2000 personen aangevoerd door volksmenners, de straat Toledo door- loopen hebben onder het aanheffen van revolutionnaire kreten. Deze menigte is daarop vrijwillig uiteengegaan. Demonstratien van denzelfden aard hebben ook te Turin, Genua en Livorno plaats gehad, zonder dat zij tot eenige wanordelijkheden hebben geleid. De Constitutionnel zegt dat de Patrie Donderdag-avond een artikel heeft openbaar gemaakt onder het opschrift Oorlogsverklaringwelk artikel bestemd is om eene betreurenswaardige sensatie te maken, want niets wettigt het vermoeden, dat de tegenwoordige verwikkelingen tot dergelijke uitersten zullen leiden. De Patrie heeft mitsdien eene groote verantwoordelijk heid op zich geladen, die geheel ten haren laste komt en die de regering in geen enkel opzigt deelt. De Constitutionnel logenstraft voorts ook de verzekering van de Patriedat de heeren de Moustier en de maarschalk Niel den 31sten te Saint Cloud zijn geweest. Geen van beidenzegt de Constitutionnelwas ergeen hunner heeft derhalve aldaar met den keizer gewerkt. De Moniteur heeft dit artikel van den Constitutionnel betreffende de Patrie overgenomen. Berigten uit Rome van den 30 jl. melden, dat dien avond het Fransche 29ste regement van linie Rome is binnengerukt; eene groote menigte zag dit zwijgend en blijkbaar wrokkend aaner had geene openlijke vijandige demonstratie plaats. Men verwacht dat de Franschen, onmiddelijk nadat de ontscheping geheel zal hebben plaats gehad, de operatien tegen de Garibaldisten zullen openen; deze laatsten staan in het gezigt van Rome op 3 mijlen afstands. Gisteren heeft de generaal du Failly eene proclamatie tot de Romeinen gerigt, waarin hij zegt dat keizer Napoleon het expeditionaire corps heeft gezondenom den H. Vader en den Pauselijken troon te beschermen tegen de aanvallen der revolutionnaire benden. De Franschen zullen de wetten gebruiken en personen der Romeinen eerbiedigen. Te Napoleonville, Morbihan, hebben ernstige rust verstoringen plaats gehad ten gevolge van den verkoop van een aanzienlijke hoeveelheid tarwe, die naar Neder land zou gezonden worden. Het volk wilde een schip, waarin tarwe werd geladen doen zinken, het pakhuis van een graanhandelaar, den heer Marresal, in brand steken, om zoo doende bij de verwarring, die de brand zou veroorzaken koren te kunnen stelen. Het oproer begon te Trela, bij het huis van genoemden graan handelaar. Het graauw wilde den heer Marresal met een zijner kantoorbedienden in het water werpen, die nu zoo hard zij maar konden het op een loopen zetten, door een troep vrouwen en kinderen gevolgd. De bur gemeester, die zich met den procureur en den onder prefect, naar de plaats des oproers begaf werd beleedigd en de glazen van het pakhuis ingesmeten. Ten laatste bedaarde de storm, maar te half één begon de rust verstoring op nieuw, op de korenmarkt. Een met koren beladen wagen, door eenige soldaten en policie-agenten begeleid, die door de menigte reed, werd met een hagelbui van steenen begroet. Hierop maakten de dragonders een charge en dreven de oproerigsten voor zich uit, die zich achter de overige toeschouwers ver borgen. Toen de dragonders weder omkeerden werden zij op nieuw met steenen begroet. Gedurende den ge- heelen avond hadden de dragonders handen vol werks om de straten en pleinen schoon te houden. Men hoorde bij voortduring de signaal horens en zelfs liep het eens zoo ver dat men dreigde vuur te geven. Deze waar schuwing hielp en de menigte ging uiteen. De nacht ging vreedzaam voorbij, denkelijk door de patroeljes te paard, die onophoudelijk door de stad reden. Ook de Vannes, Josselin, Lorient en Guéméné hebben on lusten plaats gehad. Naar men zegt zou het graauw te Rohan een schuit met graan in den grond geboord hebben. Er hebben veel arrestatiën plaats gehad. De criminele regtbank der Seine zal in haar a. s. zitting de zaak te behandelen hebben van een gevangene met name Charles Avinain, die in het begin dezes jaars uit Cayenne was teruggekeerd, waarheen hij wegens verschillende misdaden was gezonden. Bij zijn terug komst in Frankrijk hervatte hij zijn oud handwerk, het stelen, en zat weldra weer voor diefstal in de gevangenis. Wederom ontslagen, overlegde hij een plan van diefstal en moord, waarin hij maar al te gelukkig slaagde. Hij koos twee plaatsen, de een te Courbevoie, op een af gelegen punt bij de Seineen de andere in de Rue Montaigne, voorgevende, dat hij hooi- en beestenvoeder- pakhuizen wilde aanleggen. Hij bezocht de markten en kocht wagenvrachten hooi, belovende ze met klinkende munt te betalen indien ze hem nog denzelfden avond werden afgeleverd. Op deze wijze haalde hij een land man uit Crassy met name Michiel Vincent over, om het hooi nog laat in den avond af te leveren. Daar het nu reeds zeer laat was geworden stelde hp den boer voor zijn paarden en wagen in de schuur te zetten en den nacht bij hem door te brengen. Vincent nam daar ge noegen in, waarop Avinain hem vermoorddeen hem van een som van p. m. 1000 francs beroofde. Hp sneed het ligchaam in stukken, dat hij broksgewijze de vol gende avonden in de Seine wierp. Hij verkocht het hooi den wagen en de paarden en verdween uit Courbevoie. Een paar weken later toen hij de opbrengst van zijn roof had doorgebragt, beging hij een tweeden moord op dezelfde wijze. Hij betrok een eenzaam huis in het dorp Levallois en vermoordde daar een anderen pachter met name Dusuet onder dezelfde omstandigheden, als wij bij de vorige misdaad hebben medegedeeld. De ver minkte overblijfselen der ligchamen werden echter ont dekt en Avinain, op wien de verdenking viel, in.verzekerde bewaring genomen. Uit de gedane nasporingen bleek dan ook, dat hij, en niemand anders de dader was. Maastriolit, 30 Oct. Heden morgen had alhier in het stadsgasfabriek een droevig ongeluk plaats. Twee arbeiders, aldaar in een der lokalen werkzaam, werden door het ontsnappende gas zoodanig bevangen, dat zij bewusteloos ter aarde vielen; een derde, zulks bemer kende, trachtte hen nog er uit te halen, maar werd mede zoo door het gas bevangen, dat hp slechts met moeite voor zelf behoud ^kon zorgen. Slechts een uur later mogt het gelukken, tot de beide ongelukkigen door te dringen, helaas reeds te laat, om ze in het leven te behouden. Beide slagtoffers zijn gehuwd, en een hunner vader van vijf nog jeugdige kinderen. 1 Nov. Aangaande den diefstal van 8000 francs, door den heer Berger verzonden, kunnen wij melden, dat het der justitie is mogen gelukken zich van den dief meester te maken; het was de voerman van den wagen, waarop zich het gestolene bevond. Nu reeds heeft hij alles bekend en de plaats aangewezen, waar hij de ontvreemde gelden had verborgen. 's Hertogenboseh 31 Oct. Heden morgen is de verliefde minnaar te Helmond, die zich, zooals wij vroeger mededeeldenmet het meisje dat hp be minde in het kanaal had geworpenomdat zij hem geen wederliefde toedroeg, te dier zake door het prov. geregtshof van Noord-Brabant veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf. IVijimegon, 1 Nov. Onder toevloed van eene groote volksmenigte zijn heden ochtend weder een groot aantal jongelieden naar hot Pauselijke leger vertrokken, om aldaar als zouaaf dienst te doen. Amsterdam, 31 Oct. Ds. Isaac Prins alhier, oudste dienstdoende leeraar van de gansche Nederl. Herv. kerk, viert den 7den Nov. e. k. een hoogst zeldzamen en gedenkwaardigen, zoo niet, althans in Nederland, voor- beeldeloozen feestdag. Hij zal namelijk alsdan 65 jaren onafgebroken als leeraar in de Herv. kerk zijn werkzaam geweest. In 1781 geboren, werd hij den 7den November 1802 als predikant te Ede bevestigd, vertrok van daar in 1807 naar Langezwaag, in 1815 naar Oud-Beijerland, in 1817 naar Alkmaar, in 1822 naar Dordrecht, en in 1825 naar Amsterdam. 's Grravculiag^e, 2 Nov. Z. K. H. prins Fre- derik is heden middag van HDs. buitenlandsche reis alhier teruggekeerd. Omtrent den ziekte-toestand van den minister van justitie vernemen wij, dat de nacht van gisteren op heden minder rustig was, en dat de toestand dezelfde blijft. Wissenltei'lce, 29 Oct. In hunne vergadering van 23 dezer hebben ingelanden van den calamiteusen polder Nieuw-Noord-Beveland met 9 tegen 7 stemmen besloten, geene pogingen aan te wenden, om voor vrijen polder verklaard te worden. Het voorstel tot verzoek der vrijverklaring vond zijnen oorsprong voornamelijk in het hooge dijkgeschot, dat door dien polder moet worden betaald, alsmede dat aan de onderzeesche oever verdediging sints enkele jaren niets is verrigt, waarom door velen die oever niet meer als zoo gevaarlijk wordt geacht. Zïeriltzee, 4 Nov. De WelEerw. Heer Ds. J. H. C. Heijse, pred. bp de Evang. Luthersche gemeente alhier, is als zoodanig beroepen te Zaandam. Zieriltzee, 5 Nov. Zondag jl. is de morgen godsdienstoefening in de Luthersche kerk alhier door eene bijzondere plegtigheid opgeluisterd. Bij gelegen heid der gedachtenisviering van den 350g,on jaardag der kerkhervorming hebben een twaalftal leden van het mannenzangkoor en een viertal leden van de Harmonie muziekale uitvoeringen ten gehoore gebragt. Op elk lied dat door de gemeente met begeleiding van orgel spel werd aangeheven volgde ter afwisseling een zang van het mannenkoor met begeleiding van blaasinstru menten. Achtereenvolgens werd door dat koor het eerste vers van Luther's lied „Een vaste burght is onze God. een motetto van B. A. Klein en ten slotte het laatste couplet van Een vaste burghtaangeheven. Eene talrijke schare woonde deze plegtigheid bp. Men schrijft uit Ley den dato 31 OctoberOp den dag, die herinnert aan de losmaking van alle banden, die de vrijheid van het individu belemmerden in ge loofszaken en op kerkelijk gebied, loopt een gerucht, dat de Algemeene Kerkeraad der Nederd. Herv. Ge meente, alhier, tot eiken prijs zijne regten tot het beroepen van predikanten wil behouden en zoo lang mogelijk uitoefenen door de invoering van een nieuw reglement, waarbij dat regt aan de gemeente wordt verzekerd, te vertragen. Men wil voor een der open te vallen predikantsplaatsen bestemmen Ds. Mosselmans, van Groningen, en niettegenstaande op 29 Mei 1867 is beslist, dat de gemeente zal beroepen op den nieuwen voet, zijn onze kerkelijke liberalen of radicalen zoo conservatief, dat zij behouden willen het gezag of het monopolie, al gaat de goede trouw daarmede ook ver loren. Te '8 Hage heeft men het aangevangen beroe- pingswerk gestaakt omdat de gemeente het regt daartoe heeft gewildte Leyden wil de kerkeraad de gemeente zoolang mogelijk van de uitoefening van dat regt ver steken en wordt hierin door het klassikaal bestuur geholpen. Pas is een langdurig kerkelijk geschil beslist en geëindigd of er ontstaat weder een nieuw op het zelfde gebied't werk van kerkelijke en staatkundige radicalen, dat zijn despotisch karakter niet verloochent. Tielsche Ct.) Omtrent den brand te Rumpt (gemeente Deil) wordt ons van daar gemeldEen felle en met ongewone snelheid toenemende brand brak ten ruim zes ure des avands uit in de woning genaamd het Groenewoudbewoond door de weduwe Ruppens en haar zoon. Huis met schuur, berg en loods, alles stond bijna gelijktijdig in volle vlam, en de brand sloeg al spoedig over tot andere woningen, zoodat een negental huizen met twee hooibergen werden ver nield. De brandspuiten van Beesd, Marienweerdt, Enspijk en Gellicum snelden ter hulp en bewezen met die van ons dorp voortreffelijke diensten, om de woede der vlammen te beteugelen en het blusschen te bevorderen. Den ge- heelen nacht bleven twee spuiten onafgebroken werk zaam, en het was eerst des avonds van den volgenden dag, dat die van ons dorp, na aanhoudend werkzaam te zijn gebleven, de plaats des ongevals verliet. Hetgeen deze gebeurtenis vooral tot eene ramp maakt, is, dat zes huisgezinnen, waaronder die van drie weduwen, allen behoorende tot de hulpbehoevende klasse, daardoor niet alleen van hunne woningen zijn beroofd geworden, maar ook van alles wat hun tot kleeding, ligging en dekking verstrekte, zoowel als van hetgeen zij tot wintervoorraad hadden bpeen vergaderd. Tijdelijk zijn deze van alles ontbloote en hulpbehoevende lieden ingenomen bp ande ren, terwijl de meesten zich in de kerkekamer der Her vormde gemeente bevinden. De toekomst is voor hen donker en zal moeijelijk te herstellen zijn, indien niet vermogende en liefdadige landgenooten, bewogen met hun lot, door vrijwillige bijdragen die toekomst trachten te verhelderen. Men schrijft uit Zwolle, dat zich aldaar enkele gevallen van angina diphtherina hebben voorgedaan en wel met doodelijken afloop. Naar men verneemt zpn en worden tegen de verspreiding dezer ziekte de meest gewenschte maatregelen genomen, zoodat men de hoop koestert, dat het zich tot de vermelde gevallen bepalen zal. Gemengd© berigften. Het wordt hoe langer hoe meer een doolhof in Italië en er is geen einde te zien aan al de moordenarijen die er plaats hebben; de Franschen en Italianen moeten elkander bevechten en ze zijn het eens in beginsel met Garibaldi, dat Rome de hoofdstad moet worden van Italië, en dat Victor Emanuel zijn troon zal vestigen op het Vaticaan. De Franschen hebben dan Rome weder bezet, maar zullen er de rust niet bewaren; de teerling is geworpen: Garibaldi te Rome, of een alge- meenen oorlog, want teruggaan is niet meer mogelijk, zonder dat Napoleon of Garibaldi uitgelagchen wordt in alle talen van Europa. Volgens sommige dagbla den, heeft de sultan van Turkpe een verzoek gedaan aan de koningin van Engeland, ten gevolge der kracht van den kousenband welke Victoria aan de kuiten ge bonden heeft van den sultan. Ook is er sprake dat Japansche prinsen Europesche prinsessen tot echtge- nooten zullen opzoeken, om alzoo vermaagdschapt te worden aan de vorsten van Europa, die altijd om geld verlegen zijn, en dat de Japansche prinsen in overvloed hebben. De weduwe van Lincoln maakt te New-York zulke groote verteeringen, dat zij bij een tweede Maria de Medicus vergeleken wordt. Dit schepsel at van gouden schotels, en zij stierf in een gasthuis te Keulen. Voor zulke verkwisters bragten vroeger de volken geld op, en zoo is het ook nog. De heer Tuil, bakker van H. M. de Koningin Victoria is zwaar beboet als zijnde zijn brood gewogen en te ligt bevonden. Een groot aantal zijner Londensche confraters, zijn voor hetzelfde vergrijp tot boete en de kosten van het geding veroordeeld. Wordt verwacht eene verandering van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1