No. 2459. 24s,e Jnarg. Woensdag 16 October 1867. Nieuwsti j dingen. Bakers-Klagt. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Hen abonneert zicli In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Londen, 10 Oct. De North British Mail meldt dat er op dit oogenblik niet minder dan tusschen de twintig en dertig duizend arbeiders in de ijzerfabrieken aan de Clyde, zooals het bouwen van ijzeren schepen, ketel- en machinemakers, van werk verstoken zijn, en dat hun vooruitzigt tegen den winter zeer donker is. Deze beklagenswaardige stand van zaken moet hoofd zakelijk toegeschreven worden aan de snelle vorderingen, die door de ijzerfabriekanten van het vaste land zijn gemaakt, en door den veel goedkooperen prjjs, waarvoor zjj even goed werk kunnen leveren als onze fabriekanten. De seliaarschte aan werk op de scheepswerven aan de Tyne is zoo groot, dat op twee uitzonderingen na alle scheepswerven tusschen St. Peters, Newcastle, South-Shields stil liggen. Werklieden, die korten tijd geleden 2 p. 10 sh. (30 gulden) en 3 p. (36 gulden) soms meer, in de week verdienden, lijden nu in den rolsten zin des woords gebrek. Particuliere berigten uit Madrid hangen een treurig tafereel op van de impopulariteit, om niet meer te zeggen, waarin koningin Isabella nu na ruim 31-jarige regering is vervallen; reeds sinds lang groette men haar niet meer, thans wendt men het hoofd af wanneer zij in hare met 6 paarden bespannen calèche door de straten rijdt. Toen zij zaturdag jl. in plegtigen optogt zich naar de kerk van Antocha begaf, ontweken allen de straten en de kerk was ledig. De koningin klaagde hierover bij den heer Gonzales Bravo en deze beval daarop dat alle ambtenaren met hnnne familien zich zaturdag a. s. in de kerk van O. L. Vrouw van Antocha moesten bevin den; bij verzuim zouden zij onmiddellijk hun ontslag bekomen. Florence, 11 Oot. Gisteren heeft bijna het gan- sche garnizoen van Rome de stad verlaten, en is daarop teruggekeerd. Men weet niet wat oorzaak van deze manoeuvre is Weenen, 10 Oct. Een ongehoorde misdaad is den 19 der vorige maand te Witten in Pruissen gepleegd. Eenige bergwerkers vonden in de steengroef van Witten het geheel verkoolde lijk van een man. Zooals later bleek wilde de man aardappelen stelen, doch werd door den eigenaar gegrepen, vreeselijk geslagen en daarop in een op het land aangestoken vuur geworpen. Volgens een ander berigt zou de eigenaar op den aard- appeldief geschoten hebben, waardoor zijn kleêren in brand waren geraakt, en waaraan dan het ongeluk was toe te schrijven. Een paar weken geleden las men in de Weener dagbladen de volgende advertentie: „Een jonge dame wenscht een huwelijk aan te gaan met een man, van een aanzienlijk vermogen. Zij bezit wel is waar niets, maar daarentegen is zij schoon, begaafd, en van een blijmoedigen en liefdevollen aard, enz. Een andere, voor een paar dagen in dezelfde dagbladen geplaatste advertentie is, onnavolgbaar schoon door haar lieve eenvoudigheid. Een dame, behoorende tot den hoogeren adel, die onlangs weduwe is geworden, en die sedert haars mans dood, door ongelukkige omstandigheden en door te veel vertrouwen van een eens aanzienlijk ver mogen werd beroofd, wenscht in kennis te komen met een rijk heer, met wien zij, wanneer zij met hem ver- eenigd was in staat zou zijn, aan die eischen des levens te voldoen, die zij vroeger genoot. Dr. Herjnann Kohn heeft dezer dagen te Breslau een belangrijk werk uitgegeven, inhoudende de uitkomst van het onderzoek der oogen van 10,860 schoolkinderen. Hij bevond dat 1,730 hunner of 17—1 procent bijziende waren. Er waren viermaal meer bijziende kinderen in de stad dan op het land, en het kwaad nam klaar blijkelijk toe in verhouding naar het studiewerk dat van de kinderen wordt geëischt. Dr. Kohn schrijft het kwaad in groote mate toe aan de slechte constructie der schoolbanken, waardoor de kinderen genoodzaakt zijn, te lezen met de boeken digt onder hun oogen, en met hun hoofden naar beneden gebogen. Parys, 11 Oct. In een brief uit Rome wordt medegedeeld, dat het oogenblik slecht gekozen was, om de bevolking dier stad tot een opstand te brengen, daar niet minder dan 5000 ingezetenen in twee maanden de cholera zijn weggerukt en dien ten gevolge lie familien rouw heerscht, zoodat de opge- mtbreekt, om zich met politieke bemoeijingen jn. Volgens authentieke opgaven is het leger, waar over de Paus op dit oogenhlik te beschikken heeft, slechts 10,500 man sterk. Daarvan liggen verscheiden honderden in de hospitalen. De pauselijke minister van oorlog heeft met den meesten spoed de Zouaven en manschappen van het legioen van Antibes, die met verlof waren, opgeroepen en reeds hebben verscheidene dier militairen, die zich in Frankrijk bevonden, zich te Marseille ingescheept. Het garnizoen van Viterbo be draagt niet meer dan 1000 man, daaronder begrepen ongeveer 300 gendarmes; het meerendeel der troepen van den Paus zal in Rome bijeengetrokken blijven. Aan de beurs heerschtc heden een oogenblik eenige op schudding. Aan een der vensters van het kabinet der wissel- agenten, en wel van binnen, was eene earricatuur aatigebragt; zij stelde den Keizer voor als polichinel, op zijn neus balanceerde een stok aan welks einden zich Bismarck en Garibaldi bevonden, daarboven stond »de zwarte stippen." Naast den Keizer stond dc Keizerin als Sylphide op de groote trom slaande, terwijl de kroonprins als pailles buitellingen maakte. De menigte was te meer wegens dc earricatuur verbaasd, daar zij binnen het kabinet der wisselagenten was geteckeud eu de misdadiger der halve onder deze zoo ernstige corporatie moest worden gezocht. De commissaris van politie kwam tusschen beide, deed de earricatuur, nadat hij die naauwkeurig had bezigtigd, wegnemen en deed naar den vervaardiger onderzoek. Het bleek onmiddelijk dat het een bediende was van den wisselagent Oscar Rodrignes. Voor den commissaris van politie gebragt, bekende hij onmid dellijk zijn misdrijf. Almolo, 11 Oct. Het volgende opmerkenswaardige en verblijdende voorval heeft te Ambt-Almelo plaats gevonden: De thans 16-jarige dochter van Jan Annink aldaar, die in de laatste 4 jaren, tengevolge van een destijds bekomen schrik sprakeloos geworden was, en daardoor aan hevige zenuwtoevallen leed heeft dezer dagen geheel onverwacht de spraak terug gekregen. Terwijl zij even buiten de ouderlijke woning eenige werkzaamheden verrigttebegon zij erg te hoesten waardoor (volgens hare eigene mededeeling) haar iets in de keel gesprongen was, en ijlde onder het uitroepen van „Moedernu kan ik alles weder spreken" naar de ouderlijke woning. De vreugde der ouders bij dit voorval laat zich gemakkelijk begrijpen, te meer daar deze voor hunne voorheen zoo zeer beklagenswaardige dochter bij onderscheidene geneeskundigen te vergeefs hulp hadden gezocht. Arnhem, 10 Oct. Heden werd voor het prov. geregtshof van Gelderland behandeld de zaak tegen M. P., te Harderwijk, beschuldigd van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder ge pleegd. Onder het verhoor was de beschuldigde zeer aangedaan, zoodat zij meermalen eene bezwijming nabij was. Het openbaar ministerie requireerde eene tucht huisstraf van 5 jaren. De verdediger trachtte te betoogen, dat in deze van geen kindermoord in den eigenlijken zin des woords sprake was. Het hof veroordeelde de beschuldigde ter zake van nederlaag door onvoorzigtig- heid, achteloosheid of verzuim tot eene correctionele gevangenis van 6 maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan. Eerst toen men haar dit aan het verstand bragt kwam zij tot bedaren. Rotterdam, 12 Oct. Heden morgen ten ruim lO'/j ure is het clipper-fregatschip Willem Poolman kapitein van Hoogstraten, van de reederij van Zeijlen en Decker, liggende aan de Willemskade, plotseling door de rankheid van het schip naar de buitenzijde (Maaszijde) omgevallen. Door spoedig aangebragte lijnen en takels is men er in. geslaagd het ten circa 12 ure wederom regt te halen. Ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Zieriltzee, 14 Oct. Voor de vacante betrekking van griffier bij de arrond.-regtbank te Middelburg, is door de regtbank de voordragt opgemaakt. Daarop is o. a. geplaatst Mr. J. de Fremery, griffier bij de arrond. regtbank alhier. Aan den Vlietenpolder is aangespoeld eene flesch, waarin zich een briefje bevond, waarop in het Engelsch het volgende geschreven stond: „18 January 1862. Deze flesch is over boord geworpen van het brikschip Lemon, van Whitby, makende veel water en wel 3 voet per uur." Te Bruinisse heeft zich eenige dagen geleden de cholera weder vertoond. In de laatste week zijn echter geen zieken meer bij gekomen. Van de 28 aangetasten die aldaar zijn voor gekomen, zijn 24 overleden. Te Sir-Jansland (gemeente Oosterland) was de stand op 8 dezeraangetast 12, overleden 5, hersteld 3in behandeling 4. Zooals reeds vroeger is gemeld strekt het wets ontwerp tot wijziging der militie-wet, om het maximum der sterkte van de militie van 55,000 op 70,000 te brengen en in evenredigheid daarvan het maximum der jaar- lijksche lichting van 11,000 op 14,000 man te verhoogen. De vermeerderde kosten daaruit voortvloeijende, worden geraamd voor het eerste jaar op ƒ270,000. Het voornemen is, uit elke ligting zooveel kader te vormen, dat met tertijd de verhouding zou wezen 2/3 permanent en 1/3 militie-kader. De vrijstelling der eenige wettige zoons wordt beperk- tot hemdie tevens éénig kind is en wier ouders of vader of moeder nog inleven zijn. In overeenstemming hiermede zal slechts aan de kleinere helft van een oneven getal broeders regt op vrijstelling wegens broederdienst worden toegekend. De nummer verwisseling wordt afgeschaft en de plaats vervanging beperkt, door den ouderdom van den plaats vervanger te beperken van 21 tot 25 jaren. Het stellen van een plaatsvervanger zal geen reden meer zijn tot vrijstelling van den broeder van den vervangene. Als vergoeding voor die beperking en ter aanmoediging der vervulling van hunne militie-dienst door de jonge lieden uit den beschaafden stand, wordt bepaald dat zij die in staat en genegen zijn voor eigen rekening te voorzien in hunne kleeding en uitrusting en die zonder genot van soldij, brood of toelage voor het kleeding- en reparatie-fonds willen dienen, in de gelegenheid zullen worden gesteld, voor zoover zij daartoe geschikt bevonden zijn en er gelegenheid toe bestaat, bij het korps hunner keuze te worden ingelijfd. Tevens zullen zij kunnen worden ontheven van de verpligting om in de kazernen te wonen of deel te nemen aan de menage der onder officieren of soldaten. De Wet zal in werking treden met 1 Januarij 1868. Naar men verneemt heeft Z. M. dezer dagen een besluit genomen, waarbij is bepaald, dat de waterschouten door den Koning zullen worden benoemd en waarbij tevens is vastgesteld een tarief der belooningen voor die ambtenaren, waarnaar zij moeten rekenen voor het aan monsteren van schepelingen. Het Leidscli Dagblad zegt: Zijn wij wel onderrigt dan zal er vooreerst van postzegels voor drukwerken nog niets komen. Het schijnt dat er tegen de invoering nog altijd groote bezwaren bestaan. Uit Zuid-Beveland schrijft men aan de Middb. Ct.: Dc voltooijing van den spoorweg Goes Ooster-Scbelde wordt dagelijks met ijver voortgezet. Van de 21 wachterswoningen zijn reeds vele onder dak. Het maken deraardebaan van de lijn GoesSloe is bijna gereed, even als de vele kunstwerkendie een onvermijdelijk gevolg van al onze spoorwegen zijn. Het station in de nabijheid van 's Heer Arendskerke is uitwendig zoo goed als voltooid. Het is zoo groot als dat te Goes, maar heeft slechts ééne verdieping. Ge zult hieruit opmaken, dat het van een ander model is, dan die te Kapelle, Kruiningen en Krabbendijke, welke alle drie volmaakt gelijk zijnen twee verdiepingen hebben. Zou men nu, vóórdat de lijn in exploitatie is, al gezien hebben, dat dit minder practisch is? De kamers, die men daar op de tweede verdieping heeft, vindt men te 'sHeer Arendskerke beneden. Naar mijn inzien zullen van de Zuid-Bevelandschc lijn, de land bouwers eu de grondeigenaren vele, misschien wel de meeste, voor- deelen hebben. Het kanaal bewijst dit reeds aan hen die er partij van weten te trekken. Nu ik u juist, na langen tijd, weer over het kanaal spreek, meld ik u dat het plan om een der eindpunten in verbinding te stellen met onzen spoorweg, waarschijnlijk zal verwezenlijkt wordenen wel van Wemeldinge. De Zierikzeenaars zullen dit zeker met genoegen vernemen. Te Wemeldinge zou men dan eene groote losplaats voor zeeschepen maken, en van daar langs bet Oostelijk jaagpad, dat nu nooit gebruikt wordt, een spoorweg leggen, en met de Zuid-Beve- landschelijn aansluiten, 't Is billijk. Schouwen, door de natuur zoo van den Zecuwschen spoorweg afgesloten, zou daardoor zooveel mogelijk aan die lijn verbonden worden. Men brenge dan, wanneer het daartoe de tijd is, van Zierikzee maar een stoomboot op Wemel dinge in de vaart, late die te Colijnsplaat aanleggen en ook de Noord-Bevelanders, die in hetzelfde geval verkeerenkunnen er gebruik van maken. De schepen die te Vlissingen binnen komen en voor Antwerpen bestemd zijn kunnen dan op hun tocht langs de Wester-Schelde het kanaal invaren, te Wemeldinge lossen, en hunne waren per spoortrein verzenden, datdan alles nog geschied kan zijn alvorens men anders te Antwerpen ter ontvrachting gereed ligt, terwijl die van Brouwershaven en Zierikzee eene goede gelegenheid hebben om regelregt naar Wemeldinge te stevenen. Wie had dit ooit van het Zuid-Bevelandsche kanaal gedacht? De Groninger courant meldt, dat de vrouw van Jan Auwen te Bellingwolde jl. Zondag namiddag bij de bediening van den doop tot hare ontsteltenis ontdekte dat haar kind gestorven was, welligt als een gevolg der moederlijke bezorgdheid, die den zuigeling voor het gure weder had trachten te beschermen, door het goed in doeken enz. te wikkelen, zoodat het gestikt is. De Opinion van Antwerpen heeft beweerd, dat de dijken der Westerschelde werden bedreigd ten gevolge der afdamming van de Oosterschelde. De Précurseur berigt, dat ook hij het gerucht had vernomen als zouden te Santvliet en Beereodrecht de polders ondergeloopen zijn; maar dat het gerucht niet werd bevestigd. »Als de dijken geleden hebben, zegt het blad, is dit daaraan toe te schrijven, dat zij slecht waren onderhouden, en niet aau de afdamming. »De waarnemingen te Bath na de afsluiting te Bergen-op-Zoom hebbeu slechts twee duim meer water aangegeven dan vóór de afsluiting, en die hoogere waterstaud neemt af naarmate men Antwerpen nadert, waar alzoo de afdamming geenerlei invloed blijkt te hebben. Bovendien is het volstrekt onnoodig om in de voltooijing van de afdamming de oorzaak van den hoogen waterstand te zoeken deze wordt genoeg verklaard door de noordoosten winden." Gemengde berigten. De berigten uit Italië loopen zoo uit malkander, dat het een waar doolhof begint te worden. Zelfs komen er berigten voor, dat er met wijwater en wierook won deren zijn gedaan op de Garibaldianen, en dat kanonnen van wat maaksel ook, niet bestand zijn tegen de kunst middelen van den paus. Ook zegt men, dat Victor Emanuel en Napoleon het eens zijn met Garibaldi, en dat er reeds een nieuwe paus zoo goed als aangesteld is, om zich hier of daar te vestigen, zonder zich te bemoeijen met wereldsche zaken. Het menschen- plagen zal in Nederland nog wat vergroot worden; vooreerst zal er een vierde meer landskinderen soldaat moeten worden, en éénige zoons zijn niet meer vrij, of het moet een éénig kind zijn, terwijl de plaatsvervangers niet ouder mogen zijn dan 25 jaar. Volgens de Belgische bladen is het nu bewezen door de vele regens en aanhoudende weste-winden, dat het water op de Wester-Schelde hooger zal komen als de dijken zijn. De Belgen zullen er dan ook met kracht op aandringen om den gewonen waterloop weder te herkrijgen. Indien dit waar is, wie kan dan zeggen dat de Belgen geen gelijk hebben? De oude redacteur van de Wespen, Izak Lion, handlanger van Rutger Jan, noemt zich reeds het bolwerk van den troon. In het Luxemburgsche worden de Fransche opkoopers van granen door de bevolking reeds doodgeslagen, en het graan is nu mer kelijk minder. Om de schapen van de bokken te scheiden, zal er te Middelburg eene nieuwe protestant- sche kerk gebouwd worden, uitsluitend bestemd voor den adel, waar de plebeijers zooveel mogelijk zullen worden geweerd. Diakenen zullen er niet noodig zijn, omdat die gemeente geen armen hebben zal; terwijl de zitplaatsen zoo veel zullen moeten opbrengen, als noodig is voor den onderhoud der kerk, interessen en aflossing van kapitaal; zoodat het collecteren in de kerk niet noodig zal zijn, dat toch altijd maar stoornis verwekt. Te Goes zal men uitrekenen hoeveel pho- tographische portretten men zou moeten maken om ƒ200 op te duikelen voor verteerde mondkost. Die dit kan oplossen met klinkende cijfers kan 5 pet. korten. Eene jonge dame aan het Sas te Wemeldinge moest voor de tweede maal zoo hard niet loopen om hare papieren, anders zal zij heel het dorp nog in opschud ding brengen, en de laatste dwaling zoude dan nog erger kunnen zijn dan de eerste. Te Phlipland heeft eene dame, die op een partijtje verzocht werd om brood te snijden, zoo slim geweest om al de beste bikjes voor zich te houden. Het was dan ook een lust om te zien hoe de kakenbeenen van dit mensch altijd in beweging waren. „Mijne dochter mag wel verkeeren," zegt de zwarte boerin te H. „maar niet zoo als het nu gaat; neen Met haar leuren, Zal niet gebeuren; En spotten, doet men met zotten Ingezondene Stukken. 'tls niet meer om uit te houwen, Voor ons bakers, en vroedvrouwen, In het stille Zierikzee, Sedert nu een jaar of twee. Vroeger toen er gilde's waren, Had men kermis alle jaren, En ons vak dat bloeide toen, Maar nu mag men niets meer doen. Waarlijk, 'tis om van te sterven, Om ons vak zoo te bederven, Zoo men met ons vak thans doet, 'k Weet niet waar het henen moet. Zeker zal het er van komen, Dat wij naar den Haag gaan stoomen, Want daar houdt men nog van pret, En er wordt niet naauw gelet. Maar hier moet men het wel leeren, Om met eer te bankroeteren, Als men meer de kermis schort, Of als nu wordt ingekort. Met de kermis toch te spotten, Is het werk van groote zotten, Want zij is toch ingezet, Volgens keizer Karel's wet. Toen, en lang door alle tjjden, Kon de jeugd zich vroeg verblijden, Want naar 't keizerlijk besluit, Werd de kermis ingeluid. Maar nu is het om te klagen: Kermis zonder hamerslagen, Op de groote torenklok, Zonder moppen of een slok,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1