ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 2457. October 1867. 24s,e Jaarg. Woensdag 9 Nieuwstijdingen. JFrssmllf Men abonneert zicli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. A. l> o ii ii c in e u t s -1? x* ij s VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Vcrschü ii t: Op Woensdag en Zaturdag. Advertcntiön: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. In de binnenlandsche dienst te New-York, beeft men groote bedriegerijen ontdekt. Verscheidene ontvangers, assessoren en inspecteurs zijn gevangen genomen en anderen in staat van beschuldiging gesteld. De regering verliest naar men verzekert 12 milioen dollars door de oneerlijkheid dezer ambtenaren. De voornaamste zwende- larij was het toelaten van den verkoop van onbelasten whiskey. Met behulp dezer ambtenarendie onder elkan der den winst deelden zijn 600,000 gallons onbelaste whiskey ter markt gebragt of van New-York en Brooklijn verscheept. Te New-York heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehaddoor het springen van den stoomketel in een houtdraaijerij waarbij die gebouwen vernield werden. De machinist en stoker werden letterlijk stuk gescheurd, en de brokken van hun ligchaam onder een ontzaggelijken hoop puin terug gevonden. De ketel, een regtstandige, werd door de kracht der ontploffing 200 voet, hoog in de lucht, en 400 voet ver weggeslingerd. Hij kwam op het dak van een fraai woonhuis neder en verpletterde dak en zolder met de kracht van een bom. De twee kinderen van den eigenaar, een rijk handelaar, werden met hun gouvernante onder de invallende massa verbrijzeld, en onder de puinhoopen teruggevonden. Zes menschen werden door de weggeslingerde stukken van den ketel en de yallende muren ernstig gewond. De New-York Herald spreekt somtijds de waarheid. Hij zegt: Wij herhalen onzen raad aan deEuropesche kapitalisten hun geld hierheen te zenden. Zij kunnen hier drie of viermaal zooveel interest krijgen als in Europa en met de beste zekerheid. Laat hen ons al het geld dat zij te veel hebben maar zenden. Wij kunnen het allemaal gebruiken en nog veel meer ook. Uit de gevangenis in de Tersche stad Clommel is de Feniansche gevangene O'Brien ontsnapt. Te 11 uren was men het laatst in zijne cel geweest. De muren waren 5 voet dik. Er was slechts een klein venster, met zware bouten voorzien, en van de dubbele deur was de bin nenste van ijzer, de buitenste van beslagen eikenhout. Te 6 uren 's morgens was O'Brien verdwenen. Men heeft in zijne cel gevonden eene ijzeren bout, waarop in den gang der gevangenis een kagchelpijp rustte. Hoe hij die magtig geworden is, is een raadsel; hij schijnt haar in 'tvoorbijgaan toen hij naar zijn cel gebragt werd, ongemerkt te hebben meegenomen. Met een scherp werktuig waren de bouten van het venster half door- gevijld; daarna schijnt hij den hardsteen waarin die bouten gehecht waren, te hebben stuk geslagen en toen zijn ijzeren kagchelstandaard als hefboom gebruikt te hebben, om de half doorgevijlde en door de vernieling van den hardsteen losgemaakten vensterbout om te bui gen. Met behulp van touwen en van zijne beddelakens is hij uit het door hem gemaakte gat verder naar buiten gekomen, tegen hekken en muren op en over daken heen, zooals dit bij dergelijke gelegenheden te doen ge bruikelijk is, tot hij ten slotte op niet meer dan 50 el afstand van een politie-bureau den vasten bodem schijnt bereikt te hebben. Een der Londensche dagbladen zegtEr loopt te Parijs een gerucht, dat, zooals wij hopen zonder grond zal zijn, dat een legerkorps sterk 15,000 man, zich te Toulon naar Civita Vecchia zal inschepen. Zulk een ernstige omstandigheid zou veel toebrengen om de verwikkelingen in Europa nog ernstiger te maken. Het zou een afwijking zijn van de leer der non-interventie, die in zoo verre door den keizer werd aangenomen, dat hij Rome ging ontruimen. Het zou bovendien een ver breken der Conventie van September van de zijde der Franschen zijn, en de vertoogen van graaf von Bismarck tegen den keizer regtvaardigendie onlangs met de Pruissische regering over de bezetting van Noord-Slees- wijk haspelde. Wij kunnen het echter slecht gelooven, dat keizer Napoleon andermaal de Fransclie bajonetten ter beschikking van Antonelli en het Conclave zou stellen, want de keizer heeft altijd den naam gehad, dat hij blijmoedig de verdragen nakwam, die hij eenmaal had aangegaan. En zelfs dan, wanneer hij er toe geneigd was zijn eigen verbiudtenissen ten opzigte van Italië te schenden, dan zou hij ongetwijfeld ook Italië noodzaken zijn keus te doen, en den Italiaanschen koning tot een bondgenoot van Pruissen maken. De keizer rekent een weinig te veel op de dankbaarheid van Italië, en schijnt hij altijd geneigd te vergeten, dat, terwijl hij Lombardije aan Italië gaf, Pruissen de koningin der Adriatische zee bij het nieuwe koningrijk voegde. Italië moge nu aar zelen in het duel tusschen Frankrijk en Pruissen, maar een nieuwe bezetting van Rome zou het noodzaken een bondgenootschap bij het snel aangroeijende Duitsche keizerrijk der toekomst te zoeken. En indien Bismarck buiten de Duitsche belangen een bij zonderen haat tegen iets koestert, dan is het voorzeker tegen het Pausdom, waarmede hij bij elke gelegenheid voor den dag komt. Florence, 3 Oct. De Diritto deelt eene particuliere depêche mede, meldende dat Garibaldi gisteren Caprera heeft verlaten, maar aangehouden en naar Caprera terug gevoerd is. Het adviesjagt Exploratore kruist om het eiland, om een naauwlettend toezigt te houden. De opstand duurt voort. 4 Oct. De Corriere Ilaliano meldt, dat de Paus aan het corps diplomatique heeft verklaarddat hij wat ook gebeuren moge, te Rome zal blijven. Eenige kleine benden opstandelingen hebben weder gevraagd, om op Italiaansch gebied de wijk te mogen nemen. De Romeinsche bevolking zou, indien de opstan delingen talrijker ware geweest, hun hare medewerking hebben verleend. Garibaldi heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij hij de Italianen aanspoort om naar Rome te "gaan. De Riforma zegt, dat de Pauselijke troepen bij Bagnarea geslagen zijn. Te Turyn heeft eene demonstratie plaats gehadwaarbij verlangd werddat Rome de hoofdstad van Italië zou zijn. 5 Oct. De opstand duurt voort. Eene afdeeling pauselijke troepen heeft zich bij de insurgenten gevoegd. Bagnorea en Bolsena bevinden zich in het bezit der insurgenten. Verschillende benden loopen bij Frosinone het land af. Parijs, 29 Sept. Dezer dagen overleed te Noyeux (Oise) een man in den ouderdom van 84 jaren, die een akelige vermaardheid bezat. Hij was vroeger beul van het departement Corrèze geweest. Hij was ook beuls knecht alhier, in het tijdstip dat Robespierre, St. Just en andere leden van de conventie op hun beurt op het schavot stierven; hij vertelde gaarne, misschien ook met wat overdrijving, de rol, die hij bij de teregtstelling dezer personaadjes had gespeeld. Het hof van assises van Aisne heeft dezer dagen een hoefsmid uit Marigny en Orxois, met name Gossoin, veroordeeld, wegens moord op een oude dame, Mevrouw Magu, uit dezelfde plaats gepleegd. De overledene was 70 jaren oud en bezat aan eigendommen een kapitaal van 80,000 francs. Zij werd op den morgen van 8 April dood op den vloer van haar slaapkamer gevonden. Nu verspreidde zich een gerucht, dat zij door Gossoin was vermoord geworden, die haar geleende sommen gelds schuldig was. Op bevel der regtbank werd nu het lijk opgegraven en bevond men bij nader onderzoek dat de schedel op verschillende plaatsen door hamerslagen gebroken was, terwijl een roode striem om den hals als van een toegehaald koord bewees, dat de oorzaak van haar dood ook gedeeltelijk aan verworging was toe te schrijven. Behalve een som van 1000 francs op hypotheek geleend was Gossoin haar nog twee geleende sommen van 500 fr. en 1600 fr. schuldig waarvoor hij haar schuldbekentenissen had gegeven en die nu ver vallen waren. Zij had hem haar geld terug gevraagd maar hij was niet in staat te betalen. Deze twee wissels waren bij de huiszoeking na de vermoording der vrouw niet te vinden, en de hoefsmid gaf voor, dat hij de een betaald had, maar uit zijn beweren van waar hij daar voor het geld had gekregen bleek, dat hij gelogen had terwijl hij ontkende haar de andere schuldig te zijn. Men vond bij Mevrouw Magu slechts 4 fr., terwijl men zeker wist, dat zij eenige dagen te voren 300 fr. had ontvangen, welke som denkelijk door Gossoin gestolen was. De jury verklaarde hem schuldig aan den moord onder verzachtende omstandigheden en veroordeelde hem tot levenslangen dwangarbeid. De jury gaf den ge neesheer, die de lijkschouwing had gehouden wegens zijn achteloosheid daarbij betoond een gestrenge berisping. Psirijs, 4 Oct. H. M. de Koningin der Nederlanden is Woensdag namiddag ten vijf ure, alhier aangekomen. Daar de Koningin incognito .reist, heeft er geene officiële receptie plaats gehad; maar is H. M. in een gesloten ho.frijtuig naar het hotel gebragt, waar zij haren intrek heeft genomen. Yan het nieuwe geheimzinnige infanterie-kauon, dat steeds te Meudon door Fransche officieren beproefd wordt, verhaalt een dagblad nog het volgende: //Of schoon niemand de ware zamenstelling van dit nieuwe wapen met juistheid kan opgeven, weten wij met zeker heid, dat dit het vrecselijkste moordtuig is, waarvan men immer hoorde gewagen. Niemand kent het mecha nisme, waardoor het werkt, dan alleen de artillerie officieren, die de proeven leiden. Kanon, amunitie, enz., alles wordt in lederen valiezen vervoerd en de proeven worden genomon achter houten beschotten. Op 2500 ellen (ongeveer J/2 uur gaans) slingeren deze hand kanonnen eene hagelbui van kogels met eene ijzing wekkende juistheid tegen eene schijf, die 2 ellen hoog en 1 el breed is, en zelfs op dien afstand doorboren de kogels eene ijzeren plaat van 2 centimeters dikte. Daarbij kan elk kanon twintig schoten in de minuut doen, en twee man zijn voldoende om het wapen te vervoeren en te bedienen. „Wanneer die berigten niet gedurig en van alle kanten herhaald werden, zou men zeggen," gaat het Fransche dagblad voort, „dat het verhaalde eene onmogelijkheid was, en toch, het schijnt waar te zjjn." Zwolle, 4 Oct. Gisteren en heden zijn hier een paar choleragevallen voorgekomen, het eene was een knaap van 9 jaren, dien men hoopt in het leven te be houden, het andere eene arbeidersvrouw, die terstond naar het voor choleralijders bestemde huis is overgebragt. Volgens gerucht moet de vrouw in bedenkelijken toestand verkeeren. De beide aangetastenwoonden buiten de Sassenpoort, en nog al digt bij elkander. Van wege de bevoegde autoriteit zijn terstond de middelen aangewend, welke men denkt dat de voortgang der vreeselijke ziekte kan voorkomen. Met genoegen zagen wij heden morgen, bij het nawegen der stukken boter, dat door den marktmeester werd bevonden de landbouwer M. de Graaf, uit Old- leuzen, gemeente Dalfsen, dat al zijne stukken het ge- wigt niet hadden. Men verneemt dat van een en ander dadelijk procesverbaal is opgemaakt. Meppol, 2 Oct. Door den hevig opstuwenden Westenwind staan al de lage landen onder water. Harderwijk2 Oct. De toeloop van vreem delingen, die zich voor de N ederlandsche koloniale mi litaire dienst verbinden, wordt gaandeweg grooter. In de afgeloopen maand zijn te Harderwijk 43 vreemde lingen voor gemelde dienst aangenomen, waaronder verscheidene Duitschers, die den veldtogt van Pruissen in 1866 tegen Oostenrijk hebben medegemaakt. Solieveniaig-eii, 5 Oct. Sedert een paar dagen liep alhier een gerucht dat het van Vlaardingen uitgezeild haringschip Suzanna Ilenriette, van de firma M. Parser C°.met man en muis zoude zijn verongelukt. Heden heeft zich dat gerucht noodlottigerwijze bevestigd. Het vaartuig moet naar men wil, het onderste boven in zee drijvende gevonden zijn. Volgens tijding uit Schier monnikoog zijn aldaar aangespoeld de lijken van 11 Sckeveningsche visscliers, waaronder een vader met 3 zonen en van drie Vlaardingsche visschers. Het laat zich beseffen welk eenen indruk die zoo treurige tijding alhier veroorzaakt. 's Gravenliag-e, 3 Oct. Het prov. geregtshof in Zuid-Holland heeft heden middag, onder voorzitter schap van mr. J. A. Philipse, uitspraak gedaan in de bekende zaak van Johanna van Rey. Het hof heeft uit het gehouden onderzoek ter teregt- zitting de volkomene overtuiging erlangd, dat wettig is bewezen, dat de beschuldigde haar tweejarig stiefkind zoodanig heeft mishandeld en tegen den grond gewor pen, dat de dood van het kind daarvan het gevolg is geweest, en tevens beslist, dat dit alle moederlijke kastijding is te boven gegaan; zijnde op deze 's hofs beslissing noch van invloed geweest de verklaringen van het driejarig dochtertje der beschuldigde, noch hetgeen verschillende getuigen omtrent vroegere mis handelingen als hunne meening hebben opgegeven, maar berustende zij, in verband met het onderzoek en de opgaven der beschuldigde geheel op de pertinente ver klaring van de vier deskundigen die het kind na den dood hebben geschouwd: dat de dood het gevolg is geweest van uitwendig geweld, hoe dan ook toegebragt. Mitsdien is Johanna van Rey schuldig verklaard aan moedwillige nederlaag van een mensch, doodslag, en te dier zake veroordeeld tot confinement in een tuchthuis voor den tijd van 6 jaren. Naar wij vernemen, zal de besch. van dit arrest in cassatie komen. Zierikzoc, 8 Oct. Z. M. heeft benoemd bij de dienstdoende schutterij alhier tot lsten luit. Mr. J. van der Lek de Clercq, tot 2den luit. Mr. J. M. Isebree Moens. Bij de overweging van het wets-ontwerp tot wijzi ging van hoofdstuk IV a der Staatsbegrooting voor 1866 werd in eene afdeeling opgemerkt, dat de aankoop van een gebouw tot huisvesting der arrondd.-regtbank te Zierikzee wat voorbarig is geschied. De minister van justitie heeft de spoedige indiening eener wetsvoordragt op de regterlijke indeeling van het rijk toegezegd. Komt die regeling tot stand, dan zal daarbij over de toekomst der regtbank van Zierikzee worden beslist. Het schijnt minder wenschelijk, om vooraf belangrijke uitgaven te doen voor een regtscollegie, waarvan het bestaan toch altijd onzeker moet worden geacht. Intusschen werd hiertegen opgemerkt, dat de regtbank van Zierikzee bij eene nieuwe regterlijke indeeling des rijks moeijelijk zonder groot bezwaar voor de regtzoekenden kan worden opgeheven. Het laatst verschenen nomraer van de Huis-Biblio- theelcLectuur voor den beschaafden standbehelst een feuilleton over het negende taal- en letterkundig congres te Gent, door den heerLessuri, lid van dat congres. Sprekende over de gevoerde beraadslaging nopens het zegel op de dagbladen in Nederland, zegt de schrijver: „Zijn wij wèl ingelicht, dan komt dit ontwerp hierop neder; a. vermindering van 't cijfer der belasting, zoodat zonder vermeerdering van het zegelregt het formaat der bladen kan vergroot wordenb. afschaffing der opcenten bij de zegelbelasting op de dagbladenc. invoering van een maximunb. v. van drie cents (zonder opcenten) voor nieuwsbladen van elk mogelijk formaatd. afschaf fing der opcenten van het zegel op de advertentiën en e. algelieele afschaffing van zegel op zekere categorien van kleine advertentien, waarbij door minvermogenden tot publiciteit de toevlugt genomen wordt, als: aanvragen om betrekkingen van dienstknechten, koetsiers, bedienden enz." Wij weten niet in hoever de schrijver juist is ingelicht. Het wetsontwerp laat zich nog altijd wachten. Het Leidsche Dagblad verneemt dat met 1°. Jan. 1868 de prijs der binnenlandsche telegrammen van ƒ0,50 op ƒ0,30 verlaagd zal worden. In Rusland bestaat eene secte van christenen, de Spassowo-Soglassie (of volgelingen des Heilands)die tot hoofdregel heeft 's Hemels verbolgenheid wegens de zonden der menschheid af te wenden door zelfverlooche ning en opoffering van aardsche schatten. Iemand van die secte in het Russische gouvernement Wladimir, met name Kursin, heeft onlangs zijn eigen kind, een aan- valligen knaap van zeven jaren in koelen bloede vermoord, om zijn kind en zich zeiven welgevallig aan God te maken; daarop heeft hij kennis van zijne daad aan het geregt gegeven, en is een regtsgeding tegen hem aan gevangen. Thans berigt de Russische Invalidedat Kursin zich zeiven in de gevangenis door uithongering aan de uitspraak van den aardschen regter onttrokken heeft. Uit Maastricht wordt gemeldZondag avond ont stond in eene herberg in het naburige Belgische grens dorp Neer-Itteren twist tusschen eenige personen, en die oneenigheid liep zoo hoog, dat men spoedig hand gemeen werd; te midden der vechtpartij, die er toen plaats had, ontving zekere Tambert Rousjaerd een messteek omstreeks het hart, met het ongelukkig gevolg, dat hij binnen weinige oogenblikken opgehouden had te leven. Vallende riep hij uit: „Ik sterf! het is Blommars, die mij vermoord heeft!" De burgemeester, die met eenige ambtenaren op de plaats van het onheil was toegesneld, wilde zich daarop van den moordenaar meester maken; deze had echter in het huis van zijn schoonbroeder de wijk genomen, en weigerde zich uit te leveren. Eerst na aankomst van eenige maréchaussees mogt het gelukken met geweld in het huis te dringen, en zich van zijn persoon te verzekeren; de moordenaar, die reeds vroeger teregt heeft gestaan, is 26 jaar oud, terwijl de verslagene, van Maeseyck geboortig, 24 jaren telt. Te Nieuw Beerta begaven Zondag avond een drietal jeugdige meisjes, die ergens op bezoek geweest waren, zich huiswaarts. Onderweg werden zij door eenige jeug dige knapen aangerand, waardoor een van de meisjes, eene dochter van den hoofdonderwijzer Zuidema, zóó zeer ontstelde, dat zij weinige uren later aan de gevolgen is overleden. Naar wij vernemen zal een vervolging worden ingesteld tegen den opperrabbijn van Keulen, wegens het kerkelijk inzegenen van een huwelijk, ten huize van een particulier te Arnhem, Te Vézapoin, nabij Soissons, heeft eene 26jarige vrouw zich, haren man, oud 38 jaar, met diens voor kennis en goedkeuring, en hunne twee kinderen door kolendamp van het leven beroofd, omdat haar man aan een ongeneeslijke borstkwaal leed. Bij de vier lijken vond men een testament, gedagteekend 28 September 1867, 's avonds ten 9 ure, geschreven door de vrouw en onderteekend door den man, waarin zij hunne na latenschap voor de eene helft aan een godshuis te Soissons en voor de andere helft aan hun twee nichten schenken. De vrouw, Marie Delphine Dulimon, verklaart in dat stuk voorts: „Ik ben het, die het voorstel om met elkander te sterven aan mijnen man gedaan heb, nu drie jaren geleden op hetzelfde tijdstip, wanneer heden geen genezing voor zijne ziekte zou zijn. Wij geven alzoo na rijp beraad, uitvoering aan ons voornemen." Gemengde bcrig-ten. Zoo als te denken was, heeft Garibaldi Caprera reeds verlaten, maar hij moet weder op zijn eiland gebragt zjjn. Als men hem niet vast klinkt met een ketting aan zijn been, dan zal het maar moeijelijk gaan om hem op Caprera te houden, want hij kan vliegen en zich on- zigtbaar maken. Lopez is nog springlevend, en zijne zonden worden hem reeds vergeven. Met een vracht goud zal hij weldra in Europa aan wal stappen. Het komt nu maar eerst uit welk een reddenden engel Maximiliaan voor de Mexicanen is geweest; hij heeft zoo maar 9244 personen laten doodschieten die met zijne komst niet tevreden warenen nu ze hem het licht uitgeblazen hebben, wordt het kwalijk genomen. In Engeland zelf wordt den draak gestoken met de expeditie naar Abyssinië. Zoo zegt een Engelsch blad, dat de muilezels en kameelen zelf hun eten zullen moeten dragen, en niet genoeg zullen hebben voor half de reis, en aan water zal niet te komen zijn. Maar er moet veel goud zitten; zelfs in vroegere tijden werden de gevangenen in gouden ketenen geklonken, en die zullen mogelijk de Engelsclien op gaan zoeken. De zaken staan gezond; de minister van de duiten en van Heemskerk, zijn een sport hooger geklommen op den kruisladderen zijn van eenvoudig ridder geworden kommandeurs der orde van den Nederlandschen Leeuw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1