No. 2455. 24sle Jaarg. TVoensdag 25 September 1867. DE EERSTE KAMER EU HET MINISTERIE. Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Iu Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. A. l> o ii 11 e ïi e 111 s -1? i* ij s VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. NIEUWSBODE. V crscli\j ut: Op Woensdag en Zaturdag. Adyerteiitiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertcntiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bui-eau: Zierikzec, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Iugezondcnc Stukken, franco. De Troonrede is in de Eerste Kamer Donderdag beantwoord met een adres, dat in het algemeen een weerslag was op hetgeen de koning had medegedeeld. Waar men zich refereert aan gedane mededeelingen zich verblijdt of verheugt, zeide de heer Duijmaer van Twistheb ik niets te zeggen; maar aan den minister van koloniën verklaarde hij, dat zijne geschriften duister en onbegrijpelijk warendat de Troonrede over koloniale zaken evenmin duidelijk was en dat men daarom diende te weten, wat deze regeering wilde en of zij vasthield aan haar programma, door mr. P. Mijer in diezelfde Kamer medegedeeld en waaraan graaf Schimmelpenninck nog onlangs in de Tweede Kamer had erkend vast te houden. Wat heeft het jongste debat opgeleverd Wij weten reeds van vroeger, dat de heer Hasselman het cultuur stelsel noemt //een zegen voor den Javaan" en eene instelling, die geperfectionneerd moet worden. Hij heeft nu verklaard dwangarbeid, heerediensten, onverdeeld gemeentebezit der gronden, in één woord den geheelen middeneeuwschen toestand, vol misbruiken en gebreken, te willen handhaven, totdat de Javanen zelve komen zeggen: wij hebben van uwe lessen geprofiteerd; wij zijn bekend met de waarde van den grond en van zijné producten en willen voor u geheel vrijwillig doen 'tgeen gij vroeger moest vorderen. Dwazer redenering hebben wij zelden gehoord en is een bewijs te meer, dat de heer Haspelman geen begrip heeft van zijne taak en van den toestand van Indie. Als de Javanen die taal immer komen voeren, vreezen wij, dat zij er iets meer zouden bijvoegen. Maar de eisch is even ongerijmd als men iemand met de beenen aan een muur vastklinkt en hem zegt: zoodra gij vrijwillig daar wilt blijven staan, laat ik de banden los. De heer van Twist verklaarde dan ook wel te weten, dat er menschen waren die zoo dachten, maar niet dat een den moed zou hebben de portefeuille te aanvaarden. De heer Haspelman is een oudgast, in den kwaden zin des woords. Zijn thema is: in Indie moet krachtig en autocratisch worden geregeerd; de koffiecultuur is gemakkelijk uit té breiden en wij hebben millioenen noodig; particuliere industrie moet niet tusschen de gouvernements-cultuur geduld worden; op woeste gron den kan ik geen erfpachter toelaten, want de heer Mijer laat onderzoeken welke rechten de bevolking overal op geheel Java op zulke gronden heeft; wetten zijn misschien voor Indie noodig, ik zal daarover eens denken; maar ik geloof dat niet; ik zeg niet ja of neen, of ik eenige wet zal indienen. Intusschen had mr. P. Mijer op 7 Juni 1866 plechtig aan de Eerste Kamer verklaard: deze regeering zal bij de wet een einde maken aan de verwarring in Indie; een ministerie, dat bij de vertegenwoordiging eenmaal aanhangig gemaakte onderwerpen niet wil regelen, kan geen 24 uren leven; gij zult eene wet op de cultures, op de uitgifte in erfpacht van woeste grondenlater op den grondeigendom op Java ontvangen. Nadat de heer Hasselman zijne weigering om iets te doen, heeft uitgesproken, komt graaf van Zuijlen nog zeggen: wij houden vast aan one programma! Sedert jaren erkent iedereen en ook de Troonrede zegt dat dat op Java een onhoudbare toestand be staat; handel en nijverheid kwijnen en alleen de hooge koffieprijzen geven ons een batig slot; de staats-uitgaven vermeerderen en de inkomsten daarentegen met geen cent; alles is stationair in een land, dat God met den weelderigsten rijkdom en eene talrijke bevolking heeft gezegend. Nadat drie regeeringen plannen hadden ont worpen of beloofd om verbetering en hervorming tot stand te brengen, komt deze minister uit Tiel aanzetten cn zegtik doe niets of ik zal alles wel alleen weten te regelen; ik zal over alles nadenken. De commissie uit de Eerste Kamer had in het adres van antwoord gezegd, dat Indie naar „vaste grondslagen11 moest worden bestuurd. Die Kamer scheen iets tegen den minister van koloniën te willen zeggenmaar onze geldaristocratie is niet zeer moedig; zij zeide dan ook iets dat niet veel beteekende. Daarom verlangde de heer van Twistdat gesproken werd van vaste „wette lijke" grondslagen. Dan zou alles omtrent Indie bij de wet moeten worden geregeldwas de tegenwerping. Wat de heer van Twist bedoelde, was echter, duidelijk; de beloften, door de regeering gedaan, had hij op het oog. Zijn voorstel werd evenwel verworpen en het adres goedgekeurd. Thans is de beurt aan de Tweede Kamer. Haar ontwerp-adres is kleurloos. Een debat met een man als de heer Hasselman over algemeenheden beteekent dan ook waarlijk niets; daarom is het beter bij de behandeling van de Indische en van de staatsbegro tingen tot eene beslissing te komen en met woordenstrijd geen tijd te verspillen. Indien in Nederland nog eenig gevoel van eigenwaarde bestaat, dan kau de vertegenwoordiging niet dulden, dat men een spel met haar drijft en dat eene kleine coterie regeert, die in strijd handelt met hetgeen de groote meerderheid voor Nederland en Indie dringend noodig acht, terwijl zij aan de vrienden gunsten uitdeelt. De tegenwoordige minister van koloniën is een volbloed reactionair; hij wil niets doen dan het dwangstelsel verzwaren en weder herstellen hetgeen hij zelf in 1860, in een zijner verward geschreven boekjes „een uitput tend exploitatie-stelsel11 noemde; hij mist bij dat alles de talenten om zijn eigen systeem door te voeren. Zulk een man kan men niet lang het bestuur over onze kostbare overzeesche bezittingen toevertrouwen. Het geen de conservatieven tegen den braven Uhlenbech ronduit in de Eerste Kamer verlangden: la mort saus phrases, worde tegen den heer Hasselman uitgesproken, want als men zich in nietszeggend en zinledig woor- spel gaat verdiepen, dan zal hij lang en breed mededoen. Wat wil dit ministerie en wat heeft het voor, nu het zulk een element in zich opnam? Weet het niet vooraf, dat eene botsing moet ontstaan? Drijft men weder naar eene ontbinding der Tweede Kamer en tot nieuwe agi tatie, door middel eener gekleurde proclamatie? Wij stellen de vraag; het antwoord zal de denkende lezer geven. Maar de uitkomst zou de twee graven-ministers ditmaal althans wel eens bitter kunnen teleurstellen. De Fenians schijnen thans ook in Engeland zelf stout moediger te worden. Donderdag middag althans hebben zij te Manchester getoond wat zij vermogten. Ten 4 ure werden de kolonel Kelly, de vertrouweling van Stephens, en de kapitein Deasey, na voor het geregt geweest te zijn als aangeklaagd van deelneming aan Feniaansche woelingen, door de politie in eenen wagen naar de gevangenis teruggebragt. Fenians, gewapend met revolvers, deden onderweg eenen aanval op het rijtuig. De paarden werden neergeschoten, de wagen opengebroken, en de daarbinnen gezeten politie-agent doodgeschoten. Twee andere politie-dienaren werden door kogels getroffen, een gevaarlijk; andere werden met steenen geworpen. Kelley en Deacey benevens vier vrouwelijke gevangenen ontsnapten onder het gevecht uit den wagen en zijn nog niet weder in de handen der justitie. Vijftien verdachte personen zijn sedert gevat, waaronder degene die den politie-agent in den wagen gedood schijnt te hebben. De regering heeft 300 pond sterling uitgeloofd aan hen die haar op het spoor brengt van de ontsnapte Fenians. IPaiüjs, 20 Sept. De hooge broodprijzen hebben aanleiding gegeven tot onrustige tooneelen in sommige voorsteden. De regering tracht de opgewondenheid en eene verdere rijzing der prijzen te verhinderen, door eenen bekenden graanspeculant en administrateur van het Crédit-Mobilier te verzoeken de graan- en meel- pf ij zen te drukken hetgeen ook is geschied. De binnenl. politiek voerde derhalve daarheen, dat de regering in granen a la baisse en in rente a la hausse speculeert. En met zulke armzalige middelen denkt men de „onverbiddelijke logica der dingen11 te kunnen te gemoet gaan? De Heer Emile Ollivier heeft Prins Napoleon op diens landgoed te Prangins een bezoek gebragt, bij welke gelegenheid hij heeft uitgeweid over de onhoudbaarheid van den tegenwoordigen toestand en de dringende nood zakelijkheid der invoering van liberale hervormingen, natuurlijk onder een ministerie Ollivier. Uit Antwerpen meldt men van den 19dcn: Heden ochtend begaven zich eenige leden van de familie van den heer Jan van Rijswijk benevens de personen die ingeschrcvcu hadden, om de som bijeen te brengen die door den heer De Laat werd gevorderd, naar de cellulaire gevangenis begeven, alwaar zij in handen van den griffier 5000 francs hebben gestort, benevens de gc- regtskostcn ten bedrage van 979 francs 90 cent, waarop de heer van Rijswijk onmiddelijk in vrijheid werd gesteld. Kampen, 21 Sept. Gepasseerden Maandag werd door den Heer commissaris van policie, eene weging der hier ter markt aangevoerd wordende pondenboter inge steld, waarbij die van zes boerinnen werd gewogen en te ligt bevonden. Tegen deze dames, die met den hoogen prijs der boter niet tevreden waren, is behalve de inbe slagneming der boter nog eene aanklagt ingesteld. Rotterdam, 20 Sept. Heden namiddag is een nieuw pand, staande in de Pellekaanstraat alhier, in gestort. De eigenaar is de heer van der Maden. Het gebouw bevatte o. a. tabak, suiker, enz., behoorende aan de firma van Hoboken. Het is thans in een puinhoop veranderd. Geen enkel persoonlijk ongeluk heeft men te betreuren. 21 Sept. Het gisteren ingestorte pakhuis in de Pellekaanstraat levert thans het schouwspel eener groote verwoesting op. Het pakhuis was beladen met ca. 3000 kanassers suiker en 2600 pakken tabak en een uur voor het instorten was er een aantal personen iu werkzaam, vooral tabakmakelaars, daar de tabak in het pakhuis liggende voor de aanstaande veiling bestemd was. Het schoone dubbele pand 5 verdiepingen hoog is totaal vernietigd en de belendenden hebben mede nog al ge leden. Daar het weder schoon is, en de ruiming derhalve behoorlijk kan geschieden, wordt veel schade voorkomen; hoewel enkele kanassers suiker in het water zijn geraakt. Welligt is dit gebouw ook volgens de moderne bouw kunde gebouwd geweest; die moderne bouworde brengt veel ongelukken te weeg! Gisteren namiddag is door de policie alhier aan gehouden de effectenhandelaar W. v. E., tegen wien, als beschuldigd van medepligtigheid in het maken van valsche geconfedereerde effecten, bevel van gevangen neming was verleend. De aangehoudene is, na opgemaakt j proces-verbaal van het centraal bureau van policie, overgebragt naar het huis van bewaring alhier. 31i<lclell>iii*g:, 20 Sept. In een heden gehouden vergadering van aandeelhouders in de Zeeuwsche maat schappij van stoomvaart is besloten, om gedurende de wintermaanden de stoomboot van Ylissingen op Rotterdam niet meer te doen varen langs de Wester-Schelde en door het kanaal door Zuid-Bevelandmaar even als vroeger door het Sloe en de Zandkreek. 21 Sept. Heden namiddag had bij de Bellingbrug alhier het volgende voorval plaat». Een geblinddoekte stier, die door een boer en diens knecht werd geleid en bestemd was om met de stoomboot de Arend naar elders vervoerd te worden, schrikte toen hij genoemde brug gepasseerd was, ontsnapte aan de handen zijner bewakers, liep tegen een kelder van een daartegenover gelegen huis op, en sprong door een gesloten raam in een der vertrekken van die woning. Het gevolg daarvan was dat niet alleen raam en glasruiten, maar tafel en stoelen, een étagère met de zich daarop bevindende voorwerpen enz. verbrijzeld of beschadigd en in bonte mengeling dooreen geworpen werden. Het beest schijnt zich nog al ernstig bezeerd te hebben, te oordeelen althans naar de hoeveelheid bloed welke hier en daar in het vertrek verspreid lag. Gelukkig waren de be woners van het huis niet in bedoelde kamer aanwezig, zoodat in dit opzigt geen ongelukkeu zijn voorgevallen en men met de schrik is vrijgekomen. De bewakers van den stier waren dezen op de hielen gevolgd, grepen hem en leidden hem uit het vertrek door den gang en de voordeur naar buiten. Hij is voorloopig in de nabij heid op stal gebragt. Naar wij vernemen heeft de boer zich reeds tot het vergoeden der schade bereid verklaard. De commissie, die zich belast had met de poging, om alhier eene broodfabriek opterigten, heeft haar mandaat nedergelegd, nadat gebleken was, dat van het beuoodigde kapitaal van ƒ30,000, slechts ƒ17,000 was ingeschreven. Zierikzec23 Sept. Het ontwerp-adres van antwoord op de troonredeis in de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van hedeu, na vele discussiën over de koloniale kwestie, onveranderd aan genomen met algemeene stemmen. Het orgel-concert door de Heeren D. H. Ezerman alhier en W. Ezerman van Alkmaar ten voordeele der vereeniging tot wering van armoede op jl. Vrijdag gegeven heeft zuiver opgebragt circa 20. De belang stelling was gering, en zoowel het nuttige doel, als het heerlijk orgelspel, hadden een talrijker bezoek verdiend. Zijn de verdiensten van onzen organist genoeg bekend, zijn nog jeugdige broeder de heer W. Ezermanheeft op gemeld concert schoone proeven geleverd van zijn kunsttalent. Waar men reeds op zulk een jeugdigen leeftijd zoover gevorderd isdaar mag men van zijne toekomst groote verwachting koesteren. Sedert het ontstaan der cholera te Rotterdam op 9 Augustus 1867, zijn aan die ziekte overleden: tot en met 20 Sept. jl. te Rotterdam 303, te Dordrecht 88, te Delft 102 en te 'sGravenhage 39 personen; tot en met 19 Sept. jl. te Zaandam 94 personen; tot en met 14 Sept. jl. te Bleisw?jk 22, te Delfshaven 20, te Pernis 15, te Schiedam 12, te Vianen 17, te IJsselmonde 14 personen. Op Vrijdag zijn 2, op Zaturdag 1, en op Zondag en Maandag 4 personen te Rotterdam aan de cholera overleden. Uit Sas-van-Gent schrijft men Onze raad heeft in zijne op Dingsdag 3 dezer met gesloten deuren gehouden vergadering besloten, dat de herbergen mogen geopend zijn en blijven en de speel lieden voor de danslustigen mogen spelen van 7 tot 16 September daaraanvolgende, maar dat alle vreemde kramen, spellen, carroussels en liedjeszangers moeten worden geweerd. Wat hebben nu die kramers dood eenvoudig gedaan Het woordje vreemd hebben zij te niet gedaan, door hier hun verhuisbiljet in te leveren, I en toen, dat spreekt van zelf, zijn ze afgekomen en hebben, even als in andere jaren, hunne kramen opge- I zet en hunne waren verkocht, zoodat de door den raad dit jaar afgeschafte kermis even goed, even prettig, even luisterrijk was als die van vorige jaren. Het ontwerp van wet betreffende de maten ge- wigten en weegtuigen, bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal ingekomen, telt 46 artikelen, verdeeld in zes hoofdstukken. Art. 18 betreft de gasmeters en luidt als volgt: „De bepaling in art. 17 (de eerste ijk der maten gewigten en weegwerktuigen geschiedt kosteloos) is niet van toepassing op de gasmeters. Het ijkloon van een gasmeter, waarvan de inhoud hoogstens 5 kub. decimeters bedraagt, is vijftig cents, en wordt voor eiken kubieken decimeter meer inhoud met vijf cents verhoogd. Onder- deelen van een kub. decimeter gelden voor een geheelen kub. decimeter. Het ijkloon van een gasmeter mag niet meer dan 20 gulden bedragen. Door inhoud van een gasmeter wordt verstaan het volumen gas, gedurende eene volle werking van den toestel, onder de drukking van eene één centimeter hooge zuil water, doorgedreven. Voor het geval, dat tengevolge van gewijzigde zaraen- 8telling der gasmeters de bepaling omtrent den inhoud voorkomende in het vierde lid, daarop niet meer van toepassing zijn kanwordt het ijkloon door ons bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur geregeld behoudens de grenzen voor het tarief in het tweede en derde lid vermeld. Het ijkloon blijft onveranderd bij den herijk van een gasmeter.11 Men verzekert, dat op de begrooting voor het departe ment van oorlog gelden worden aangevraagd voor het honden van een oefeningskamp in het volgend jaar- te Milligcn. Tevens zou eene verhooging der tractemeuten van de onder officieren worden voorgesteld. Uit Sittard schrijft men aan het Utr. Dagblad van 18 dezer, dat dien nacht ten 1 ure de brand is uitgebroken in een schuur op den Steenweg, vol geladen met nieuw graan. Daar de meeste huizen iu het begin der gemeente van leem zijn gebouwd en met riet gedekt, deelde de vlam zich spoedig aan de omliggende ge bouwen mede (allen boerderijen en arbeidswoningen), waardoor een geheel blok huizen en schuren is afgebrand. De schade is nog niet te begrooten. Daar de brand- bluschmiddelen in een onverantwoordelijk slechten toe stand zijn en er geen water was, was er ook aan geen blusschen te denken, en kon er alleen aan gedacht worden om de aan de overzijde der straat staande huizen, welke allen ook van leem en stroo zijn, te bewaren, hetgeen, daar er geen wind was, is gelukt. Er liggen nog bergen graan te branden en de vuurmassa is nog verschrikkelijk. In het geheel zijn 16 woningen en schuren af- en uit gebrand. Eenige R. C. geestelijken hebben zich bij het blusschen zeer onderscheiden. Men vermoedtdat de brand aan moedwilligheid is toe te schrijven. Dezer dagen kwam te Harlingen binnen het met hout geladen schoener-kofschip Johannakapitein E. H. Oldenburger. Aan boord van dezen bodem hadtoen men aan de Vliereede ten anker ging, de volgende ont zettende gebeurtenis plaats: De stuurman, zoon van den kapitein, was sedert eenige dagen niet wèl, dat door den vader bemerkt werd en door onnaauwkeurige aanteekening der waarnemingen en door zijne hem gedane verklaringendat hem het vloeken van eenigen der ekwipaadje zeer hinderde en dat hij den dood aan zijn vader had verdiend. Een dientengevolge plaats gehad hebbend onderhoud waarin de vader, zich onbewust van zulk eene misdaad van zijn zoon, betuigde, dat, wanneer die evenwel door hem mogt zijn begaan, hij hem die van ganscher harte vergaf had eene hartelijke verzoening tusschen vader en zoon tengevolge. De laatste verklaarde op den dag, dat hij in het boek (de bijbel) gelezen had en daardoor troost had gevonden, zonder welken hij dien dag vóór klokke acht reeds over boord zou zjjn gegaan. Na zich den geheelen dag rustig te hebben gedragen, verzocht de kapitein hem den volgenden morgen, toen men op de Vliereede de loodsvlag zou hijschen, om in plaats van eene gescheurde, eene nieuwe, in de kooi van den vader liggende, te halen. Zyn lang afwezig blijven deed den kapitein naar de kajuit gaan, waar zijn ongelukkige zoon, badende in het zweet, alles door elkander haalde, terwijl de bewuste vlag nevens hem lag. Fluks ontrukte de vader hem van dezen arbeid en plaatste hem in de kajuit op een stoel. Toen bemerkte lip aan den op gewonden gejaagden jongeling, dat hij zich weder gelijk den vorigen dag bevond. De ongelukkige, zich toen den weg naar boven afgesneden ziende, neemt onverwacht een sprong op de bank, trapt het glas in de poort stuk, met zulk eene kracht dat het geheele raam wijkt, waar door hem de gelegenheid wordt geopend om zich door de opening te wenden, en dit met zulk een spoed, dat de te vergeefs om .hulp schreeuwende vader hem slechts bij den voet kan grijpen, door welken hij in het aan- gezigt en op de handen gewond wordt, en helaas! slechts de laars in de hand houdt. De ongelukkige waanzinnige, buiten boord zich nog aan een ijzer vast houdende, ziet door de poort, reikt zijne hand naar den vader en zegt, terwijl deze hem bidt weer binnen te komen: „Ik ga heen11 cn laat zich in zee vallen. De radelooze vader, die zich naar boven spoedt, werpt een roeispaan over boord, vlak voor zijn zoon, die hem grijpt. Reeds verheugt de vader zich, dat zijn zoon zal kunnen gered worden door de loodsboot, die zich in de nabijheid bevindt, doch daar had men wel de houten poort, maar niét een mensch opgemerkt. In plaats van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1