No. 2452. 24s,e Jaarg. Zaturdag 21 September 1867. bekendmaking. Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Iu Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prys: voob beide uitgavee. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. "Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag, Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondcne Stukken, franco. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden: dat Heeren Commissarissen over de Armenschool in deze gemeente, eene zitting zullen houden in de Regentenkamer van het Armen-Gesticht, op Donderdag den 26 dezer maand, des avonds ten 7 ure, tot het ontvangen en heoordeelen dei' aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school, en worden ouders of voogden die hunne kinderen daar Tenschen geplaatst te zien, opgeroepen om zich daartoe Vn te melden, aangezien tusschentijds geene kinderen de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee den 18 September 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De directeur van de Disconto-bank te Florence, de Jieer Borri, een bejaard en tot nu toe zeer geacht man, i met achterlating van een deficit van niet minder dan _50,000 lires, in de hem toevertrouwde kas, vertrokken. Ook de directeur van een der bijbanken welke deze maatschappij te Lucca bezit, heeft de vlugt genomen |en is er in geslaagd naar Amerika te ontkomen. De heer Jorri heeft slechts een paar honderd lires medegenomen. Het officiële blad van het Italiaansche gouverne- knent bevat een besluit, waarbij 14 notarissen worden afgezet, om reden dat zij hunnen post gedurende het [heerschen der cholera hebben verlaten. Eene bijna ongelooflijke misdaad is te Napels ge pleegd en zal door het crimineel hof aldaar in behande ling worden genomen. Te Senna bij Napels leefde eene [gehuwde vrouw in ongeoorloofde betrekking met een jongen zilversmid. Zij b^at een jongen en een meisje. Om zich van haar man te ontdoen en met haar beminde te kunnen huwen, haalde zij haar zoon er toe over den vader met een dolk te doorsteken. Dit geschiedde het lijk werd in een muur verborgen. Zij verhaalde, dat haar man naar Amerika was; reeds vroeger was van het plan daartoe gewaagd, en bij den slechten levens wandel der vrouw werd dit afreizen geloofd. Daar in geen 3 jaar tijding kwam uit Amerika gaf zij te kennen dat haar man wel dood zou zijnzij wilde nu met den zilversmid in het huwelijk treden. Deze echter stond in verbinding met eene rooversbende had een goed leven en wilde den band niet aangaan. Hij overreedde nu den jongen ook zijne moeder te dooden. Deze onge lukkige volvoerde ook dit misdrijf en toen zijne zuster op het moordgeschreeuw aankwam vermoordde de jon gen ook deze, alzoo vader-, moeder- en zustermoordenaar wordende. Men hoort dikwijls klagten aanheffen over het gebrek aan beleefdheid, waarmede de Parijsche logementhou ders hun gasten behandelen niettegenstaande de buiten sporige prijzen, die zij hen laten betalen, waarvoor zij ten minste parole douce et main au bonnet zouden mogen verwachten. De correctionnele regtbank heeft dezer den eigenaar van het hotel des Italiens, Lemoine genatmd, tot een maand gevangenisstraf en 100 francs boete veroordeeld, wegens geweld tegen een Amerikaan- sche davtie gepleegd, die haar intrek in zijn hotel had genomen. Toen hij haar de rekening overhandigde be vond zij, hp de huur van haar apartementen, die zij voor 10^ francs daags gehuurd had, op 20 francs had gebrast. Zij weigerde deze rekening te betalen en zeide dat zij elders haar intrek zou nemen. Toen zij nu wilde weggaan, weigerde de portierster haar de deur uit te laten, en greep haar bij haar kleed, dat zij scheurde. Toen kwam de kastelein (Lemoine) er bij, stiet de dame in de kamer terug, waar hij haar gedurende twaalf uren opgesloten hield. Twee dagen later gelukte het de dame uit het huis op straat te komen, maar Lemoine liep haar na, en daar zij zich aan de staven van een venster had vastgegrepen, brak hij met geweld haar handen open waarbij bij haar polsen kneusde, wier haar op den grond en sleepte haar in de vestibule van zijn huis, waarvan de hij de deuren sloot om de verontwaardigde getuigen van dit schandelijk tooneel buiten te houden. Den 8sten dezer is men begonnen met het slechten der vestingwerken en wel door het doen springen van de pjjlers, welke den toegang tusschen de poorten aan den weg naar het centraal station beletten. l^a-iiiieiTlen, 15 Sept. Gisteren hebbende com miezen Esmejjer en Briels, gestationeerd te Pannerden, weder eene aanhaling van spiritus gedaan op twee sluikers, successiveljjk om 4 uren te Herwen en om 6 uren te Pannerden, op eene aanmerkelijke distantie van elkander gelegen. Toevallig bleek het bij de opbrenging dat het twee gebroeders warenW. en H. K. De sluikers hadden het vocht in ossendarmen, om het lijf gebonden, onder kielen verborgen, doch de ambtenaren hebben hen van de 36 einden gevulde darmen, welke 20 kan spiritus inhielden, behoorlijk ontlast en het verder dragen bespaard. Eiisoliocle, 15 Sept. Niettegenstaande de mili taire magt gisteren avond door de straten patrouilleerde, hebben zich de ongeregeldheden op eenige plaatsen her haald en werden andermaal eenige glasruiten ingeworpen. 16 Sept. De rust is heden avond niet gestoord. Omstreeks ll'A ure is nog eene versterking cavallerie aangekomen. Ook de commissaris des konings bevindt zich nog hier. Deventer, 16 Sept. Tot beteugeling van de ongeregeldheden, vrijdag avond jl. onder de fabrieks arbeiders te Enschede uitgebroken, marcheerde zaturdag morgen een detachement huzaren, onder bevel van den lsten luitenant J. F. van Moorsel, derwaarts. Door een misverstand werd dit detachement evenwel op Almelo ge dirigeerd, zoodat de manschappen na eenen vermoeijenden togt aldaar aankomende, de reis nog tot Enschede moes ten voorzetten. Dat zij dien marsch van circa 12 uur zonder bezwaar aflegden pleit voor de geoefendheid der troepen, zoowel als voor de kracht der paarden, maar het feit zelf pleit minder voor kalm overleg en doeltreffende bevelen. Het schijnt evenwel dat dit peloton de orde niet alleen heeft kunnen herstellen, 'althans zondag avond vertrok een extra-trein met een tweede detachement, thans onder aanvoering van den ridmeester jhr. W. J. A. Storm de Grave, en onder medegeleide van den lsten luitenant F. J. baron van Heeckeren. Sedert zijn geene nieuwe troepen derwaarts gegaanofschoon een vol gend peletononder bevel van den lsten luitenant J. Dijckmeester den geheelen dag marschvaardig heeft gestaan. Zooals men meldt, was de inrigting van een ziekenfonds, volgens de werklieden op te kostbaren en onpractischen voet, de oorzaak of althans het voor wendsel van hun verzetdaar zij zich noch genees kundige hulp, noch een bij zonderen geneesheer willen doen opdringen. Ilavliiig-eii, 14 Sept. Het getal landverhuizers, die van hier per Engelsche stoombooten naar Amerika vertrekken, is thans buitengemeen groot en heeft in de beide laatste weken ruim 200 bedragen. A_lplien aan den Rijn, 13 Sept. Door den predikant der Herv. gemeente Dr. C. J. Brijce is eene schriftelijke aanklagt ingediend bij den minister van binnenl. zaken wegens beleediging en mishandeling ten zijnen huize ondervonden door den hoofdonderwijzer der openbare lagere school. 's Gravenhage, 16 Sept. Naar aanleiding van de gisteren plaats gehad hebbende arrestatie van den persoon G., die in het bezit van valsche Amerikaan- sche effecten is gevonden, vernemen wij het volgende: Eenigen tijd geleden vervoegde zich bij den steendrukker Jordaan alhier een Heer, die hem de bestelling deed van het drukken van eenige honderde stuks Amerikaan- sche effecten. Een groot gedeelte der bestelling was reeds afgeleverd en de betaling daarvoor genoten. Na die aflevering schijnt de steendrukker eenig kwaad vermoeden te hebben opgevat en moet hij, naar men wil, van het door hem verrigte, kennis hebben gegeven aan den officier van justitie. Gisteren moest de persoon, die de bestelling gedaan had, het overige gedeelte van de afgedrukte stukken komen halen. Inmiddels was de policie van zijne komst onderrigt en wachtte zij hem op straat af, terwijl hij zich in het huis van genoemden steendrukker bevond. Toen hij het huis verliet, werd hij een eindweegs door de policie gevolgd en op de Groenmarkt, bij het koffijhuis de Kroonaangehouden door den commissaris van policie Beukman en den inspecteur van policie Kloppert. De officier van justitie en genoemde commissaris begaven zich onmiddellijk naar Rotterdam, waar zij dachten nadere ontdekkingen te zullen kunnen doen. Aldaar zouden ten huize van den aangehoudene gevonden zijn drie stempels en nog een aantal gestempelde stukken. De aangehoudene is dezen nacht uit Rotterdam naar hier teruggevoerd en heden morgen naar het huis van arrest overgebragt. De hoofddader is voortvlugtig. Men verzekert, dat een onderzoek ten zijnen huize te Rotterdam tot geene verdere ontdekkingen heeft geleid. 17 Sept, Men verneemt dat de voortvlugtige hoofd dader in zake der nagemaakte geconfedereerde effecten, genaamd is van der Eist, en dat zijn portret in handen der justitie is. Eergisteren namiddag 4 ure, arriveerde alhier het Japansche gezantschap, dat op last van den taikoen een bezoek moet brengen aan al de mogendheden waarmede Japan een traktaat gesloten heeft. Het gezant schap is met de noodige eerbewijzen aan het station van den Hollandschen spoorweg ontvangenverscheidene hofrijtuigen stonden gereed, terwijl de hoofdpersonen van het gezantschapwaaronder de broeder van den taikoen, in eene fraajje hofkoets, met vier paarden be spannen en door een voorrijder voorgegaan, plaats namen. Een adjudant des Konings in groot uniform vergezelde den stoet in een afzonderlijk hofrjjtuig. Niettegenstaande het ongunstige weder en de weinige openbaarheid die aan de komst van de Japanners was gegeven, was er eene vrij talrijke menigte op de been om van hunne intrede in de residentie getuige te zijn. De gezanten waren allen in nationale kleederdragt en trokken de algemeene aandacht door hun by zonder jeugdig en bijna vrouwelijk voorkomen, wat te meer uitkwam doordien de stoet gevolgd werd door een open rjjtuig waarin de vijf Japansche jongeluidie thans hier te lande zich als student hebben laten inschrjjven, allen in Eu- ropeesch kostuum gekleed, waren gezeten. Het gezant schap is, na de hoofdstraten der stad te zijn doorgereden, aan het hotel Bellevue afgestapt. Iïellevoetsliiis, 17 Sept. H. M. de Koningin benevens Z. K. H. Prins Alexander zijn heden namiddag ten 2 ure aan boord van het koninklijk stoomjagt de Leeuw alhier aangekomen; H. M. werd door de auto riteiten gecomplimenteerd en vertrok ten 3 ure met Zr. Ms. stoomschip de Valk naar Londen. "Vlissingreii, 18 Sept. Een onderofficier van het 3de regement infanterie, gisteren met eenige kameraden op het strand nabij deze stad zich met zwemmen ver- ïhakende, riep onverwacht om hulp, daar hij de kramp kreeg. Op hetzelfde oogenblik zonk hij echter reeds weg in de diepte. Des namiddags is het lijk gevonden en naar hier overgebragt. Eergisteren avond ten Sx/2 ure zijn door de infan terie en artillerie gecombineerde oefeningen in het vuur uitgevoerd, en is een gedeelte der vesting ingenomen, hetwelk, van de wallen te zien, een prachtig schouw spel opleverdeduizenden menschen waren op de been, wier aantal niet weinig toenam, toen na de overwinning de muziek van het 3de regement infanterie de gelieele stad doortrok. Zierilczee, 16 Sept. Volgens bekendmaking van den Heer Inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland, zal da voor deze Provincie benoemde Commissie tot het afnemen der examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van school- en van huis onderwijs bijeenkomen op Woensdag den 16 October 1867 en volgende dagen in het lokaal der voormalige Rekenka mer in de Abdy te Middelburgen zullen de dagen en uren, waarop de verschillende adspiranten zullen moeten ver schijnen, hun later door de Heeren School-opzieners worden opgegeven. De belanghebbenden zullen zich vóór of op den 2 October e. k. behooren aan te melden by den Scbool-opziener van het district, waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de akte, die zij verlangen, en met overlegging van één of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-akte, alsmede van de akten van bekwaamheid, welke zij reeds vroeger mogten hebben verkregen. Zierikzee, 17 Sept. De Tweede Kamer der Staten-Generaat heeft heden onder leiding van den Heer Reinders, tijdelijk voorzitter, eene zitting gehou den. In zijne rede wees genoemde spreker op de on zekerheid in den kolonialen toestand; hij spoorde aan tot bevordering van vast grondbezit, langdurige huur, vrijen handel en arbeid. De Kamer koos tot candidaten voor het voorzitterschip de Heeren van Reenen, Dullert en Luyben. Als eene bijzonderheid kunnen wij mededeelen dat bij den landbouwer P. M. de Vlieger Jz.onder Noordgouweeen hoenderei is gevondenwegende 10 </2 Ned. lood. Op Dingsdag zijn 3, op Woensdag 4 en op Don derdag 2 personen te Rotterdam aan de cholera over leden. Blijkens kennisgeving van den minister van binnenl. zaken zijn in de week van 8 tot 14 Sept. 1867 geene gevallen van veetyphus in het ryk voorgekomen. De Nederlandsche vereeniging van en voor industri ëlen heeft in hare laatste vergadering met algemeene stemmen besloten, om, in bet belang van den Neder- landschen werkman, de regering dringend te verzoeken, dat zij, zonder langer dralen of aarzelen, den beslissenden stap moge doen tot afschaffing der kermissen. Op den sneltrein, die ten 3 u. 25 m. van Utrecht naar Arnhem rijdt, had zaturdag jl. tusschen Utrecht en Driebergen een ongeluk plaatsdat door spoedig genomen maatregelen in de beginselen gestuit werd. In een der goederenwagens, die zich in het midden van den trein bevond, ontstond brand en door de sterke luehttrekking sloegen rookwolken en vlammen spoedig uit den waggon. Toen de reizigers, die in de daarachter geplaatste waggons gezeten waren, de onaangename lucht in de rijtuigen bemerkten, ontdekte men de oorzaak daarvan weldra en kort daarop verminderde de trein de vaart en stond hij eindelijk geheel stil. De brandende goederen, die in den waggon geladen wareu, werden op den weg geworpen en de brand was door het aan brengen van eenige emmers water spoedig gebluscht. Als oorzaak van dezen brand kan vrji zeker gezegd worden dat hij ontstaan is door vuurwerk, dat in dezen waggon geladen was en waarvan de fragmenten door alle reizigers gezien zjjn. Wij meenden dat het vervoer van vuurwerk verboden was en zijn benieuwd naar de gevolgen, die het onderzoek van den raad van toezigt naar dit voorval zal hebben. Yrjjdag middag ongeveer 1 uur trok eene onweers bui over de stad Groningen, die kort van duur, maar vrij hevig was en van veel regen vergezeld ging. Buiten de Boteringepoort sloeg de bliksem in den schoorsteen van eene behuizing, bewoond door de wed. Wolthuis, die totaal verbrijzeld werd; verder werden een paar ramen in de bovén- en benedenverdieping met bjjna al de glasruiten verbrijzeld, maar er is overigens geene schade aangerigt. Buiten de Steentilpoort trof het hemelvuur den gevel van de behuizing van den heer Klein, houtkooper aldaar, waaraan intusschen geene noemenswaardige schade werd toegebragt. TePlattenburg buiten de Ebbingepoort, werd een schoof haver in brand geslagen; de arbeider, die juist daarbij werkzaam wa9 bleef echter ongedeerd. Bij den heer Houtman, molenaar te Ellerhuistertil, werd een peerenboom tot den grond toe afgeslagen. Donderdag avond is de bliksem geslagen in de schuur van dr. Damman de Witt te Gieten, die, naar men zegt, geheel afgebrand is. Te Keent, by Wjjchen, heeft den 14den Sept. het volgende ongeluk plaats gehadHet is gewoonte in deze streken onder de jonge meisjes om in de dagen vóór de kermis, de landbouwgereedschappen en andere voor werpen van den eenen eigenaar naar den anderen te brengen of weg te stoppen. Toen nu eergisteren ochtend tusschen 4 en 5 ure eenige meisjes uit melken gingen en den molen te Keent passeerden, zagen zij daarvoor een kruiwagen staan, welken zij boven in den molen wilden brengen; in de drukte van dit werk bemerkte een harer niet, dat in de gaanderij rondom den molen een gat was, waardoor men de zakken naar beneden laat, 'tgeen het ongelukkig gevolg had, dat zij, achterwaarts gaande, door dat gat viel, en op den grond nederkomende, onmiddeljjk een ljjk was. De Précurseurde vermindering besprekende van het dagbladzegel, deelt als het gevoelen van sommigen mede dat het zegel met een cent zal verminderd en de opcenten zullen worden afgeschaft. Volgens ande ren zou de minister voorstellen het regt op de helft te brengen. Men deelt het volgende voorval uit Harburg mede. Een boekverkooper aldaar bad, even als de meeste zijner confraters, de gewoonte om alle nieuwe werken bij de voornaamste inwoners op zigt te bezovgen. Een hout handelaar had reeds dikwerf verzocht daarvan ver schoond te bljjven, doch telkens ontving hij geheele bezendingen boeken met het bijschrift: „Ter bezigti- ging, met verzoek van kostelooze terugzending." De houthandelaar besloot er voor goed een einde aan te maken, liet den boekhandelaar door zijne knechts met paard en kar zes groote slagtershakblokken in huis brengen, met een briefje, waarop te lezen stond: „Ter bezigtiging met verzoek van kostelooze terugzending/' Van Philadelphia schrijft men: Het volk van het brikschip Lizzie Mozeskapt. Cox, bestemd naar Antwerpenis op eenige mijlen van hier aan het muiten geslagen en heeft het schip in bezit geno men. De politie derwaarts vertrokken, heeft, na een hevig gevecht, 14 der muitelingen in hechtenis genomen. Do stuurman heeft een doodelijke wond bekomen, en een der opstandelingen is den schedel verbrijzeld. Dat vorsten verjaagd worden heeft men in den laatsten tijd menigmaal gezien; maar thans is er een koning, die zelf verzadigd is van zijn volk en tot het ambteloos leven wil terugkeeren. Het is de jeugdige kening van Griekenland, die, naar men meldt, zich tot de groote mogendheden heeft gewend met het verzoek hem maar weer te onttroonengelijk zij hem met onderling goedvinden op den troon hebben geplaatst. Dit verlangen van koning George is zeer verklaarbaar; de Grieken te regeren is geene aangename taak, en nu hij een schitterend huwelijk heeft gesloten met eene Russische grootvorstin, wil hij liever met zjjne schoone rijke gade een lustverblijf betrekken dan te Athene met de woelige Hellenen zich bezig te houden. Dat zou evenwel de rekening van zijn schoonvader niet maken, die voor zjjne dochter eene andere toekomst heeft bepaald dan den titel van ex-koningin; en koning George zal ondanks zich zei ven koning moeten zjjn en het den sultan lastig moeten maken, ten einde Rusland ter zijner tijd gelegenheid hebbe om de arme bedreigde Grieken en de verdrukte Christenen te hulp te komen en den barbaarschen Turk te straffen. Er blijft nu koning George niets over dan zóó te regeren, dat de Grieken zeiven hem wegjagen; tenzy dan Rusland met zjjne kozakken den koning, die niet regeren wildwinge om zjjn scepter in de hand te houden en het volk, dat door hem niet geregeerd wil worden, dwinge om zich onder dien scepter te blyven buigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1