No. 2451. 24s,e Jaai'g TVoensdag 18 September 1867. I Grarenhagc16 Sept. De vergadering der sinten-Generaal is heden door Z. M. den Koning geopend Tnet de navolgende DE TROONREDE. Nieuwstijdingen. sSljefcevlanfr. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert asicli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan Abonnements-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. \oof 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. "V erschy nt: Op Woensdag eu Zaturdag, Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zcgelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzce, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. TROONREDE: Mijne Heerenl I Stel Ik er prijs op in persoon Uwe Vergadering te openen, dubbel aangenaam is Mij heden het vervullen dier taak, nu Ik U gunstige mededeelingen nopens den toestand van het Vaderland kan iloen. »I)e losmaking der betrekkingen van een onzer gewesten tot ©uitschland, in het vorig jaar tot stand gekomen, heeft sedert Ihnre internationale bekrachtiging gevonden in het tractaat van Londen van den 11 Meijl. »Het onschadelijke der werken, in de Ooster-Schelde aangelegd, door de ondervinding bevestigd, naar Ik Mij durf vleijen, toe bijdragen, om onze betrekkingen tot Belgie op den voet van we- perzijdsche vriendschap meer en meer te bestendigen. F »Ik kan Mij verheugen in het behoud eener zeer goede ver standhouding met alle overige buitenland sphe Mogendheden. ..Terwijl Ik met welgevallen de loffelijke wijze vermeld, waarop 0ce- en Laudmagt aan hare roeping beantwoorden, zal Ik Mij toch irpligt zien Uwe medewerking in te roepen om aan onze Natio nale Militie eenige uitbreiding te geven. «Intusschen zal voor eene behoorlijke oefening der Schutterij [voor zoo veel de bestaande wet dit toelaat, worden gezorgd. »Tot beteugeling der epidemische ziekte, die zich hier en daar L ons Vaderland andermaal vertoond heeft, worden de voorzorgs maatregelen genomen, die onder Hoogereu zegen daartoe kunnen pijdragen. I «Hetgeen in denzelfden geest geschied is om de veeziekte tegen te gaan, bleef niet zonder gunstig gevolg. Sedert geruimen tijd komen slechts enkele spooradische gevallen dier ziekte voor. »Het openbaar en bijzonder onderwijs bleef ook in het afge- Iloopen jaar Mijne levendige belangstelling wekken. I «Het wetsontwerp op het hooger onderwijs zal binnen kort een onderwerp Uwer beraadslagingen kunnen uitmaken. I «Aan Uwe overweging zal mede worden onderworpen een Iwets-ontwerp tot verligting van den last, dien de wet op het zegel lop de periodieke pers gelegd heeft. «Handel, Scheepvaart en Nijverheid verkeeren in een bevredi- Igenden toestand. I «Nieuwe wettelijke verordeningen op den IJk van Maten en I Gewigten en op de Banken van Leening zullen U ter bekrachtiging Iworden toegezonden. »De oogst wa9 over het algemeen voordeelig. Minder ruim I waren de opbrengsten der zeevisscherij. I «Met het werk der Staatsspoorwegen wordt geregeld en met lijver voortgegaan eenige dier lijnen naderen hare geheele vol- ■tooijing. «Door bijzondere ondernemingen zullen eerlang wederom een [tweetal lijnen voor het verkeer geopend worden. «Worden de bestaande uitzigten verwezenlijkt, dan zal voor het I aanstaande dienstjaar zonder buitengewone maatregelen in de behoeften van 's Lauds dienst en de uitgaven der Staatsspoor- I wegen kunnen worden voorzien. «Wets-ontwerpen omtrent de geldelijke verantwoordelijkheid I van de Hoofden der Departementen van Algemeen Bestuur, het I BeheeV en de Verantwoording van s Lands Middelen en tot ver- I eenvoudiging in de heffing van het Regt van Successie en van I Overgang bij Overlijden, zullen U worden aangeboden. «Door Uwe beraadslagingen over de ontwerpen tot vaststelling Ivan het nieuwe Wetboek van Strafvordering, welke U andermaal Izullen worden voorgelegd, zal de invoering der nieuwe Regter- llijke Inrigting worden bevorderd; tot bereiking van dat doel zal look weldra een ontwerp tot herziening van de reglerlijke indeeling Ides Rijks aan Uwe overweging worden onderworpen en vleije Ik Mij tevens nog in den loop dezer zitting U de ontwerpen tot vast- Istelling van eeu nieuw Wetboek van Burgerlijke Regtsvordering te I kunnen aanbieden. «Bovendien zullen U eerlang een ontwerp tot regeling der [Consulaire regtsmagt, alsmede ontwerpen ter gedeeltelijke her- [zieuing van de Criminele Wetboeken van het krijgsvolk te water en te lande worden toegezonden, terwijl aan de zamenstelling van [een Nederlandsch Wetboek van Strafregt met onafgebroken ijver I wordt voortgewerkt. «De wettelijke regeling der Rijkspolitie zal insgelijks door u in I behandeling kunnen worden genomen. «De velerlei eischen en uiteenloopende meeningen op koloniaal [gebied zijn niet zonder invloed gebleven op den toestand van I 's rijks overzeesche bezittingen in Oost-Indië eu op den gang van I zaken aldaar. Mijn eerste zorg dient daarom aan de krachtige bevordering van het staatsbelang in die gewesten te zijn gewijd, in dier voege, dat daarbij tevens de rust eu tevredenheid der Indische volken gewaarborgd blijven. Waar daartoe gelegenheid bestaat, zonder andere belangen te krenken, zal Ik tevens gaarne mede werken tot ontwikkeling van landbouw en nijverheid door par- ticulicrcn. «Met leedwezen heeft Mij het berigt vervuld eener vrij hevige aardbeving, die in Midden-Java talrijke offers geëiseht heeft. «De toestand der West-Indische koloniën blijft over het alge- meen bevredigend, ofschoon zich de behoefte aan aanvoer van arbeiders "nog steeds in Suriname sterk doet gevoelen. «De overige werkzaamheden, die U wachten, zullen met de reeds vermelde voor Uwen ijver in het behartigen der U toever trouwde belangen een ruim veld openen; mogen zij, door God gezegend, tot heil van het ons allen zoo dierbaar Vaderland strekken. «Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend." De koning werd bij den togt naar de vergaderzaal vergezeld door den prins van Oranje en prins Frederik, De broeder van den Taikoen en gevolg woonden de opening bij. Morgen zullen beide kamer9 vergaderen. De zitting der Staten-Generaal 186768 is Maandag door den Koning geopend. Vóór 1848 beweerde men, dat die rede, door Z. M. uitgesproken, niet gecritiseerd mocht wordenen op grond daarvan vervolgde men hen die zich daaraan vergrepen. Sedert 1848 is die echt conservatieve gewoonte in onbruik geraakt. Men weet toch dat die rede het werk is van de Regeering. Al spreekt het Hoofd van den Staat dat stuk uit, het wordt samengesteld door de heeren Ministers, in over leg met de Kroon. De Ministers zijn daarvoor aan sprakelijk, want het is een regeringsstuk. In den regel moet hij, die eene troonrede beoordeelt, zich afvragen: «wat leest men tusschen de regels en wat staat er niet in?" Men gebruikt toch zooveel mo gelijk algemeenheden. Aardappelen zegt men er bijv. j niet in, al worden die bedoeld; men sprak in vroeger jaren van misgewas van «een belangrijk voedingsmiddel." Meestal wordt alles rooskleurig voorgesteld. Soeperig heid is ook een eigenaardig element van eene troon rede al is zij niet zoo lang als de /boodschap" van een president van de Noord-Amerikaansche republiek, die een geheele Haarlemsche Courant en nog meer, met de kleinste letter, kan vullen. Waarin onderscheidt de troonrede van dit jaar zich, nu de conservatieve en anti-nationale regeringsmannen weder tegenover 's lands vertegenwoordigers staan Hebben wij hoopdat een partij-ministerie minder reactionair en wat werkzamer zal zijn? Belooft men ons eindelijk eens de handen aan 't werk te slaan tot hervorming van het koloniaal beleid, dus tot bet ver vullen van de verwaarloosde roeping van dit kabinet? De losmaking van Limburg van de betrekkingen met Duitschland en de door de Londensche conferentie ge heel //Overtollig" verklaarde bekrachtiging worden her dacht. Een woord over de kwestie van de Ooster-Schelde en het uitdrukken van de hoop, dat het onschadelijke der werken, door de ondervinding bewezen zijnde, onze vriendschappelijke betrekkingen met Belgie meer en meer bevestigd zullen wordenbetreffen onze buiten landsche betrekkingen. Omtrent het binnenland wordt vooreerst uitbreiding van de militie aangekondigdalsof wjj niet genoeg schatten aan soldaatjespelen uitgeven! Intusschen zal voor meer oefening der schutterij worden gezorgd. Er worden voorzorgmaatregelen genomen tot beteu geling der epidemische ziekten. Door de regering? Niemand weet daarvan. Is daaronder een voorstel be grepen om de kermissen af te schaffen Men belooft tal van wetten. Hooger onderwijsop ijk van maten en gewichtenbanken van leening comptabiliteit, consulaire rechtsmacht, vereenvoudiging in de heffing van 'recht van successie, rechterlijke in deeling en rijkspolitie zouden bij de wet geregeld worden. Ook is een ontwerp van wet in aa-ntocht tot wijzi ging van de zegelwet. Wij zullen dat voorstel afwach ten. Voor 's hands zijn de berichten daaromtrent van dien aard dat zij niemand kunnen bevredigen. Op binnenlandse]} gebied belooft men das wel een en anderveel beloven en weinig geven, doet dwazen in vreugde leven.. Als bet met die wetten nu gaat als met de wet tot uitgifte van woeste gronden in erfpacht, dat men ze weder intrekt onder voorwendsels of dat ze zoo slecht zijn als de verworpen schutterij wetdan is het een werk van Penelope. Omtrent Indie is de troonrede zeer duister. De wet op de erfpacht wordt niet weder toegezegd. Of moet men dat lezen in de duistere woorden, dat waar daartoe gelegenheid bestaat, «zonder andere belangen te kren ken," men gaarne zal medewerken tot «ontwikkeling van landbouw en nijverheid door particulieren Welke belangen kunnen gekrenkt worden Die van den Ja vaan aau welken dit kabinet het reclit onthield woeste gronden te ontginnen*? Of die van den afgod het batig slotde vloek van Indie en volgens het voormalige conservatieve lid der Eerste Kamer van der Heijen «de oorzaak van de demoralisatie" van het moeder land Dat is even duister als alle geschriften van den heer Haspelman. De regeering belooft „zonder buitengewone middelen" de staatsuitgaven te dekken. Dat is zeer aangenaam, als men daarbij nog een stuk van eene belasting wil afschaffen. Maar wat is er nu van het geschreeuw, dat de liberalen de financien zoo erg hadden bedorven, nu men millioenen meer uitgeeft? Maar bet kunstmiddel, dat graaf Schimmelpenninck aanwendde om de be grooting van 1867 te doen sluiten, was geld uit Indie te nemen dat daar misschien noodig is kan alligt nog eens dienen. Dan worden evenwel hoe langer des te meer de belangen van millioenen daar ginds opge offerd; want Samarang verloopt als haven, omdat men daarvoor twee ton niet durft toestaan en op 8000 menschen kan 1 (zegge één) lezen. Wat kan ons dat schelen of zij ginds zich moeten dood werken om koffie en suiker te planten? Wij geven altijd meer geld voor spoorwegen, achterladers en monitors uit en persen de citroen uit. Maar elke kruik gaat zoolang te water totdat «ij barst. ,/Er licht een roofnest tusschen .Rijn en Schelde" roept Douwes Dekker uit. Deze zitting zou werkzaam kunnen zijn, bij overeen stemming tusschen regeering en Staten-Generaal. Waar die gemist wordt en een kabinet bet doel van zijne opkomst wegcijfert, onder zulk een kabinet wachten wij weinig heil van de naaste toekomst. aïaflmw. Aan een particulier schrijven uit Nagasaki aan het Hbl.dd. 18 Julij 1867, ontleenen wij het volgende: ,/Groote gebeurtenissen, niet zoozeer op handels- of politiek gebied dan wel op godsdienstig terreingaan wij hier te gemoet. Het is der Fransche geestelijkheid dezer plaats, na een aantal jaren van inspanning, ge lukt een duizendtal Japanners tot het katholicismus te doen overgaan. In de nabijheid van Nagasaki, te Mogi- Inassa, maar vooral in het dorpje Oorakami werden honderden Japanners, vooral grijsaards en vrouwen, voor het christendom gewonnen. Oorakami werd dage lijks door een roomsch-katholiek priester, in Japansch kostuum bezocht, die aldaar zijne leer verkondigde, de kinderen doopte en het volk onderwijs gaf. Sedert geruimen tijd wekte zulks den argwaan der Japansche regering, die eindelijk besloot aan den bekeeringsijver der Franscbenkon het zijnpaal en perk te stellen. In den nacht van 14 op 15 Julij werd een zestigtal Japansche christenen door de overheid op laatstgenoemde plaats opgeligt en naar de gevangenis van Nagasaki gevoerd. Grijsaards met de handen op den rug gebon den, vrouwen met hare zuigelingen om den hals moesten den langen weg naar Nagasaki te voet afleggenden volgenden nacht werd deze wegvoering door die van een honderdtal andere nieuw bekeerden gevolgd; de kerker is te klein om allen te kunnen bevatten, en men heeft heden velen hunner naar nabijgelegen plaatsen getransporteerd. Den priester, die de inhechtenisneming bijwoonde, heeft men ongedeerd gelaten, maar hem verboden in het vervolg aan het volk onderwijs te geven. Duizenden Japanners hebben zich heden voor de wonirig van den gouverneur geschaard, om genade voor hunne familie-betrekkingen af te smeeken; ook de roomsch- katliolieke bisschop, mgr. Petitjean, doet al het mogelijke om het lot der ongelukkigen te verzachten, men vreest echter al te zeer dat de overgang tot het christendom, op doodstraf den Japanners verboden, ook thans, even als voor 230 jaren, in dit rijk het bloed der bekeerden zal kosten. Wat de gevolgen dezer handelingen zullen zijn, valt moeijelijk te gissen; het is echter te hopen dat een en ander van geen invloed zal wezen op de goede verstandhouding tusschen de Japanners en die Europeanen, welke zich niet zoozeer op de invoering van het christendom, dan wel op de uitbreiding van den handel van Europa met bet oosten toeleggen." £1 m® «fijt. Het Amerikaansche gezantschap te Parijs heeft, zoo schrijft men uit Parijs, een protest ontvangen van den overste Lopez tegen de beschuldiging dat hij Keizer Maximiliaan verraden, eri nog wel voor geld verraden zou hebben. Dit zeer omvangrijk document betoogt Lopez1 onschuld op militair-strategische gronden en op de omstandigheid, dat hij, de zoogenaamde verrader, met al zijn medestanders geheel hulpeloos en zonder geld zich in de gevangenis der liberalen bevinden. De Fransche bladen deelen een uittreksel uit deze nota mede en, dit lezende, met al de bijzonderheden die Lopez aanvoert en het getuigenis van geloofwaardige mannen dat hij inroept, zou men werkelijk gaan twijfelen of hij den naam van verrader verdient. Hij was gevangen genomen en als gevangene getuige van het in hechtenis nemen van den Keizer. Loiulen, 11 Sept. Eergisteren avond is op den Midland-spoorweg een dubbel ongeluk voorgevallen. Een vee-trein is namelijk in botsing gekomen met een goederen-tveinten gevolge van den schok is de loco motief van den vee-trein losgeraakt, en zijn de meeste wagens van dien trein teruggeloopen en wel, daar de weg hellende was, met eene vervaarlijke snelheid. In hunne vaart zijn die wagens gestuit en raeerendeels te bersten gestooten op een van de andere zijde komenden sneltrein. De machinist van dezen, het gevaar ziende aankomen, deed zijne machine achterwaarts werken en sprong van de locomotief. Ook de sneltrein reed dien ten gevolge zonder bestuurder terug, maar kwam, daar de machine door den. schok zwaar beschadigd was, toen de weg begon te stijgen, tot stilstand. Het schijnt, dat alleen volk van den vee-trein letsel heeft geleden. Vijf van hen zijn omgekomen. Verleden Vrijdag avond lieeft op den Teems een vreeseljjk ongeluk plaats gehad. De stoomboot Metis kwam van Gravesend met ongeveer 70 passagiers aan boord; de kapitein stond op de brug tusschen derader- kasten er was muziek aan boord, en sommige passagiers dansten. De boot zou in de nabijheid van Shell-Point aanleggen. Op dat oogenblik kwam eene zwaren kolen- schroefboot den hoek, welke de rivier daar maakt, om. De Metis meende nog bij tijds uit den weg te zullen zijn, doch het tij was ongunstig, de kolen-boot had te groote vaart, en het gevolg was dat zij met haar steven letterlijk door de passagiers-boot heen liep. De geheele achter-kajuit was onmiddelijk vol water, terwijl de boot zelve door den schok tegen den wal geworpen werd. Zij die zich op dat gedeelte bevonden sprongen aan wal, doch de passagiers van het achterschip waren onmiddelijk in groot levensgevaar. Het dek van 't achterschip lag even onder water. De passagiers die zich in de lpjuit bevonden, grootendeels dames, zijn uit de lantaren der kajuit te voorschijn geholpen door de bemanning van vijf of zes schuiten, die oogenblikkelijk toeschoten. Twee kinderen waren reeds verdronken. De stuurman van de boot is niet teruggevonden. Men vreest, dat niet alle passagiers gered zijn. Het ongeval moet geweten worden aan de 'Metis, die volgens de bestaande verordeningen zich aan de andere zijde der rivier had moeten bevinden. Znandani13 Sept. Sedert 5 dezer zijn ter secretarie aangegeven als door de cholera aangetast 34 en als daaraan overleden 23 personen. Totaal aange tasten 139, overleden 85. Rotterdam, 12 Sept. Bij vonnis van de arron- di8sements-regtbank van heden is P. J. van Tilburg schuldig verklaard aau het hem ten laste gelegde feit en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren. Wat den toestand van den veroordeelde betreft, deze is van dien aard, dat men zijn herstel verwachten kan. Het mes, waarmede de poging tot zelfmoord is gepleegd, is afkomstig uit het huis van arrest alhier, waar het tot het schillen van aardappelen gebezigd werd. Van Tilburg had er zich heimelijk van weten meester te maken. Hollevoetslriis, 12 Sept. Het Kon. stoomjagt de Leeuw zal Maandag, den 16den dezer naar Rotterdam vertrekken, om H. M. de Koningin der Nederlanden af te halen en naar hier over te voeren, alwaar H. M. zal overgaan aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, ten einde met dit stoomschip de reis naar Engeland voort te zetten. Bath, 11 Sept. Heden heeft de commissaris des konings in Zeeland deze gemeente met een bezoek ver eerd. Aan het gemeentehuis afgestapt, heeft Zijne Excellentie een en ander geïnspecteerdaan eenige notabelen audiëntie verleend en daarna de werken aan de afdamming der Oosterschelde gaan bezigtigen. Dat kolossale werk wordt steeds krachtig voortgezet; er zijn dagen, dat er alleen langs de spoorbaan 1900 vierk. ellen grond enz. worden aangevoerd; de dam heeft bijna langs zijne geheele lengte de bepaalde breedte bereikt; nog een paar weken en dan zal hij geheel vol tooid en tot het leggen van de rails gereed zijn. Vlissingen13 Sept. De gemeenteraad heeft in zijne heden namiddag gehouden zitting met algemeene stemmen een adres aan Z. M. den koning vastgesteld, waarin wordt verzocht: in de eerste plaats eene overbren ging van het Koninklijk instituut voor de marine van Willemsoord naar Vlissingen, en in de tweede plaats beschikbaarstelling der marinewerven ten behoeve der bijzondere industrie, zoo spoedig mogelijk als 's rijks be lang ditgedoogen zal, een en ander ter tegemoetkoming in den achteruitgang der gemeente. Tevens is eene commissie benoemd om dit adres persoonlijk bij den koning te ondersteunen, wanneer zij daartoe zal worden toegelaten. Deze commissie is zamengesteld uit twee leden van het dagelijks bestuur, door dat college zelve aan te wijzen, alsmede den heer J. Verkuyl Quakkelaar Zierïliseee, 12 Sept. De kamer van koophandel dezer stad heeft een adres gerigt aan den minister van binnenl. zaken, waarbjj zij liare meening gemotiveerd te kennen geeft, dat eene verbinding van de spoorbaan in Zuid-Beveland met de zee doelmatiger ware tot stand te brengen langs Wemeldinge, dan (zoo als volgens de nieuwsbladen het voornemen der regering schijnt te zijn) een hulpspoor te brengen van Hansweert tot aan de spoorbrug over he t kanaal in Zuid-Beveland, ten einde, zoo lang de werken in Walcheren nog onvoltooid zijn, de goederen der zeeschepen onmiddellijk te kunnen verzenden. De gemeenteraad heeft besloten een adres van gelijke strekking aan den minister te rigten, terwijl op voorstel van den Heer de Crane bepaald werd, dat een of meer leden van het dagelijksch bestuur, dit adres mondeling hij den minister zullen ondersteunen. Op Vrijdag zijn 6, op Zaturdag 8, op Zondag 2 en op Maandag 4 personen te Rotterdam aan de cholera overleden. Te Bruinisse zijn wederom 3 choleragevallen voor gekomen, waarvan 2 met doodelyken. afloop.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1