ZIEBIkZEESCIIE NIEUWSBODE No. 2450. 24s,e Jaarg. Xaturdag 14 September 1867. (lag; 31 eii aboniieert zicli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigai Abonnements-Prys: voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V erschynt: Op Woensdag en Zaturdag. AdvertentiÖn: 10 cent voor eiken regel. Zcgclrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zicrikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondcne Stukken, franco. De BURGEMEESTER van Zierikzee: Lettende op het Raadsbesluit van 9 September jl. houdende opheffing der verschillende Politie-Verorde ningen, door den Rï*ad vastgesteld naar aanleiding der Veetyphus, die elders geheerscht heeft; vestigt de aandacht der ingezetenen op het groote belang, om gedurende de eerstvolgende maanden nog bijzondere zorg te dragen voor het hooi en stroodat zal gebezigd worden voor verpakking der goederen, die hun zullen worden toegezondenen noodigt hen mits dien uit om zoo veel mogelijk te willen medewerken, dat bedoeld hooi en stroo niet roekeloos worde geworpen op mestputten of op zoodanige andere wijze verwijderd waardoor smetstof., wanneer die daarin mogt aanwezig zijn, op het vee zou kunnen worden overgebragt. Zierikzee, De Burgemeester voornd. 10 September 1867. B. C. CAU. Men leest het volgende onder de Varia van het Tijdschrift voor Nederlandsch Indie: De heer J. J. Hasselman is een vijand van personaliteiten. In 1862 verdedigde de oud-resident J. J. Hasselman met vuur de cultuurpercenten in een vlugschrift, waar van de voorrede deze zinsnede bevat: „Ik herzeg nogmaals, het is mij uitsluitend te doen om juiste begrippen en opvattingen te bevorderen, zoo ver de ervaring mij daartoe in de gelegenheid stelt. Ik bestrijd dus geene personen maar slechts dwaalbegrippen. Ware het mogelijkdan had ik liefst in het geheel geene personen genoemd doch de aard van mijn betoog maakte zulks hier en daar onvermijdelijk." Wij hebben dus het recht, in den heer J. J. Hassel man een vijand van personaliteiten te zien. Van (jfin Bosch en Duijmaer van Tivist worden dan ook altijd in eere gehouden. Van den Bosch wordt zelfs vergood. De heer Hassel man kent slechts één van den Boschdie, welke de meest philantropische begrippen koesterde. Hij begon zijn loop baan met en door hem als schriftgeleerde, de heer H. was namelijk de eenige mandie het schrift van den heer van den Bosch kon lezen en diens nota's copiëerde. Dankbaarheid wegens eigene en familiezaken mogen echter niet zoo ver gaan, dat zij het verstand benevelen. De heer Duijmaer van Tivist bevorderde den assistent- resident, tot resident tot ieders verwondering, maar uit een politiek oogpunt en in verband met den toenmaligen toestand in de vorstenlanden, waarmede de Heer H. als voormalig assistent-resident aan het hof van Solo be kend was geraakt. Aan Baud wordt daarentegen een raadselachtige po litiek toegedicht. Een cultuurstelseldat den Javaan gelukkig maakt, is van van den Bosch; een, dat uit puttend exploiteert, is van Baud. Als Baud van den finantiëelen nood van het moederland spreekt, noemt de heer H. die personaliteiten haat, dit //knollen voor ci troenen." In 1860 voegde hij de regeering destijds was de heer Rochussen minister van koloniën toe//Het na- deeligste van alles voor het nog altijd te weinig ge kende Indië, zijn ijdele courtiseerende staatslieden, die zich door allerlei kunsten en vertooningen het air trach ten te geven van mannen van vooruitgang en onder nemingsgeest, en bij wien, au fond, grondige kennis en rechtschapenheid te zeer ontbreken, om iets degelijks tot stand te brengen. Voor de zoodanigen wachte men zich vooral, want ongeschikter personen kunnen voor Indië niet worden uitgedacht." In 1864 sprak de heer Hasselman op zoo niet hooger, dan toch ongepaster toon. Hij liet drukken: „Het is bij de debatten der Tweede Kamer gebleken, dat de minister van koloniën Fransen van de Putte gansch niet min denkt over zijne kennis van de Indische huishouding. Hij weet er, naar zijne eigene verklaring, wat meer van dan de heeren van den Bosch en Baud welke staatslieden hij de impudentie heeft bovendien een binnen- en buitenkant toe te dichten." De toenmalige minister beriep zich namelijk op het stelsel van commissarissen-generaal, waaromtrent de oud-resident Hasselman in 1862 aldus redeneert: Baud heeft met evenveel ijver dat stelsel en de begrippen van van den Bosch gediend. „De heer Baud was in Nederland de eenige onder de staatsdienaren, clie zich met het door den generaal van den Bosch ontworpen cultuurstelsel vereenigde, en aangezien hij tot dien tijd de richting van den heer Elout volgde, vorderde na tuurlijk zijne toetreding tot het cultuurstelsel eenige verklaring. Te zeggen, de begrippen van den minister Elout deugden niet, zou onheusch en inconseguent zijn geweest." Nog meer; de publicist, die zoo wars is van perso naliteiten liet drukken„Te raidden van woeling en gisting van partijen, treedt een minister van koloniën op, die, hij moge voor zich zelf een gelukkig speculant zijn geweest, als staatsman alle ervaring mist en geneigd is om alles, het onmogelijke niet uitgezonderd, uitvoer baar te wanen, wat slechts in zijn zelfvertrouwend brein opkomt. Tegen den schrijver der brochure over het landrente stelsel den heer Kleijn van de Poll, alias een oud resident, zeide de heer Hasselman in 1864„Het be wonderenswaardige van alles is nog de in de gegeven omstandigheden anders wel wat onnatuurlijke modestie, die doorstraalt in de hier boven geciteerde slotwoorden van den oud-resident, en dus aan den deskundige bij uitnemendheid en den geestverwant van den weêrga- loozen minister Fransen van de Putte. Hij sprak verdervan de „begeerige blikken van eigen belangzoekenden" en „van woelingen eener partijdie niets ontziet." Men moest zich liever eenvoudig houden aan de feiten, zoo als ze door de ervaring in aanschijn zijn .geroepen." De heer van Prees komt er niet beter af. "Van hem zeide de oud-resident Hasselman„Geen wonder? want, om bij feiten als de vermelde, des ondanks tot eene gunstige conclusie te komen, worden uit den aard der zaak zelfbedrog en kunstig geordende redeneeringen ver- eischt. De heer van Rees „verheerlijkte indirect" zich zeiven bij zijn rapport over de tabakscultuur in Rem bang en dan volgt de insinvatie: „Eene bevordering tot Raad van Indië zal op dit laatste (zelfverheerlijking) zeer aanmoedigend werken even als op het vrij arbeiders-stelsel." De toenmalige gouverneur-generaal werd afgeschilderd in dezelfde terminologie als in het Dagblad. Hij kon een uitmuntend griffier van de Staten van Gelderland zijn, hij miste de „eerste vereischten" voor een Landvoogd. Eindelijk werd de Tweede Kamer in drie cathegoriën verdeeld. De eerste bestaat uit: mannen die „zonder omzien" handelen, het staats- of algemeen belang on wrikbaar op den voorgrond stellendeeene tweede reeks „zij bestaat uit hen, die min of meer weifelen en die meenen vooralsnog eene afwachtende houding te moeten aannemen, en in tijd en wijle vóór stemmen." Die partij wordt zeer duidelijk aldus gecaractiriseerd„Deze ca- thegorie kan niet (1) geheel slechts verzwakken." (Bladz. 72 der brochure 1864.) De derde cathegorie is „geneigd om elke verandering, zoowel hier te lande als op Java, als eene verbetering te beschouwen, als bestond er geen heil dan in verandering en omkeering der bestaande toestanden." In 1860 noemde de oud-resident Hasselman het re- geerende stelsel een „uitputtend exploitatie-stelsel." Schering en inslag van zijne vertoogen was, dat er willekeur heerschte bij het belastingstelsel, het landelijk stelsel en de heerediensten. Maar in 1864 schrijft hij „hoe onzinnig men over willekeur en dwang mag uitvaren." Wie zoo schrijft, alleen de vormen in acht nemende tegenover hen aan wie hij verpligtingen heeft, heeft wel het recht te verklaren, dat hij personaliteiten schuwt! Wij vertrouwen, dat de heer Hasselman, die zoo zeer uit de hoogte nederzag op de heeren Fransen van de Putte, Sloet, van ReesKleijn van de Poll en anderen, al deze mannen in administratieve bekwaamheden, ta lenten als wetgever, en tact in het parlementair strijd perk ver zal overtreffen. Wij wenschen dit in het belang van den staat en van de koloniën. Maar beantwoordt hij niet aan die verwachting, zou dan niet de qualificatie, door hem den minister Fransen van de Putte naar het hoofd geslingerd, volkomen passen op het stout bestaan van hem die, onder de tegenwoor dige omstandigheden, de portefeuille van koloniën heeft durven aanvaarden? Verder leest men, onder den titel van: „Een middel om de kosten van drukken v.oor eigen rekening te be sparen." Als men geen uitgever voor verward ineengezette opstellen kan vinden, is het een goedkoop middel, dat drukken voor eigene rekening bespaart, wanneer men toch door le désir de se voir imprimer bezield is, een lid der Tweede Kamer brieven toe te zenden, mits deze gezind zij die voor te lezen. Zou de heer Saaijmans Vader den staat de drukkos ten niet kunnen besparen van de brieven van den heer de Sturler? Het Bijblad is reeds volumineus genoeg, om het niet met verwarde epistels en lange uittreksels uit oude boeken, iedereen bekend, op te vullen. (1) Moet zeker zijn: »het." Nieuwstijdingen. ©wgjeltMtfo. De commissie tot onderzoek naar de handelingen van de besturen der Trades Unions houdt zich thans te Manchester onledig met de enquête in de zaak der vereeniging van steen-vormers en steenbakkers. Uit de verklaringen der patroons en de bekentenissen derwerk lieden is reeds gebleken, dat deze assosiatie in weder- regtelijke en zelfs misdadige handelingen niets toegaf aan die der zaagslijpers te Sheffield. Het onderzoek wordt thans voortgezet. De Economist tracht aan te toonen, dat het tegen woordig gebrek aan crediet op de geldmarkt niet enkel een gevolg is van financieele omstandigheden, maar voor een groot deel ook moet worden toegeschreven aan het bestaande malaise, voortvloeiende uit de algemeene rigting tot het vormen en onderhouden van kostbare legers in vredestijd. Geene enkele natie heeft thans, gelijk de Economist doet opmerken, vertrouwen op jle vriendschap, zelfs niet op de berekende vriendschap, van eene andere. Geen staat in Europa is door zijne positie, door het karakter zijner militaire géographie en door de sterkte zijner natuurlijke en kunstmatige verdedigingspunten zoo veilig als Frankrijk, en toch verlangt Frankrpk nog meer soldaten, nog meer wape ning, nog meer versterking, terwijl dit in andere landen niet alleen twpfel en vrees te weeg brengt, maar weder- keerig aanleiding geeft om ook déAr op wapening be dacht te zijn. Het kan op dit oogenblik vijf legers, elk van 100,000 man, in het veld brengen, maar het stelt zich niet tevreden met eene defensieve houding en daarom vraagt het gouvernement thans de middelen om 700,000 man ten oorlog te kunnen voeren. Pr'uissen, zijne nieuw verkregen provinciën willende behouden en een wezenlijk Duitsch rijk tot stand willende brengen, legt de hand op alle manschappen die het binnen zijn bereik heeft; het doet dit gedeeltelik onder den invloed zijner gewoonte, gedeeltelijk uit vrees voor eene coalitie. Rusland brengt, bij de insurrectioneele bewegingen in het oosten, zijne enorme legers tot eene sterkte, zoover als het die brengen kan. Zelfs Italië onderhoudt, niet tegenstaande het steeds geld te kort komt, eene sterke legermagt. Belgie, hoewel in de taal der diplomatie bestempeld met den naam van neutraal, houdt duizende manschappen meer op de been, dan het noodig zou hebben wanneer het zeker wist dat zijne neutraliteit geëerbiedigd zou worden, terwijl Oostenrijk magtige alliantiën zoekt te sluiten en voor militaire doeleinden meer uitgeeft dan zijne finantieele krachten eigenlijk veroorlooven. Op dit oogenblik rekent men de gezamen lijke legers van Europa op 2,800,000 en in oorlogstijd op 5 millioen militairen. De kosten op voet van vrede bedragen gezamenlijk 80 millioen p. s. 'sjaars. Oosten rijk houdt voortdurend 278,127 man onder de wapens, die 8,876,300 p. s. aan de schatkist kosten. Spanje heeft 234,326 man voor 4,200,000 p. s., Frankrijk 404,000 man voor 14,000,000 p. s., Italië 222.321 man voor 6,603,444 p. 8. De sterkte der armee vau den Noord- Duitschen bond zal niet veel minder dan 300,000 man en de kosten daarover ongeveer 8,000,000 p. s. beloopen. De 800,000 man in Rusland kosten aldaar aan de schat kist 14,569,271 p. s. en de geregelde armee van Engeland met de militie en de vrijwilligers 14,589,279 p. s., terwijl de overige staten in gelijke rigting werkzaam zijn. Hierbij komen dan nog de kosten voor de oorlogsvloten, waartoe alleen Oostenrijk, Spanje, Frankrijk, Engeland en Italië te zamen 2i3,887 man in dienst hebben, waarvoor men de kosten op 17 millioen p. s. berekent, zoodat met inbegrip van Rusland en de kleinere staten, de geheele uitgaaf voor oorlog en marine aan Europa te staan komt op 100 millioen p. s. per jaar. Hierbij komt het verlies van ruim 2 '/2 millioen personen voor landbouw, industrie, fabriekwezen en alle andere werk zaamheden. Wanneer men de tractementen voor de actieve dienst kan berekenen op 39 millioen p. s. per jaar, en men neemt daarbij in aanmerking het verschil tusschen die bezoldiging en de gemiddelde waarde der daarbij verloren productie, zal men het geheele verlies, hetwelk Europa door die gedwongen onthouding van den arbeid door zoo vele manschappen ondergaat, veilig op 200 millioen p. s. 'sjaars kunnen stellen, hetwelk zeker niet vermindert, wanneer men hierbij in aanmer king neemt, welk een ongunstigen invloed deze toestand feiten op vele ondernemingen uitoefent. Zaaiulain, 9 Sept. De collecte gehouden voor behoeftige cholera-lijders en nagelaten betrekkingen alhier heeft opgebragt ƒ2915. In het vorige jaar was die voor hetzelfde doel gehouden ƒ2500. Rotterdam, 10 Sept. Een akelig voorval had heden ochtend in het geregtsgebouw alhier plaats. Ter openbare teregtzitting stond te regt zekere van Tilburg, die zich op de kermis te Gouda aan verschillende zakke- rollerijen had schuldig gemaakt. Na het hooren van de getuigen eischte de officier van justitie eene gevan genisstraf van twee jaren. De beklaagde werd daarna naar het gevangenhok in het geregtsgebouw geleid; doch na eenigen tijd hoorde men eensklaps een rumoer, hetwelk uit dat hok scheen te komen. Alsnu bleek, dat genoemde van Tilburg zich door middel van een klein, oud mes den hals had trachten af te snijden. De overige zich in het hok bevindende gevangenen hadden daarop het rumoer gemaakt. Zij werden onmid dellijk naar eene andere cel vervoerd, terwijl van Til burg op den grond lag uitgestrekt, geheel bebloed en het mes nevens hem. Het laat zich gemakkelijk be grijpen, dat er eene groote ontsteltenis heerschte, doch onmiddellijk werden alle pogingen in het werk gesteld om geneeskundige hulp te erlangen, en kwamen dan ook na slechts weinige oogenblikken de heeren chiru- j gijns Polano en Schuijt, die terstond hunne hulp ver- i leenden. Van Tilburg is daarop per rijtuig naar het 1 ziekenhuis aan de Coolsingel vervoerd. Men hoopt op het behoud van zijn leven. Het is nog niet bekend op I welke wijze hij in het bezit van het mes is gekomen. Dingsdag-avond had aan de spoorbrug nabjj het I station te Schiedam het volgende ongeval plaats. Een spoorweg-arbeider kwam met een wagen, waarop zijne vrouw, in zwangeren toestand, tusschen eenige zakken boonen en aardappelen gezeten was, van den kant van het stationgeen acht gevende op het roode licht het teeken dat de brug niet gesloten is gaf hij den wagen een fikschen duw om dien over de rails te laten gaan, die over het water liggendoch nu halverwege van elkander los waren, zoodat de wagen daar tusschen geraakte en eene .hellende positie bekwam, waardoor de vrouw ruggelings van den wagen en in het water viel. Zij had echter genoegzaam tegenwoordigheid van geest behouden, om haar arm door een der openingen van de ijzeren stukken waarop de rails liggen te steken en het hoofd op die wijze zoo lang boven water te houdentot dat men haar met een bootje uit die gevaarlijke en moeijelijke positie bevrijden kon. Zij is schijnbaar ongedeerd naar hare woning vertrokken. Een jongen van omstreeks zes jaren viel te Helle- voetsluis in de haven en ware gewis verdronken, zoo niet de 80jarige grijsaard de Ruyter zich gekleed te water had begeven, wien het gelukte hem te grppen en aan wal te brengen. Eene dubbele voldoening onder vond de grijsaardtoen hp in den drenkeling zpn kleinzoon herkende. Brakel, 10 Sept. De werkzaamheden tot herstel van den Nieuwendijk alhier, die in 't voorjaar op vele plaatsen ter halver breedte is weggeslagen, worden met kracht voortgezet en naderen haar einde. De kosten daarvan bedragen ruim ƒ7000, zoodat de polderlasten dit jaar aanmerkelijk zullen moeten verhoogd worden. De heer C. van Dalen Yervoorn is herbenoemd tot wethouder dezer gemeente. Den 25 dezer zal alhier de beroemde jaarlpksche paardenmarkt worden gehouden. Zierikzee, 13 Sept. Ter vervulling der vacature van raadsheer in het prov. geregtshof in Zeeland, ont staan door het overlijden van den heer Mr. A. J van Deinse is de volgende aanbevelingslijst opgemaakt de heeren Mrs. C. J. Pické, officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Middelburg; P. Pauliis, officier van justitie bij de arrond.-regtbank alhier; jhr. A. van Reigersberg Yersluijs, regter in de arrond--regtbank te MiddelburgJ. Moolenburghregter-plaatsvervanger en procureur alhier; W. G. de Knokke van der Meulen, officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Goes, en J. de Clercq van Weel, kantonregter alhier. Men verneemt, dat onze oudste leeraar, de Wei- Eerwaarde Heer J. B. Barenbrugheerstdaags zijn emeritaat, in te gaan 1 January a. s.zal aanvragen. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente van Oo8tzaan is tot predikant beroepen de WelEerw. heer Ds. M. Corstius Lz.pred. te Ouwerkerk in Duiveland. Op. Dingsdag zpn 10op Woensdag 4 en op Donderdag 6 peteonen te Rotterdam aan de cholera overleden. In de week van 1 tot 7 September heeft zich geen geval van veetyphus in het rpk voorgedaan. Gedurende de muand Aug. jl. zijn op het kjinnaal door Zuid-Bevelend op- en afgevaren: Aan de sluis le Uansweert 9 zeeschepen, metende 3494 ton: 73 Rhijnschepen, metende 9493 ton 1499 ligters, vletters en andere binncnl. vaartuigen, meten de 67,933 ton, en 128 stoomschepen, metende 20,595 ton en aan de sluis te Wemeld'inge 9 zeeschepen, metende 3494 ton 73 Rhijnschepen, metende 9493 ton; 1725 ligters, vletters en andere binneul. vaartuigen, metende 82,021 ton, en 128 stoom schepen, metende 20,595 ton. De Weener General-Correspondenz deelt mede, dat op één na de hoogste prps (die van fl. 40,000) in de Oostenrijksche loterij-leening voor 1864, bp de dezer dagen gehouden driemaandelijksche trekking, is gewon nen door tien personen, te Weenen voor schulden ge vangen zittende, en die op het gelukkig denkbeeld gekomen waren voor gemeenschappelijke rekening tien loten in deze loterp-leening aan te koopen. In Rusland is men nog altijd zeer gebelgd op Frankrijk over het te zachte vonnis over Berezowski, die den moordaanslag op den keizer deed, uitgesproken. Het Russische gouvernement wreekt zich daarover door in Polen alle Franschen die er eene betrekking be- kleeden te ontslaan en op de scholen het onderwps in het Fransch te verbieden. Dr. Basch, de voormalige lijfarts van den keizer van Mexico, is naar Europa vertrokken, zonder het lijk van dien vorst. I 4- Gemengde bei*igten. Victor Hugo, Garibaldi, Louis Blanc en Jules Favre hebben op het vredes-congres te Genève tegenwoordig geweest, of zijn er mogelijk nog. Of echter hunne goede bedoelingen uitgevoerd zullen worden, moet de tijd leeren. Dit zal van de volken zelf afhangen. Men zal nu zoo wat beginnen om de gemeente-besturen onder curateel te stellen in zake van het kermis houden; wil de minister nu dat er geen kermis is te Kerkwervet maar wel te Scheveningen, waar het altpd kermis isf

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1