ZÏER1KZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag II September 1867. |\o. 2449. 24slc Jaarg. Nieuwstijdingen. Slwevifett. ütetlU. fS-wximlmrg, e Nieuwe Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Bockhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Pr j S VOOR BEIDE UITGAVEK. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. "V erschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Adyertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondcne Stukken, franco. De berigten omtrent handel en nijverheid in de Ver- j eenigde Staten zijn allertreurigst. De fabrikanten, welke j hun fabrieken nog inwerking hebben, drijven hun zaken met verlies en vinden voor hun fabriekaat geen koopers, I eensdeels door het wantrouwen dat alle zaken belieerscht, anderdeels door de gedwongen opvoering der arbeids- loonei), waardoor de Europesche voortbrengselen goed- kooper kunnen geleverd worden dan de hunne. Duizende arbeidslieden zij n broodeloos en men gaat met bezorgdheid den winter te ge,moet. Verblijdend is echter het berigt omtrent den buitengewoon goeden oogst. De raming van het Departement van landbouw is: Tarwe 232,502,000 schepelsTurksche tarwe 800,000,000 sch. rogge 27,000,000 sch.; haver 230,000,000 scli.; gerst 21,000,000 I sch.; boekweit23,000,000 scli.aardappelen 155,000,000 sch.; boter 542,000,000 pond; kaas 142,000,000 pond; rijst 50,000,000 pond; tabak 350,000,000 pond; suiker 69,000,000 pond; hooi 31,000,000 centenaars; katoen 2,500,000 balen. Deze getallen toonen een toename van gemiddeld 30 pet. boven den oogst van 1860, het jaar vóór den oorlog behalve in tabak, suiker en katoen. De tabak is bij dat jaar nog 20 pet., de suiker 70 pet., de turksche tarwe 5 pet. en de katoen nog 50 pet. ten achteren. De reden hiervan is, dat deze produkten voornamelijk in het Zui den geteeld worden; en bet Zuiden lijdt natuurlijk nog aan de gevolgen van den oorlog en van de afschaffing der slavernij. Londen, 4 Sept. ïn de maand Aug. 11. zijn uit Liverpool 12,575 landverhuizers vertrokken, dat is 2124 meer dan in Aug. 1866. Een Amerikaan, te Londen gevestigd, kondigt in de dag bladen aan dat hij een omnibus van gomelastiek heeft uitgevon den, en daar eerstdaags eene proef mede denkt te nemen. Deze omnibus heeft volgens de advertentie, boven andere rijtuigen van dat slag het voordeel dat, als hij reeds vol i9, er nog twee reizigers in opgenomen kunnen worden. De Messager de Toulouse behelst de volgende coriespou- dentie: De minister van oorlog heeft indien ik goed ben ingelicht, bij de opheffing van het kamp van Chalons gezegd: „Mijne heeren I Gij hebt nu de theorie van den oorlog bestudeerd, weldra zult gij" de praktijlk bestuderen!" Men bereidt zich voor, dat staatvast. De proeven met de kleine kanonnen duren voort. Uit Milaan wordt gemeld dat het eindelijk aan de policie gelukt is om de werkplaats te ontdekken, waai de valsche bankbiljetten vervaardigd werden, die overal in den lande verspreid zijn. Men heeft een aantal dezer papieren ontdekt, die op een ongeloofelijke wijze de echte bankbiljetten nabijkomen, en ze, benevens de werktuigen welke tot vervaardiging er van - dienen, in beslag genomen. Yolgens een slim overlegd en zeer geheim gehouden plan, ging eene afdeeling der be kwaamste policieagenten en een gevolmagtigde van de nationale bank naar Malnate bij Varese, en drong plot seling des morgens ten 5 ure in de fabriek der gebroeders Soldati, op wie in den laatsten tijd een zwaar vermoeden rustte. Naeenlaugdurig en zorgvuldig geleid onderzoek mogt het gelukken eene groote partij papier, met bet watermerk der nationale bank voorzien en bestemd ter vervaardiging van biljetten van 100, 500 en 1000 fran ken te ontdekken, benevens de brieven der valsche munters aan hunne agenten in de provinciën. Op deze wijze vielen alle deelhebbers van het komplot in banden der policie, die door naar alle zijden te telegraferen, hunne vlugt onmogelijk maakte. Alleen te Milaan zijn elf personen in hechtenis genomen, en de gebroeders Soldati en hunne moeder zijn onder geleide van gen darmen naar Milaan overgebragt. Berigten uit Luxemburg van 3 September melden dat 800 man van bet Pruissische garnizoen, uitmakende het grootste gedeelte van de infanterie en de artillerie, Luxemburg verlaten hebbenterwijl bet volk de grootste onverschilligheid aan den dag legde. Slechts twee per sonen geleidden de troepen naar bet spoorwegstation: een der wethouders, Fisscher, en de advokaat Munchen, schoonvader van den Pruissischen generaal Voigt-Retz. Het militair gouvernement heeft nu opgehouden te bestaan. De gouverneur-generaal is denzelfden dag ver trokken als de troepen en de bevelvoerende generaal is den 4den afgereisd. Er bleven slechts 350 man over die nu den 9clen zullen vertrekken. Wanneer de laatste wan de vesting ontruimd heeft, zal het Luxemburgsche contingent er binnen rukken en de verlaten posten overnemen. Deze maatregel is te danken aan de zorg der regeringen om botsingen te voorkomen. De Courrier Francais wil weten, dat men te Berlijn de toetreding van Luxemburg tot den noorderbond als zeker beschouwt, hetgeen alle bepalingen van het Lon- densche verdrag zou omverwerpen. Hfurliaig-eii, 5 Sept. De zitting van den ge meenteraad was gisteren bestemd tot het afleggen der gebruikelijke eedsbeloften en de toelating van nieuw gekozen raadsleden. Van de vier alhier herkozen leden waren drie tegenwoordig, en daaronder ook de heer S. Hingst, afgetreden burgemeester, thans lid van de tweede kamer der staten-generaal. Nadat de heer van Heemstra als burgemeester de benoemden had geluk gewenscht met het vertrouwen, dat de gemeente blijk baar op nieuw in hen stelde, antwoordde daarop de heer Hingst, zeggende in hoofdzaak dat het niemand zou verwonderen dat hij als oucl-burgemeester een woord had te rigten tot den nieuwen voorzitter. Hij heeft een goeden raad voor dien heer en wel dezen, dat hij hem aanbeveelt de voorlichtingen van het dagelijkscli be stuur en de overige raadsleden wel in waarde te houden, als zijnde zij bekwame en cloor ondervinding ervaren mannen, van wie veel te leeren valt, hij maakte er den nieuwen burgemeester op attent, dat de raadsleden niet zijn de dienaren des burgemeesters en dat deze laatste niet bovenmaar nevens den raad staat, al moge hij belast zijn met de leiding der vergaderingen. Spreker twijfelde niet, of de heer van Heemstra zou in Harlingen ondersteuning vinden en het daar wél hebben, indien hij dezen goeden raad in acht nam. De toespraak van den heer Hingst werd op een toon van onmiskenbare welgemeendheid en met den gloed, den spreker eigen, tot den aangesprokene gerigt, en deze erkende daarvoor zijn dank en beloofde ze te zullen behartigen. Almelo, 6 Sept. Gisteren nacht poogden 4 in voor arrest zittende gevangenen door uitbraak te ontvlugten. Zij hadden zich ten dien einde bediend van de ijzeren haken hunner hangmatten om den muur uit te breken en waarmede zij reeds een goed eind waren gevorderd, toen het gelukkig door den cipier werd ontdekt en verijdeld. Daar het zeer gevaarlijke su jetten zijn, heeft men maatregelen genomen, om hun voor den tweeden maal den lust tot uitbreken te ontnemen. Zwolle, 5 Sept. Een man, die in eene niet al te goede harmonie met zijne ega leefde, had haar meer malen bedreigd, dat hij zich zoude ophangen. De vrouw had daarop steeds geantwoord: Die het zegtdoet het niet. Voor eenige dagen nadat er weder eene luidruchtige zamenspraak tussclien de heterogene echtelieden had plaats gevonden, kwam de vrouw op een bovenkamertje en zag tot hare verbazing haar man aan den balk hangen. De ontstelde vrouw riep toen in geestvervoering uit: Dat is nu voor het eerst van zijn levendat hij zijn woord heeft gehouden en wilde hem daarop afsuijdendit laatste was onnoodig, want de man sprong van zelf uit den strop, dien hij wel gezorgd had zoodanig aan te leggen, dat hij er den hals niet bij inschoot. De vrouw werd toen boos en zeideIk dacht wel, dat gij den moed niet had om woord te houden. Met een philosophisclien lach antwoordde de man: „Beste vrouwIk heb wel gezegd, dat ik mij zou ophangen, maar ik heb er niet bijgevoegd, zoodat er de dood op volgt.'1'' INieiiwecliep, 7 Sept. Onder de zonderlinge adressen, welke men soms op brieven aantreft, behoort ook het onderstaande vermeld te worden, dezer dagen door het postkantoor alhier bezorgd: Zeg postillon van 't Nieuwediep, breng dit papier met spoed, Zoo snel als 't u slechts mooglijk is, daar waar het wezen moet, 't Is onder het motto ELIAS OTTO Propatria Instructie boot, van 's Konings vloot Gaat gaauw er mee te venten Blijft nergens staan, loopt schielijk door Ge ontvangt er een bedankje voor En bovendien tien Centen. Zaandam, 5 Sept. Ter secretarie zijn gedurende dezen dag aangegeven als door de cholera aangetast 2 en overleden 2 personen. Totaal aangetast 105, over leden 62. TJtreclxt, 6 Aug. Men schrijft uit het kamp bij Zeist De laatste dag van het kamp kenmerkte zich door een schromelijk ongeval. Bij het zoeken naar geschoten, doch niet gesprongen puntgranaten, had een korporaal de roekeloosheid, met een lucifer zulk een granaat aan te steken. Natuurlijk sprong het projectiel uiteen, en verwondde den onvoorzigtige dermate, dat hem spoedig daarop het been tot even onder de knie moest worden afgezet. Men wanhoopt echter niet, hem in het leven te behouden. Twee kanonnierszich in de nabijheid bevindende, kwamen met den schrik en een paar ligte vleeschwonden, vrij. Gelukkig dat de overige manschap pen over eene groote óppervlakte verspreid waren, anders waren zeker meerdere ongelukken te betreuren geweest. "Volsen, 4 Sept. Gisteren gebeurde hier een droevig ongeluk. Drie heeren maakten gebruik van den zandtrein, om de werkzaamheden aan het kanaal te bezigtigen. Door het stoken schijnt de machinist te laat ontdekt te hebben dat de brug over zijkanaal A, waardoor juist een schip gegaan was, nog niet geheel was ncdergelaten. Twee van de passagiers, benevens de stoker, vonden gelegenheid en hadden tegenwoordigheid van geest genoeg van de locomotief te springen: de beide eersten kwamen op het land, die de laatste in het water teregt, doch alle drie zijn ongedeerd gebleven. Intusschen was de locomotief, als het ware, tegen de brug opgeloopen, waardoor deze is ge stort. De locomotief is blijven hangen, doch een paar karren met zand gevuld hebben zich over haar uitgestort, waardoor de overgebleven passagiers, een geacht ingezeten te Amsterdam, en de maschinist onder het zand zijn begraven. Zoo spoedig moge lijk is do noodige hulp aangebragt, doch, zoo als te voorzien was, men heeft, helaas 1 twee lijken opgedolven. 3E51 eis-wijli, 5 Sept. Algemeene verslagenheid heerscht er aan den Kruisweg, een buurtschap op een half uur afstands van hier, dewijl aldaar van de 81 zielen 24 binnen 8 dagen tijds aan de cholera zijn over leden, terwijl nog meer personen onder geneeskundige behandeling zijn. Kotter<la,ixi, 6 Sept. Heden voormiddag is H. M. de koningin, met gevolg, alhier aangekomen, om een bezoek te brengen aan het succursaal-ziekenhuis, inge- rigt voor cholera-lijders, in de Baan. Bij de aankomst aan het station werd H. M. ontvangen door den heer burgemeester en de heeren A. Rueb, voorzitter der com missie van administratie over het Ziekenhuis aan den Coolsingel, en dr. F. Rienderhoff, directeur-geneesheer dier inrigting. Onder geleide dezer heeren en eenige leden der commissie begaf H. M. zich onmiddellijk naai de Baanalwaar alle ziekenzalen door HD. in oogen- schouw werden genomen. Terwijl H. M. in het lokaal, waar de ergst aangetaste lijders zich bevonden, even als in de andere lokalen de zieken menig hartelijk woord van troost en opbeuring toevoegde en zich met eenigen hunner een poos op de minzaamste wijze onderhield, vroeg H. M. tevens naar eenige bijzonderheden omtrent de maatregelen, die hier ter stede tegen de verspreiding der ziekte worden genomen. Met blijkbare belangstelling nam H. M. kennis van hetgeen HD. dienaangaande, zoowel als meer bijzonder omtrent deze speciale instelling werd medegedeeld. Na vervolgens hare bijzondere tevreden heid te hebben betuigd over de zeer doelmatige inrig ting en over de wijze van verpleging, die zij hier had opgemerkt, nam H. M. aldaar afscheid, waarna HD. bij bet instappen van het rijtuig met luiden bijval werd begroet door de toegestroomde volksmenigte, wier on ophoudelijk gejuich meer dan voldoende was om te doen blijken, op welk een hoogen prijs deze vorstelijke be langstelling in het lot der lijdenden gesteld werd. Van daar begaf H. M. zich naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel, sprak ook aldaar op de meest liefderijke wijze de patiënten toe en betuigde evenzeer HD. bij zondere ingenomenheid met hetgeen deze inrigting tot hulp, verzorging en herstel der zieken opleverde. Na afloop daarvan werd aan de vorstin door den heer bur gemeester eene warme dankbetuiging toegebragt voor de eer van het bezoek en de daarbij betoonde welwil lende belangstelling, waarbij H. M. niet had geschroomd zich te midden der cholera-lijders te begeven. H. M. nam ver vólgens op de meest hartelijke wijze afscheid en begaf zich onder geleide der bovengenoemde heeren naar het spoorwegstation, van waar HD. met den eersten middagtrein naar de residentie terugkeerde. üox-ïli'oelit, 4 Sept. Maandag zijn alhier door de cholera aangetast 7 personen, overleden 5, en gis teren 5, overleden 5. Totaal aangetast sedert het begin 82 personen, waarvan overleden 55. "Wevlceiiclam, 8 Sept. In den voormiddag van Woensdag jl. heeft hier een zwaar on weder gewoed en is de bliksem in een watermolen geslagen welke totaal is afgebrand; te gelijker tijd geraakte een huis in brand op Slingeland, en nog een boeren-hofstede te Giesen- Nieuwkerk. Genoemde molen en huis stonden beiden ook onder Giesen-Nieuwkerk. Nieuw-Beyerlaiul4 Sept. Sedert onze opgaaf van 31 Augustus zijn nog acht personen door de cholera aangetast, behalve vele anderen, die aan de zoogenaamde cholerine lijden. Het geheele getal aan getasten bedraagt reeds 17, dat der overleden 11, waar van in de laatste 12 uren 3. Zierilizee, 9 Sept. De minister van oorlog, daartoe door Zijne Majesteit gemagtigd, heeft goedge vonden te bepalen, dat het zamenkomen der miliciens verlofgangers van de ligting van 1863, waartoe dezen tegen den 20sten September aanstaande zijn opgeroepen, niet zal plaats hebben. Z. M. heeft bekrachtigd het door den gemeente raad van Bruinisse aan C. M. Voorbeijtel, burgemeester en secretaris dier gemeente, op diens verzoek, verleend eervol ontslag uit laatstgemelde betrekking. Sedert onze vorige opgave zijn te Bruinisse geene sterfgevallen aan cholera bijgekomen. Z. M. heeft met ingang van 1 Nov. a. s., ter ver- vauging van de thans bestaande provinciale directiën der directe belastingen, in- en uitgaande regten en ac- cijnsen, ingesteld de navolgende vijf directiënte Rot terdam voor Zuid-Holland en Zeeland; te Amsterdam voor Noord-Holland en Utrecht; te Groningen voor Groningen, Friesland en Drenthe; te Zutphen voor Gelderland en. Overijsselte Eindhoven voor Noord- Brabant en Limburg en is tevens vastgesteld een nieuwe indeeling der controles voor gemelde middelenmet bepaling dat die zullen worden waargenomen door hoofdcontroleurs, controleurs en adjunct-controleurs, op den bij dit besluit bepaalden voet. Voorts zijn o. a. de volgende controleurs der dir. bel. in- en uitg. regten en acc. verplaatstC. J. van de Ven van Goes naar Axel; F. L. Bogaart van Heusden naar Goes; B. K. Boom van Axel naar Helder. Z. M. heeft aan den heer N. Trakranen, afgetreden minist. van kolen., met ingang van den 20sten Julij 1867, verleend een pensioen ten laste van den staat, groot ƒ841 'sjaars. Te Rotterdam zijn Vrijdag 7, Zaturdag 8, Zon dag 2 en Maandag 5 personen aan de cholera overleden. Sedert het ontstaan der cholera te Rotterdam op den 9den Augustus 1867 zijn tot en met 6 September daaraanvolgende aan die ziekte overleden: te Rotter dam 237, te Dordrecht 63, te Delft 55 en te 's Graven- hage 13 personen. Te Zaandam stierven tot en met 5 September 62, te Bruinisse tot en met 4 September 17, te Arasterdam tot en met 3 September 12, te Bleiswijk tot en met 31 Augustus 20 personen aan de cholera. Gisteren nacht is te Delfshaven een persoon aan de cholera overleden, die Vrijdag pas was gehuwd. Een ander manspersoon, in hetzelfde huis wonende, is mede door de ziekte aangetast. Op hét tegenover Rotterdam liggende Fijenoord, bewoond door ongeveer 500 zielenzijn 9 personen overleden aan de cholera. Op een landgoed bij Stockerau, in Beneden-Oosten rijk. is eene jeugdige vrouw, wier echtgenoot zich op dat oogenblik te Parijs bevond, op jammerlijke wijze omgekomen. Zij bad tot laat in den nacht, te bed lig gende, zich met lezen bezig gehouden, was ingesluimerd, en ontwaakte eensklaps te midden der vlammen. De brandende kaars was in het ledikant gevallen en had het nachtgewaad der ongelukkige doen vlam vatten. Toen op haar roepen om hulp de dienstboden kwamen toesnellen, had zij reeds zulke zware brandwonden be komen, dat zij den volgenden dag onder de hevigste pijnen bezweken is. Naar men verzekert zijn er bij de departementen van algemeen bestuur onderscheidene wetsontwerpen in gereedheid gebragt, die in het aanstaande zittingjaar aan de Staten-Generaal zullen worden aangeboden. Daaronder zou, naar men zegt, behooren een wetsont werp, waarbij het aan de regering in het algemeen ver gund wordt kermissen te schorsen. De heer Dumont, apotheker, verhaalt in het Journal de Médecine van Brussel een geval dat wel verdient gemeld te worden. Den 21 Junij werd hem, in afwezigheid van den doctor, een kind aangeboden, dat, volgens het zeggen der moeder, sedert 2 uren de hevigste pijtien leed en jammerlijke kreten deed hooren. Hij dacht aan geene vergiftiging, doch op de lippen van het kind be merkte hij een-witachtig schuim, en na onderzoek bevond hij dat het van loodwit voortkwam. Daarna ontnam de heer Dumont aan het kind zijne pop, schrabde deze een deel van de blozende wangen, onderwierp dit aan een scheikundig onderzoek en vond er loodzout in. Door de pop aanhoudend te zoenen, had het kind dit vergif van hare wangen gelikt en nu leed het aan eene hevige koliek. Spoedig werden de noodige middelen aangewend en het kind kon nog gered worden. Woensdag 11. hebben hier en daar buiten onze provincie tengevolge van het onweder eenige ongelukken plaats gehad. Nabij Hardinxveld is een watermolen en te Giessen Ouderkerk een boerenschuur geheel afgebrand. Te Pernis heeft de bliksem een schoorsteen gedeeltelijk verbrijzeld; te 'sBosch sloeg hij in eene woning, ver nielde twee rijen dakpannen, baande zich door den muur een weg naar een kantoorvertrek waarin gelukkig niemand aanwezig was, en vond door een openstaand raam een uittogt, zonder verder noemenswaardige schade aan te rigten. Te Waspik is de toren van de Protes- tantsche kerk, te Raamsdonk de pastorie der hervormde gemeente getroffen, zonder dat brand is veroorzaakt. Te Oosterbierum, Tjummarum en Stiens zijn 4 boerderijen in brand geraakt. Te Opheusden ging de donderbui van een hevigen windhoos vergezeld, waardoor een aantal huizen, schuren, molens, boomen, akkers enz. beschadigd werden en zelfs eene jonge weduwe door het instorten van een huis en schuur onder de puinhopen den dood vond. Daar elders juist paardenmarkt gehouden werd, hebben ook de aanwezige kramers groote schade geleden. Te Antwerpen is de bliksem Woensdag op onder scheidene plaatsen in de stad ingeslagen en zijn onder scheidene schepen in het nieuwe bassin in brand geraakt. In de nabijheid van Bergen is een schuur door den bliksem in brand gestoken. Te Chaudfontaine heeft een waterhoos groote verwoesting aangerigt. Bijna overal in België ging het onweder vergezeld of werd het op gevolgd door zware plasregens. De duisternis was op sommige plaatsen, o. a. te Bergen, zoo erg dat men op den middag het gas moest opsteken. Het getal landverhuizers over Hamburg naar Ame rika beloopt voor de "eerste zeven maanden van dit jaar 26,225 personen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1