No. 2448. 24s,e Jaarg. Zaturdag 7 September 1867. Nieuwstijdingen. Hpismjie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Ara crika' bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prys: voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Yersohyntï Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiön: 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. 16,50 4,00 4,50 9,00 4,00 2,50 De opstand is gedempt zeggen de officiële berigtenin particuliere correspondentien wordt dit feit niet zoo gaaf aangenomen. Daarin wordt melding gemaakt van de gis- ting'die zich nu in het Zuiden openbaart. De ontevreden heid isvooral het gevolg van het programma der katholieke partij, die de wederinvoering van de inquisitie, de verhoo ging der accynsen en het verbod om te werken op zon- en kerkelijke feestdagen verlangt. Het programma van de insurgenten bevat de belofte der bijeenroeping van constituerende cortes door het algemeene stemregt, de af schaffing der accijnsen en andere belastingen en van de conscriptieook andere toezeggingen bepaaldelijk ten op- zigte der toepassing van het regt zijn aan het volk gedaan. Generaal Calonge, ex-minister van staat, is als kapitein- generaal naar Saragossa gezonden. Hij heeftop nieuw den termijn voor de „amnestie" met 3 dagen verlengd. Al wie zich binnen dien tijd niet aangeeft, zal gefusilleerd wor den wie vóór het verstrijken er van zich aanmeldt zal slechts tot de galeijen worden veroordeeld. Een oogenblik heeft het gouvernement de vrees gekoes terd, dat de opstand in Madrid zou uitbarsten en alle maatregelen genomen om zich permanent te verklaren in de kazerne Principe Pio, die van hare hoogte de stad bestrijkt. Te Valladolid was de paniek zoo groot, dat verscheidene kooplieden, beschuldigd het frauduleus bankroet der bank te hebben veroorzaakt, een bankroet waardoor velen zijn geruineerd, en ten gevolge daarvan in hecbjjpivs waren, verzocht en verkregen hebben, dat zij naar eeqe vesting werden overgebragt. Zij v^sden dat zij ppjigen opge hangen of gesteenigd wordenwanneer de omwenteling zegepraalde. Onder sterk geleide zijn zij naar Santona Het lijk van generaal Manzo de Zuniga is naar Madrid vervoerd en met groote staatsie ter aarde besteld. Zijne dochter is tot eere-dame van de infante Isabella benoemd zijn zoon tot luitenant en adjudant van Narvaez. Yoor de negen overige kinderen zal de koningin zorg dragen. De krijgsraden hebben volop werk. Al de gevangenissen zijn overvol, zóó zelfs dat de gezondheids-toestand in ge vaar is gebragt. Binnen weinige dagen zullen te Barcelona, Saragossa, Valentia, Tarragona, Cuenca en elders de exe cuties aanvangen en een aantal ongelukkigen naar de galeijen of Fernando del Po worden gezonden. Men zegt dat de koningin zoo vertoornd is over dezen opstand, dat zij, haar raadsleden last heeft gegeven, om zonder genade te zijn voor hen, die met de wapens in de hand gevangen zijn genomen. Een particulier schrijven uit Madrid van 28 Aug. erkent dat de weinige progessisten en democraten, die trots alle maatregelen der politie, nog in de hoofdstad gebleven waren, thans ook den moed hebben opgegeven en beginnen te vreezen, dat de opstand mislukt is. De kapiteins-gene raal te Saragossa, Barcelona en Yalentia zenden dagelijks berigt omtrent de onderwerping van talrijke benden insur genten, die met wapens en bagage zich overgeven. Alleen het legertje onder generaal Pierrad houdt nog stand in Arragon en schijnt niet genegen de grenzen over te trekken hoezeer ook bedreigd door eene talrijke legermagt. Ook I te Bejar is de rust weder verstoord, maar, volgens de offi ciële rapporten, hersteld, terwijl de leiders aan de militaire regtbanken zijn overgeleverd. Evenzoo zijn te Vara del Rey,in Cuenca, weder opstandelingen vereenigd, die door eene aanzienlijke magt in de engte worden gedreven. Het leger blijft aan het gouvernement getrouw. De berigtgever zegt dat hij van meening blijft dat generaal Prim, juist omdat hij zich nergens vertoond heeft, volstrekt het denkbeeld niet heeft opgegeven om zijne plannen ten uitvoer te brengen en dat men hem plotseling op eenig punt van het schiereiland zal zien verschijnen om daar een goeden slag te slaan. De opstand heeft thans niet alleen te kampen met de regering, maar ook met den tegenstand der Portugesche I ministers, die, gemeene zaak makende met de Spaansche reactie, te Elvas don Carlos Rubio heeft in hechtenis doen nemen en al de Spaansche officieren, die op Portugeesch grondgebied uitgeweken waren, naar de eilanden heeft gezonden. Daardoor is het denkbeeld eener vereeniging van Spanje met Portugal onder den tegenwoordigen Koning voor goed vervallen. Parijs, 1 Sept. Tijdens het verblijf van Keizer Napoleon III te Rijssel verzocht zekere Florentin Lan- dousieuit Trélon afkomstigverlof om tot hem te worden toegelaten. Landousie, thans een man van 84 jaren, was oud-soldaat van het groote leger. Als kwartier meester had hij onder Napoleon I bij de jagers der garde gediend, en hij had al de campagnes van 1807 tot 1815 bijgewoond. In die veldtogten was hij zevenmaal gewond geworden. Na zijn ontslag uit de dienst was hij werkman geworden in zijne geboorteplaats, en thans ongeschikt j voor den arbeid, was hij ten laste zyner kinderen ge komen. Landousie was van Trélon naar Rijssel gereisd, om den Keizer te zien. Het ging niet gemakkcljjk om audiëntie te verkrijgenmaar de oud-soldaat nog gekleed met het mouwvest en de politie-muts, die hij in 1815 had afgelegd, begaf zich naar de prefectuur en drong er op aan, dat men hem tot den Keizer zou toelaten. Werkelijk werd hij dan ook toegelaten, en Landousie deed zijn best om regt overeind in positie te gaan staan, bragt de hand aan zijne muts en keek den Keizer flink in de oogen, terwijl deze hem ondervroeg naar de bijzonder heden van zijn staat van dienstzijn tegenwoordigen toestand, enz. Vóór de prefectuur stond eene groote menigte volks den ouden soldaat op te wachten, nieuws gierig naar den uitslag zijner audiëntie. Weldra zag men de schildwacht het geweer presenteren en vervolgens Landousie den trap afkomenmet het kruis van het Legioen van Eer op de borst. Op hetzelfde oogenblik wierp zijn zoon, die hem op het voorplein wachtte, zich in zijne armen; beiden waren zeer bewogen en stortten tranen, terwijl de volksmenigte den kreet leve de Keizer! en een vivat ter eere van den ouden soldaat aanhief. De Keizer had Landousie, behalve het ridderkruis, een pensioen van 600 fr. geschonken en nog bovendien 100 fr. voor zijne reis. Grx-oiiiiig'eii30 Aug. Gisteren ten een ure heeft het prov. gefegtshof uitspraak gedaan in zake T. J. D., van Bedum, beschuldigd van mpedvvilligen manslag. Het hof, aannemende dat het volstrekt:niet gebleken wa9, dat er misdrijf of wel manslag in casu plaats heeft gevonden, en het onnoodig oordeeleode in een onderzoeknaar een dader te treden, sprak den beschuldigde vrij, met veroordeeling van den staat in de kosten. De beklaagde, die zes maanden lang in preventieve gevangenschap heeft gezeten, werd onmiddclijk op vrije voeten gesteld. Groningen, 31 Aug. Gisteren zijn van hier per spoor vertrokken een 60tal in verschillende deelen der provincie te huis behoorende landlieden, meest allen tot den werkenden stand behoorende, met bestemming naar Noord-Amerika, hoofdzakelijk om aldaar een beter middel van bestaan te zoeken. Harlingen30 Aug. In de raadszitting van eergisteren nam de nieuwbenoemde burgemeester de gelegenheid waar, om den raadsleden te verkondigen, dat het „eigendunkelijk wegblijven" van sommige hunner bij de vorige zittingwaardoor deze geen voortgang kon hebben, door hem niet goed was opgenomen. De schuldigen beleden één voor één, dat het niet-verschijnen ter vergadering zijne oorzaak had in antipathie tegen de benoeming van dezen voorzitter. Een der raadsleden wees op den jeugdigen leeftijd en de geringe ervaring van den voorzitter, een ander op het groot aantal re spectable en geschikte mannen in de gemeente, wien de betrekking beter had gevoegdeen derde verbood den voorzitter ooit weder in zulke termen te spreken tegen raadsleden. De voorzitter had geen antwoord op dit een en ander. Staphorst, 2 Sept. Rouwhorst van Rouveen, die het jongste gezelschap landverhuizers van daar naar Amerika vergezelde, heeft in Engeland eene onaange name ontmoeting gehad. Bij de visitatie der pakgoederen ontdekte de ambtenaar een tweeden bodem in zijne kist. Op de vraag wat onder dien bodem was, antwoordde hij dat er psalmboeken onder waren. Bij de opening bleek het echter, dat de ruimte vol met sigaren was gepakt. Hij werd daarop in arrest genomen en moest ƒ70 boete betalen. Hij is dezelfde die in deze gemeente voor eenigen tijd eene brieventasch met eene waarde van 3200 verloor en bij de eerlijke teruggave den vinder geene belooning aanbood. Putten. (Veluwe), 1 Sept. Gisteren vertrokken van hier per spoor 162 personen uit deze en andere gemeenten, ten einde zich in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika te gaan vestigen. Onder de reizigers bevindt zich er zich een, die een kapitaal van ongeveer ƒ28,000 medeneemt. Meppel, 2 Sept. In den afgeloopen nacht werd op de postkar van Leeuwarden, bij de Havelterberg onder de ge meente Steenwijk, geschoten, gelukkig zonder eenig nadeel van belang voor de berijders. De postillon bekwam eene ge ringe wonde aan het achterhoofd en de conducteur eenige ha gelkorrels door zijne kleeren. Zoowel hier als te Steenwijk is onmiddellijk van deze aanranding aangifte bij de bevoegde autori teiten gedaan. Verdere bijzonderheden ontbreken. Zaandam, 1 Sept. Heden vóór acht dagen werd de kermis geopend, en liet het zich aanzien, dat zij goed be?ocht en eene rijke bron van kermisvermaak worden zou. Twee dagen later vertoonde zich de cholera op verschillende plaatsen in een hevig karakter. In vier dagen werden 53 personen aangetast, die bijna zonder uitzondering binnen korten tyd stierven. Gisteren alleen trokken 28 begrafenissen door de stad. De kermis, die voor een groot deel uit tenten en spellen was opgesla gen, gekomen uit Rotterdam, is niet geschorst, maar in de laatste twee dagen vooral slecht bezocht. De slagt- offers zijn meest allen knappe burgers. Gisteren was de ziekte veel minder. Op verzoek der cholera-commissie wordt teer verdampt op de erven, en is karbolzuur in de meeste woningen aanwezig. 3 Sept. Ter secretarie aangegevene choleralyders 19, overleden 9. Sedert het begin der epidemie aan gegeven lyders 76, overleden 44. Amsterdam3 Sept. In zyne vergadering van heden heeft de Gemeenteraad het besluit genomen de kermis die Maandag a. s. een aanvang zou nemen, tot op een later te bepalen datum uit te stellen. In de week van 25—31 Augustus 1867 is één geval van veetyphus in het rijk voorgekomen en wel in de gemeente Voorschoten. Behalve het aangetaste zyn twee gezonde runderen onteigend en afgemaakt. Leiden1 Sept. Gisteren heeft zich het eerste geval van cholera hier ter stede voorgedaan, en wel by eene bejaarde vrouw, die gedurende acht dagen te Rotterdam had gelogeerd. 's Grayenhage, 3 Sept. Yoor het provinciaal geregfcshof in Zuid-Holland zal eerlang teregt staan Johanna van Reij, huisvrouw van C. Hartog, oud 31 jagen, laatst woonachtig te Middelharnis. Hare teregt- stelling is bevolen ter zake, van op den llden April 1867 in hare woning te Middelharnis haar tweejarig Stiefkind Leendert Hartog, dat reeds meermalen door Kaar was mishandeld, zoo gewelddadig te hebben ge slagen, gestooten, gestompt en eindelijk tegen den éteenen vloer geworpen, dat daardoor eene scheuring der schedel-beenderen is veroorzaakt, welke in den daarop volgenden nacht den dood van genoemd kind ten gevolge heeft gehadzoodat zij wordt beschuldigd van moedwillige nederlaag van een mensch (doodslag). Uit de acte van beschuldiging, tegen haar opgemaakt bljjkt, dat zij by herhaling het bewuste kind heeft mishandeld, gelijk o. a. blijkt uit de verklaring van haren man, die zelfs reeds eenmaal haar om die reden de deur uitgeworpen zou hebben. De mishandeling, waaraan het kind zou zijn overleden, moet op 11 April dezes jaars hebben plaats gehad en wordt uit de ver klaringen van verschillende getuigen geconstateerd. Bij het verhoor, door de besch. ondergaan, heeft zij bij een omstandig verhaal van het gebeurde bekend, het kind te hebben geslagen en op den grond geworpen. Als reden waarom zij het kind nu en dan klappen had gegeven, gaf zij op dat het zoo vuil was. Rotterdam, 3 Sept. Aan de Boompjes ligt thans het nieuw gebouwd, gekoperd clipper-fregatschip Noach 'twelk gevoerd zal worden door den gezag voerder P. Wierikx, behoorende tot de reederïj van den heer Fop Smit Jr., alhier. Het schip trekt de aandacht door zyn fraaijen bouw; het is tevens uitmuntend en doelmatig ingerigt voor passagiers en heeft zeer ruime, luchtige en confortable hutten aan boord. Zelden heeft men een schip gezien, waarvan de hutten zoo ruim zijn gebouwd, daarbij komt nog eene opmerking, dat de scliijnlichten zoodanig zijn ingerigt, dat men uit den salon alles op de campagne kan zien werken, en daar entegen niets van het dek in den salon kan gezien worden. Het schip aanvaardt in de tweede helft dezer maand de reis naar Batavia. Dorclreolit, 2 Sept. Vrijdag zijn alhier door de cholera aangetast 4 personen, overleden 3; Zaturdag aangetast 1, overleden 3, en gisteren aangetast 3, over leden 3. Totaal aangetast sedert het begin 70 personen, overleden 45. Te Giessen-Oudkerk is een brutale diefstal ge pleegd in een huis tijdelijk bewoond door koperslagers. De dieven hebben een gouden horologie en een pot met geld, die een waarde had van plus minus ƒ300, en die in den grond begraven was uit voorzorg voor brand, weten te vinden en natuurlijk medegenomen. Nieuw-Beyerland, 31 Aug. Vrydag den 23sten is alhier het xeerste cholera-geval voorgekomen. Dit geval is tot nog toe door acht anderen gevolgd, waarvan vier met doodelijken afloop, terwijl nog twee aangetasten weinig kans op herstelling hebben. Bruinisse, 5 Sept. De cholera woedt nog steeds voort in onze gemeente. Gisteren zijn wederom drie personen uit één gezin, moeder en twee kinderen, aan die vreeselijke ziekte overleden. Oosterlaiid, 6 Sept. Gisteren avond omstreeks 10 ure brak een hevige brand uit op de hofstede van den heer Joost Flohil onder deze gemeente. Binnen korten tijd was de kapitale schuur, benevens al het zich daarin bevindende beestiaalbouwgereedschappen granen, hooi en stroo een prooi der vlammen. Aan de ijverige pogingen der brandweer van Ooster-en Sirjans- land mogt het gelukken het Woonhuis enz. te behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Ziorilizee, 5 Sept. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer P. L. Broeksmitals lste luitenant bij de dienstdoende schuttery alhier. Gisteren werd de 27ste verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje met de gebruikelijke plegtigheden het uitsteken der vlaggen van de openbare en vele bij zondere gebouwen, het bij afwisseling bespelen van het carillon in deze gemeente gevierd. Z. M. heeft benoemd tot Notaris te Brouwershaven den heer J. van der Bentthans Deurwaarder bij de arrondissements-regtbank alhier. Op Dingsdag zyn 10op Woensdag 7 en op Donderdag 7 personen te Rotterdam aan de cholera overleden. Te Zwolle is een aannemer, die het maken van een stads houten stijger op zich nam voor het sommetje van ƒ314, doch dien veel te laat opleverde, beboet met ƒ980, zoodat de gemeente op den nalatigen aannemer, boven de aanbestedingssom, nog eene pretentie heeft van ƒ666. Het zou voor Zwolle gansch niet onverdeelig zijn, indien het op dezelfde wijze zyn geprocjecteerden water weg naar zee kon laten maken. Uit Soekowasie wordt van 24 Junij geschreven, dat te Djanglot nabij de Solo-rivier de landhuurder van Stralendorff is gekedjoed. 30 a 40 roovers kwamen des nachts binnen. De heer van Stralendorff lag te 9lapen met zijne echtgenoot, en in de kamer vlak over hem lag zijn associé Schoult, terwijl op 50 passen afstand de opziener, een neef van den heer van Stralendorff, woonde. Op het vallen van een schot, waarbij de Bekel van Katelan, die juist de wacht had, getroffen door zeven kogels, dood neder viel, kwam de Rongo (inlandsch hoofd) aanloopen, die, ook getroffen door twee lanssteken, nederzeeg. De heer van Stralendorff, zyne slaapkamer uittredende, zag in de binnen-voorgalerij staan een 20-tal roovers met zwart ge maakt gelaat, gewapend met geweren en pieken. Hij riep dadelijk zijn associé, die reed9 op was, zijne kamer uitkwam en onmiddelijk de vlugt nam. De heer van Stralendorff, zijne vrouw toeroepende, de deur der slaapkamer van binnen te grendelennam ins gelijks de vlugt. De roovers maakten toen de slaapkamer met bijUlagen open. Inmiddels wa9 mevr. van Stralendorff naar den zolder gegaan, had een zwaar zolderluik weten op te tillen en boven gekomen, ook dat weten vast te grendelen. Vervolgens heeft zy eenigesirappen open gemaakt en is zij op het dak geklommmen, waar zij zich verborgen hield in de goot tusschen de 2 daken. De opziener was, met een geweer bij zich, nader bij gekomen men schoot op hem; het schot ging gelukkig voorbij het gelaat; hij schoot toen op zijne beurt zijn geweer af, maar men weet niet of hij een der roovers heeft doodgeschoten; wèl zag by twee man een geblesseerde wegdragen. Op dat schot van den opziener kregen de rooyers bevel, den opziener te pieken, waarop deze beenen maakte naar huis, om ook zijne vrouw en kinderen op de vlugt mede te nemen. Geen tegenstand meer vindende, zijn de roovers de slaapkamer binnengekomen en hebben de kasten met bijlen opengehakt en die leeg geplunderdeen mooije speeldoos zag ik aan stukken geslagen op den grond liggen, kussens, alles over den vloer, gordijnen losgescheurd, een geweerkist opengebroken en aan stukken geslagen op de steenen, maar het prachtgeweer was weg, een schoone revolver met zes kogels geladen, ook weg; in één woord, alles vernield en aan geld ƒ350 gestolen, zoodat van Stralendorff en vrouw buiten hun nachtkostuum geen stuk goed meer hadden om aan te doen, in de kamer van den associé hebben zij ook ver schrikkelijk huisgehouden en in de achtergalerij alles stuk geslagen wat zij niet konden medenemen. Nadat dit afgeloopen was, hebben zij 10 of 12 kussens op eene der banken gestapeld en deze aangestoken welk vuur echter na hun vertrek door tijdige komst van volk uit den omtrek i9 geblu&cht. De resident van Solomet van Stralendorff begaanheeft met zijne gewone énergie maatregelen genomenwaardoor reeds verscheiden roovers in handen der politie zijn gekomen, maar de hoofdroovers zijn nog niet gevat. Gemengde berigten. Het zal er toen van komen om eene expeditie naar Abyssinie te zenden, om den ambtgenoot van de vol- kenplagers in Europa in het net te krijgen, en om hem dan op te hangen. Uit Egyp ten land zal den togt be ginnen en Faro zal 10,000 kameelen beschikbaar stellen om de stryders in de gloeijende zandvlakten behulpzaam te zijn. Soortgelyk„togtje heeft Alexander de Groote ook laten doen, en niemand heeft ooit geweten wat er van dit leger geworden is. Ook zegt men is Abyssinie het land waar de koningin van Scheba haren troon had; het is een land rijk van goud, koralen, paarlen en edel gesteenten, waarom het de Engelschen alleen te doen is, maar niet omdat zwarte volkje te beschaven. Keizer Napoleon heeft te Rijssel erkend, dat alles toch zoo mooi niet is als het wel gelijkt; maar tegenspoed zal hem niet ontmoedigen, en voorspoed zal hem niet verblinden. De keizer van Rusland moet op een zijner adjudanten met een pistool hebben willen schieten, zoo als er wel meer op hem geschoten wordt. Is dus nu ieder gelijk voor de wet in Ruslandzoo wel als in Nederland en Turkye, dan moet de keizer achter het slot en voor den regter worden gebragt, en dan het lot ondergaan van zoo vele Polen. Overleden in Ame rika: de weduwe van Achillis Murat; zij was eene achter nicht van den beroemden Washington, en genoot van Napoleon III, haren neef, een jaargeld van 20,000 franc. De keizer van Oostenrijk zal waarschijnlijk Victor Emanuel ontmoeten te Parijs, en zullen dan nog wel drinken uit één glas. Bevracht te Middelhet schip „de Jonge jufvrouw," voor rekening van den ge zagvoerder zelf, onder bepaling van nooit Schelvisch aan boord te nemen De Goessche kermis is te Rilland weder zonder ongelukken afgeloopen; kermis-gasten waren allen voorzien, behalve een groote schapenwachter die overgeschoten iswant geen dame wilde hem hebbenomdat hij te groot van stuk is. Keetje te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1