No. 2116. 21sle Jaarg. Zaturdag 51 Augustus 1867. EEN NIEUW BEWIJS VAN GUNSTBETOON. Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Arocrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abo mi ements-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V erscli\jnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiön: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Sedert jaar en dag klaagt de pers in Nederland over het dagbladzegel. Er is tweederlei zegel: een op de dagbladen en een op advertentien. De bladen betalen zegel naar de grootte. Elke aan kondiging moet daarenboven 84 '/2 cent aan den lande opbrengen. Deze belasting drukt dus dubbel op elk blad. Zij belast die nijverheid op ongehoorde wijze. Sommige bladen betalen 25, 80 tot 40 percent van den prijs aan belasting. Vreemde bladen, grooter en rijk aan inhoud, omdat zij geen zegel betalen, moeten 100, 150 en nog meer percent van den prijs betalen, als zij aan onze grenzen komen. Erger nog. Een land, dat leeft van zijne koloniën, laat de bladen uit Indie, onmisbaar voor den handel, als buitenlandsche bladen belasten. In Indie bestaat geen zegel op de bladen zelf, wel op advertentien. Die toestand heeft vele nadeelen. Men belast eene nijverheid op zulk eene wijze, dat zij zich niet kan uitbreiden. Zoodra men in Nederland dagbladen wil vergrooten, treft ons het meerdere zegel. Geen blad kan zonder veel advertentien leven, want de kosten van zegel, redactie, drukken en papier zjjn veelal grooter dan men van de lezers vorderen kan. In groote Staten telt men toch natuurlijk duizende lezers tegen honder den waar de taal alleen door ruim 3 millioen menschen gesproken wordt. Geen blad kan opgericht worden zonder offers te brengen; geen uitgebreid, zonder hooger prijs te vra gen geen verbeterd, zoolang 't zegel ons drukt. Die belasting is ongehoord in een vrijzinnig land. Zij belemmert de verspreiding van de gedachten, drukt op het constitutionele leven en gaat terspreiding van ken nis tegen. De advertentie-belasting drukt iedereen, maar vooral Zeeland, dat door zijne ligging veel moet adverteren. Neem de bladen in deze provincie ter hand en gij ziet telkens kleine advertentien, als: een meid gevraagd, enz. De meesters hunnen dat des noods betalen. Maar kan I een bediende, zooals in Engeland, adverteren, dat hij een dienst zoekt? Dat is te duur door 't zegel. Daarbij betalen advertentien van een vol blad of van twee regels denzelfden prijs van zegel. Op het taal- en letterkundig congres, dezer dagen te Gent gehouden, is beweerd, dat de conservatieve re geering het zegel op de bladen wil afschaffen, maar niet op advertentien. Wij nemen het bericht over, maar ge- looven niet dat de minister van finantien, die over den stand der schatkist nog kort geleden ach en weeriep, zulk een voorstel zal doen. De groote bladen zijn niet te zeer voor afschaffing van zegel gestemd, als zij eene gevestigde clieatèle heb ben. Wie toch nu een groot blad daarnaast wil zetten, moet tonnen gouds wagen. De kleintjes zouden daaren boven, bij afschaffing van de belasting, groot worden en beter van inhoudnu slaapt de groote pers op den ouden sleur in. Zij rekent op vele lezers en dit geeft vele advertentien en omgekeerd. Het Haagsche Dagblad is voor ƒ160,000 door de con servatieven gekocht. Bovendien had men nog eene oude schuld, van aan het vroegere Nieuwe Dagblad verspilde duizenden. Men doet alles behalve rijke zaken, want de redactie kost te veel geld. Lion is met geen beetje tevreden en hij krijgt p. m. ƒ6000 per jaar om de li beralen uit te vegen. Toen zich te Rotterdam onlangs een anti-dagbladze- gelverbond vormde, wilde men daarvan in 't rainisterieele orgaan niet hooren. Geen wonder! De aandeelhebbers, die te weinig di- vident kregen, gaan nu van het groote ruif, de schatkist, eten. En de zegelbelasting is een belemmering om een nieuw blad in den Haag op te richten. Sedert eenigen tijd plaatst de minister van finantien daarin advertentien, vroeger enkel in de Staats-Courant voorkomende, en zijn collega van binnenlandsche zaken volgt dat voorbeeld. "Vroeger bevatte toch alleen en uitsluitend de Staats courant advertentien omtrent het waarborgfonds der muntbilletten en van aanbesteding van enveloppes voor den Rijkstelegraaf. Nu lezen wjj die in het Dagblad. Wilde men publiciteit, de regeering behoorde dan in de meest gelezen bladen te adverteren, niet in een blad, dat buiten den Haag bijna geen lezers telt en in de provinciën veracht wordt, zoodat de Groninger conser vatief van Loon op eene aanbeveling van dat blad open lijk schreef: ik wil wel in de Tweede Kamer komen, maar niet door uwe hulp! Deze gunst aan dat blad is dus een bedekt subsidie, maar in strijd met het algemeen belang, een cadeau uit de schatkist aan de deelhebbers in een ministerieel orgaan, een nieuw bewijs van illiberaliteit en gunstbe- betoon, waartegen ieder eerlijk man moet protesteeren. De Etendard deelt mede, dat de czaar onbepaald verlof heeft verleend aan de soldaten die een 15-jarige dienst hebben en een tijdelijk verlof aan de manschappen van 11-jarige dienst. Frankfort, 25 Aug. De maatregelen van politie, tijdens de reis van keizer Napoleon door Zuid-Duitsch- land en te Salzburg op groote schaal genomen, schijnen niet geheel overbodig te zijn geweest. Te Salzburg toch is een man gearresteerd, die op eene in het oog loopende wijze tot in de nabijheid van keizer Napoleon doordrong. De geëxalteerde uitdrukkingen van den man doen ver moeden, dat hij krankzinnig is. Te Genève neemt de nood der arbeidende klasse zoodanig toe, dat maatschappijen en instellingen van weldadigheid de rijken hebben uitgenoodigd nu reeds mildelijk hunne gaven uit te deelen, hetgeen anders alleen in den winter geschiedde. Aan het Neue Fremdemblatt wordt uit Salzburg gemeld, dat keizer Napoleon en keizer Frans Jozef een defensief verbond hebben gesloten voor alle mogelijke gebeurtenissen, met uitdrukkelijke bepaling, dat geen der beide souvereinen aanvaller zal zijn. De stad Thorn heeft den katholieken geestelijke van eene onder haar ressort behoorende gemeente een proces aangedaan, omdat hü niet voorde overheid heeft willen bidden. In de aanklagt wordt de onschatbare waarde van deze voorbede op 60 thaler gesteld. In eerste instantie heeft de regter den geestelijke vrijge sproken. De stad is toen in hooger beroep gekomen. 24 Aug. Men blijft beweren, dat de keizer eene ontmoeting zal hebben met den koning der Belgen. Napoleon IH zal van zijn verblijf te Rijssel gebruik ma ken, om incognito een uitstapje naar Ostende te maken, waar zich alsdan ook koning Leopold II zou bevinden. Het Fransche blad la Liberté rigt de volgende vra gen tot den voormaligen aanvoerder van de Fransche hulptroepen in Mexico: „Is het waar of onwaar, dat de maarschalk Bazaine alvorens Mexico te verlaten in de Sequia, eene kleine rivier niet ver van de poorten der stad, en in het meer Texcoco, het buskruid en den krijgsvoorraad heeft doen werpen van het expeditieleger, ondanks het verzoek van het mexicaansche gouvernement, hetwelk dit wilde koopen „Is het waar of onwaar, dat, toegevende aan den persoonlijken aandrang van den heer Bureau, prefect te Yera-Cruz, de maarschalk Bazaine, te Orizaba zijnde, bevel gegeven heeft aan den luitenant-kolonel der ar tillerie, den kommandant van de batterij te Yera-Cruz, om kruid aan dien ambtenaar te zenden, toen dat kruid reeds was ingescheept? „Is het waar of onwaar, dat de maarschalk Bazaine aan den bevelvoerder der citadel last heeft gegeven om daarin keizer Maximiliaan niet toe te laten, toen deze zich aldaar wilde overtuigen dat men het mexicaansche geschut vernagelde? „Is het waar of onwaar dat in den nacht, waarin de Fransche troepen het land ontruimden, de maarschalk in stilte alle stukken heeft doen wegnemen van hunne affuiten, die strekten tot verdediging der stad om ze op den grond en ter zijde te plaatsen, en dat hij, zonder daarvan aan het gouvernement kennis te geven, al hetgeen bij het geschut behoorde, in de magazijnen heeft doen bergen? „Is het waar of onwaar dat de maarschalk tot voor wendsel heeft aangevoerd de vrees, dat de keizer op de Fransche troepen zou doen vuren? „Is het waar of onwaar dat maarschalk Bazaine het verzoek heeft afgeslagen hem door keizer Maximiliaan gedaan, om door een militair escorte tot Yera-Cruz te doen geleiden de wagens beladen met de voorwerpen, die de keizer naar Oostenrijk wilde zenden, toen hij voornemens was zelf naar Europa terug te keeren? „Is het waar of onwaar, dat maarschalk Bazaine, wiens zoon tot peetouders had den keizer en de keizerin van Mexico, dat land verlaten heeft zonder afscheid te nemen van den keizer, die hem rijk had begiftigd en zonder zich zelfs te laten inschrijven? „Eindelijk, is het waar of onwaar, dat bij de uit vaardiging van het betreurenswaardige besluit van 3 October de maarschalk Bazaine dit gezonden heeft aan al de generaals en bevelhebbers over legerkorpsen, met een geleidend schrijven dat hij opzettelijk hiervoor had geredigeerd en waarin hij op de gestrengste handhaving er van aandringt, met de woorden dat het nu den strijd tusschen beschaving en barbaarschheid gold? Deze vragen doet de Liberté naar aanleiding van een brief van deu heer Kératry, die al wat ten nadeele van den maarschalk Bazaine gezegd was voor louter laster verklaart. Bazaine zelf heeft het plan een gedenkschrift te schrijven, waarin hij betoogen wil, dat hij in alle opzigten naar de bevelen der Fransche regering gehan deld heeft. Ut Men herinnert zich, dat voor eenige maanden de heer J. van Rijswijk te Antwerpen door den regter veroordeeld werd aan den afgevaardigde den heer Delaet eene som van 5000_ frs. te betalen, wegens een aanval door van Rijswijk in zijn blad geplaatst tegen dien afgevaardigde. Genoemde schrijver is niet rijk, heeft kinderen en verloor in den laatsten tijd een viertal van zijn kroost, benevens zijne vrouw na eene langdurige ziekte. Van den heer Delaet, die zich in de Kamer ten sterkste had aangekant tegen de gijzeling, welke hij barbaarschheid noemde had men verwacht dat hij zich tevreden zou stellen met de genoegdoening hem door den regter verschaft en den lieer van Rijswijk niet tot betalen zou dwingen door lijfsdwang. Iutusschen hebben zij, die zoo dachten, zich vergist. Eergisteren wandelde de schrijver met zijn zoon van 8 jaren, toen een deurwaarder hem naderde, beslag op hem legde en hem naar de gevangenis vervoerde. Het kind, dat door den deurwaarder aan zijn lot werd overgelaten, is door de omstanders naar het ledige huis gebragt. Er circuleren inschrijvingslijsten om in de behoeften der kinderen te voorzien. Zalt-Bommel25 Aug. Men verneemt met genoegen dat heeren Burgemeester en Wethouders daartoe door den Gemeenteraad gemagtigd, hebben be sloten de kermis dit jaar, uit hoofde van het heerschen der cholera te Rotterdam en omstrekenniet te doen doorgaan. Dit besluit wordt door het betere deel der bevolking onverdeeld toegejuicht. Hellevootslnis27 Aug. Er zijn hier drie personen aan de cholera bezweken, waarvan één op de Rotterdamsche kermis was geweest: de beide anderen, een kapitein en een matrooswaren met hun schip van Dordrecht gekomen. Dirkshuid, 28 Aug. Bij de plaats gehad heb bende herstemming voor een lid der provinciale staten tusschen de heeren D. van Weel en Mr. J. E. van den Broek, is eerstgenoemde met 246 stemmen gekozen. De heer Mr. van den Broek verkreeg 225 stemmen, terwijl 7 stemmen van onwaarde waren. St.-A.iuiala.iicl29 Aug. Gisteren is alhier Maatje Quistvrouw van W. van der Malebevallen van drie welgeschapen kinderen, zijnde twee jongens en een meisje. Moeder en kinderen zijn welvarende. De verloskundige hulp werd verleend door onzen genees heer de WelEd. Heer C. M. Baldie bij vernieuwing zijne kunde heeft getoond. Het gezegende echtpaar verkeert in behoeftige om standigheden. Zierilczee, 30 Aug. In eene gisteren gehoudene openbare vergadering van den gemeenteraad is, naar aanleiding van een door een 60tal der voornaamste ne ringdoende ingezetenen aan den raad ingediend adres, besloten het raadsbesluit van 24 dezer tot schorsing der kermis te wijzigen, en alsnu bepaald dat, zonder bui tengewone omstandigheden, de kermis in deze stad zal plaats hebbenvan af den 17dentot en met den 24sten October a. s. In de laatste avonden hadden alhier op de openbare straten zamenscholingen plaats, vergezeld van optogten van eenige honderde personen welke zingende door de straten liepen en bij eenige leden van het Gemeente bestuur zoogenaamd ketel-muzijk bragten, welk een en ander eene demonstratie was tegen het besluit van den gemeente-raad alhier tot schorsing der kermis. Woens dag-avond begon men zelfs tot baldadigheden over te gaan hetwelk aanleiding gaf tot het gisteren morgen afkondigen eener publicatie, waarbij de ingezetenen tot orde en rust werden aangespoord, terwijl alle zamen scholingen verboden waren. Gisteren avond was een detachement der dienstdoende schutterij op het raadhuis aanwezig, terwijl het corps justitie-agenten aanmerkelijk versterkt was. De orde is echter niet verstoord geworden Z. M. heeft ingesteld eene commissie aan welke zal zijn opgedragen der regering te dienen van advies omtrent het stellen van regelen bij de wet, aangaande de verdeeling der lasten voor gewoon en buitengewoon onderhoud der zeeweringen van de calamiteuse polders in Zeeland, en omtrent het brengen van waterschappen in den toestand van calamiteus en het bevrijden uit dien toestand; en bepaald dat die commissie zal zijn zamengesteld uit de heeren: mr. G. de Vries Azlid van den raad van state president; J. Fransen van de Puttelid van de eerste kamer der staten-generaal mr. E. du Marchie van Voorthuysen, lid van de tweede kamer der staten-generaal; J. A. Beijerinck, inspecteur van den waterstaat; P. Caland, benoemd hoofdingenieur van den waterstaat; mr. B. C. Caulid der Staten v. Zeeland, ledenen mr. S. van der Swalme, Griffier der Staten v. Zeeland, tevens Secretaris. De commissie is uitgenoodigd haar verslag uit te brengen aan den minister van binnenlandsche Zaken. Bij koninklijk besluit van 26 dezer, is de heer C. A. Betheinspecteur van politie te Rotterdam, be noemd tot commissaris van politie te Zalt-Bommel. Te Amsterdam is dezer dagen ontdekt en in beslag genomen een valsch muntbiljet van tien gulden. Donderdag avond zjjn een paar studenten uit Utrecht boven de Bilt aangerand en afgezet. Een man hield de paarden vast, terwjjl anderen op het rütuig klommen. De afzetters besloten, zooals men mededeelt, de horlogies niet te nemen, daar die ligt aanleiding tot herkenning zouden kunnen geven. Op Dingsdag zijn 16, op Woensdag 14 en op Donderdag 12 personen te Rotterdam aangegeven als aan de cholera overleden. Sedert onze vorige opgave zijnteBruinisse wederom 4 cholera-lijders bijgekomen, terwijl nog 3 personen aan die ziekte overleden. Men meldt uit de residentie: Behalve het postverdrag, is men aan het departement van finantien ook druk bezig om eene reorganisatie op ander terrein tot stand te brengen. Het schijnt dat iedere afdeeling zijn contingent moet leveren, althans is het nu weder bjj de administratie der belastingen dat belangrijke veranderingen worden voorbereid. Het getal van provinciale inspecteurs zal, naar ik verneem, tot vier of vijf ingekrompen worden, terwijl een twin tigtal controleursplaatsen zouden vervallen. Daarmede zou gepaard gaan eene verbetering van het lot der overige titularissen, doch per slot van rekening eene betrekkelijk aanzienlijke bezuiniging verkregen worden. Men schrijft uit 's Hagedatten einde te zien welken loop de cholera nemen zal en of daaruit ook gevaar voor de miliciens van 1863 zou kunnen ontstaan, de opkomst van die verlofgangers zal worden uitgesteld tot den 20 September. Naar men verneemt is nader door den minister van oorlog bepaald, dat wegens eene te Ylissingen heerschende oogziekte, de verlofgangers der ligting 1863 van het 3de regiment infanterie, voor voover zjj te dier plaatse in garnizoen zouden komen, van de opkomst zijn vrijgesteld. Men meldt uit Hulst, dd. 17 Aug. „Tweepersonen die eergisteren te Kloosterzandebij gelegenheid der kermis, zoogenaamde herculische voorstellingen gaven, vergastten, naar men verhaalt, het publiek in hunne tent op het onverwachte schouwspel eener ernstig ge meende krachtsbetooning. De „hercules" nl.met een zwaar aanbeeld op de knieën nederzittende, zou doen zien, dat de daarop nedervallende smidsvoorhamerslagen van zijn collega hem niet deerden, 't Zij uit onachtzaam heid of door iets anders, de hamer kwam verkeerd neder, en wel op het hoofd van den „hercules" die daarop zoo in drift ontstak, dat eene vreeselijke worsteling volgde. De noodlottige hamer speelde bij deze vertooning de hoofdrol en veroorzaakte aan weerskanten vrij belang rijke kneuzingen, zoodanig dat men verpligt was onver wijld geneeskundige hulp in te roepen. Gisteren werden de athletendie elkander te zeer hadden toegetakeld om te kunnen wandelen, te zamen per rijtuig herwaarts, naar het huis van bewaring overgebragt." Gemengde toeristen. Keizer Napoleon is met zijn collega van Oostenrijk toch eindelijk verzoend, hoe erg Keizer Frans ook gekortstaard is door Napoleon. Von Bismarck trekt na ééne lijn met Garibaldi, en werken zamen om Rome meester te worden. De Faro van Egypten heeft aan den burgemeester van Vichy 16,000 franc ter hand gesteld, voor het armste en schranderste kind dier plaats; of dit kind nu al gevonden is, weet men niet. In den Haag zit men te broeijen op lotte eijeren. Er moeten meer schutters komen om voor gek te spelen, al zoude men die halen uit de Ommerschans. In Italië neemt de cholera nog niet af, en het bijgeloof dat alle pogingen tot Ieeniging der ramp tegenwerkt, nog toe. De dochter van Prins Frederik, ko ningin van Zweden, heeft ƒ100 ter beschikking gesteld voor de hulpbehoevenden te Wassenaar. Geen gekheid; maar het mensch is ook gehuwd met een kleinzoon van een timmerman. De

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1