No. 2445. 1867. 24s,e Jnai'g. Woensdag Nieuwstijdingen. Ülc&ctrlamfy. zintik/ns<m NIEUWSBODE. Men abonneert zich: InNederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Aboiui ements-Prgs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Versehyut: Op Woensdag en Zaturdag. Aclvertentiên: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. 0Brieven en Ingezondene Stukken, franco. [Parijs, 26 Aug. Dezer dagen heeft voor de cor- rectionneele regtbank te Rion, Puy-de-Dome een buiten gewoon tooneel van geweldadigkeid plaats gehad. Een man, met name, Clément, was door de regtbank van Gannat ter zake van landlooperij tot een maand gevange nisstraf veroordeeld. Beide, de officier van justitie en de beklaagde kwamen tegen dit vonnis op, de eerste eischte een strengere straf, omdat de beschuldigde reeds meer malen te voren tot gevangenisstraf wegens soortgelijke misdaden was veroordeeld geweest, de tweede eischte natuurlijk vernietiging van dit vonnis. Het hof van Rion verzwaarde nu de straf tot vier maanden opsluiting in een verbeterhuis, en vijf jaren onder opzigt der policie. De gevangene had naauwelijks dit vonnis gehoord, of hij boog voorover, nam zijn zware klomp van den voet, en slingerde die naar het hoofd van den regter, terwijl hij hem op de gemeenste wijze uitschold. Gelukkig,ging het werptuig een paar duimen over het hoofd van den voor zitter heen maar maakte een diep gat in het pleisterwerk van den muur, en scheurde het groen wollen behangsel waarmede hij bedekt was. Een gendarme en twee andere beklaagden, die er bij stonden poogden toen zich van den gevangenen meester te maken, die een man van Her- kulische kracht zijnde, een geruimen tijd den vinnigsten tegenstand bood, terwijl bij de hevigste verwenschingen tegen den regter uitbraakte. Eindelijk slaagde men er in hem handen en voeten te binden, en nu op nieuw voor de balie geplaatst, wegens deze beleediging der regtbank aangedaan, werd hij tot vijfjaren gevangenisstraf veroor deeld. Het hof besliste met een, dat hij gedurende tien jaren na het eindigen van zijn straftijd niet in dezelfde plaats met den president mogt wonen. Uit Augsburg worden een aantal kleine bijzonder heden gemeld omtrent het bezoek van Keizer Napoleon en keizerin Eugenie. HH. MM. hebben den nacht van den 17den op den I8den doorgebragt in het eeuwen heugende hotel de Drie Mooren. Des ochtends, bij de huisselijke godsdienstoefening der keizerinis de mis gelezen door den priester Berchtoldeen voormaligen schoolkameraad des keizers. Vervolgens hebben HH. MM. in de Heilig-Kreuzgassehet thans aan den Graaf Fugger-Kirchberg behoorende buis bezocht, hetwelk ge durende vele jaren door koningin Hortense bewoond geweest is. Destijds volgde de jonge Prins Bonaparte de lessen van het St. Anna-gymnasium en ook dat ge bouw, en met name bet schoollokaal, heeft de Keizer thans willen terugzien. De namen Louis Napoleon, door hem in 1823 met een mes in het kozijn van een der vensters gesnedenwaren nog duidelijk zigtbaar en werden door de keizerin met groote belangstelling aan haar gevolg getoond. Het bezoek duurde slechts kort aangezien de koning vaü Beijeren, juist op het oogenblik dat de keizer en de keizerin zich in liet gymnasium bevonden, hun kennis deed geven van zijne aankomst uit Munchen. HH. MM. reden daarop naar het stations gebouw, waar eene hartelijke ontmoeting tusschen de souvereinen plaats vond. Men heeft opgemerktdat keizerin Eugénie, nadat de koning haar de hand gekust had, den jongen vorst omhelsd heeft op beide wangen. De Keizer en keizerin van Frankrijk zijn Vrijdag morgen ten 8 urena hartelijk afscheid genomen te hebben van den keizer en de keizerin van Oostenrijk, vertrokken. Zij maken de reis over Straatsburg en vervolgens begeven zij zich naar ParijsRijssel en daarna naar Biarritz. HCarliiig-eii22 Aug. In den regel worden de zittingen van den gemeenteraad hier niet door publiek bijgewoond, ten gevolge van een oud volksgebruik, dat door sommige omstandigheden is bestendigd. Bij de raadszitting, op lieden om 12 uur 's middags uitgeschre ven, was een betrekkelijk talrijk publiek voor liet raad huis vereenigd, om de installatie van den nieuwen burge meester, dén heer v. Heemstra, bij te wonen. Klokke twaalf begaf zich het publiek naar boven. Na ongeveer tien minuten gewacht hebben, deed de voorzitter en fungerende burgemeester, de heer J. F. Fontein, zijnen mede-raadsleden verstaan, dat de zitting van den raad, wegens niet voldoend getal der aanwezige raadsleden, geen voortgang kon hebben. Welligt is dit geval bij eeue installatie nog nooit ergens voorgekomen. Het publiek, waaronder men verscheidene personen uit Fra- neker, Leeuwarden en elders opmerkte, ging in den besten luim uiteen; vrijmoedig werd de meening geuit, dat men hier aan eene demonstratie der raadsleden tegen de benoeming des nieuwen burgemeesters te denken had. Men heeft dezen morgen bij twee als conservatief be kende ingezetenen en bij vier kasteleins de vlag uitge stoken gezien. Van volksvreugde of iets wat daarnaar gelijkt, is geen sprake. Zwartsluis, 26 Aug. In de afgeloopen kermis had alhier een kluchtig voorval plaats. Een burger jongman van onbesproken gedrag, vlijtig en eerlijk in zijne maatschappelijke betrekking, genaamd, zou Donderdagavond zijn verloofde, die bij den heer v. A. als dienstbode inwoonde, afhalen om met haar ter kermis te gaan. Naar gewoonte, op weg naar het huis harer ouders ten einde haar aldaar op te wachten, merkte hij op dat de heer v. A. niet te huis is en mevrouw zich op de kermis bevindt en waagt het on danks een verbod dat geen vrijers aan huis mogen komen om in het voorbijgaan even aan te wippen en zijn beminde tot spoed aan te sporen. Maar wat gebeurt! naauwelijks beeft bij den voet over den drempel of de beer v. A. verschijnt, sluit de deuren af en gaat met een geweer in de hand op den verrasten jongeling af, dien hij begint te sommeren het huis te verlaten, welke zich daartoe onmiddellijk bereid ver klaart, doch weerhouden wordt door gemelden heer, die hem halt commandeert en de keuken als zijne preven tive gevangenis aanwijst tot dat zijne gemalin zal zyn thuis gekomen en met het geweer in de hand blijft post vatten, hoogst waarschijnlijk om aan zijne ega te toonen hoeveel heldenmoed hij bezit om een min krachtig jong mensch, die noch aan verzet noch aan ontvlugten denkt, achter sloten en grendels met een vuurroer in bedwang te houden. Gelukkig is de zaak bloedeloos geëindigd, alleen heeft hij eene uitbraking van scheldwoorden te verduren ge had als ware hij met een der furiën van de vischmarkt in attacque geweest. 's Ilertogenbosch, 22 Aug. In zake de brand stichting waarvan vroeger is melding gemaakt is heden door den regter uitspraak gedaan. De twee kinderen, een van 7 en een van 10 jarendie op aanraden der moeder om wraak J;e nemen het huis van Jan van Laanen te Zeeland hebben in brand gestoken, waarbij man, vrouw en kinderen slechts met levensgevaar zijn geredzijn daaraan schuldig verklaard doch, als gehandeld hebbende zonder oordeel des onderscheids vrijgesproken. Het hof heeft echter bevolen dat zij tot hun 19de jaar in een gesticht zullen worden overgebragt om aldaar te worden opgevoed. Te Helmond heeft een 23jarig jongeling wiens liefde voor een 21 jarig meisje door deze niet beantwoord werd, getracht zich tegen haar wil met haar te verdrin ken. Hij had haar op den kanaaldijk gevolgd, greep haar plotseling aan en wierp zich met haar in het water. Beiden zijn gered door personen die de noodkreten van het meisje gehoord hadden. Arnhem, 22 Aug. Door het bestuur dezer ge meente is bepaald, dat gedurende de kermis desinfectie en reiniging van tenten, kramen en nachtverblijven van kermisvolk zal geschieden, even als dit te Rotterdam plaats vond. Ook worden de straten meermalen besproeid en de goten en riolen herhaaldelijk doorgespoeld. In vele jaren is er zulk een toevloed naar deze kermis niet geweest als thans. Het meerendeel van het publiek is zeer voor bet houden der kermis en toont de grootste belangstelling in alles wat door bet gemeentebestuur te dezer zake verrigt wordt. 2Avnlieiii23 Aug. Gisteren morgen is een dei- kramers, terwijl hij bezig was zijne kraam op de markt alhier op te slaan, door de cholera aangetast. Hij is terstond op last van doctor Vermeer naar het ziekenhuis overgebragt. De man was den vorigen dag met de stoom boot uit Rotterdam gekomen. TTtreclit, 23 Aug. Heden nacht en morgen zijn er hier ter stede een paar hevige gevallen van cholerine voorgekomen en heden ochtend een geval van cholera bij een man die eergisteren uit Berlijn is teruggekeerd, waarheen hij den Koninklijken spoor-reiswagon voor den Koning van Zweden had getransporteerd. Dit geval heeft zich in de bekende wijk M (Heerenweg) voorgedaan. Berkel en Ko<1 eni'ijs23 Aug. Ook in deze gemeente heeft de cholera een offer geëischt. Een geacht ingezeten, die Dingsdag nog de Rotterdamsche kermis bezocht, werd er heden morgen door aangetast en over leed des avonds. Te Nistelrode, in Gelderland, woont eene weduwe, wier naam en antecedenten minder gunstig zijn. Op zekeren avond, omstreeks 10 ure, gingen een 20-tal per sonen naar hare woning, braken de deur open, haalden den houten muur omver en gooiden alzoo het geheele huis op den grond. De vrouw die inmiddels in het veld was gevlugt, werd achterhaald, mishandeld, geboeid op eene kar geworpen, naar een ander dorp gereden, daar onder de marktpomp gelegd, herdoopt en ten slotte tot veler ergernis, achtergelaten, en dat alles zonder de tusschenkomst der justitie, die dan ook van niets wist. Den volgenden dag hiervan onderrigt, is tegen de bel hamels proces-verbaal opgemaakt en ter instructie op gezonden aan den beer regter-commissaris te 's Bosch. Diiitelooi*<l, 23 Aug. Alhier loopt het volgende gerucht van gepleegde poging tot vergiftiging. Zekere V.als comensaal inwonende bij vrouw R. alhier, ont dekte bij het drinken uit eene met water gevulde kruik, dat daarin eene massa luciferskoppen aanwezig was en gaf daarvan onmiddellijk kennis aan de bevoegde autori- teit, die alras vermoeden tegen genoemde vrouw R. opvatte, daar zij in het begin dezer week haren kostgan ger met een mes bedreigd had en toen zij daarin verhin derd werd gezegd moet hebben: „dan zal ik hem wel een andere poets spelen." De justitie is heden alhier uit Breda aangekomen, ten einde de zaak nader te onder zoeken. Dorclireclxt23 Aug. Gisteren zijn door de cholera aangetast 3 personen, overleden 2. IVenseeii, 26 Aug. In eene heden morgen gehouden vergadering van den gemeenteraad is met algemeene stemmen besloten, de kermis alhier, invallende op den 16 September e. k., geen voortgang te doen hebben. Gisteren namiddag is een 19jarige schippergast, welke zich in de Oost-waterleiding, even buiten deze vesting, met zwemmen vermaakte, verdronken. Groes, 22 Aug. Naar wij vernemen is de regering voornemens een kulpspoor te brengen van Hansweerd tot aan de spoorwegbrug over het kanaal, ten einde, zoo lang de werken in Walcheren nog onvoltooid zijn, de goederen der zeeschepen onmiddellijk te kunnen ver zenden. Behalve veel gemak voor den handel, verwacht men ook van dezen maatregel een betere toekomst voor genoemde gemeente. Groes, 26 Aug. In de vorige week heeft zich hier een cholerageval voorgedaan bij een man, die van Rot terdam gekomen, reeds daar, aan de beginselen dier ziekte moet geleden hebben en die dan ook spoedig hier bezweken is. Van wege het gemeentebestuur zijn, in overleg met de gezondheids-commissie, alle noodige voorzorgen genomen. Zierikzee, 27 Aug. Door den gemeenteraad is in hajre openbare vergadering, van Zaturdag jl. besloten dat, wegens het heerschen der cholera, dit jaar alhier geen kermis zal plaats hebben. Deze vergadering werd door een groot aantal belang hebbenden bijgewooud. Sedert ons vorig berigt zijn te Bruinisse nog vijf cholera-lijders bijgekomenwaarvan vier personen zijn overleden. Op Vrijdag zijn 24 op Zaturdag 11op Zondag 13en op Maandag 15 personen te Rotterdam aan de cholera overleden. Sedert het ontstaan der cholera te Rotterdam op 9 Aug. tot en met 25 Aug. zijn aldaar 107 j)ersonen aan die ziekte overleden. Wij zijn in staat gesteld mede te deelen dat het programma voor het 4de Zomerconcert der Harmonie Vereeniging Kunst en Eerop Donderdag 29 dezer des avonds ten 7,/2 uur in Parklust is zamengesteld als volgt: 1. Marsch, van Jacobi. 2. Aria uit der Freischütz von Weber. Solo voor Tenorhoorn. 3. Traume auf dem Ocean, Wels von Gungl. 4. Potpourri von KüffnerSola voor Clarinet. 5 Marsch van A. Piek. 6. Tyrolienne. 7. Andante en Allegro, van A. Piek. 8. Rosamonde Polka. 9. Arria, uit „Lucretia Borgia" von Donizetti. Wij hebben met genoegen gezien, dat eenige geachte mannen in Groningen het initiatief genomen hebben om liefdegiften in te zamelen voor de slagtoffers der aardbe ving op Java. Wij hopen van ganscher harte, dat dit loffelijk voor beeld elders navolging zal vinden, en dat de liefdadigheid van de Nederlandsche natie zich ook thans niet onbetuigd zal laten, maar dat de ongelukkige slagtoffers van de ontzettende ramp, die Indie heeft getroffen, ruimschoots zullen mogen ondervinden, dat Nederland nog dankbaar herdenkt de hulp, die het uit Indie ontvangen mogt, toen het zelf door watersnood zwaar geteisterd was. De Globeeen der organen van het Engelsche ministerie, vestigt de aandacht der regering op het feit dat kindermoord bij sommige klassen der bevolking van Engeland op schrikbarende wijze toeneemt. Volgens geregtelijke opgaven worden alleen te Londen jaarlijks vele duizende kinderen door de ouders gedoodvoor namelijk met het doel om zich van hun onderhoud te ontslaan. Genieng-de berig^ten. Nu de cholera zich weder in Nederland heeft verspreid, ziet men weder treffende belangstelling der hooge re gering in de gezondheid der bevolking. Gezond voedsel, en vooral gezond vleesch, wordt aanbevolen; zindelijk heid en reinheid, moeten in de woningen heerschen, al moest de policie komen om de vuile boelen op te rui men, die dit wel zal overlaten aan den minister van binnenlandsche zaken zelf. Aan goeden raad ontbreekt het niet, maar wel aan daden. De regering beveelt reinheid aan, en houdt de zeep belast, zoowel als de ramen en schoorsteenen in de hutten. Het gebruik van gezond vleesch wordt aanbevolen, en de regering houdt het vleesch belast; terwijl de gemeente-besturen door hun neus kijken naar de zieke varkens en koeijen die er geslagt worden, 'tls om te lagchen, zoude Judels zeggen. De nieuwe burgemeester van Harlingen be valt bij de burgerij niet, zoo min als bij den gemeente raad. De man kan maar niet geïnstalleerd worden, omdat niemand naar hem omziet. De raad zal moeten ont- bonden worden, maar hoe? Te Sittard worden de ingezetenen uitgenoodigd, om vlaggen uit te steken en hunne woningen te illumineren, op zondag en maandag van de kermisom die dagen nog meer luister bij te zetten. Te Ouddorp wordt een schipper verzocht zoo dikwijls niét ten anker te komen in de baai van J., want hy zal er stranden. Op de kermis te Mid- delharnis zullen twee dochters van een smid een laatste 'sprong wagen om goed af te komen. Twee jonge heeren in Schouwen worden aangeraden, zich in de kerk te S. wat fatsoenlijker te gedragenen vooral geene reuk-fleschjes rond te geven; want die streken van die gekken beneemt de aandacht van alle aanwezigen. Neeltje te Goes moest zooveel vrijers niet over den tuin halen, anders zal de kastelein er onaangenaamheden door krijgen. Een molenaars-knecht te 's Heerenhoek wordt aangeraden, wat beter aan den ligter te staan, anders zal zijn wijn maar zuur zijn met de Goessche kermis. //Wie haalt er in schoonheid bij mijne doch ter!" zegt iemand te Neuzen; en moeder en dochter loopen om haar te verpassen. Aldaar zal een dametje weder bij een heer gaan wonen, om de berigten van een heer te gaan brengen op den wal. Te Middelharnis maken eenige leden van den Gemeente-raad zwarigheid om de kermis te doen plaats hebben, omdat de cholera te Rotterdam weder is uitgebroken. Over de schade die vele ingezetenen hebben als het geen kermis is, wordt niet ge dacht, en de ontvanger komt toch aankloppen. Daarbij is de ziekte van dien aard te Rotterdam, dat de zorg te Mid delharnis wel als overdreven kan beschouwd worden. Eene dienstmaagd te Nieuwenboorn wordt aangeraden de omstandigheden van haar baas, zoo geweldig niet aan te trekken, over het verbleken van hare kleur. Aldaar wordt een goedzak opmerkzaam gemaakt op de dwaas heden zijner vrouw, die zigtbaar zijn aan de gekke klee ding van hun dochtertje. Men weet dan ook niet wie er een zeker huis te Dordt het eerst zal vermeerderen. Neeltje van de beestenmarkt te G. moest van een ander zoo niet praten, anders zal zij van de kermis voor de vierde maal opgewarmd worden. Te Goes in de Schoolstraat heeft eene dame zooveel over haar vader te denken, dat zij van den hemel naar de hel is geloopen om hem te zoeken, en nog heeft zij hem niet gevonden. Over de vlugt van iemand te Scherpenisse wordt veel gezegt, maar weinig bewezen; maar: Wees gewaarschuwd, en nog heden; Men moet het ijzer warm smeden, Als bet nog gloeijend is en wit; Maar zoo de zaken te verdraaijen, En niets dan leugens uit te kraaijen, Wacht men niet van een brave Inge/;oiideiie Stukken. In eenen tijd als tegenwo ordig, nu alle levens- en voedingsmiddelen vrij duur zijn en voortdurend op hoogen prijs blijven, en waardoor voornamelijk de burgerstand zeer gedrukt wordt, zal het wel geen vreemd verschijnsel mogen heetendat er dagelijks klaagtoonen bij klaagtoonen aangeheven worden, en dat men met zekere bezorgdheid den wintertijd tegengaat, waarin de behoeften als van zei ven toenemen. Onder die verschillende klaagtoonen zijn er evenwel twee van by zonderen aard, welke zich, boven allen, luid doen hooren. Wij willen die hier ter sprake brengen, of zulks ook van eenigen gewensebten invloed zoude mogen zijn. Hoofdzakelijk dan wordt er geklaagd, dat vele voe dingsmiddelen, welke men zich bij bakkers, slagers, winkeliers en dergelijken tot eenen hoogen prijs moet aanschaffen, óf zeer vervalscht, öf wel uit den aard zóó slecht zijn, dat, waren zij voor ieder huisgezin niet eene onmisbare behoefte, men zeker liefst zijn duur- gewonnen geld daaraan niet zoude opofferen. En ook van eenen anderen kant is de klagt bij alle nering doenden en ambachtslieden in elke gemeente niet minder ernstig, dat de zucht om alles bij den vreemde in te koopen of van dezen te laten bewerken, thans zoo zeer veld wint, dat bijna alle beroepen, neringen, hanteringen en bedrijven in kwijnenden toestand ver- keeren, ja met een wissen ondergang bedreigd worden. Wij laten het aan ieders eigene overtuiging over, om te beslissen in hoe verre hij aanleiding geeft tot de eerstgenoemde klagt. Maar in allen gevalle zijn wij den raad schuldig, dat een ieder zich beijvere om ten allen tijde goede en onvervalschte waar te leveren, en voornamelijk in eenen tijd als dezen, nu het voor velen zoo hoogst bezwaarlijk gaat, zich zulke waar als eene noodwendige behoefte aan te schaffen. Men vergenoege zich met eene kleine winst, liever dan dat men door bedrog, vervalsching en woeker zich alle nering en verdienste ziet ontvallen. Zoo bevlytige zich de bakker op het leveren van goed, voedzaan brood, de slager op het uitventen van malsch, aangenaam vleesch, de win kelier op het verkoopen van zuivere, onvervalschte waren, en de ambachtsman schrikke met zijne te hoog opgedrevene rekeningen de belanghebbenden niet af, om zich van hem te laten bedienen, en dan, ja dan vertrouwen wij, zal ook de tweede klagt allengs ver minderen. Immers, wij mogen tocli van onze meer vermogende medeburgers niet denken, dat zij zullen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1