No. 4442. 23sle Jaarir. Zaturdag 17 Augustus 1867. 15 Augustus 1867. Zierikzeeschen Nieuwsbode. N ieuwstij dingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zicli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. A.t> o 1111 e 111 ent s-ij s VOOR BEIDE UITGAVER. Voor 3 maanden 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. AdvertentiSn: 10 cent^oor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Q3gtc Veijaardag van den Gezien art. 555 van het Burgerlijk Wetboek: verklaart den Zierikzeeschen Nieuwsbode meerder jarig, om vrijelijk te beschikken over zijne belan gen behoudens zijne verantwoording volgens de wet. Opgekweekt onder liberale voogden spreekt het van zelf dat hij getrouw zal blijven aan zijne be ginselen van zijne jeugd af ingeprenten geen af vallige zal wordenzoo als zijn vroegercn bond genoot Lion, vroeger redacteur van de Wespen te Amsterdam, thans redacteur van het Dagblad van 's Gravenhagestaande echter onder voogdijschap van Rutger Jan Schimmelpenninck kleinzoon van den raadpensionaris van dien naam, die in 1805 het hoofd van den staat was der Balaafsche Repu bliek, onder de zinspreuk: VRIJHEID, GELIJKHEID en BROEDERSCHAP. Veel is er in een tijdvak van 23 jaren voorge vallen en veel is er in het toekomende te voorzien. Wij hebben Nederland aan den rand gezien van een staatsbankroet onder een verwaarloosden rege ringsvorm en ondraaglijke lasten. De herziening der grondwet in 1848 heeft aan de willekeur der re geringsmannen die handelden of er geene verte genwoordigers des volks warendat in waarheid zoo was een einde gemaakten nu zouden de zoogenaamde conservatieven weder eene herziening der Grondwet willen doordrijven, alléén met het doel om de vrije verkiezing af te schaffen, om we der vrijspel te hebben in het verkwisten van bet bloedgeld der Natie. Om dit te voorkomen moeten er overal liberale bladen bestaandie op de verkiezingen werken zoo als de Nieuwsbode altijd met eerlijke middelen heeft gedaanen bij zijn meerderjarig verklaren zal blijven doen. Daar de Nieuwsbode dikwijls te klein is, vooral in een verkiezingstijd, onverschillig waarvoor, zal er dan een Bode uitgegeven worden in grooter for maat, zonder eenige prijsverhooging, zoo als onlangs beeft plaats gehad. Ook wordt het in overweging genomen om in het vervolg den Nieuivsbode in grooter formaat uit te gevendoch alsdan zoude er eene kleine prijsverhooging moeten plaats hebbenvan ruim één cent per nommer in de weeken dan zoude hij nog veel goedkooper zijn dan vele couranten in Nederland. En daarmede gaan wij de toekomst moedig te gemoet. >w 12 Augustus. Men zegt, dat een gedeelte van het gouden en zilveren servies, hetwelk bij gelegenheid van het onlangs Ier eere van den sultan van Turkije in het ge bouw van het departement van koloniën gegeven bal is gebruikt, en hetwelk aan de koningin en eenige aanzienlijke personen in j teigewdom behoorde, gestolen is geworden. De policie vreest, 1 dat het gcstolene, ter waarde van eenige duizenden ponden I sieving, reeds den weg naar de smeltkroes zal gevonden heb ben, en dat de dieven niet ontdekt zullen worden. Men be treurt het verlies van die voorwerpen te meer, omdat daaraan historische herinneringen verbonden waren. Op den spoorweg tussclien Enniscortliy en Bray Head, in Ierland, heeft Vrijdag ochtend het volgende «ongeval plaats gehad. De trein bevond zich op een punt waar de weg met] houten bruggen over diepe kloven en spleten loopt; op de tweede dier bruggen derailleerde de locomotief, en viel van de brugeene hoogte van 100 voet. De weg loopt langs de zee, doch de machine viel naar de landzijde. Zij sleepte een wagen derde klasse mede, die verbrijzeld werd. Een volgende waggon viel slechts om op de brug, terwijl de volgende wagen half van de brug viel, doch bleef hangen tusschen zijn voorganger en de volgende vier waggonsdie op de rails bleven. Zoo de trein naar den zeekant gederailleerd "was, zou het ongeval veel erger geweest zijn. Behalve de stoker en de machinist zijn 12 passagiers zwaar gewond. Twee van dezen, vrouwen, zijn, zegt men, naderhand gestorven. Een passagier, genaamd Murphy, is door den val gedood. De machinist zal waarschijnlijk aan de gevolgen bezwijken. In aanmerking genomen de om standigheden en het aantal passagiershetwelk een honderdtal beliep moet men verbaasd staan dat de lijst der dooden en gekwetsten niet veel grooter is. Een middel, dat volgens den Engineer bestemd is, om de chloroform als verdoovingsmiddel te vervangen, is onlangs ontdekt en reeds hier en daar in gebruik gekomen. Het bestaat uit een viervoudig chloridé van koolstof. Dit preparaat heeft een aangenamen reuk en kan binnen den tijd van een minuut eene volkomene ge voelloosheid te weeg brengen. Die gevoelloosheid kan met of zonder bewusteloosheid worden daargesteld; zij houdt oogenblikkelijk op als men dit begeert en wordt niet door braking gevolgd. Ter verdrijving van hevige hoofdpijn is dit middel met goed gevolg aangewend. Fiiirif *3» 10 Aug. Op het oogenblik dat te Bordeaux groote toebereidselen worden gemaakt voor de feestelpke ontvangst van den Koning en de Koningin van Portugal op hunne doorreis aldaar, is die stad door eene vreeselijke ramp getroffen. Ten gevolge van brand in een gebouw, waarin brandstoffen waren geborgen, vlogen verscheide ne huizen, waarschijnlijk door ontploffing van gas, in de lucht en met deze meer dan 80 personen. Onder de personen, die buitendien gekwetst werden, telt men 7 of 8 policie-agenten, soldaten, pompiers en gendarmes, onder welke de kapitein82 gewonden zijn in de burger lijke en 18 in de militaire hospitalen gebragt. Men is den brand meester, maar vreest onder de puinhoopen nog meer lijken te vinden. 11 Aug. Iu den avond van 9 dezer heeft te Bordeaux, een brand gewoed, die met zeer noodlottige omstandigheden gepaard ging. Blijkens de nadere bijzonderheden ontstond deze ramp des avonds ten 7 ure in een huis, alwaar een zwaar gewelfde kelder tot bergplaats dieude voor eene. groote partij petroleum. Eenige oogenblikken te voren was een twaalfjarige knaap met eeue brandende lamp in dien kelder geweest, om iets te halen en vermoedelijk is hij daarbij onvoorzigtig met het licht te werk gegaanalthans weldra stond de geheele be nedenruimte in vlam. Oogenblikkelijk was de brandweer met de policie en de militairen op de been, terwijl de buren met de van alle kanten toegesnelde menigte, ijverigee ne behulpzame hand boden, om het dreigende gevaar zooveel mogelijk te be strijden. Niettegenstaande de snelle en doeltreffende maatregelen begon evenwel de vlam in een oogenblik zoo hevig te woeden, dat het zeer twijfelachtig werd of men den brand wel spoedig zcu meester worden. Ruim een uur werd die strijd tegen het steeds voortdringende vuur met alle kracht voortgezet, en reeds meende men dat alles zonder verdere onheilen zou afloopen, toen er eensklaps eene zoo hevige uitbarsting volgde, dat het geheele gebouw uit elkander sprong en een aantal personen op de straat zwaar gewond en naar men zegt enkelen gedood werden. Naar de verklaring van den officier, die het aanwezige detachement militairen commandeerde, was de schok in de on- middelijke nabijheid van het huis zoo hevig, dat in den omtrek alles letterlijk werd weggeslagen, terwijl de aanwezige paarden, wagens, menschen en al wat zich daar nog meer bevond, als door eene geweldige charge met schroot weggeveegd eu op en door elkander geworpen werden. In de straat Coursol en in een gedeelte van den Cours Napoleon lagen de gekwetsten bedolven onder een hoop steenen, houtwerk, dakpannen, glasscherven en verschillende voorwerpen, die uit de bovenverdieping van het huis waren gekomen. Des avonds ten 11 ure waren in het hospitaal reeds 32 en in de kazerne 11 gewonden binnenge- bragt, terwijl 6 gekwetste policie-agenten en een aantal andere personen naar hunne woningen moesten vervoerd worden. Een man werd onder de op hem nedervallende paarden verpletterd. Het gerucht liep, dat er ook eenige personen onder het puin in het huis den dood hadden gevondendoch dit heeft zich niet bevestigd. Daarentegen is bet later met zekerheid gebleken, dat er in het geheel 25 militairen gewond werden, waarvan twee reeds spoedig aan de gevolgen zijn overleden, terwijl er omtrent eenige anderen vrees bestond, dat zij niet in het leven behouden zouden blijven. Volgens een in sommige staatkunde kringen verspreid gerucht, zou de regering voornemens zijn, bij gelegenheid van het feest van 15 Augustus gewigtige verklaringen te doen met betrekking tot de buiten-en binneulandsche politiek. Wat het buitenland betreft, zou de regering inlichtingen geven omtrent de betrekkingen van Frankrijk met de verschillende mogend heden, en wat den inwendigen toestand van bet land aangaat, zou er vooral sprake zijn van finautiele hervormingen. De Koning en de Koningin van Portugal vertrekken morgen van hier. Zij begeven zich het allereerst naar Bordeaux, alwaar hun eene feestelijke ontvangst wacht. Op den 13den zullen zij naar Madrid vertrekken, alwaar zij voornemens zijn eenige dagen te vertoeven. Men verzekert dat de Koning van Griekenland bin nen kort hier zal komenhet schijnt dat hij op aanraden van Rusland wil trachten, zich het bezit zijner kroon door de beschermende mogendheden van Griekenland te doen waarborgen. Onlangs sloot een ongelukkige vrouw te Parijs, die radeloos was en geene hulpmiddelen meer bezat, zich met hare twee kinderen, een meisje van 6 en een jongen van 12 jaar in de kamer op. Zij hadden sedert twee dagen niets gegeten. De moeder stopte zorgvuldig al de spleten en reten der openingen harer vensters en deur en ontstak een komfoor. De kinderen zagen dit met genoegen aan, zij meenden dat moeder eenig eten ging koken; maar deze wierp zich op haar bed, hare kinderen tot zich roepende, die hunne oogen sloten en welhaast insliepen. Het kamertje werd met doodelijk gas vervuld en in den avond ten 7 ure, op het oogen blik dat op honderde plaatsen vreugde gezangen gehoord werden constateerde de commissaris van policie, bijge staan door een geneesheer, dat twee kinderen en eene moeder door gebrek, een einde aan hun leven gemaakt hadden. üjefcjetdanfr. Gorinchem, 13 Aug. Zondag-morgen, omstreeks 9 ure, sloeg door het overgaan van het zeil, de knecht van een te Griethuizen te huis behoorend Rijnschip, onder Varik, over boord. Door den feilen wind was het den schipper onmogelijk hulp te verleenen en dacht men den knecht reeds verdronken. De kapitein der opvarende stoomboot van Gend en Loos N°. 1 bemerkte in het voorbijvaren van het Schansche Gat, dat iemand zich door zwemmen trachtte boven water te houden, die bijna in zinkenden toestand was. Door het achteruit varen der stoomboot en het uitwerpen der reddingsboei mogt het den kapitein gelukken den reeds als ver dronken beschouwden knecht, die ruim een kwartier in het water was geweest, te redden. Rotterdam, 13 Aug. De gemeenteraad heeft op voorstel van den Heer Pincoffs besloten de verschijning der cholera te publiceren. Indien zij een ernstig epi demisch karakter mogt verkrijgen, zal de gemeenteraad worden bijeengeroepen om over de onmiddellijke slui ting der kermis te beslissen. 14 Aug. Gisteren heeft de Gemeenteraad alhier op voorstel van een zijner leden, met 15 tegen 10 stemmen het volgende voorstel aangenomen: „dat de Raad voor het oogenblik geene beslissing wenscht te nemen over eene vervroegde sluiting der kermis, maar Burgemeester en Wethouders uitnoodigt: „1. bij publicatie de ingezetenen met het bestaan der cholera alhier bekend te maken en hen tot de meest mogelijke voorzigtigheid aan te manen; //2. op het oogenblik dat volgens hun oordeel de ziekte een ernstig epidemisch karakter mogt aannemen, den raad zonder verwijl bijeen te roepen, ten einde te beraadslagen over eene sluiting der kermis." Dit besluit is genomen nadat gebleken was dat om trent het voorstel van Burgemeester en Wethouders, hetwelk strekte om de kermis a. s. Zaturdag te doen eindigen die gevoelens zeer verdeeld waren. Uitde nadere toelichting van het voorstel bleek, dat volgens de officieele berigten drie personen aan de cholera waren overleden, en men meende te kunnen aannemen dat die gevallen van de sporadischen aard waren. Men meldt uit .Rotterdam aan de Amst. Ct.: De feesten in het Park en den Doele, ter eere van Dunkier, zullen niet plaats hebben, daar de kapel, wegens het uitbreken der cholera alhier, bevel kreeg de residentie niet te verlaten. De Staats-Courant bevat het volgende: Sedert jongstleden Vrijdag zijn te Rotterdam enkele gevallen van cholera voorgekomen. Ofschoon de noodige maatregelen daar en elders worden beraamd om te doen wat er te doen is tegen onverhoopte verdere verspreiding, zoo bestaat er voor alsnog geene reden van bezorgdheid, daar zich nergens de ziekte epidemisch vertoont. IMrlïsland, 14 Aug. Bp de op gisteren plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van de prov. Staten zijn uitgebragt op den heer Mr. J. A. van den Broek 190 stemmen, den heer D. van Weel 185 en den heer P. C. van Weel 75 stemmen, zoodat tusschen de beide eerstgenoemde heeren eene herstemming moet plaats hebben. Ziei-ilczee, 16 Aug. Bij koninklijk besluit van 24 Mei 1867, N°. 44, is op verzoek van de Heeren W. A. Ochtman en Mr. W. C. de Crane, heiden wonende alhier, goedgekeurd de acte van oprigting van de naam- looze vennootschap Zierikzeesche garancine-fabriek, te vestigen alhier. Naar men verneemt, is nader door den minister van oorlog bepaalddat de gehuwde miliciens der ligting 1863 vrijgesteld zpn om onder de wapenen te komen. Jl. Maandag is bij den landbouwer van de Vate te Burgh een kalf geboren met vijf pootenhetzelve had een hondenkop en een geitenstaart, terwijl het eene oor als dat van een hond en het andere als van een kalf was. Het dier was bij de geboorte reeds overleden. Naar aanleiding van ons berigt uit de kolonie Yeenhuizen, waarin gemeld werd dat aldaar 4 kolonisten door de lepraziekte (melaatsheid) zijn aangetast, deelt men ons nader het volgende mede: Nadat de regeling in het begin dezes jaars eene algemeene visitatie der bevolking van de gestichten had voorgeschreven, en wel met het oog op genoemde ziekte, die zich toen te Bronbeek vertoonde, werden te Omraerschans en Yeenhuizen drie personen gevonden, bij wie symptomen der ziekte werden aangetroffen. Een vierde, insgelijks met die ziekte behebt, werd onlangs te Arnhem opgevat, en vervolgens naar die gestichten overgebragt. Deze vier lpders hebben een groot deel van hun nog al stormachtig leven in Oost- of West- Indie gesleten, en van daar de kiem der kwaal, die zich in ons land slechts langzaam schijnt te ontwikkelen, medegebragt. De medici schijnen het, wat de besmet telijkheid der kwaal in ons klimaat betreft, niet eens te zijn. Intusschen, èn door gemis van beschikbare localiteit, èn om alles te voorkomen wat verspreiding der ziekte zou kunnen veroorzaken, heeft de regering begrepen een klein hospitaal, geschikt tot verpleging van een 12tal lijders, te moeten doen oprigten, alwaar zij afgezonderd en meer overeenkomstig den aard hunner ziekte zouden kunnen worden verpleegd. Dit gebouwtje zal weldra in de onmiddelijke nabijheid van het 2de gesticht te Veenhuizen worden opgerigt. Uit het bovenstaande bljjkt, dat de lepra niet te Veenhuizen is uitgebarstenmaar er door de bewuste vier personen is medegebragt. Wat de verpleging ook van deze zieken betreft, wordt gedaan wat de kunst voorschrijft, en wat de voorzigtig heid gebiedt in geen enkel opzigt verzuimd. Volgens de Tijd is in Pruissen een handboek van geographie ten gebruike van hoogere burgerscholen verschenen, waarin eene beschrijving voorkomt van Zwitserland, Belgie, Nederland en Denemarken, welke besloten wordt door de volgende opmerking„De vier genoemde staten worden beschouwd als een appendix van Duitschlandomdat zij bijna geheel liggen binnen onze natuurlijke grenzen, en weleer, met uitzondering van eenige kleine deelen, tot het Duitsche rpk behoord hebben." Weder is aan een achttiental werklieden der ma rine-werf te Vlissingen aangezegd, dat zij tegen het einde der maand worden overgeplaatst naar een der andere etablissementen. Sommigen van hen hebben bedankt. Een boer bij Zwolle reed dezer dagen met vrouw en kind in een karretje naar de stad, om kermis te houden. Aldaar aangekomen, spande hij schielijk uit, bragt het paard bp een bakker op stal, maar vergat in de kermisvreugde den rosinant iets voor te zetten. Deze was hierover lang niet voldaan, toen hij al spoedig den reuk van het brood in de neus kreeg, trok hij zich de halster van den kop en ging in den stal op veld- ontdekking uit. Dit emanciperen bekwam hem echter slecht, want naauwelijks had hij eenige passen gedaan, of hij geraakte op een plat luik; dit bezweek voor zijne zwaarte, en hals over kop stortte hij in een diepen kelder. Toen de boer tegen middernacht zeer beneveld naar den stal ging, om in te spannen, was het paard verdwenen en lang duurde het vóór hij ontdekte, dat het naar de onderwereld verhuisd was. Veel handen gingen nu aan het werk en na veel tobben met takels en domme krachten, die in de weerbarstige paarden- natuur niet weinig tegenstand vonden, mogt het na twee uren tpds gelukken, het arme dier gelukkig onge schonden, op zijn terrein te brengen. Men schrjjft uit Vugth, van 8 Augustus. De heer van Heeswijk, onlangs benoemd tot burgemeester dezer gemeente, zou heden als zoodanig zijn eed afleggen en feestelijk worden ingehaald. Niet minder dan 14 eere- bogen waren opgerigt, garde d'honneurs hadden zich vereenigd en waren tot dat einde naar 's Bosch gereden, doch ten 1 ure was de aanstelling nog niet uit 's Hage ontvangen. De teleurstelling was groot, vooral omdat verschillende uitnoodigingen aan notabelen uit 's Bosch waren gerigt om dat feest bp te wonen. Deze tpding was spoedig hier bekend. Of de aan stelling nu nog met de middagpost zal komen en de heer commissaris des konings hem alsdan nog zal be- eedigen betwijfelen wij zeer, doch zooveel is zeker, dat zoowel de feestvierende als de aangekomen nieuws gierigen teleurgesteld zullen huiswaarts keeren. Een jongmenschuit eene der provinciën sedert eenigen tjjd te Parps in een der hótels in het quartier Sant-Martin woonachtig, heeft zich van het leven beroofd door een vijftigtal spelden in zjjn borst te steken, wier kleine wonden een wel langzaam maar zoo uitputtend bloedverlies veroorzaakten dat hij er aan bezweek. In een brief, op zpne tafel gevonden, schreef hij o. a.„Mijn leven is eene aaneenschakeling van verdriet, smarten en lijden geweest. Het noodlot heeft mij met speldeprikken gemarteld; welnu ik zal er met speldeprikken een einde aan maken." Hp had de noodige gelden voor eene deftige begrafenis nagelaten en de zorg daarvoor aanbevolen. Ingewonnen infor- matiën laten geen twijfel over of de zelfmoordenaar was reeds lang krankzinnig. Te Velthausen overleed dezer dagen eene bejaarde Israëlitische weduwe, de laatste jaren met hare eenige erfgename, eene minderjarige kleindochter levende. Na het overlijden werden door den Ambtman van Neuen- haus terstond de bij de wet voorgeschrevene verorde ningen ten uitvoer gebragt en wat men vond overtrof verre aller verwachting, te meer daar de overledene steeds hoogst karig geleefd had. Men vond er zooveel contant geld en Cassenscheine dat een persoon het niet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1