2440. Zaturdag 10 Augustus 1867. 23ste Jaarg. Nieuwstijdingen. (Muntt» n 25s,c Jaarg. gezondene Stukken. kLLES KAN! Jz. ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE, Men abonneert zich: In Necferland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. '.-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand llapids (Michigan). Abonncmentsprys: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amcrika, franco New-York - 3,90. "V erschy nt: Op Woensdag en Zaturdag. Adv er te ïi tién: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Burea u: Zierikzee, Hoek van dc Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondene Stukken, franco. it nommer der Courant verschijnt grooter formaat, om «ille adver- itiën en ingezonden stukken te an en plaatsen. 0e Redactie had bij liet ontvangen van onder- uien brief reeds een artikel gereed, waarin zij eden der nict-toelating van den Heer van WEEL, Provinciale Staten Yan Zuid-Holland, ontvouwde. Thans echter meent zij dit aan den zeer ge- achten schrijverdoor anonyme mededeeling van zijnen brief, in het belang der verkiezing te kunnen overlaten, vertrouwende dat de kiezers van Goeree en Over-Flakkee, door eene getrouwe opkomst ter stembus, den heer DAVID van WEEL Cz., wiens bijzondere geschiktheid, zoowel door kennis, onder vinding door langdurige behandeling van zaken, als door maatschappelijken ijver boven allen twijfel verheven is, geen dupe zullen doen worden der mindere naauwkeurigheid door anderen bij de vorige verkiezing begaan, waartoe in de eerste plaats niet weinig zal bijdragen, wanneer zijne kiezers op de stembriefjes ook de titel van Postdirecteur plaatsen, waardoor alle naamsverwarring zal wegvallen. den 7 Augustus 1867. Mijnheer de Redacteur! Rondziende naar eene courant die in Flakkée in veler handen komt, zult ge het mij niet ten kwade duidendat ik mij tot ju wende. De aanleiding er toe is gelegen in de nieuwe op handen verkiezing van een Lid voor Provinciale Staten tengevolge der verworpen keuze van den heer D. van WEEL, Cz., Directeur der Posterijen te Dirksland. Ongaarne zou ik, en vele geachte menschen met mij, ge noemden heer van WEEL door eene verkeerd geplaatst» opinie in de zaakdupe zien wordeu eener zich vormende mystifi catie, waardoor het minder lezend publiek, verkeerdelijk i n den waan kan gebragt worden als of de vernietiging zijner verkiezing door Provinciale Statenaan hem lag en als of het zijn schuld zijn kon dat hij niet daarin is toegelaten. Het zal daarom aangenaam zijn, zoo ge uwe lezers wilt inlichtendat dit niet het geval is, maar dat eenop zich zelf onschuldig verzuim in het stempelen, en eene even on schuldige plaatselijke opvatting over de geldigheid van stem biljettende Provinciale Staten moesten doen besluiten, eene nieuwe verkiezing voor te schrijvenvolstrekt niet om den heer D. van WEELCz. uit hun midden te werenmaar omdat de vorm door den strengen letter der kieswet voor geschreven geschonden was geworden en waarover heeren Provinciale Staten niet mogten heenstappen, omdat de kiezers geen anderen waarborg hebben voor het regt hun bij de wet geschonken, ofschoon ik, om u aan mijn beleefd verzoek te kunnen laten voldoen door mijn maatschappelijk standpunt de verzekering mag geven dat er nooit aan gedacht is dat de meergenoemde heer D. van WEEL, Cz. niet werkelijk de afgevaardigde zou zijn, door het meerendeel der kiezers be doeld, zoodat met het besluit tot vernietiging der verkiezing, ook den algemeenen wensch gepaard ging, dat de kiezers zich op nieuw voor den heer D. van WEEL, Cz. zouden verklaren. Zij moeten evenwel indachtig worden gemaaktdat de par tijen niet gedogen dat er zich onnoodigiemand aan de stem ming onttrekken en ik moet u daaromook namens velen zoowel in als luiten den kring van Provinciale Staten, ver zoeken de kiezers tot eene getrouwe opkomst ter stembus uit te nóodigeneu om zooveel in uw vermogen is, de ver kiezing van den heer D. van WEEL, Cz.te willen onder stelden als iemand die bekend staat de bijzondere eu alge- raeene behingen van district en provincie voortreffelijk te zullen bevorderen. Vcrblijve met verschuldigde achting, Mijnheer de Redacteur, UEd. Dw. Dienaar, In China behoort het tot de volkszeden dat ongegoede ouders hunne pasgeboren kinderen dooden of ze later te vondeling leggenwaarom de katholieke zendelingen er, zooveel de hun door christelijke menschenliefde ver strekte geldmiddelen toelaten, werkzaam zijn om de klei nen, welke op die wijze zouden omkomen, te behouden, tot zich te nemen en door eene christelijke opvoeding te vormen tot geloofsboden onder de inlanders. Men leest thans in de katholieke dagbladen officiële smukken, uit het dagblad van het Chinesche gouverne ment overgenomen, waaruit blijkt, dat kindermoord en te vondeling leggen in China nog zeer in zwang isdat het gouvernement er onlangs de herhaaldelijk daartegen gemaakte bepalingen alsmede de verpligting tot het oprigten van vondelinggestichten aan het volk heeft herinnerd; dat die verordeningen enkel in de gewesten Yun-nau en Kwy-tschow behoorlijk werden in acht genomen, en dat in deze gewesten de overheid, uitste kende vruchten van den arbeid van den katholieken bis schop ziende, hem met de zorg voor de vondelingen en de vondelinghuizen belast had. In eenige havens van Kandia is eene besmettelijke ziekte uitgebroken. Een 900 tal familien zijn van Kandia met Fransche troepen naar Griekenland vervoerd. Omtrent de positie der wederzijdsche partijen in Sphakia is men in het onzekere. HvMslanb. De czaar heeft het besluit genomen, om allerwege in het land scholen te doen oprigten, terwijl onderwijzers op kosten van het gouvernement zullen worden aangesteld. italic, In den avond van den 15den Julij jl. hoorde men in de gevangenis te Catania een hevig geweervuur, het geschal der trompetten en het roffelen der trommen, als sein voor de solda ten om onder de wapenen te komen. Dc wacht voor het gouver nementsgebouw en de tolbeambten drongen onverwijld in den kerker. Zie hier wat er gebeurt was In den vroegen morgen had zich in de gevangenis een cholera-geval voorgedaan, en nu eischten de gevangenen onmiddelijk naar een ander lokaal overgebragt te worden. Toen aan hun verlangen niet voldaan werd, wapenden zij zich met geweren en pistolen, zonder dat men heeft kunnen te weten komen hoe en waar zij ze konden vinden zij wierpen zich op hunne bewakers en ontwapenenden hen. Tegen 7 ure in den morgen verscheen het piket om de wacht af te lossen, en op dat oogenblik stormden de gevangenen tegen de deuren aan om met geweld er uit te geraken. De officier, die het piket kommandeerde, zag zich genoodzaakt aan zijne mauschap te bevelen vuur te geven op de muitelingen, en deze beantwoordden dit met geweer- en pistoolschoten, zoodat ver scheidene soldaten min of meer zwaar gekwest werden. Langer dan een uur duurde het gevecht. De militairen waren genoopt tot een charge met de bajonet, om de dolzinnigen uiteen te drijven, eu toen alles afgeloopen was, telde men zeven eu dertig dooden en een veel grooter aantal gekwesten. De cholera heeft zich te gelijk in Piemont en in Lombardije vertoond, en woedt nog al hevig op Sicilië; te Palermo is het aantal gevallen nu wel weêr gering, maar te Catania, waar de ziekte sedert een maand heerscht, ziet het er akelig uit. De geneesheeren, apothe kers en kooplieden hebben de stad verlaten, zoodat de bevolking letterlijk van alles verstoken is, ten gevolge waarvan de ziekte dan ook geen palen meer kent. Alle aangetasten stervenmen heeft er ruim 200 dooden per dag gehad, en volgens de laatste berigten 160. De omringende bevolking heeft wel alle gemeenschap met de stad afgesneden, maar toch verbreidt de ziekte zich allengs er buiten. In Midden-Italie heeft te gelijk te Rome en Livorno de cholera geheerscht, maar niet hevig. Te Rome zijn van Mei tot 26 Julij 500 personen het slagtoffer er van geworden en den dag dat de sterfte het sterkst was, telde men nog geen 50 dooden. Uit Afrika verneemt men, dat in de provincie Constantine de ziekte verschrikkelijke verwoestingen aanrigt. Te Briskara telde men 150 dooden per dag. Men duchtte, dat de ziekte zich over geheel Algerie verbreiden zou. Die kolonie is buitendien reeds aan hongersnood en ellende ten prooi. De inboorlingen wijten al hun rampen aan de Franschen en hun haat tegen de christenen neemt daar door niet weinig toe. jOMttsfklttritr. Berlijn, 6 Aug. De Koning zal nog eenige dagen te Ems doorbrengen, vervolgens zich begeven naar Coblents en later waarschijnlijk naar Ostende. Het plan om Ragaz te bezoe ken is voor goed opgegeven. De Koningin zal tot half Augustus te Cóbleuts blijven en dan naar Baden Baden vertrekken. Omstreeks het einde dezer week worden Prins eu Prinses Frederik der Nederlanden, vergezeld van den Koning en de Koniugin van Zweden, benevens hunne dochter, in deze hoofd stad verwacht; zij begeveu zich naar het kasteel Muskau in Silezie. De Heer Bancroft is heden met zijne echtgenoot alhier aangekomeu. Zoodra de Heer von Bismarck terugkeert, zullen de bondscommissarissen bijeengeroepen worden. De Heer von Savigny zal op 1°. October zijne woning in het hotel van het ministerie van buitenlandsche zaken verlaten. De Cournier du Bas Rhin maakt melding van de gewelddadigheden waaraan zich de soldaten der Pruis- sische garnizoenen in de geannexeerde landen en steden schuldig maken. Te Mentz gaan thans zeer vele inwoners niet uit dan gewapend met een revolver. Gedurig hebben er botsingen en straatgevechten plaats. Velen verlaten de stad. Men schat hun aantal op 400. Uit Baden zijn er reeds bij de 5000 vertrokken, die een vrij aanzienlijk vermogen met zich genomen hebben. De meesten gaan naar Zwitserland. Uit de steenkolenmijn Tiefbau bij Ostrau in Mora- vie zijn tot 31 Julij 48 dooden en 19 levenden opgehaald. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend een onderzoek deswege is ingesteld. Het aantal werk lieden, dat zich tijdens het ongeluk in de mijn bevond, is niet met zekerheid bekend; men vermoedt dat het 72 was. Bsirijs, 4 Aug. In het nijverheidspaleis is giste ren een vrij belangrijke diefstal gepleegd. Een halssnoer van paarlenter waarde van 30,000 frs. toebehoorende aan een Zweedschen tentoonstelleris spoorloos verdwe nen. Naar het schijnt was de glazen kast, welke het kostbaar kleinood bevatte, niet zorgvuldig genoeg ge sloten. De heer de Lesseps heeft aan de vergadering de verzekering gegeven dat het groote scheepvaart-kanaal door de landengte van Suez, met de twee havens aan de Middelandsche en de Roode zee, tegen 1 Oct. 1869 geheel voltooid en voor de scheepvaart open zou zijn. Als een blijk van vertrouwen op zijne belofte verlangde hij, dat de aandeelhouders de obligatien zouden nemen wier uitgifte de middelen tot het voltooijen der onder neming moesten opleveren. Tot de geruchten te Parijs in omloop behoort, dat te Lyon een korps van 40,000 man zou gereed staan om op het eerste berigt dat te Rome een opstand is uitgebroken derwaarts te vertrekken. Wierum, 2 Aug. Een treurig ongeval had hier in de vorige week plaats. Een flinke oppassende jon geling van ongeveer 16 jaren, had de gewoonte om in zijn vrijen tijd zoo nu en dan in de zoogenaamde buren te komen om, daar hij van eene andere plaats afkomstig is, kameraads op te doen. Het scheen evenwel, dat eenige Wierumer jongens den BODE rschljnt: nsdag en Zaturdag. ertentië n: voor eiken regel, iedere plaatsing, 35 cent. dvertentiën kan geschieden tot ag, des voormiddags 10 ure. ureau: de Schuithaven, B, No. 94. zondene Stukken, franco. V ;s vredesverkoopt men spekham en worst." ddersch dorpje staat intusschen voor ééne herberg iefde gast I hier woont de kastelein t gij geld, zoo heb ik goeden wijn. gij geen geld, zoo weet dan, ginder staat er allerbeste pomp met overheerlijk water," ;kkig boertje te Wolfaartsdijk, die altijd den mond lat zgne talrijke familie hem zoo dikwijls komt op- Ie onlangs: „Daar heb ik bij voorbeeld eene oude ïezoekt ons alle jaren tweemaal, en blgft dan eiken inden." Weet ge dan ook niet, wie u geschapen g dominé M. te L. in eene catechisatie van bejaar- zeer dommen boeren-arbeider, na hem vooraf eeuige e vragen, welke hij niet wist te beantwoorden, ge- bben. Dat weet ik, bij mijn ziel, ook niet meer, twoordde hij, want denk eens, dat het reeds zeventig i is. „Zeg eens Jan," vroeg verleden week een een hótel te Rotterdam, „wat i9 dat voor sau9, zg a, maar er is geen oogje vet op en ze smaakt als lat zal ik u zeggen, mijnheer," antwoordde Jan, i is zoo mager en de boter zoo duur, dat de meid het vleesch bruin kan braden veel minder de sau9, zij er een loopje op gevonden, en doet er wat Te Dordt zal weldra een geacht mensch in het otje stappen met eene dochter van Sara, dat hoog en zullen voor hunne gezondheid in de buitenlucht Een kalk- en zandman in een der dorpen in noest te Kerkwerve zijne tong zoo lang niet laten meent hg dat de waarheid niet aan het licht komt? orp wordt een strijd gestreden, heviger dan ten tijde van Beijeren (die Albrecht Beijling levend in den doen stoppen) tusschen de Hoekschen en Kabel- over een lid der provinciale staten van Zuid-Holland, ne te Brielle denkt, in navolging der Romeinsche (k kus dankbaar en met liefde den achtergelaten hem, die zich toch nooit voor mij zal kunnen Aldaar zegt iemanddat het niet noodig is alles want als zij overal den neus willen insteken, i9 k, dat ik er velen vau doelmatige schorten zal «en. Eene jufvrouw te Delfshaven wordt aan- drie dochters niet meer alléén naar Rotterdam te jvant men begint ze reeds met vingers achterna te irtrokken van Goes met den spoortrein naar Bergen drie, en wel met zulk eene snelheid dat zij de agons niet zagen draaijen. Het hoofddoel was om e gaan zoeken, ten einde de draaijingen aan eene toogeu. Dusof er ook gedraaid wordt. De 1 van sommige dienstmeisjes te Brielle gaat thans orde en tucht schijnt geheel verdwenen te zijn. zij te kennen waar op de harmonica wordt ge- ene sraederes te B. moest zooveel laster niet uit- nt dit hoort in de groote wereld niet te huis. n thans wit-kwasten gebruikt om graauwe muizen maar het zal niet baten. Te Stavcnis9e zegt men schrijver van de letter L. 't aangaat die verstaat het wel irijft zoo hij volhoudt wat hg zegt: >ft die van Stavenisse regt? vraagt zoo hij beleedigd is, l duizendmaal vergiffenis. ieft iemand zich aangesteld aU redacteur, en nu en redacteur, met name Jan, lie schrijven, maar niet stellen kan, leeft 't schrijven van de L. verrigt, laar 't wa9 een zaak van geen gewigt. 509 er eene Engelsche vloot voor Walcheren was n p. m. 130 oorlogs- en transportschepen, kwamen ieschepen, 10 fregratten en 32 brikken op de reede ten anker; terwijl op 15 Augustus (onder de rege- vader van Napoleon) de stad bij kapitulatie aan overging, die er een Engelsch garnizoen in legde k eenige huzaren. Die menschen moesten bepaald het volk op de vloot. Het eerste wat zg deden •eren en verboden den uitvoer. Dus, het verbieden an vee is niet nieuw. hen hebben ons alzoo geleerd dat ieder voor tich- :orgen; en waarom zoude het nu onbillijk zijn om in vee tijdelijk te verbieden tot dat de uitgestorvene •oegcr waren aangefokt? De uitvoer van lompen >rdt wel verboden, om de papier-fabriekanten in erkenen hebben nu de vleeschhouwers ook geen bescherming om niet allen te gronde te gaan de burgerij overal schandelijk bedrogen, en de iu dit vak wonlt vernietigd; terwijl overal enkele zaken maken, daar het bedrog zoo bekoorlgk is, nheid van het braafste mensch een schelm maakt, im debiet heeft, slagt doorgaans twee soorten van eene vette en eene magere koe; met de vette wordt de magere is voor het oog verborgen het vleesch koe i9 voor de noblesse, en het vleesch van de ✓oor een burger, die het even duur betaald, en ...eerder been en vellen heeft dan vleesch.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1