No. 2437. 25ste Jaarg. Woensdag 51 1867. Nieuwstijdingen. ZinUkZIlSdll NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abon 11 ements-Prys: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V erscliynt: Op Woensdag en Zaturdag. Adyertentiën s 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzec, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Batavia, 14 Junij. Het algemeen overzigt van het N. B. Hand. luidt als volgt: Eene vreesselijke ramp heeft Midden-Java getroffen. In den vroegen ochtend van den 10 dezer heeft eene hevige aardbeving in vele residentiën, maar vooral in de residentie Djokjokarta, groote schade aangerigt. Ook het verlies van talrijke menschenlevens is daarbij te betreuren. Nopens deze aardbeving lezen wij in den Java-Bode o. a. het volgende Eene vreesselijke aardbeving heeft geheel Midden-Java op zijne grondvesten doen schudden en vooral in de residentiën Djokjokarta, Bagelen en Banjoemas schrik, dood en verwoesting verspreid. Tot in Buitenzorg en Batavia zelfs heeft het monster zijne stuiptrek kingen doen gevoelen, en de Gedeh moet, volgens sommigen, bui tengewone aandoeningen hebben vertoond, die met de geheimzin nige krachten in verband worden gebragt. Een tachtigtal inlan ders en een twaalftal Europeanen worden reeds als slagtoffers van de ramp vermeld, en onder hen eene Europeschc moeder, die met haar kind onder de puinhoopen van het Djokjosche fort zoude zijn begraven. Onberekenbaar is de schade aan fabrieken, woningen en inboedels toegebragt. De Javasche courant en een Samaraug- sche telegram melden reeds eenige bijzonderheden, doch nog ieder oogenblik komen telegrammen binnen, die nieuwe ongevallen aan het licht brengen. Zoo moet ook, volgens een particulier telegram, te Tjilatjap de schok allerhevigst geweest zijn. Alle gouverne- meDtspakhuizen aldaar zijn zwaar geteisterd en de schade aan woningen en inboedels moet er aanzienlijk zijn. De Samarangsche bladen zullen or.s weldra nadere bijzonderheden brengen van een natuurverschijnsel, welks dolle woede maar al te dikwijls het vriendelijk gelaat van den Indischen bodem in de akeligste plooijen verwringt. Arme, reeds zoo vaak geteisterde gewesten, de hand des Heeren weegt zwaar op u Moge de hand des raenschen, zooveel mogelijk, leniging weten aan te brengen 1 Omtrent de plaats gehad hebbende aardbeving schrijft men uit Willem I, dd. 10 Junij, het volgende: »Heden ochtend ten 4 ure 27 min. (volgens onze klokken) werd alhier eene hevige aardschudding gevoeld, welke p. m. 2 min. aanhield, van O. naar W., heen en weder; geringere trillingen zijn door enkelen een paar minuten vroeger reeds waargenomen. Vele klokken zijn op genoemd oogenblik blijven stilstaan; de vesting- klok sloeg aanhoudend door, gedurende de trillingen. In de vesting zijn de vroegere scheuren, voor zoover zij waren digtgepleisterd, weder te voorschijn gekomen; de muurijzers, door kalk bedekt, zijn meest allen door het afvallen daarvan, bloot gekomen; enkele vroeger gescheurde steenen bogen in de leegstaande kazernen zijn ingestort. Het kampement heeft zeer weing geleden, dank zij de voorzorg van houten beschotten voor de meeste huismuren in de plaats te stellen. »Op Banjoe-Biroe is van de eene artillerie-kazerne, welke schijnbaar bij de vroegere aardschudding het minst geleden had en waarschijnlijk spoedig weder troepen had gehuisvest, het mid delste gedeelte geheel ingestort; op den weg naar dat kampement bestaan eenige scheuren dwars doorloopend, doch van weinig be- teekenis. Hadden bij de horizontale ook verticale trillingen (even als vóór twee jaar) plaats gehad, zoo zouden de verwoestingen, door den langen duur, verschrikkelijk geweest zijnthans is echter alles zonder eenig persoonlijk ongeval afgeloopen." De Samarangsche Locomotief deelt voorts omtrent de ramp het volgende mede: Vrij algemeen houdt men het er echter voor, dat de eerste schok, gepaard met een hevig onderaardsch gerommel, tusschen 4 uur 20 en 4 uur 30 min. plaats greep en de rigting.had van het Zuiden naar het Noorden. Daarop volgde schier onmiddellijk eene golvende beweging van het Westen naar het Oosten, die echter minder sterk was dan de eerste schok. De geheele duur der aard beving kan op minstens 2 minuten geschat worden. Ongelukken zijn hier, gelukkig! niet voorgevallen, ten minstegeenevan belang. Dat de beweging echter hevig was, blijkt hieruit, dat de klok der kerk in beweging kwam en herhaaldelijk haar dof geluid deed hooren. Ook op zee is de beving gevoeld, o. a. door de Batavia, toen zij nog 4 mijlen van deze stad verwijderd was en door de ter reede liggende schepen." Voorts schrijft men uit Deraak van 10 Junij»In het begin was de schudding zacht dreunend en merkte men die slechts bij korte tusschenpoozen, doch tegen kwart voor vijf ure was zij zóó hevig, dat men niet staan kon. De huizen kraakten alsof zij omver zouden vallen. De lampen slingerden sterk en deze hevige schuddingen duurden zeker 2 minuten. De rigting was horizontaal en wel van het zuidoosten naar het noordwesten. Ook te Koedoes moeten op hetzelfde tijdstip hevige aardbevingen gevoeld zijn. Van ongeluk ken (hier) hoort men gelukkig niet; slechts een paar oude muren in de Chinesche kamp en een dito aan de Alloon zijn omvergevallen, terwijl eenige lampen in enkele huizen op den grond zijn geworpen en gebroken." Uit Djokja zijn de tijdingen allerbedroevendst. Eene telegrafische dépeche behelst de volgende treurmare: Djokja is zoo goed als half vernield. De kratons van den Sultan en van Pakoe Alam, het residentiegebouw, de kerk en het fort zijn onbruikbaar; Pasar Gede en vele andere fabrieken zijn verwoest. De schade wordt getaxeerd op vier millioenhet getal dooden op drie honderd. Een groot deel der overgeblevenen logeert in het open veld. De postweg tusschen Solo en Djokja is op vele plaatsen gescheurd." Volgens een ander berigt uit Djokja zijn talrijke landbouw-etablissementen ingestort, terwijl de familie van den Hr. E. en de Hr. v. D. onder de puinhoopen zouden zijn omgekoman. Drie officieren worden nog vermist en het is bijna zeker, dat ook zij met de hunnen een verschrikkelijken dood gevonden hebben. New-York, 25 Julij. Het lijk van keizer Maxi- miliaan is gebalsemd naar Vera-Cruz vervoerd. Er zijn over New-York berigten uit de stad Mexico van 25 Junij ontvangen. Na eene van belegering 78 dagen had die stad zich den 20sten Junij onvoorwaardelijk aan den republikeiuschen generaal Diaz overgegeven. Deze was er binnengetrokken en had dadelijk de repu- blikeinsche overheden van 1868 hersteld. Hij had zich verder van bloed vergieting onthouden, maar dadelijk de notabelen, die voor de vestiging van het keizerrijk gestemd hadden, gevangen doen zetten, de nonnen uit de kloosters doen jagen en eene buiten gewone belasting doen heffen. De stad had nu een garnizoen van 38,000 man repu- blikeinsch krijgsvolk. Juarez zou er den BOsten Jung plegtstatig binnen komen. in London, 22 Julij. De Onderkoning van Egypte heeft bij zijn bezoek in het kristallen paleis gedurende het Dramatische Genootschap er een féte gaf, 500 p. s. voor het herbouwfonds van het paleis en 500 p. s. aan het Dramatische Genootschap geschonken. Bijzonder bekoord door een der jonge actrices, die bij zulke gelegenheden met bloemenmandjes aan hare armen rondgaan om bloemen aan de betooverde bezoekers te verkoopen, kocht de Onderkoning van een dier dames een beuzeling en reikte haar daarvoor de aardige som van 50 souvereins over. Na het ten toon spreiden dezer Oostersche galanterie en kwistig heid, achtte Z. K. II. het raadzaam zich uit de voeten te maken ten einde zich niet aan de verzoekstersdie van alle kanten om hem heen drongen verder bloot te geven. LI. Zondag overleed te Springhead bij Gravesand, Mevrouw Clayton in den buitengewoon hoogen ouderdom van 108 jaren. Zij mogt zich tot haar laatste oogenblikken in het vol genot van haar zintuigen verheugen. Zie hier wederom een staaltje van Amerikaansche zeden „Onlangs werden twee personen met name William King en en Abraham Ovens, te Franklin, Kentucky, opgehangen, waarbij formaliteiten werden in acht genomendie een vermakelijk denkbeeld van deze landstreek geven. Ten vijf ure des morgens bezochten vijf predikanten de gevangenis, vermaanden en baden met de gevangenen. Toen werden de beide mannen de trappen afgeleid, en in zwarte rokken gekleed, met zwarte lastingschoenen, en strooijen hoeden. Hun handen waren gebonden een losse hennepen strik van 3/4 duim dikte werd om hun hals geslagen, en hun brandende sigaren in den mond gegevenen zoo werden zij naar de galg geleiddie op een kleinen afstand buiten de stad was opgerigt. De plaatselijke hoogmoed van de bevolking van Franklin op hun twee moordenaars blonk niet weinig uit, doordien zij de schikkingen voor den optogt veel plegtiger en sierlijker maakten, dan wel bij zulke gelegenheden* gebruikelijk is. Aan het hoofd van den stoet marcheerde een corps hoornmuzick, vervolgens een kompaguie militairen, daar achter de veroordeelden en schepenen, achter deze een wagen waarop 2 doodkisten stonden, vervolgens de predikanten te voet, en ten laatste de »burgcrij" mannen, vrouwen en kinderen. Het muziek-corps speelde langs den geheelen weg tot aan de galg den eenen treurmarsch achter den anderenterwijl de ver oordeelden voórtdurend hun vrienden onder de menigte vaarwel! toeriepen en hen vermaanden om spoedig bij hen (de ver oordeelden) in den hemel te komen. Het aantal toeschouwers, mannen, vrouwen en kinderen was zeer groot. Toen de plaats der teregtstelling bereikt was, ^stelde de schepen den kapitein King aan de tallooze menigte voor," en deze hield een lauge rede voering, waarvan hij het thema in zijn zenuwachtige opgewonden heid meermalen herhaalde. »Dit is mijn laatste redevoering" en onder anderen ook zeide: »in twee uren op zijn hoogst zal ik bij mijn vader in den hemel zijn. Ik moet wegens den dood van mijn broeder sterven. Niemand kon een broeder liever hebben en meer beminnen dan ik dien vermoorden jongen beraiude. Had ik zijn moordenaar gekend, dan zou ik noch ja, noch neen gezegd hebben, maar hem gedood hebben. Hij stierf zijn on schuld betuigeude, en zoo deed zijn makker ook, hoewel beiden ongetwijfeld schuldig waren. King leefde niet minder dan 22 minuten nadat het luik was gevallen, want de beleefde beul had op verzoek van den patient deu strop zoo aangelegd dat hij zijn nek niet kon breken. »New-York Nation." Ba.ixilberg', 27 Julij. Koning Otto van Grieken land is gisteren avond ten 6'/4 ure alhier overleden. Men kan zich onmogelijk een denkbeeld vormen van de ellende die thans in Montenegro heerscht en nooit werd een land, in zulk een toestand, door zijn Vorst verlaten. Nogtans was de cholera ter naauwernood in Montenegro uitgebroken, of prins Nikolaas heeft zich terstond met zijn geheele gezin en al wat hij bezat naar Venetie en van daar naar Parijs begeven. Hij wilde zelfs zijn geneesheer, de eenige in het gansche land, met zich nemen, maar eenige vastberaden mannen verzetten zich met nadruk tegen de uitvoering van dat plan. De opperpriester volgde het voorbeeld van den Vorst zoodat het arme volk thans van zijne beide hoofden ver stoken en van alle hulpmiddelen beroofd is. Voor eenige dagen begaf zich eene Oostenrijksche gezondheidscom missie naar Cattaro in Montenegro en constateerde dat de cholera in het geheele land heerschte en tallooze slagtoffers had gemaakt. De dorpen, geheel onderden indruk vaneen panischen schrik, zonderen zich af en verbreken elke ge meenschap met de bewoners der naburige streken. De grenzen van elk dorp worden bewaakt door gewapende schildwachtendie zonder genade eiken vreemdeling neerschieten, welke in het dorp zou willen komen. De aangrenzende streken doen hetzelfde tegenover Montenegro, zoodat dit rampzalig land geheel verstoken is van levensmiddelen daar de overgroote hitte den schralen oogst heeft verwoest. De ellende der bewoners is ongekend; want zij zijn ten prooi aan de twee grootste rampenhongersnood en pest. Deze toestand heeft schrik verspreid tot Cattaro, hetwelk door alle gezeten burgers wordt verlaten; de meesten zoeken een toevlugtsoord op de omliggende eilanden. Parijs, 27 Julij. De directie van het armbestuur alhier heeft haar verslag openbaar gemaakt. Daaruit blijkt dat er op de 1,799,980 inwoners 40,644 behoef tige gezinnen zjjn, te zamen tellende 105,119 personen. Hieronder zijn niet begrepen de armen, maar uitsluitend zij die volstrekt buiten staat zijn in hun onderhoud te voorzien. Voegt men de armen er bg\ dan komt men tot de slotsom, dat er op de twee millioen inwoners een half millioen armen zijn. Tot onderstand der behoeftigen had het armbestuur te beschikken over 2/. millioen, alzoo 48 fr. per gezin of 18 '/2 per hoorn. Dat was 5 centimes per hoofd dagelijks! Hardeuberg, 25 Julij. Door den veelvuldig gevallen regen is het water hier wederom zóó hoog, dat men niet alleen met het binnenhalen van het hooi ten achteren is, maar zelfs alle krachten moet inspannen, om het uit het water te houden. Coevorden, 26 Julij. Door den veelvuldig ge vallen regen zijn de hooilanden, in de omstreken van Gramsbergen en Schoonebeek geïnundeerd, waardoor veel hooi is drijvende en bedorven; zelfs staat veel weideland onder water, zoodat de landlieden genood zaakt zijn hun vee te stallen. Gelukkig is voor deze stad en omstreken het bestaan van het Coevorder Kanaal met afwatering men kan hier thans hooijen en weiden zoo als men wil. Ziitplxen, 28 Julij. Naar wij vernemenis een treinsmid, als vermoedelijke dader van den voor vier weken gepleegden meisjesmoord te Salzbergen gearres teerd. De man moet zich zeiven, in staat van dronken schap, hebben verraden. Het mes waarmede de misdaad werd begaan, zou hij van een machinist, eenige dagen vroeger, geleend hebbendit moordtuig is nu ook onder een hoop grint gevonden en bij den regter overgebragt. StolNvijlt, 26 Julij. Bij het huiswaarts keeren van een ingezetene dezer gemeente van de markt te Gouda, reed eene moeder van een 12tal kinderen, met eene harer kleinkinderen met hem mede, door het schrikken van het anders zoo makke paard, van een in het wit gekleede grasmaaijer, liep het op zijde uit en geraakte alzoo, met tilbury en 3 ophebbende personen in de aldaar zeer diepe vliet, en werden allen er door de ijlings toegeschotene huiswaarts keerende marktbe- zoekers gelukkig doch met een nat pak uitgehaald. Ook is alhier ten half een ure, de bliksem in de kap van een watermolen geslagen, die onmiddelijk in brand stond, doch door de spoedige doelmatige en vereenigde pogingen der bewoners en buren is men er gelukkig in geslaagd de vlammen te beteugelen. Gelukkig heeft de bliksem geene verdere ongelukken veroorzaakt, als dat tevens de roede gedeeltelijk verbrijzeld is. Miclrlollbxii*^, 18 Julij. Gisteren avond is te Vlissin- gen ten verkoop aangeboden: Een steenen wind koornmolen ge naamd »de Oranjemolen" staande op den Zeedijk bij de dokhaven, alsmede een huis en erve aan het einde van de Oranjestraat, wijk Kno. 45 te zamen verkocht voor /"6400. Ziex-iltzee, 26 Junij. In de Köln. Ztg. van 10 Julij lezen wij het volgende: Aan deu alhier woonachtige fabrikant Franz Stollwcrck, werd ook dit jaar voor zijne Stoom-Chocolade-Borstbonbons en Suiker waren de Prijs-Medaille uitgereikt. Deze onderscheiding is te eer voller, daar soortgelijke voortbrengselen uit alle landen, waaronder circa veertig uit de voornaamste fabrieken van Parijs, met elkander concureerden en het de eenigste medaille is, die hiervoor op geheel Pruissen is gevallen. In het bijzonder verwierf de veel zijdigheid der fabriekatie, zoo als dezelve bij geen der mede vertegenwoordigde huizen aan te treffen is, benevens de uit muntende bewerking en prijswaardigheid der geëxposeerden waven, zich den meesten lof, zelfs van de Fransche concurrentie; genoemde daadzaken bewijzen wederom dat niet Parijs alleen in staat is, iets buitengewoons in Chocoladen en Confitures te leveren, vooral als men weet dat dc verkoop der Stollwercksche fabriekaten op de tentoonstelling wel beduidend mag genoemd worden. Nog geen jaar geleden is de nieuwe vergrootte fabriek van den heer F. Stollwerck in werking gekomen, doch is gebleken, dat dezelve, door vermeerderd debiet, niet meer voldoende is, en de heer F. Stollwerck voornemens is, een grooter Établisse ment op te rigten, waarvoor reeds de nieuwste en uitmuntendstc, op de tentoonstelling te Parijs geëxposeerden machines gekozen zijn. Zioi-ilczco, 28 Julij. Aan den politieken horizon om een oud beeld te gebruiken pakken weder de wolken zich zamen. Frankrijk maakt voortdurend toe bereidselen voor een oorlog, en zoo van Pruissens maat regelen niet gehoord wordt, de reden ligt voor dc hand de toestand van het Pruissische leger is van dien aard, dat voor de uitrusting bijna geen tijd meer noodig is. Nu moge het waar zijn, dat, behoudens het geschil met Denemarken, over het lot der Duitschers die bij eene eventuele naleving van het verdrag van Praag weder onder Deensche heerschappij zouden komen, er geene kwestie hangende is; eene kwestie is spoedig genoeg te vindenaan voorwendsels heeft het een oorlogzuchtig vorst nooit ontbroken. Bovendien, al is het niet regtstreeks tusschen Frank rijk en Pruissen, verwikkelingen zijn er genoeg te duchten. Kandia blijfttrots de Turksche overwinningen, den strijd voortzetten, Ruslands woelingen in de Oostenrijksche grensprovinciën dreigen daar een opstand te weeg te brengen. En meer dan dit alles krijgen de zaken in Italië een dreigend aanzien. De vereeniging van het nationale comité met de nationale junta doet vermoeden dat de partij van actie thans haar naam zal handhaven. Men weet evenwel niet in hoeverre de Romeinen zeiven zich daarnaar gedragen zullen. Het gerucht dat reeds in September de opstand zou uitbreken is waarschijnlijk slechts eene gissing. De houding van de ultramontaansche partij, die met zooveel vertoon het hoofd heeft opgestoken en zulke in haar oog gewigtige plannen ontworpen heeft is oorzaak dat van de andere zijde het geduld ten einde raakt en men niet langer wachten wil ten einde zich niet te laten voorkomen en overrompelen. De inspectie van het Romeinsche vreemdenlegioen door een Fransch gene raal, die door Italië zoo hoog is opgenomen, kan als eene indirecte schending van de September-conventie worden beschouwd; is zij dit, dan houdt ook voor Italië de verpligting op om daaraan getrouw te blijven en de vredeshymnen die men dezen zomer gehouden heeft, zullen dan blijken slechts tot de expositie te behooren en, even als de bezoeken der vorsten te Parijs, slechts eene^ voorbijgaande vertooning geweest te zijn. Al de fraaije woorden toen gewisseld zullen dan slechts op nieuw de waarheid bevestigen der leer, dat een vorsten- woord geen vertrouwen verdient. Naar men verneemt zal na afloop der Evangelische alliantie te Amsterdamop Woensdag 28 Aug. e. k. het vierde nationale Evangelische zendingsfeest gehouden worden te Yogelensang bij Haarlem op het landgoed van den heer Barnaart. De openingsrede zal door den heer van Rhijn, predi kant te Wassenaar, en de slotrede door den heer Westhoff, Luthersch predikant te Amsterdam worden gehouden. Uit de residentie wordt gemeld, dat bij het minis terie het voornemen bestaat in September a. s. aan te kondigen eene vermeerdering der militie met 25,000 man, waarvoor het budget van oorlognu 13 millioenzou verhoogd worden tot 20 millioen. Door den minister van oorlog is eene commissie benoemd tot het doen van voorstellen tot verbetering van het lot van den soldaat, betrekkeljjk kleeding, voeding en karzernering. Leden van de 's Gravenhaagsche scherpschutters hebben thans ook een eigen muziekkorps opgerigt. Uit Krabbendijke meldt men, dat ia den nacht van 27 Julij, in den 2den Engelschen polder, achter Krabbendijke door een hoos een in aanbouw zijnde nieuwe schuur is opgenomen en geheel uiteen ueergevallen, terwyl enkele der dikste balken, op ongeveer 30 el zijn weggeslingerd. Alle gebindten zijn verbroken, men heugt zich geen dergelijke harde windvlaag. De schade wordt op p. m. ƒ1000,begroot. De telegraaf heeft dezer dagen bericht dat een vreeselijke brand het te Lissabon aanwezige paleis Xabrega, waar onlangs het asyl Maria Pia is gevestigd, bijna geheel heeft verwoest. Dat ge sticht strekte tot opname van bedelaars en sedert zijn bestaan heeft de bederarij te Lissabon bijna geheel opgehouden. De brand schijnt moedwillig aangestokken te zijn. Zelfs heeft men het gerucht ver spreid dat de bedelaars zei ven zich aan die misdaad hebben schul dig gemaakt en op die wijze hunne dankbaarheid zouden hebben betoond, omdat zij liever wilden bedelen. Maar dat gerucht is niet bewezen. Het schijnt overigens dat niemand bij dezen brand is ge dood of verwond. Het vervoer over den Nederlandschen Centraal- Spoorweg heeft in Junij 1867 opgebragt 31926,75 Idem in Jung 1866- 203 98,055 Meerder opbrengst in Junij 1867, dan in Junij 186611528,698 De opbrengst over de 6 eerste maanden van 1867 belooptƒ166877,16 Idem 6 eerste maanden 1866 - 147315,225 Meerdere opbrengst over de eerste 6 maan den van 1867dan over dezelfde maanden van 1866 19561,93*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1