No. 2436. 23s,eJaarg. Zaturdag 27 1867. Heeren Geabonneerden De Tweede Kamer. Nieuwstijdingen. en ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Micbigai Aboiinements-Pi'ijs: voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. VerBchynt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiön: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Ding9dag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. die hun met 1 Julij en vroeger verschenen abonnement nog niet hebben betaald, worden verzocht dit zoo spoedig mogelijk te doen, ten einde geene vertraging of staking in de toezending dezer Courant te ondervinden. De zilting der Slaten-Generaal kan als afgeloopen worden beschouwd. De Kamer, die uit de ontbin ding is voortgesprotenkan beoordeeld worden naar de vruchten van den arbeid. Wat is buiten de begrooting totstandgekomen? De Eerste Kamer heeft de schutterijwet te niet gedaan. De wet tot uitgifte van woeste gronden in Indie werd ingetrokken. Een paar wetten van halfslachtige!) aard of ondergeschikt belangzoo men de brug over den Moerdijk uitzondert, ziedaar alles. Wat is er echter gepraat en geredevoerd! Het is vreesselijk. Is de nieuwe Kamer in langdradigheid en beuzelachtigheid beter dan de oude? volstrekt nietbet tegendeel is waar. In plaats van Olivier, van Hieropvan Swielende Laat de Kanter van Heukelom en anderenhoort men nu de van Zinnincqs Bergmaan, de Pijnappels en de Saaij- mans Vaders. In gehalte zijn de adviezen minder geworden in lengte grooter. De geest alleen is minder liberaal. In andere landen spreken de hoofden der par tijen. In ons land laat iedereen zijne geleerdheid te luchten hangen. Zes maal zegt men hetzelfde en antwoordt weder zijne bestrijders met dezelfde afgezaagde praatjes. Alle mogelijke boeken, ouden nieuw, worden geplunderd, om citaten bij te bren gen van den lijd van Mozes en Confusius, tot Guizot en Thiers. GriekschLatijnFransch Duitsch en Engelsch wordt voorgelezen; of nog erger, men schrijft geheele oude couranten en brochures uit, om ze in het Bijblad te laten drukken. Daarbij worden wetten al zeer wonderlijk geamendeerd. Iedereen stelt amendementen voor en van zes is één cene verbetering. De anderen worden inge trokken of verworpen. Over de schutterijwet zijn in 18 dagen 770 speeches gehouden en er zijn een lOOtal amendementen voorgesteld. De oude Kamer wordt door de nieuwe in lang dradigheid verre overtroffen. Elke verandering is geene verbeteringis hier al weder bewezen. Wie verder de niets zeggende lange phrases en overtolligheden van de sprekers zou nagaan, zou een boekdeel per maand vullen. Zal het voorstel tot wijziging van het reglement van orde, door de heeren Dullert en Godefroi ge daan verbetering aanbrengen? Wij hopen dit, maar vreezen dat zoo lang men geen middel heeft om leden te doen zwijgen die over alles willen spreken de beste reglementen niet zullen baten. Het geldt hier meer dan men oppervlakkig denkt. Het constitutioneel stelsel leeft alleen doordien de vertegenwoordiging is de slem der natie. Ziet men in de Slaten-Generaal een vervelend en tijdver spillend instituut, dan is de natie rijp voor despo tisme. Daarom moeten de wezenlijke vrienden der grondwet in tijds waarschuwen. Men moet sommige leden doen begrijpen dat zij geen recht hebben den tijd met hunne geschrevene en weinig beteekenende verhandelingen te verkwisten. De heer Saaijmans Vader heeft den heer de Laat de Kanier verdrongen. Geen beter type van de oude en de nieuwe Kamer dan die twee heeren. De Kanter was geen vloeijend en wegslepend redenaar. Maar wat hij zeide was een bewijs van groote scherpzinnigheid en kunde. Hij sprak niet te dikwijls; maar zijne redevoeringen waren sierlijk en sneden hout. Een jong lid was hij en toch had hij reeds invloed gekregen. De heer Saaijmans Vader is een braaf en ge moedelijk man. Maar hij moet op preektoon over alles medepraten. Veeziekte, vestingen, marine, grondwettige kwestiën, koloniëneeredienst, linan- liën, vraag niet waarover hij niet redevoert. En hoe? Hij stemt heden vóór een amendement en komt morgen in de Kamer zeggen, dat hij nu tegen is, omdat hij even de grondwet heeft ingezien en dan sleept hij cene constitutionele kwestie hij de haren in het debat. Dan weder leest hij brieven over Indische toe standen voor. Eerst was hij voor de wet op de woeste gronden. Maar in den tijd van liet onderzoek der wet is hij eene Indische specialiteit geworden, zegt de moeijelijksle van alle geschilpunten over hel grondrecht op Java te hebben onderzocht en is nu tegen de wet. Dan weder geeft hij eene verbetering van een artikel van de schutterijwet aan. Het moest een nieuw artikel zijn, eene kolom van dit blad groot, en de ministerdie de verbetering zelfs geene ver betering noemt, zegt, dat in elk geval drie woor den voldoende zijn om de zaak uit te drukken. Zoo gaat de kostbare tijd verloren. De Laat de Kanter was een sieraad van Zeeland in de Kamer. De heer Saaijmans Vader behoort daar niet te huis en verveelt iedereen als men niet met een glimlach de schouders optrekt en in de koflijkamer gaat. Zeeland heeft weinige mannen van talent, die lust en tijd hebben om zich aan de publieke zaak te wijden. Zeer te betreuren is dat daaromdat eene plaats aan de Kanter is ontnomennu hij ijver voor de behartiging der algemeene belangen betoonde. Eenmaal zal Goes of een ander district hem zijne plaats hergeven. Is ons land zoo rijk aan staatsmannen, dat men ze door den heer Saaij mans Vader en zulke afgevaardigden moet vervangen? Geen dier beide heeren is persoonlijk met ons gelieerd. Wij oordeelen over hunne handelingen op staatkundig terrein. Kwam het op de keuze van een goed mensch aanwij aarselen nietna wat wij van hem hoorden en lazenden heer Vader te stemmen. Maar als staatsman bewijst hij onder meer, dat de ontbinding en de proclamatie met gekleurde randjes de Tweede Kamer in gehalte hebben doen afnemen. LoikIoii, 22 Julij. De Oostenrijksche vice-admiraal y. Tegetthof, die zich naar Mexico begeeft, om van Juarez te vragen, dat hem het stoffelijk overschot van keizer Maximiliaan zal worden afgestaan, heeft Liverpool za turdag jl. verlaten per mailstoomboot China naar New- York. Hij begeeft zich over Washington naar Mexico. Vele Engelschen klagen over de hoogst eenvoudige wijze, waarop de hofhouding der koningin is ingerigt. Men vergeet evenwel dat het inkomen van Victoria niet evenredig is aan dat van andere vorsten. George III had een civile lijst van eene millioen pond sterling en meer dan eens had de natie de eer zijne schulden te betalen. Victoria heeft slechts 385,000 pond (ƒ4,620,000) volgens de parlementsacte van 25 December 1837. Van deze som moet zij jaarlijks ƒ3,464,400 voor de bezol diging der ambtenaren van het koninklijke huis, pen sioenen enz. betalen. Slechts ruim een millioen blijft dus voor hare privaat uitgaven over. De koning van Pruissen heeft als inkomen der kroon vijf en een half millioende keizer van Frankrijk achttien millioende keizer van Rusland vier en twintig, volgens anderen zestig millioen. Voor deze vorsten moet het dus veel ligter vallen een grooten staat te voeren dan voor de koningin van Engeland. De gamalin van den turkschen gezant Masurus is vrijdag avond op het bal in de zaal van het India- House plotseling ongesteld geworden. Zij werd terstond naar het hótel van den gezant overgebragt, doch eer men aldaar aankwam, was zij reeds overleden. De Sultan heeft een telegram aan den Prins van Wallis gezondenom hem dank te betuigen voor de ontvangst in Engeland hem ten deel gevallen. De Sultan heeft aan den Lord Mayor van deze hoofdstad £2500 gezonden voor de armen. Iu Orissa blijft de toestand steeds even noodlottig en eiken dag sterven nog talrijke menschen den hongerdood. Berlyii, 22 Julij. Uit Norrbotten (Zweden) zijn berigten ontvangen, waarin gemeld wordt, dat de be volking aldaar door een vreeselijken hongersnood wordt geteisterd. De schepen, die aldaar aankomen, worden letterlijk bestormd, om zich meester te maken van de zich aan boord bevindende levensmiddelen. Den welge- stelden was het in den laatsten tijd zelfs niet mogelyk roggebrood te verkrijgen. De nood is zóó hoog gestegen, dat het dringend noodzakelijk is dat van elders hulp worde gebragt, aangezien anders een groot gedeelte der bevolking der hongerdood zal sterven. Te Berlijn heeft eene vrouw eene andere, die het zelfde huis met haar bewoonde, om haar te plagen, gedu rende tien minuten opgesloten gehouden op zekere plaats waarvan de deur met een wervel aan de buitenzijde kon worden digtgemaakt. Zij is wegens het berooven van vrijheid aan een mensch tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld. De daderes, die niet wist, dat hare daad zoo strafbaar was, viel in onmagt toen zy haar vonnis hoorde uitspreken. Parys, 22 Julij. In Duitschland is algemeen de meening verspreid, dat keizer Napoleon tot eiken prijs den oorlog zoekt, om revanche te nemen van zijn échec in Mexico, en dat hij daarom eene alliantie met Oos tenrijk wil tot stand brengen. Het keizerlijk gouverne ment zal veel moeite hebbenom die meening uit te roeijen, te meer daar ook hier te lande al wat men verneemt omtrent nieuwe maatregelen, die genomen worden om het leger te versterken, uitgelegd wordt in een oorlogzuchtigen ziu, hoewel men weet dat die maat regelen noodzakelijk geworden zyn door de leemten, die de Mexicaansche expeditie in ons leger en ons oor- logsmaterieel heeft gebragt. Het ontbreekt daarbij ook niet aan verontrustende geruchten. Zoo verzekert men, dat twee groote observatie-korpsen zullen worden op- gerigt, het een aan de Noordelijke grens te Lille, het andere aan de Oostelijke grens te Besan9on. Het eerste dezer kampen zou worden gekommandeerd door den generaal Douai, het andere door den generaal d'Aute- marre. Ook is er sprake van dat de fortificatiën van Parijs zullen worden versterkt. De cholera neemt te Rome meer en meer toe, in veel sterker mate dan men aanvankelijk had vermoed. Het aantal dooden be droeg nu 75 daags. De ontvangst van de verschillende vorsten moet den keizer van Frankrijk op zulke onkosten hebben gejaagd, dat zijne civile lijst een aanzienlijk deficit oplevert. Men zegt dat de keizer iu twee of driejaren door besparingen het deficit wil aanvullen. De hoogleeraar Dumas heeft zijn ontslag genomen als in specteur-generaal van het hooger onderwijs. Berezowski heeft zich niet in cassatie voorzien tegen het vonnis, waarbij hij tot levenslangen dwangarbeid is veroordeeld. Hij is naar de gevangenis van la Roquette vervoerd, en men denkt, dat hij naar Nieuw-Caledonië.zal worden gedeporteerd. ie. De sultan is den 22 Julij van Londen vertrokken en werd den 23 Julij op Belgisch grondgebied verwacht. Koning Leopold zou hem te Gent ontvangen. Daar zou bij ontbijten en den nacht doorbrengen te Aken. Heden zou hij den koning van Pruissen te Coblenz ontmoeten. Van daar begeeft hij zich over Neurenberg naar Weenen. Ondanks den rouw over den dood van keizer Maximi liaan zullen er eenige feesten ter zijner eere worden gegeven. Gelijk reeds gemeld is zal heni in Hongarije eene groote ovatie ten deel vallen uit erkentelijkheid voor de gastvrijheid in der tijd aan de uitgeweken Ma- gyaren verleend. Onder die uitgewekenen zijn er velen, die thans in de hoogste staatscollegien zitting hebben. Het berigt, voor eenigen tijd door de Amsterdamsche Courant medegedeeld dat de sultan zoo nieuwsgierig was ook om eens die kleine volken te leeren kennen, waarvan men zooveel hoorde alsof het groote volken waren, is dus niet bewaarheid. De sultan zal van Belgie niet veel meer zien dan de spoorwegstations en van ons land niets. Luik24 Julij. Heden ochtend ten 1 ure is de Sultan alhier aangekomen; hij werd door den Koning en den Graaf van Vlaanderen aan het spoorwegstation opgewacht. De ontvangst was zeer hartelijk. Na deel genomen te hebben aan een déjeuner, is de Sultan ten 2 V.2 ure vertrokken. De Koning keerde naar het kamp van Beverloo terug. Maastr-ielit, 22 Julij. Te Heerlerheide heeft eene ontzettende misdaad plaats gehad. In den vroegen ochtend van gisteren heeft eene moeder, waarschijnlijk in eene vlaag van krankzinnigheid en bij afwezigheid van haren man, hare beide kinderen van 5 en 8 jaren, door messteken van liet leven beroofd, waarna zij de lijkjes in eenen put heeft geworpen. Na dien dubbelen moord heeft zij bedaard het ontbijt genomen en ver volgens een bezoek aan hare buren gebragt, wien zij mededeelde, dat zij twee engeltjes gemaakt had en dat zij die zou volgen, zoodra zij hare koebeesten had gevoederd. De buren, door die woorden oplettend ge worden, begaven zich naar hare woning, waarna zij de vrouw opsloten en haar aan de justitie overleverden, die thans een onderzoek instelt. 's Ilertogenboscli, 22 Julij. Van een koloni aal naar Batavia vertrokken met het schip 's Gravenhage, kapt. J. R. Bok, is alhier de volgende brief ontvangen, welke aan de Prov. N. Br. Ct. ter opname is gezonden Zuid-Amerika, 20 Junjj. Geachte VaderBroers en Zusters. Met groote verpligting heb ik de pen genoomen om u myn geval mede tedeelen; vader wy hebben met ons schip een groot Ongeluk gehad daar is een groote lek in ons schip gekomen as dat wij wel 20 dagen en nachten hebben moeten pompen. Juist toen wij onder de lini waren op het midelpunt van de wereldt dat wij zoo doende van de noot eene deugd moesten maken en eene heele andere koers moesten nemen want wij waren nog niet op de helft van onze reis zoo naam onze kapetein van het schip de koers naar America om daar het schip in het dok te legen om te zien waar de lek was en wij bene gelukig aangekomen en zijn daar ontscheept en daar hebben Wij ons bivak opgeslagen en hebben wij een goed leventje en eten en drinken vol op en goed Want den koning van holland zal het wel betalen denkt den keizer van America, dus vader wij zitten hier in eene kazerne en wij zijn ons eige baas en doen geen dienst en kunen hier wel drie maanden blijven eer dat ons schip klaar is want dat wort getrokken dat werk dat kunt u wel begrijpen het is hier de hoofdstad van America RioJenevra genaemt een zeer groote stad zoo als ik nog nooit gezien heb dus vader zal er wel een half jaar verloopen zijn eer dat wij in Batavi komen en dan zal ik u wel meer nieuws zenden dus Waarde Vader weet ik geen nieuws meer als dat ik goed gezond ben en veel plaisir in mijn leven heb en doet de kom- pelementen aan mijne broers en zusters en aan alle bekende vrinden, enz. Zierikzee, 26 Julij. Uit Stratum deelt men ons als eene zeldzaamheid mede, dat bij de jongste verkiezing slechts 7 kiezers hunne stembilletten in de stembus hebben gestoken en dat deze 7, die hun burgerpligt vervulden, te zamen 574 jaren tellen, dus door elkander 82 jaren oud zijn. De oudste hunner was 90, de jongste 73 jaren oud. Waarlijk, men vindt in groote steden die stipte ver vulling van burgerpligt niet als in dit dorp, dat nog geen 1600 inwoners telt. Hoe ellendig het met het volksonderwy 8 in Frankrijk nog gesteld moet zijn, kan men opmaken uit de pen sioenen, welke aan onderwijzers verleend worden. Uit Bulletin des lois maakt in een zijner jongste noramers melding van een' onderwyzer, die 78 jaar oud en na 49 jaren diensttijd met een pensioen van 100 francs ontslagen is. Een ander, één jaar ouder, en die 50 jaar school gehouden heeft, krijgt 160 francs jaarlijks. Daar nevens prijkt een diplomaat van den tweeden of derden rang, die in 1812 geboren is en 28 jaar lang den Staat te Brussel of op andere plaatsen vertegenwoordigd heeft; zijne het Vaderland bewezene diensten worden met een jaarlyksch pensioen van 10,000 francs beloond. Genie berigten. De voornaamste feesten zijn te Parijs afgeloopen nu de voornaamste mannen er zijn geweest; van de later komende zal weinig omslag gemaakt wordenof het zoude moeten zijn van den prins van Oranje, die een schitterend feest geven zal op zijn gekocht landgoed „de Hermitagein de nabijheid van Parijs. Naar men zegt zullen er vrijwilligers gevraagd worden om Mexico te gaan innemen en om den buit broederlijk te deelen; zoo is er eene straat in de stad Mexico die genoemd wordt „de Zilverstraat." In die straat wonen niets dan zilversmeden die scheepsladingen gemaakt zilver bezitten; dus, een mooi kluitje voor kale Oostenrijksche baronnen en Fransche graven, die hun zilver geofferd hebben op de altaren der Parijsche godinnen. Voor Hollandsche rekening zullen er zes gepantserde schepen in Engeland en Frankrijk gemaakt worden, die millioenen zullen kosten en die in Holland ook wel gemaakt konden worden. Maar dat zoude zoo voordeelig niet zijn voor een paar groote melkers aan de Hollandsche koe. Men weet nu dat de nieuwe minister van kolonie ge boren is na den slag van Waterloo, op 21 October 1815, en heeft dus het kruis van Waterloop niet, doch zyn tijd van loopen wordt bepaald in wijnmaand aanstaande. Verder weet men van hem dat hij dagbladschrijver is geweest, en veel voor Groen deed om Thorhecke te dwars- boomen. Hij zal dus veel steun vinden bij Lioiidie vroeger in de Wespen schreef, en nu in het Haagsche Dagblad. Het zullen dan ook maatjes zijn, of het twee lingen waren. Eene boeren-dochter te Hoek zal den weg van de Schelde naar de Gentsche vaart nog moeten verlaten, daar zij anders opzeg zal krijgen van een ouden Vlaamscben boer. De dochter van eene zwarte boerin te Hoekmoest zich niet te hoog achtenom van een boeren-zoon niet te willen drinken, daar zij zeker dacht dat het aan de ooren van een poldergast zoude komen. Men zegt te Stavenisse„Pas op Ldat gij niet uit gemeten wordt, gelijk gij uitgemeten hebt!" Gy handelt met de L. De heeren schrijvers van een bakker te Brouwershaven, worden verzocht eerst hunne eigene ge breken bekend te maken, eer zij een ander met onwaar heden beschuldigen. Die de schoen past, trek hem aanr Eene dame in de Molenstraat aldaar heeft in lmar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1