I Geschiedkundige Herinnering. Een Woonhuis en Erve, Een Pakhuis en Erve, Meubelaire Goederen, TABAKS- en SIGARENPIJPEN van poreuse kool Hollo way's Zalf. Een KINDERMEISJE Bank van Leening. EENE HOFSTEDE, van echt Brabantsche Kanten. ENGELSCHE GAL-, SLIJM- EN MAAGPILLEN. J. DE JONG ZIJLSTRA, 1 BOEREN-KNECHT MOLENAARS-KNECHT twee Timmermans-Knechts, Eene NOODHULP stad, van gehocht tot gehucht, van bosch tot bosch; opgejaagd, zwervend, in spelonken gedreven als een wild dier; in de woestijn geworpen, vogelvrij verklaard. Tot generaals had gij eenige wan- hopenden; tot soldaten eenige mannen in lompen. Geld noch brood, noch kruid, noch kanonnen bezat gij. Het kreupelhout was uwe vesting. Hier dc overheersching die wettig heet, daar het regt roof geheeten. De overheersching dreef voor zich uit de legioenen der kracht; het regt stond alleen en ontbloot van alles. Gij, de vertegenwoordiger van het regt, gij hebt den strijd aanvaard. Die strijd van één tegen allen heeft vijf jaren geduurd. Uwe soldaten waren weinigen, maar gij hebt uw leger zamengestcld uit dc natuur. Het noodlottige klimaat stond u ter zijde. De zon hadt gij tot bondgenoot. Tot uwe verdedigers had gij die onoverkome lijke meren; die bruisende stroomen met verslindende visschen; die moerassen, waarin dc koorts uiet ophoudt te woeden; die doo- dende plantenwereld; die ziekten aan de verzengde luchtstreek eigen; de onherbergzaamheid van den grond; de uitgestrekte vlakten zonder water, zonder plantengroei, waarop de paarden omkomen van honger en dorstde onafzienbare bergvlakte van Anahuac, die als Kastilie door hare woestheid zich zelve verdedigt; de velden met zwaveldamp bezwangerd, eeuwig trillend door den vulkaan, dien zij bedekken, van Colima tot Nevado de Tolnca. Gij hebt de hulp ingeroepen van die bolwerken der natuur; de on vruchtbaarheid der Cordilleras, de hooge heuvelen van bazalt, de ontzaggelijke rotsen van porfier. Gij hebt den strijd der reuzen gestreden en de bergen warcu uw wapcu. En opeen morgen na die vijfjaren van nevel zijn de wolken opgetrokken, en men heeft de twee rijken gezien ter nedcrgeveld; monarchie noch leger was er, niets dan die reusachtige overheer sching in puin gestort en op dien bouwval stond ééu man, Juarez eu naast dien man de vrijheid I Dat hebt gij gedaan Juarez, en dat was groot. Wat gij thans te doen hebt is nog grooter. Luister, burger president van de Mcxicnan9che republiek Gij hebt getoond hoe magtig de democratie isbewijs thans hoe schoon zij is. Dat na dien donderslag het morgenrood glanze. Toon aan die barbaren wat de beschaving is. Toon aan de despoten uwe beginselen. Verneder en verblind die koningen ten aan9chouwe van het volk, Dood ze door nwc barmhartigheid. Vooral door de bescherming van onzen vijand is het, dat onze beginselen bevestigd worden. De grootheid der beginselen is: den tegenstander zelfs niet op te merken. Tegenover de beginselen hebben de menschen geen naam: de menschen zijn mensch. De beginselen kennen slechts zich zeiven. In hunne verhevene on wetendheid wéten zij slechts dit: het menschelijk leven is on schendbaar. O eerbiedwaardige onpartijdigheid der waarheid het regt zonder onderscheid niet anders willende zijn dan het regt: het eerst is 9choon. Vooral tegenover hen, die volgens de wet den dood verdiend hebben, betaamt het zich te onthouden van elke daad van geweld. Tegenover den schuldige vooral is het schoon het schavot omver te werpen. Dat hij, die de beginselen geschonden heeft, door een beginsel worde gered. Dat geluk en die schaamte zijn zijn deel. Door hem te ontdoen van zyne valsche onschendbaarheid, de onschendbaar heid des konings, komt de ware onschendbaarheid, de onschend baarheid des menschen, aan het licht. Dat hij verstomme bij de ontdekking dat hij heilig is juist waar hij ophoudt keizer te zijn. Dat die vorst, die uiet wist dat hij mensch was, be- seffe, dat hij in zich vereenigde een ellendig wezen, de vorst, en eene majesteit: de mensch. Nooit heeft zich schitterender gelegenheid aangeboden. Juarez, doe de beschaving dezen reuzenstap voorwaarts gaan. Juarez, maak voor de gansche wereld een einde aan de doodstraf. Dat de wereld dit wonder aanschouwehet volk ontdekt, op het oogenblik zelf, waarop het zijn moordenaar overwonnen heeft, dat hij een mensch is en het laat hem vrij, zeggende: »gij zijt een man des volks, gelijk wij. Ga henen I" Dat, Juarez, zal uwe tweede overwinning zijn. Eerst hebt gij de overheersching overwonnen, dat wa9 groot9ch; dat gij den over- beerscher spaart is verheven. Ja, toon aan die vorsten, wien de regters gehoorzamen aan die regter3 gehoorzaamd door de beulen; aan die beulen wien de dood ten dienste slaat, toon hun hoe men het hoofd spaart eens keizers. Ver boven die wetten der koningen, waarvan het bloed afdruipt, open gij de wet des lichts eu dat men op de heiligste bladzijde van het hoog9te boek den vinger zie van de republiek, daar op Gods bevel wijzende op de woordengij zult niet doodslaan. Die vier woorden omvatten den pligt. Dien pligt zult gij volbrengen. De overheerscher zal gered worden, en den bevryder helaas 1 heeft men niet kunnen redden. Nu acht jaren geleden, den 2den December 1859, heb ik, ougeroepen, het woord opgevat in naam der democratie en aan de Vereenigde Staten het leven gevraagd van John Brown. Men heeft het mij niet geschonken. Thans vraag ik aan Mexico het leven van Maxitniliaan. Zal ik dit verkrijgen? Ja. En misschien is het mij, op dit oogenblik reed9, geschonken. Maximiliaan zal het leven te daukeu hebben aan Juarez. Hauteville-Hon3e, 20 Junij 1867. Victor Hugo. Den dood van keizer Maximiliaan kan men thans als zeker aannemen. De Moniteur toch meldt dat tenge volge van het smartelijk berigt omtrent het lot van Maximiliaan, de aangekondigde revue en de feesten ter eere van den sultan te Parijs niet zullen plaats hebben. Wel is waar voegt de Moniteur er bij, dat be doeld berigt nog niet officieel is; doch stellig is het, dat de Fransche regering niet ligtvaardig tot het staken dier revue en feesten heeft besloten. Buitendien meldt een telegram uit Dresden, dat het hof aldaar reeds den rouw over den dood van Maximiliaan heeft aangenomen. Gemengde berigten. De sultan van Turkije is eindelijk te Parijs aangekomen, en voor niemand zal er meer kosten gemaakt worden dan voor hem, om het hem zoo prettig en smakelijk mogelijk te maken. Hij zal moeten dansen met Parijsche dames, en bepaald ook met de keizerin, willen of niet, dat zijne vrouwen hem nooit zullen vergeven. Komt hij dus in zijnen harem terug, dan zal hij vele zure gezigten vinden. Te Leiden gaat men met het plan om, Boerhave een standbeeld op te rigten en wel bij zijn tweede eeuwfeest in 1868. In het Hoogeland staan de wintergranen vrij goed, het koolzaad uitgezonderd. Nu men er op uit is om den gedwongen arbeid op Java af te schaffen, zijn er die dit in Nederland wel zouden willen invoerenzij vinden er geen bezwaar in, dat als een boer een stuk land pacht om zelf een dag in de week te komen werken bij den verpachter, al ware het maar doodeenvoudig om op zondag zijne schoenen te komen poetsen en den schoorsteen te vegen. Het is nog maar niet gelukt om een nieuwe minister van ko loniën te vinden; er zijn er wel die zin hebben in de duizend gulden per maand, maar zien geen kans om de plannen der Amsterdammers door te drijven in de Tweede Kamer; en aan eene ontbinding der Kamer durft men niet te denken, want dan zoude de verkiezing nog minder gelukkig uitvallen dan verleden jaar, zelfs al werden er turfmanden vol aanbevelingen verspreid met vergulde randjes. Te Utrecht is op het studenten feest het stadhuis verlicht geweest met zes lampions, en te Parijs hebben er op het stadhuis 80,000 waskaarsen gebrandtoen den czaar er werd onthaald. Op de Houtenpoppen hebben er bijna ongeregeldheden plaats gehad, daar de groothertogin Walliwaliwochi de Rus sische knoet wilde invoeren om heerschappij te hebben over de bevolking, hoewel er te Zierikzee nog al wat schuld te betalen is, maar van de dijkwerkers niet, omdat die menschen hunne tering naar de nering zetten, en zich dus schraalder moeten behelpen dan grootsprekers die hun schuld niet betalen. Eene boerenmeid onder Kerkwerve heeft zooveel pret gehad op de kermis te Dreischor, dat zij met roode oogen is te huis gebragt moeten worden. Aan het kanaal te Nieuwenhoorn, moest een kastelein wat voorzigtiger zijn met zijn tong, anders zal hij spoedig zijn buurman volgen. Te Neu zen is ten tooneele gevoerd: Het huwelyks-reisje zonder echtgenoot, gevolgd door scheiding. Drie kelders zuur bier te Werkendam kunnen maar niet ontruimd worden, en de kermis is ophanden. Vier heertjes aldaar zijn bevreesd dat er vier schatjes voor hun neus zullen weg gekaapt worden, maar niemand komt opdagen. Een dametje te Brouwershaven heeft zoo op de piano gespeeld, dat zij op een likkebroer verzot is geraakt. Te Waarde is iemand zoo verliefd geraakt op eene getrouwde vrouw, dat hij oude schoenen opzoekt. Uit Neuzen zal een roosje overgeplant worden naar Kloosterzande, maar het is niet zonder doornen. De dochter van een schipper te N. wordt verzocht, zoo niet te babbelen over iemand die zij toch niet in de fuik kan krijgen, want de slimste kat moet toch wel eens een muis laten loopen. Drie jonge heeren te Z. moesten hun fatsoen wat beter hou den als zjj op zondag naar Schuddebeurs gaan, en een fle8ch wijn nemen, maar geen half kruikje bier voor drie man, met veel wind voor zes man. Twee dames te Waarde worden aangeraden eene andere houding aan te nemen, of zij zullen op kosten van Jaap naar Parijs gezonden worden om de pret te hervatten. Bij den brand te B. hebben twee Edel 8bare heeren zoodanig het woord gevoerd dat alles in de war liepdoch de schutterij en de artillerie hebben de orde bewaard, en anders zoude er niet veel van teregt gekomen zijn. De dames te Brielle zijn zoo verheugd dat er met de kermis zooveel officieren zijn, dat zij die heerschappen bijna omver loopen om zich te laten zien, maar zij willen niet bijten, daar de dienstmeiden meer in de smaak schijnen te vallen. Joh te Bommel zal eerstdaags een groot geluk tebeurt vallen, als wanneer er dan groote vreugde zal zijn in eene meestoof. Te Schore moest iemand geen schulden maken voor kermis- en bruilofts feesten, want nu zegt men reeds: Ach! het is een losse klant, Met weinig geld en geen verstand. Iiigezondciie Stukken. ANNO 1576. Zierikzee, eene der oudste steden van Zeeland, en eertijds ook eene der aanzienlijkste koopsteden van de Nederlanden, heeft in vroegeren en lateren tijd met zeer zware oorlogsrampen te worstelen gehad. Driemaal door de Vlamingen in het begin der 14de, en eens door de Spanjaarden in de 16de eeuw belegerd, gaven hare inge zetenen telkens de schitterendste proeven van helden moed, standvastigheid en trouw, waardoor zij dan ook met roem in de jaarboeken des lands prijkt. Toen de vrijheidsvrienden van Vlissingen en Veere, onder het bevel van den onverschrokkenen Jacob Simonz. de Rijk, de stad Zierikzee op den 8 Augustus 1572 van het Spaansche juk verlost en alzoo voor de goede zaak gewonnen hadden, trachtten de Spanjaarden, in 1575, zich weder van haar meester te maken. De Zierikzee- naars met de bewoners der eilanden Schouwen en Duive- land voor eenen vijandelijken aanval op hunne hoede, konden echter niet beletten, dat eene aanzienlijke krijgs- magt der Spanjaarden, na eenen moedigen togt door het vaarwater, van St.-Philipsland den 29 September van dat jaar op Duiveland aanlandde. Reeds den volgenden dag meester geworden van dat eiland, werd hun ver volgens Brouwershaven terstond, en daarna Bommenede, na eene hardnekkkige verdediging, ingeruimd. En nu lag de beurt aan Zierikzee, welke stad intusschen zooveel mogelijk versterkt en in staat van verdediging was ge bragt. De vijand, die haar bezwaarlijk kon genaken, doordien het land onder water gezet was, deed al aan stonds eene voorslag tot onderhandeling; doch eene krijgslist van den edelen Gaspar van Vosbergen ver ijdelde deze poging. Nu bleef den Spanjaarden niets anders overig dan de stad zoo naauw mogelijk in te sluiten en door uithongering tot de overgaaf te dwingen. En dit gelukte, echter niet dan na verloop van negen maanden, in welken tijd de stedelingen bij verscheidene moedige uitvallen den vijand gevoelige afbreuk toege- bragt en zich door menige kloeke daad gekenmerkt hebben. De Prins van Oranje wel tot vijfmaal toe, met zware kosten, maar telkens te vergeefs het ontzet dier stad beproefd hebbende, zagen de belegerden, door hongersnood gedrongen, zich eindelijk verpligt om met den vijand te onderhandelen. Op den 29 Junij 1576 werden de voorwaarden, waarop de stad zoude worden overgegeven, gesloten en geteekend, en zoo kwam, den 2 Julij daaraanvolgende, deze plaats op nieuw onder de magt van Spanje, waarvan zij evenwel vier maanden later voor altijd verlost werd. B. ölarktprijzeii te Zierikzee. 4 JULIJ 1867. Boter, laagste koers ƒ0,475 en hoogste koers ƒ0,50 per 5 ons. Kip-Eijeren, laagste koers ƒ0,625 en hoogste koers ƒ0,70 per 25 stuks. Biu'gerlijke Stand te Zierikzee. geboren: 21 Junij. Eene dochter v. C. v. d. Houten en N. Krabbe. - 24 dito. Eene dochter van C. Appel en N. Sies. 28 dito. Een zoon van L. Verheul en A. Vingerhoed. 3 Julij. Eene dochter v. J. A. v. Woerkens en A. Rikman. gehuwd: 3 Julij. H. A. Keijzer, jm. en C. Adamse, jd. overleden: 23 Junij. L. Aalburg, oud circa 7 maanden, dochter. 25 dito. C. van den Berge, oud 73 jaar, Weduwe van W. Weda. A. H. P. C. Le Sage ten Broek, oud weken, dochter. 29 dito. K. Joppe, oud 55 jaar, man van J. Mus. 2 Julij. J. Boogerd, oud. 11 m. d. Ondertrouwd s J. D. van NOPPEN, Hoofd-Onderwijzer te Hardinxveld Dreischor, 2 July 1867. J. H. WAGEMAKER. Heden overleed tot onze diepe droefheid, op het onverwachts, ons geliefd Dochtertje MARINA HE LENA, in den ouderdom van 9 maanden. colijnsplaatJ. van den BERGE, den 2 Julij 1867. H. van den BERGE, van der Weel. Algemeene kennisgeving. De An-ondissements-Regtbank te Zierikzee heeft, bij vonnis van 1 Julij 1867, LEENDERT BEUKELAAR, Landbouwer, wonende te Eikerzeeter zake van onnoozelheid onder CURATELE gesteld. Mr. J. van der LEK de CLERCQ, Procureur. De Notaris Mr. J. J. ERMERINS zal, ten verzoeke van J. GRAVELIJN, op Woensdag den 10 Julij 1867, 's middags ten 12 ure, in het „Hotel van Veen1' te Zierikzeepubliek presenteren te ver- koopen staande en gelegen op de Breestraat te Zierikzeeka dastraal bekend, sectie B, No. 1231, groot ééne Roede, 54 Ellen. staande en gelegen in de Pieterceliestraat aldaar, ka daster, sectie B, No. 1348, groot 47 Ellen. En de volgende VRUCHTEN, te velde staande in het Poort-Ambacht van Zierikzeeals: 50 Roeden, 29 Ellen Maartselie Gerst aan de vijf hekkens. 6 67 Aardappelen aldaar. 57 24 Aardappelen aan het 2e weegje. Alsmede tenzelfden verzoeke, op Maandag den 15 Julij 1867, 's morgens ten 9 ure, ten voorschreven Woohhuizc: EENE PARTIJ bestaande in Tafels, Stoelen, Spiegels, Seliilcl ex-ij enKoper-, Tin-, Blik-, Gr las- en Aardewerk, benevens 1 Paard, een Drielingwagen een Loopvarken 1500 Ned. ponden Tabak en meer andere Koerende Goederen. Nadere informatiën te bekomen ten kantore van voor noemden Notaris. De Notaris Mr. J. J. ERMERINS zal, ten verzoeke van M. van der KLOOSTER, op Woensdag 10 Julij 1867, 's namiddags ten 2 ure, in het Logement van de Weduwe F. van 'tHof, te Brouwershavenpubliek presenteren te verkoopen de volgende VRUCHTEN, te velde staande in de Gemeente Zonnemaireals: 1 B. 87 R. 56 E. Wintertarwe. 10 45 36'/2 Winterrogge. 2 03 12 AT aar tscli e Grerst. en 2 18 40'/2 Haver. Nadere informatiën te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. De Notaris Mr. C. van der LEK de CLERCQ zal, ten verzoeke van M. van der RHEE, op Vrijdag 12 July 1867 des middags 12 urein het Logement van den heer M. Augustijn, te Zierikzee, publiek verkoopen 1 Bund., 30 Roed. Tarwe. 1 35 Kogge. 3 75 Maartselie-, Zomer- en Win tergerst. 0 97 Haver. 0 83 Erwten. 1 17 tweejarige Meede. Alles staande te velde aan den Steenhovensche- en Hoeveweg, langs den inlaagdyk in den Zuidhoek onder Zierikzee. De Notaris Mr. C. van der LEK de CLERCQ zal, ten verzoeke van J. VIERGEVER, op Zaturdag 13 July 1867, des namiddags 2 ure, in de Her berg van P. Evertse te Kerkwervepubliek verkoopen 77 Roed. 79 Ell. Tarwe. 69 04 Erwten. 57 09 Paardenboonen. 62 79 Maartselie Gerst. 21 11 Haver. Alles staande to -velde onder Kerkwerve aan den Zwanen- en Oudenweg, en bij Nieuwerkerk in Schouwen. De ondergeteekende verlangt tweede hypotheek op zijn Kuis; de 1ste 3 groot ƒ1400. Zierikzee, P. L. BROEKSMIT. 5 Juli 1867. "Verligting en genezing. De afzigtelijkste wonden, de schadelijkste ettergezwellen, en de beenwonden, die men ongeneeslijk waande, krijgen onmiddelijk een gezonder aanzien nadat dit zuiverend en heilzaam geneesmid del eenige malen is aangewend. Het verbetert al spoedig het aan zien der kwaadaardigste ettergezwellen, neemt er al ras deonsteking van weg, zelfs van die de wetenschap der geneesheerenen het geduld der lijders hebben uitgeput. Wanneer men zorgvuldig de voor schriften, die iederen pot omwikkelen, naleeft, kunnen de zieken zonder moeite en zonder vrees hunne ziekten tot een goed einde brengen, en alle redenen tot verdriet en ongerustheid ter zijde stel len. Men ontwaart met zelfvoldoening de vermindering van de ontsteking en de trapsgewijze afneming van het gezwel, dank zij de verkoelende en pijnstillende eigenschappen van die onschatbare Zalf van Holloway, geholpen door zijne Pillen. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt Doosjes Pillen van ƒ0,80 1,85 3,—ƒ6,75 ƒ13,50 ƒ20,50. Potjes Zalf van - 0,80 - 1,85 - 3,7,05 - 13,85 - 20,95. Men heeft een groot voordeel bij de grootste potten te koopen. NB. Bij iederen pot is een, in alle talen gedrukte teregtwij- zing om de zieken in alle mogelijke omstandigheden debenoodigde inlichtingen te geven. Zijn op franco aanvrage a Coinptant te bekomen bij den heer J. BAL Cz., Apotheker te Zierikzee, den heer B. van ASPEREN VERVENNE te Goes J. STRAATMAN Hoofd- Dépöthouder te's Hertogenbosch, alsmede te Londen, Strand 244. Holloway's Etablissementenen te New-York80 Mai den Laine. benoodigd. Te bevragen bij den Uitgever dezes. snelpersdrukkehij van p. de looze. De verstane panden, ingebragt in de Bank van Leening te Zierikzee, tot ultimo April 1866, moeten worden gelost of verlengfdvóór of uiterlijk op Dingsdag den 9 July 1867; na dien tijd zal men verpligt zijn de kosten der keuring te voldoenwat de gouden en zilveren voorwerpen betreft. Zullende de verkooping plaats hebben op Woensdag den 17 July 1867, des namiddags ten 2 ure. Dingsdag namiddag van 3 tot 4 ure te bezien. Uit de hand te pachten, en te aanvaarden in het voorjaar van 1868, groot 31 Bunders, 41 Roeden, 6 Ellen, gelegen in den van Haaften-PolderGemeente Oud-VossemeerEiland Tholen. Informatiën te bekomen bij den eigenaar B. A. KRA MER, te St.-Philipsland. FABRIEK De van ouds bekende Fabriek heeft besloten, ten einde de jaarlijksche vernieuwing zijner Patroonen te verge makkelijken iedere zomer de overjaarschc Kanten tegen FABRIEKSPRIJS (30 pCt. onder alle concurentie) te verkoopen. Van heden af zyn 300 stukken ter OPRUIMING bestemd. E. van MIGEM, MECHELSCHE PLEIN 16, ANTWERPEN. Engelsche Ge/ondheidspillen beroemd onder den naam van Ruim 25 jaren worden deze Pillen gebruikt, daar dezelve boven vele de voorkeur verdienen; dagelijks ontvangen wij hier de bewijzen van. Hare werking is zachtzij drijft de Gal en Slijm af, versterkt de Maag en bevorderd de gezondheid. Doosjes van 25 Cent, dubbele voor 40 Cent, te Goes, H. S. Krol van der Hoek. J VlissingenP. Gasille. Middelburg, G. L. de Jager. Zierikzee, J. N. Broodman. Sluis, W. P. V. Hennequin. Zierikzee, M. J. de Looze en Zn hoek Post straat hij de kerk te ZIERIKZEE heeft op nieuw ontvangen: eene fraaije en ruime collectie Houten TABAKSPIJPEN, keurige A in erikaan s cli e MATJES. Nog een klein restant rollen DWEILGOED worden den eerstkomende tegen spotprijs afgeleverd. J w Tapijten en Karpetten, Matten en Kleedjes. Houten Lepels, Bakken, 2 Kranen, Schoppen en Jukken, Touw- exi Mandewerk en verdere huishoudelijke 2. benoodigdheden. jv Ter-stond een ongehuwde benoodigd, bij JOH. TUINMAN te Nieuwerkerk. Terstond een bekwame benoodigd, bij L. C. van YESSEM, te Axel. Brieven franco, maar liefst in persoon. Om TERSTOND geplaatst te worden biedt zich aan een bekwame Brood- en Beschuit- Bakkers-Knecht, P. G., ongehuwd, laatst ge plaatst als Meesterknecht. Adres gefrankeerde brieven, letter H. aan het Bureau dezer Courant. P. MEULENBERG te s Gravenpoldervraagt terstond tevens het Metselen verstaande, voor vast werk tot Maart aanstaande. tegen AUGUSTUS en eene MEID, die kan lco- kenen huiswerk verrigten, tegen NOVEMBER bij den Heer J. J. KELLER aan den steenen brug, be noodigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 2