Zlllllk/MSIIII NIEUWSBODE No. 2450. Zaturdag 6 1867. 25sle Jaarg. Ig7 elde uit, EN, ilaats. way. Nieuwstijdingen. in jDwitsrhlanb. UD SHUbetlnnfr. pVrü. Y «les in plaats uithoofde 59herberg )OLE qq. ;en onder 'LAS Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. By alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonncments-Prys: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,80. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Vcrschy ut: Op Woensdag en Zaturdag. Aclvertentiö n: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ore. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. s, Het. rragen bij olenaar fe eer ipm mdat hjj t gedreven LANK, Of is van een Garen, door eens .rachten ts e FRANI ENDIJK. ierde Stad 'SD is naa d door dei n de gum' maken vat titles ei Jr., Kleirmaka t bji deze .et Festival ambachtei ivelke op Iburg zullei IZIEH zullende hl 4 ure va: urg afvaren en en terug f PELING. Stoom genaam vertrekken brieven aa andelaar tj j igd isto {zen CO ft e weeg gebra ge andere gt lanbevolen, tfl iet beste midd overprikkel onder geschi! de koorj de behandel! onchite en onl gevaar z® en het bloed lever tot i haast moge neêrslagtighe; ime gewaarwo| emt, bevrijde! >n als volgt ƒ20,51 13,85 - 20,9! :te teregtwijzi' n de benoodij Generaal Lopez, door wiens verraad Queretaro gevallen is, was met de bijzondere vriendschap van kiezer Maximi- liaan vereerd en is een oom der echtgenoot van maar schalk Bazaine. Hij was, ten gevolge van een en ander, door Napoleon met de ridderorde van het legioen van eer begiftigd. Het gepleegd verraad was oorzaak geweest, dat Queretaro zonder eenigen strijd genomen werd. 1 Vroeger was Miquel Lopez plaatskommandant te Chapul- 3 tepec geweest, later kolonel van het regement kavallerie der keizerin, en in deze betrekking had hij het bevel over het geleide van Charlotte. Keizer Maximiliaan was peet van den zoon zijns verraders. Bij de overgave van Qeure- taro is geen schot gevallen, zoo goed was de overrompeling voorbereid door Lopez, die in den nacht van 15 Mei de citadel aan een 200 man sterke republikeinsche bende overgaf, en een ander republikeinsch korps, onder kolonel Palacio, de stad liet binnentrekken. Maximiliaans tent werd omringd door zijne vyanden; de keizer werd het eerst gewekt van allen die zich in de tent bevonden, en opgeëischt zich over te geven. Hij trad met opgerigten hoofde en den degen in de hand voorwaarts, en verklaar de, dat hij bereid was zich aan den opperbevelhebber over te geven. Escobedo, die op eene meil afstand had post gevat, werd ontboden en bij zijne komst ontving hjj 's keizers degen. Het geregtelijk onderzoek naar de ergerlijke gebeurtenissen in Sheffield wordt steeds voortgezet. Bij een der verhooren legde een kleine fabriekant de verklaring af dat men hem, omdat hij weigerde zijne arbeiders aan te sporen om tot de arbeiders-vereeni- I ging toe te treden, twaalf malen van zijne werktuigen had beroofd. Niet minder dan negen malen had men zijne blaasbalken vernield en drie maal had men zijne werkplaatsen door ontploffing verwoest. Een zijner huizen sprong in de lucht en het leven van een zijner zonen werd daarbij als door een wonder gered. Anderhalfjaar ge- leden werd weder eene poging gedaan om een ander zijner huizen i de lucht te doen springen's morgens vond hij een vaatje met buskruid gevuld, gelukkig was de lont slechts nog ten deele ver brand. De angst voor zijne familieindien het vat gesprongen was, zouden vijf der zijnen gewis den dood hebben gevonden deed hem daarna besluiten zich aan den dwang te onderwerpen. Is het te verwonderen, dat men zich in de hoogste mate ergert, dat zoo iets straffeloos kan gebeuren. Te Londen heeft 11. Zondag in de werkplaats der aannemers Myers ét Sons een zoo felle brand gewoed, dat verschillende fabrieklokalen en magazijnen eene prooi der vlammen zyn ge worden. Op eene uitgestrektheid van 340 voet lang en 116 voet breed, stond alles van den beganen grond tot en met het dakwerk in vollen gloed, zonder dat er eenige mogelijkheid was iets te redden of te behouden, niettegenstaande er spoedig na het eerste uitbreken van den brand een twaalftal stoomspuiten in werking varen gebrngt en er nog meer spuiten kwamen aanrukken. Dnderscheidene belendende gebouwen werden mede aangetast en ^ijn gedeeltelijk vernield, gedeeltelijk beschadigd. De plegtigheid van de heiligverklaring der Gorkumsctie nartelaren en de viering van het eeuwfeest van den H. Petrus hebben 29 Junij te Rome met veel luister plaats fcehad. Er waren 100,000 vreemdelingen zamengestroomd jbm de feesten bij te wonen. Niet minder dan 420 bis schoppen en 45 kardinalen waren tegenwoordig. De paus werdt met geestdrift begroet. len bij den be! Berlin, 1 Julij. Sedert de Noord-Duitsche bonds- jonstitutie in bet leven is getreden, is er slechts sprake lan de nieuwe belastingen, waarmede wy zullen worden begiftigd. De eene cathegorie dier belastingen is eene 'ruissische, de andere eene Noord-Duitsche en de mi- lister van financien maakt met eerstgenoemde zulk een laast, dat hij de dagblad-belasting in de nieuwe pro- incien nog wel wil invoeren van 1 October af tot het )genblik, waarop de nieuwe advertentie-belasting in erking zal treden. Zeer juist merkt Michaëlis in de •n heer B. National Zeitung op, dat dit veel gelijkt naar eene Hoof!anatomische ontleding op het levend ligchaam. Maar Londen, Stij®we minister van financien redeneert aldus: Wordt de -York, 80 M* adverteutie-belasting door de kamers niet goedgekeurd, lan verlies ik, indien de dagbelasting niet juist op 1 Oct. t-q werking komt, de ontvangsten over een vol kwartaal 1 «an de menigvuldige bladen, welke in nieuw-Pruissen werschijnen. De dagblad-belasting wil de Heer v. d. Heydt L afschaffen, indien de landdag de advertentie-belasting matiën by 'Bergunt. Het huis der afgevaardigden drong reeds sedert lang aan op de afschaffing der dagblad-belasting en permoedde natuurlyk niet in de verste verte, dat daarvoor feene nieuwe in de plaats zoude treden. GEERLING Te Wiesbaden heeft den 27 Juny eene allerge weldigste hoos ontzaglijke verwoestingen aangerigt. De 'ursaal is bijna geheel vernield. De zwaarste voorwerpen 'erden tot op groote afstanden verplaatst; alles stond geheel onder water. Drie huizen zijn ingestort. De be roemde wynberg Neroberg is geheel en al verwoest. De kas der speelbank heeft men naar den zolder moeten overbrengen. In de straten heeft men, na het afloopen van het water onderscheidene karpers gevangen. Twee vrouwen en drie kinderen hebben in het noodweêr het leven verloren. Sedert 1810 en 1832 had men zulk eene omwenteling door de natuurkrachten niet beleefd. Een telegram uit Berlijn aan de Amsterdamsche Courant berigt, dat Denemarken de onzijdigverklaring en de slechting der vestingwerken van Duppel en op het eiland Als voorstelt. De telegram voegt er by dat de toestand ernstig is. Die bijvoeging is niet regt duidelijk: Denemarken zal toch niet den oorlog aan Pruissen verklaren, en de vor deringen van het ontredderde land kunnen te Berlijn geenerlei ongerustheid baren, tenzij er kwestie was van de interventie eener groote mogendheid. Daarvan is intusschen nog niets zelfs bij geruchte bekend. Wij zien in die by voeging daarom niets anders dan de bevestiging van hetgeen wij intusschen niet meer per telegraaf behoefden te vernemen, dat de stand van Pruissen zoowel als van Denemarken ernstig is: geen van beide mogendheden zal dan ook beweren, dat haar politieke toestand slechts eene scherts is. Bij eene illuminatie, die tijdens het bezoek des konings van Pruissen te Liegnitz plaats had, had een bontwerker de buste van den koning, voorzien van een prachtigen pels, in zijne winkelkast geplaatst, en daaronder was een chassinet aangebragt, waarop de woorden„Zulk een koning moet men warm houden." ic. Volgens belgische bladen is te Brussel een 50-tal der Hannover- aneD aangekomen, die door de nederlandsche regering met uitzet ting werden bedreigd. Bij gelegenheid van het herstellen van het oude kerkgebouw van Caelevoet, tusschen Uccle en Beersel (in Belgie), heeft men achter een beschot een voortreffelijk werk van Antonie van Dijck, de H. Cecilia voorstellende gevonden, waarvoor door een kunstminnaar terstond 200,000 fr. is geboden. Zwolle, 29 Junij. Ter teregtzitting van de ar- rond.-regtbank van 27 dezer stond teregt Johanna Havers, weduwe Yitinghof, beklaagd van het bevorderen van onzedelijkheid bij meisjes beneden de 21 jaren. De behan deling dezer zaak had plaats met gesloten deuren. Het O. M. requireerde de schuldigverklaring van de beklaagde en hare veroordeeling tot eene gevangenzetting voor den tjjd van achttien maanden. De regtbank heeft haar bij vonnis van heden veroordeeld tot eenzame opsluiting voor den tijd van acht maanden, tot betaling van twee geldboeten van 25 en in de kosten. Men heeft meer personen ontdekt, die zich in den laat- sten tijd met dergelijke schandelijke praktijken hebben opgehouden en die eerlang daarvoor ongetwijfeld zullen vervolgd en gestraft worden. Meppel, 30 Juny. Deelden wij onlangs het curieuse besluit van den raad van Ooststellingwerf mede, waarbij de hulponderwijzers bij het aangaan van een huwelijk hunne betrekking verliezen, thans berigten wij, dat de raad der stad Ommen het traktement van den hoofd onderwijzer aldaar heeft verhoogd van ƒ700 op ƒ800, in te gaan op den dag van zyn huwelijk. Deventer, 1 July. De gemeenteraad heeft heden met algemeene stemmen besloten den hoogleeraar van Vloten als zoodanig niet eervol en zonder eenig wacht geld) te ontslaan. Zaandam, 29 Junij. Heden ochtend werden een man en zijne vrouw, verdacht van brandstichting, ieder op verschillend uur van hier naar Haarlem overgebragt. De gearresteerden zijn ouders van een 6-tal kinderen waarvan een omstreeks 5 maanden oud is. Bcilen, 29 Junij. In deze week is alhier uit Amerika aangekomen L. V. N. ten einde zijn vader en verdere familie te bezoeken. Met onderscheidene inge zetenen van Hijken is deze voor ruim 20 jaren daarheen gegaan, Naauwelijks had hij toen zoo veel middelen om de reis te kunnen doen en thans moet hij vrij vermogend zijn, zoodat hij met zijn gezin als rentenier kan leven. Volgens zyn verhaal, zijn onderscheidene gezinnen, met hem van hier vertrokken, vermogend, zelfs sommigen zeer vermogend geworden, terwyl ook enkelen, die de noodige ijver en werkzaamheid misten, niet veel zijn vooruitgekomen. Hij roemt zeer de deugd der gronden daar te lande, alsmede de voortreffelijkheid der werk tuigen van den landbouw, waar ploegen, maaijen en dorschen alles met machines en stoom geschiedt. Als hij over weinige weken weer vertrekt, zal hij wel reisgenooten mede nemen, daar er van zijne familie en anderen zijn, die, bekoord door deze gunstige berigten, ook hun geluk in de nieuwe wereld willen beproeven. Volgens opgaaf heeft v. N. de reis van Michigan naar hier in 15 dagen gedaan. Terwispel, 29 Juny. Heden heeft alhier een ontzettend voorval plaats gehad. Terwyl de werkman van der Molen met zijne vrouw in het veenwerk was, en zij hunne beide kinderen, 2'/2 jaar en 15 maanden oud, onder opzigt hadden gelaten van eene oude vrouw, is hunne woning (het oude mensch schijnt in slaap te zijn gevallen) in brand geraakt, met het ongelukkig gevolg, dat hunne beide kinderen, hunne eenigen, daarin zyn verbrand; de oude vrouw werd wakker toen het dak instortte en redde zich met moeite. 's Griravenliagfe, 4 Julij. Dc Tweede Kamer der Staten-Generaal is gisteren tot nadere bijeenroeping gescheiden. Zoo geene bijzondere omstandigheden dit noodzakelijk mogten maken, zal de Kamer dit zittingjaar niet weder bijeenkomen. In deze laatste zitting heeft de heer Fransen van de Putle het miuisterie geïnterpelleerd over het ontslag van den minister van koloniën en over het koloniaal regeringsbeleid. De minister van financien antwoordde daarop namens het gansche ministerie, dat de heer Trakranen zijn ontslag aan Z. M. had ingediend, maar dat de ministers nopens het koloniaal regeringsbeleid nog geen bepaald antwoord wilde geven, daar dit belemmerend zou kunnen werken op de beslissing des Konings. De regering beschouwt evenwel de zaak als alleenlijk op den minister van koloniën betrekking hebbende. Veerc, 1 July. Eene ongewone drukte heerschte heden namiddag in onze stille straten. Tegen half zes ure waren de leden van den Gemeenteraad buitenge woon zaamgeroepen. Men begreep, dat die vergaderiug iets te beduiden zou hebben, want ieder wist, dat Veere's belangen in 's lands vergaderzaal te 's Hage besproken waren. En inderdaad; toen het talrijk opgekomen pu bliek binnengelaten en de vergadering geopend was, deed de burgemeester mededeeling van een uit de hof stad ontvangen telegram, berigtende, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal het wets-ontwerp tot om legging van de Middelburgsche haven naar Veere met 43 tegen 3 stemmen had aangenomen. Dat berigt over trof de stoutste verwachting van hen, die steeds onge- loovig het hoofd geschud en met medelijdend schouder ophalen van dat ontwerp kennis genomen hadden, maar deze allen met de weinigen, die geene andere beslissing verwachten, wisten hun gevoel van dankbare aandoening naauwelijks onder woorden te brengen. Nadat de burgemeester gewezen had op het groote gewigt dier beslissing, tot het zenden van een dankadres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken besloten was en inmiddels een paar raadsleden van hunne inge nomenheid blijk had gegeven, werd de openbare zitting gesloten. Daarmede liet het publiek zich echter niet tevreden stellen. Het vereenigde zich, verzocht en ver kreeg vergunning om bij de nog vereenigde raadsleden toegelaten te worden. Bij monde van één uit zyn midden betuigde het toen, de blijde tijding niet huiswaarts te kunnen brengen, alvorens den wakkeren burgemeester Mr. J. Snijder hulde gebragt te hebben voor den on vermoeiden ijver en daaraan verbonden reuzenarbeid, waarmede ZijnEd. gedurende meer dan een jaar rusteloos gewerkt had tot bereiking van het nu verkregen resultaat, waartegen de Eerste Kamer der Staten-Generaal wel geene bedenking zal hebben en waaraan Zijne Majesteit ongetwijfeld gaarne Zyne sanctie zal verleenen, vooral nu het algemeen be lang niet in stryd is met dat van het oude Marquisaat der doorluchtige vorsten uit het huis van Oranje, dat reeds in 1672 en 1747 in de aloude Veerenaren krachtige aanhangers had. Het eindigde met den wensch, dat het Gode mogte behagen ZijnEd. tot in hoogen ouderdom de vruchten te doen plukken van Veere's herlevende welvaart. Zigtbaar getroffen over de dankbare blijdschap, die de ingezetenen kenmerkte, betuigde ZünEd. dat niets hem meer ter harte ging dan de bevordering van aller welzijn en dat het zijn vurige wensch was, allen, zonder onderscheid met ZynEd. te zien zamenwerken tot bloei en welzijn der hem toevertrouwde gemeente. Onmiddellijk daarna wapperde uit aller woningen de nationale driekleur en heerschte onder allen eene sedert lang gemiste opgewektheid, en teregt, want nu gaat Veere ongetwijfeld eene betere toekomst te gemoet. Althans zijne uitstekende reede, haven, gebouwen en terreinen, benevens zyne ligging, even gunstig als die van Vlissingen, maken het voor elke onderneming van handel en nijverheid uitermate geschikt, en van deze omstandigheid wordt nu reeds partij getrokken. Dat ieder Veerenaar dan ook regt dankbaar zij en hem waardere, die zoo den ondergang der stad heeft weten te verhoeden. Ingez Zierilczee, 3 July. Op de wereldtentoonstelling te Parijs is o. a. de bronzen medaille toegekend aan de Heeren A. Giljam te Ouwerkerk en W. F. del Campo (Anna-Jacoba-Polder) beiden voor meekrap wortels, zijnde deze de eenige bekroonden in de provincie Zeeland. Naar men uit 's Hage berigtwordt over de portefeuille van koloniën onderhandeld met den oud resident Potter. Men verzekerd echter tevens, dat de benoeming van een minister van koloniën niet openbaar zal worden gemaakt, alvorens de Kamer op reces is gescheiden. De redactie der (oude) Rotterdamsche Courant heeft op 30 Junij jl. ineen „laatste woord" afscheid genomen van hare lezers. Het blad, dat reeds langer dan anderhalve eeuw heeft bestaan, houdt met 1 July op te verschynen. Wy betreuren het zeer, dat aldus wederom een der beste dagbladen van ons Vaderland bezweken is onder den druk der zegelwet. Ofschoon het, wat zijne staatkundige beschouwingen betreft, geene scherp afgebakende rigting volgdebehoorde het toch tot de liberale dagbladen en de gematigdheid en wellevendheid, waarmede het zijne gevoelens ontwikkelde en tegen anderen verdedigde werd algemeen gewaardeerd. De ijveren naauwgezetheid waarmede de redactie hare taak tot het laatste bleef vervullen, niettegenstaande zij aanhoudend door bezwaren van financiëlen aard werd belemmerd, hadden een beter lot verdiend. Men schrijft uit Zwolle: Opmerkelijk is de daling van den boterprijs, en zulks als 't ware in een oogenblik. 't Verschilt ongeveer de helft bij 't vorig jaar om dezen tijd. Burgemeester eu Wethouders van Middelharnis hebben besloten de in die gemeenten afgeschafte kermis weder in te stellen, en die voortaan te doen houden van den laatsten Woensdag in de maand Augustus, tot en met den daarop volgenden Zaturdag. Zierikzee, 4 July. Nadat de berigten omtrent het ter dood brengen van keizer Maximiliaan elkander een tijd lang hadden tegengesproken, en de onzekerheid aldus voortdurend bestaan was gebleven, werd men in de laatste dagen meer gerust gesteld omtrent het lot van den keizer, daar in verschillende tijdingen gemeld werd, dat de republikeinsche regering hem pardon had verleend, dat hij verbannen was, dat hij zich reeds op weg naar Europa bevond, of dat hij op het punt was zich aan boord van een schip naar Europa te begeven berigten die omtrent de hoofdzaak het behoud van zijn leven eenstemmig luidden. Doch heden komt eene geheel andere tijding weer al het voorgaande logenstraffen. De Indépendance Beige bevat namelijk een telegram uit Weenen van eergisteren, meldende dat het uit eene officieele dépêche van den Oostenrijkschen gezant te Washington en van den kommandant van het Oostenrijksche oorlogsschip Elizabethdat te Vera Cruz is gestationeerd, blijkt dat de keizer den 19 Junij is gefusilleerd. Met dit al kan men op dit oogenblik voor de juistheid dezer zoo treurige tijding niet instaan. Alleen merken wij op, dat men tot dusverre geene latere berigten uit Mexico had dan van het laatst der maand Mei, zoodat dit berigt veel verder loopt. Wij moeten voorts hier ook nog gewag maken van een telegram uit Flo rence (waar eergisteren dezelfde tijding uit Weenen is ontvangen), volgens hetwelk aldaar het berigt als onjuist werd beschouwd; doch op welke grond die meening rust, meldt het telegram niet. Het is in elk geval te wenschen, dat de onzekerheid omtrent 's keizers lot spoedig voor goed ophoude. Keizer Maximiliaan van Mexico is den 19den Jnnij doodge schoten. Onderscheidene telegrammen brengen deze tijding en, zoo er nog geene volstrekte zekerheid omtrent die gebeurtenis bestaat, niemand twijfelt toch meer aan de gebeurtenis dan op grond, dat men ze liever niet gelooft en in dien zin schijnt men dc berigten te moeten uitleggen, die uit Parijs, Florence en Berlijn ontvangen worden, maar generlei reden van ongeloof bevatten. Keizer Maximiliaan is bet slagtoffer geworden van den jammer lijken toestand van het land waarover hij ter naauwernood drie jaren geregeerd heeft, en dat hij onmagtig was op te beuren uit het verval, waarin eene dweepzieke geestelijkheid het had gedom peld. Van ontwikkeling is er geen spoor; nijverheid en handel staan er stilhet onderwijs is in de handen der geestelijkheid slechts de kerken zijn er prachtig, en de geestelijke instellingen vermogend. Dat aan dien toestand een eind zou worden gemaakt door de verheffing tot keizer van een Europeesch vorst was eene dwaling; alleen dan had keizer Maximiliaan op het behoud van zijn troon eenigzins mogen rekenen, wanneer hij zich met hart en ziel bij de clericale party had willen aansluiten. In stede daarvan heeft hij getracht verstandig en vrijzinnig te regeren en allengs hebben alle partijen hem losgelaten. Koning Leopold, zijn schoonvader, stierf en daarmede ontzonk hem ook de steun in Europa. De ge nadeslag werd hem toegebragt toen de Vereenigde Staten op kwamen voor de republiek en eischten dat zijne beste troepen het land zouden ontruimen. Van allen verlaten, is de keizer nog ten slotte verraden door hem in wien hij het meest vertrouwen stelde. Wij hebben nooit gedweept met de diplomatieke scheppingen, die aan een land een vorst opdringen, en voor Mexico noch voor Maximiliaan eenig heil verwacht uit zijne optreding. Dit evenwel moet van hem gezegd worden dat hy het goede wilde en zich ge dragen heeft gelijk een vorst betaamt. Door zijn gedrag als keizer heeft hij veel goed gemaakt en inzonderheid door zijn dood getoond dat hij, althans voor zich zeiven, aan eene roeping geloofde. Van eene republiek, die met een vorstenmoord aanvangt, hebben wij geene hooge verwachting, en wij deelen dan ook geenszins in de hooggestemde lofrede van Victor Hugo en diens brief aan Juarez. Of deze den brief nog ontvangen heeft is niet bekendzoo ja, dan schijnt hij niet overtuigd te zijn door deze poëtische ontboeze ming. Die brief luidt: Aan den president der Mexicaansche republiek. Juarez, gij hebt John Brown geëvenaard. Thans bezit Amerika twee heldenfigurenJohn Brouwn en u. John Brown door wien de slavernij is gedoodu, door wien de vrijheid heeft geleefd. Mexico is gered door een beginsel en door een manDie man zyt gij. Aan de eene zijde stonden twee rijken, aan de andere een man meteen handvol medestanders; een man verdreven van stad tot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1