TilIDfBBSHflH. BWl M MERTENTIFI Correspondentie. EVANGELISATIE AANBESTEDING Tarwe, Rogge en Meê te relde Openbare Verkoopin De TIENDVRUCHTEN Uit de hand te koop: van echt Brabantsche Kanten. de kapitale prijs van /T0,000. Aan Landverhuizers LAND VERHUIZING. Holloway's Zalf. Stoom-Meêkrap-Fabriek. Korenmolenaars-Knecht eene Meid of Noodhulp de Hollanders heeft willen nadoen en in Zeeland dijken heeft pogen te maken naar zijne eigene plans en met zjjn eigen volk, is 't mislukt. Eene Belgische en ook eene En- gelsche compagnie hebben het delven van 't kanaal en het leggen van den dam vruchteloos begonnen en herbegon nen. De Hollander liet ze maar doen de boeren schiidde- kopten en zeiden tot de ingenieurs »zoo zal 't niet gaan, heerschapDe ingenieurs werkten voort, maar 't ging vooruit als 't borduurwerk van Penelopé. Toen ze 't op gaven sloeg de regeering er de hand aan en werkt het af. De dam ligt er bijna, en dwars door het eiland is het ka naal reeds gedolven uit dien weeken, drassigen, zanderi- gen grond, deed men als bij tooverslag stevige dijken op rijzen; machtige sluisdeuren houden bij lage tij het water er binnen en men heeft er enorme ijzeren bruggen over geworpen, die een kinderhand bijna draaien kan. Die sas- poorten van geslagen plaatijzer, dat dubbel is met eene holte in 't raidden, welke men vol of leeg laat loopen naar den eisch van den arbeid, zijn in Belgie gemaakt, even als die zware en toch lichte bruggen; hun fabriekmerk is Societé Cockerilla Seraing. Het vol of leeg loopen der sluiskonimen duurt eenige minuten, zoowel bij 't invaren van 't kanaal, als by 't uitvaren in de Schelde. De vaart is 35 meters breed en 23 voet diep. Met uitzondering van den Great Eastern en de nieuwe groote oorlogbodems kunnen al de schepen van de wereld er door. De dijkoevers moeten wel 9terk en vast opgetrokken zijn, om aan het uitmalen door do schepraderen der stoombooten te weder staat). Dat werk is zonder pracht, maar grootschhet is 8 duizend Ned. ellen lang, waarvan 7000 tusschen de twee sluiskonimen. Lijnrecht snijdt het Zuid-Beveland door. Kort na den middag kwamen wij aan 't kanaal, stoomden het door, en stapten aan wal te Wemeldingen, op den oever der Oosterschelde. „/Op drie uren dus waren wij van Antwerpen in Zeeland aangekomen, en 't is of men van de oude in de nieuwe wereld kwam. Men is hier bij een ander volk, in eene an dere beschavingverandert alles rondom hem, toch de Zeeuw verandert niethij is thans nog gekleed als ten tijde van keizer Karei. Hij heeft een zwarten vilten hoed op van eigenaardigen vorm, die gemakkelijk is voor 't hoofd; hij draagt een zwart bombazijnen of lakenen jas, eene zwart fluweelen broek en schoenen met zilveren gespen. Zijn gordelriem sluit van voren met twee groote knoopen van gedreven of uitgewerkt zilver. Met zijnen zoetaardi- gen ernst, gaat hem dat kleedsel geschilderd. Niet minder eigenaardig is de kleedij der vrouwen, vooral hare mutsen; men kent die, want zij werden dikwijls beschreven. Alle vrouwen dragen zulke mutsen, de meisjes als de groot moeders, en de meisjes zijn met dien kant en dat goud aan het hoofd bijzonder lief. »In Zeeland is alles aardig en nieuw, even als 't land zelf, dat op de golven veroverd is en bij hoog water nog lager ligt dan de golven. Nooit werd de Oceaan stoutmoe diger en stiller tevens uitgedaagd, want alles geschiedt hier stil en zonder bluf; het schijnt of de Zeeuw zijne eigene stoutmoedigheid en zijn eigen vernuft niet eens beseft. Niemand heeft, als hij, de gave des geduldshij rekent met de zee af, niet per week of maand, maar bij jaren en eeuwen de waterplanten ziet hij traagzaam groeien, met hen den grond uit de diepten opkomen, en als hij dien verhoogden grond hard en rijp genoeg vindt; als hij op het aangespoelde slik kruiden ziet wassen welke de vruchtbaarheid kenmerken, weet hij dat de tijd van indijken daar is. Dat kost veel, ja millioenen doch geen land is rijker dan Holland men telt er de fortuinen met niet minder dan met eene ton gouds, of 100,000 guldens. Men zegt van een man dat hij 5 10 20 30 tonnetjes bezit. Even als een ander, heeft de Zeeuwsche pachter ook zijn tonnetje, en wie maar eene of twee tonnen heeft is in Zeeland niet zeer rijk. „Wat het land zelf betreft, dat gaat alle verbeelding te boven, en wie Zeeland en de Zeeuwsche dorpen niet gezien heeft, heeft niets gezien. Gaat daar heen, en niet naar China of Japan. Wat zoudt gij in China al vinden dat zoo buitengewoonzoo 't zien waard isals een Zeeuwsch dorp! En vergeet niet dat dit land maar 2 k 3 uren van hier ligt, al kennen wij het niet. Men stoomt er op de Schelde voorbijnauwelijks bemerkt men die smalle strook lands, die met het water ineen smelt en boven welke hier en daar een molen, een bosch, een kerktoren zich verheffenhet ziet er treurig uit, nauwelijks let men er op, want de vloed is breed, en men is er nog al verre af; dat aldaar menschen leven, denkt men niet. Maar als men aan wal gaat, wat verandering! En trekt men dieper 'tland in, zoo komt men in een paradijs van schoonheid, vrede, vrucht baarheid en weelde. Ik ben niet opgewonden en over- drijve niet; het is met eene zekere spijt dat ik dat liefelijk oord bekend maakik vrees dat de toerist me dat schoone land bederven zal. De bezoeker wekt er echter niet de minste nieuwsgierigheid op. De Zeeuw bewaakt zijn land niet als de gierigaard zijnen schat: hij weet te wel dat hij er meester is, om onbevreesd te wezen. Er bestaat inderdaad geen onafhankelijker volk dan dit. Het bemint zijnen vorst en is gehoorzaam aan de wet; om het va derland te reddenzal het zijne dijken doorsteken en de zee gelasten met het verdedigen zijner vrijheid; maar zelfs in zijne betrekking met de regeering wil het vrij zijnen deze zou te vergeefs in Zeeland plaats zoeken voor soldaten. De Zeeuw kan met den soldaat niet omhij lijdt niet dat deze zich zooveel laat voor staan bij burgers en vrouwen. Onverschrokken trekt hij zijn mes, en is niet te bedaren vóórdat de reegering de soldaten weer uit het land heeft geroepen. Wil het algemeen welzijn dat het land overstroomd worde, als met den oorlog tegen Lodewijk XIV, zoo mag de re geering het niet gebieden, de Zeeuwen zouden niet ge hoorzamen. De koning zelf moet spreken en hun zeggen „Vrienden! het moet, en ik kom het u vragen" En ter stond strekt de zee, als een beschermend lijkgewaad, zich over gansch de landstreek uit. „Ik liet mijn oog rusten op de rijke landbouwen die ons omringden, als de heer van Maenen mij dien een- voudigen en zaehten heldenmoed verhaalde, en ik weet niet of hij zag dat er tranen in mijne oogen welden. Aldus begrepen, heeft de vaderlandsliefde iets dat ont roert. De Zeeuw die zijn land onder water zet, deed mij aan Virginius denken, die zijne onteerde dochter doorstak met een dolk. Al wat groot is, raakt aan elkander. „Maar de zee weêr afnemen wat zij hernomen had, is geen kinderspel: dat juist gaat men naar de Ooster schelde beproeven. De afdamming zal aan Zuid-Beveland 20,000 bunders grond weergevenwelke de zee in de XVIe eeuw overweldigd en sinds behouden heeft. Dat heet het Verdronken land. Daar stond eertijds het oude Rommerswalle, dat, volgens sommige geleerden, zijnen oorsprong vond bij de Romeinen, en naar de woordaf leiding te oordeelen, is die stelling zeer waarschijnlijk. Niet in eens werd Rommerswalle verdelgd; de zee had bij de 30 jaren tijds noodig om het in te zwelgenin 1530, werd het door een storm grootendeels in 't mid den des waters afgezonderd; in 1557, vielen zijne muren neêr, stortte het stadhuis in en werden verscheidene straten overstroomd. Langzaam ging de verwoesting voort; de bewoners gingen een voor een droevig henen, naarmate het water klom; in 1634 werden de kasseien, de poorten en wat nog boven water stond, openbaar verkocht; daarna verzonk het overige, 't eene vóór, 't andere na, in de diepte. Vóór de afdamming, voerde stoomboot over de puinen van den kerktoren, die men beneden in 't water nog liggen zag. Als meer andere dammen het Verdronken land geheel zullen ingedijkt hebben, en indien men het droog maakte, gelijk het Haarlemmermeer, zou men de puinen van Rommerswalle wederziende stad zou, na meer dan drie eeuwen dood slaap, uit haar watergraf heroprijzen. „Te Wemeldingen aangekomen, kuierde ik alleen naar het dorp, toen leden der Union Clubmet hun Directeur, den heer van Maenen, den dienstwilligsten en achtings- waardigsten man dien ik kenne, mij aanzochten met hen het land te doorrijden. In twee uitmuntende rij tuigen, reden wij heel het district rond, van Wemel dingen naar Kapelle, Biezelingen, Schoore, Kruiningen en Hansweert, waar het kanaal langs den kant der Westerschelde begint, en waar de Telegraaf ons om 4 uren weêr moest opnemen. De boot kwam er ter zelfder tijd aan als wijen twee uren en half later waren wij in Antwerpen terug. Van Kapelle liadde ik wel naar Goes willen rijdeneen lief stadjede perel van 't eiland, doch de tijd ontbrak ons. „Geen uitstapje zal in mijn geheugen zulken aange- namen indruk nalaten als dat pleiziertochtje. Te Kapelle traden wij eene hoeve binnen, welker eigenaar, heer Adriaan Nijssen, een goede vriend van Adolf Dillens, die in Zuid-Beveland zoowel bekend is als de koning van Holland zelf, ons zoo beleefd als gulhartig onthaalde. Schuren en stallen zijn er modelgebouwen, het woonhuis is de netheid en zindelijkheid zelve, en de boomgaard is overheerlijk. Die hoeve duidt in al hare deelen vreed- zaïnen welstand, ja hoogen rijkdom aan. Over 'talgemeen, gelijken al de Zeeuwsche hoeven op elkander, en allen dragen eenen naam tot zinspreuk. Deze heet Zelden rust, gene Werk met lust, dan gerust; het is slechts in schijn dat de eene zinspreuk de andere tegenspreekt; in den grond maakt de laatste de eerste volledig. „Het is niet mogelijk ergens eene vergelijking te vinden voor de landouwen, dorpen en bewoners van Zee land ik was onophoudend in bewondering. Het eigen aardige dier dorpen, de onbeschrijfelijke zindelijkheid en de goede inrichting der woningen verbazen den vreemden bezoekereen hut is een huis, een huis een kasteel, een kasteel een paleis. De bevolking is schoon; de vrouwen hebben, bij lieve wezenstrekken, iets edels en frisch dat het oog boeit. „Nergens heb ik planten en gewassen zoo groen gezien als daar. Overal bloemen, en op de boomgaarden, waar krieken- en kerselaren de meerderheid uitmaken, strekt zich een malscli tapijt uit van fijn gras, madelieven en goudknopjes. De konijnenperken zijn afgesloten met palen, die zoo diep in den grond zijn geslagen dat hut konijn er niet onder door kan mijnen. Binnen die afge- slotene plaats ligt een grasheuvel, waaronder het dier een hol heeft gekrabd, en op zekeren dag komen daar 60-80 jonge konijnen uit te voorschijn. „De melkplaatsen zijn zindelijk, en de melk allersmake lijkst; in de herbergen drinkt men melk, met rkum en suiker er in. Dit maakt een gezonden en lekkeren drank. In bijna al de herbergen vindt men schoone billarden in groote zalen, waarvan de muren en de zoldering niet alleen geschilderd, maar verlakt en vernist zijn. „Heb ik gezegd dat alle Zeeuwen een goed lager on derwijs genieten, en dat velen onder hen, zonder hunne hoeve of hunne schapenkudde te hebben verlaten, zich ook verder onderrichten? Het schoonste van een Zeeuwsch dorp is de school, en daarin zit heel het geheim van dat heerlijke land. Als de menschen den beker van ellende, bijgeloof en onwetendheid zullen geledigd hebben, zullen zij misschien op 'tleeren denken, om vry en gelukkig te worden. „Holland liadde te Parijs, voor T onderricht van 't Fran- sche volk, het eiland Zuid-Beveland moeten ten toon stellen." ]>Iarkti)ryzeii te Zierikzee. 27 JUNIJ 1867. Boter, laagste koers ƒ0,475 en hoogste koers ƒ0,50 per 5 ons. lüp-Eijeren, laagste koers ƒ0,65 en hoogste koers ƒ0,70 per 25 stuks. De advertentie uit Kruisdijkgemeente Groede is voor dit Nomraer te laat ontvangen. Ondertrouwd P. L. MASION, van Dordrecht, Weduwnaar van Clara W. Fagot, Rotterdam, met 27 Junij 1867. MARIE C. de LANGE. Getrouwd R. M. J. VERTON, Jz. en Zonnemaire, K. J. SLIEREND RgGT, Wd. den 21 Junij 1867. Getrouwd Naarden, 27 Junij 1867. G. van de POLDER en C. M. van LENTE. Ouwerkerk in Duiveland, 26 Junij 1867. Heden overleed aan de gevolgen van den kink hoest onverwacht ons eenigst overgebleven Zoontje JOHANNES CHRISTIAAN, ruim een jaar oud. M. CORSTIÜS, Lz. E. M. C. CORSTIÜS, Fortuijn. Algemeene kennisgeving. op Maandag den 1 Julij, in de CONCERTZAAL des avonds ten half* aclit. Voorganger Ds. HAGE, Herv. predikant te Wolphaartsdijk. Bij ons vertrek met der woon naar IGissin gen gevoelen wij behoefte aan onze geëerde Stad- en Landgenooten bij deze een welmeenonde af?seIioids»g;roet te brengen, onder daiiltlxe- voor de begunstiging en het vertrouwen gedurende een tal van jaren zoo ruimschoots genoten en ondervonden. Zierikzee, F. SLAAT. 29 Junij 1867. A. SLAATTromp. den 5 Julij a.s., 's namiddags ten 4 ure, in de herberg te Noordgouwe, van Het cloen van ceiii^e lxerstelling'eii on bepleistering-en aan de kerk dier gemeente. Het bestek ligt van af den 1 Julij ter lezing in ge noemde herberg, terwijl de aanwijzing zal plaats hebben op den 3den des namiddags ten 5 ure. De Griffier G. van WAGE zal, ten ver zoeke van den Heer F. C. KöHLER, op jH^ Zaturdag den 6 Julij 1867des namiddags =OT-""'ten 4 ure, in de Herberg bij A. van der Meer te Zonnemaire, publiek presenteren te verkoopen de navolgende VRUCHTEN TE VELDE, als: 2 Bunders, 56 Roeden Wintertarwe. 6 33 1 v 70 3 86 1 77 0 80 W interrogge. Wintorgarst. Maartsche Garst. Haver. Erwten. De Notaris J. M. BOUVIN zal, op Vrijdag 'IMêüL den 12 Julij 1867des voormiddags ten 10 ureten verzoeke van den heer J. SCHIL- PEROORT, in de herberg, bewoond door Lamb. Koene, te Bruinisse, publiek presenteren te verkoopen Een WOONHUIS, Erf en gevolgen en Tuin, staande en gelegen te Bruinissekadastraal bekend sectie C, No. 59. Een SCHUUR en ERE, gelegen aldaar, kadaster sectie C, No. 206. En 2 bunders, 30 roeden, 49 ellen Bouwland, gelegen als voren kadaster sectie D, Nos. 77203 en 77bis. Nader bij biljetten vermeld. Informatiën te bekomen ten kantore van genoemden Notaris. De Notaris J. M. BOUVIN zal, op Dings- dag den 16 Julij 1867, des namiddags ten 2 urein de Dorpsherberg te Oosterland ten verzoeke van den Heer R. KOOLE qq. publiek presenteren te verkoopen E en o partij toebehoorende aan Mons. L. VISSER, gelegen onder Oosterland. O* 0 De ONTVANGER der REGISTRATIE en DOMEINEN te Tholen, zal op Dingsdag den 16den Julij 1867, des morgens om 11 uur, in de Herberg van Jacobus van Nieuwenhuijzen te Sint-Philipsland, ten overstaan van den Notaris M. W. J. de VISSER, te Tholen, in het openbaar verkoopen: in den Anna-Jacoba-Poldergemeente Sint-Philipsland, verdeeld in 14 kavels, breeder bij gedrukte bil- letten omschreven. De voorwaarden liggen ter lezing in de Herberg van voornoemden van Nieuwenhuijzen, op de Secretariën der gemeenten Oud-Vossemeer en Sint-Annalandten kantore van den Ontvanger der Registratie en Domei nen te Zierikzeeen bij den ondergeteekendeten wiens kantore de tiendkaarten voor een ieder ter inzage lig gen en nadere inlichtingen te bekomen zijn. De fungerende Ontvanger der Registratie en Domeinen te Tholen J O R D A A N. De Notaris Mr. J. J. ERMERINS zal, ten verzoeke van zijne principalen op Dingsdag den 23 Julij 1867's voormiddags ten 10 urein de Concertzaal te Zierikzee, in diverse perceelen publiek presenteren te verkoopen: 3 B. 19 R. 90 E. Bouw- en Weilandin het Poortambacht van Zierikzee. 13 43 Bouw- en Weiland on der Kerk/verve. 1 14 40 Bouwland onder Noord gomoe. 5 06 90 Bouwland onder Zonne maire. 14» 75» Bouw- en Weiland on der Duivendijke. 1 55 60 Bouw- en Weiland on der Eikerzee. 39 B. 14 R. 80 E. Vio Aandeel in de meestoot en gevolgen, genaamd „de Roos" te Brouwershaven. y3.2 Aandeel in de Meestoof en gevol gen, genaamd »de Star," te Zierikzee. En 2 Obligatien ieder groot 600, 3 pCt., Bruinisse- en Stoofpolder. Nadere informatiën te bekomen ten kantore van voor noemden Notaris. Ruim 1G gem. uitniiiilteiid VLAS te Velde. Te bevragen bij J. RIJKSte Colijnsplaat. De ondergeteekende neemt de vrij heid zyu advertentie-bureau aan te hevelen, tot liet plaatsen van annon ces in alle binnenlandsclic couranten en weekbladen; van eene accurate en spoedige bediening kan men ver zekerd zijn. I?. de LOOZE. FABRIEK De van ouds bekende Fabriek heeft besloten, ten einde de jaarlijksche vernieuwing zijner Patroonen te verge makkelijken iedere zomer de over jaar sol 10 Kanten tegen FABRIEKSPRIJS (30 pCt. onder alle concurentie) te verkoopen. Van heden af zijn 300 stukken ter OPRUIMING bestemd. E. van MIGEM, MECHELSCHE PLEIN 16, ANTWERPEN. Bij GEBR.9 BUIJZE, gekwalificeerde Collec teurs te Zierikzeeis in de thans trekkende 263ste S taats-Loterij5de klas4de lijstge vallen op No. 6895, Ten hunnen kantore zijn voor het geëerde publiek, volgens prys-courant, nog Loten te bekomen. De trekking vervolgt op 2 Julij a.s. wordt berigt, dat de pi-ijzen om 18 Julij per Stoom boot regtstreeks naar NEW-YORK te vertrekken weder zijn gedaald. Vele passagiers uit Walcheren, Goes, Tholen, Flakkee en Zierikzee kon tract or en met JOH.s BRAAM, onder Nieuwerkerk bij Zierikzee. Brieven franco. Die genegen zijn den 18 Julij a.s. per Stoom boot of den 20 Julij a.s. per 3mastschip genaamd JOH AN BUNJAN, naar NEW-YORK te vertrekken, gelieven zich in persoon of met franco brieven aan te melden bij J. K. LINDHOUTBoekhandelaar te Tholen, die door zijne principalen gemagtigd istot voel verminderde v racl tpr ij zen CON TRACTEN te sluiten. Verzwakte ligcliaamsgestellen. Wanneer het klimaat, de ouderdom, of de doorgestane vennoei- jenissen de gezondheid geschokt hebben, komen de huidziekten al spoedig opdagen en vermeerderen de reeds aanwezige zwakte. De geneesmiddelen van Holloway bewijzen dagelijks de uitste- kendste diensten zelfs bij de meest weerspannige gevallen. Deze overal bekende en hoog geschatte Zalf bezit de fijnste zalvende eigenschappen, die verzachten en genezen zonder de teerste huid te overprikkelen, noch de gevoeligste open wonden te ontsteken. De Zalf en de Pillen van Holloway zijn onfeilbaar voor degene- zing van kwadebeenen, krampaders, gezwollen enkels, de roos, de vercelde huid en alle andere soorten van huidziekten. Op al die ziekte aandoeningen, oefenen de geneesmiddelen van Holloway eene spoedige en gunstige werking uit, en, wanueer de genezing eenigzins mogelijk is, bewerkstelligen zij die langzamerhand, maar zeker. Zij zijn onbetaalbaar voor de genezing van de Scheurbuik en de Klierziekte. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt Doosjes Pillen van ƒ0,80 ƒ1,85 ƒ3,— ƒ6,75 ƒ13,50 ƒ20,50. Potjes Zalf van - 0,80 - 1,85 - 3,- 7,05 - 13,85 - 20,95. NB. Bij iederen pot is een, in alle talen gedrukte tcregtwij- zing om de zieken in alle mogelijke omstandigheden debeuoodigde inlichtingen te geven. Zijn op franco aanvrage a Comptant te bekomen bij den heer J. BAL Cz., Apotheker te Zierikzee, den heer B. van ASPEREN VERVENNE te Goes J. STRAATMAN Hoofd- Dépöthouder te's Hertogenbosch, alsmede te Londen, Strand 244. Holloway s Etablissementenen te New-York, 80 Mai den Laine. Wordt gevraagd een bekwaam DROOGER voor de Stoom-Meêkrap-Fabriek, in den Anna-Jacoba- Polder. Met overlegging van bewijzen van bekwaam heid en goed gedrag, vervoege men zich in persoon bij den Hoofd-Opzigter A. BRAAM. Er wordt gevraagd: Een PERSOON, voor MARÉCHAUSSEE TE 'VOET. Vereischten zijn: lezen en schrijven, geene ligchaamsgebreken, zes jaren gediend te hebben zonder straf wegens dronkenschap, lang 1,674 el; minder dan zes jaren of niet gediend te hebbendan ƒ150 storten of borgtogt stellen van ƒ300. Adres W. VUNDERINK, Maréchaussee te Willemstad. Een bekwame, gehuwde zag zich gaarne ten spoedigste geplaatst. Adres met franco brieven, onder letter D, bij den Uitgever dezes. Met Augustus, benoodigd, die kan koken en huiswerk ver- rigten, bij den heer J. J. KELLER. SNELPERSDRUKKKHIJ VAN P. DE LOOZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 2