No. 2428. 25s,e Jaarg. Zaturdag 29 1867. Nieuwstijdingen. V erscheidenlieden. Een reisje naar Zeeland. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michiga Abonnements-Pfiis: voor reide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Vcrsclivinti Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. Een groot aantal personen hebben zich bij het Public Office te Birmingham aangemeld en de verklaring afge legd, dat zij eene schadeloosstelling verlangen voor ue nadeelen, welke zij bij de jongste ongeregeldheden heb ben geleden. Ieder dier personen is gehouden eene cautie van 40 te stellen, om de delinquenten te vervolgen, indien men er in slaagt hen te arresteren. De Times wijst op het feit dat de arbeidstaking der kleermakers-gezellen geleid heeft tot gevolgen, die in dat bedrijf eene groote verandering zullen te weeg brengen. In de eerste plaats hebben de kleermakers niet alleen knechts uit het buitenland, maar ook een aantal vrouwen in dienst genomen, die nu op het werk geoefend zijn en op hare beurt aanleiding geven dat andere vrouwen zich mede daarop toeleggen. Niet alleen zijn de meesters met het werk dezer arbeidsters tevreden, maar bovendien werken deze ook veel sneller, doordien er inmiddels verbeteringen aan de naaimachines zijn ingevoerd, ten gevolge waarvan met die werktuigen onder anderen nu twintig knoopsgaten gemaakt en ge heel afgewerkt worden, in dienzelfden tijd dien een knecht vroeger tot een enkel knoopsgat noodig had, terwijl het werk zelf er dan nog veel netter uitziet. Door deze en meer andere verbeteringen komt er niet alleen eene geheele verandering in den werktijd, in het werk en in het personeel, maar het geeft ook uitzigt op eene verlaging der prijzen van kleedingstukken, daar er te Londen in het Westen reeds kleermakers zijn, die het daardoor zoover hebben gebragt, dat zij nu de goe deren leveren tegen slechts ruim de helft van den vroe- geren prijs. Deze gevolgen zijn dus niet naar den zin der in verzet gekomen arbeiders. Er zijn er nu alleen te Londen en Brighton nog ruim 3000 die ledig loopen, terwijl er reeds bureaux zijn opgerigt, alwaar de meesters ieder oogenblik nieuwe arbeiders en arbeidsters kunnen verkrijgen. Zoo derhalve de knechts, die het werk heb ben gestaakt, niet te gronde willen gaan, zullen zij in eene minnelijke schikking moeten treden, of een ander bedrijf als kostwinning moeten zoeken. Het bezoek van den keizer van Rusland te Warschau heeft zich door eene humane daad gekenmerkt. Bij ukase is bevolen om de verbeurdverklaringen van de goederen der polen, die in den laatsten opstand betrokken waren te staken, in zoover de goederen nog niet aan den staat zijn overgedragen. Voorts is bepaald om alle nasporingen en onderzoekingen naar deelneming in den opstand te doen ophoudeneen maatregel die hoog noodig was vermits bij de vroegere ukase betreffende de amnestie wel bepaald is, dat de aanhangige processen gestaakt zullen worden, maar de nasporingen naar deelneming aan den opstand werden niettemin door de autoriteiten voortgezet met alle vexatien die men zich daarvan voor stellen kan. Tevens is bij eene tweede ukase bevolen een onderzoek in te stellen naar de middelen die aan gewend dienen te worden tot ondersteuning der Polen die door de nieuwe organisatie van het koningrijk broodeloos zijn geworden. Garibaldi is niet ziek, gelijk men beweert heeft. Hij zal echter de bijeenkomst van de leden der party van actie te Napels niet bijwonen. Hij wordt streng bewaakt, daar de regering van oordeel is, dat hij op dit oogenblik zeer gevaarlijk zou kunnen zijn. Men vreest dat hij iets tegen Rome ondernemen zal. Een aanzienlijk getal ro- meinsche uitgewekenen, die verdacht worden daaraan deel te zullen nemen, zijn te Caneo en andere steden des lands geinterneerd. Het comité voor den opstand, hetwelk Garibaldi tot zijn generaal heeft gekozenheeft aan zijne leden bevolen zich niet van Rome te verwijderen, daar het oogenblik om te handelen naderde. .Parijs, 24 Junij. Al de te Rome aangekomen bisschoppen hebben gezamenlijk den Paus een bedrag van 10 millioen gebragt, zijnde de opbrengst van den Pieterspenning. Zaandam 23 Junij. Heden namiddag wilden twee jongelieden zich badeneen hunner die niet goed kon zwemmen had de onvoorzigtigheid zich in het diep te begeven, waarin hij direct wegzonk. Zijn kameraad, die nog gekleed was, sprong den zinkenden onmiddelijk achterna, raet dat treurig gevolg, dat ook hij in de diepte verdween. De lijken van beide jongelieden, de een 19 en de ander 25 jaren oud werden na verloop van eenigc uren opgehaald. TJtrecUt, 24 Junij. Utrecht viert feest. Men wordt getroffen door de wijze waarop de ingezetenen hunne vreugde aan den dag leggen bij het vieren van het 230jarig bestaan onzer hoogescliool. Reeds vroeg wap perden de vlaggen en overal is groen aangebragt; Utrecht is in een tuin herschapen. Ten 11 uur kwamen de leden van het studentencorps in het groot audito rium bijeen. Van daar begaven zij zich, voorafgegaan door den senatus Veteranorum door een gedeelte van de stad naar het stationsgebouw, ten einde de oud studenten af te halen. Ten 12 uur keerde men, vergezeld van de oud-studenten, die in grooten getale waren opgekomen, na een groot gedeelte van de stad bezocht te hebben, naar het groot Auditorium terug. Deze optogt was geregeld als volgt: 1°. Het muziek-corps der Utrechtsche schutterij2°. De abactis van den senaat, dragende de banier van het Utrechtsche studenten corps, vergezeld van de senatoren II en III; 3°. de rector van den senaat; 4°. de prorector en thesaurier van den senaat en de senator I; 5°. de vice-abactis van den senaat dragende de groote banier der academie 6°. de honoraire leden van den senaat drie aan drie; 7°. de oud-studenten8°. de banierdragers der medische en juridische faculteiten; 9°. de banierdragers der lit- terarische, theologische en philosophische faculteiten; 10°. leden van het Utrechtsche studenten-corps; 11°. het muziek-corps van het regiment veld-artillerie. In het groot Auditorium werden de feesten door den rector van den senaat, den heer Kerdijk, met eene toespraak plegtig geopend. Heden middag zijn er verscheidene bijeenkomsten van reünisten en was er muziek op de studenten-societeit. Heden avond is op het feestterrein in de Nieuwe Baan een groot harmonie-concert aangeboden aan de oud studenten door de deelnemers aan de feesten. De muziek van het orkest van het Paleis van Volksvlijt, onder directie van Joh. M. Coenen, was uitmuntend. Eene ontelbare menigte had zich vergaderd op het terrein, de Nieuwe Baan, dat niet alleen uitmuntend voor het doel geschikt is, maar bovendien prachtig was gedeco reerd; vooral de feestzaal voldeed in hooge mate. Haai-leiii, 22 Junij. Dagelijks komen hier deta chementen terug van de infanterie en cavallerie, die in verschillende streken van ons land eenigen tijd wegens de handhaving der verordening op de veeziekte gede tacheerd waren. De zuiverings- of berookingsmaatregelen van kleedingstukken, enz., volgen dan ook weldra, terwijl thans ook te gelijkertijd het vaccineren bij de militairen met ijver wordt voortgezet. 's Gravenhage, 27 Junij. Bij den aanvang van de zitting der Tweede Kamer waren heden de tribunes druk bezet. De ministers van binnenlandsche zaken en finantiën waren in de zitting tegenwoordig. De Voor zitter liet voorlezing doen eener missive van den heer Trakranenwaarin deze verklaart door den koning ge- magtigd te zijn het ontwerp tot uitgifte van gronden in erfpacht in Indië in te trekken. Naar men verneemt, heeft de heer Trakranen bereids zijn ontslag als minister van koloniën ingediend. Brakel, 22 Junij. Het militaire cordon ter be waking der afsluitingslijn tot wering der veeziekte te Herwijnen, is opgeheven. De daartoe behoort hebbende manschappen zijn reeds naar hun garnizoen vertrokken. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat op het rieten dak van 'thuis der wed. van Bijsterveld alhier, een welig groeij enden acasiaboom staat, die eene hoogte van ruim drie Ned. ellen heeft. Bral*el, 26 Junij. Ondanks den hoogen waterstand waren op de rivier de Waal, tegenover het fort Loeve- steinnog gedurig schepen vast op de zich te dier plaatse bevindende hooge zandbanken. De eerste aardappel-schuit ligt heden alhier voor den wal. Tegen ƒ4,80 het mud worden de zoogenaamde kralen aan boord geleverd. WijTie, 23 Junij. Heden namiddag ontvingen wij hier de treurige tijding, dat, terwijl op de lijn Almelo- Salzbergen de conducteur de kaartjes van de passagiers ophaalde, hij uit den trein, die in volle vaart was, viel en onmiddelijk dood was. Naar men verneemt, laat de ongelukkige eene weduwe met drie zeer jeugdige kinderen na. Zierilïzee, 28 Junij. Gisteren had alhier het aan gekondigde Volksfeest der Sociëteit „Tot Nut en Genoe gen" plaats, hetwelk werd opgeluisterd door het beroemde muziek-corps van het 6de regiment infanterieonder directie van den kapelmeester Steenbergen. Des morgens ten 8 ure deed genoemd corpsvergezeld door het bestuur van genoemde sociëteit eene promenade door de stad, terwijl vóór de woningen van eenige ingezetenen muziekstukken werden uitgevoerd. Des namiddags ten 2 ure had de Matinee Musicale in de buiten-societeit „Parklust" met bijgevoegd terrein plaatswelke zeer goed was bezocht, en afgewisseld werd door het oplaten eener luchtballon. Des avondsten 7 ure nam het Fanfaren- concert een aanvang, afgewisseld door het afsteken van prachtige vuurwerken terwijl het gebouw der sociëteit en den omtrek derzelve schitterend was geïllumineerd. Duizende toeschouwers woonden binnen- en buiten het terrein dit feest bij, hetwelk met regt een Volksfeest mogt genoemd worden. Het heerlijkste weder begunstigde hetzelve, zoodat de illuminatie een schitterend effect maakte. De muziekstukken, volgens programma uitge voerd, verwierven den algemeenen bijval en handhaafden den roem van dit corps. De directie van genoemde sociëteit verdient allen lof voor de door haar betoonde moeite en opoffering tot organisatie van dit feest, te meer, daar, dank zy de genomen maatregelen, alles in de beste orde is afgeloopen. Uit Vlissingen schrijft men: Heden morgen heerscht op het dok alhier eene groote ongewone bedrijvigheid: het is de iulading van huisraad van de onlangs naar Amsterdam overgeplaatste werk lieden der marine in het ter voltooijing derwaarts be stemde oorlogstoomschip „Vice-admiraal Koopman." Hoe groot echter het gejoel en de drukte ook wezen moge, ze heeft niets opbeurends, maar maakt neêrslagtig want menige naauwe band moet heden avond, het waarschijnlijk tijdstip van vertrek, wie weet voor hoelang verbroken worden. Zelfs op hen die hierby niet regt- streeks betrokken zijn, maakt dit vertrek een droevigen indruk. Het oorlogstoomschip „de Valk," jl. Zaturdag middag alhier ter reede gekomen, is bestemd om de „Vice-admiraal Koopman" naar het Nieuwediep te slepen en de werklieden met hunne gezinnen aan boord te nemen, die dan aldaar op laatstgenoemd schip overgaan ter verdere bestemming naar Amsterdam. Men heeft van deze gelegenheid tevens gebruik ge maakt om werktuigen der pantser-inrigting over te brengen, waardoor het oorlogstoomschip in een monster beurtschip is gemetamorphoseerd. (Midd. Ct) Naar aanleiding van een herinnering in een onzer dagbladen voorkomende, dat het den 22, 23 en 24 dezer de 200ste jaardag is van den togt naar Chattam, maakt de N. Utr. Ct. de volgende zeer juiste opmerking: „De man die den roemruchtigen togt aanvoerde, slaapt hier in de Domkerk, de dappere Willem Joseph van Gent, maar de ontwerper van het grootsche plan en de krachtige uitvoerder er van, liggen in een graf ver stopt in een der 's Gravenhaagsche grafkelders, nadat de beestelijke woede der Hagenaars hun ligcliaam ver scheurd en vaneen gereten had. Zoolang Nederland voor de de Witten geen standbeeld heeft opgerigt en ze in eer hersteld, zoolang moeten wij maar liever met schaamte op onzen vroegeren roem terugzien, dien zij ons deden behalen." Men schrijft uit Hellevoetsluis, als eene bijzonder heid, dat de Engelsche boot Sea Queen, komende van Taganrog, lang 249 Engelsche voeten, aldaar geschut is. De Riga, mede een Engelsche stoomboot, naar men zegt 265 Engelsche voeten lang, konde echter wegens hare te groote lengte niet schutten en moet daarom in plaats van te Rotterdam te komen naar Dordrecht gedirigeerd worden. Voorwaar wel een bewys, dat groote booten thans in zwang komen. Gemengde berigten. In de Tweede Kamer is er bijna geplukhaard geworden over het lot der bevolking op Javaer waren leden die de Javanen wilden gelijkstellen met de vroegere slaven in Amerika, en den gedwongen arbeid afschaffendoch die lui die door het zweet der arme Javanen rijk zijn geworden, waaronder vooral Amsterdamsche dikbuiken behooren, willen de zweepslagen op Java behouden. Als dus de sultan van Turkije dit verneemt als hij in den Haag komt, dan zal hij toch wel vragen of de Neder landers gek zijn, om hunne eigene onderdanen op Java in slavernij te houden en millioenen opofferen om de slaven in Amerika vrij te maken en om het lot der Chinezen te verbeteren. Ook werd er gescholden als vischwijzen op de verdedigers der Javanen, en hen ver weten dat zij nooit een deftige witte das aan hebben zoo als de Amsterdamsche pluimgraven en de ezeldomme jonkheeren. Men denkt dan ook dat er in het vervolg bij het verkiezen van leden voor de Tweede Kamer, portretten van de candidaten zullen gevoegd worden met aanbeveling, om toch vooral te letten op degenen die een groote witte das aar. hebbenen mogt een witte das nog geen invloed op de kiezers hebben, dan zullen er mannen voorgedragen worden met korte broeken, pruiken en een steekje, om toch eene deftige kamer te verkrijgen, waar willekeur de hoofdzaak is, even als vóór 1848. De sultan van Turkije lacht om de ge schenken die de czaar aan keizer Napoleon heeft gegeven, hoewel er twee zeldzame mooije paarden bij zijn, rood achtig van kleur. Neen, de sultan heeft twaalf der schoonste paarden in Arabie laten opzoeken en koopen voor een geschenk aan Napoleonterwijl hij een diamant voor de keizerin zal medebrengen van onberekenbare waarde, die meer dan drie eeuwen in de Turksche schatkamer is bewaard gebleven voor eene uitverkorene aan engelen gelijk. Die Spaansche gravin zal het dus maar moeijelyk hebben als zij dit zware ding in haar neus dragen moet, want in een oor kan het niet, dan zoude zij uit het lood gaan hangen en een scheef hoofd krijgen. Keizer Maximiliaan heeft kort voor hij ge vangen werd genomen, nog last gegeven om 2000 nachtegalen voor hem te koopen in Tyrolzoodat die man ook al eene verkeerde rekening heeft gemaakt, want hij zal ze nooit hooren zingen of hij doodgeschoten wordt of niet. Koning Leopold heeft te Parijs 20 oranjeboomen gekocht voor 4000 francs het stuk, en de prins van Oranje eene buitenplaats; de boomen zijn geleverd en betaald, maar de buitenplaats nog niet. Het heeft te Parijs nog al verwondering gebaard, dat de keizer van Rusland, toen hij te Parijs was, er geen paar dagen afgenomen heeft om zijne familie in den Haag te gaan bezoeken, of niemand zijner familie den keizer. In de lijkdienst van den landbouwer G. te N. hebben de koorzangers zich weder roemrijk gedragen, daar er meer orgels waren dan zangers waarover Judokus moest lagchen van kwaadheid. Ook waren er vier kerk-uilen te zien met ezels-ooren, die op verzoek der gemeente zullen opgesloten worden in eene kooi waarop staan zalstom en doof. Te Neuzen wordt iemand aangeraden, die zes dames in hunne deugd heeft zoeken te verkleinen, een paar groote ooren te koopen, om alzoo eene treffende gelijkenis te krijgen van een ezel der ezels. Eene zwarte boerin te H. wordt den raad gegeven, om de vleugelen van hare dochter wat te kortwieken, daar zij anders nog weg zal vliegen met een poldergast; maar: Het is zoo als men dikwijls vindt: Zoo de moeder is zoo als het kind. Het Brusselsche weekblad Office de publicite'dat 23,000 geabonneerden telt en met buitengewoon talent is opge steld, hield jn zijn nummer van 16 Junij jl. het verhaal in van een reisje uit Belgie naar Zeeland. Dat verhaal geteekend Bertram, mag een meesterstukje van fijne opmerking en gladde vertelling worden genoemden wij kunnen den lust niet wederstaal) er eene vertaling van mede te deelen. Onmogelijk is 't echter den zwier en den toon weder te geven die het oorspronkelijke zoo aantrekkelijk maken. De inleiding alleen laten wij weg; zij handelt over „witte meerlen," met welken naam de schrijver de mannen van genie bestempelt die inderdaad bijna zoo raar zijn als de meerlen in 't wit. Wat wij vertaald hebbenbetreft uitsluitend Zeelanden de Zeeuw zal niet zonder belangstelling lezen hoe een vreemdeling van talent, die nooit eenen voet in Holland heeft gezet, na eenige uren ziens en hoorens, zich over hem en zijn land uitdrukt. „Aan boord waren wel 300 personen't waren ook hier diewelke altijd de eerste voorstelling van een tooneelstuk bijwonen: het hart en het hoofd van het publiek denkers en zieners kunstenaars droomers, zorgelooze menschen uit allerlei stand, regeerende prinsen, regters, letterkundigen, dagbladschrijvers, di plomaten, rijken, armen, werklieden, lediggangers, wet gevers, bankiers kooplui in konijnenvellen klerken advokaten, markiezen, deurwaarders en ministers. Een mengelmoes van kommerlooze geesten die op indrukken uitgaan. Verwart die niet met hen die den kunstenaar uithangen en alle dagen 5 frs. ontleenen op het meester stuk dat ze nooit maken zullen, 't Was een zwerm met witte meerlen onder. „Ook was het dek een salonmet éénen oogslag had men elkander erkend en ieder gevoelde zich t' huis bij een volkje van zijn slag. Was 't weer overheerlijk, de lucht heet, de boot sneed zoo snel door 't water heen, dat er een frisch windje over het dek fladderde; alleen dan als de stoomer een oogenblik stil lag, werd de warmte drukkend. Van den Scheldekant gezien, is Antwerpen bijna zoo schoon als Venetie, en de toren zijner hoofdkerk dwingt u tot bewondering. Al wat ons omringde, was met licht overstroomd: reinblauw was de hemelhet water helder en klaarde stad spiegelde zich in den vloed, terwijl prachtige schepen, Hollandsche galjoten met volle zeilen, pluimligte jagten, stoomers en ontelbare zeilbootjes over heel de Schelde leven en beweging verspreidden. „Wy voeren onder de vlag der Union Club-, zoo ik het wel voorheb was de pleziertrein voor de leden dezer maatschappij ingericht, en velen onder hen gaven mij nuttige inlichtingen over het prachtige uitzicht dat wij genoten. Het reisje had een dubbel doeldoch men moest kiezenmen mocht gaan zien naar de afdam ming der Oosterscheldeofwel naar 't nieuwe kanaal dat een anderen weg daarstelt tusschen Antwerpen en Rotterdamen 't eiland Zuid-Beveland op zijn smalst doorsnijdt. Ik verkoos het kanaal; 'twas mij al wel, op drie kwartier uur afstands die beruchte afdamming te zien, waarvan in den laatsten tijd zooveel werd gesproken. Men zag ze in de verteals eene witte streep tusschen den blauwen hemel en het groene water: men ziet den dam maar op twee plaatsen meer open: in'tmidden, op eene lengte van 2 a 300 meters, en nabij den oever van'teiland, boven Bath doch hier is de dam reeds zoo hoog als het water, en vóór 14 dagen zullen er spoorweg-locomotieven over rijden. Gelijk al de dijken waarmee de Hollanders sinds eeuwen aan de zee paal en perk stellen, is die dam een wonderwerk. De vreemdeling die er al de moeielijk- heden niet van kent. kan dat werk ook niet naar ver dienste waardeeren. Hij ziet daar een soort van bergketen van aangevoerden grond, en denkt dat alles bestaat in maar genoeg aarde opeen te hoopon. Maar telkens nis ln'j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1