NIE, No. 2426. Zaturdag 22 1867. 25ste Jnarg. tl rs, Nieuwstijdingen. I fles schen ie, ~7 5 1 s 1 hen ri, ZIËR1KZEËSCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zich In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. A. lb o ii 11 ements-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, iu Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-York - 1,60. - 3,90. Verschuilt: Op Woensdag en Zaturdag. A«lvertentiên: 10 cent voor eiken regel. Zcgclrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zier ik zee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94>. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. ÜW Londen, 15 Junij. Te dezer stede zal eene kerk worden opgerigt, om de afschaffing der slavernij te ge denken, terwijl zij tevens een gedenkteeken zal zijn aan wijlen president Lincoln. Aan deze kerk zal eene open bare school verbonden zijn. De kosten worden geraamd op £13,000. Londen, 18 Junij. Gisteren heeft te Birmingham een conflict plaats gehad tusschen de Protestanten en Katholieken. De onlusten duren voort. De oproerwet is afgekondigd. De gewapende magt is tusschen beiden gekomen. In twee straten hebben ernstige ongeregeld heden plaats gehad. 19 Junij. In St. James Hall alhier had eergisteren eene zeer oproerige reform-meeting plaats van de werk lieden, om te protesteren tegen de reform-beweging. Met behulp der politie is de orde hersteld. Aangaande de ongeregeldheden te Manchester zegt de Times: Sedert eenige weken had de heer Murphy, agent van de London Protestant Electoral Unionzijn voornemen te kennen gegeven, om die stad te bezoeken en eenige lezingen te houden over „de dwalingen van het Roomsch-Katholieke geloof." Hij deed aanzoek hij den mayor der stad, om daartoe de Town-Hall te mogen gebruiken, welk aanzoek echter van de hand gewezen werd. Hierop besloten de vrienden van den heer Murphy een houten gebouw op te rigten, waarin voor 3000 per sonen plaats zou zijn. Des Zondags middags 3 ure zou de eerste lezing plaats hebben, en op dat uur was het gebouw tamelijk gevuld. De heer Murphy werd met luide toejuichingen ontvangen. Buiten het geoouw had zich echter eene groote menigte vergaderd, die luide teekenen van afkeuring gaf, en waarvan sommigen de overigen aanzetten tot het plegen van geweldadigheden. Intusschen hield de heer Murphy zijne lezing en preekte des avonds. Hetgeen hij echter zeide, wekte de verbol genheid der Katholieken in de hoogste mate op. De menigte buiten het gebouw groeide met elk oogenblik aanen de Ieren waren daarbij het sterkst vertegen woordigd. Weldra begon men met steenen te werpen, terwijl de politie niet bij magte was de orde te hand haven. De ongeregeldheden begonnen zelfs van dien aard te wordendat de politie van de hartsvangers moest gebruik maken, en zoo doende kreeg zij, nadat zij aan zienlijk versterkt was, de bovenhand. Verschillende per sonen werden ernstig gewond, terwijl een groot aantal werd gevangen genomen. In den loop van den avond begaf de mayor zich met eenige Roomsch Katholieke priesters te midden der oproerige menigte en vermaande allen de rust en orde te handhaven. Desniettemin bleef het tot midden in den nacht zeer oproerig in de straten. Den volgenden dag was er weder eene onafzienbare menigte rondom het houten gebouw vergaderd, doch de autoriteit had alle mogelijke maatregelen genomen, om tooneelen als die van den vorigen dag te voorkomen. Intusschen herhaalden zij zich weder in den ochtend van Dingsdag en de toestand werd zoo wanhopigdat de riot-act moest worden afgekondigd. De hulp der militairen werd ingeroepen en meerdere troepen per telegraaf ontboden. Twee geheele straten zijn geplunderd en bestormd, terwijl eene Roomsch-Katholieke kapel werd aangevallen en ten deele vernield. Geheele benden, met ijzeren staven gewapend, trekken door de straten en vernielen alles wat hun te voren komt. Er heerscht de grootste opgewondenheid. Berlijn, 16 Junij. Graaf von Bismark verhaalt aan al zijne vrienden, dat hij zich te Parijs bijzonder heeft vermaakt en dat het bezoek dier stad nimmer zoo uitlokkend was als thans. Hij ontkent echter, naar men zegt, dat men overeengekomen is over het nemen van wijd-omvattende maatregelen op staatkundig gebied. Van de amnestie aan uitgeweken Hongaren verleend wordt ruim gebruik gemaakt. Ook Klapka is terugge keerd. Kossuth zal buiten 's lands blijven, daar hij niet in de termen valt, daar hij alsnog voortdurend pogingen aanwendt om de rust te verstoren. Niet enkel in Hongarije is men ingenomen met de hervormingen, ook in andere deelen van Oostenrijk wenscht men die deelachtig te wordenvrij als in Honga rije is thans de leus van velen. Den 11 den Junij is het lijk van de aartshertogin Mathilde, die gelijk men zich lierrinneren zal, op acht tienjarigen leeftijd aan noodlottig bekomen brandwonden bezweek, te Weenen in het familiegraf bijgezet. Het hart der overledene is in de Augustijner kerk en hare ingewanden zijn in de Stephanus kerk begraven. In Silezie heeft jl. Vrijdag middag een vreeselijk onweder gewoed, vergezeld van eene hagelbui, die zoo hevig was, dat de hagelsteenen in het dorp Nissitz des Zaturdags nog 1 y2 voet hoog lagen. In de bosschen zijn talrijke hoornen ontworteld, verschillende huizen zijn omver gewaaidterwijl de te veld staande oogst grooten- deels vernield is. De schade is hoogst aanzienlijk en menige landbouwer geruïneerd. Parys, 17 Junij. De Moniteurgewag makende van het vertrek des konings van Pruissen, zegt dat de koning verlangde, dat zijn vertrek zonder ceremoniën plaats zou hebben. De koning heeft den keizer hartelijk dank gezegd voor de ontvangst die hem te Parijs ten deel is gevallen. De beide keizers zijn ook op de harte lijkste wijze van elkander gescheiden. De keizer is een weinig ongesteld en heeft mitsdien gisteren de receptie op de Tuileriën niet kunnen bij wonen. De keizerin heeft den groothertog en de groot hertogin van Baden en deu graaf en de gravin van Vlaanderen ontvangen. De onderkoning van Egypte is gisteren ten 5 ure 's namiddags gearriveerd. De generaal Pazal, de heer Raimbeaux en de prefecten der Seine en van policie hebben zich naar het spoorweg-station be geven om den onderkoning te ontvangen. Van het spoorweg-station is hij in een hofrijtuig naar de Tuileriën gebragt, waar hij door de keizerin ontvangen is. De onderkoning is in het paviljoen Marsan gelogeerd. De Keizerin van Rusland heeft aan mevrouw Rairn- baux voor 300,000 fr. aan diamanten gezonden, terwijl in al de steden van het Russische rijk lijsten van in schrijving rondgaan, om den redder van het leven des Keizers gouden medailles of geschenken aan te bieden. Eene vrouw verloor in het gedrang bij de illumina tie op de Place de la Concorde te Parijs haar zevenjarig dochtertje. Wanhopend zocht zij het kind een uur lang. Eindelijk wordt het gevondeneen politie-agent was reeds met de kleine op weg naar hare woning. Toen de moeder haar kind weerzag zonk zij ineen en kon geen woord uitbrengen. Toen men haar tot haar zelve had gebragt bleek het dat zij krankzinnig was geworden. De cholera die sedert zes maanden in Lecca ge- heerscht heeft, rigt nu geduchte verwoestingen aan in de provincie Bari. Te Corato eene stad met 22,000 zielen, bezwijken dagelijks 100 personen. Te Napels neemt men alle maatregelen van voorzorg. Grroiiiiig^on, 15 Juuij. Naar aanleiding van de be zwaren, door sommigen kenbaar gemaakt over de gevoelens van de predikanten bij de doopsgezinde gemeente alhier, heeft, naar men verneemt, Ds. J. W. Straatman, een groot voorstander der moderne rigting, aan den kerkeraad voorgesteld een derden predikant te beroepen van de rigting dergenen, die zouden vveuschen het Evangelie in anderen zin gepredikt te zien. Om in de financiële bezwaren te gemoet te komen, gaat zijn voorstel vergezeld van het aanbod, om daartoe jaarlijks ƒ600 van zijn eigen tractement af te zonderen. Het is nog onbekend of de kerkeraad dit voorstel denkt aan te nemen. ITarliiig"eii, 17 Junij. Den 28sten Junij wordt alhier verwacht de eerste stoomboot der Great-Eastern Railway-Company. Deze compagnie heeft veel boven alle andere vooruit, omdat zij beter dan eenige andere in de gelegenheid is, het vee spoedig naar Londen te voeren. Drie havens zijn, gelijk men weet, aangewezen om Friesch vee te ontvangen waar het 24 uren quaran taine houdt. Vervolgens wordt het naar Londen geëx pedieerd, om aldaar binnen 24 uren te worden geslagt. De stoomboot-maatschappij is tevens spoorweg-maat schappij weshalve vee door haar uit Harlingen aangevoerd, bij tijds aan de markt wordt gebragt. 's Gri'frvenliag'e, 18 Junij. Aan het ministerie van marine is heden herbesteed het bouwen van eene licht- wachters-woning voor het licht, genaamd de Verklikker, op een duin in den Noordwesthoek van Schouwen. Daar voor waren zes billetten ingekomen. De minste inschrijver was de heer P. de Vries te Haamstede, voor ƒ3812. H. M. de Koningin heeft, bij gelegenheid van haar verjaardagaan onderscheidene liefdadige instellingen bijdragen doen toekomen. Gisteren heeft hier een 14jarig jongeling de ouder lijke woning verlaten, achterlatende een brief aan zijne ouders, die in zeer gemoedelijken toon geschreven is en waarbij hij hen verzoekt zich niet ongerust over hem te makendat hij een bestaan gaat zoeken en daarvoor de wereld zou ingaan; dat hij hunne lessen waarvoor hij dankbaar bleef, niet vergeten zal en later wel iets van zich zal laten hooren. Tot dusverre zijn alle pogingen om te ontdekkenwerwaarts hij zich begeven heeft, vruchteloos gebleven. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal heeft de Heer Dumbar de minister van binnenl. zaken geïnterpelleerd over het déraillement van den Rijnspoorweg op 30 Mei jl. De minister heeft zich be roepen op de rapporten der spoorweg-opzigters en van den raad van toezigt, die het voorgevallene toeschrijven aan de uitzetting van het ijzer door de hitte. Ook de heer Godefroi en van Nispen voerden over deze aan gelegenheid het woord, alle drongen aan op een naauw- keurig onderzoek en toezigt van den weg. Groviiieliem, 16 Junij. Vrijdag 11. vierde men in deze gemeente feest; 50 jaren was het geleden dat men hier eene Israëlitische Gemeente had opgerigt en 25 jaren dat er eene kerk gebouwd was; welk gebouw dan ook luisterrijk versierd was. Deze plegtigheid werd op uitnoodiging der Israëlitische gemeente, bijgewoond door verscheidene notabelen van alle hier aanwezig zijnde godsdienstige gezinden. Twee prachtige siertorens zijn voor de wetsrol als geschenk aangeboden, welke geleverd werden door den Heer M. Hartog alhier, zoon van den oprigter dezer gemeente. Na afloop der pleg tigheid is dit feest besloten met een bal, zoodat een en ander lang in genoegelijk aandenken zal blijven bij allen welke het met hunne tegenwoordigheid vereerden. Werliouclïini, 16 Junij. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat vrijdag hier in de rivier in één dreef, door een visscher 3 zalmen en een steur is gevangen. 19 Junij. Door wijlen mej. Eli sabeth Paulus, onlangs alhier overleden zij u de vol gende sommen aan de daarbij genoemde instellingen gelegateerd, niet vrij van successieregt, alshet fonds van den eeredienst der Nederduitsche hervormde ge meente ƒ10,000; de diaconie der Nederd. herv. gem. 10,000 de commissie van spijsuitdeeling 500de vereeniging Zeeuwsche Dorcas ƒ500; het genootschap van Moederlijke weldadigheid 500de commissie Loon voor werk 500het Burgerweeshuis 15,000 het Oude mannen en vrouwenhuis 6000, en de diaconie der hervormde gemeente te Koudekerke 500. De commissie uit den gemeenteraad van Vlissingen, waarvan onlangs melding is gemaakt, is jl. Zaturdag bij den minister van binnenlandsche zaken ten gehoore toegelaten. Zierilczee, 21 Junij. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeen geroepen den 26sten Junij a. s. Uit vrij goede bron vernemen wij dat, naar het schijnt, de sultan van Turkije voornemens is, op zijnen weg van Parijs naar Londen, België en misschien ook ons land te bezoeken. Althans hij heeft aan een hoog geplaatst persoon gezegd, „dat hij wel deze twee kleine landen wilde leeren kennen, die zooveel van zich doen spreken als waren zij groote staten Het geval deed zich onlangs voor dat de eigenaar van aan veepest lijdend veeniet tevreden met de taxatie, eene hertaxatie verzocht. De door den kanton- regter benoemde taxateurs waardeerden het vee veel hooger, volgens de meening van deskundigen veel te hoog, zoodat er tusschen de eerste en tweede taxatie zelfs een verschil was van ƒ70 a ƒ90 per rund. Van wege het departement van justitie is de aandacht der kantonregters daarop gevestigd en zijn zij uitgenoodigd bij de benoeming van taxateurs met de meeste omzigtigheid te werk te gaanten einde alleen zoodanige personen worden aangesteld, van welke het te verwachten is dat zij eerlijk en onpartijdig zullen handelen. Om ook voor de juistheid der eerste taxatie meer waarborg te verkrijgen beveelt de minister van binnenlandsche zaken den burgemeester een veelvuldig gebruik aan van de hun verleende bevoegdheidom de deskundigen vóór de taxatie te beëedigen. Als wjj dit goed lezenschijnt er uit te blijken dat de minister van justitie minder kraebt aan den eed toekent dan zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken. Immers kunnen de door den kantonregter be noemde taxateurs niets doen zonder beëedigd te zijn, en dan is dit nog wel geschied voor een lid der regterlijke magt. Zou het soms ook juist komen van het veelvuldig eedafleggen in justitiële zaken? Het wordt dan eene gewoonte, eene alledaagsche handeling, waarbij men niet eens nadenkt. Als dit zoo is, vreezen wij dat, wanneer de burgemeesters het eedafleggen vermeerderen, ook bij het departement van binnenlandsche zaken gelijk wan trouwen als bp dat van justitie ontstaan zal. Blijkens de Staats-Courant zijn door de veeziekte aangetast van 19 tot 25 Mei: in Zuid-Holland 32, in Noord-Holland 3, in Gelderland 1in Utrecht 3, totaal I 39 runderen. Van 26 Mei tot 1 Junijin Zuid-Holland 26, in Noord-Holland 4, in Gelderland 0, in Utrecht 0, totaal 30 runderen. Van 2 tot 8 Junijin Z.-Holland 10, in Noord-Holland 3in Gelderland 1in Utrecht 0 totaal 14 runderen. De 102-jarige T. H. de Vries, te Benedenknijpe, krijgt bezoek van menig vreemdeling. Gepasseerden Donderdag is hij voorgesteld aan eenige heeren, die zich verbaasden over zijn gezigt en geheugen, want de grijsaard schrijft zijn naam nog netjes zouder bril en weet nog dingen te vertellen, die hem als kind zijn wedervaren. Hij loopt nog vrij regt op en kan met gemak drie uren zonder rusten te voet afleggen. Alleen zijn gehoor laat veel te wenschen over. Hij is het voor werp van bewondering van ieder, die hem ziet en vele weidenkenden te Heeren veen en hier zorgen, dat hij in den avondstond zijns levens een goed leventje heeft. Hij leeft zeer matig en heeft een vasten regel en tijd met spijs en drank. Wp vernemen dat dezer dagen aan den heer regter- comissaris te Nijmegen per brief zijn toegezonden met verzoek die weder aan den eigenaar terug te geven, de bankbiljetten tot een bedrag van ƒ1800, onlangs in een huis in de Houtstraat aldaar ontvreemd. Geinenjgdo berigtcn. Parps is thans de trechter waardoor al de munt der wereld stroomt in de Fransche schatkist en in de beurzen der slimste Parijzenaars; gouden Nederlandsche Wil- lempjes van vader Willem I, worden zoo wel aangenomen als gouden Amerikaansche dollars, en Turksche piasters zoo wel als Russische roebels, enz. Zelfs is er gelegenheid voor allen die geld te kort komen om hunne horlogiën, paarlen en diamanten in de bank van leening te brengen, zonder verpligt te zijn om er ooit om te komen. Ook de opera maakt goede zakenzoo kostte eene zit plaats op een stoel 100 franc op den avond toen de keizer van Rusland in de opera was, terwijl er 2400 franc voor eene loge werd betaald. Dit zijn nog maar bagatellen in vergelijking der sommen die men voor- steld van de zitplaatsen te zullen maken, als de sultan van Turkije met gevolgen mogelijk een paar dozijn zijner vrouwen, zich in de opera bevindt. Om de plegtigheid nog meer te vergrooten op de feesten te Parijs, worden er korte broeken gedragen op de bals ten hove, zoodat het zeker is, dat een korte broek weder de eerste mode zal worden. Nooit hebben twee vrienden zoo hartelijk afscheid van malkander genomen als Napo leon van den Czaar, zelfs bijna zoo hartelijk als eenmaal Napoleon I van keizer Alexander deed te Erfurt; jnaar eenige jaren later hielp Alexander het geheele geslacht Napoleon verbannen en zijne grootste veldheeren dood schieten. Dus: vest op vorsten geen vertrouwen. Ook is het vleesch te Parijs bovenmatig duur, want het rundvleesch kost een daalder per pond. en nu men aan die duurte gewoon is, vreest men dat het zoo duur zal blijven al zijn al de gekroonde hoofden naar hunne winterkwartieren vertrokken, en de tentoonstelling opge ruimd. Naar men zegt zal de sultan van Turkije ook Nederland bezoeken, uit nieuwsgierigheid om dit wonderland ook eens te zien. Mogt dit waar zijn, dan diende er wel begonnen te worden om eene collecte te doen door geheel Nederland om zulke dure kostgangers te herbergen en te onthalen, want de duiten van Willem I zijn op. Twee Duitsche sterrekundigen hebben 1095 bergen gemeten op de maan, en bevonden dat er bergen in de maan zijn die hooger zijn dan de Alpen in Zwitser land. Dit wordt nu niet gedaan met een duimstok, na eerst op een ladder naar de maan geklommen te zijn, maar met werktuigen, enz. Te Stad aan 't Haring vliet wordt iemand aangeraden, zoo niet in de kerk te zitten knikken tegen eene getrouwde vrouw, want het be gint in het oog loopen. Geladen te B.het schip Cecilia voor rekening van een boeren-zoon, dat gelost zal worden in eene slagterij. Te Scherpenisse is met de pink steren binnen komen zeilen: de vlugteling, voerende nog dezelfde vlag waarmede hij is vertrokken, namelijk, de Schiedamsche. Vertrokken van Brielle: een vaar tuig met levende menschen naar Rotterdam, als mede een oud wrak naar Breda, dat geen lading kon krijgen. Vier jonge heeren te Neuzen hebben eene serenade gebragt bij eene dame in den Schossenhoek, die door een open raam die hulde heeft beantwoord. Een bakker aldaar heeft een spiering gevangen, en een spiering een bakker. Zes dames uit Neuzen hebben een reisje gemaakt naar eene kermis, en hebben zich overal doen kennen zoo als ze zijn, en worden nu aangeraden om te zwijgen van een voermans-zoon. Een afgedankte kozak in Schouwen was zoo verblijd met de Pinksteren over de inwilliging van Keetje, dat zij zingt: Wel oom! wat was 'tpleizierig Toch op dit Pinksterfeest, Waar wij toen wel wat zwierig, En dronken zijn geweest. Wij wandelden en dronken En zoenden keer op keer, Terwijl wij lustig schonken, Dat ik vergeet nooit meer. Ingfezoiideiie Stukken. Internationaal "Verbond van de Vrienden van den "Vrede. AANKONDIGING. De ondergeteekenden, één in gelijke gevoelens van voorzorg, van recht en van menschelijklieid. Overwegende dat oorlog en de wederkeerige vijande lijkheden, die er uit voortvloeien, even zoo vele onwraak bare getuigenissen zijn, die lijnrecht strijden met de voorwaartsche richting van beschaving en inzonderheid met de onweerstaanbare beweging, die de menschen hoe langer hoe meer vereenigt door den arbeid. Overtuigd dat ware Vaderlandschliefde, in diezelfde mate als zij aan de verschillende volkeren beter hunne eigene onafhankelijkheid doet gevoelen, hun ook duide lijker de verpligting oplegt zich zorgvuldig te onthouden van iedere inbreuk op- en van iedere bedreiging tegen de onafhankelijkheid van andere volken. Verklaren eenparig het besluit te nemen, om ieder naar zijne kracht die groote grondbeginsels van ouder lingen eerbied te verdedigen en voor te staan, die in de toekomst de algemeene grondwet voor het menschelijk geslacht dienen uit te maken. Met dat voornemen vereenigen zij zich, nu reeds, als

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1867 | | pagina 1